voiiKiorvoKDisie. klaart Artondat hij wil vertellen al wat hij weet en het schijnt dat Arton heeft gesproken. Hij heeft eerst aan den rechter van instructie, den heer Le Poittevin, duidelijk uitgelegd, wat hij met het geld had uitgevoerd, ongeveer 2 milloen bestemd voor omkooperijen, hij heeft bewezen, dat hijzelf eerlijk met die sommen omsprong en er niets van in den zak stak. Daarna heeft hij namen genoemden aangeduid waar zijne papieren verborgen waren, het schijnt dat Arton de waarheid spreekt, en dat nog deze week de vervolgingen zullen beginnen. Men beweertdat Arton een vijftigtal leden van het Parlement beschuldigtdaarvan hebben nog slechts een tiental zittingeen tiental anderen zijn overleden en ongeveer dertig werden in 1896 niet herkozen. Hoe zal dit alles afloopen wij weten het niet, velen betreuren het dat die zaken opnieuw beginnendoch men had Arton, deze klikt, dus moet men wel vervolgen. Of wij dan bepaald medelijden hebben met hen, wien het zwaard van Damocles al sedert eenige jaren boven het hoofd hangt? Ja en neen! Voorzeker, een ambtenaar, die zich laat omkoopen verdient gestraft te worden een ministereen lid van Kamer of Senaatverdient de meeste straf, want hoe hooger men staat op de maat schappelijke ladder, des te meer moot men het voorbeeld geven van alle maatschappelijke deugden. Doch laat ons eens een oogenblik die groote heeren beschouwen als gewone menschen met alledaagsche hoedanigheden en gebreken, daarbij zijn er velen, de meesten zelfs, die uit hunne provincie naar Parijs komen; en wat zien zij dan van Parijs Niet de buurten waar hard wordt gewerkt, niet de faubourgen met hunne talrijke fabrieken en werkplaatsen niet de Maraiswaar in de groote oude huizen alle appartementen tegelijk woonhuizen en fa brieken zijntot op de zesde en zevende verdiepingen niet de Sentieren het geheele Neuvième met hunne exporthuizen, grossiers in linnens, kanten, zijden stoffen en alle takken van nijverheid, vooral op het gebied van kleeding en behangingniet de Halles Centrales waar de grootste bedrijvigheid heerscht in den nacht en in den vroegen ochtend neen dit alles zien zij misschien later, doch om te beginnen zien zij het Parijs der weelde, de prachtigste stad der wereld, de Champs Elyséés, hot Bois de Boulogne, huizen als paleizen, prachtige equipa ges, en in alles de macht, de tirannie van het geld. En nog iets de macht van het geld toont zich hier in alles, en oppervlakkige menschen, zij die niet in aanraking ko men met het grootste deel der Parijsche bevolkingbe staande voor negen tienden uit eerlijke werkzame menschen, uit burgers en arbeiders, zij die niets anders zien als het tiende tiende, de »viveurs'', de weelde-mannen en vooral hunne bedienden en leveranciers, zulke oppervlakkige toeschouwers komen spoedig tot het besluit, dat geheel Parijs niet deugt. Daar is onder allen die belast zijn met de inkoopen voor hun heer of meesteres een systeem van fooien en stoppen in gebruik, hetwelk alle beschrijving te boven gaat. En men schaamt er zich in het geheel niet voor. Een kofiiehuishonder, thans zelf patroon, ver telde ons, hoe hij als gérant op de groote boulevards een mooi salaris had van verschillende honderd franken in de maand en hij maakte zich, dit is de uitdrukking uil se faisait", evenveel met de inkoopen. Van alle leve ranciers kreeg hij eenige procenten. Die hem niets gaf kon er zeker van zijn, dat hij er misschien éénmaal, nooit twee malen verkocht. Wij kennen menschen in handels huizen belast met de inkoopen van het touw, het pak papier, de schrijfbehoeften enz., de leveranciers stoppen hen, ja leveren zelfs tachtig kilo's papier in plaats van lUO kilo's, en