No. 39. Itfegen en IVegentigste Jaargang. 1897. WOENSDAG 31 MAART. Veiligheidswet. EEN OFFER. Buitenland. FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Kater dagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers yöjOö» Afzondorlijko nuuiiiiürs 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3 JOHANNES DE VRIES, milicien-verlof ganger der gemeente Pnrmerend, wordt ver zocht zich ten spoedigste ter gemeente-secretarie aan ts melden. De BURGEMEESTER der gemeente ALK M A A R brengt nogmaals ter kennis van belanghebbenden lo. dat, overeenkomstig de artikelen 13 en 27 der Vei ligbeidswet (wet van 20 Juli 1895, Staatsblad no. 137) het hoofd of de bestuurder van eene fabriek of werkplaats, gelegen binnen deze gemeentevóór 1 April a. s., aan hem, burgemeester, moet zenden eene opgave waarvan bet model ter secretarie ter inzage is gelegd 2o. dat op overtreding van Art 13, 1ste lid, of van art. 27 der Veiligheidswet in art. 19 dier wet eene straf is gesteld van hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden 3o. dat de Veiligheidswet onder fabrieken en werk plaatsen verstaat a. alle zoowel open als besloten ruimten waar in of voor eenig bedrijf pleegt gewerkt te worden aan het vervaardigen veranderen herstellen, versieren, afwerken of op andere wijze tot verkoop of gebruik geschikt maken van voorwerpen of stoffen, of waar in of voor eenig bedrijf voorwerpen of stoffen eene daartoe strekkende bewerking plegen te ondergaan, een en ander voor zoover aldaar een krachtwerk- tulg of een oven wordt gebezigd of tien of meer personen plegen te verblijven. b. vlasbraakhokken en zwiugelketen 4o. dat onder kracktwerktulgen worden verstaan werktuigen die de drijfkracht leveren noodig voor het in beweging brengen van een arbeidswerktuig of aan een toestelalsstoomwerktuigen gas-, petro leum-, benzine-, heete lucht-, water- en electromotoren, wind-, water- en door dieren gedreven molens 5o. dat onder ovens worden verstaan zoodanige besloten ruimtendie verhit worden en dienen om te bakken, te caloineeren, droog te distilleeren, te gloeien, in te branden of te smelten, als aardewerk- en porcelein- ovens, brood-, koek-, beschuit- en banketbakkersovens, emailleerovens, glasovens, gloeiovens, kalkovens, lak- ovensmoffelovenspannen-, steeu- en tegelovens retortovens, smeltovens, vlamovens. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 30 Maart 1897. A. MACLAINE PONT. DOC WPOLITIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van A L K- M A A R herinneren belanghebbenden, inzonderheid bouw kundigen en timmerlieden in deze gemeente aan het bepaalde bij art. 229 der Algemeens Politie-verordening, volgens welke geene gebouwen (loodsen, sohuren, hokken enz. daaronder begrepen) mogen worden gesteld dan met buitenmuren die minstens één steen van ten minste 17 centimeters dik zijn. Roman van H. RIDER HAGGARD. 73) Terwijl Henry, aldus in gepeins verdiept, voortwandelde in de richting der abdij, werd zijn oor getroffen door een enkelen, scherpen, ververwijderden kreet, onmiddellijk gevolgd door het knallen van een geweerschot. Hij stond stil en luisterde, en trachtte zich zelf te overreden, dat die kreet afkomstig was van een wulpmaar die gedachte liet hij spoedig weer varen want zijn hart zei hem dat die kreet van menschelijke lippen kwam van de lippen eener vrouw, die in doodsangst verkeert. Eenige seconden verstreken, en toen hoorde hij uit ^te verte iets dat op een blaffen of brullen geleek, zoo onmenscbe- lijk klinkende, dat hij het met zich zelf niet eens was of het kwam van een meusch of van een en ander gewond dier. Hij snelde voorwaarts om dit raadsel te ontsluieren en naar gelang hij nader kwam, werd ook het brullen lui der en kwam naderbij. Straks stond hij stil want dóór, boven een golving van den weg, geen twintig schreden van hem af, verscheen de gedaante van een man, die met buitengewone snelheid voorliep. De hoed was hem van het hoofd gevallen, zijn lange haren schenen rechtop te staan, zijne oogen puilden nit de kassen, met den woesten glans der razerny, zijn gelaat was vertrokken en aschvaal,^ en uit zijn geopenden mond kwamen wilde woeste geluiden. Zoo ijselijk was in het maanlicht deze verschijning, dat Henry op zijde sprong en een spook der hel meende te zien. Thans was de man op een lijn met hem en zag hem aan, en Henry herkende het gelaat van Samuel Rock. »Dood!" gilde de waanzinnige, zijne handen wringend. «Dood, dood!'' en hij was reeds weder verdwenen, Van deze bepaling kan door Burg. en Weth. in bijzondere gevallen worden afgeweken. Geschiedende deze kennisgeving in verband met bet feit, dat herhaaldelijk loodsen, schuren, enz. van hout worden opgetrokken, zonder de vereischte vergunning van hnn college te hebben verkregen. Overtreding ten deze is strafbaar gestéld met eene geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MAULAINE PONT, Voorzitter. 