Nederland. zienlijke verliezen geleden. Onder de dooden is pater I broek; H. J. K. van den Steen0. de Jong, P. Kooyman Agmonaldo een der leiders van de oproerige beweging, en D. Kooyman, onderscheiden lijjr burgemeester te Span- Voordat de Spanjaarden de stad binnenrukten staken de rebellen haar in brand. Aan de zijde der Spanjaarden zijn zes officieren en 31 soldaten gesneuveld, 16 officieren en 229 soldaten gewond. TRAW8VAAI.. Dit Pretoria komt het bericht, dat de »Star", het orgaan der Ultra-Engelsche partij te Johannesburg voor drie maanden is geschorst, omdat het blad onlangs trachtte een nieuwen opstand onder de bevolking te doen ontstaan. De parlementsverslaggever van de »Globe" verneemt uit goede bron dat minister Chamberlain tot president Kruger een in scherpe bewoordingen gesteld protest tegen schendingen der Londensche conventie door de Zuid- Afrikaausche Republiek heeft gericht. Ten gevolge van de critieke toestanden heeft de voorgenomen feestelijke ontvangst te Johannesburg van de officieren van het dezer dagen te Lourenzo Marques binnengeloopen Nederlandsche oorlogsschip »Johan Willem Friso" niet plaats gehad. De gastheeren hebben de plaatselijke toestanden ernstig genoeg geacht om het vertoon van vreugde op diners en bals minder gepast te achten. De uitnoodiging aan de marine-officieren is dus ter elfder ure ingetrokken. TllBHIJE. Uit Armenië komen berichten van nieuwe Christenmoorden. De vorige week zijn te Tokat, in het vilajet Sivasniet minder dan 700 Armeniërs vermoord en gedurende acht uur was het gepeupel bezig de Armenische wijk te plunderen. De onmiddellijke aan leiding tot deze uitbarsting is niet bekend. De gezanten te Konstantinopel hebben onmiddellijk de zaak ter hand genomen. Sir Philip Currie heeft een krachtig protest gericht tegen de Turksche regeering. En de Porte heeft allen burgerlijken en militairen amb tenaren telegraphisch bevel gezonden, maatregelen te nemen om onlusten en uitspattingen te voorkomen. VEREESTIODE STATEST. Zonder zelfs een stem ming te houden heeft de Senaat der Vereenigde Staten de drie amendementen aangenomen, die door de commis sie voor buitenlandsche zaken in het arbitragetractaat met Engeland waren aangebracht. Hierdoor is bet tractaat veranderd van een tractaat voor arbitrage, tot slechts een eenvoudige voorziening in enkele gevallen. Hierdoor zegt de Times," is het tractaat feitelijk dood. De President, Mac. Kinley, heeft gezegd dat hij zou doen wat in zijn vermogen is, om de aanneming der amendementen te verhinderen. Doch zijn pogingen waren te vergeefs. Omtrent de overstroomingen van de Missi- sippi wordt gemeld, dat op zeven te Memphis (Tennessee) uitloopende spoorbanen de dienst op verschillende punten is geschorst en de rivier daar thans 40 mijlen breed is. Vijftig menschen zijn in de onmiddellijke nabijheid ver dronken te Memphis en te Dyersbnrg waren 5000 vluchtelingen van wie de meesten aan alles gebrek hadden. Uit het noordwesten komen eveneens berichten, dat het snel smelten van de sneeuw uitgestrekte overstroomingen veroorzaakt, zoodat overal de lieden uit hun woningen vluchten, bruggen wegslaan en het spoorwegverkeer ge stremd wordt. Dezer dagen is de bliksem geslagen in het Bntsche pantserschip Britannia.Het geheele schip dat in zijn voegen kraakte, scheen omgeven te zijn door een vuurbol. De electrische klokken waren onklaar en de dynamo's werkten in omgekeerde richting. Gelukkig heeft de blik semafleider haar dienst niet geweigerd, anders ware ongetwijfeld brand