het verschil wordt eerlijk gedeeld. Weder anderen verstaan zich met expediteurs, de baas of de klanten betalen kleine onkosten of liever snijkosten waarvan de bediende de ééne helft en de expeditepr de andere helft opstrijkt. En men lette er wel op, allen die daaraan mededoen, zijn daaraan zóó gewoon, dat zij er niets oneerlijks in zien, zij zouden echter geene speld wegnemen, geen sou zonden zij stelen. Het gevolg echter blijft niet uitzoodra men hoorde van Panama, dachten wij aan het hollandsche spreekwoord zooals de waard is vertrouwt hij zijne gasten''; gewend zelf omgekocht te worden, zagen al die viveurs, reporters, leveranciers on bedienden opeens in het geheele parlement niet anders als omgekochte leden en voor eenigen, die zich lieten zij glimlachte bij de gedachte, dat slechts weinigen zulk een spel hadden gespeeld, waarmede zij het leven van haar beminde zou kunnen winnen. Nu was het oogenblik aangebroken, dat zij moest handelen. Hinkende, zooals Henry deed, liep zij lang zaam voort tot op een afstand van vier of vijÜ meter van den hoek van den kerkmuur. Hier overviel haar eenige aarzelingde aarzeling verdween zij werd weer angstig. Zij kon het niet doen Nog twintig passen en nog eenmaal zou zij hem kunnen zien en hem redden En toch had zij niet den moed den hoek van dien muur om te gaan, waar een moordenaar op de loer lag. Het ging zeer gemakkelijk, om op een afstand allerlei held haftige plannen te maken, maar wanneer het beslissende oogenblik aanbrak, dan o, dat was iets heel anders Zij bad God, dat Henry mocht ontsnapt zijn, of ontsnap pen zou, maar zij bezat niet den moed om voor hem den dood in te gaan. Haar geest was gewillig, maar het arme vleesch verzette zich. Zij had haar echtgenoot wel luid willen toeschreeuwen, om zich te verzekeren of hij zich in de omgeving bevond. Neen, dat mocht ook niet want dan zou hij argwaan krijgen, haar op de eene of andere wijze buiten staat stellen Henry te waar schuwen en wat kon zij doen tegen een krankzinnige Er bleef haar dus niets anders over dan terug te gaan •en te wachten, tot zij toevallig Henry ontmoette want verder gaan durfde zij niet. Zij had zich reeds omgekeerd om te vluchten, toen zij in de verte iets hoorde. Verlamd van schrik bleef Joan staan luisteren toen hoorde zij weer iets het geluid van den neerslaanden haan van een niet geladen geweer. In een oogwenk begreep zij alleshaar man had ver geten zijn geweer te laden, nadat hij den hond had dood geschoten. Zij kon nu nog haar loven reddenmet een kreet keorde zij zich om, zoo snel, dat de hoed haar van het hoofd viel, juist toen de maan haar aangezicht van achter «en donkere wolk te voorschijn schoof en volle licht wierp op haar aschbleeke gelaat. Maar zoodra zij zich stoppen, viel een blaam op allen zonder onderscheid. Voor het hof van Assises is thans de zaak in behan deling van de doctoren Boileux en De la Jarrige. Dit is geen aangenaam punt om in eene kroniek te behan delen, doch geheel Parijs was er voor eenige maanden over in rep en roer. En geen wonder: De heer Mansny, hoewel gehuwd, had eene goede kennis, een mooie engel- sche dame, die als 3.essayeuse" in een groot huis, het huis Bedfern, in japonnen en mantels, werkzaam was. Zulk eene essayeuse, die met de groote dames moet om gaan, moet zelve eene mooie fijne taille hebben en zelve de fijno costumes kunnen dragen. Mejuffrouw Thompson, dit was de naam der Engelscho, werd dus zeer ongerust, toen zij bemerkte, dat hare verhouding tot den heer Mansny, gevolgen zou hebben. De heer Mansny sprak er over met den doctor De la Jarrige, deze zond de patiente naar den heer Boileux, eene operatie geschiedde in het bijzijn van