No. 44. Eerste blad. IVTegen en Negentigste Jaargang, 1897. ZONDAG 11 AP BIL. Schaal-collecte. Gemeenteraad van Alkmaar. Buitenland. Nederland. Inrichtingendie gevaar, schade of hin der knnnen veroorzaken. ALKJIAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt Wasdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonne: tentsprys per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. ïelefoonnnnaier: 3 Frljs der gewone Advertentlënt Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERHs. COS- TER ZOON. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenen dier gemeente dat door hen vergunning is verleend tot het honden eener COLLECTE! met o p e n schaal op DONDERDAG, 15 April a.s. en volgende dagen, aan DIRK BAAS alhier, wiens schip met lading bij den jongsten storm onder Enkhuizen is vergaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 10 April 1897. O. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-seeretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen van A. PRINS vleeschhouwer alhier, om vergunning tot het oprichten van eene kalverslachterijin den winkel van het perceel aaD de Laatwijk A, No. 133 en dat op Vrijdag 23 April 1897, 's middags 12 uren ten stads- huize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 9 April 1897. O. D. DONATH, Secretaris, DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is gevraagd door IJNZE JOOST REITSMA, wonende te Oosterhouttot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Heilig land, wijk C, No. 20, welke vergunning thans ten name staat van O. KELDERMAN. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 10 April 1897. C. D. DONATH, Secretaris. Heeren ledeD van den Gemeenteraad worden opgeroe pen tot bijwoning der vergadering op woensdAg, 14, April 1897, des namiddags 123/4 uur, teneinde te be raadslagen en te besluiten, omtrent de hieronder ver melde punten. De Bnrgemsester, A. MACLAINE PONT, Lezing en vaststelling der notulen van de vorige ver gader in gMÊ MededTOingen. Ingekomen stukken. 1. Benoeu^f van een stembureau voor de op 20 April a.sdpPTSuden verkieziüg van een lid der Tweede Kameijfder Staten-Generaal. ^fcKvoorstel van B. en W. tot vaststelling eener ver- I^Kniug tot, aanwijzing van twee stemlokalen, ingevolge art. 65 der nieuwe kieswet 3. Idem van de Comm. voor de belastingzaken enz. tot goedkeuring der rekening van het stedelijk muziek korps over 1896. 4. Idem van B. en W. naar aanleiding van een adres van de heeren A. Siebert Ooster c.s. in zake het gebruik van grond in den Alkmaarder-houtmet een voorstel van den heer H. J. Vonk, betreffende het plaatsen van een zomerhuis en muziektent voor gemeente-rekening. 5. Idem van de Comm. voor de belastingzaken enz. om de regenten van het burgerweeshuis te machtigen tot het doen van af- en overschrijvingen op de begroo ting dier instelling, dienst 1896. 6. Idem van dezelfde commissie om den schuttersraad te machtigen tot het doen van eene af- en overschrijving op zijne begrooting, dienst 1896. 7. Idem van B. en W. in zake de overdracht der con cessie van den aanleg en de exploitatie van de stoomtram Alkmaar—Haarlem, aan de »Societé Anonyme Beige des tramways Neerlandais'' te Brussel. 8. Idem inzake een plan van bebouwing van terreinen tusschen Nieuwlandersingel en Emmastraat en tot over brngging van de Nieuwlandersingelgracht tegenover de Zilverstraat. 9. Idem tot het verleenen van ontslag aan J. C. Doll als marktmeester en tot benoeming van een nieuwen marktmeester. 10. Idem tot verkoop van een strookje grond aan den Kennemerstraatweg aan den heer C. Bosman. 11. Idem in zake uitgifte van strookjes grond in erf pacht, gelegen op het plein bij de Groote Kerk. 12. Idem naar aanleiding van een adres Tan C. van der Oord om een brugje te mogen leggen over de sloot tusschen den Achterweg en zijn weiland. 13. Idem naar aanleiding van een adres van Dr. R. Sleeswijk c. s. om verbetering te willen brengen in den toestand van de sloot nevens den straatweg, ter hoogte van de Emmastraat. 14. Idem tot wijziging van de verordeningen op het 15. Idem inzake het verzekeren van gemeente-eigen dommen tegen brandschade. 