uitgebroken. ©lartstone op een tweewieler. De bijna 87-jarige Gladstone heeft nog wielrijden geleerd. De dagbladen maken een brief van hem publiek waarin fa» aan een vriend schrijft »Ik geloof dat ik mij zelf er mede mag geluk wen schen, dat ik vrijwel de machine meester ben geworden. en broek, Hoogkarspel, Andijk en Bovenkarspel. Veehandel tn Friesland. In rundvee is de handel vrij gelijk gebleven, er gaat weinig in om en de prijzen zijn laag. Er kan niet gemaakt worden wat in den vorigen herfst voor het vee betaald is en het verschil is soms grootwel f 40 per stuk waarbij nog moet getrokken worden het geld voor voeder. In melk- en kalvekoeien gaat nog het meest om, vooral jong melkvee wordt het eerst gekocht. Vette kalveren blijven maar hoog in prijs, daar de vraag het aanbod ver overtreft. In nuchtere kalveren gaat het nog druk. Ofschoon de vleeschprijzen aan de Londensche markt in de laatste dagen niet hoog afkwamenwordt nog dagelijks dit vleesch naar Engeland verzonden. Eén slager verzond op één dag 50 stuks welk gemiddeld f 5 per stuk kostten. In Londensche biggen gaat het eveneens druk deze worden goed betaald. Een slager heeft sedert October j. 1. meer dan 600 biggen naar Engeland verzondenwelke eerst hier te lande geslacht werden. Vooral in den laat- sten tijd werd dit vleesch te Londen goed betaald, zoodat de slagers in Friesland daarmede goede zaken maakten. In vette varkens wel zoo goed, maar zonder invloed op de prijzen. In stieren voortdurend slecht, wegens den grooten aanvoer, want de boeren willen deze dieren graag van den stal missen. De prijzen zijn: vette koeien 25 a 28 et. per '/2 Kg. dito f90 a f160 2 Kg,; stieren 18 Beetwortelen. In IJ- en Haarlemmeerpolders ging, het contracteeren voor de teelt der beetwortelen den gewonen gang v weigering werd weinig of niet vernomen. Voor de fabriek »Holland' te Halfweg overtrof het aanbod de vraag. ig^Ook de Zevenbergsche fabriek heeft in de IJpolders weder doen contracteeren. Andijk. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat bij K. S., in den Molenhoek de aardappelen al boven den grond staan. ©rootetoroek. Evenals te Langedijk vermindert in het Oostelijk deel van onzen polder ieder jaar het aantal weilanden. Ook dit jaar zijn weder eenige perceelen gestroopt" om als bouwland gebruikt te worden. Hoewel de toestand van den landman verre van roos kleurig is, schijnt dus den landbouw hier toch meerdere winsten af te werpen dan de veeteelt. Ben Helder. De Texelsche blazerschuit, schipper Jb. Brouwer, is den 27 in het Noordergat aan den grond geraakt en vol water geloopen. De mast steekt nog boven water uit. De opvarenden zijn gered en een deel van den inventaris is geborgen. Vlancn. Ten gevolge van feilen wind is de Duitsche stoomboot tegen de schipbrug gevaren. Daarvan is de leggerbalk afgebroken en zijn de brugschepen beschadigd. Van de boot zelf is het scheprad gebroken zij ligt thans hier in de haven. De stadpassage voor rijtuigen is gestremd. Voor personen heeft geregeld de overtocht per boot plaats. Warder. De jaarlijksche verpachting van het grasgewas der bermen van den gemeenteweg heeft dit jaar opgebracht te zamen de som van f 73. Prov. Staten van Aoordholland. De Centrale liberale kiesvereeniging in het kies district Enkhuizen heeft eene vergadering te Binnen- wijzend gehouden gehouden, ten einde een grostal op te maken van candidaten voor het lidmaatschap der Prov. Staten in Noordholland. Op dat grostal werden geplaatst de heerenJ. ZppKz., lid van den