Aan de Kiezers! Mr. W. van der Kaay, No. 45. Negen en Negentigste Jaargang. 1897. WOENSDAG 14 APRIL. B u ite n 1 a n d. Mr. W. van der Kaay, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlusdug-, Boaderdag- en Staterdagavoud uitgegeven. Abonne!uentspr jjs per 3 maanden voor Alkmaar f O.SOii'anoo door het gekeele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën i Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. felefoonnut ner3 van de en in In de op 12 dezer gehouden vergadering Centrale Liberale Kiesvereeniging in dit district die van de Liberale Kiesvereeniging .Eensgezindheid is tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gekozen oud-afgevaardigde van dit districtthans Minister van Justitie. Het zal zeker geene verwondering wekken wanneer wij deze candidatunr toejuichen en met overtuiging voorstaan. Gelukkiger keuze achten wij niet denkbaar nu een opvolger moet worden aangewezen voor onzen te vroeg ontslapen Mr. A. P. de Lange. Aan allendie niet volslagen vreemdeling zijn in de politieke geschiedenis van ons districtis het bekend hoezeer mr. A. P. de Lange en mr. W. van der Kaay hun geheele leven door in het staatkundige geestverwanten zijn geweest en ge bleven hoezeer zij gezamenlijk voor hunne beginselen hebben gestreden en pal gestaan. Er is in de laatste dagen veel geschreven over ver zoening in de liberale partij. Door ons zeer zeker niet het minst zou die vurig worden gewenscht. Maar is het een daad van verzoening, wanneer bij deze verkiezing, die in vele opzichten zoo exceptioneel iswaarbij de katholieken verklaard hebben zich te zullen onthouden door eene minderheid in de liberale partij zonder eenig ovorleg zonder de minste poging tot toenadering candidaat wordt geproclameerd wiens beginselen staan tegenover die van den afgevaardigdewiens plaats bij zou moeten innemen Is de naïviteit niet t e groot wanneer die minderheid vraagt, dat de .Centrale liberale kiesvereeniging" en .Eensgezindheid" nu maar dien can didaat .van geavanceerde richting" zullen overnemen zonder meeren met verzaking van alles wat vroeger is geschiedzich zullen neêrleggen bij de buiten hen om genomen beslissing Verzoenen beteekent toegeven van weerskanten, ver geten van oude geschillen, ineenslaan van de handen en samenwerken. Welnu wanneer de verschillende liberale kiesvereeni- gingen in dit district dat willen doen, dan juichen wij die daad toe met geestdrift. Want inderdaad, dan ware een nieuw tijdperk van glorie aan de liberale partij be schoren. Maar het blijven volgen der politiek Borgesins-Kerdijk, die meenen alléén te weten wat voor 's lands heil deugt, die de liberale partij alleen dus haren naam waardig achten wanneer zij terugkomt op hare in 1894 gegeven beslissing en zich in haar geheel voegt naar de leer en de inzichten der .geavanceerden" het blijven volgen eener dergelijke politiek belet verzoening, sluit samen smelting uit, verijdelt de mogelijkheid van gemeenschap pelijk overleg en samenwerking. De woorden .geavanceerd liberalen" en .onverzoen- lijken" worden dan synoniem. Hier, in ons district, zijn zij dat blijkbaar geworden. Want de handelwijze van hen, die in vele hoofdbeginselen onze geestverwanten zijn, verdient geene andere qualifi- catie, waar achter onzen rug om, met ongekenden spoed, een candidaat wordt geproclameerddie de politieke geestverwant van mr. A. P. de Lange niet was, en die door de enge banden, waarmede hij aan de Liberale Unie gebonden is, in een keurslijf zit geperst van staatkundige onvrijheid. Daarom handhaven wij met overtuiging de kandidatuur van wiens liberaliteit van dat echte zuivere gehalte is, dat de mannen van ernst en rijpe ervaring in onze partij kenmerkt mannendie zich niet laten binden door klinkende partijprogramma's waarop hun de weg dien zij zullen hebben te bewandelen, als het ware pas voor pas wordt voorgeteekend. Maar mannen, die de vrijheid liefhebben, die het goede voorstaan met liefde, met geestdrift, omdat het goed is, die tot hoogste richtsnoer hebben de heilige stem van hun geweten, die onverbid dellijk als afgevaardigde handhaven zullen hunne onaf hankelijkheid. UUITSCHUANÏD. Is de 'Köln. Zeitnng" goed in gelicht, dan zal de Dnitsche regeering eerstdaags met de Engelsche een koloniaal appeltje te schillen hebben. Het blad verneemt n.l. dat d»'. Gruner's expeditie naar Togoland, na het oprichten van een Duitsch station te Mangu, heeft gehoord dat een Duitsch station te Gam- bago is bezet door een sterke Britsche strijdmacht onder bevel