Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Beurs- en Marktberichten. BURGERLIJKE STAND. Wijnen zonder alcohol. Ben nieuw artikel heeft in ons land zijn intrede ge daan, te weten een drank, die zeer zeker bizonder welkom zal zijn aan de tegenstanders van alcoholische dranken namelijk een wijn die geen alcohol bevat. Zooals bekend is, wordt de alcohol in den wijn ge vormd bij de gisting van het druivensap. Die gisting wordt veroorzaakt door levende organismen, de gistcellen of gistingskiemen die zich in het druivensap bevinden. Worden die kiemen gedood, dan kan dientengevolge geen gisting plaats hebben. Op verschillende wijzen werd reeds getracht dat doel te bereikenmeestal door aan de most (het uitgeperste druivensap) een of ander scheikundig producto.a. sali- cylzuur, toe te voegen, verder door het te pasteuriseeren, d. i. door het sap tot op 70 graad Celsius te verhitten. Edoch een en ander gaf tot voor korten tijd weinig re- Bultaat. De bijgevoegde bestanddeelenzooals b.v. het salicylzuur, waren niet onschuldig en voor vele personen zelfs zeer nadeelig, terwijl het pasteuriseeren van groote hoeveelheden bijna onoverkomelijke bezwaren met zich mede bracht. Die bezwaren aan het pasteuriseeren verbonden te over winnen was geruimen tijd het doel van Prof. Dr. Miiller- Thlirgau in Wadensweil (Zwitserland), wien het na vele moeite mocht gelukken een systeem uit te denken, waar door ook grootere hoeveelheden druivensap door verhit ting onvatbaar voor gisting werden gemaakt, zonder dat aan de smaak en de voedzame hoedanigheden van het druivensap afbreuk werd gedaan. Volgens dat systeem werd in het vorig jaar in Bern een fabriek opgericht en in den vorigen herfst een proef genomen met de bereiding op groote schaal van onge gist en daardoor alcoholvrij druivensap. Die proef slaagde uitnemend, en ging daardoor de fabriek over aan eene Naamlooze Maatschappij onder bescherming van »de In ternationale Vereeniging tot afschaffing van sterken drank' »de ZwitBersche Katholieke Geheel-Onthoudersvereeni- ging", „de Goodtemplerord (J.O.C.T.)'' en de »Zwitser- sehe Matigheidsvereeniging »het blauwe Kruis In grove trekken is de behandelingswijze als volgt Het uitgeperste druivensap wordt tot op oven 70 graad Celsius verhit en nadat het langzaam is afgekoeldge filtreerd. Alsdan wordt het in te voren gesteriliseerde flesschen gebotteld en nadat die gekurkt zijn nogmaals tot den vorigen graad verhit. Moge deze bewerking al zeer eenvoudig toeschijnen, in werkelijkheid is er de groot ste zorg voor noodig en komt het bizonder op de meest mogelijke zindelijkheid aan, alsmede op de zeer kostbare, zeer bizonder ingerichte machineriën en filters waarvan de samenstelling nog een geheim van den uitvinder is. Een zeer goede eigenschap van deze aangenaam sma kende wijnen is ditdat zij ongeveer 11 pet. suiker be vatten, en wel de druivensuiker, de voor het menschelijk lichaam meest voedzame suikersoort. De heer W. JU. M. Pels, te Alkmaar, heeft het agentschap voor Noordholland aanvaard. Het jubileum van dr. Kuyper. Den 1 heeft te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijteen feest plaats gehad ter herdenking van de 25jarige arbeid van dr. Kuyper als leider der anti revolutionaire partij en hoofdredacteur van »de Standaard' Lang voor het aanvangsuur Waren de zaal en de gaan derijen van het Paleis voor Volksvlijt geheel gevuld met