'ïjHKZHïeeZT 1897. ZONDAG 28 MAART, Ca-evonden U oor werpen. BOUWPOLITIE. Buitenlan d. Nederland, Telegrafische Berichten. Stadsberichten, No. 38. Eerste i>iad. Negen on Negentigste jaargang. Inrichtingen, die gevaar, schade of hin der kunnen veroorzaken. ALKIIAARSCHE CODRAYT. Deze Courant wordt Blnsdsg-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonno;nentsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8Rbunco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers/O,O®. Afzonderlijke nummers 3 etb. Frijs der gewone Advertentlëm Per regel O,I A. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. l'eiefeosn ers 8 Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur een wandelstok een hond een kuip, een rozenkrans, een portemonnaieeen blauwe duif een portefeuille een naaldenkoker en een sleutel. Alkmaar, De Commissaris van politie voorn., 27 Maart 1897. S. M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeens kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen van M. F. J. K E U S S tabaksfabrikant te Alkmaar, om vergunning tot het oprichten van eene stoomta baks- fabriek in het perceel aan het Vijvertje, wijk A, No. 24, en dat op Zaterdag 10 April 1897, 's middagsten twaalf ure, ten stadshuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 27 Maart 1897. 0. D. DONATÏÏ Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeens kennis dat het ijkkantoor alhier, gedurende de zittingen voor den herijk in de BUITRWGEMEESTTEIV, van 31 Maart "af tot 22 Augustas e.k., geopend zal zijn op de volgende dagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uur 20, 21, 23 en 24 April. 14, 15, 17 en 18 Mei. 4, 5, 8, 9, 25, 26, 28 en 30 Jnni. 2, 3, 23, 24 en 26 Jnli. 10 en 11 Augustus. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 25 Maart 1897. C. D. DONATH Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ALK MAAR herinneren belanghebbenden, inzonderheid de bouwkun digen in deze gemeente, aan het bepaalde bij art. 229 der Algemeens Politie-verordening, volgens welke de daken van gebouwen niet mogen worden gedekt dan met pannen, leien of andere onbrandbare stoffen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 27 Maart 1897. C. D. DONATHSecretaris. 11 A It 14 T TI EEST E K. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen sollicitanten op naar de betrekking van markt meester der kleine marktenop eene jaar wedde van f 135. Stukken (adres op zegel) in te zenden vóór of op 6 April a.s. ItUITSCHIiAlVD. Een groote fakkeloptocht van studenten heeft de keizerfeesten te Berlijn besloten. Er waren ongeveer tweeduizend deelnemers die ieder een fakkel droegen. Toen de muziekkorpsen het «Deutschland, Deutschland über alles" speelden zongen de deelnemers geestdriftig mede. Voor het koninklijk paleis hield de stoet halt en ging een deputatie naar binnen. Z. M. antwoordde op de toespraak der deputatie«Mijne beeren Ik dank n hartelijk voor de verrassing, die gij mij bereid hebt. Draagt zorg dat wat de onde heer n nagelaten heeft, steeds getrouw wordt bewaard en zorg voor alles ookdat er onder het volk niet zooveel ge mopperd wordt als thans." Op de toespraak van den voorzitter van het feestcomité moet de keizer gezegd hebben»Ik dank n voor hetgeen ge mij daar verzekerd hebt en hoop maar dat wat mij beloofd is ook later vervuld wordt en dat gij steeds getrouw zult blijven aan uwen keizer." Over het ontslag van den minister van marine Hollmann heeft de keizer nog geen beslissing genomen. Een andere lezing is dat de minister zon zijn terugge komen op zijn ontslag-aanvraag. Er wordt beweerd dat niettegenstaande de Rijksdag het geld voor de beide kruisers geweigerd heefctoch dadelijk een begin wordt gemaakt met den aanbouw, zoodat de beide schepen nog op denzelfden tijd gereed zullen zijn, ingeval de Rijksdag later de gelden bewilligt. Krnpp zal beide schepen op de Germania-werf voor eigen rekening en risico bouwen, natuurlijk in de verwachting dat het rijk ze later over neemt. Mocht dit niet het geval zijn en de Rijksdag in 't geheel geen kruisers meer bewilligen, dan zonden deze schepen van het nieuwste type toch gereedelijk koopers vinden. EW<3EI«A]*fD. In het Lagerhuis zeide Curzon den 25 Er is geen staat van oorlog tusschen Engeland en Griekenland en ds quaestie van oorlogscontrabande komt dns niet ter sprake de blokkade van Kreta is een poli tiemaatregel om gevechten op het eiland te verhinderen. De gezanten te Konstantinopel hebben in lastgeen ge legenheid te verliezen om aan te dringen op het terug trekken der Turksehe troepea van Kreta, hetgeen gemak kelijker zou geschieden als de Grieksche troepen zich eerst verwijderd hadden. Te Londen heerscht do influenza weder in hevigen graad. Verleden week zijn blijkens officieele opgaven 24 personen aan de gevolgen van de ziekte overleden dat is meer dan sinds de groote epidemie van voor twee jaar. De ziekte woedt evenzeer onder ouderen als onder jongeren van dagen. FRABIIARI.