No. 42. Eerste blad. Wegen en Wegentigste Jaargang. 1897. WOENSDAG 7 APRIL. Groote Voorjaarsveemarkt te Alkmaar op Dinsdag 20 April a s. Groote Paardenmarkt te Alkmaar op Woensdag 21 April a s. Buitenland. TOELATING van leerlingen op de tusschen- scliolen en de scholen voor onver- mogenden. Deze Courant wordt IMnsdag-, Eoaderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per B maanden voor Alkmaar f 0,80banco door hot geheele rjjk 1, De 3 nummers o,oo. Afzonderlijke nuoiaier- 3 öts. COIKW Prijs der gewone Advertcntlëns Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. IS'eSefoonnnKrwïer i 3 BURGEMEERTER en WETHOUDERS van ALK MAAR noodigen belanghebbenden die met 1 Mei a.s. kinderen op eene der openbare scholen voor onvermogenden of op eene der openbare tusschenscholen toegelaten wen- schen te zien uit, daarvan uiterlijk vóór 15 April 1897 aangifte te doen bij de hoofden dier scholen, onder overleg ging van het geboortebriefje en het inëntingsbewijs der kinderen, waarvoor toelating gevraagd wordt. Voor de aangifte aan de eerste tusschenschool (hoofd de heer A. P. ZEILMAKER) bestaat gelegenheid aan het schoolgebouw op den Koningsweg, des morgens van 8'/2 tot 9 uur. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar A. MACLAINE PONT, Voorz. 6 April 1897. 0. D. DONATH Secr. DUlTSCHIiAlVH. De Rjjksdagcommissie voor de emigrantenwet heeft een resolutie aangenomen, waarin aan de regoeringen verzocht wordt de, in het buitenland vertoevende, Duitschers, die niet in verdenking vallen zich met opzet aan de militieplichten te onttrekken, het vervullen van deze, meer dan thans geschiedt, te verge makkelijken. Bij het Meifeest der sociaal-demosraten te Berlijn zal voor het eerst optreden een afdeeling gezondheids dienst, bestaande uit mannen en vrouwen, die door artsen zijn opgeleid om ingeval van ongelukken bij socialistische feesten en optochten geneeskundige diensten te bewijzen. lüilMI. Labonchere heeft in de «Truth" de beraadslagingen van de oommissie van onderzoek naar den inval van Jameson besproken. Eenige leden hebben daarin een schending der belofte van geheimhouding gezien en het feit ter sprake gebracht in eene geheime zitting der commissie. De Londensehe oorrespondent van de «Manchester Guardian" weet daaromtrent het vol gende mede te deelen De advocaat-generaal, sir Richard Webstor, stalde een motie voor, waarin de commissie haar ongenoegen te kennen geeft over het feit, dat Labonchere het artikel liet publiceeren, terwijl hij deol uitmaakte van de com missie, die een juridisch karakter heeft. Labonchere verklaarde het artikel niet zelf geschreven te hebben, maar toch de volle verantwoordelijkheid op zich te nemen hij gaf zijn voornemen te kennen om een amendement op de motie voor te stellen, waarin de vijandige houding van minister Chamberlain tegenover den heer Schreiner bij gelegenheid van diens kruis ver hoor wordt afgekeurd. Er ontstond over dit amendement een warm debat en men kwam overeen Labonchere te verzoeken geen commentaren op de wijze van onderzoek der commissie te schrijven, zoolang bij er zelf lid van is. De hoofdredacteur van de «Truth" nam hiermede genoegen. FK4NKK1JH. De »Temps" deelt mede, dat presi dent Pélix Paure zich niet naar Engeland zal begeven ter gelegenheid van het jubilé van koningin Victoria doch dat hij zich zal doen vertegenwoordigen. De verkiezingen voor den socialistischen gemeente raad van Roubaix zijn onlangs vernietigd wegens ge pleegde onregelmatigheden. Het dagelijkscb bestuur is echter aangebleven en meende nu het rijk