Nederland. van den toestand waarin zij aankwamen. Het was ont zettend. Zij kwamen bij duizenden na elkander, meest vrouwen en kinderen, op elk uur van den dag en den nacht. Velen waren in open booten gekomen en hun lijden was vreeselijk geweest. Kinderen waren in de booten geboren, vele vrouwen waren letterlijk naakt en eenigen hadden tengevolge van den doorgestanen angst het ver stand verloren. Geheel Athene was diep bewogen door medelijden en van toorn vervuld. Er is geen enkele eenigszins welgestelde familie in Athene die niet met vreugde wekelijks een groote bijdrage stort om de 16 of 17000 vluchtelingen, die niets dan het leven gered hebben te helpen. Zelfs arme vrouwen nemen ouderlooze kinderen van Kreta tot zich." ITALIË. De verkiezingen voor de nieuwe kamers zijn den 21 gehouden en de uitslag, voor zoover hij bekend is, is dat gekozen zijn 161 Ministerieelen, 20 leden der zoogenaamde constitutioneele Oppositie, 9 radicalen en 11 socialisten. Er moeten acht herstemmingen plaats hebben. Al de Ministers zijn herkozen, en er zijn nergens ongeregeldheden voorgevallen OOSTKEVRIJK. De keizer en de keizerin zijn uit Mentone vertrokken. Aan president Faure zond de Keizer een telegram, om hem te danken voor de vele attenties in Frankrijk ondervonden. Men verzekert dat als de blokkade van Kreta niet helpt, verschillende Grieksche havens, met name de Pi raeus, Korinte en Yolo zullen geblokkeerd worden. Helpt ook dit niet, dan zal geweld gebruikt worden om de troepen van kolonel Yassos tot onderwerping te dwingen. TURKIJE. Zes pantserschepen, een torpedojager en een torpedoboot zijn naar Gallipoli aan de Dardanellen vertrokken. En ontzaglijke menigte stond op de kaden en de bruggen. De equipages riepen »Leve de Sultan Overal heerschte groote geestdrift. A T J E H. Door de Regeering is het volgende telegram ont vangen »Eergisternacht werd het bendehoofd Toekoe Tjoet Lam- tengah in het hooggebergte bezuiden Mampreh overrom peld en met zeven zijner volgelingen gedood. Onzerzijds werden geen verliezen geleden Hofberichten. H. H. M. M. de Koninginnen zullen in de tweede helft der maand April na Paschen haar jaarlijksch bezoek aan Amsterdam brengen. STORK. Alle landerijen tusschen Zwartsluis en Meppel zijn ondergeloopen, zoodat zoover het oog reikt tusschen bei de plaatsen niets dan water is op te morken. Het dorp Vroomshoop heeft zeer veel te lijden gehad van den storm. In het geheel zijn zestien huizen, benevens tal van schuren en schuurtjes ingestort. Groote boomen zijn afgeknapt als rietjes en stukken huisraad vlogen door de lucht zoo kwam o.a. een leuningstoel uit een ingestorte woning ongeveer driehonderd meter ver, over huizen en schuren heen, in een andere woning door het dak terecht. De school en de onderwijzerswoning zijn geducht gehavend, en het laat zich denken welk een angst èn drie honderd kinderen èn de onderwijzers heb ben uitgestaan. Het hoofd der school werd door een in gewaaide rnit bloedend gewond. In een der ingestorte huizen geraakte ook nog een jongeling met een houten been onder eenig puin. Gelukkig zijn geen menschonlevens te betreuren, maar tal van arbeidersgezinnen zijn van have en goed beroofd Hccrhugowaard. Het bestuur van de afdeeling shet Witte kruis" heeft uit haar midden tot penning meester benoemd den heer P van Rjjn, in de plaats van den heer P. Wonder Pz., die niet herkiesbaar was. Een schaap van den veehouder D. Rus heeft vier gezonde lammeren geworpen. doen waardoor ik je weer kwijt raak. Je zoudt een beste vrouw zijn, en wanneer die