No. 43. Negen en Negentigste Jaargang. 1897. VRIJDAG Buitenland. FEUILLETON. 9 A P RIL. Inrichtingendie gevaar, schade of Mn der knnnen veroorzaken. Vorderingen, ten laste der gemeente- - ALKMAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers Afzonderlijke nummers 3 ets. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar. brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne vergade ring van den 2 April 1.1. vergunning hebben verleend aan 1°. J. B. H. BURGERS, loodgieter, tot oprichting eener loodgieterswerkplaats in het perceel Achterstraat, wijk B, no. 58; 2°. JAN KOMMER Dz., brood-en koek bakker, tot oprichting eener brood- en koekbakkerij in het perceel Tuinstraat, gemeente Alkmaar sectie C, no. 1027. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 7 April 1897. 0. D. DONATH, Secretaris. Bevolking. Onderstaande personen worden in hun belang drin gend nitgenoodigd zich ten spoedigste aan te melden ter gemeente-secretarie (afdeeling bevolking). Antje Braslaatste woonplaats Heiloo Grietje Bram- mer l.w. Bergen Gerrit Hoogvorstl.w. Oudkarspel Petrus van Dam l.w. Haarlem. Prijs der gewone Advertentlënt Per regel 9,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ïelefoonnnnuier3 Degenen die over 1896 nog vorderingen bezitten ten laste der gemeenteworden nitgenoodigd hunne rekeningen ten spoedigste in te zenden ter secretarie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 8 April 1897. C. D. DONATH, Secretaris. DUITSCMjAJNTD. Dr. Von Stephande staats secretaris voor posterijen wiens rechterbeen de vorige week geamputeerd werdverkeert nog steeds in zeer zorgwebkenden toestand. De deelneming ook in 't buitenland, is zeer groot. Gelijk men zich herinneren zal, was het dr. Von Stephan, die de briefkaarton uit dacht en de internationale post-unie stichtte en geen man heeft meer gedaan om het verkeer tusschen de volkeren te vergemakkelijken en te bespoedigen dan hij. Hij is ook de man, die het vijijaarlijksch internationaal telegrafisch congres heeft ingesteld en hij heeft altijd krachtig gestreden voor de verlaging van de tarieven. De schoenmakersgezellen te Bremen hebben de werkstaking geproclameerd. Zij eischen hoogere loonen en erkenning van den eersten Mei als feestdag. De pottenbakkers te Breslau hebben het werk gestaakt in de fabriekenwaar de gevraagde loonen niet waren toegestaan. FHVQFLAJYD. In antwoord op een vraag van sir William Harcourt heeft minister Balfour, Maandagavond in het Lagerhuis gezegd dat de mogendheden een ge meenschappelijke verklaring te Athene en Konstantinopel zouden doen, waardoor hij vertrouwde dat de vrede zou gehandhaafd blijven. De strekking van deze verklaring was, dat ingeval van een conflict aan de Grieksche grens, de aanvaller verantwoordelijk zou gesteld worden voor alle gevolgen van een verstoring van den algemeenen vrede, en dat, wat ook de uitslag van den strijd mocht zijn, de mogendheden nooit zouden toestaan dat de aan valler er ook maar het minste voordeel van pinkte. Uit een Reuter-telegram uit Petersburg blijkt dat de mogendheden tot dezen stap hebben besloten op voor stel van graaf Murawjef en dat de nota waarin dit besluit ter kennis wordt gebracht van de Grieksche en de Turksche regeering, reeds is verzonden. De enquêt.e-commissie in zake den Jameson-inval is op een klip gestrand en 't zal de vraag zijn of 't mo gelijk is haar weder vlot te krijgen. Gelijk wij reeds meldden had sir John Willoughbyde commandant van Jameson s troep erkend uit de