Raad te Venhuizen; Pool, notaris te Groote- melke dito f85 a f160 kalve vette kalveren 34 a 37 ct. per Kg,; stieren 1» a 22 ct. per '/2 Kg.; nuchtere kalveren fS1^ a f6; vette schapen f 12 a f 26 weidlammeren f 7 Va a f 13vette varkens (ruig) 18 a 19 '/2 ct. per KG.; Londensche biggen 15 a 16 ct. per '/j Kg.; magere varkens f 13 a 28; vale zengen f 28 a 48; biggen f 51/2 a 71/2 Bloembollen. In Haarlem s omstreken staan de crocussen in vollen bloei. De hyacinthen beginnen en bij blijvend gun stig weer kunnen deze over een dag of tien op het mooist zijn, misschien na nog een paar weken, wanneer tevens de tulpen kunnen bezichtigd worden. Zeer aan te bevelen is alsdan een tochtje per stoom tram van Haarlem over Hillegom en Lisse, of wel noord waarts, in de richting Santpoort. Te Santpoort zijn de eerste hyacinthen voor de ver zending gesneden en wel op gronden van den heer J. J. Schneiders. Men meldt uit Sassenheim Van uit deze gemeente komt alweder een verblijdend bericht. Bloemenliefhebbers herinneren zich ongetwijfeld de nieuwe Narcis, door den heer Vos onlangs ter bezich tiging gesteld te Lisse. Natuurlijk bleef zij ook den Engel- schen niet onbekend. De heer Vos heeft nu met onze overburen een overeenkomst gesloten, krachtens welke hij verplicht is van de nieuwe narcis te leveren in 1897 10.000 stuks voor f 85C0.—in 1898 10.000 stuks voor f 7500. in 1899 10.000 stuks voor f 6500. Amsterdam. Den 23 is de bekende chocolade fabriek der Erven Caspar Flick geheel door brand ver nield. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De oorzaak der brand is onbekend. Barsingerhorn. De vorige week zijn van de Kreil, naar Duitschland vertrokken N. Bakker Kz. en A. de Graaf beiden boerenknechts, om daar als kaasmakers werkzaam te zijn aan twee verschillende fabrieken, aan het hoofd waarvan oveneens personen van Barsingerhorn en de Kreil al gernimen tijd geplaatst zijn. Deze fabrieken bevinden zich in de omstreken van Kleef en Emmerik. Enkhuizen. De directie der gasfabriek heeft be sloten het muntgasmeterstelsel in te voeren. Nabij deze stad is het tjalkschip Maria, schipper B. Baas van Alkmaar vergaan. De opvarenden waaronder een kindje van 5 maandenzijn door een Huizer visschersvaartuig gered en alhier aan wal gebracht. Ben Haag. Het Tweede Kamerlid de heer Cremer liep dezer dagen langs den Nienwon Uitleg, toen hij een man in het water zag liggendie reeds in zinkenden toestand verkeerde. Zonder zich te bedenken sprong de heer Cremer gekleed te water en mocht de voldoening smaken den drenkeling te redden. Rotterdam. Over een paar maanden zal bereden politie in dienst worden gesteld. Alhier is een extra-stoomboot met vette varkens uit Denemarken gearriveerd welke hier geslacht zullen worden. Dat zal voorzeker weder van invloed zijn op den markt prijs van binnenlandsche varkens. Gekozen. De heeren G. F. Evelein te Haarlem en J. de Moll, te Haarlemmerllede, tot voorzitter en bestuurslid van de waterschappen Waarderpolder en Veer- polder, onder Haarlemraerliede. Tot lid van den polder Scharwoude de heer D. Beunder Pz. en tot secretaris-penningmeester de heer E. Sehermerborn. Benoemd tot hoogheemraad van het Waterschap deWijdeWormer de heer P. de Vries. Lauwerzee. Sedert eenige dagen worden in het Dokkumer Diep en den Nieuwen Zwemmer, namens Gedeputeerde Staten van Friesland opmetingen gedaan omtrent den water stand 't geen in verband staat met droogmaking der Lauwerzee. Hond- en klauwzeer. De afd. Texel der H. M. v. L. heeft een ver zoekschrift