Mr. W. van der Kaay. 1897. V RIJ D A G 16 APRIL. Buitenland. Nederland. ^0, 4()i Eerste blad. Negen en Negentigste S aar gang. ALKHAARSCHK COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco dooi het geheele rjjk 1, Do 3 nummers O,O®. Afzonderlijke nummers ets. Prijs der gewone Advertentlënt Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. feiefoonnunnier3 Wanneer men tot iemanddie een candidatuur voor de Tweede Kamer der Staten Generaal heeft aanvaard, de vraag richt: »wat zult gij nu eigenlijk in dat ge wichtig Staatscollege doen", dan zijn er die u ant woorden ik heb een programma; anderen die zeggen mijne partij heeft een programma lees het programma der Liberale Unie. Die letters op het papier gedrukt zullen u verklaren wie ik ben wat ik vermag. Lees slechts die tooverformule. En zijt gij dan niet voldaan, legt gij het heilige schrift niet nêer met de uitdrukking van eerbiedige bewondering op uw gezichtdan plooit een medelijdende glimlach des candidaats gulle mond want, vriend, dan zijt gij achterlijk, dan zijtgij een man; die niet vooruit wil, dan zijt gij een domper. Een programma is aan het einde dezer aan leuzen zoo rijke eeuw de steen der wijzendie het slijk in goud veran dert; is de geheimzinnige sleutel die de poorten van een nieuwen en ongekenden lusthof zal ontsluiten. Lees het programma der Liberale Unie en wanneer u dan nog iets te vragen zal overblijven dan is het omdat gij den geest dier heilige letterteekenen niet ver staat. Scherp uw verstand om te begrijpen welk heil daarin ligt opgesloten; buig u neder voor de geschreven formules en begeer hem tot afgevaardigde kies hem en beijver u voor zijne candidatuur met allen gloed uwer overtuiging hem die dit programma heeft omhelsd en zonder tegenspraak tot in al zijn deelen heeft aangeno men en zal eerbiedigen Aldus de Liberale Unie en aldus leeren u de afge zanten die van haar komen, om »de Unie" te bevorderen, om den band, die alle liberaal gezinden vereenigen moet te versterken vast te snoeren tot een onverbreekbaren keten. Aan het programma zal men moeten gelooven daarvan zal geen tittel of jota mogen worden wegge nomen; het heeft een alleen zaligmakende kracht of wel het moet onwrikbaar blijven als de Heidelbergsche Ca techismus een hechte steun en stut een onwankelbare grondslag voor het politiek geloof van hem die door zijne vrije en intelligente kiezers wordt heengezonden naar 's lands vergaderzaal tot gemeenschappelijke be raadslaging over de hoogste belangen des lands Welnutegenover dat politiek dogmadat men als geloofsartikel van den candidaat vordertwaaraan zijne waardigheid om als afgevaardigde op te treden wordt getoetstwenschen wij te handhaven do vrijheid van geweten en de onbelemmerde onafhankelijkheid van den gekozene. Wat wij vragen in deze moeielijke tijden dat is een persoonlijkheid; die zichzelf eerbiedigt en de taak die hem is opgelegd. Waar blijken mocht en blijken zal, dat het uiterst gemakkelijk is op papier scherp geformuleerde zinnen neer te schrijven maar de regeeringstaak zwaar en moeielijk is te volbrengen en ieder oogenblik weer offers eiseht, in het algemeen belang, van eigen wensch en eigen inzichtdaar hebben wij een man noodig van karakterdie papieren programma's desnoodig weet te verscheuren ter wille van het groote beginsel van vrij heid en vooruitgang. Zulk een man van karakter is Wij kennen hem sedert jaren als een ijverig voorvechter voor de liberale beginselen, en wij achten het van groot belang dat hij bij de toepassing dier beginselen niet