Stadsberichten. Kantongerecht te Alkmaar. TürgërTïjke stand. Schagen. Den 3 herdacht de heer F. J. Gielen den dag, waarop hij vóór 25 jaar als onderwijzer aan de r.c. school alhier werd verbonden. Aan blijken van belangstelling heeft het den jubilaris dien dag niet ontbroken. De uitgestoken vlaggen, de ontvangen telegrammen, brieven en kaartjes met gelukwenschen, benevens de stoffelijke geschenken van tegenwoordige en oud-leerlingen gaven het beste bewijs voor de hoogachting, die men den heer Gielen en zijn werk toedraagt. De Paaschtentoonstelling van vee alhier den 7 te houden, belooft, ondanks het heerschen van mond- en klauwzeer onder het vee, zeer belangrijk te zullen worden. Tegen over 214 nummers vee in 1896 telt het programma voor 1897 niet minder dan 223 nummers, terwijl bet aantal nummers ter opluistering van 29 tot 33 is gestegen. Ook zal het aantal inzendingen van voorwerpen ter opluiste ring grooter zijn dan vorige jaren. Als het zonnetje den Schagers nu ook gunstig gezind is zal de Paaschten toonstelling voor 1897 voor neringdoenden boeren en anderen niet onvoordeelig zijn. Den 4 gaf onze Harmoniekapel haar laatste wintercon- cert in het gewone lokaal. Over het geheel werden de onderscheidene nummers goed voorgedragenvooral de twee oud nederl. liederen van Adrianus Valerius en »Len- tegroet", ouverture van L. A. Schouten. Ter afwisseling gaf do heer Th. Werner violoncelsolist der Ron. Ned. Marinekapel te Helder, een paar heerlijke nummers op de violoncel ten beste. Veel publiek woonde dit concert niet bij de zaal was slechts matig bezet. De prijsvraag. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Maat schappij tot bevordering der Bouwkunst heeft een prijs vraag uitgeschreven voor een arbeiderswoning. De beantwoording is voor ieder opengesteld. Verlangd worden teekeningen van de verschillende meu belstukken op 1/10 der ware grootte, benevens eenige dé- tail-teekeningen op ware grootte van vorm en constructie. Verder wordt verlangd een plattegrond-teekening op 1/20 der ware grootte van de woning als situatie, waar op de plaatsing der meubelen is aangegeven, en eindelijk een gedetailleerde bsgrooting van de kosten. De prijzen zijn f 50 en f 10. De meubelen kunnen worden in verband gebracht met of deels bestaan uit de vaste betimmering der woning. Kasten, bedstede enz. behooren daaronder. Het meubilair moet zijn solide, goedkoop en degelijke samenstelling. De jury bestaat uit de heeren J. Wolbers, P. v. Thiel, J. Baron, H. Scholten en A. J. Scherpenhnizen, de beide laatsten werklieden. De antwoorden moeten uiterlijk 1 November zijn ingokomen bij den secretaris, den heer J. W. E. Droste, Klein Heiligland 24, Haarlem. Kievitseieren. Te Leeuwarden waren Vrijdag in het geheel niet meer dan 1200 kievitseieren aangevoerd, zijnde ongeveer een derde gedeelte van den aanvoer van andere jaren in dezen tijd een gevolg van het gure weder. De meeste dezer eieren zijn naar Holland verzonden de prijzen wisselden al van 18 tot 23 cent per stnk. Voor Londen waren groote bestellingen gedaan doch konden wegens den geringen aanvoer niet ten uitvoer worden gebracht. Bedenkelijk Op l April meldde de Kamper Courant" per ad vertentie dat Zondag 4 April van uit Zwolle een wedstrijd op watervelocipèdes zou plaats hebben, met hetkoerpunt aan de Kamper IJselbrug, vermoedelijke aankomst tegen 2 uur. Honderden