Ingezonden Stukken. Stadsberichten. Kantongerecht te Alkmaar. Telegrafische Berichten. Beurs- en Marktberichten. Arrondissemeiits-Reclitbaiik te Alkmaar. Ala deze wet niet bestaan had, meende men, zon de ziekte sedert 1890 voortdurend hebben goheerscht, terwijl er nu voorbeelden genoeg zijn dat het telkens gelukt is haar te beperken. Bij het vee van den landbouwer C. van Bourgonje te Haarlemmerliede en Spaarnwoude is mond- en klauw zeer uitgebroken. Barslngerhorn. Te K o 1 h o r n zal dit jaar eene tentoonstelling van »Floralia" worden gehouden uitgaande van het Nutsdepartement. Tot 31 Maart kan men 5 verschillende bloemstekjes aanvragen tegen beta ling van 30 ets. voor de 5 stekjes. Aan 50 arbeiders gezinnen zullen de stekjes kosteloos worden uitgereikt. Slechts met de bloemplanten, uit deze stekjes verkregen, kan men mededingen. Ter opluistering (echter buiten mededinging) kunnen ook andere bloemplanten worden ingezonden. De tentoonstelling zal in den nazomer op nader te bepalen tijd worden gehouden. Ten behoeve van eon to houden schoolfeest zal op 18 April (2e Paascbdag) te Kolhorn eene tooneel- voorstelling worden gehouden. Opgevoerd zal worden »Eerloos", van Van Nouhuijs. Scherinerliorn. Uit het verslag der spaarbank van het Nutsdepartement over 1896 blijkt, dat op het einde van dat boekjaar in omloop waren met een tegoed van minder dan f 1, 6 boekjes; van f 1 f 10, 9; van f 10 f 100, 40; en van f 100 f 1000, 11, totaal 66 boekjes. Aan de inleggers was verschuldigd aan het einde van het vorige boekjaar f 3702.735; het totaal der inlagen was f 1089.11 de bijgeschreven rente bedroeg f 100.635, makende een gezamenlijk bedrag van f4892.48. De uitbetalingen bedroegen f 1680.355 het tegoed der inleggers aan het einde van het boekjaar was f 3212.12J; de voorschotten beliepen aan het einde van het boekjaar a. onder borgtocht verleend f 1310; b. onder hypothecair verband f 1820 aan kasgeld was aanwezig f 375.89 terwijl het reservefonds tot f 318.76J aangroeide. Den 19 heeft zich alhier eene voorloopige commissie gevormd die gelden zal inzamelen en plannen beramen om de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina feestelijk te vieren. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Anna Faulowna de heer ds. S. Miedema, te St. Maarten. St. Pankras. Bij de vaststelling der kiezerslijst voor deze gemeente over 18971898 op 22 Maart dezes jaars zijn afgevoerd van de in 1896 vastgestelde kiezers lijst, waarop 79 kiezers voorkwamen, 2 personen wegens vertrek uit de gemeenteterwijl 52 nieuwe kiezers daarop zijn gebracht, zoodat het aantal kiesgerechtigden thans bedraagt 129waarvan 10 niet aan de gemeente- raads-verkiezingen mogen deelnemen. Het bevolkingscijfer dezer gemeente is 640terwijl het aantal mannelijke inwoners van 25 jaar en ouder 158 bedraagt. Amsterdam. De rijwieltentoonstelling wordt drnk bezocht, Zondag-middag waren er ongeveer duizend betalende bezoekers. Ch. Joyeux, de bekende wielrijder, is Zaterdag per vélocipède van Parijs vertrokken en Zondag-middag alhier aangekomen, (een afstand van 626 K.M.). Joyeuxk wam betrekkelijk weinig vermoeid aan, onderweg had hij niets anders gebruikt dan vleesch-extract, en zijn diner bestond uit soep, oesters, bloemkool en ijs. Van het comité dei- tentoonstelling