Nederland. Stadsberichten. No. 4558 f 1500; No. 12414 f 1000 Nos. 5203,11892, 11929 f 400; No. 3093 f 200; No. 6677 f 100. Nr. 5937 f 25000 nr. 4078 f 2000; nr. 2108 f 1000 nrs. 4946, 8683, 12346, 16030, 17388, 18009, 19366, f 100nrs. 5381, 6296, 8139, 10841, f 200nr. 520 f 400; Hofberichten. Het bezoek van H.H. M.M. aan Gouda is bepaald op Zaterdag 24 April. H.H. M.M. zullen omstreeks 121/2 uur van den Haag naar Gouda vertrekken en gaan na het bezoek aan die stad per extra-trein naar Amsterdam, waar H.H.M.M. tot Vrijdag, 30 April zullen verblijven. Omtrent het bezoek aan Dordrecht is niets naders bepaald. Met het oog op den Hofrouw zal, gedurende het ver blijf van Hare Majesteiten te Amsterdam, door de Konin ginnen geene voorstelling in den Stadsschouwburg worden bijgewoond, terwijl ook geen raout ten Hove zal plaats hebben. Candldatuur Fokker. §cliagen. Den 12 trad in het Noordhollandseh Koffiehuis de heer mr. E. Eokker van Middelburgcan- didaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, als spreker op, daartoe uitgenoodigd door de drie kiesvere nigingen in ons district, die het program der Liberale Unie aD het hare hebben aangenomen. De zaal was slechts zeer matig bezetwat te wijten was aan den tijd, waarop de vergadering moest worden gehouden: te 3 ure op den middag van een werkdag kunnen de kiezers van het platte land in het voorjaar hunne werkzaamheden onmogelijk laten rusten om eene lezing, hoe belangrijk dan ook, aan te hooren. Nadat do voorzitter der Schager liberale kies vereniging de heer P. Buisde vergadering met een enkel woord had geopend begon de heer Fokker zijne rede met in herinnering te brengen welk bedroevend feit in dit district nog eene nieuwo verkiezing noodig maakte. Hij bracht groote hulde aan het karakter en de werkkracht van den overleden afgevaardigde, den heer de Lange. In breede trekken ging hij daarop nahoe het program der Liberale Unie was tot stand gekomen, vooral latende uitkomen, dat dit op echt democratische wijze was geschied en in geen overijld oogenblik was vastgesteld. Ook betoogde hijdat het doel van dit program niet verkeerd was, juist omdat het de overtuiging van de afgevaardigden geenszins bindtwat daartegen ook door sommigen beweerd wordt. Evenmin treedt het program te veel in bijzonderhedenmaar bepaalt alleen eenige hoofdbeginselen die het richtsnoer der vooruit strevende liberale partij moeten zijn. Enkele punten van dit program besprak de beer Fokker nog naderhet langst stilstaande bij het landbouwvraagstuk. Van bescher ming wilde spreker natuurlijk niets weten. Bescherming noemde spreker een slecht middel tot een slecht doel. In antwoord op de vraagof het program te ver gaat wees spreker op het buitenland, waar reeds zooveel is geregeld wat bij ons nog op regeling wacht en wat die zoo hoog noodig behoeftb.v. het arbeidscontract. Meent gezei spreker, aan het einde zijner boeiende causerie, tot zijne hoordersdat de Liberale Unie goed heeft gezien met de hoofdbeginselen aan te geven, die de vooruitstrevenden tot richtsnoer dienen te nemen en zijt ge het met die beginselen eens, uw stembiljet zal bij de aanstaande verkiezing van die overtuiging het bewijs kunnen geven. Wijl niemand met den spreker van ge dachten wenschte te wisselen of iets in het midden had te brengen, sloot de heer Buis, met hartelijke dankzegging aan den heer Fokker, de bijeenkomst. Ipanliroek. Uit het verslag der spaarbankcom missie alhier bleek, dat op 1 April van het voorgaande