29 Maart 1897. C. D. DONATH, Secretaris. DUITSCHÏ.A1VD. De ongunstige berichten over Bismarck's gezondheid zijn zeer overdreven. Niettemin heeft de lijfarts prof. Schweninger verzocht, de feestelijkheden en den fakkeloptocht ter eere van Bismarck's verjaardag eenige weken nit te stellen, totdat hij zijn jongste onge steldheid weer geheel te boven is. Keizer Wilhelm beeft de plechtige uitvaart bijgewoond van Groothertogin Sophia. Overeenkomstig hec verlangen der overledene droeg de plechtigheid een hoogst eenvou dig karakter. De groothertog was zelf bij de plechtigheid niet aan wezig. Op de kist lag niets dan de krans van den groot hertog, waaraan een oranje zijden lint bevestigd was. De «Reichsanzeiger" bevat, in den vorm van een ken nisgeving des Keizers aan den Rijkskanselier, de volgende dankbetuiging aan het Duitsche volk «De 100-jarige wederkeer van den geboortedag van mijn »hochseligen" grootvader, nu wijlen Z.M. Keizer Wilhelm deu Groote, is door alle Duitsche patriotten zonder onderscheid van geloof, partij of beroep, in Noord en Zuid, Oost en West van het groote vaderland en overal waar Duitsehers wonen, gevierd met een geest drift, die een schitterend getuigenis heeft afgelegd van de diepgevoelde dankbaarheid en hartelijke vereeriug voor den hoogen heer. Ik prijs mij gelukkig, dezen feestdag te midden van doorluchtige Duitsche vorsten en vertegen woordigers van bevriende Enropeesche vorstenhuizen, ten aanschouwe van het door het Duitsche volk opgerichte standbeeld van den ontslapene, beleefd te hebben en ge tuige te zijn geweest van de hartverheffende manifesta ties in de rijkshoofdstad." »De schoonste vereering van den ontslapene, zooals die het meest overeenkomt met zijn eenvoudigen en deemoeds- vollen zin, zie ik echter in de gemeenschappelijke gelofte, ten allen tijde met onvermoeide plichtsbetrachting zijn verheven voorbeeld na te volgen, zijn heilige nalaten schap te bewaren en alle krachten voor de grootheid en het welzijn van het door hem opnieuw vereenigde Duitsche vaderland in te spannen. Ook mijne krachten behooren aan het vaderland en ik hoop bij Goddat Hij ook mij en mijner regeering Zijne genade ten deel zal laten vallen en het Duitsche volk langs vreedzamen weg verder tot een gezonde ontwikkeling zal leiden." Henry hijgde naar adem zijn hart. stond stil. Joan had hem verlaten, om zich naar haren man te begeven. Wat was er gebeurd Die gil, dat schot, en daarop deze vreeselijke verschijning, dat alles deed aan moord of zelfmoord denken. Neen, neen, hij wilde het niet gelooven. Voort liep hij, tot dat hij eensklaps een knaap op zich zag toeloopen die hem riep. »Wie hen je?" vroeg hij. «Wat is hier te doen Willy Hood ben ik en wat hier te doen is zou ik wel eens willen weten," luidde het antwoord «vooral omdat ik u nog geen vijf minuten geleden daar ginds hij de abdij heb gezien." «Mij onzin, jongen Ik kom zoo net van Bradmouth. Heb je daareven niet dien man voorbij zien gaan dien Rock «Ja zeker heb ik hem gezien meneer. Hij deed alsof hij een moord had begaan of alsof hij stapelgek was. Een half uur geleden vóór u hier langs kwam of die andere meneer dan die ook een beetje hinkte net als u zag ik hem met een geweer in zijne hand maar dat had hij nu niet meer bij zich." «Zeg op, jongen!" riep Henry. «Zeg mij wat je hier doet dat je alles zoo goed gezien hebt!" «Wel, meneer om n de waarheid te zeggen ik liet juist mijn ezels grazen op Rock's land en toen ik hem daar met een geweer zag aankomen kroop ik weg tusschen de struiken want wij hadden over deze quaestie juist van morgen woorden gehad en hij had mij beloofddat als hij mij nog eens betrapte hij mij en mijn ezels zou doodschieten zoo bleef ik dus stil liggen tot die andere man voorbij ging en ik daarop een gil hoorde en een schot." «Kom mee, in 's hemels naam!" zei Henry. «Die dui vel moet iemand vermoord hebben." Zij waren den muur der abdij genaderd toen Willy zijn metgezel bij den arm vatte en naar een schaduw wees die donker afstak tegen het witte stof van den weg. «Kijk eens", fluisterde hij. «Wat is dat?" Henry snelde vooruit en knielde naast de gedaante. Toen stiet hij een luiden kreet uit en zeide ERfCrKIiAAD. Den 27 werd aan sir Afred Milner, den nieuwen gouverneur der Kaapkolonie, een afscheids- feestmaal aangeboden, onder voorzitterschap van de oud minister Asquith. Onder de aanzittenden waren Cham berlain, John Morley, Balfour en Goschen. Chamberlain besprak de verhouding tot Transvaal en zeide o.a.