alIIaarsche courant: Zitting van den Gemeenteraad Woensdag 14 April 1897 No. 46. Negen en negentigste Jaargang. 1897. VR1JDAO 16 APBIli 189». Tweede blad. YM ALKMAAR, 's namiddags 123/4 ure. Voorzitterde heer A. Maclaine Pont, burgemeester. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer J. M. de Sonnaville, wegens uitstedigheid. Secretarisde heer C. D. Donat'n. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. 1. Aan de vergadering wordt medegedeeld a. dat op 3 April 1.1. heeft plaats gehad de herverpach ting van eenigo perceelen grasgewas en boschgrond tot een gezamenlijk bedrag van f 191.75. Aangonomon voor kennisgeving. b. dat is Ingekomeneen schrijven van het bestuur der Vereeniging «de Ambachtsschool voor Alkmaar en omstreken'', houdende uitnoodiging van de leden dezer vergadering om op 15 April a.s., des namiddags te 2 uur de plechtige uitreiking der getuigschriften aan de leerlingen dier schooldie den driejarigen cur sus met vrucht hebben gevolgd te komen bijwonen. Alsvoren. c. idem, een schrijven d.d. 28 Februari 1.1., (den 23 fe bruari d.a.v. ontvangen) van den heer A. M. Conijn, houdende berichtdat bij do betrekking van stads- geneeskundige onder dankzegging Jfceft aanvaard. Alsvoren. m d. idem het Provinciaal blad no. W van 1897, waarin wordt bepaald dat de gemeente-rekening over 1896 uiterlijk op den 31 Augustus moet worden ingezonden. Alsvoren. e. idem het procesverbaal van de opjpming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger op 22 Maart 1.1. Aan kas was f 8494,45. De heer Kraakman vraagt of B. en W. ook kunnen mededeelen, welk bedrag op dit oogenblik bij de Nederl. Bank is gedisconteerd. De Voorzitter antwoordt f 60.000terwijl bovendien deze maand nog f 6000 gezonden is aan de Kasvereeniging voor betaling van coupons. De heer Kraakman vindt deze mededeeling waaruit blijktdat dit jaar nog niet meer geld is opgenomen, dan het bestaande deficit, aangenaam, als zijnde de gemeente weer op den goeden weg. Het proces-verbaal wordt voor kennisgeving aangenomen. f. idem eene missive, d.d. 18 Maart 1.1. van »Alcmaria' vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer houdende adhaesie-betuiging aan het adres van Dr. R. Sleeswijk c.s., om verbetering van den toestand der sloot nevens den Kennemerstraatweg, ter hoogte van de Emmastraat. Zal worden behandeld bij punt 13 der agenda. g. idem eene missive, d.d. 25 Februari 1.1. van de Regen' ten van het Burgerweeshuis ten geleide van herziene en gewijzigde instructiën het huishoudelijk beheer van het gesticht betreffende. Aangenomen voor kennisgeving. De bedoelde stuk ken zullen tegen de volgende vergadering in de raads- portefeuille ter visie liggen. h. idem eene missive d.d. 31 Maart 1.1. van dezellde regenten ten geleide van hot verslag omtrent het bur gerweeshuis over 1896. Zal worden gevoegd bij de stukken van het verslag, betreffende den toestand der gemeente over dat dienstjaar. t. idem eene missive d.d. 31 Maart 1.1. No. 31 van de Gedeputeerde Staten ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 10 Maart 1.1. no. 10, in zake verkoop van grond aan de Alkmaarsche IJzer-en Metaalgieterjj Aangenomen voor kennisgeving, idem eene missive dd. 31 Maart 11. no. 31 van de Ged. Staten ten geleide van het goedgekeurde raads besluit dd. 10 Maart 11. no. 9, inzake het in eigendom en onderhond overnemen van een straat in het bouw terrein aan de Landstraat, ten kadaster bekend sectie F no. 1079, 1081 en 1082. Alsvoren. k. idem eene missive dd. 2 April 11. no. 36/3910 van den Commissaris der Koningin ten geleide van een uittreksel uit het kon. besluit van 27 Maart 11. no. 34, waarbij de verordening tot wijziging der verordening op de heffing eener belasting op het gebruik van ge. meentegrond door het bezetten met tentenkramen enz. tijdens de kermis, is goedgekeurd. Alsvoren. l. idem eone missive dd. 29 Maart 11. van de feestcom missie van het alhier te houden feest bij gelegenheid der kroning van H. M. Koningin Wilhelmina, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken dat de bedoelde commissie op de medewerking van het gemeentebestuur zal mogen rekenen. De heer Kraakman geeft den wensch te kennen, dat B. en W. der commissie zullen schrijven