belangstellenden. De heer dr. Kuyper werd bij zijn komst met psalm gezang ontvangen. Daarna hield mr. Th. Heemskerk voorzitter der feestcommissie de openingsrede. Spreker gaf een overzicht van dr. K.'s loopbaan en hoe de toestand wastoen hij begon in 1872. Dit alles stemde tot groote dankbaarheid schoon ook de oogst nog niet gansch is binnengehaald. Echtermoge er schade geleden zijn »de Standaard wappert nog onver let en er was reden het lied van Luthor aan te heffen: »Een vaste burcht is onze God''. Toen de menigtedie het lied had medogezongen zweeg nam de feestredenaarprof. dr. H. Bavinck, het woord aanvangende met het schetsen van de anti-rev. partij ten tijde dat »de Standaard" werd opgericht. Na de eerste tien jaren van strijd, in 1881, kon de partij reeds wijzen op 200 kiesvereenigingen in den lande en 12 harer vertegenwoordigers in de Tweede Kamer tegen slechts 3 in het jaar 1871. Het conservatisme was verslagen en het liberalisme reeds zoodanig geslagen, dat de overwinning nog maar alleen een quaestie van tijd was Toen in April 1883 het ministerie Mackay optrad was daarmede het christelijk beginsel in dit land weder pu bliekelijk in eere hersteld. In dit ministerie had de anti-rev. party haar hoogtepunt bereikt. Mannen als dr. Kuyper ging de spr. voortmaken de geschiedenis en hoe ook vaak gesmaad tijdens hun levenworden zij altijd weder door het dankbare nage' slacht in eere hersteld Zoolang dr. Kuyper redacteur van »de Standaard" blijftis het principieele beginsel van de anti-revolutionatre partij veilig in Nederland 1 Na het uitspreken van deze rede zong de vergadering nit volle borst »Zij zullen het niet hebben Ons Oude Nederland!" Daarna bood de heer Heemskerk den jubilaris het geschenk aan van de anti-revolutionaire partij, waartoe uit honderden plaatsen, en vele landen, door ongeveer 7000 meuschen is bijgedragen. Dit geschenk bestaat uit een zilveren beeld op zwart marmeren zuil, Het is de Ned. Maagd, die in de eene hand een Standaard houdt, in de andere een pijlbundel terwijl de Leeuw aan haar voeten ligt. Symbolische fi' guren, schilden met inscripties, fraai beweikte festoenen omgeven het geheel, dat vervaardigd werd door de firma van Kempen in den Haag. Eindelijk nam dr. Kuyper zelf het woord, zeggend Ik gedenk heden aan een woord van da Costa: »De zoete wijn van menschengunst maakt dronken Zelfbe- heersching is noodig om nuchter te blijven bij zooveel liefde en eer. En toch, het geeft weer moed en kracht in den moeielijken strijd. Men heeft veel gesproken van »Kuyper-vergoding". Ik heb er nooit aan willen gelooven Maar toen mij het plan van deze feestviering ter ooren kwam, dacht ik plotseling: zou nu werkelijk die booze demon by ons zijn binnengedrongen en in het Paleis van Volksvlijt zijn tempel stichten Maar gelukkig, het is een lof- en dankavond ter eere van Hem, in wien alleen onze kracht staat. En daarom wilt gij mij uwe eerekransen reiken, het is goed, mits gij mij vergunt dadelijk die kransen van mijn hoofd te nemen en te werpen voor de voeten van het Lam, dat geslacht is. Het is Zijn werk, Zijn werk geheel alleen. Daarom dank, rijk en arm, gjj, die van nabij of van verre komt, jong of oud, dank voor uwe liefde, dank voor uwe beilwen- schen, dank ook voor dat kunststuk, waarin zich de Cal vinistische kunstzin zoo juist uit. Het is heden een feest van de pers. Zij is een gave Godsmaar vaak tegen God