jaar de inleggers een tegoed hadden van f 15059.07. In gelegd werd f 3062.28s, uitbetaa'd aan kapitaal en rente f 1578.53, terwijl aan rente werd bijgeschreven f 526.48®, zoodat op 1 April 1897 het tegoed bedroeg f 17069.31. In omloop waren 115 boekjes. De schippers alhier klagen, en niet zonder reden. De waterstand in de ringsloot n 1. laat veel te wenschen over. Het laatste deel daarvan, beginnende bij de Schei- sloot, is zoo ondiep, dat vaartuigen met meer dan 3 voet diepgang over den bodem moeten worden gesleept. Ver langend ziet men uit naar den tijd, waarop de Kogge de toegezegde uitdieping zal laten uitvoeren. Stompetoren. Aan het hulppostkantoor alhier, gevestigd den 1 April 1896, zijn van af dien datum tot 31 Maart 1897 ontvangen6722 gefrankeerde brieveD, 49 ongefrankeerde of ontoereikend gefrankeerde brieven, 3435 briefkaarten, 123 brieven van en voor den kring van het kantoor, 39342 couranten en drukwerken, 132 dienstbrieven, 25 monsters of stalen van koopwaren er werden verzonden 103 en zijn ontvangen 280 post pakketten. Er werden ontvangen 66 aangeteekende brieven, waarvan 30 met aangegeven geldswaarde tot een bedrag van f 19344.verzonden zijn 170 aangeteekende brieven, waarvan 97 met aangegeven geldswaarde tot een bedrag van f 36402.41®. Ontvangen 98 postwissels met f 1473.57 en verzonden 487 postwissels, bedragende f 5291.60®. Gedurende dien tijd werden 71 inlagen ge daan in de rijkspostspaarbank met de som van f2025.85® en hadden er 16 uitbetalingen plaats, bedragende f 675.64. Ter invordering werden ontvangen 358 kwitantiën tot een bedrag van f 2423.59®. Langs de Bloemenvelden. Volgens de Haarlemsclie Courant worden er plannen beraamd voor het maken van een tocht op groote schaal door Noordhollandsche wielrijders op den Tweeden Paasch- dag naar de omstreken van Haarlem voor een bezoek aan de bloemvelden. Het voornemen bestaatdat uit ver schillende punten der provincie de wielrijders in Haarlem zullen komen en dan onder goed geleide een tocht doen naar Hillogom of Lissewaar geluncht zal worden en van daar naar O verveen en Bloemendaal om in Haarlem den stoet weder te ontbinden. draft. Den 10 werd alhier aanbesteed het onder houd der gemeente-eigendommen voor het jaar 1897. Voor het leperceel (Graften Noordeind) werd ingeschreven door de heeren Mulder voor f 693, Messchaert voor f 688 en Hartog f 670. Voor perceel 2, West- en Oostgrafdijk, werd ingeschreven door de heeren Mulder voor f 690 Boldewijn voor f 669 en Messchaert voor f 648. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Obdam. Bij de verkiezing van een voorzitter voor den polder en banne Obdam op den 12(vacature S. Schilder, overleden), werden uitgebracht 62 stemmen. De heer A. Wit kreeg 31 KI. van Diepen 28; H. Tamis 3 stemmen. Bij de daarop gevolgde horstemming werden 58 stemmen uitgebracht en kreeg de heer KI. van Diepen 30, A. Wit 28 stemmen, zoodat eerstgenoemde verkozen is. Barslngerliorn. Den 8 's avonds verbrandde aan de K r e i 1 de boerenwoning, bekend als »de Broeder,'' toebehoorende aan den heer Os. Kooij. Ook de inboedel van huurder en bewoner werd zoo goed als geheel een prooi der vlammen, het vee werd op een paar kippen na, gered. Huis en inboedel waren verzekerd behalve de meubelen van een medebewoner. De hoofdelijke omslag, tot dusverre betaalbaar alleen ten kantore van den gemeente-ontvanger te Barsingerhorn, kan dit jaar voor het eerst ook worden betaald voor de inwoners van Kolhorn op 7 Juni en 20 Sept. in