alleen te hebben daar de gemeenteraad alleen, ingeval van ontbinding van den Raad, de benoeming van een tijdelijk bestnur toelaat De prefect heeft nu echter den burgemeester en de wet houders geschorst en den vrederechter belast met den burgerlijken stand, de loopende zaken en de leiding der verkiezingen op 11 April. De socialisten zijn woedend over deze krachtige daad der regeering en hebben aan dien toorn door aanplakbiljetten uiting gegeven. GRIEKBNDLANfD. Van verschillende zijden wordt nu ten stelligste verzekerd, dat al de mogendheden zon der onderscheid toestemming hebben gegeven tot de blokkade. Op voorstel van de admiraals zou men begin nen met het versperren van de Golf van Athene j over het blokkeeren van andere Grieksche havens scoijnt nog niets te zjjn beslist. Dat tot de blokkade onverwijld zal worden overgegaan is niet waarschijnlijk. Men herinnert zich, dat koning George heeft verklaard dat de blokkade van Griekenland onmiddelijk zou gevolgd worden door een oorlogverklaring aan Turkije. Of deze woorden letterlijk zijn op te vatten, daarover loopen de meeningen uiteen, maar in allen gevalle heeft men er rekening mede te houden. Het is zeer waarschijnlijk dat, zoodra do blokkade van de Golf van Athene wordt afge kondigd, de koning door de opgewonden volksstemming zal gedwongen worden, de vijandelijkheden aan de grens te openen. De kroonprins heeft een revue gehouden over de troepen aan de grens en hen aangemaand tot geduld, tucht en vastberadenheid. De troepen antwoordden geest driftig met oorlogzuchtige kret n De prinsessen Marie en Sophie, in wier tegenwoordig heid men het bewijs had gezien, dat geen ontniddelijke uitbarsting te wachten was, zijn naar Athene terugge keerd. Van Kreta niet veel nieuws. Kolonel Vassos heeft den bisschop van Kanea geschre ven dat hij de 42 Tarksche soldaten en de 2 officieren, die in het gevecht bij Malaxa gevangen werden genomen en door de insurgonten naar het Grieksche kamp gebracht, wil uitleveren op voorwaarde, dat zij van het eiland gezonden worden. De bisschop heeft dit voorstel ter kennis van de admiraals gebracht. Drie Grieksche vaartuigen die op de zuidkust van Kreta levensmiddelen trachtten te ontschepen, zijn in beslag genomen, en buiten de blokkadelinie zijn twee kleine Grieksche zeilschepen met proviand aangehouden door de Engelsche oorlogschepen Daarentegen is een an der Grieksch schip er in geslaagd, 10.000 zakken meel aan land te brengen. TRAWSVAAI». Dr. Leijds is reeds Woensdag uit Pretoria naar Kaapstad vertrokken, waar hij zich aan boord der »Dunvegan Castle" naar Europa zal iu- sehepen. Zijn vertrek wordt door de Engelsche bladen met voldoening gemeld. Central News'' verneemt, dat hij te Norvals Pont, een plaatsje op de grenzen van den Oranje-Vrijstaat en de Kaapkolonie werd uitgejouwd. De houding van president Kruger in de zaak met luitenant Eloff heeft in Engeland een goeden indrnk gemaakt. De Engelsche agent te Pretoria meldt, dat hij de zekerheid heeft dat de regeering der Republiek vol doening schenken zal voor de geuite beleediging Reeds heeft Eloff ontslag genomen uit zijn betrekking bij de politie-troepen te Krngerdorp. TURKIJE. Het bericht, dat de Sultan pogingen zon hebben aangewend om in de Kretenser qnaestie direct met de Grieksche regeering tot een schikking te komen, wordt bevestigd. Volgens een bericht aan de «Morning Post" uit Konstantinopel, heeft de Sultan voorgesteld dat de Turksche regeering uit eigen beweging de auto nomie van Kreta zou proclameeren en de benoeming van een Europeeschen