dat zij voeling houdt met het gemeentebestuur. Hij acht dit een heusch antwoord op hare vraag. Spr. vindt dat deze commissie werkzaam zal zijn in het belang der gemeente. De heer Bruinvis meentdat de betuiging der sympathie door het gemeentebestuur enkel dient te worden bericht, in afwachting wat de commissie denkt te doen met welk voorstel de heer ter Spill zich vereenigt. Laatstgenoemde spr. oordeelt het beter, dat de commissieafgescheiden van het gemeentebestuur, werkzaam is. Nadat de Voorzitter verklaartdat B. en W der commissie reeds hebben bericht, dat zij hare ver gaderingen ten stadhuize kan houden en daarin dus al een bewjjs van medewerking gelegen iswordt overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter de missive voor kennisgeving aangenomen. to. idem eene missive dd. 10 Maart 11. no. 2357, waarbij, naar aanleiding der missive dezerzijds van 7 December 11. no. 1153, ter kennis van B. en W. dezer gemeente wordt gebracht dat aan Z. E. den Minister van Buitenl. Zakken, met betrekkiog tot de veezendingen, die tot do sluiting der Fransche grenzen aanleiding hebben gegeven, niet gebleken is, dat zich daaronder vee uit de provincie Noordholland zou hebben be vonden. Aangenomen voor kennisgeving, idem eene missive dd. 12 Maart 11. no. 241 van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, ten geleide van het jaarverslag over 1896. Zal worden gevoegd bij de stukken van het verslag, betreffende den toestand der gemeente over genoemd dienstjaar. idem eene missive d.d. 31 Maart 1.1. gericht aan B. en W., van den heer N. A. Conijn als directeur der bouwmaatschappij sReijnecom', houdende berichtdat het de bedoeling is geweest de Singelgracht te doen overbruggen met een rustieke voetbrug en een adres op denzelfden datum ontvangen vanJ. F. Plas en 83 andere ingezetenen waarbij wordt verzocht eene spoedige uitvoering te geven aan het verzoek, om overbrugging van de Nieuwlandersingelgracht tegenover de Zilverstraat. Zullen worden behandeld bij punt 8 der agenda. p. idem een adres d.d. 5 April 1.1. van H. E. Hambur ger, houdende het verzoek hem een plek gemeente grond, groot pl. m. 885 M2, in de nabijheid van den ontsmettingsoven, in koop ta willen afstaan. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. q. idem, een adres d.d. 29 Maart 1.1. van den heer A. II. Bijleveld houdende verzoek om zijn adres om eervol ontslag als onderwijzer aan de gemeentelijke normaal lessen als niet gedaan te willen beschouwen. Ten gevolge hiervan hebben B. en W. hun voorstel tot het verleenen van ontslag en benoeming van een nieuwen leeraar ingetrokken. r. idem een adres d.d. 13 April 1.1. van de heeren A. Sie- bert Coster c.s., waarin nader de bedoeling van hun adres om gebruik van gemeentegrond in den Alk maarderhout wordt uiteengezet. Zal worden behandeld bij punt 4 der agenda, idem een adres, heden ontvangen, van de heeren Knegt en Zoon houdende eene aanbieding wegens het ver zekeren der gemeente-eigendommen tegen brandschade, Aangenomen voor kennisgeving. Stembureau. 2. Aan de orde is de benoeming van een stembureau voor de op 20 April a.s. te honden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Tot stemopnemers worden bij eerste stemming bonoemd de heeren Stoel met 16 en Kraakman met 15 stemmen. De heeren Goede en Rentmeester worden zonder stem ming tot hunne plaatsvervangers aangewezen. Verordening tot aanwijzing van twee •stemlokalen. 3. B. en W. stellen voor te nemen het volgende besluit De Raad der gemeente Alkmaar Gelet op art. 65 der kieswet, bepalende, dat bij plaat selijke verordening voor elk stemdistrict een geschikt stemlokaal moet worden aangewezen; Overwegendedat bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 20 Februari 1897 No. 835 B. B. deze gemeente in twee stemdistricten is ver deeld, namelijk de wijken: A, B en E, le stemdistrict. C, D en F, 2e stemdistrict. Besluit: vast te stellen de volgende Verordeninghoudende aanwijzing der plaatsenalwaar de stemlokalen in deze gemeente zullen worden gevestigd. Eenig artikel. Voor het le stemdistrictomvattende de wijken A, B en E waarin het hoofdstembureau zitting heeftwordt als stemlokaal aangewezende zoogenaamde besognekamer ten Baadhuize. Voor