aan vooraf beschreven regelen gebonden is. Wij hebben ver trouwen in de persoonlijkheid van Mr. W. VAN DER KAAY, want wij weten uit langdurige ervaring, dat bij niet zal trachten de belangen van enkelen te bevorderen ten koste van het algemeendat hij integendeel een warm hart heeft voor de sociale nooden en wat in zijn vermogen is zal bijbrengen om die nooden te lenigen Wij weten dat hij niet schroomt het onrecht aan te wijzen en te vervolgenonder welken vorm het zich vertoont, met welk aanzien het mocht zijn bekleed, hoe groot en geducht de macht mocht zijn waarover het te beschikken heeft. En wij weten ook hoe wars Mr. W VAN DER KAAY is van alle dogmatiek ook van die welke helaas zoo veel in onze liberale gelederen gepre dikt wordt en die in de politiek evenals overal elders de vijandin is van het gezonde en frissche geestesleven Zelfs Mr. Treub verklaarde genoeg te hebben van het gezwaai met politieke partijprogramma's, hoe ijverig hij en zijne radicale medestanders in hunne productieve fabriek van politieke kunstvoortbrengselen aan het pro gramma's drukken zijn geweest. Zoo moet men eindigen met te erkennen dat niet de kracht zit in het papier maar in de persoonlijkheid en dat het niet het partij programma isdat den afgevaardigde maakt tot een waar liberaal, maar zijae eigene beginselen. BEEGIE. Het ministerie heeft een volledige neder laag geleden met zijn wet op het hazardspel, door den Senaat reeds goedgekeurd. Iu de afdeelingen der Kamer zijn de verschillende bepalingen dier wet heftig bestreden en algemeen wordt het artikel veroordeeld dat de speel holen te Ostende en te Spa handhaaft. Zelfs de voor standers van het ontwerp in de atdeelingen verklaren dat zij er alleen voor zullen stemmen, wanneer dit artikel wordt verwijderd. De ministei van binneniandsche zaken, Schollaert, heeft in de Kamer zeer beslist verklaard dat hij geen socialist tot burgemeester zal benoemen. De socialisten, zeide hij, hebben in hun officieele orgaan verklaard dat zij den grondwettigen eed van trouw aan koning en va derland beschouwen als niet te bestaan zij hebben zich buiten de wet gesteld. De burgemeesters vertegenwoor digen niot alleen de meerderheid der kiezers van hun gemeente, zij zijn ook de gedelegeerden des konings, het hoofd der politieHoe kan men zulke bevoegdheden toevertrouwen aan aanhangers van de roode vlag DU1TSCHLAND. Ernstig waarschuwt de vrijzin nige »Voss. Zeitg." tegen het steunen van Turkije, door de mogendheden, gelijk tot nog toe geschiedde. Zeer terecht zegt het blad »Er zijn staatslieden die meenen dat Europa uit de verlegenheid, door de hardnekkigheid van Griekenland ontstaan, het best kan worden verlost, als de Grieken door een paar flinke nederlagen tot rede zijn gebiacht. Maar nog afgezien er van of het zoo zeker is dat de Turken de Grieken zullen verslaan, is het een even licht vaardige als gevaarlijke staatkunde een kleinen oorlog te doen ontstaan, in de meeniug daardoor een grootere te voorkomen. Op het Balkanscbiereiland zijn zooveel licht ontvlambare stoffen opeengehoopt, dat het kleinste vonkje licht een algemeenen brand kan doen ontstaan. En dan komt ten slotte nog de overweging, of het niet verschrik kelijk is alle ellenden van een oorlog te doen oprijzen, alleen wijl de heeren diplomaten niet gedwongen willen worden tot de bekentenis, fout op fout te hebben begaan." ENGEIiASTD. In het Lagerhuis hebben de vrienden van Griekenland den 12 wederom een nederlaag geleden. Curzon, Wilke beantwoordende, zeide De invoering der autonomie