Ïtt. Prins Henri d'Orleans, de koene ontdekkingsreiziger, die mot zijne onderzoekingen in Achter-Indië zooveel lauweren geoogst heeft en thans een wetenschappelijke reis in Abyssinië ondernomen heeft, heeft aan de «Figaro" twee brieven gezonden over Ethiopië en Egypte. De schrijver gaat de geschiedenis van het oude Ethiopische rijk na en merkt op dat het rijk ernstig wordt bedreigd door Britsche eerzucht. Met betrekking tot Egypte verzekert de prins op gezag van goed ingelichte personen, dat sedert de bezetting Groot- Britannië van dat land 525 millioen francs heeft getrok ken. Aan het slot spreekt hij de overtuiging uit dat de mogendheden oumiddelijk van Groot-Britannië moeten eisehen dat het de internationale verdragen eerbiedigt, tenzij zij hun schepen door Britsche wateren van Port Saïd naar Indië willen zien varen. De Parijsehe gemeenteraad heeft een reeds overeen gekomen suppletoir crediet van 20 millioen francs voor de tentoonstelling van 1900 geweigerd. Men beschouwt deze weigering als een wraakneming over den afloop van een geschil over een lijntje van den stadsspoorweg, waarin de gemeenteraad zijn wil niet heeft kunnen doorzetten n den wensch dor regeering. GÜRIEMESiXANlEJ. Uit Athene niet veel nieuws. Langzamerhand begint de meening veld te winnen, dat do mogendheden niet ongeneigd gevonden zullen worden, met Griekenland en Turkije in een schikking te treden omtrent Kreta, waardoor de zonzeer gevreesde oorlog voorkomen zon kunnen worden. Is Turkije te bewegen het eiland, waarvan 't toch nooit anders dan verdriet had, voor een geldelijke vergoeding aan Griekenland af te staan, dan is het Helleensohe volk, en zijn, met hen, de Kretensers tevreden en blijft de integriteit van het Tnrksche Rijk ongeschonden. Een gunstig voorteeken voor een vredelievenden afloop, is het bericht, dat de Rus sische gezant te Athene dezer dagen door koning George in buitengewone audiëntie werd ontvangen voor het over handigen van een eigenhandig schrijven van de keizerin- weduwe aan haren broeder. Daarna werd de gezant in gehoor ontvangen door ko ningin Olga, wie hij een eigenhandig schrijven van den Czaar overhandigde, benevens 50.000 Roebels als bijdrage nit de keizerlijke kas voor de Kretenser vluchtelingen te Athene. De verbittering tegen Duitschland blijft groot. Een Grieksck koopman, woonachtig in een stad op een eiland van Aziatisch Turkije, schreef het volgende aan een bier- exportfirma te München «Ik moet uw offerte terugzenden, omdat ik daarmede niets uitvoeren kan nauwelijks had ik bij eenige klanten den mond nog maar geopend, of ik werd gedacht uitge scholden, en men dreigde mij de deur uit te werpen. De bevolking van onze stad en het geheele eiland is Grieksch, en van de 130.000 inwoners zijn slechts 8000 Turken, die in do baitenwijkon vorstrooid wonen. «De bonding uwer regeeriug in de Kreta-quaestie en de grove insulten van Dnitschland tegen de Grieksche natie hebben de Grieken zoo baleedigd, dal zij do Duitschers zeer haten en een jodenvolk noemen. De Grieksche koop lieden hebben besloten, alle produkten uit Dnitschland te weigeren, en de 60.000 Tnrksche ponden, die elk jaar van ons eiland naar uw land vloeien, zijn waarschijnlijk voor altijd verloren." De blokkade vaD Kreta wordt voortgezet, doch kan, ook bij 't scherpste toezicht, niet beletten dat de Grieksche zeelieden hun landgenooten ter hulp komen. Maandag nacht zijn eenige ladingen meel en ammunitie ontscheept bij Platania, op hetzolfde pant waar de Grieksche troepen onder kolonel Vassos indertijd zijn geland. Het meel vooral zal goed te pas komen, want de grootste nood heerscht op dat eiland. Bij al de ellende komt nu nog het uitbreken van besmettelijke ziekten. Ook in het district Retimo heelt een stoomboot levens middelen ontscheept, maar van een andere boot, de «Hora," die reeds Vrijdag met een lading proviand naar Kreta is vertrokken, heeft men sedert niets meer gehoord. De «Hera" bad o. a. den vice president der Kamer aan boord. Laatste Berichten. De Hretcnser quaestie. ATHENE, 26 Maart. De kroonprins heeft op bet laatste oogenblik zijn vertrek naar de