16. Behandeling van eene reclame tegen den aanslag in de pi. dir. belasting naar het inkomen. Behandeling van het primitief kohier, dienst 1897. DU1TICHLAND. De quaestie van het ontslag van den staatssecretaris voor Marine is een nieuwe phase in getreden. Schout-bij-nacht Yon Tirpitz, aan^ wien de keizer het voorloopig bestuur van het ministerie van marine heeft opgedragen en die algemeen werd beschouwd als opvolger van den staatssecretaris Hollmann, heeftom gezondheidsredenen deze opbracht van de hand gewezen en om een paar maanden yorlof gevraagd. Men is zeer nieuwsgierig wat de keizer nu zal doen. Dat de diplomatieke homel, ook na de zuivering in zake de geheime politie onlangs door von Marschall bewerkt, nog niet gehee' helder is, bljjkt thans op nieuw nit een bericht van het officieuse .Wolffs Bureau. Dit orgaan had gemeld, dat de keizer op 1 April aan prins Bismarck een telegraphisehen gelukwensch had ge zonden. Onmiddellijk daarop werd dit door een der Bis- marckiaansche organen tegengesproken. De Duitsche bladen drongen aan op een opheldering en deze wordt thans gegeven door .Wolffs Bureau.Do directie maakt bekend, dat zij het bericht schriftelijk had ontvangen van den hofraad Otto de Grahl. Deze opheldering maakt de zaak nog vreemder, want dezelfde hofberichtgever heeft indertijd ook het valsche bericht over den toost van den czaar te Breslau in de wereld gezonden. ENGELAND. Het zwijgen van sir John Willonghby wordt in de Engelsche bladen met verbazing besproken. De .Manch. Guardian'' wijst er op, dat sir John door niets kan weerhouden worden te spreken, daar zelfs de heer Chamberlain met zijn medeleden stemde vóór het opheffen der geheimhonding. De .Daily News "meent, dat werkelijk in den tijd voor den inval telegrammen ge? :"jld zijn tnsschen enkele personen te Londen en de leiders in Kaapstad en dat daarin beslist werd gesproken van voorkennis en goed keuring" van hot departement van koloniën. Hoe het zij indien sir John bjj zijn weigering blijft volharden, zal de commissie, naar de .Times" mededeelt, een beroep op het La,gerhuis doen, zooals dat gebruikelijk is wanneer getuigen weigeren te verschijnen. Het Lager huis zal dan bevel kannen geven tot het toepassen van dwangmaatregelen. Over de Oostersche questie, zeide Cnrzon den 8, desgevraagd in 't Lagerhuis, dat verschillende mogend heden van oordeel zijn, dat de ontruiming van Kreta door de Grieken moet voorafgaan aan die door de Tnrken. Aan Griekenland staat het dus om het initiatief te nemen. Te Bombay vreest men voor ernstige onlusten als gevolg van de strenge "bevelen der overheid tot afzonde ring der pestlijders. Zevenduizend dokwerkers hebben den arbeid neêrgelegd en weigeren dien te hervatten, tenzij gebroken worde met het stelsel van afzondering. Zij be weren, dat in hnu afwezigheid hun vrouwen en kinderen naar de hospitalen worden gebracht en daar vergiftigd. Wat de overheid ook beproefd heeft om deze domme be grippen te bestrijden, niets heeft gebaat. FRANKRIJK. De radicale afgevaardigde Lockroy, oud-minister van marine heeft ook een marine-ontwerp ingediend bij de commissie uit de Kamer. Hij wil de ge vraagde 200 millioen francs besteden voor den aankoop van materiaal, de verbetering der bestaande gevechts eenheden en der arsenalen, verder tot, oprichting van proviandmagazijnen en kolenstations in de koloniën. Het onderzoek naar het Panamaschandaal gaat vrij snel voort en zal weldra geëindigd zijn. De rechter Le Poitteyin heeft Woensdag de afgevaardigden Maret en Olovis Hngues gehoord. De justitie zoekt den beruchten voormaligen secretaris van Arton, Bastelica, die in persoon voor zijn patroon geld gebracht moet hebben aan verschillende afgevaar digden. 0RIEKEALAAD. Het nationale feest is te Athene met groote geestdrift gevierd. De geheele stad prijkte met vlaggen, maar men zag geen enkele vreemde vlag behalve aan sommige legatiën. Het trok de aandacht, dat alleen de Pransche en de Russische legatiën de Grieksche vlag naast de eigen vlag hadden uitgestoken en dat de Duitsche, Turksche en Oostenrijke legatiëu in het geheel niet vlagden. De feestviering begon met een »Te Denm" in de kathedraal, dat door de koninklijke familie, de hooge staatsambtenaren en al de leden van het corps diplomatique werd bijgewoond. Toen de koninlijke stoet naar de kathedraal reed, ge beurde er een incident dat gelukkig goed afliep. De paarden van het rijtuig waarin de kroonprinses Sophie gezeten was, sloegen op hol, het rijtuig werd omgeworpen maar de kroonprinses bezeerde zich niet. Terwijl de stoet voorbijreed, weerklonken voortdurend de kretenLang leve Kreta 1 Lang leve de koning Des namiddags werd een groote meeting gehouden om votum: .Voorwaarts, getrouw tot in den dood te overhandigen. De deputatie werd begeleid door een menigte van duizenden, die voor het paleis oorlogszuch tige kreten aanhieven en met moeite door de troepen werden tegengehouden. Te Larissa, het h jofdkwartior van het leger aan de greDS, is het feest met muziekuitvoeringen, vnurwerk