hangt af van het herstel der orde. Het terugtrekken der Grieksche troepen zou veel bijdragen lot de spoedige pacificatie. De toestand op Kreta is thans kalmerde mogendheden bespreken nog altijd de benoeming van een gouverneur en de instel ling van een autonomen regeeringsvormHet is de taak der mogendheden, een oorlog op het vasteland te ver hinderen. De inval door Grieksche benden wordt door de Grieksche regeering gedesavoueerd, en de Porte heeft verklaard dat zij, als het bij dezen inval blijft, de zaak niet als een .casus belli" zal opvatten. Balfour zeide, in zijn bestrijding van de aanvallen van sir William ILarcourt, dat het Huis en de Kamer zich herinneren dat de cardinale quaestie is, of Engeland meer doet in het belang van den vrede en de vrijheid nu het zich bij de mogendheden heeft aangeslotendan het had kunnen doen als het geisoleerd was gebleven. Zoolang het kan, werken de mogendheden samen in het belang van den vrede en de vrijheid. Het zou een mis kenning zijn van Engelands traditiën en eer en van een gezonde politiek, als wij weigerden mede te werken aan een moeilijke maar niet oneervolle taak. Labonchère's voorstel om niet tot verdaging van het Huis te besluiten (gelijk de regeering voorgesteld had n. 1. tot 26 April) werd ten slotte verworpen met 210 tegen 40 stemmen. TUKK1JK. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de gezanten medegedeeld, dat aan Edhem Pacha bevel is gegeven zich tot een defensieve houding te be palen en alles wat op een provocatie gelijkt, te vermijden Van hare zijde heeft de Grieksche regeering maatregelen genomen om de vorming van nienwe benden te beletten en de Grieksche gezant teKonstantinopel heeft in opdracht aan de Porte duidelijk te maken dat zijne regeering den inval der vrijscharen afkeurt. De sultan heeft den Duitschen instructeur der artil lerie Grumbkof-pacha bevel gegeven naar de grenzen te vertrekken. De Grieksche gezant, prins Maurocordato is nog steeds te Konstantinopel. Voorts heeft de Porte aan de Turksche gezanten in het buitenland een nota gericht waarin krachtig wordt ver klaard dat de sultan zijn recht op de benoeming van een Vali van Kreta handhaaft en tegen de benoeming van een buitenlander ernstig zal protesteeren. Wel is de Sul tan bereid, do voorwaarden voor de autonomie van Kreta aan te nemen doch alleen wanneer die door de groote mogendheden in overleg met de Porte worden vastgesteld. ZUID-AFMKA. Er loopen overdreven berichten over de versterking der Britsche strijdmacht in Zuid- Afrika. Men vertelt dat behalve de reeds vroeger vermelde vermeerdering der Britsche bezetting nog twee bataljons naar Kaapstad zullen worden gezonden. Dit is onjuist. Deu 25en April vertrekken uit Southampton de 1100 man van de Royal Rifles" en 36 officieren voor verschil lende detachementen in Zuid-Afrika. De twee bataljons waarvan verder sprake is, gaan niet ter versterking maar ter aflossing van huiswaarts keorende troepen uit de Kaap kolonie. Lloe onzeker de toestand is blijkt wel hieruit dat de correspondent van de »Köin. Ztg." te Zanzibar aan zijn blad seint het feit, dat dezer dagen een Britsch pantser schip en drie Britsche kruisers in snelle vaart voorbij Zanzibar zijn gestoomd in zuidelijke richting. Laatste Berichten. De Oosterscfce crisis. ATHENE 14 April. In de Kamer stelde Delyannis op den voorgrond dat de Kretensers hot recht hebben hun eigen lot te regelen. Ondanks alles koestert Grie kenland nog de hoop dat de mogendheden eene vrede lievende oplossing zullen toelaten. De tegenwoordige