aan den minister van binn. zaken verzonden om een tijdelijk verbod van invoer van vee te verkrijgen opdat het mond- en klauwzeer aldaar niet worde overgebracht. Ware dit bet geval dan kon in Mei Juni de uitvoer van lammeren ongeveer 320.000 niet plaats hebben en dit ware eene ramp voor het eiland Rijp. Op de boerenp aats Suriname aan de West ringdijk van de Beemster nabij onze gemeente, is smettelijke veeziekte rotkrenpel, geconstateerd Yllsslngen. In het Engelsche Kanaal zijn in den nacht van den 28 drie matrozen van het Belgische loo°s_ wezen allen gehuwd en hier ter stede woonachtig, nadat zij een petroleum tankschip met een sloep van een loods hadden voorzien bij den terug keer naar de loodskotter tengevolge van het omslaan van den sloepjammer lijk verdronken. Heerhugowaard. De ter viBie gelegde lijst der kiezors van leden voor de 2e kamer der Staten-Generaal en voor de provinciale staten bedraagt 550 personen en voor den gemeenteraad 495. Het aantal kiezers is met 258 vermeerdert. Om verschillende redenen zijn 17 kie zers van de vorige lijst geschrapt. Het getal niet-ka- tholieke kiezers ondergaat eenige verhooging. Schermerhorn. Wegens aanstaand vertrek van ds. Schaaff, van Grootschermer, wordt het consulentschap van de ned. herv. gem. aldaar, thans waargenomen door ds. Jentinkte Rijp. Den 29 herdacht de heer J. Pauw alhierden dag waarop hij vóór 40 jaren als timmerman aan de Noor- derwerf in dienst van den polder Schermeer trad. Spanbroek. De heer H. J. K. van den Steen) burgemeester dezer gemeente door drie afdeeliugen van de Centr. Liber. kiesvereeniging als eandidaat gesteld bij de a. s. verkiezing voor de prov. Staten heeft zijne can- didatuur ingetrokken, omdat versnippering der stemmen vertraging geeft en tevens omdat hij den wensch der meer derheid eerbiedigen wildie klaarblijkelijk een vertegen woordiger uit het oostelijk deel van het district wenscht. Franeker. Bij eenige industrieele alhier bestaat het denkbeeld om in Friesland eene fabriek te stichten ter vervaardiging van keukenzout, zwavelzure, broom-en magnesiazouten door distillatie van zeewater. Het daar door geproduceerd gedistilleerd water zou men willen aanwenden tot drinkwater voor Franeker en wellicht eenige andere plaatsen in de provincie. Komt deze zaak tot stand, dan zullen buizenleidingen naar de verschil lende gemeenten worden aangelegd. Be Waterlandsche Zeedijk. Volgens het rapport, dat de heeren ingenieurs Conrad, Van Giesen en Van Disselen hebben uitgebracht, ingevolge de opdracht van Gedeputeerde Staten onzer provincie omtrent een onderzoek naar de gesteldheid van den Water- landschen Zeedijk bij het Kijnselmeer, is gebleken, dat, genoemde dijk niet, zooals vroeger wel eens werd gemeld, in een toestand verkeert, die gevaar oplevert, doch zich in goeden staat bevindt. Wel zijn door genoemde heeren aan Gedeputee rde Staten eenige verbeteringen voorgesteld doch deze zonden dit jaar reeds, ook zonder dat het onderzoek had plaats gehad, door het Bestuur van de Noorder Y en Zeedijken grootendeels worden uitgevoerd. Texel. In de laatstgehouden vergadering van de afdeeling »Oosterend op Texel" der centrale liberale kies vereeniging in het hoofdkiesdistrict Helder ook door ge- genoodigden, waarvan velen lid werden, bijgewoond, werd door den voorzitterden heer P. J. Boumaten sterkste aangespoord tot samenwerking bij de, op handen zijnde, verkiezingen op dat geen verrassingen plaats hebben als bij de laatste verkiezing van een lid der Tweede kamer voor het