niewsgierigen waren tegen dien tijd aan beide IJseloevers aanwezig om de deelnemers te zien. Men zag velen op hoogten geklommen om des te beter het ongewone van het schouwspel te zien. Later bleek het dat men de dupe was van een onschul dige en goed gelukte Aprilgrap. Als dit bericht juist is en de Kampenaars behalve de streken die zij reeds van nature uithalen er nog nieuwe bij gaan bedenken, begint 't er inderdaad bedenkelijk uit te zien. Nieuwe schako's. Naar men verneemtis door het ministerie van oorlog aan de leveranciers van schako's voor het leger staking van verdere aanmaak bevolen. Dit wordt in ver band gebracht met de invoering eerstdaags van een nieuw model hoofddekselOostenrijksch model. Kegenval In Baart. Volgens den regenmeter aan de school voor de Zee vaart te Terschellingis op dat eiland in de vorige maand 62,9 mM. regen gevallen. Uniuiden. Bij min. beschikking is de heer R. vafi- der Ploeg benoemd tot buitengewoon opzichter bij het maken van eene vorbreeding aan de Noordzijde van het buitentoeleidingskanaal naar de nieuwe schutsluis alhier. Tot dijkgraaf van de Belniermeer (Noord-Hol land) is benoemdde heer J. Lakemantot secretaris de heer C. Koker Cz. voor de Hroekeriueer tot dijkgraaf de heer P. Honderdors en tot hoofdingeland de heer 8. Pronk allen te Broek-in-Waterland. Uitgeest. De liberale kiesvereeniging alhier heeft de lijst van candidaten opgemaakt voor de a s. verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer, waarop o.a. voor komen de heeren K. Cz. de Boer te Assendelft, J. T.Cre- mer te 's Gravenhage, W. Bax te Zaandam, J. van Loenen Martinet te Bussum, A. van Lith te Uitgeest en J. Baron (Ericus) te Amsterdam. Alhier is eene roomsch-kalholieke kiesvereeniging opgericht. Geldigheidsduur retourbiljetten. De op woensdag, 7 April en volgende dagen door de H. IJ. S. M. afgegeven retourbiijetten, die een korteren geldigheidsduur hebben, zijn geldig tot en met dinsdag, 27 April a.s. Frits Lapidoth heeft een nieuwen roman «Vrij voltooid die bij de firma Valkhoff en van der Dries te Amersfoort zal verschijnen. Kaatste Berichten. De Kretenser quaestie. LONDEN 5 April. In het lagerhuis zeide Curzon: Wij hebben goen officieele verklaring ontvangen, waarom Duitschland zich onthoudt van troepen naar Kreta te zenden. Het heeft door het zenden van een oorlogsschip het bewijs geleverd dat het instemt met de zienswijze en de actie van het Europeesch concertmaar het laat de pacificatie van het eiland over aan de mogendheden die meer rechtstreeksche belangen hebben in de Middelland- sche Zee. Balfour zeide dat het onmogelijk wasden datum van het terugtrekken der Turksche troepen van Kreta te be palen. Indien het noodig is voor het handhaven van den vrede, zal Engeland meedoen aan de blokkade van Grie kenland inmiddels zullen de mogendheden een verklaring richten tot de regeering te Athene en te Konstantinopel, door middel waarvan zij den vrede hopen te handhaven. KANEA, 5 April. De admiraals hebben een in krach tige bewoordingen gesteld schrijven gericht aan den gouverneur en den opperbevelhebber, waarin zij stellige verklaringen vragen over de bewapening der Baschibozoeks en de uitlevering verlangen van de twaalf belhamels die aan den overval op Akrotiri hebben meegedaan, en van tien vluchtelingen uit Selino die zich opnieuw gewapend hebben. Kolonel Vassos heeft de admiraals