maar weg is, zal je mij wel zeggen dat je van mij houdt. Daarom ga ik hem doodschieten. Als hij doet, wat hij van morgen tegen zijn knecht heeft gezegd, zal hij over een uur op weg naar Rosham zijn, loopendo. Hij neemt de weg langs de Abdij. Déffr zal ik op hem wachten, zoodat hij mij nooit kan misloopen en dan zal ik het voor goed met hem afmaken. Vaarwel Joanik hoop dat jij je alleen niet te zeer zult vervelen. Zal ik misschien een haarlok van hem als een aandenken voor je meebrengen Of wil je liever die andere terug, die je hem vandaag gegeven hebt, van dat doode kind! Wacht nu maar en bid den Hemel dat je nog een goede vrouw moogt worden. Want een ding is zeker: er uit kan je niet!" Joan wachtte eenige oogenblikken, nadat zij hem de ladder had hooren afdalen daarna gluurde zij door het venster. Zij hechtte weinig geloof aan zijn bedreiging dat hij Henry zou vermoorden dat waren slechts groote woorden om haar bang te maken. Zij zon daarom alleen op een middel om te ontsnappen. Daar zag zij echter iets, dat haar van schrik deed verstijven haar man ver dween in het schemerlicht, gewapend met hetzelfde dub belloops geweer, waarmede hij den hond had doodgeschoten en haar bedreigd had. Zou het waar zijn 1 Hij liep recht op Ramborough aan kalm, bedaard als iemand, die weet waar hij heen gaat. Zij riep hem terug, doch zij ontving geen antwoordeenmaal zag hij om, wuifde en lachte. Toen verdween hij achter de heuvels. VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Joan tuimelde verschrikt van het venster terug. Haar echtgenoot was krankzinnig van jaloezie en haat en an dere hartstocht. Zij kwam nu tot de overtuiging, dat hij altijd min of meer krankzinnig was geweest, en dat zijn volhoudende liefde voor haar daarvan een verschijnsel was, dat door de lange scheiding nog duidelijker aan het daglicht was getreden en zich had uitgebreid tot een staat Buiksloot. Het onstuimige weder heeft hier en daar ernstige schade aangericht. Zoo verwoestte een rukwind het geheele in aanbouw zijnde station van de Noord- hollandsche tram aan de noordzijde van het Y. Op eens hoorde men een verschrikkelijk gekraak en het volgende oogenblik was van de geheele boel niets meer te zien dan vier palen, die overeind waren gebleven. Purmerend. Alhier is een wierijders-club opge richt aanvankelijk met 24 leden. Zaandam. De heer C. van Stadt Hz. alhier, heeft een toestel vervaardigd, hetwelk veel gevaar en schade in fabrieken kan voorkomen. De werking is zeer eenvoudig en het groote voordeel bestaat hierin, dat men op elk punt der fabriek, hoe groot het gebouw ook moge zijn, de machine oogenblik- kelijk tot stilstand kan brengen. Gesteld b. v. dat op een der zolders van een groote fabriek een ongeluk ge beurt, dan behoeft niet gescheld te worden aan den ma chinist om te stoppen, doch het overhalen van een heel gemakkelijk werkenden hefboom op dien zolder is vol doende om de machine oogenblikkelijk te doen stilstaan. Schagcn. Na Paschen zal in het lokaal der Rijks- landbouw-school door de leeraren een cursus worden ge opend in de Landbouwkunde ten behoeve van de onder wijzers bij het lager onderwijs. De cursus duurt twee zomor-halfjaren en zal worden gehouden op eiken Zater dagavond gedurende 3 uren, in verband met den loop der treinen. Aangiften kunnen geschieden bij den heer C. Nobel, Rijkslandbouwleeraar alhier. Invoer van varkens. Naar aanleiding der ontvangst van een bericht, afkom stig uit Parijs, waarin wordt medegedeeld, dat in Frankrijk onder de varkens in allen gevalle wel degelijk