een derden doctor, aan wien men den waren toestand der dame geheim hield en mejuffrouw Thompson bezweek tijdens die operatie. De justitie be moeide zich met de zaak, de twee doctoren worden aan gehouden. De heer Mansny schoot zich een kogel door hot hoofd, zoodat thans alleen de beide doctoren voor de rechtbank verschijnen. De grootste schuldige schijnt de heer Boileux, deze had eene specialiteit van die operation, en van af 1890 tot 1896 kent men er zes en twintig met doodelijken afloop. Het proces zal verscheidene dagen duren. Wie zou niet gaarne propriétaire zijn? Eigenaar van een of meer huizen een ware droom voor velen. Toch is dit niet altijd zoo heel aangenaam dit ondervond een Pa- rijzenaar die een huis erfde in Suresnes, een huis geheel gemeubeld. Hij had zelf geen tijd zich met dit gemeu belde huis bezig te houden, en nam dus eene vrouw aan ak concierge en gérante. Deze vrouw, die den eigenaar nooit zag komen, beschouwde weldra het huis als haar eigendom, twee vriendinnen werden genoodigd, en het drietal leefde er lustig en vooral lekker op los, want was er geen geld meer, dan verkocht men maar eenige meubelen, pendules, spiegels, enz. enz. Daarna ledigden zij kelders en kippenhok en toen er niets meer was begonnen zij het zinkeu dak te verkoopendoch dit liep in den kijkerde politie bemoeide zich er mede de vrouwen werden aangehouden en de eigenaar ja deze heeft thans een leeg huis. Het is mij een waar genoegen, n mijn dank te be tuigen voor de hulp, mij en de goede zaak bewezen, door de plaatsing van mijn ingezonden stukje in uw geacht blad vau 6 dezer. Uwe welwillendheid geeft mij hoop, dat u ook dit nog zult willen opnemen. Het is voor mij en voor het goede doel de gemakkelijkste en goedkoopste wijze, ter mededeeling van de talrijke be wijzen van sympathie met mijn idéé ontvangen, en ter beantwoording van gedane vragen. Ik ontving kaartjes, briefkaarten en brieven uit Am sterdam, Arphem, Assen, Beilen, Breda, Bussum, Don kerbroek, Gerkesklooster, Gorredijk, 's Gravenhage, Har- lingen, Hengeloo, Hoorn, Landsmeer, Lochem, Middelburg, Midsland, Noordschormer, Nunspeet, Petten, Rotterdam, Sliedrecht, Texel, Willemstad en Zaandam. Dankbaar maar niet. voldaan. Er had meer moeten komen, vooral uit meer plaatsen, maar dat kan nog. Velen zullen er nog eens over willen denken. Misschien willen de heeren, die mij hunne instemming te kennen gaven, wel een weinig propaganda voor de goede zaak maken en de treuzelaars eens aansporen. In ieder geval zijn, op Groningen, Utrecht en Limburg na, reeds alle provincies vertegenwoordigd, en wat nog beter isleer aren en onderwijzers wenschen niet alleen mede te werken door lid te worden, maar stellen zich belangeloos ter be schikking van den eventueel op te richten Bond. Dat geeft mij moed om verder te gaan. In de eerste plaats, ter beantwoording van de vele vrageu om inlichtingen, eene korte uitlegging van mijn denkbeeld. De Bond of de Vereeniging strekt haren werkkring uit over geheel Nederland en desnoods de koloniën, waartoe in elke gemeente afdeelingen kunnen worden ge vestigd, met een hoofdbestuur in het centrum van het omgekeerd had viel haar blik op een ander gelaat, het gelaat van een duivel van Samuel Rock. Hij stond achter den muur, die tot aan haar borst reikte en de loop van zijn geweer was op haar gericht. Een vurige tong schoot er uit. Joan voelde een schok en bewusteloos viel zij neer op den weg. Samuel Rock had haar gezien van uit zijn schuilplaats, waar hij zelf onzichtbaar was, doch van waar hij het uitzicht had op de drie wegen, die bior samen liepen door de verkleeding misleid had hij Joan voor Henry aangezien voorzichtig was bij