Mr. W. van der Kaay. IVegen en Negentigste Jaargang. ZONDAG 18 APRIL. Waarom een afgevaardigde bekend inet dit district Mr. *W» van der K.aay N e derlan d. Stadsberichten. Dit Nummer bestaat uit drie bladeu. JJO, 47. Eerste blad. ALOl AARSCHE CO ER AA Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f O,«6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer! 3. „De Staten Generaal vertegenwoordigen het geheele Nederlandsche Volk", zegt onze tegenwoordige Grondwet; en zij herhaalt daarmede wat in alle vorige Grondwetten dezer eeuw is neergeschreven. Wat ook in den grond slag onzer wetgeving verauderd moge zijn dit beginsel is onveranderd hetzelfde gebleven; zelfs heeft het, in den langen loop der jaren, geen wijziging in den vorm onder gaan. Ja, leeds in de vorige eeuw in 1798, weid een gelijk gebod in onze eerste Staatsregeling opgenomen met deze woorden »Geen lid van het Vertegenwoordigend Lichaam vertegenwoordigt immer eenig afzonderlijk ge deelte des Volks". Die wet brak voor goed met het oude systeem van committenten dat onder de Republiek der Zeven Geünieerde Provinciën gegolden hadwaarvan men de wrange vruchten smartelijk had moeten verteren, tot nadeel van het geheele lichaam, tot verslapping, tot verlamming van de deelen, waaruit het eertijds krachtige gemeenebest was samengesteld. De nieuwe tijd bracht eenheidmaar daartoe was onontbeerlijk dat de oude vergadering der Edelmogendeu werd vervangen door een Collegewaarvan de leden konden beraadslagen over het algemeen belang, zonder gevaar van tot verantwoording te worden geroepen door hunne lastgeverswier klein zielig egoïsme maar al te zeer gebleken was de onover komelijke hinderpaal te vormen voor deu vooruitgang en de verbetering van het gemeene land. Zoo gaan thans onze afgevaardigden naar 's lands vergaderzaal niet als lasthebbers rekenplichtig, maar als onafhankelijke mannen, die volgens eigen inzicht en oordeel de algemeene belangen van ons Koninkrijk moe ten behartigen. De algemeene belangen niet enkel die van het district dat men afvaardigt. Maar ook de alge meene belangen alle belangen waarbij de Staat en zijne onderdeden betrokken zijn, geen enkel belang uitgezon derd. Alle belangendat zijn de belangen van allen ook van onsde belangen van ons district met zijn eigenaardige behoeften, waarvan de voorspoed en de wel vaart een zegen is en blijven zal ook voor den geheelen Staat. Want het grootste belang van den Staat is de welvaart van zijn deelenvan zijne provinciën van zijne districten, van zijne gemeenten, van zijne burgers. En al die belangen hoe bont verscheiden ook moeten tot hun recht komenzal het gansche Staatslichaam krachtig zijn en bloeien. Daarom moeten die verschillende belangen hunne organen vinden, hunne woordvoerders, hunne verdedigers. Daarom moeten strijders opstaan toegerust met kennis en bekwaamheid ook in het hanteeren der geestelijke wapenen om de belangen van een district te kunnen voorstaan in 's lands vergaderzaal. Want belangrijk zijn de besluiten die daar genomen worden en groot is de macht van het staatslichaam, waarvan de leden door het volk gekozen worden. De leden door het volk; maar ieder lid door zijn kiezers, door zijn afzonderlijk district Niet meer om alleen dat district te vertegenwoordigen, maar wel om bij uitnemendheid de belangen van dat district voor te staan en te behartigen. Wie kan meer en krach tiger strijden voor de hooge belangen van dat geheele district dan de afgevaardigde ter Tweede Kamer Wie is daartoe meer door den algemeenen wensch van dat district geroepen Wie heeft meer dan iemand anders tot taak voor de belangen van dat district in de bres te springen, telkens wanneer die mochten worden be dreigd, niet alleen door geweld, door willekeur, door bevoorrechting, maar, wat zoo vaak voorkomt, door on bekendheid met de behoeften daarvan, door volslagen on wetendheid welke kiemen van ontwikkeling aanwezig zijn, die door goede zorg kunnen worden opgekweekt en tot krachtig leven gebracht, of door verwaarloozing kunnen worden verstikt. Daarom hebben wij voor ons district een afgevaardigde noodig, die daarin niet is een volslagen vreemdeling, voor wien het geheele district Alkmaar niets anders is dan een plek op de kaart. Hoe gaarne wij hulde brengen aan de bekwaamheid van mr. Fokker als jurist, hoe be reidwillig wij aannemen, dat hij in het hoofdbestuur der Liberale Unie goede diensten heeft