mond- en klauwzeer heerscht, heeft het Dag. Bestuur van het Ned. Landbouwcomité er bij den minister van binnenlandsche zaken met kracht op aangedrongen het invoeren van varkens uit het buitenland alhier te doen beletten, opdat voorkomen wordedatofschoon men in Nederland gestrenge maatregelen tot het beperken van deze be smettelijke ziekten neemt, men het risico loopt, van uit het buitenland opnieuw besmet te worden. Stijlfouten. Hoe ook menschen, gewoon te schrijven, zich verschrij ven kunnen, blijkt uit de Revue des Revues, die van be kende auteurs een aantal merkwaardige stijlfouten bijeen- vezameld heeft. Zoo schreef Francisque Sarcey eens»In de stem van mile Marquerite Ugaldo herkent men de hand van haar moeder." Bij Paul de Saint-Victor vindt men: »Ezechiel schrijft een heilig gedicht over en maakt er aanteekeningen bij. Met het eene oog leest, met het andere schrijft hij." Bij Ponson du Terrail: Met de eene hand greep hij hem ruw bij de keel, met de andere spuwde hij hem in het gezicht." Bij Edmond de Goncourt: »Ik merk een heel klein meisje op dat een paar rijlaarzen aan een touwtje had hangen aan haar eenen schouder, terwijl zij in haar andere hand, een ouden vergulden barometer droeg." Bij Alexis Bouvier: "De ellendeling wierp zich op het kind. Hij pakte het bij het hoofd, gooide het den inhoud ervan in den mond en de arme kleine viel half gestikt neer." (In een vorigen zin was sprake van een fleschje.) Bij Flaubert eindelijk: "Zijn verjaardagsgeschenk was een phrenologisch verdeelde kop, geheel blauw geschilderd, met letters tot op de borst." Schagen. Den 25 April zal in het Noordhollandsch koffiehuis alhier het concert der drie zangvereenigingen »Euterpe" van Schagen, »Euphonia" te Schagerbrug en »Apollo" te Wieringerwaard, alle onder directie van den heer P. Stadt te Schagerbrug plaats hebben. Behalve en kele kleinere nummers zullen de vereenigingen samen «De stem aan 't, strand" van Brandts Buys en »Schoon Ellen'' van M. Bruch ten gehoore brengen. Deze uit voering belooft iets goeds te zullen worden. Den 20 werden de laatste loten der a.s. verloting, verbonden aan de Paaschtentoonstelling van vee alhier, aan het hoofddepöt uitgereikt, zoodat het geheele aantal, 15000 loten, is van de hand gegaan. van volslagen krankzinnigheid. Door een ongelukkig toeval was hij bovendien getuige geweest van de harts tochtelijke scène tusschen Henry en haar, of voor een gedeelte, en dat gezicht had het laatste greintje verstand doen verdwijnen en hij was niets anders geworden dan een wild beest, voortgedreven door de lust naar wraak en moord. Hij was nu op weg om in koelen bloede zijn medeminnaar dood te schieten dat was dus het einde harer zelfopoffering zij had zich weggegeven aan een krankzinnige en dreef hem dien zij lief had in den dood. Zoo verschrikkelijk was die gedachte, dat Joan een oogenblik een gevoel had, alsof ook haar verstand ver dween. Dat duurde slechts een oogenblik toen helderde haar geest weer op en kwam haar oude wilskracht weer te voorschijn. Nog was Henry geen leed gedaan en misschien kon hij nog gered worden. O, als zij maar uit die gevangenis wist te ontsnappendan zou het haar mogelijk zijn hem op de eene of andere wijze te redden. Maar hoe Wanneer zij maar iemand wist, die haar kon bevrijden, dan kon zij hem waarschuwen. Maar Moor Farm werd alleen door zijn eigenaar be woond, en do werklieden waren reeds naar hun wonin gen gegaanop een mijl afstands. En als zij er eenmaal uit was kon zij hem dan te gemoet loopen Neenwant dan zou zij misschien te