doen weten dat de insurgenten, die op de Europeesche troepen schieten, gefusilleerd zullen worden. Vijfhonderd geweren zijn uitgeleverd van de 4000 die uitgedeeld waren. Bij de den 6 gehouden aanbesteding voor het doen van eenige vernieuwingen aan de gebouwen der voormalige papierfabriek ter inrichting tot eene stoomzeildoekweverij kwamen 8 inschrijvingsbiljetten in. Laagste inschrijver was J. Dorregeest voor f 2100. Kamerverkiezing op SO April. Candidatuur Mr. E. Fokker. Den 3 vergaderden in het Noordhollaudsch koffie huis te Schagen de ledon der afd. Schagen van de Liberale Unie tot het stellen van een candidaat voor de verkiezing op 20 April a. s. Slechts een klein getal leden had aaD de roepstem van het bestuur gehoor go- geven en toonde door zijn opkomst, dat het deze verkie zing voor eene zeer belangrijke houdt. De voorzitter, de heer P. Buis, stelde de belangrijkheid van deze verkiezing in zijn openingswoord in het licht en deelde den aanwe zigen het een en ander mede van hetgeen de besturen der politieke vereenigingen »Vrijheid," van Langodijk, >Vooruitgang," van Alkmaar en de afd. Schagen van de Liberale Unie in eene vergadering te Alkmaar hadden besproken ten opzichte van de aanstaaade verkiezing en die in Juni. Met algemeens stemmen werd daarop de voorgestelde candidaat, do heer mr. E. Fokker, van Mid delburg, oud-lid der Eerste Kamer, tot candidaat voor de aanstaande verkiezing gekozen. De voorzitter deelde mede, dat de heer Fokker zich bereid had verklaard de candidatuur te aanvaarden en vóór de verkiezing eenige malen voor de kiezers in ons district te willeu optreden. Wijl niemand verder het woord verlangde, werd de ver gadering op de gebruikelijke wijze gesloten, nadat nog het bestuur gemachtigd was bij de a. s. verkiezing naar bevind van zaken te handelen. De korte tijd van voor bereiding maakte het nemen van dezen maatregel drin gend noodzakelijk. In de vergadering der Politieke Kiesvereeniging „Vrijheid", den 5 te Zuidscharwoude gehouden is met algemeens stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der 2de Kamer geproclameerd de heer mr. E. Fokker, te Middelburg, oud-lid der le Kamer van de Staten-Gene raal. In de den 4 gehouden ledenvergadering der Politieke Vereeniging Vooruitgang", te Alkmaar werd de heer mr. E. Fokker candidaat gesteld voor de Kamer verkiezing op Dinsdag, 20 April a.s. In de den 5 gehouden vergadoring der centrale liberale kiesvereeniging, werden tot bestuursleden benoemd de heeren W. Kooiman, te Koedijk J. Vis, te Oudkar spel jhr. mr. P. van Foreest, te Heiloo en mr. A. P. H. de Lange, te Alkmaar. De voorgestelde samensmel ting dezer vereeniging met de liberale kiesvereeniging »Eensgeziudheid," werd met algemeene stemmen aange nomen. Bepaald werd, dat maandag, den 12, een verga dering zal worden gehouden tot het stellen van een can didaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De familie Fourchambault. Als men de fransche literatuur, die in ons land in drama en roman bekend wordt, overzietdan valt het in het oog, dat heel dikwijls eene intieme verhouding van man en vrouw vóór het huwelijk of eene verboden be trekking van gehuwden de aanleiding is tot de verwik kelingen, voor wier oplossing de schrijver de belangstelling van toeschouwer of lezer vraagt, 't Schijntdat een Franschman een ander idee van moraal heeft dan een Nederlander of