«dat, indien er in de Transvaal aspiratiën hestonden naar een onafhankelijken statenbond onder welken de Hollandsche invloed overwegend is en sym pathie en steun verwacht wordt meer van het vasteland van Europa dan van Groot-Britannië, dan zijne zulke aspiratiën onvereenigbaar met de hoogste Britsche belangen. Zoolang men niet oprecht van die aspiratiën afziet, is geen afdoende en bevredigende oplossing mogelijk. Gladstone heeft te Cannes het volgende telegram ontvangen van den heer Daimis, voorziter der Grieksche Kamer «Uw geheele roemrijk leven is een strijd geweest voor recht en vrijheid en nu de Helleensche natie is opgestaan om te strijden met bloed gedrenkte Kreta, zijt gij opnieuw naar voren getreden om de rechten van een verdrukt ras te verdedigen. Zulk een werk is uwer waardig. De vertegenwoordigers der volken van Griekenland, diep ge troffen, hebben mij opgedragen u de betuiging te zenden van hun Panbelleensche dankbaarheid." FRASTKRIJM.. Saint-Martinde Eransche alge vaardigde die door de politie werd gezocht in verband met de onthullingen van Arton, is te Parijs aangekomen en nit eigen beweging naar den rechter van instructie gegaan. Hij protesteert tegen de kwade geruchten die over hem geloopen hebben. Met algemeene stemmen heeft de commissie van rapporteurs besloten de gevraagde machtiging tot het instellen eener vervolging toe te staan. Te Toulon worden nog een kruiser en twee torpedo adviesjachten uitgerust om binnenkort naar Kreta te vertrekken. CtRIKKESTIiAlirD. Da kroonprins is den 27 naar Volo vertrokken. Een ontzaglijke menigte juichte den prins bij zijn vertrek toe. De prinsessen Marie en Sophie vergezellen den prins tot Volo. De beslissing omtrent een oorlogsverklaring hangt af van het resultaat der onderhandelingen welke in Europa gaande zijn. Het vertrek van den kroonprins wordt overal druk besproken als een bewijs dat Griekenland een definitief besluit heeft genomen. In de buurt van Kandia is opnieuw een gevecht geleverd. SïMJïJE. Uit Havana wordt een belangrijk wapen feit van de insurgenten aan de »N. Y. Herald" geseind. Onder aanvoering van generaal Calixto Garcia zonden zij Holgnin hebben ingenomen. Deze plaats, die een be volking heeft van 7000 zielen, is na Santiago de Cuba en Baracoa de voornaamste stad in de provincie Santiago. Bij de inneming van Imus door de Spaacsche troepen hebben de Philippijnsche opstandelingen aan- «Het is Joan Haste! Hij heeft haar doodgeschoten!" «Zie eens naar haar fluisterde Willy over zijn schou der glurende«Och ik heb haar al gezegd hoe het zou afloopenik heb u verleden jaar hier ook gevonden en nu hebben wij hier hetzelfde geval!" «Zwijg en help mij haar optillen", gebood Henry met holle stem. «Misschien leeft zij nog." Zij tilden haar samen op, en Johan opende hare oogen. «Luister, zei Henry, «zij leeft nog. Loop nu zoo gauw als je kunt naar dr. Childs te Bradmouth en dan naar de politie. Zeg den dokter wat er gebeurd is en laat hem zoo spoedig mogelijk hier komen. Heb je mij begrepen «Jawel, meneer." «Nu, vooruit dan Willy verdween als een pijl nit den boog en spoedig was het geluid van zijn voetstappen in de verte weg gestorven. «O Joan Joan mijn lieveling fluisterde Henry terwijl hij zich over haar heenboog en hare koude han den drukte. «Kun je niet meer spreken Bij den klank zijner stem begon er leven te komen in de grooteledige oogen en de bleeke lippen begon nen zich te bewegen, eerst zwak, toen krachtiger. «Ben jij 'tHenry?" fluisterde zij. «Ik kan je niet zien." «Ja, ik ben 'tJoan, wat is er gebeurd?" «Hij wilde jou vermoorden, Henry en toen heb ik mij verkleed en ik hinkte net als jij maar ik werd bang en liep weg en toen heeft bij op mij geschoten." «O, mijn God, mijn God jammerde Henry «Moet mij dan niets gespaard blijven «Het is maar het beste zoo", antwoordde zij met een matten glimlach en ik heb niet veel pijn." Toen knielde hij naast haar neder en hield haar in zijn armen, gelijk zij het eenmaal hem gedaan had. Ook zij scheen plotseling aan dat oogenblik te denken, want zij zeide: (Slot volgt.)

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1