bewezen, hoezeer wij overtuigd zijndat hjj voor de provincie Zeelai.d een goed afgevaardigde ter Eerste Kamer is geweest, wij kunnen in hem slechts zien den Zeeuw, aan wien wij niet dan nood gedwongen de behartiging van de belangen van ons district zouden toevertrouwen, niet zonder de vrees, dat zijn goede wil te kort zou schieten om zijn volslagen gemis aan locale kennis aan te vullen. Alles wat ten voordeele van mr. Fokker kan worden aangevoerd, zou met evenveel recht kunnen worden gezegd wanneer hij candidaat voor de Tweede Kamer was gesteld b.v. in Groningen of in Maastricht en zou met oneindig veel meer klem van redenen kunnen worden bijgebracht, wanneer hij candidaat was in Zeeland. Wonende te Mid delburg, aan het andere einde des lands, is hij voor ons een vreemdeling, dien wij daarom niot minder hoog wil len achten, maar dien wij niet kiezen kunnen en niet kiezen mogen tot ons aller vertegenwoordiger, zoolang wij in ons midden iemand hebben, die ons kent, en aan wien wij ons volle vertrouwen hebben geschonken gedu rende een lange reeks van jaren. Het is wonderlijk, dat deze dingen nog gezegd moeten worden in een tijd waarin voor goed de periode afgeslo ten scheen, dat men slechts een naam behoefde te noemen al was hot dien van een volslagen onbekende, om de kiezers van eenig deel des lands ter stembus te doen gaan. Sedert tal van jaren eischen zoowel de leiders van den verkiezingsstrijd als de kiezers zelf, persoonlijke be kendheid met den man aan wien zij hun hoogste ver trouwen schenkenvorderen zij wederkeering van den gekozene, dat hij ten innigste vertrouwd is met de be hoeften van het district dat hij vertegenwoordigt. En het is zeker ook daarom dat de meerderheid zoo overweldigend groot was, waarmede mr. A. P. de Lange bij den laatsten verkiezingsstrijd naar de Tweede Kamer werd afgevaardigd. Zal de liberale partij nu de fout begaan om bij den grooten strijd die haar te wachten staat, de kans te wagen met een candidaat dien niemand kent Zal zij evenals vader Chronoshaar eigen voor treffelijke kinderen opeten of als het oude Israël hare profeten dooden Waarom is er strijd tegen Mr. W. VAN DER KAAIJ Werkt die naam dan niet meer als een tooverklank Zijn alle oude herinneringen dan wegge vaagd? Is er niets meer van het verloden overgebleven? Is Mr. VAN DER KAAIJ vergeten? Is zijn gezicht dat van een onbekende geworden Is hij minder har telijk dan vroeger Klopt zijn hart minder warm voor ons districtheeft hij geen open oog meer voor de be langen van West-Friesland hij zelf een West-Fries in deze stad geboren en opgegroeidvan zijn jeugd af met hare geschiedenis vertrouwd, en in zijn mannelijke jaren de bezielende leider onzer liberale partij voor welker zegepraal onze vaderen on wij zelf met zooveel overtui ging hebben gestreden Zie, dat zijn vragen waarop wel niemand met „neen" zal antwoorden. Wij noemen hem nog »een hoofd vol kreukeneen geweten zonder rimpel". En zeker zijn er velen onder ons die met voldoening terug denken aan de dagen dat voor het eerst als afgevaardigde naar de Tweede Kamer werd gezonden als een zoon van dit district toen een jonge manvan wien de beste verwachtingen werden gekoesterd maar van wien toch weinigen durlden den ken dat hij zulk een schitterende loopbaan tegemoet ging en nog eens als Minister aan het hoofd van het Departement van Justitie zou optreden. Laat Alkmaar trotsch blijven op zijn groote zonen. Maar ook laat ons district dien zonen waardig blijven en tooneu dat het niet naijverig op zijn kinderen wordt. Daarom besluiten wij met den wensch, dat onze liberale partij het goed verstand en practisch inzicht beware, om niet op de Zeeuwsche eilanden voor een afgevaardigde ter leen te gaan maar trouw te blijven aan den zoon van eigen bodemaan den beproefden vriendaan deu vertrouwden leidsman Een landgenoot vermoord. De correspondent te Rome van den Lokalanzeiger seinde het volgende, i. d. 14 dezer; »In den afgeloopen nacht is hier een misdaad ge pleegd, waarvan de Nederlandsche dagbladcorrespondent dr. Modderman het slachtoffer is. Op een vrij laat uur huiswaarts keerende, na bij eene bevriende familie te hebben thee gedronken, kwam hij over de Piazza Gu- glielmo Pepe, waar het gansche jaar door wilde-dieren- en wassenbeeldenspellen staan, en verdacht volkje den weg onveilig maakt. Daar werd hij door een klein ineen gedrongen mannetje lastig gevallen om een aalmoes. Hij