de consistoriekamer aldaar, en voor de inwoners van Haring huizen op 8 Juni en 21 September in de consistoriekamer te Haringhuizen. Te Venendaal werden reeds de eerste asperges gestoken. Kdam. Jan Koemandie door de Haarlemsche rechtbank tot 5 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens poging tot doodslag op den burgemeester van Edam is van dat vonnis in hooger beroep gegaan. Bij den veehouder P. Graveland te Haastrecht, had een zeug zes biggen en op denzelfden dag de hond vijftien jongen geworpen. De zeug werd ziek en moest worden geslachthet hondenkroost ging den weg van de meeste jonge honden op en de biggen werden nu aan den hond gegevendie ze met liefde zoogt en trouw ver pleegt. Texel. Ds. Leffefpredikant bij de Ned. Herv. gemeente te Den Hoorn, heeft bedankt voor het op hem uitgebracht beroep naar die gemeente te Heemskerk. De varkensfokkerij wordt hier steeds met goed gevolg uitgeoefend. Dag aan dag worden flinke hoeveelheden uitgevoerdsoms wel 25 stuks op één dag. Sommige veefokkers hebben 6 8 zeugenzoodat zij in weinige weken soms 60 biggen bijeen hebben. -—•Dat, de veeprijzen in Friesland door de sluiting der Belgische grenzen en door het mond- en klauwzeer tegenwoordig zeldzaam laag zijnblijkt uit het feit, dat een veehouder, die in October 1896 eene koe kocht voor f 180, daarvoor nu niet meer dan f105 kon bedingen. De groent en zouterijen in Be Streek maakten in 1896 ruim 3000 vaten bloemkool en uien in. Door ge regelde vraag konden de zouters reeds de grootste helft tegen matigen prijs van de hand doen. Zooals men waar schijnlijk zal weten gaan deze artikelen voornamelijk naar het buitenland. Wedstrijd met cultivators. De vorige week heeft op het land van den heer B. Bies heuvel te Haarlemmermeer, de wedstrijd met cultivators plaats gehad. Er waren 5 werktuigenwaarvan 4 ver tegenwoordigd worden door de heeren Landré en Glin- derman te Amsterdam en de 5e door de heeren Visser en Boeke en Huydekooper te Groningen. Niettegenstaande het natte weder hebben de werktui gen volgens ervaren landbouwers, uitmuntend voldaan. Waren de tijdsomstandighaden gunstiger, ze zouden spoedig algemeen in gebruik genomen worden. Bij bet einde van den wedstrijd werden er 2 aange kocht door leden van de Holl. Mij. van landbouw, ter wijl een ander lid wachtte tot ook met den krachtmeter de cultivators zouden beproefd zijn. De uitspraak van de jury zal eerst binnen 14 dagen bekend gemaakt worden, alsdan zullen de cultivators met den krachtmeter be proefd worden. Overreden. Door de Oosterstoomtram die te 3.37 uur van Wa- geningen vertrektwerd den 8 te Renen de 14-jarige zoon van J. ter Haar, het linkerbeen tot onder de knie afgereden. De jongen had de gewoonte om bij het ver laten der sigarenfabriekalwaar hij werkzaam was op een der wagens van genoemde tram te springen, om zich dan ongemerkt tot in de stad te laten meerijden. Hij werd raar het Diakonessenhuis te Arnhem vervoerd. Dit is in een paar weken reeds het tweede ongeluk in die gemeente met genoemde stoomtram. Kloeke meisjes. Den 8 geraakte te Groningen de 63-jarige schipper O. Schokker in het loopsnde Diep. Zijne beide dochters sprongen haar vader na en mochten het geluk smaken hem te redden. Besehermende rechten. De commissie voor beschermende rechten uit het Nederlandsch Landbouwcomité bestaat thans uit de vol gende leden H. F. Bultman voorzitter dr. G. W. Bruinsma J. K. RieriksJ. Rinkes Borger, mr. P. H. A. Tydeman J. J. van Weel, D. Fontein