het 2e stemdistrictomvattende de wijken C, D en F wordt als stemlokaal aangewezen een lokaal in de 2de school voor onvermogendengelegen aan de Oude' gracht, tegenover het Wildemanshofje. De heer de Lange kan zich met de aanwijzing van het lokaal in het 2e stemdistrict niet vereenigen indien het gevolg daarvan zal zijn sluiting der school. Z. i. mag de school voor dat doel niet aan zijne bestem ming worden onttrokken. Er wordt steeds alles gedaan om het schoolverzuim zooveel mogelijk te beperken en dit zou er toe kunnen leiden dat verzuim in de hand te werken. Hjj is van oordeeldatals do gemeente geen eigen lokalen heeftzjj moet trachten met particu lieren een overeenkomst te sluiten. Het lokaal der stads- timmerwerf was z. i. voor dit doel beter geschikt geweest. De Voorzitter zegt, dat dit lokaal te klein was en dat B. en W. toen hunne toevlucht hebben genomen tot de tweede armenschool, ook al met het oog op de kosten. De verkiezing zal evengoed al voel geld kosten. De heer Bruinvis voegt er aan toe, dat door B. en W onderscheidene lokalen zijn nagegaandie in verband met de uitvoering der kieswet alle te klein van afme tingen waren. De heer Janssen vraagt of het lokaal der Latijnsche school niet voor dit doel kon worden beschikbaar gesteld De Voorzitter antwoordt, dat dit lokaal niet in het stemdistrict gelegen ia. Wat het bezwaar-de Lange betreft, aan de kinderen die in het lokaal onderwijs ont vangen zal den dag der stemming vacantie moeten wor den gegeven. Mocht de mogelijkheid evenwel bestaan, ze in de overige klassen te plaatsen, dan zal daartoe ongetwijfeld worden overgegaan. Nadat de hoer Stoel eene gemakkelijke oplossing meende te hebben gevonden in het maken van eene school wandeling op den dag der verkiezing en de Voor zitter de toezegging deed tegen schoolverzuim zooveel mogelijk te zullen waken, wordt de aangeboden verorde ning zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Uekenlng Stedelijk Muziekkorps. 4. De rekening der commissie van beheer over het Stedelijk Muziekkorps over het jaar 1896 bedraagt in ontvang f 2992.51®, zijnde de toelage uit de gemeen tekas en in uitgaaf gelijke som. De postenenkele kleine uitgezonderdzjjn door kwitantiön gedekt eü hebben geen aanleiding gegeven tot aanmerkingen of bedenkingen. Ingevolge haar onderzoek, stelt de commissie voor de belastingzaken en oenige andore onderwerpen van finan- tiëelen aard voor, gezegde rekening goed te keuren. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Afstand van grond ln den Hout aan de „Buitensoeietelt." 5. Bij adres d.d. 9 Februari 1.1., hebben de heeren Siebert Coster, mr. N. H. de Lange en A. Prins Az., van van zich tot den Raad gewend met de mededeeling, dat de bestaande vereeniging »Buiten-societeit te Alkmaar" den 31 Mei a.s. wordt ontbonden, terwijl het voornemen be staat om indien men daartoe in de gelegenheid wordt gesteld op het terrein in den Alkmaarder Hout eene" nieuwe vereeniging ouder den naam van »Buiten-socie- teit" te stichten. Mitsdien wordt het verzoek gedaan om de bedoelde nieuwe vereeniging, welke den 1 Juni 1897 een aanvang zal nemen, over te dragende in gebruikgeving van gemeentegrond in den Hout, tegen eene jaarlijksche recognitie van f 25 en wel voor den tijd van negen en twintig jaren en tien maanden. B. en W. deelen in hun prae-advies o.a. mede, dat in 1867 aan de heeren H. J. Ansingh c. s. >uitmakende de commissie voor het daarstellen eener zomertent in den Kennomerhout," tegen betaling eener jaarlijksche recognitie f 20, tot wederopzeggens is vergundhet gebruik 9 roeden gemeentegrond in den stadshont. Naar het schjjnt heeft het gebruik van dien grond, althans door »de commissie voor het daarstellen vaneen zomertent" die daartoe vergunning verkreeg, reeds zeer spoedig opgehouden, daar sedert 23 Oct. 1867 de ver eeniging »Buiten-societeit te Alkmaar" als gebruikster bekend staat. Tweemaal en wel in 1885 en 1894 werd goedgevonden het bedoelde terrein met een gedeelte, zonder opgaaf van maten, te vergrooten, waardoor de recognitie werd ver hoogd tot f 25 per jaar. De Raad staat dan ook op dit oogenblik voor een aan vraag om een plek grond, welks grenzen niet duidelijk zijn omschreven, primitief in gebruik