van den Britschen agent te Coomassie. Dr.Gruner heeft tegen deze onwettige daad geprotesteerd, maar we gens de sterkte der Engelsche expeditie sloot hij^een voorloopige overeenkomstkrachtens welke de Engelschen Gambago en de Duitschers Mangu zullen behouden, totdat het geschil te Londen en Berl jn is uitgemaakt. Zondag heeft de begrafenis van Dr. Stephan plaats gehad op het kerkhof der Drieëenheidskerk voor do Hal- lische poort. Het lijk werd vooraf op een praalbed ge legd in de rotonde van het nog niet geheel voltooide ministerie van posterijen en telegraphie. Er was een zeer groote toeloop bij de begrafenisdeputatiën uit alle deelen van Duitschlaud waren aanwezig, terwijl nagenoeg het geheele post- en telegraafpersoneel van Berlijn de begrafenis bijwoonden. ENfGEUANJW. Voor do enquóte-commissie verscheen den 9 dr. Jameson met sir John Wilionghby. De eerste zeide, in antwoord op een vraag van den voorzitter, dat hij met den brief van sir John aan het departement van oorlog ten volle instemde en dien goedkeurde, doch de juiste bewoordingen er van eerst later bekend werden. Wilionghby schreef den brief, in de hoop zijn onder geschikte officieren te behoeden voor het verlies van hun betrekking. Te recht of ten onrechte had hij verzekerd, dat zrj hun betrekking zouden behouden. Dr. Jameson vervolgde, dat hij vaak met Wilionghby had gesproken, over wat zou gebeuren, indien de expe ditie een gunstig verloop had Hij wilde gaarne erkennen dat wellicht de officieren o- erdreven verwachting koes terden eu meer hoop hadden op de medewerking der .Imperial authorities" dan Jameson met zijn woorden bedoeld haddoch nooit had hij aan iemand medege deeld, dat de regeering van H. M. achter hem stond. In zijn brief ging Wilionghby veel verder dan hij (Jameson) ooit gezegd of bedoeld bad. Bij het verhoor door sir William Harcourt zeide Ja- meson nog, dat hem ten volle bekend was, vóór hij van Pitsani vertrok, dat Wilionghby den officieren het behoud hunner betrekkingen gewaarborgd had en zeker zou hij dien waarborg hebben bevestigd, indien hem dat gevraagd was geworden, omdat Lij overtuigd was van het wel slagen der expeditie. Op een vraag om dit toe te lichten zeide hij.Indien mijn tocht geslaagd ware, zöu do meerderheid van het Engelsche volk mij vorgeven hebben, en in die omstan digheden zou den officieren geen blijvende straf zijn opgelegd." Het bericht, uit Pretoria ontvangen, meldende dat het eiland Inyack (aan den ingang van de Delagoabaai gelegen) door Engeland bezet zon worden, noemen de Engelsche bladen geheel nit de lucht gegrepen. FRAIRKRIJU. De interpellatie over de Panama zaak in de Kamer heeft tot een heftigen woordenstrijd gewekt. De eigenlijke vrager, de heer Rouanet, bracht het niet ver de minister van justitie, Darlan, zeide hem klaar en duidelijk dat niet hij, maar de rechter van in structie moet bedenken of een afgevaardigde vervolgd moet worden, Hierop nam de heer d'Hughes de zaak over. Hij meende, dat de justitie, indien zij gewild had de dieven van de 1400 millioen had kunnen vinden en hij bracht in herinnering dat de oud-minister Ronvier gezegd heeft dat hij het halve parlement kon compromiteeren als hij wilde. De heer Ronvier protesteerde heftig. De inter- pellant noemde eenige namen van de lijst der 104, waar onder Ronvier, die 40.000 francs had ontvangen. Ronvier ontkende hij wees op het vonnis der rechtbank waarin verklaard wordt, dat hij geheel vreemd is aan de Panama zaak. Ten slotte word de eenvoudige orde van den dag aangenomen. GRIEK.MNiIjA.NfIt. Wat lang voorzien was, is ge schied, in Thessalië is 't tot een botsing gekomen, Grieksche benden zijn de grenzen overgetrokken en natuurlijk onmiddelijk met het Tnrksche leger slaags ge raakt. Wat de uitslag is, is tot dusverre nog niet bekend, de telegrammen berichten de overwinning der Grie ken, als zij over Athene die der Turken, als ze over Konstantinopel geseind worden. Er wordt beweerd, dat de troep onder aanvoering van Grieksche officieren zon de staan mocht dit waar blijken dan zal een aanval onvermijdelijk zijn, daar generaal Edhem-pacha nit Kon- tantinopel bevel ontvangen heeft met zijn leger de Grieksche grenzen over te trekken, indien het ontwijfel baar kan worden vastgesteld, dat onder de Grieksche benden die het Tnrksche gebied binnendrongenzich geregelde Grieksche troepen bevinden. Op Oreta blijft de toestand voor Griekenland gun stig. De insnrgenten trekken zich samen rondom Kisamo Kastelli en hebben vier stukken opgesteld om het