dat men in Frankrijk alleen pikante literatuur mooi vindt. We mogen op goeden grond bopon en geloovendat eer het laatste dan het eerste het geval is. De familie Fourchambault, tooneelspel in 5 bedrijven, het jongste werk (1878) van wijlen Emile Augier (f1881) bewijst het evenals zoovele andere. Voor ons, kalme Hollanders, die gaarne onze kinderen van 15 en 16 jaar eeDS mee naar de komedie nemen is zulk een stuk een waar dilemma. Zal het aanduiden of noemen van onzedelijke betrekkingen onschadelijk ge maakt worden door de juisteduidelijke en treffende teekening van het leelijke en ellendige dier betrekkingen en de wraak der gevolgen Wie het er Maandagavond 5 April op gewaagd heeft, behoeft zich niet te verontrusten. Er is stellig kennis gemaakt met zeker kwaadmaar dat is nuttigmen kan het vermijden het afzichtelijke van het kwaad is voldoende getoond om het te leeren schuwen maar in nog sterker mate is het goedeedele en verhevene geteekend in zijn macht over het bekrompene, kleinzielige en booze. De personen, in de familie Fourchambault voorkomend, zijn behalve de heel flinke menschenmevr. Bernard (niettegenstaande haar eenmaal begane fout) haar zoon Bernard en Marie Letellierallen zeer oppervlakkige luchthartige lichtzinnige menschen met een goed fond. De vonk van het goede, in hen glorendewordt door den degelijken Bernard en zijne moeder aangeblazen tot een vlam, zoodat zij allen vol eerbied voor het edele bnigen. En de kunst dor acteurs en actrices hebben al die menschen doen levengrime actie dictie vormden een bijna vlekkeloos geheel. Bijnawanthoewel de rol er eenige aanleiding toe geeftde heer Van Schoonhoven heeft een charge gemaakt van den baron Rastibaulois. Hoeveel aardige treffende aandoenlijke tooneelen zijn ons overigens te genieten gegeven. Was mevr. Bernard (mevr. Pauwelsvan Biene) in het 2e bedrijf, waar en waardig in hare bekentenissen, Bernard (de heer L. Bouwmeester) vertolkte met even veel natuurlijke kunst de liefde voor zijne krachtige moeder en den haat tegen den hem onbekenden vader. Welk een aardig groepje vormden Blanche (mej. de Vries), Marie Letellier (mevr. Holtropvan Gelder) en Bernardterwijl de beide laatsten in een aantrekkelijk duo het geluk van een huwelijk uit liefde schilderden Welk eene diepgevoelde verontwaardiging toonde Marie Letellier, toen mevr. Fourchambault (mevr. Chr. Poolman) bleek niët aan hare onschuld te gelooven En om niet te uitvoerig te worden welk een diepen indruk bracht het goed voorbereide en toch ver rassende tooneel (5e bedrijf) te weegwaarin Bernard van Leopold Fourchambault (den heer Clous)dien hij kent als zijn halfbroeder, een slag in't aangezicht krijgt, die uitgewischt wordt door een kus van den beleediger, als deze alles weet. Men kan van deze laatste voorstelling van de Kon. Vereeniging »Het Nederl. Tooneel" terecht zeggen, niet: »Eind goed, al goed", maar: »Het einde kroont het werk." In de week van 28 Maart tot 3 April zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 36 kuipbaden, 59 regenbaden le kl. en 98 regenbaden 2e klasse, tezamen 193 baden. De heer ds. A. M. A. Reynders, van Wognum, heeft het beroep naar de remonstrantsche gemeente alhier aangenomen. Bij de den 1 gehouden aanbesteding voor het bouwen eener tabaksfabriek, aan het Vijvertje, alhier, voor rekening van den heer M. F. J. Keuss, werden de volgende inschrijvingen