district Helder toen er van liberale zijde niet minder dan 8 candidaten werden aanbevolen, tengevolge waarvan 2 anti-liberalen en herstemming kwamen. Nadat het huishoudelijk reglement was gewijzigd en de penning meester rekening en verantwoording had gedaan over het afgeloopen jaar werd door den heer W, K. Bakker ver slag uitgebracht omtrent de handelingen der laatste al- gemeene vergadering te Den Helder. Den 27 werden te Don Burg op Texel verschillende proeven genomen met electrische verlichting die waar schijnlijk zullen leiden tot invoering van electrische ver lichting voor huiselijk gebruik. Er werden lampen ont stoken van 16 van 25 en ook van 150 kaarsen sterkte. Indien de deelneming groot genoeg mocht zijn zal de aanleg van een electrische tram van de haven naar Den Burg meer kans van slagen hebben. De prijzen zullen bij abonnement berekend worden en ongeveer bedragen 12.50 voor eene lichtsterkte van 10 f 20 voor 16 en f 31,50 voor 25 kaarsen. De tijd der verlichting loopt van zonsondergang tot middernacht. Een schip vergaan. Te Delfzijl is het bericht ontvangen, dat de Neder landsche schoener »Haimanna'kapitein J. Veldman, van Delfzijl, met metselsteenen, naar Laurvig in Noorwegen, eergisteren op de Noorsche kust is verongelukt. Van de bemanning is niets bekend. Waarschijnlijk is het schip met man en muis gebleven. Hoogkarspel. Door de liberele kiesvereening alhier en die te Westwond en Binnenwijzend is eandidaat gesteld als lid van de Prov. Staten (vacature Kooijmau) de heer C. de Jong Mz., burgemeester te Hoogkarspel. Door de liberale kiesvereeniging te Venhmzen is de heer J. Zijp Kz. eandidaat gesteld voor het lidmaatschap der Prov. Staten. Utrecht. In de gasfabriek alhier is door onvoor zichtige behandeling van een vuurstoker eene mjjnpatroon, welke^tusschen de kolen gevonden was ontploft. De sto ker werd op verschillende plaatsen van het lichaam ern stig gewond. Van een ontslagen marechaussee. In Juni van het jaar 1894 werd M. Hoogland, thans politieagent te Schagen, toen brigadier der mare chaussee, gepasporteerd wegens lichaamsgebreken, die hij volgens de keuringscommissie te Deventer in en door den dienst had verkregen. Op verzoek van een hem niet gunstig gezind superieur moest Hoogland te Amsterdam eene herkeuring ondergaan. De uitspraak van de herkeu- ringscomsiissie viel niet' ten gunste van Hoogland uit, want door haar werden de gebreken van den brigadier niet toegeschreven als in en door den dienst verkregen. Daardoor verviel voor Hoogland zijne aanspraak op pen sioen, wat voor den ontslagene en zijn talrijk gezin een aroote slag kon genoemd worden. Meermalen wendde hij zich tot den minister van H. M. de Koningin met verzoek een onderzoek in zijne zaak te willen instellen tot heden altijd zonder gunstig gevolg. In beptember van 1896 woridde hij zich tot de tweede kamer en nu is zijne zaak tot onderzoex in handen gesteld van de heeren Seret, Van Bijlandt, Hesselink van Such telen, Loefl en Retbaan Macaré. Ursem. De kiezerslijst dezer gemeente bevat de namen van 243 kiezers ten vorigen jare waren er de namen van 122 personen op geplaatst. Llmiuen. Vrijdag, den 26, werd het zoontje van den heer O. W., alhier door den tram aangereden. Met twee hoofdwonden en een kwetsuur aan het been, waar voor spoedig geneeskundige hnlp bij de hand was, kwam het kind er af, dank zij der flinkheid van den machinist. Voorzichtigheid bij het oversteken van den weg is aan te bevelen.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2