gouverneur zou goedkeuren. Politie, Justitie, Rechtbank en beklaagde in één persoon Het gedrag van den Engelsche Coroner," die z ich- zeiven aanklaagde en tot een boete liet veroordeoleu wegens te laat komen, (onlangs in ons blad vermeld) heeft een tegenhanger gevonden in de Vereeuigde Staten. De Burgemeester Campbell van Bouwling Green, in Ohio, die beschonken was geweest en op straat de orde had verstoord, heeft den volgenden dag zichzelven des wegens veroordeeld tot een boete van 5 dollars. Huldeblijk Groothertogin v. Saksen-Weimar. De Groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach heeft aan den burgemeester van Amsterdam de volgende dank betuiging gerichtin antwoord op het adres van rouw' beklagdat den reeds vroeger vermelden zilveren krans vergezelde. Weimar, 31 Maart '97. Diep geroerd, zoowel door het tot mij gerichte en door den kring der Amsterdamscho burgerij zoo zwaar gevoelde schrijven van rouwbeklag als door het daarbijgevoegde kostbare en met kunstzin uitgevoerde rouw-offer, wil ik niet verzuimen umijnheer den Burgemeester eu den anderen talrijken deelnemers mijn warmsten innigsten dank nit te spreken. Uit het trotsche middelpunt van het nationale leven in Nederland voortgekomen, verschijnt uw rouwoffer als een schoon en veelbeteekenend zinnebeeld van de gevoe lens die de Mijn Huis verpletterende slag bij uw volk heeft wakker geroepen. Ik zie daarin een waarlijk hartverkwikkend bewijs der deelneming aan Mijn diep leed, maar vóór alles een ver heffend blijk der liefde en vereering, die Mijne, in God ontslapen, echtgenoote in Haar geboorteland genoot. Zeer zeker mag Nederland met rechtmatigen trots terugzien op deze Vorstin, die aan haar Vorstenhuis was ontsproten; want ten aanzien van Haar geest, Haar ge moed en Haar karakter heeft Zij Zich de gelijke betoond van de uitnemendste leden van Haar geslachten Zij heeft zoowel aan het land Harer vaderen, als aan Haar nieuw vaderland de meest onvermoeide en liefderijke toewijding geschonken. Op hoe onderscheiden gebied Zij ook werkzaam was overal heeft Zij, getrouw aan de zinspreuk der Oranjes Je Maintiendraimet dezelfde geestkracht, met dezelfde vastberadenheid gearbeid en op elk terrein iets blijvends en dnnrzaams gewrocht. Ten einde zoowel der Overledene zelve, alsook den schenkers van dezen aan Haar nagedachtenis gewijdon zilveren lauwerskrans de eere te geven, die hun toekomt, heb ik bepaald, dat deze krans als een afscheidsgroet uit het vaderland, als een schitterend bewijs van den kunstzin der Amsterdamsche Burgerij en van hare verknochtheid aan het Huis van Oranjetot eeu blijvend aandenken geplaatst zal worden in Onzen Vorstelijken grafkelder op den grafsteen, die de Ontslapene dekt. Mocht gij, mijnheer de Burgemeesier, en allo anderen, die aan dit huldeblijk hebben deelgenomen, in deze Mijne beschikking het zekerste bewijs van Mijn dankbaarheid en niet minder van Mijn onbegrensde genegeühid voor Nederland en zijn Volk zien waarmee ik de gevoelens van dat Volk voor Mijne dierbare ontslapene Gade be antwoord. Met dezen wensch verblijf ik, Mijnheer de Burgemeester, met bijzondere gevoelens van waardeering uw toegenegen (iv. g) CARL ALEXANDER. Aan den Burgemeester der gemeente Amsterdam, den Heer S. A. VENING MEINESZ, Amsterdam. De weleerw. heer Sj. Miedema, pred. te Benïgen- burg, heeft het beroep naar Auna Paulowna aangenomen. Zaandam. In den nacht van vrijdag op zaterdag der vorige week is ingebroken in het afrekenings-lokaal aan de stoomrijstpellerij de «Phonnix" van mevrouw de wed. C. Kampbuijs. Door