laat komen. Langs drie wegen kon Henry bovendien van Bradmouth komen langs de klip, langs het voetpad en dwars door de heide en al die wegen liepen samen dicht bij de oude Abdij. Daarom had Samuel dat punt gskozen voor het volvoeren van zijn bloedige daadhij had haar zelf gezegd dat zijn slachtoffer, als hij kwam voorbij de ruimte van het kerkhof moest. Wat kon er gedaan worden Joan wierp zich op haar bed en dacht een oogenblik na toen een verschrikke lijk plan haar te binnen schoot. Wanneer het haar gelukte te ontsnappen zou zij zich gemakkelijk voor Henry kunnen uitgeven. Daar aan den kapstok hing een mannenjas en een hoed veel overeen komende met den hoed en de jasdie hij heden droeg. Den 21 is »Floralia," afdeeling van het Nut alhier, met baar werk begonnen door de inschrijving te openen tot het bekomen van 6 planten in pot, die te zamen slechts 50 centen kosten. In het begin van September zullen de deelnemers worden uitgenoodigd de door hen gekweekte planten voor de dan te houden tentoonstelling in te zenden, aan welke tentoonstelling onderscheidene prjjzen en premiën verbonden zullen worden. Ruim een twintigtal inschrijvers boden zich den 21 en 22 aan. Texel. In de den 20 gehouden vergadering van den gemeenteraad door 8 der 11 leden bijgewoond, werd de begrooting voor het algemeen weeshuis dienst 1897 aangeboden tot een bedrag van f 12349,70. Uit 6 solli citanten werd met 6 van de 8 stemmen tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school te De Cocksdorp benoemd mejuffrouw H. C. R. Brans te Eierland en met algemeene stemmen uit 4 sollicitanten tot onderwijzer te Den Hoorn de heer W. R. van Douwen te Opende. Met het oog op de nieuwe kieswetwaarbij 't aantal kiezers tot 1100 is geklommen, werd door het dagelijksch bestuur voorgesteld de gemeente te verdeelen in 5 stemdistricten Den Burg, De Cocksdorp, Den Hoorn, Oosterend en Oudeschildwelk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Tevens werd de belofte door het dagelijksch bestuur gedaan te trachten een zelfde in deeling te verkrijgen voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer en der Provinciale Staten. De behande ling van een adres van de afdeeling Texel" der Holl. Maatschappij van Landbouw, behelzende het verzoek om, mot het oog op de nadering van het mond- eu klauwzeer, de markt te willen sluiten voor vee van elders, werd tot eene volgende vergadering verdaagd. In de jongste vergadering der afdeeling Texel'' van de Holl. Maatschappij van Landbouw werd door den penningmeester rekening en verantwoording over het af- geloopen jaar gedaan. Het aantal leden bedroeg 68. Door een daartoe aangewezen commissie van 3 heeren was het gelukt met den heer van den Berg te Haarlem voor de som van f 250 eene overeenkomst aan te gaan, waarbij bepaald werd, dat de volbloed Oldenbnrger hengst »Hu- nibald'' tijdelijk op Texel zal gestationeerd blijventen einde het paardenras te verboteren. Met het oog op den ongunstigen toestand van de kas werd door het bestuur voorgesteld dit jaar geen tentoon stelling te houden welk voorstel met acclamatie werd aangenomen. Het lid Roelofs veearts wees op het toenemen der tuberculose en hooptedat door de afdeeling, indien het plan werd ten uitvoer gelegd om bij de regeering aan te dringen op invoering van wettelijke bepalingen ter be teugeling dier ziekte een adres van adhesie zou worden ingezonden. Mond- en klauwzeer. Het hoofdbestuur van het genootschap van nijver heid in de provincie Groningen heeft stelling genomen in de adresbeweging, die ten doel