gebruiktwij hebben ge tracht haar aan te wenden in den strijd voer God. Door het dagblad wordt het volk zich bewust van hetgeen rondom gebeurtleert het zijne roeping verstaan, wordt het aaneengesloten onder dezelfde banier." Na een overzicht te hebben gegeven van zijn leven in verband met de anti-revolutionaire partijeindigde dr. Kuyper zijne rede met een krachtige opwekking om ge trouw te blijven aan de beginselen in »de Standaard" 25 jaren lang verkondigd en verdedigd. Met psalmgezang en dankgebed werd de vergadering daarna gesloten. Vee-uitvoer. In do maand Maart zijn uit Neder land langs het grensstation Eozendaal naar het buitenland verzonden 441 waggons vee, ter aangegeven waarde van 550.000. In Maart 1896 bedroeg de uitvoer 1235 wag gons, met eene waarde aan vee van f 1.400.000. Veeziekte. In den Haarlemmermeerpolder breidt de besmet telijke veeziekte, mond- en klauwzeer, zich uit. Den 1 werd de ziekte in vijf stallen geconstateerd nl. bij Gebr. Roos en J. van Woerkom, IJweg, A. Ruigha- ver J. Ram Spieringwegen J. Hazekamp, Kruisweg. Te Haarlemmerliede is de ziekte uitgebroken in den stal (met 40 stuks rundvee) van C. van Bourgonje. Aan de veeartsenijkundige school te Alfort Ville bij Parijs zijn proeven genomen met dr. Koch's serum tegen de runderpest. De resultaten moeten zoo gunstig zijn dat de regeering voornemens is spoedig een ontwerp in te dienen, dat de veehouders verplicht hun dieren te laten inenten. Schagen. Den 1 vierde de hooggeachte secretaris de heer Jb. Denijs, zijn 70sten verjaardag. De harmonie kapel meende dien dag voor hem tot een recht feestelijke te moeten maken en bracht hem in den avond eene serenade, die niet alleen uitstekend van stapel liep, maar ook zeer veel publiek lokte, dat luide instemde met de vivats, die voor den jubilaris werden aangeheven. Aan het postkantoor en de daartoe behoorende hulp kantoren werd gedurende de maand Maart ingelegd f 5137.38 terugbetaald f 13238.465 Het laatste, door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3448 Schermerhorn. Den 2 werd alhier door de leer lingen der kinderzangschool eene openbare uitvoering gegeven. Het eerste gedeelte bestond uit 7 2- en 3stem- mige zangstukjes, het tweede deel uitde kinderoperette »De Prins van Sind". Zoowel do zangstukjes als de ope rette werden zeer toegejuicht. Het welgemeende woord van dank, dat na afloop door den heer Hartog, den direc teur, den heer J. Kuilman, werd gebracht, was zeer verdiend daar het geheel eenen zeer gunstigen indruk heeft achtergelaten. Zondag, den 4, zal hetzelfde pro gramma nog eens worden opgevoerd. Uitgeest. De heer A. Starreveld herdacht den dezer onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij 40 jaren geleden als brievengaarder in dienst trad Door eene commissie werd hem namens de burgerij een prachtig, eikerhouten bureau-ministre ter hand gesteld, met daarbij passenden stoel en inktstel. Warme nli ui zen. Aan het rijkstelephoonkantoor werden gedurende de maand Maart j.l. behandeld 60 telegrammen, waarvan 37 ontvangen en 23 verzonden. Op de nieuwe kiezerslijst dezer gemeente komen 267 kiezers voor, zijnde 100 meer dan ten vorigen jare. Heiloo. De löjarige zoon van den heer D. Boet alhier, die naar het land was gegaan om te werken, is den 2 op het land doodgevonden. Een paar voorbijgangers hadden wel gezien, dat er iemand lag, maar hadden geen vermoeden van den staat van