de Jong, jhr. A. Michiels van Kessenich A. van Leeuwen J. L. T. Groneman U. G. Schilthuis Jzn., E. G. Duyvis Tzn., mr. W. A. Viruly Verbrugge. De tweede vergadering is vastgesteld op 22 April a. s. Klauwzeer. Door den voorzitter van het Nederlandsch Landbouw comité is het volgende dd. 2 April jl, verzonden aan den minister van binnenlandsche zaken. »Nu het klauwzeer bij uit het buitenland ingevoerde varkens op de markt te Amsterdam 29 Maart jl. is ge constateerd herhalen wij onzen aandrang tot wering der besmetting van onzen veestapel, door uit het buitenland ingevoerde dieren." Onder het vee van P. Bloem, te Schardam en van K. Olij en J. Mienis te Oudendijk is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Te Haarlemmerliede en Spaarnwoude is het mond en klauwzeer geweken geen sterfgevallen kwamen voor, daarentegen is die ziekte uitgebroken onder het rundvee van den veehouder S. van Breugelonder Velsen. Hoe ernstig hot mond- en klauwzeer in de Pruisi sche Rijnprovincie heeft geheerschtblijkt o. a. uit de officieele opgaven uit den kreits Rees. In het afgeloopen jaar werden aldaar aangetast 22088 stuks vee hetgeen eene gezamenlijke schade veroorzaakte van 327.986 Mark. Het Keynselineer. Den 9 is aan het bedreigde punt aan het Keynsel- meerbij Durgerdam eene bijeenkomst gehouden door Dijkgraaf en Heemraden van Waterland met het bestuur van den Noorder IJ- en Zeedijk. De aanbesteding van dit belangrijke werk zal over wei nige weken gehouden worden tot groote vreugde van velen. Nijmegen. Den 10 had op de rivier de Waal een ongeluk plaats. Vijf kellners maakten per roeiboot een watertocht. Ter hoogte van de Ooi werden zij door een jongen, die aan den oever stond, met steenen geworpen. Toen een groote steen kwam aanzetten, waarvoor zij wilden uitwijken, gingen zij allen aan één zijde van de boot staan, die daarop omsloeg. Vier der opvarenden werden met veel moeite gered, doch één verdween in de diepte en zijn lijk werd eenigen tijd later opgehaald. Benoemd tot heemraad van den polder Waard en Hroet de heer N. Loder. 354c STAATSLOTERIJ. 3e klasse, le lijst, 12 April. 3e klasse, 2e lijst, 13 April. Uitslag van het eind- en overgangsexa men aan de burgeravondschool. Het was zaterdagavond half acht toen de voorzitter van de plaatselijke commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijsin tegenwoordigheid van de leden der commissie den directeur en de leeraren en de leerlingen der school, aan deze laatsten mededeelde den uitslag van het overgangsexamen en de diploma's uitreikte. Met een warm woord werd door den heer mr. N. H. de Lauge er aan herinnerd hoe door Alkmaar's ge meentebestuur in de laatste jaren krachtig het ambachts- onderwijs was bevorderd, en dat dit door den stand, die daarvan in de eerste plaats behoorde te genieten goed begrepen werdgetuigde het groote getal leerlingen dat thans de school bezoekt. Hij voor zich wenschte dat hetgeen hier aan onze burgeravondschool wordt geleeraard door de leerlingen in praktijk wordt gebrachten wel zoodanig dat men niet behoeft te wijken voor den goed opgelegdeu Duit- schen of Belgischen werkman. Dat niet allen tot een hoogere klasse konden worden bevorderd, bleek ook hier weer, en dat er kaf onder het koren werd gevonden dat niet allen hun best hadden gedaan en dat velen niet over konden gaan door te veal verzuim. Met een ernstig woord drukte spreker de jongens op het hartdat moedwillige verzuimen geen reden van be staan hebben en dat de commissiein