grens uitgesteld hij zal waarschijnlijk over eenige dagen vertrekken. KANEA, 26 Maart. De schout-bij-nacht Sami Pacha is aan land gegaan. De Turken hebben ook groote voor raden ammunitie ontscheept. Heden begon het gevecht om de dorpen Tsikalaria en Nerokouro opnieuw en duurde den geheelen dag. De Grieken, die het blokhuis Malaxa bezet houden, hebben kanonschoten gelost op de Tnrksche vloot in de baai van Suda. Lord Salisbury te Parijs. PARIJS, 26 Maart. Lord Salisbury, vergezeld van den gezant van Groot-Britannië, bracht hedenmorgen een bezoek aan president Paure en na afloop daarvan aan minister Hanotanx op de Quai d'Orsay. De heer Hano- tanx ging lord Salisbury tegemoet. Deze werd door den gezant, den heer Monson, voorgesteld, die zich daarop terugtrok. Het onderhond tusschen beid9 staatslieden was zeer hartelijk en duurde een uur. Krommenie. Deze weck is hier aanbesteed het boawen van eene fabriek voor de naamlooze vennoot schap tot exploitatie van «Verwers" vernis en stoom- metaaldrukkerij. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer R. K. Koppen te West-Graftdijk voor de som van f 51180. Beverwijk. De raad dezer gemeente heeft tot werkman-straatmaker benoemd A. Scheepbouwer te West- Graftdijk op eene jaarwedde van f 520. Maastricht. Alhier hebben twee jongens van 17 jaren zonder kwade bedoelingen eerst met elkander ge bokst en daarna met pennemesson geduelleerd. Het gevolg wasdip een hunner een messteek in de borst bekwam, die zijn leven in gevaar brengt en zijne overbrenging naar het gesticht Calvariënberg noodig maakte. Dit is het tweede geval van dien aard, dat binnen acht dagen daar ter stede heeft plaats gegrepen. Staten-verklezlng. Hoogwoud. Door de liberale kiesvereeniging alhier is op de groslijst, ter verkiezing van een lid der provinciale staten, geplaatst de heer H. J. K. van den Steen, burgemeester te Spanbroek. Door de kiesvereeniging «Vrijheid" te fLaitgedijk is aan de besturen van de vooruitstrevende kiesvereni gingen te Alkmaar en Schagen een schrijven gericht waarin zij die besturen uituoodigt tot een gezamenlijke vergadering op 31 Maart a.s. te Alkmaar, ter bespreking van de a.s. Jnni-verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. St. Maarten. Ten behoeve van een veelbelovend doch arm violist, élève van de muziekschool te Amsterdam, zal er alhier den 28 een concert plaats hebben, te geven door de hoeren M. Ottovan Alkmaar (piano), D. Koster (leerling viool) A. Hein Sz., van Alkmaar (declamatie) en P. Stadt, van Schagerbrug (zang). Een zeer afwisselend programma belooft den kunstliefhebbers een genotvolien avond. Handels- en kantoorbedienden. De voorjaars-examens van «Vooruit", vereeniging van handels- en kantoorbedienden te Amsterdam, zullen plaats hebben in het gebouw der «Maatschappij voor den Werkenden Stand", Kloveniersburgwal 87/89 op 7 en 8 April a.s., des morgens te 9 ure. Aanmelding tot uiterlijk 31 Maart a.s. bij den heer W. 0. de Graaff, 2e Jan Steenstraat 107, Amsterdam. Hensbroek. De rederijkerskamer 't Viooltje", gaf deze week hare laatste voorstelling in dit saizoen, die zeer goed slaagde, dank zij de hulp van bet eerelid, don heer H. Vermaas, die daardoor zijne moeite beloond zag. Schagen. Op de aanstaande arrondissementsver gadering van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Helder zal de heer H. M. Th. ter Linden, onderwijzer alhier, eene inleiding honden over de nieuwe spelling. Deze vergadering zal als gewoonlijk in de maand Jnni alhier worden gehouden. 27 Maart. CONSTANTINOPELVolgens geruchten zjjn vierhon derd Armeniërs te Tokat vermoord. Ook zijn onlusten uitgebroken te Arbah, noordelijk Tokat. Aederlansïsch Toonecl. De vierde of laatste abonnementsvoorstelling van het Nederlandsch Tooneel is bepaald op maandag, 5 Apiil. Opgevoerd zal worden: «De Familie Eourchambault,'* toon^elspel in 5 bedrijven, van E. Angier. Behalve den heer Louis Bouwmeester treden er in opde heeren Sehultze, Clons en Schoonhoven, alsmede de dames Pool man, Panwels-van Biene, S. de Vries en Holtrop. Men verzoekt ons mede te doelen, dat de dienst in de evang.luth. kerk, op zondag 28 Maart a.s., zal vervuld worden door den heer ds. K. A. Gonlag, van Beverwijk. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 nur als volgt: den 26 763.9 den 27 749.5. Schietwedstrijd. Woensdag, den 24, hield het kader der schutterij zijre laatste win teroefening. Na afloop daarvan had er een schietwedstrijd met geweren tot kamerschietoefeningen

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1