ontving hij kransen en in de tentoonstel lingszaal gekomen werd hij toegejuicht door het talrijke publiek, dat en haie geschaard stond. Den 20 word op de tentoonstelling een proef ge nomen met een nieuw soort schroefsleutelvervaardigd en uitgedacht door den werktuigkundige J. C. 11. van Duyl. Het Hollandsch fabrikaat heeft zich bij die proef neming kranig gehouden tegenover het Engelsche. Een grooto schroefsleutel werd op een bout bevestigd en daarna aan een hefboom van 1 M. lengte belast met een gewicht van 100 K.G. De Van Duyl's sleutel hield het uit en vertoonde niet de minste breuk of afwijking; de Engelsche machinesleutelofschoon zwaarder en van uitstekend materiaal vervaardigdwerd bij eenzelfde belasting geheel verbogen. Een dergelijke proef werd vroeger reeds gehouden in tegenwoordigheid van een drietal deskundige hoogleeraren van de Polytechnische school te Delft en viel toen even zeer uit in het voordeel van den sleutel van Van Duyl, die op zijn vinding, het aanbrengen van een versterkten rug, reeds in het buitenland patent genomen heeft. kaatste Berichten. Te Athene zijn twee officieren uit het kamp van kolonel Vassos aangekomen. Zij verzekerden, dat het kamp overvloedig van al het noodige voorzien was. De »Thessalia" is in den Piraeus teruggekeerd, na een deel van hare lading op Kreta aan land gezet te hebben. Terwijl zij daarmede bezig was, kwam een Franseh pant- serschip, dat de »'fhessalia" verdreef. De boot bracht de bemanning mede van het Grieksche zeilschip, dat door den Oostenrijkschon kruiser »Sebenico" in den grond is geboord. Deu kapitein waren handen en voeten verbrijzeld door een granaat. Onder de Grieksche kolonie te Jeruzalem en onder de Arabische bevolking heerscht, volgens een schrijven aan de Atheensehe »Akropolis," groote opgewondenheid. Een bende Christenen in Palestina en Syrië, 200 man sterk, staat gereed om tegen de Turken op rukken als het tot een oorlog komt. Vrijwilligers uit Jeruzalem, Bethlehem, Samaria en Galilea hebben zich gevormd tot een korps van 1000 man. »c gouverneur der Phllippijnen. MADRID, 22 Maart. Ten gevolge van de rappor- ten der goneesheeren is generaal Polavieja gemachtigd van de Philippijnsche Eilanden naar Spanje terug te keeren. De benoeming van generaal Primo Riviera tot gouver neur der Philippijnen zal plaats hebben nadat generaal Polavieja zich zal hebben ingescheept. Onze Maas. Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd eene plaats in Uw blad voor het onderstaande. Voer eenige weken las ik met bel ngstelling een artikel van de hand des heeren De Goede, van Purmerend, waarin hij eene lans breekt voor den boerenstand in het algemeen en in het bijzonder voor eene der grootste firma's in kaas. Ik kan niet anders dan het idee van dien heer om in deze tot openbaarmaking over te gaan, toejuichen. Wat toch was het geval In het buitenlandmet name Frankrijkzoude door bedoelde firma ingevoerd zijn kaas vermengd met margarineafkomstig uit fa brieken uit Noordhollandmij zeer goed bekend. Dit nu kan ten eenenmale tot het onmogelijke gerekend worden te behooren daar in geen geval in de noord- hollandsche fabrieken kunstproducten zullen worden ge maakt. Door bemoeiïngen van de firma zelve en door hooggeplaatste personen is dan ook dit feit gelogenstraft en de eer