afgestaan aan eene commissie »voor het daarstellen van een zomertent in den Kennemerhout," doch feitelijk, zonder officieël mede weten van het gemeentebestuur, in gebruik bij de ver eeniging »Buiten-societeit te Alkmaar" die op 31 Mei 1897 ophoudt te bestaan, in gebruik te mogen overdra- aan eene vereeniging, welke den 1 Juni 1897 een aanvang zal nemen en dus nog niet bestaat. B. en W. oordeelen, dat daaraan niet anders dan voor waardelijk zal mogen worden voldaan. Zoo ooit, dan is nu het oogenblik gunstig in deze eon zuiveren toestand te verkrijgen, gunstig wellicht ook om te bevorderen, dat de bestaande »zomertent," welke geenszins tot ver fraaiing strekt van het verrukkelijk plantsoen, 't welk de trots van Alkmaar uitmaakt, worde vervangen door een gebouw, 't welk meer dan het bestaande naar den eisch des tijds is ingericht. Dat gunstige oogonblik mag, naar zij meenen, voor de gemeente niet verloren gaan. Men moet aannemen, dat het maatschappelijk kapitaaldat trouwens primitiei slechts f 3000 bedroeg, verdeeld in aandeelen van f 25, den loop der vervlogen dertig jaren is afgelost. De belangrijke voordeelen, welke aan de leden-aandeelhouders onafgebroken zijn toegekend, geven recht tot het vermoe den, dat er geene al te groote belangen zullen worden geschaad, indien thans de hand wordt gehouden aan de voorwaarden, waaronder de grond indertijd is in gebruik gegeven. De oude Buiten-sociteit wordt ontbondendus houdt het gebruik van den grond door die vereeniging op. Thans is de vraag te overwegen of er opnieuw u plek grond in den Stadshout voor het hebben van een Buiten-societeit zal worden uitgegeven. Zoo ja, dan zal er, naar B. en W. meenen, moeten worden overgegaan tot verhuring of verpachting, voor een prijs niet beneden de waarde van het genot, hetwelk de gebruikers van den grond geboden wordt. En dan zou aan hen een bedrag van f 25 voor het gebruik van pl.m. 800 M2. grond, gelegen aan een der hoofdwegen in den Hout, uit een oogpunt van billijkheid tegenover de belasting betalende burgers, die daarvan geen genot hebben veel te laag willen voorkomen. Het dubbele van dat be drag zouden zij als minimum willen aannemen, als wan neer de huur of pacht nog slechts ruim 6 centen per M2. bedraagt. Zij stellen daarom voor te besluiten aan de adressanten te berichtendat ermet het oog op de voorwaarden waaronder de grond in 1867 in gebruik is afgestaan en met het oog op de bepalingen der gemeentewet omtrent het beschikken over gemeente eigendom, bezwaar bestaat, den bedoelden grond in gebruik aan anderen over te dragen, doch dat de Raad genegen is in gunstige overweging te nemen een aanvraag van de nieuw op te richten vereeniging »Buiten-societeit te Alkmaar" om een nader te omschrijven plek grond in den Alkmaarder Hout, groot pl.m. 800 M2, voor den prijs van f 50 per jaar, onder anderen op deze voor waarde, dat de opstallen welke daarop zullen worden geplaatst de goedkeuring van don gemeenteraad moeten wegdragen. "Voorstel van den heer Vonk. Door het lid van den Raad, den heer H. J. Vonk, is, gebruik makende van zjjn recht van initiatief, naar aan leiding van het bovenstaande voorstel het volgende, daar van afwijkend voorstel aan den Raad gedaan, uit over weging, dat hij zich met dat, door B. en W. godaan, niet kan vereenigen. »De plaats, die in der tijd, misschien wel bij gebrek aan eene betere geschikt toescheen, bleek in den loop van die dertig jaren in werkelijkheid ongeschikt te zjjn en wel op de volgende gronden lste. Wanneer men in onze provincie eene eeniger- mate goschikte plaats wil vinden om de zomeravonden in de open lucht door te brengen, moet men beginnen alle mogelijke toegangen aan de Noord- en Oostzijde zoo zorgvuldig mogelijk te beschermen. Hier heeft men het tegenovergestelde gedaan, d. w. z. de buitensocioteit aan de zuidzijde gesloten en worden dientengevolge de bezoekers gedurende de meeste Zondagavonden op kwis tige wijze op de hooge winden onthaald. 2de. De muziektent is door een breeden rijweg van de sociëteit gescheiden. Wel is die weg als rijweg ge durende de muziekuitvoeringen gesloten, doch de groote menigte van voetgangers, welke zich voortdurend langs

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5