fort aan te vallen, dat een Tarksch garnizoen van 150 man heeft. Om te voorkomen dat zij daarin door de oorlogs schepen verhinderd worden, hebben zij een brief gezon den aan den commandant van het Oostenrijksche oorlog schip .Kronprinzessin Stephanie'', dat in de baai gean kerd ligt. Tot dusver, schrijven zij, heeft de internationale vloot altijd partij tegen hen getrokkenmaar nu zullen zij zich met geweld tegen de inmenging van de mogend heden verzetten. Met andere woorden, zij willen hun kanonnen op de oorlogschepen richten, als deze hen gaan bombardeeren. In afwachting van het gevechtzijn de vrouwen en kinderen naar Kanea gezonden. De blokhuizen rondom het fort laat men in de lucht vliegen, om te verhinderen dat zij in handen der insnrgenten vallen. De Tnrksche commandant heeft bij voorbaat gezegd dat hij geen kans ziet het fort te houden als het met artillerie beschoten wordt. De Turkendie in Sitia belegerd worden hebben groot gebrek aan water en als zij een uitval doen om nit de nabnrige bronnen water te halen, worden zij door de insnrgenten teruggedreven, niettegenstaande zij gedekt worden door het geschut der oorlogschepen. ITAUIE. Den 9 zeide de minister van buitenland- sche zaken dat de regeering in het begin het zwaarte punt heeft gelegd op de hervormingen in Turkije, welke thans onderbroken zijn door den opstand op Kreta. Het belaDg van Italië brengt medeeen algemeenen oor log te vermijden zonder de oostersche quaestie en het evenwicht in de Middellandsche Zee uit het oog te ver liezen. De autonomie, aan zekere volken te verleenen moet niet in botsing komen met de eischen van den vrede. Italië kan niet toestaan dat de Oostersche quaestie gebaseerd wordt op het verdeelen van het Tnrksche rijk onder de mogendheden. (SSPANf.ïE. Do correspondent van de Herald" te Jacksonville meldt dat het vrijbuiterschip Bermuda" Dinsdagnacht is vertrokken met munitie en materiaal voor de Cubanen aan boord. Zij voert 50,000 pakjes patronen, machetes 1000 en oen pond dynamiet, machine-kanon. 1000 geweren, 1000 TURKIJE. nis gesteld met aan de Tnrksche De regeering heeft de gezanten in ken de drie circulaires, welke deze week vertegenwoordigers in het buitenland zijn gezonden. In de eerste wordt de ontruiming van Kreta door de Grieksche troepen gevraagd de tweede protesteert bij voorbaat tegen het benoemen van een Enropeeseh gouverneur voor Kreta door de mogend heden de derde circulaire betoogt de onbillijkheid, dat de Mohammedanen op Kreta worden ontwapend terwijl de Christenen hun wapenen mogen behouden. De »Koln. Ztg." verneemt van particuliere zijde nit Tokat, dat bij de jongste moorden vijf honderd Chris tenen niet enkel Armeniërs maar ook Katholieken zijn omgebracht. Naar Europeesche bewoners van de stad verklaren heeft do Tnrksche overheid geen schuld aan de onlusten maar zijn deze uitgelokt door een wijdver takte Jong-Turksche vereeniging, die nit Londen onop houdelijk geld en vlugschriften zendt naar Klein-Azië en het volk opruit tot Christenmoorden met het doel om de mogendheden van Enropa te bewegen een eind te maken aan de macht der tegenwoordige Tnrksche regeering. Overstrooming van den Mississippi. Door de overstroomingen van den Mississippi staan 50 plaatsen onder water en hebben 60,000 menseben have en goed verloren. Het water rees 0,8 hooger dan bij eeni ge vroegere overstrooming. De watervloed strekt zich uit over een leDgte van 300 en een breedte van 4 a 5 mijlen. De president der Vereenigde Staten zal aan het Congres geldelijke hulp vragen voor de noodlijdenden door deze ramp. A T J E H. De correspondent van de »N. R Ct." te Batavia seinde gisteren »10 April is de majoor der infanterie H. A. L. Wichers met twee compagniën naar Lepong en gisteren de kolonel Soeters met 3 compagniën naar Lehong opgetrokken." Laatste Berichten. Griekenland en Turkije. ATHENE12 April. Volgens de telegrammen van heden avond is Baltimo stellig in de handen van de op standelingen gevallen. Dezelfde troep opstandelingen is aan het vechten op drie uur afstand van Grevenamaar nauwkeurige en betrouwbare berichten ontbreken. Een vertegenwoordiger van het Kretenser comité is naar Kreta gegaan om met de admiraals te onderhan delen over het proviandeeren der vredelievende bevolking. Over dezelfde quaestie zijn dépéches gewisseld tusschen Curzon en Reniera, den vourzitter van genoemd comité. 12 uur. De opstandelingen hebben de telegraaflijn tus schen Grevens en Janina vernield.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1