der firma gered. Wanneer wij zulke dingen lezen, dan doet een fabrikant en kaasboer dit zeer zeker met leede oogen. Deze tak van ons volksbestaan wordt door de concurrentie in het buitenland toch al genoeg gedruktmoet den noordhol- landschen boerenstand ook nog zijn eer ontnomen worden en hem ten laste worden gelegd margarinekaas te maken Ieder weldenkende, die belangstelt in deze zaak, zal het met mij eens zijn dat het voor ons allen en in het bij zonder voor onze geachte afnemers van dit artikel tijd wordt, hoog tijd zelfs, hiertegen te waken. Zoer zeker zou ik het niet gewaagd hebben, mijne gedachten hieromtrent openbaar te maken ware het niet dat een stapel kaas, aangevoerd op de markt van 19 Maart j.l., mijne aandacht had getrokken en ook door een gesprek met vier heeren kaaskoopers op dat gebied gehouden. De stapel kaas, door mij bedoeld was aangevoerd uit Friesland, van gecentrifugeerde melk in edammer vorm. Zulke kaas nu wordtwanneer zij in het buitenland terecht komt, beschouwd als noordhollandsche, m. a. w. edammer kaas. Zoo iets moest m. i. tot het onmogelijke behooren. Als groot belanghebbende in deze tak van ons natio naal volksbestaan zal ik het wagen een voorstel te doen wat er aan te doen is, om onze producten te beschermen en den naam van heeren kaaskoopers in het buitenland in eere te houden. Naar mijne bescheiden meening staan hiervoor ver schillende wegen open en wel deze lo. Nu het nog als vaste zekerheid te beschouwen is, dat in Noordholland geene margarine-kaas wordt ge maakt, moet bij de regeering worden aangeklopt om zoo spoedig mogelijk eene wet in het leven te roepen, die zulk kunstproduct op de hollandsche markten verbiedt 2o. Terwijl thans nog de noordhollander in den regel, (ik zal het maar toeschrijven aan laksheid dien boer eigen), te veel zelf zegtOnze kaas is niet meer zooals vroeger, en dit zoodoende te veel de buitenwereld in komt, moeten wij, evenals onze naburen, reclame maken en zeggen onze kaas, de edammer, is het non plus ultra 3o. dat de kaasgemaakt van gecentrifugeerde melk, voorzien worde van een merkbaar teeken of dat het ver boden worde, daarvoor den edammer vorm te gebruiken; 4o. dat wij ons onderling aansluiten en een ieder, van wien wij zekerheid hebben, dat hij een artikel maakt wat vervalscht wordt, publiek in de dagbladen bekend maken. En ten slotte roep ik U toe, fabrikanten in Noord holland, sluit U aan bij o:.zen Bond van Maasfa- brleken. Deze kan zijn een machtig lichaam. Kaas makers op U zeiven, vormt ook gij eene gelijke veree- niging. Nooit heeft een mensch meer behoefte aan gemeenschappelijke samenwerking, dan wanneer gevaar dreigt. Nog is het tijdover drie a, vier jaar mogelijk niet meer. Wij zullen tezamen kunnen streven naar een zelfde doel, n.l. den bloei van ons nationaal volksbestaan en er toe mede werken, om aan den naam van onze bin- nenlandsche afnemers in het buitenland meer en meer vertrouwen te schenken. Laat ons als één man opstaan, dan kan het niet anders of onze oude vaderlandsche spreuk »Eendracht maakt macht" zal in deze bewaar heid worden. U, mijnheer de redacteur, bij voorbaat dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, heb ik de eer te zijn, hoogachtend, UEd. d.w. dnr. Stompetoren, Maart 1897. K. SCHOONE. Directeur der Naamlooze