verband met bet reglementden directeur in het vervolg zal machtigen hendie meer dan eenmaal per maandzonder wet tige redenen verzuimen voor goed van de school te ver wijderen. Ten slotte werd dank gebracht aan directeur en lee raren voor hunne toewijding. Van de le naar de tweede klasseP. Oostwouder, G. Helleman M. G. Veen J. Kes, E. H. Hazes, S. Krone, J. Huiberts, H. M. Kemper, G. Spruit, W. F. Veltkamp, H. Ekel, J. de Raat, J. Smit, J. F. Habich, W. Goed- maat, Joh. Harms, J. Horstmanshoff, P. A. Fransen N. J. Burger, J. Mooij, J. Schoenmaker, A. Godijn, J. Doeschot, M. v. d. Meer, D. J. Schoen, K. Stein,J.Oos- terwijk, J. Schooneman, P. J. Veel, J. Termaat, C. A. Scalé, J. Koeman, C. Wit, M. Schenke, J. Schoonhoven, A. G. van Rossum, J. Wessels, G. Wolzak, J. van Rijs, W. Verhoeve, C. Eriks, J. Romein, J. Blokker, J. 0. Hoen, S. v. d. Sehuijt, J. Vonk, G. v. d. Bnrch, G. de Jong, E. F. Oostenrijk, W. J. Vrijhoef. Niet bevorderd 12. Van de 2e naar de derde klasse. N. Badenhuizen D. Hoekmeijer, A. Steinmeijer, F. Akkerman, Jac. N. Kronenburg, L. Bok, J. de Graaft, O. Nap, W. Knjjk, S. Gutter, H. J. Jonker, J. Hulskamp, F. Cock, J. Kes, J. Keg, J. Bregman P. Weder, K. Zomer, T. Hillenius, J. Henning, H. Harms, C. Jupijn, F. Ringers, P. Huls kamp, R. Essen, A. H. Henkes, J. Ris, T. Korn, C. Ko ning, P, N. Badenhuizen, M. A. Hout, G. Kuiper, J. Pas man, G. Stapel, D. Sweepe, A. Ruiter, A. Eeceu, P. Baan, J. Cock, J. Smit, W. A. Smit, C. van Twuijver, H. Wol zak, G. Vrijer, L. Ploeger, P. Hulskamp, P. Stam, H. de Groot H. Helleman, W. Bakkum, C. Ekel, G. van Dam, J. Bnllooper, C. Schut. Niet bevorderd 15 Van de 3e naar de vierde klasse W. Baan, P. Kok, Joh. Beelekamp, Joh. VeelD. Schoffelen W. Heinst- man, J. Schagen, O. Tromp, J. Koeman, J. Tromp, J. Helleman, G. J. Fransen, J. Ofman, J. F. Castricum L. Uitenbosch, A. de Jong, J. Geus, P. Vergaaij, G. Snip, Th. Kueter, W. Brinkman, J. F. Kammerer, A, J. Schipper, J. van Heerden, P. de Graaft, G. D. Clau sing, J. v. d. Ende, P. Kuiper, L. Beelekamp, P. Witte- berns, W. Harweijne, J. A. Grootegoed, A. Vos, J. Hek- ket, C. P. van Hoek, C. Basie, A. Haakman, C. Elles. Niet bevorderd 4. Het diploma kon worden uitgereikt aan J. J. Velt huisN. Brouwer, R. Stein J. Nieuwenkamp, T. Baas, K. Hoogzaad K. de Vries, J. G. Fransen T. A. Groen, J. Harms, J. de Graaff, J.Smit, J. Kieft, G. Bierman, H. Elte, B. Tjalkens, C. Bregman, B. Bakker, N. Veltkamp, F. G. Brouwer C. de Rooij, J. Rijss, G. Henze, O. J. W. Baan, A. Harder, D. de Jong, A. Leijen. Het diploma is aan 6 leerlingen niet uitgereikt. De heer mr. S flratama, rechter in de recht bank alhier, is geplaatst op de voordracht voor rechter te 's Gravenhage. In de week van 4 tot 10 April zijn in het bad huis van het Witte Kruis genomen 41 kuipbaden 60 regenbaden le kl. en 80 regen baden 2e klasse, te zamen 181 baden. In de kerk der luthersche gemeente zal op Goeden Vrijdag de dienst te 7 uur des avonds een aan vang nemen. „Kunst zij ens doel." Vrijdag, den 9, 's avonds, had op de bovenzaal van »het Wapen van Heemskerk" de laatste k u n s t b e- s chouwing plaats, gedurende het afgeloopen winter seizoen, door het Teekengenootschap »Kunst zij ons doel' gegeven Het was een merkwaardige collectie teekeningen in sepia, o. i. inkt en waterverf, anderen weer als pentee- kenning uitgevoerd, die door den archivaris van Noord- holland en Haarlemden heer C. J. Gonnetuit de

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2