heeft, verwijdering van het mond- en klauwzeer van de lijst der besmettelijke veeziekte. Het heeft namelijk bij acclamatie besloten, der Regeering te verzoeken de wet op en de kou. besluiten betreffende de besmettelijke veeziekten te handhaven en deze zoo streng mogelijk toe te passen. Uit het feit, dat dit besluit met algemeene stemmen genomen werd, mag niet worden afgeleid, dat men blind was voor de belangen van de veehouders en van den handel, of dat men niet toegaf, dat, doordien de besmette kringen soms te ruim getrokken worden, de wet wel eens te streng toegepast wordt. Maar aan den anderen kant werd niet tegengesproken, dat, als men het vee laat doorzieken, men altijd mond- en klauwzeer zal hebben, terwijl de verspreiding wel degelijk kan worden tegengegaan. In den vorigen herfst is de ziekte op verschillende stallen in het Noorden van Groningen uitgebroken, maar van de besmette boerderijen is zij niet verder gegaan. Doorzieken, zoo werd beweerd, is alleen mogelijk bij ziekten, die maar één keer in het leven voorkomen. Het doel van adressanten laten doorzieken zal niet bereikt worden, want ieder zal zijn best doen om de ziekte van zijn stal te weren. Wilde men in den geest van adressanten rationeel te werk gaandan moest men al de stallen van de geheele provincie doen besmetten. Zij waren beiden ongeveer van dezelfde grootte, haar haar was kort geknipt en zij kon gemakkelijk zijn hinkenden gang nabootsen. Wie zou in het schemerdnister het be drog kunnon bemerken In elk geval niet de krankzinnige, die achter een boschje op hem op den loer lag. Maar als het haar niet gelukte Henry te waarschuwenzooals zij hoopte te doen wat zou dan het gevolg zijn Dan zou zij binnen een uur sterven in elk geval zou haar leven in gevaar verkeeren Maar wat beteekende dat Hij zou van den aanval ontkomen, want wanneer haar echtgenoot zijn dwaling zou bemerkt hebben zou ook zijn bloeddorst verzadigd zijn, daarvan was zij overtuigd. En zou het ook niet beter voor haar zijn te sterven dan een leven te lijden zooals het thans voor haar lag 1 En was het niet zoet te sterven voor den mandien zij duizend maal meer lief had dan zich zelf Zij had reeds zooveel voor hem opgeofferd dat ook dit offer haar niet zwaar zou vallen dan zou hij vernemen hoe oprecht zij hem bemind bad en altijd zou hij met liefde aan haardenken. Misschien kwam het zoover wel niet. De voorzienigheid zou haar en hem kunnen redden zij zou hem tijdig kunnen ontmoeten, of haar echtgenoot kunnen inhalen en trachten hem van zijn voornemen af te brengen. Er was geen tijd meer om over een ander plan na te denken; als zij wilde handelen, moest zij het onmiddelijk doen. Zij sprong op van haar bed, ijlde naar het veuster, wierp het wijd open en schreeuwde om hulp. Haar kre ten werden weerkaatst in de stille lucht, doch geen ant woord ontving zij dan het blaffen van den hond. Zij had gezien dat er lucifers op den schoorsteenmantel stonden zij vond het doosje en stak de kaarsen aan. Toen beproef de zij de deur open te breken deze was van buiten gesloten en weerstond haar krachtsinspanning. Daarna kwam het raampje aan de beurt, waarvoor nog Samuel's ladder stond. Het was voorzien van drie ijzeren tralies, die stevig in het kozijn waren vastgeschroefd. Zij onderzocht de staven en bemerkte, dat haar echt genoot de middelste eenigszins verwrongen had, wanneer zij er in slaagde die staaf los te trekken, zou zij in staat zijn zich door de opening te wringen en de ladder te bereiken. Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2