trok zijn portemonnaie om, iets te geven, maar nauwe lijks had hij dit gedaan, of de straatlooper gaf hem met een mes een steek in de borst en daarna nog drie in het onderlijf. De boosdoener ontrukte hem zijn portemonnaie en sloeg op de vlucht. Modderman sleepte zich nog voort tot deu hoek der straat, waar hij door den koetsier van een huurrijtuig is gevondeu, die hem naar het hospitaal St. Antonio vervoerde. Hier heeft hij een levensgevaar lijke operatie ondergaan. De doctoren hopen den zwaar gewonde in het leven te behouden. Zijn aanvaller is reeds in hechtenis genomen." De N. R. Ct., waarvan de heer Modderman corres pondent was, voegt daaraan toe Dr. O. Modderman is een nog jonge man, in de kracht des levens. Hij is ongehuwdvandaar dat de tijding van dit onheil ons langs een omweg heeft moeten bereiken. Zijn vader, mr. Modderman, de burgemeester van Gro ningen, had hedenmorgen een kort bericht van eene »ernstige ziekte'' ontvangen. Wij hebben om nadere in lichtingen geseind aan een te Rome verblijvend neder- landsch kunstenaar, met wien we weten dat onze cor respondent bevriend is. Nader seinde deze vriend aan de »N. R. Ct.", dat de heer Modderman Donderdagochtend is overleden. De „Vllle de St.-Nazalre". De vorst van Monaco heeft aan de readers van de Ville de Saint Nazaire een som geld aangeboden, om een prijs uit te loven voor het aanbrengen van het schip dat, luidens het verhaal van den stuurman Nicolai, het zinkende schip heeft gezien doch zich verwijderde toen het de Fransche vlag aanschouwde. Laatste Berieliteu. Griekenland en Turkije. LARISSA, 16 April. De hoofdman Bruphas heeft een expeditiekorps van 2200 man georganiseerd in Ohalkis om do aandacht van het Tnrksehe leger in Macedonië af te leiden. ATHENE, 16 April. Bij het dorp Nehohouron, tusschen Suda en Malaxa gelegen, zijn de Oostenrijkers aan het vechten met de insurgenten. De Engelsclie vloot In Zuid-Airlka. DURBAN, 16 April. Een Britsch eskader van zeven schepen is hier onverwacht aangekomen en hedenavond komen nog tweo andere schepen. Doel en bestemming van dit eskader zijn onbekend. Heerhugowaard. Het polderbestuur heeft tot heemraad herbenoemd den heer K. Kieft. Een ingezetene dezer gemeente heeft van de Schager tentoonstelling loterij drie prijzen en van de Alkmaarsche, twee prijzen gewonnen waaronder een tilbury en twee eggen. Daugcdijk. Het aantal zieken aan den Langedijk is de laatste weken buitengewoon groot, vooral in de derpen Broek en Oudcarspel. Alleen in Broek is het gedeelte der bevolking, d. i. pl. m. 500 menschen, sukkelende aan zware verkoudheid, influenza en meer dergelijke ziekten. Men zegt wel eensdat de voorjaarswind de ziekten wegwaait; de voortdurende winden in dit voorjaar maken dan zeker eene uitzondering op dien regel. Deu 18 April zal de leidei der revolutionaire socialisten, de heer F Domela Nieuwenhuis, te Oudkarspel een rede houden in het lokaal van den heer 0. Kok. Spanbroek. De Ceutr. Lib. kiesvereenigiug in het district Enkhnizen zal in hare algemeene vergadering op 5 Mei de vraag bespreken of de vereeniging zich zal aan sluiten bij de Liberale Unie. Scliageu. Het programma der uitvoering van de drie zangvereenigingeu »Euterpe'' te Schagen, „Euphonia" te Schagerbrug en »Apollo" te Wieringerwaard, welke uitvoering den 25 in hot N.-Holl. koffiehuis zal plaats hebben, is als volgt samengesteld: »Morgenhymne'' van Glück, »Avondlied" van R. Hol, solo's van mej. Olga Isaac, »Groet aan 't woud" van M. A. Brandts Buys, »Een stem aan 't Strand" met sopraan en bariton, solo's van H. F. Robert Brandts Buys, »Friihlingsbotschaft" van Gade, solo's van mej. O. Isaac, Bede voor 't Vader land" en »Wilhelmus," oud-Holl. liederen, »Schoon Ellen" van Brach, met sopraan en bariton solo's. Het geheel belooft den kunstlieihebbers een genotvollen avond. Toonkunst-uitvoering. Naar wij vernemen, i3 de tweede uitvoering der Toonkunst afdeeling, de eerste onder leiding van den heer Tierie, definitief vastgesteld op vrijdag, 7 Mei. Als so listen in »Die Kreuzfahrer" en »Das MSrchen von der schonen Melusine" zullen medewerken mevrouw Olde- boomLutkeman (sopraan), de heer G. Zalsman (baryton) en de heer J. Dijker (tenor). Verder maken wij belangstellenden nog opmerkzaam op de uitvoering van Verdi's »Requiem" en Beethoven's i Koorfantasie,' door de afdeeling Amsterdam, op zaterdag

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1