toestand aan de Thessaliscbe grens, zeide spreker, is niet geschapen door Griekenland, maar door de politiek van den aangrenzenden staatdie door overhaaste krijgstoerustingen Griekenland noodzaakte een leger te vormen dat in slaat was aan alle eventuali teiten het hoofd te bieden en de belangen en de eer van het vaderland te verdedigen. De regeering is bezig om hetgeen bij de overhaaste concentratie niet voltooid werd, te verbeteren en zij hooptdat over eenige dagen alle leemten zullen aangevuld zijn. Liet leger zal dan in staat wezen zijn plicht te vervullen. ATHENE, 14 April. 11 uur 's avonds. Men verze kert dat opnieuw een zeer sterk korps insurgenten bij Kalambaka in Macedonië is gevallen. Goedkoope eieren. In het oostelijk deel van Groningen zijn de men- schen tegenwoordig letterlijk verlegen met hunne eieren. Steeds grooter wordt het aantal kippenhouders, vooral onder do kleine luiden tere ijl men er zich op toelegt, vroeg in het jaar de kippen aan den leg te hebben. Van daar waren ditmaal zelfs in het begin van Januari de prijzen zeer laag. Gewoonlijk rijzen deze in den veentijd, tegen Paschen weder, maar daar schijnt thans ook wei nig kans voor te bestaan. Nu nog althans heeft men voor 40 cents per 20 haast geen koopers en worden er zelfs al 20 voor 35 ct. verkocht. Touwtjespringen. Nu voor de meisjes weer de tijd van het touwtje springen is aangebroken kan 't zegt de N. Gr. Ct. zeker geen kwaad, er op te wijzen hoe gevaarlijk het is lang achtereen te springen. Voor een paar dagen sprong een schoolgaand meisje alhier zóó langdat ze bewusteloos neerzeeg. Eene hersenschudding was het gevolg en het arme kind is nu reeds ovorleden. Een oude elk. Een eik die minstens twaalf eeuwen oud is, staat in het Bamberger land aan den voet van den Geisberg (Hauptsmoorwald). De stam is 22 meter hoog en heeft een gemiddelden omvang van 7 meter. Men heeft nu een open plek om die woudreus laten hakkenzoodat hij gephotographeerd kan worden. Gzaar Peterfeest. De voorgenomen feesten ter herdenking van het in Augustus a.s. 200 jaar geleden bezoek van Czaar Peter den Groote aan de Zaanstreek beginnen een meer bepaal den vorm aan te nemen. Op initiatief van het bestuur der sZaanlandsche Zeilvereeuiging'' heeft zich op een, den 8 April gehouden vergadering een uitgebreide commissie uit Zaandam's ingezetenen samengesteld, om zoo mogelijk een driedaagsch feest te regelen waarvan de uitgebreidheid zal afhangen van de sympathie welke de burgerij op een eerstdaags aan te bieden inteekenlijst voor financiëele bij dragen zal betuigen. Zeker is de opvoering doordever- eeniging Vondel" van een door den heer G. J. Honig van Zaandjjk voor deze gelegenheid vervaardigd tooneel- spel in vier bedrijven eveneens staat een zeilwedstrijd vast op het programma, terwijl onder de namen der com missieleden verschillende gevonden worden, van bekende steunpilaren van gymnastiek-, muziek- en sportvereeni- gingen. Dlrkshorn. Maandag den 14, 's avonds traden in de kolfbaan van P. Klos alhier drie spekers op ter be handeling van het alcoholvraagstukn.l. de heeren Scher- merhorn, Weeder en Melchers, predikanten, respectievelijk te N. Niedorp H. H. Waard en Zuidscharwonde. Door hen werden achtereenvolgens op boeiende en overtuigende wijze de vreeselijke gevolgen in het licht gesteld, verbon den aan het gebruik van alcoholische dranken en ten slotte tot de vergadering eene krachtige opwekking ge richt zich aan te sluiten aan eene der in den omtrek

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1