gevangenis te Pre toria een brief aan het ministerie van oorlog te hebben geschreven, doch weigerde hij halsstarrig den inhoud daarvan mede te deelen. De brief werd aan het ministerie op gevraagd en aan de commissie overgelegd. Er blijkt uit, dat de schrijver de zekerheid had, dat Engelsche rijks ambtenaren den voorgenomen tocht goedkeurden. Na tuurlijk werd nu aan Willoughby de vraag gesteld >Wie waren dat en ook hierop werd 't antwoord ge weigerd. Op verzoek van Harcourt werd de zaal ontruimd opdat de commissie in comité, eens voor al, zou kunnen uitmaken of zoogenaamde vertrouwelijke mededeelingen aan de commissie kunnen worden onthouden. Nadat de zitting heropend waszeide de voorzitter heel vriendelijk tot Willoughby: De commissie verzoekt u, in uw eigen woorden de mededeelingen van Jameson weer te geven, die uw bewering wettigden dat Imperiale autoriteiten in den inval hadden toegestemd. Getuige zeide, met duidelijke en vastberaden stem, dat hij weigerde te antwoorden wegens redenen van staat en dat hij volkomen bereid was de gevolgen daarvan te dragen. De commissie verdaagde daarop tot Vrijdag om dan opnieuw Jameson te hooren. KltAAKKlJH. Naar aanleiding van de geruch ten over president Faure's bezoek aan Petersburg merkt de .Eclair" op dat keizer Nicolaas voorzeker wel geneigd is den president der repuliek te ontvangen, maar een uitnoodiging niet oer kan zenden, voordat hij zeker weet dat het Parlement de reis goedkeurt. Ten einde moge lijke constitutioneele bedenkingen uit den weg te ruimen zou president Faure zich laten vergezellen door de voor zitters van Kamer en Senaat. Het .Journal" laat zich uit Petersburg melden dat de Czaar eenige dagen te Nizza zal komen doorbrengen om koningin Victoria te bezoeken. De rechter-commissaris La Poittevin heeft een nieuwe instructie tegen twaalf oud-afgevaardigden in de Panamazaak geopend. GRIEKENLAND. Den 6den gedenkdag der Grieksche onafhankelijkheidsverklaringvreesde 2) Door Debora van de Velde. .Ik wist nietmevrouwdat ik in strijd met uwe opvatting handelde, anders zon ik natuurlijk het verzoek der kinderen niet hebben toegestaanen wat nu het laatste punt betreft, mijn vader heeft mij altijd geleerd, het kind nooit te laten boeten voor de schuld der ouders, en ik geloof toch ook, mevrouw, dat onze Meester, als hij de kinderen tot zich riep, niet eerst gevraagd zal hebben, of hunne ouders wel geloovigen waren." .Uw vader heeft u, naar het mij voorkomt evenmin geleerd, mejuffrouwwat eene ondergeschikte tegen hare meerderen past, anders zoudt u die laatste opmerking, die zoo het schijnt, als eene terechtwijzing voor mij moet gelden, terug gehouden hebben. Ik heb u intusscheu dit te zeggen, dat ik de leiding mijner kleindochters niet wil toevertrouwd zien aan iemand, wier denkbeelden geheel tegen de mijne indruischen. Ik heb trouwens al meer meenen op te merken, dat uwe richting, ook in het godsdienstige, niet de rechte is. Indien n dus niet besluiten kunt, u onvoorwaardelijk aan mijne inzichten te onderwer pen zal het beter zijn, dat u eene andere betrekking zocht, en wel hoe eer hoe beter." »Is dit uw bepaalde meening, mevrouw vroeg Anna onthutst. .Ja, en ook beschouw ik ons onderhoud als afgeloopen, klonk het hoog. Met eene lichte buiging verwijderde Anna zich en keerde terug naar hare kamer. Hoe gelukkig had zij zich weinige oogenblikken geleden nog gevoeld, vol liefde voor haar werkkring, en nu lag de toekomst donker voor haar, nu voelde zij zich ten prooi aan bange