langs den muur gekropen om haar te dooden op de plaats waar zij stond. Op het laatste oogenblik bemerkte hij zijn vergissing, maar te laat. Hij had zijn vinger reeds aan den trekker geslagen en de gansche lading werd afgevuurd in de borst van zijn vrouw Hij wierp het geweer weg, sprong over den muur en ijlde naar haar toe. Zij lag op haar rug dood meen de hij met open ocgen en wijd uitgebreide armen. Even zag hij haar aan toen snelde de krankzinnige luid gillend weg waarheen dat wist hij niet. Toen Henry dien morgon in het tuinhuis van Joan had afscheid genomen, was zijn gemoed vol bitterheid en toorn allereerst tegen zijn schoonvader, en verder tegen zijn eigene familie, inzonderheid zijne moeder. Men had hem in den val gelokt en bedrogen en nu, helaas, was hot te laat om het gedane ongedaan te maken. Wat zijne vrouw betrof, kon Jhij er met haar niet eens over spreken. Joan had gelijk gehad toen zij zei dat Emma nimmer van al deze ongerechtigheden iets mocht hooren, nimmer vernemen mocht hoe haar naam en haar fortuin, zoowel als den man dien zij lief had, aan een andere vrouw toebehoorden. Het arme kind Zij althans was onschuldig en het land, waartoe waarschijnlijk het meest aanbeveling zal verdienen Utrecht. Doel van den Bond 1. Waar van gemeentewege geen voldoend lager on derwijs wordt gegeven, daaraan te gemoet te komen door inrichting van een hulpschool, maar inmiddels niet na laten der regeering op hare verplichting te wijzen, der halve praten en handelen; 2. waar van gemeentewege in het geheel geen lager onderwijs wordt gegeven, dit verstrekken 3. na het einde van den leertijd der lagere school den toekomstigen werklieden en hen die voor een beroep of bedrijf moeten worden opgeleid, ambachts-onderwijs ver strekken, niet in een kostbaar ingericht paleis en ook niet als zoogenaamd leerling bij een baas, maar in een eenvoudig ingerichte werkplaats en met het doel, den jongen te vormen tot een knecht die zijn vak verstaat, het meisje evenzeer te vormen tot eene bruikbare dienstbode, naaister, huishoudster, enz. 4. aan leerlingen, die de lagere school hebben door- loopen en neiging en aanleg toonen voor verder onder wijs, m. u. 1. onderwijs verschaffen, door hen cursussen van den Bond te laten volgen of hen te plaatsen op eene dergelijke school en schoolge'd en leermiddelen voor hen te betalen 5. hetzelfde wat betreft middelbaar- en hooger on derwijs 6. de aldus gevormde ontwikkelde werkman, winkelier, fabrikant of industrieel verder de gelegenheid verschaffen door gepaste middelen ontspanning, en derhalve een weinig genot te verkrijgen, door het oprichten van bibliotheken, het houden van voordrachten, het geven van concerten, tooneelvoorstellingen, tentoonstellingen, het bezoeken van musea onder leiding, het maken van kleine vacantie-uit- stapjes, enz., enz. Ziedaar in het kort mijn idéé, dat, (zulks spreekt van zelf) voor alle aanvulling, wijziging, enz. vatbaar is. Het voornaamste voor 't oogenblik is hoe tot eene spoedige oprichting en organisatie te geraken. Mij dunkt dat het beste ware, in het centrum van ons land, op een dag en uur dat bijna ieder tijd heeft, eene eerste vergadering te beleggen om de zaak te bespreken, den Bond of de Vereeniging op te richten en een Bestuur te benoemen, dat zich ten spoedigste aan het werk zet om de noodige werkzaamheden te verrichten. Inmiddels zouden zij, die reeds bewijzen van sympathie hebben ge geven, in de plaats hunner inwoning kunnen beproeven afdeelingen te stichten. Op eene tweede vergadering konden dan die afdeelingen zich door afgevaardigden doen vertegenwoordigen, teneinde de inmiddels door het bestuur opgestelde statuten en reglementen te