een uitgesneden ruit heeft men zich toegang verschaft en daarna een lade opengebroken, waarin zich een geldswaarde van omstreeks f 88 bevond, welke som als buit werd medegenomen. Opmerkelijk is het, dat de nachtwaker der fabriek niets heeft bespeurd waarschijnlijk is de dief of zijn de dieven door den storm begunstigd. Door het bestuur van de Arbeidersvereniging «Help u Zeiven Coöperatief" alhier worden pogingen in 't werk gesteld om den nachtarbeid voor hun bakkerspersoneel afgeschaft te krijgen. Om daartoe te komen, heeft zij aan elk lid-broodverbruiker een circulaire met stembiljet laten uitreiken, waardoor dozen in de gelegeahoid worden gesteld blijk te geven, in hoeverre zij met de afschaffing van nachtarbeid sympathiseeren. Friesche mest. Uit Friesland worden tegenwoordig veel koemest en faecale stoffen naar de warmoezei ijen in Holland ver voerd, welke daar goed betaald worden. In Friesland zelf is de mest niet duur. De schippers drijven dezen handel voor eigen rekening. Op één dag zeilen soms honderd met mest geladen tjalken de Friesche havens uit, met bestemming naar Holland. Haarlem. Het is nu zoo schrijft men aan 't »N. v. d. D.'' de beste tijd om Haarlem's omstreken te bezichtigen. De meeste soorten van hyacinten staan in vollen bloei. Als nu het weder maar wat beter wordt, zal het stellig druk zijn op den straatweg van Haarlem naar Leiden en van Haarlem naar Santpoort. Voor de ontwikkeling der bloembollen is het weder zeer goed, maar voor bezoekers van de velden nog wel wat guur. In andere jaren kwamen duizenden vreemde lingen naar deze streken, om dit natuurschoon to genieten. Bene belooning. In een vergadering van de «Schippers- en Schuiten- voerdorsvereeniging," Lambeth (Londen) is aan een hond, «Roger" genaamdeen zilveren halsband geschonken (waaraan alle leden, vooral de schippers, hadden bijge dragen) als belooning, omdat hij den schipper van een verongelnkt vrachtschip en zijn knecht het leven had gered. Dat schip werd lek, terwijl de schipper eu zijn knecht in de kajuit sliepen en toen het water begon te stroo men, ging de hond blaffen en aan de kajuitsdeur krab ben, zoolang tot de beide mannen ontwaakten. Zij had den toen nog jnist den tijd om in het bootje, dat achter het schip werd meegesleept, te gaan, vóór het schip zonk. Enkhulzen. Door de centrale antirovol. kiesver- eeniging in het district Eukhuizen is voor het lidmaat schap der Prov. Staten definitief candidaat gesteld de heer J. Sluis Pz. alhier. Avenhorn. Alhier en te Oudendijk worden door onderscheidene landbouwers op kleine schaal proeven genomen met den verbouw van beetwortelen voor eene suikerfabriek. Schermerhorn. Door stemgerechtigde ingelanden van het Heemsraadschap Mijzen is met algemeene stem men verkozen tot hoofd-ingeland de heer C. Rood alhier. Sehippers-vereeniging. Sommige schepen op Rijnen Waal voeren in den laatsten tijd eene nieuwe vlag, bestaande uit eeu wit veld met roode hoeken en met de letterteekens A W B V. Het is de vlag der te Antwerpen gevestigde Bel gische «Alliance professionelle des bateliers" of Beroeps- vereenig'ng van schippers". De leden dezer nieuwe voroeniging, reeds 500 in getal, voeren deze vlaghet doel der vereeniging isverbetering te brengen in de vaart op België en bestaande misstanden nit den weg te ruimen. Snhoorl. In het eerste kwartaal werd aan de lagere sehool te G r o e t in de rijkspostspaarbank inge legd f 60,86, teruggevraagd f 38,86, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 22.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1