Vennootschap „F'oorwaartsR De heer ds. A. M. A. Reijnders, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Wognum, is beroepen bij de Remonstrantsche Broederschap alhier. Zooals aan het hoofd van dit nummer is aangekon digd, ligt de kiezerslijst ter lezing op de secretario der gemeente tot 21 April e.k. Wij vestigen hierop bij zonder de aandacht, omdat het mogelijk blijft dat, niet tegenstaande de groote zorg, welke aan het opmaken der kiezerslijst zal zijn besteed, daarin onjuistheden voorko men. Na 21 April is reclame onmogelijk. In de week van 14 tot 20 Maart zijn in het bad huis van het Witte Uruia genomen 31 kuipbaden, 65 regenbaden le kl. en 73 regenbaden 2e klassetezamen 179 baden. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 uur als volgt: den 21: 753.9; den 22: 764.2 den 23 758.4. De marktmeester J. C. Doll is overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Miezerslijsten. De kiezerslijst van Alkmaar bevat 1875 personen, tegen 1406 in 1896; die van Oudorp 122 tegen 73 in 1896; die van Oterleek 154 tegen 88 in 1896. Zitting van 23 Maart 1897. K. A., Akersloot, diefstal, 3 dagen gev. N. J. v. K. en O. W. J., Helder, openbare schenning der eerbaarheid, ieder 3 dagen gev. P. G., Spanbroek, beleodiging van een gemeente-veld wachter, f 5 boete, subs. 3 dagen hecht. A. N., Helder, hooger beroep, vonnis kantongerecht te Helder, art. 454, wetb. van strafr., 3 maal f 10 boete, subs. 5 dagen hecht voor elke boete. P. M. S., Urk, zaakbeschadiging, 10 dagen gev. C. J. L. en P. R. K., als boven, diefstal van visch, ieder 2 maanden gev, J. C. D., Alkmaar, 6 maanden gev. Burgerlijke Stand. GETROUWD 21 Mrt. Cornelis Tames en Johanna Koster. GEBOREN 20 Mrt. Oatharinad. van Willem Stoop en Engeltje Scholder. 21 Jacob Lourens, z. van Rieuwert Knip en Lourisje Koeleman. Evertz. van Cornelis Bakker en Annigje Huisman. Barbera Fransje, d. van Bartholomeus Johannes Schuijfif en Iebeldina van der Pol. 22 Nicolaas Cornelisz. van Petrus Punt en Bregje Wittebrood. 23 Maria Geertruida d. van Dirk Groothuizen en Maria Kieft. OVERLEDEN 21 Mrt. Maartjed. van Hendrik Hoogeveen en Mietje Frankenoudt, 2 j. en 1 m. Zitting van 19 Maart 1897. P. K., Alkmaar, art. 15 en 17 arbeidswet, f 3 boete of 2 dagen hecht. J. H., Broek op Langedijk, en M. K., Rijp, politie- overtr. Alkmaar, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. N. K. en A. P., Alkmaarpolitie-overtr., de eerste f 0,50 boete of 1 dag hecht., de laatste f 1 boete of 1 dag hecht. J. v. d. L., Haringcarspeldronkenschapf 1 boete of 1 dag hecht. K. K. Hz., P. Gr. Cz., P. Gr. Cz. en K. K. Hz., Schoorljachtwetovertredingieder f 3 boete of 2 dagen hecht. Allen te Egmond aan Zee. E. d. Gr. Jz., K. Zw. Wz., A. Zw. Az. en T. Zw. Wz., poging om wild te bemachtigen, de eerste f 5 boete of 3 dagen hecht, en f 1 boete of 1 dag hecht., de anderen f 5 boete of 3 dagen hecht. A. V. Gz. en G. V. Cz., jachtwetovertreding ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. E. W. Ez, en T. Zw. Kz., strooperij en 461 strafr., de eerste 2maal f 1 boete of 2maal 1 dag hecht., de laatste 2maal f 0,50 boete of 2maal 1 dag hecht. E. SI. Ez., strooperij en art. 17 verord. op de duinen, 3maal f 0,50 boete of 3maal 1 dag hecht. K. St. Ptz., poging om wild te bemachtigen en art. 17 