zaken. Toen men hem kwam zoeken, lag de jongen met een stuk van een bo terham in de hand. Na onderzoek door Dr. Hoekstra is gebleken, dat hij door een beroerte getroffen was. Statenverkiezing. Bij de a.s. verkiezing van een lid der prov. staten is door de Centr. Kath. Kiesvereeniging in het district Enkhuizen de heer J. Buis Pz., burgemeester van Obdam, tot candidaat gesteld. Hond- en klauwzeer. In de gemeente ©udorp is thans ook een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. gendheden beoogen de vrybeid van Kreta en den Euro- peeschen vrede. Er is niet de minste twijfel of het eerste doel zal bereikt worden spreker zou wel willen dat hjj met hetzelfde vertrouwen over het tweede doel kon spre ken, maar de beste politiek is, den vrede te handhaven en het concert der mogendheden te verzekeren. Ungeland en Transvaal. PRETORIA, 2 April (R. O.) Er loopen sensatiegeruch ten dat een Britsche vlootdemonstratie in de Delagoabaai ophanden is, maar de politieke toestand wordt als ver beterend beschouwd. Mijnongeluk. BRESLAU2 April. De >General Anzeiger" meldt: Bij een gisternamiddag ten gevolge van een ontploffing van mijngas ontstanen brand in de mijn »Borsigschen Hedwig Wunsch" bij Zabrze zijn zes personen omgekomen, waaronder de mijneigonaar en de chefscheikundige. De brand in de mijn woedt nog voort. 3 April. Zondagswet. HAARLEM. De burgemeester antwoordde aan de des betreffende deputatie, dat hij de proclamatie aangaande de zondagswet handhaaft. LONDEN. TRANSVAAL. Aan de »Times" wordt uit Johannesburg geseind, dat volgens daar loopende geruch ten het vertrek van dr Leijds naar Nederland verhaast is, omdat na den dood van den heer Beelaerts financieële verwikkelingen ontdekt zijn. Laatste Berichten. He Hretenser quaestie. LONDEN 2 April. Curzon zeide in het Lagerhuis dat de admiraals een dépêche van kolonel Vassos hadden ontvangen vol valsche rapporten. De Engelsche admiraal had gerapporteerd dat zijn collega's elk drie stukken berggeschut hadden aangevraagd Curzon wist niet of de mogendheden Rusland uitgezon derd daarover een besluit hadden genomen; hij geloofde dat Rusland een batterij berggeschut zendt. Balfour deelde nog mede, dat Duitschland geen troepen naar Kreta heeft gezonden. Labouchère trok te velde tegen de politiek der mogend heden die de aanvallen der Turken tegen weerlooze Kretensers ondersteunen. Balfour bestreed dit. Spr. betwijfelde niet of het terug trekken der Turksche troepen zal plaats hebben. De mo Bewaarschool. Belangstellende begunstigers der algemeene bewaar school alhier, worden opmerkzaam gemaakt op de open bare les, te honden op dinsdag, den 6. Schreven wij vóór 2 jaren, dat zij die deze les niet bezochten veel verzuimden, te verwachten is het dat, nu de school gedurende zooveel langeren tijd onder den tegen woord igen toestand gewerkt heeft, de resultaten die van vóór twee jaar zullen over treffen. Kamerverkiezing. De afdeeling Schagen van de Liberale Unie heeft hare leden tegen 3 April in het Noordhollandsch koffiehuis ter vergadering opgeroepen ter bespreking van eene candi- daatstelling voor de verkiezing van een afgevaardigde ter Tweede Kamer op 20 April a.s. Rijkspostpaarbank, Aan het postkantoor alhier en de daartoe be hoorende hulpkantoren, werd gedurende de maand Maart j.l. ingelegd f 19433,305, terugbetaald f 19844,99. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7841. Daar het maatschappelijk kapitaal voor de stoom tram HaarlemBeverwijk-Alkmaar is bepaald op één millioen francs, verdeeld in 10000 aandeelen, elk groot 100 francs, welke alle zijn geplaatst en wel verre weg het grootste getal bij den concessionaris den heer M. Lubcké, terwijl omtrent de administratie en de direc tie zoodanige bepalingen zijn vastgesteld, dat de conces sie gerustelijk kan worden overgedragen, stellen B. en W. den gemeenteraad voor goed te keuren dat de aan M. Lubcké verleende concessie worde overgedragen aan de Société anonyme Beige des Tramways Neérlaudais ge vestigd te Brussel. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 uur als volgt: den 2: 749.6; den 3 755.7. Kunstbeschouwing. Door den heer C. J. G o n n e tarchivaris van de provincie Noordholland en de stad Haarlem zal Vrijdag den 9, des avondseene kunstbeschouwing wor den gegeven aan de leden en hunne genoodigden van het teekengenootschap >Knnst zij ons doel." Daar deze portefeuille behalve uit een oogpunt van kunstzeker niet minder merkwaardig zal zijn van een geschied- en oudheidkundig standpunt beschouwd aangezien zij af beeldingen bevat van Noordhollandsche stedendorpen kasteelen enz. uit de atlassen der provincie Noordholland en van de stad Haarlem, zoo stelt het teekengenootschap eiken belangstellende in deze merkwaardige collectie in de gelegenheid, deze kunstbeschouwing bij te wonen, waartoe op aanvrage introduetiekaarten worden verstrekt bij den secretaris den heer J. Cock Koorstraat A 24. Verkiezing en Koemarkt. Uit de verschillende gemeenten in dit district ko men vele klachten over de moeilijkheid om in de bezet ting der stembureaux te voorzien voor de Kamerverkie zing op den 20. Het is dien dag te Alkmaar groote voorjaarskoemarktdie een boer noode verzuimt. Onbe grijpelijk mag het heeten dat met de bepaling van den verkiezingsdag daarmede geen rekening gehouden is. Wij vernemon, dat den 3 door eenige burgemeesters uit het district eene poging aangewend wordt bij den minister van binnenlandsche zaken, om den verkiezings dag op den 21 te stellen. ONDERTROUWD 1 Apr. Gerrit Nicolaas Schipper en Trijntje van de Kappelle. Pieter Groet, alhier, en Aaltje Laan, te Bergen. GEBOREN 1 Apr. Johannes, z. van Pieter Grondsma en Neeltje Terluin. OVERLEDEN 1 Apr. Lucas Dominions, z. van Fredorik Rabeling en Elizabeth de Jong, 1 j. en 10 m. Bonkje Wijnstok, wed. van Cornelis Martinus Smit, 71 j. 2 Johannes Ferdinand Aloisius, z. van Johannes Wilhelmus Hendricus Buers en Bouwina Her- manna Witte, 7 j. Leiden 2 Apr. Aangevoerd 0 veulens f 0*a 0, 8 stieren f 65 a 210 162 vette ossen en koeien, f114 a 258, per P. 50 a 64 ct., varekoeien f a 14 graskalv. f22 a 47, 52 vette graskalveren f 32 a 85, per P. 65 a 85, 157 nuchtere idem f 3,—a f 10, 36 vette schapen f 16 a 28,p. P. 32 a 36 ct., 480 weide- schapen f 12 a 21, 0 vette varkens f a 275 magere varkens f 15 a 39, 139 biggen f 5,25 a 14,—- 176 kalf en melkkoeien f 110 a 221. De handel was vlug. Meppel 1 Apr. Boter, le soort f20,2e soort f 19,— 3de soort f 18,a stukken van 1,5 K. f 1,50 a 1,70, aangevoerd 10.700 K. G. Zwolle. 2. April Boter aanvoer 14.370 K.G. per kg. f 0.75 a fl.— per val f 19.— a f20 - afwij kende f 17.— a f 18.50. 2e soort f 16.— a 17.— per vat f7.75 a f9.50. Zaandam 1 Apr. Aangevoerd 4 stapels kaasweg. K.G. Hoogste prijs f 18,per 50 K.G.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2