en illumiuatie gevierd. De orde wérd niet verstoord. De correspondent van de .Daily News" te Arta schrijft aan zijn blad .Drie weken geleden hadden wij den inval moeten doen, en wij zonden zonder groote moeite Janina genomen hebben. Thans is de toestand veranderd. De Turken zijn thans onze gelijken in aantal en bewapening en dat maakt een aanvallende beweging van onze zijde een wan hopige onderneming De Grieken zullen alleen oorlog verklaren als zij door de mogendheden tot dit uiterste gedreven worden." ITALIË. Uit Athene is bericht ontvangen, dat de Regeering de formatie van een Italiaansch vrijwilligers legioen goedkeurt. Het legioen zal 300 man sterk zijn en in den loop der volgende week onder Ricciotti Gari baldi op een Grieksche stoomboot vertrekken. Ook de bekende Siciliaansche socialist De Felice kon digt aau, dat hij zich met een groot legioen Siciliaansche vrijwilligers naar Griekenland zal begeven. - De Turijnsche .StampS." laat zich uit Bologna melden, dat de officier van justitie voornemens is aan de Kamer machtiging te vragen om een strafrechterlijke vervolging in te stellen tegen Crispi. De oud-minister president zou betrokken zijn in de knoeierijen van den voormaligen bankdirecteur Favilla. SPANJE. Een officieel bericht uit Manilla beves tigt den val van San Francisco de Malabon. De opstan delingen verloren daarbij vierhonderd dooden en dertig gevangenen en lieten een menigte kanonnen en geweren achter. De Spanjaarden hadden 120 dooden, waaronder eenige hooge officieren. Een tweeduizendtal opstandelingen is bereid zich te onderworpen. Tevens meldt men dat de voornaamste leider der Phi- lippijnsche oproerlingen, Bonifacio, naar het Zniden is gevlucht en zal volharden in zijn verzet tegen de Spaanscbe heerschappij. TURKIJE. Berichten nit Konstantinopel aan ver schillende Engelsche bladen doen zien, dat de Porte bereid is haar troepen van Kreta terug te trekken, als Griekenland het voorbeeld geeft. Van dit besluit, tot inwilliging van den Griekschen eisoh: gelijktijdig terug trekken der troepen, is maar één stap. De .Standaard" meldt dat Maandag te Vildizkiosk een langdurige vergadering van den ministeraad plaats had, waarin besloten werd in beginsel tot de ontruiming van Kreta over te gaan, mits de mogendheden vooraf het vertrek der Grieksche troepen bewerken en de paci ficatie van Kreta waarborgen. Het door de mogendheden ontworpen plan tot toeken ning van autonomie aan Kreta werd eveneens behandeld. Veel moeite zal het thans den mogendheden niet kosten van Turkije nog een concessie te verkrijgen, die alle gevaar voor een botsing wegneemt, en een spoedige oplos sing mogelijk maakt, De Turksche politie heeft de schuilplaats ontdekt van een aantal Armenische samenzweerders, waaronder eenige der hoofdaanleggers van den aanslag tegen de Ottomaansche Bank. heffen en invorderen van gelden, voor het gebruik van te protesteeren tegen de houding der mogendheden er openbare gemeentewerken, bezittingen of inrichtingen. werd een deputatie aangewezen om den koning het volks ZIIID-AFRIKA. In het Kaapsche Parlement heeft de heer Dn Toit, president van den Afrikaanderbond, tegen Dinsdag een motie voorgesteld, luidende.dat de belangen der blanke kolonisten in Zuid-Afrika het meest gebaat zouden worden door het handhaven van den vrede tnsschen de Europeesche koloniën en staten." Rose Innes, de leider der oppositie, heeft daarop het volgende amendement voorgesteld .Het Huis, doordrongen van den ernst van den tegen- woordigen staat van zaken in Znid-Afrika en ernstig wenschende den vrede te verzekeren en wederkeerig ver trouwen tot stand te brengen tnsschen de verschillende staten en koloniën, is van meening dat dit doel het best bereikt wordt door het strikt in acht te nemen van de Londensche conventie door beide partijen, door het in overweging nemen en herstellen van de wettige grieven der Zuid-Afrikaansche Republiek, en door het volgen van een gematigde politiek van de zijde der Britsche regeering." Een der leden zeide, dat het de plicht der regeering was, de Britsche regeering te waarschuwen dat een oor log met Transvaal het sein zou wezen voor het uitbreken van een burgeroorlog in Zuid-Afrika. Scliagen. Den 8 had alhier in het lokaal .Cérès" de jaarlijksche verloting plaats, verbonden aan de Paasch- tentoonstelliDg van vee alhier. De hoofdprijzen, die op de nummers 10886 en 400 vielen, zijn een paar onzer plaatsgenooten ten deel gevallen. Een jachtwagen werd het eigendom van iemand te Tilburg. Den 9 was het

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1