verord. op de duinen, 2maal f 1 boete of 2maal 1 dag hecht. J. BI. Az., art. 461 strafr., f 1 boete of 1 dag hecht. D. Pr. Dz., art. 17 verord. op de duinen, f 3 boete of 2 dagen hecht. A. V. Tz., H. V. Gz., J. V. Gz, W. Zw. Tz, C. D. Gz., E. Zw. Kz, E. St. Lz, J. St. Hz, W. St. Hz, J. BI. Kz, en C. Zw. Jz, strooperij, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. G. Zw. Td„ K. D. Ad, J. Gr. Hz. en W. Gr. Hd, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. J. V. Gz, H. D. Pz. en T. V. Kz, konijnendelven ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. J. Gr. Jz. en A. Kr. Az, strooperij, ieder f 3 boete of 3 dagen hecht. 23 Maart. PRETORIA. In het herziene tractaat tusschen Trans vaal en Oranje-Vrijstaat is niet alleen bepaald, dat de burgers van het eene land het kiesrecht in het andere kunnen krijgen, maar tevens dat beide Staten elkaar zullen bijstaan zoodra een wordt aangevallen. President Kruger antwoordde aan de rechters, nooit aan hun goede trouw te hebben getwijfeld. De regeering moest echter de goedkeuring van deu Volksraad vragen op strenge maatregelen, om zekerheid voor houders van schuldbrieven en staatseigendommen te waarborgen. Het einde der rechterlijke crisis wekt algemeene tevredenheid. 's-Gravenhage, 23 Maart. Tweede Mamer. Aangenomen met 62 tegen 21 stemmen art III van het ontwerp betreffende de gemeeute-financiën (extrauit- keering aan de gemeenten wegens kosten van armenzorg) nadat de minister gedreigd had met intrekking. Met 68 tegen 15 stemmen werd aangenomen het amendement der commissie van rapporteurs, om die uitkeering weg te laten of te beperken, indien de armenzorg minder dan 80 cents per inwoner kost. Art. IX (uitkeering */4 van de tractementen van burgemeesters en secretarissen) werd aangenomen met 72 tegen 12 stemmen. Alkmaar 22 Mrt. Aangevoerd 0 Paarden f a 016 koeien en ossen f 170 a 220, 76 vitte kalveren f 35 a 95, per pond 60 a 80 et, 128 nuchtere kalveren f 5 a 14, 0 vette schapen t'O a,108 vette varkens f 0,32 a 0,43, 42 magere f 12 a 15, 0 bokken en geiten f 0.a 0. Amsterdam, 22 Mrt. AardappelenFriesche Dob- kummer jammen f 0.a 0, Franeker f 1.60a 1,90, dito zaaiers f 1,20 a 1,30, Zeeuwsche Spuische Jammen f2,a 2,40, Zeeuwsche blauwen f 1,60 a 1,70, Poters f 0.a 0.Flakkeesche Jammen f 1,80 a 2,20, dito Poters f 0—, a champ, f 1,20 a 1,30 Geldersche blauwen f 1,40 a 1,50, Pruisische Hamburgers f 2,70 a 2,80, Katwijker zand f 0.— a 0 Noordwijker zand 0.a 0.IJpoldor jammen f 0.— a 0.champ, f 0, a 0,Zand t 0.a 0,Duinzand f 0.a 0.per HL. Andijker blauwen f 0.a f 0..Nieuwe malta f 0,08 a 0,09 per Kilogr. Aanvoer 2 ladingen. Handel stil. Raapkoeken f 50 a f 70. Lijnkoeken f 8 a f 10. Petroleum. Loco 19.50 in consumptie. 22 Mrt. Aangev. 325 vette runderen, le qual. f 0,64 a 0,2e qual. f 0,58 3e qual. f 0,50, 4e qual. f 0, per K.G., 213 nucht. kalveren f 6.a 9.9 schapen, f 0,a 0,1 lammeren f 0,a 0,466 vette var kens f 0,38 a 0,42 per P., 0 graskalv. f a Fransche varkens f 0,a 0,— per P. Haarlem, 22 Mrt.Aangevoerd 118 P. boter f 0,90 a 1, 212 biggen, verk 179, f 6,a 11,—83 schrammen, verk. 83, f 11,a 18,26 mud appelen verk. 26 mud f 3,50 a 6, 15 mud peren, verk. 15 mud, f3,a 6,74 mud aardappelen verk. 63 mud f 1,a 2,50.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3