behandelen. Het meest rationeel acht ik Utrecht als plaats van samenkomst, en wel op een Zondag, nam. 2 uur b.v., teneinde iedereen in de gelegenheid te stellen de verga dering bij te wonen. Rest nog een lokaal. Maar ik veroorloof mij de vraag: zou er te Utrecht niet de eene of andere Vereeniging zijn, die voor dit doel gratis hare zaal zou willen afstaan en niet alleen gastvrijheid zou willen bewijzen, maar, doende wat des bestuurs is, nitnoodi- gingen rondzenden en vooral trachten de personen tot komen te bewegen, waaruit een voorloopig bestuur kan worden gevormd en verder de noodige publiciteit aan deze samenkomst geven Kon dit geschieden, dan zou ieder, die besloot naar Utrecht op te komen, slechts de kosten van eigen reis en vorblijf dragen en die zouden, daar iedereen vóór den avond weer zou kunnen afreizen, zoo groot niet zijn. Ondergeteckende zou het zich in dat geval tot een eer rekenen, zijn plan in te leiden. Maar inmiddels drale men niet met het betuigen van instemming. Waar nu reeds velen en van zeer ver schillenden stand zich onvoorwaardelijk als lid opgaven, waar leeraren en onderwijzers zich reeds belangeloos be schikbaar stellen tot het geven van onderwijs, daar past het, dunkt mij, iedereen, die een bagatel kan missen, zonder bedenking toe te treden. Hetgeen door mij wordt -T—-T—-i—n-m—w—-wmnrrmnmnTnwinirMirwniïiMiiTWM was zijn plicht, haar te beschermen voor de gevolgen van de schuld van anderen en te voorkomen, dat zij er kennis van kreeg. Doch Levinger haar vader, was niet onschuldigen tegenover hem had hij geen verplichtingen. En daarom, gezond of ziek, zou hij uit den mond van zjjn schandelijk bedrogen schoonzoon moeten hooren dat hij een schurk en een leugenaar was. Het stond geschreven, dat Mijnheer Levinger do ver wijten van zijn schoonzoon niet meer zou hooren. Toen Henry het huis betrad, zeide men dat de zieke in een onrnstigen slaap was gevallen, waarin hij niet gestoord mocht worden. Tot negen uur duurde deze slaap, terwijl Henry ongeduldig wachtte. Toen ontstond or plotseling een opschudding in het huis, gevolgd door de tijding dat de heer Levinger onverwachts, zonder eenig waarschuwend teeken, den eeuwigen slaap was ingegaan. Ontnuchterd en gekalmeerd door den schok dezer tij ding, trof Henry eerst nog de allernoodigste schikkin gen, en begaf zich daarna huiswaarts, om het overlijden haars vaders aan Emma mede te deelen. Hij had met den laatsten trein van Bradmouth willen terugkeeren doch deze was al vertrokken. Hij reed dus in den dogcart, waarmede dr. Childs moest worden gehaald, naar Brad mouth om van daar naar Rosbam te wandelen. Hij had wel een rijtuig kunnen huren, maar dacht hij, een kwade tijding komt altijd nog vroeg genoeg, en de eenzame wandeling zon hem gelegenheid geven om na te denken over alles wat er met hem was voorgevallen. Het was maar goed, dat de oude heer overleden was. Want wat zou het gebaat hebben dat hij bem had overladen met verwijten van daden, welke toch niet te herstellen waren. Arme Joan Welk een hard lot was het hare hoeveel harder nog dan het zijneHet was heden juist een jaar geleden, dat hjj haar bij de ruïnen der abdij van Ram- borongh had ontmoet. Wie zon ooit te weten komen, wat zij gedurende dat jaar geleden had, en w t zij nog te lijden zou hebben Helaas, hij zag voor haar geen uitkomst meer. Zij had een onnatuurlijk huwelijk aange gaan, maar toch was het een huwelijk, en zij moest haar plichten vervullenwaarvan alleen de dood haar zou kunnen verlossen. En dat had zij gedaan om hem, om zijnentwille alleen I Dit was voor hem wel de pijn lijkste gedachte. (Slot volgt).

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 6