ontvangenJ. Balder f 2325 P. Kooreman f 2124; H. Hoekmeijer f 2121 J. v. d. Pol f 2120; H. Louw f 2064; J. Dorregeest f 1984; W. Zwager f 1923; G. Baas f 1900 en F. Rens f1680. Veemarkt en verkiezing. De minister van binnenlandsche zaken heeft op een telegram van eenige burgemeesters uit dit district, den 3 verzonden om wijziging van den dag der verkie zing voor een lid der tweede kamer met hot oog op de groote veemarkt, waardoor het zeer moeielijk zal zijn de stembureaux bijeen te krijgen, den 5, per draad ge antwoord, daaraan niet te kunnen voldoen. 17e Alkmaarsche Paaschtentoonstellng. Belanghebbenden wordeü er aan herinnerd, dat het vee te 8 uur in den morgen van den 9 op het Doelenveld aanwezig moet zijn. De opening der tentoonstelling geschiedt te 11 uur. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 uur als volgt: den 4: 749.5; den 5: 761.9; den 6: 759.5. Zitting van 2 April 1897. J. B. B., Alkmaar, dronkenschap, 3 dagen hecht. L. V. Kz., Egmond a/d Hoef, burengerucht, f 1 boete of 1 dag hecht. J. Br., Castricum, konijnendelven f 0.50 boete of 1 dag hecht. Allen te Egmond aan Zee. L. K. Az., art. 461 strafr., 3 maal gepl., opgeven van een valschen naam en jachtwetovertreding, 7 maal f 1 boete of 7 maal 1 dag hecht. A. St. Lz., C. Gr. Dz., W. Pr. Jz„ K. W. Pz., W. W. Ez. en W. K. Lz., art. 461 strafrechtieder f 1 boote of 1 dag hecht. W. Zw. Jbz., G. Zw. Jz., P. Gr. Lz., L. K. Cz. en W. St. Hz., als boven, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. St. Az., H. BI. Lz., J. d. Gr. Jz., W. V. Jz., S. V. Wz., J. Gr. Sz., J. Gr. Jz., K. Br. Gz., P. Br. Kz., A. D. Ez. en M. BI. Lz., duinwetovertreding, de le f 3 boete of 2 dagen hecht., de 2e en lie f 1 boete of 1 dag hecht., de overigen f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. d. Gr. Jz., A. Gl. Az., T. V. Klz., W. Zw. Tz..K. BI. Jz., A. St. Jz., K. Zw. Rz., G. Kr. Az., R. Zw. Kz., A. Kr. Az., C. Zw. Rz., Chr. Pr. Dz. en T. Sm. Jz., strooperij, de le, 4e en 13e f 0,50 of 1 dag hecht., de 2e, 3e, 5e, 6e, 8e, 10e, 11e en 12e f 1 boete of 1 dag hecht., de 7e en 9e 2 maal gepl., 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. W. Gr. Hz., duinwetovertreding en art. 461 wetb. v. strafr., 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. J. K. Az., art. 23, prov. regl. op wegen, f 0.50 boete, of 1 dag hecht. A. V. Jz., konijnendelven, f 3 boete of 2 dagen hecht. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is gevraagd door lo. HENDRIK BRAMMERtuinmanwonende te Oudorp, en 2o. SIMON KRAMER Hz., zonder beroep, wonende te Koedjjk, tot "het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in de navolgende perceelen: No. 1 aan den Omval, wijk F, No. 22 No. 2 aan den Dijk, wijk C, No. 28 welke verdunningen thans ten name staan van lo. DIRK SEMEINS en 2o. PIETER CLAIJ. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 6 April 1897. C. D. DONATH, Secretaris. GEBOREN: 2 Apr. Nieolaas Christiaan, z. van Nicolaas Bruin en Maria Christina Vriend. 3 Cornelia Catharina, d. van Cornells Sweerts en Sara Catharina Petri. 4 Jacob, z. van Willem Andries Levert en Maartje Schuurman. 5 Vrouwtje, d. van Salomon de Jong en Elsjo Lelie. 6 Maria Agatha, d. van Jan Meurs en Maartje Gooij. OVERLEDEN 5 Apr. Jantje van der Meer, echtgen. van Willem Koster, 42 j. en 10 m.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2