twijfeling. Wat stond haar te doen Zich verootmoedigen, verschooning vragen, beloften doen men voor vijandelijkheden aan de Macedonische grenzen; golukkig is die vrees ongegrond gebleken. De dagorder, welke de kroonprins daags te voren heeft uitgevaardigd, zal er veel toe hebben bijgedragen om botsingen te voor komen. Zij luidt als volgt .Officieren Soldaten Met het oog op het groot natio naal feest van morgen beveel ik allen troepen die onder mijn commando staan, zich met de grootste voorzichtig heid te gedragen en zich niet to laten mresleepen door de herinnering aan dezen roemrijken dag. Ik ben over tuigd dat mijn bevelen streng opgevolgd zullen worden.' Intusschen ontving de Engelsche gezant te Athene de opdracht aan de Grieksche regeering zekere vredelievende voorstellen te doen die geschikt zijn Griekenland de mogelijkheid te openen uit den tegenwoordigen onhoud- baren toestand te geraken. Op de berichten verleden Zaterdag uit het legerkamp van kolonel Vassos ontvangen, begavon twee Europeesche officieren zich naar dat kamp om over de invrijheid- stelling der gevangenen van Malaxa te onderhandelen. Vassos verklaarde dat hij daartoe slechts kon overgaan op voorwaardedat zij mot een vreemd vaartuig naar een haven buiten Kreta werden overgebracht. Het proces verbaal zal worden geteekend door Vassos en de gevol machtigden der admiraals. Het besluit van deze laatsten is nog onbekend. TURKIJE, Berichten uit Konstantinopel bevestigen de tijding dat de gezanten aan de Porte een nota hebben overhandigd, waarbij zij aansprakelijk gesteld wordt voor de gevolgen van een oorlog. De mogendheden zullen niet gedoogen" dat zij ook maar het geringste voordeel van een oventueelen oorlog plukt. Een dergelijke nota is aan de regeering te Athene over handigd. Frausche regie. De tabaksregie in Frankrijk heeft in t vorig jaar 312 millioen francs, schoon, aan de schatkist opgeleverd. De kosten van dit staatsmonopolie waren 72 millioen. In het geheel zijn over de 36 millioen kilo tabak enz. verkocht. Er is 25millioen kilo inlandsche tabak a 85.10 fr. de 100 kilo en 16 millioen bnitenlandsche ad 132 fr, de 1000 kilo aangekochtbovendien 92/3 millioen Manilla- en Havana-sigaren, gemiddeld tegen 212 fr. per 1000. ij De lucifersregie heeft 20 millioen winst opgeleverd, bij 8 millioen uitgaven. Er zijn 28 milliard houtjes en 1 ï/2 milliard wasjes vervaardigd. Om in de vraag te voor zien, heeft de regie nog 33/4 milliard bnitenlandsche lucifers moeten inkoopen. Laatste Berichten. De toestand op Kreta. KANEA, 7 April. Op verschillende punten van het eiland wordt gevochten. De opstandelingen vallen alle punten aan en hebben zelfs eenige kanonnen buitgemaakt. Bij Kissano en Heraklion is gedurende twee dagen gevochten zonder ernstige verliezen. die ze toch niet vervullen kon Maar ze wist het, dan zou baar leven een voortdurende strijd zijn, dan zon ze iederen dag moeten spreken en handelen tegen haar innigste overtuiging in, dan zon ze telkens zich genoopt zien ontwijkende antwoorden aan de kinderen, en misschien die eerlijke oogjes vragend en verwonderd op zich gericht zien, omdat juf zoo geheel anders was dan vroeger. Neen, hoe hard het haar ook zon vallen, van de haar reeds zoo lief geworden kinderen te scheiden, toch zon het moeten gebeuren, toch zou het beter zijn, heen te gaan. Maar was de gelukkige stemming van Anna verstoord, ook de barones scheen wel ten prooi van bittere over denkingen te zjjn, althans dit zou men hebben knnnen opmaken, nit haar gefronst voorhoof den den stroeven trek om den mond. Ja, en ook zij had reden om onvoldaan en wrevelig gestemd te zijn, als zij over verleden en heden dacht en peinsde over de vele teleurstellingen, die haar deel waren, en haar vergeefsche pogingen, om de omstandigheden zoo te dwingen, dat haar wil een wet werd voor hare omgeving, dat hare begrippen blindelings gehoorzaamd werden, door wie met haar in betrekking stonden. Eens ja, toen had ze onbeperkt geheerscht, haar echtge noot, een man traag van geest en zwak van krachten, had haar geheel meesteresse gelaten, zoowel over zijne uitgestrekte bezittingen, als bij de opvoeding der kinderen, eene dochter en een zoon. Hij zelf bekommerde er zich weinig over. Al wat hij verlangde was, met rust gelaten te worden. Als men het wild in de bosschen maar niet voor hem wegkaapte en de pachters maar niet bij hem kwamen klagen over slechte oogst en hooge pacht, dan ging hem de rest al heel weinig aan, en als hij maar vrede en gemak vond in zijn hnis, dan mocht zijne vronw zijnenthalve de zaken regelen, zooals zjj verkoos; hij was er van overtuigd, dat zij er veel beter too in staat was dan bij zelf. Die trage, onbeduidende man, was gestorven zonder eene leegte achter te latenmet vaste hand had de barones de tengels gehouden, zoowel van hare kinderen als bare onderhoorigen. Streng rechtzinnig in hare gods dienstige begrippen, hooghartig tegenover haar dienst personeel, onverdraagzaam tegenover alles, wat niet met hare denkwijze overeenkwam, werd zij door allen gevreesd, door de meesten ontzien, en slechts door zeer weinigen ja eigenlijk door niemand gemind en de gevolgen van die strengheid Zooals wij reeds weten, had haar zoon, tegen haar zin een huwelijk aangegaan, en zich door geene bedreiging laten weerhouden, de inspraak van zijn hart te volgen. En hare doohter Ook in haar had zij het ervaren, dat de beginselen, die zij haar had ingeprent, geen wortel hadden geschoten. Het was waar, zij had het hoofd gebogen en berust in wat hare moeder over haar beschikt had, maar of die overwinning haar vreugde had gegeven? O het was eene donkere bladzijde van het leven van baronnesse van Reinenbnrgdie thans weder voor het oog haars geestes lag opgeslagen. Daar zag zij hare Helena op achttienjarigen leeftijdontwikkeld tot een bevallige jonkvrouw, vroolijk, zorgeloos, rein van hart en daar was een geniaal kunstenaar, doch van nederige afkomstbij was door de barones ontboden om een monument te vervaardigen op het graf van haar echtge noot, ook had zij hem verzocht, eenige teekenlessen aan hare dochter freule Helena te geven. Die kunstenaar had zijnen intrek genomen bij een der pachters, Meinderti Wouters, die gehuwd was met de kamenier der froule en het was daar aan hnis, dat froule Helena telkens weer den beeldhouwer ontmoette. Daar hadden de jonge lieden tezamen gesproken over kunst en al wat daarop betrekking had en onder die gesprekken was langzamer hand een vertrouwelijke toon tusschen hen ontstaan, waarvan het gevolg was geweest, dat freule Helena was gaan dweepen met den kunstenaar en hij, de geniale man, had zich aangetrokken gevoeld door het bevallige meisje met haar rein hart en poëtisehen zin en hij had in een oogenblik van innige wederzijdsche verti ouwelijk heid het gewaagd, haar woorden van liefde toe te fluis teren, waarnaar het jonge meisje gretig luisterde en die zij beantwoordde met de betuiging, dat ook zij hem liefhad.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1