Itfegen en UTegentigste Jaargang. 1897. ZONDAG 18 APRIL. Groote Voorjaarsveemarkt te Alkmaar op Dinsdag 20 April a.s. Groote Paardenmarkt te Alkmaar op Woensdag 21 April a.s. Cs-s-yonden 'Woorwerpen. Zitting van den Gemeenteraad Woensdag 14 April 1897, ]^0, 47. Tweede blad. AlklIAAIISCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. UM!\T. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Groote Voorjaarsveemarkt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat ter gelegenheid der groote voorjaarsveemarkt op Dinsdag 3© April a.s., het vee, dat niet per vaartuig naar de markt wordt ge bracht, alléén aangevoerd mag worden langs den Kenne- merstraatwegden Helderschen weg en over de draaibrug over het Groot Noordhollandsch Kanaal, bij welke plaatsen het vee door een veeart3 zal worden onderzocht. Invoer van vee langs het Zeglis, bij den Bergerweg, over de Vlotbrug over het Noordhollandsch Kanaal en bij den Nieuwlandersingel is verboden. Het vee, hetwelk per vaartuig aangevoerd wordt, mag niet gelost worden dan onder toezicht van den daarmede belasten veearts die lossing mag, uit gezonderd de gewono marktschuiten alléén geschieden aan de Kanaalkadeop ds door den havenmeester aantewijzen plaats. Het is voorts aan stalhouders uitdrukkelijk ver boden mest of stroo op de marktplaats te leggen of te strooien. Burgemeester en Wethouders voorn., AlkmaarA. MACLAINE PONT, Voorz. 13 April 1897. C. D. DONATH Secr. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat tot betere verzekering der invordering van marktge'id, bij gelegen heid der op Woensdag, 21 April a.s., te houden PAARDE) NOilB ÜT in deze gemeente, door de markt meesters aan de belastingschuldigen JK. AAKT.I IJS zullen worden uitgereiktten blij ke dat het verschuldigde marktgeld is voldaanwelk kaartje aan de linkerzijde van het hoofdstel van het paard voor 't welk de be lasting is betaald, moet worden bevestigd. Voor elk paard dat op de markt wordt aangetrolfen, welks hoofdstel N1HT van boven genoemd kaartje voorzien Iswordt de be lasting geaeht nog NIËT te zijn betaald. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 10 April 1897. C. D. DONATH, Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgeus tusschen 9 en 12 uur Een zwarte peteen kinderboezelaar met geel lint een pakje inhoudende een zwarte japon een schroef; sleutel een r. c. kerkboekje vier sleutels aan een touw- vier sleuteltjes aan een ringetje een ledig geldbeursje een paar glacé handschoenen. AlkmaarDe Commissaris van politie voorn., 17 April 1897. S. M. S. MODDERMAN Jr. VAA A&.80IAAR, 's namiddags 123/4 ure. (S L O T.) Bebouwing terreinen tussehen Aieiiwlan- dersingel en Ëmmastraat en Overbrugging Aieuwlandersingelgracht. 9. Bij adres dd. 8 Februari 11. heeft de heer N. A. Conijn, in zijne qualiteit van directeur der bouwmaat schappij »Rijnecom" alhier, zich tot den Raad gewend mot de bedoeling, om met wjjziging in zoover van het bij raadsbesluit van 12 Juli 1893 goedgekeurde plan van bebouwing goedkeuring te verkrijgen op een nieuw door hem overgelegd stratenplan, waarop een hoofdweg van 9 meter is geprojecteerd, loopende van den Nieuwlandersingel naar de Emmastraat, benevens een vijftal nevenstraten. Voorts werd door dat college een adres van den zelfden datum ontvangen van Mevrouw de Wed. Molenaar, geb. ten Houte de Lange, in vereeaiging met den bovenge- noemden directeur van de bouwmaatschappij »Rijnecom," houdende het verzoek om tegenover den geprojecteerden hoofdweg aan den Nieuwlandersingel de singelgracht te doen overbruggen, opdat er door de Zilverstraat gemeen schap verkregen worde tusschen de aan te leggen nieuwe stadswijk en het centrum der stad. Beide adressen zijn door B. en W. overwogen en het resultaat hunner overwegingen is, dat zij den Raad voor stellen tot het vaststellen van de volgende twee ontwerp besluiten t.w I. de Raad der gemeente Alkmaar: Gelezen een adres dd, 8 Februari 1.1. van den N. A. Conijn in zijne qualiteit van directeur der bouwmaat schappij »Rijnecom alhier, strekkende om, met wijziging in zoover van het bij raadsbesluit van 12 Juli 1893 goedgekeurde plan van bebouwing, goedkeuring te ver krijgen op een nieuw door hem overgelegd stratenplan, waarop een hoofdweg van 9 meter is geprojecteerd, loo pende van den Nieuwlandersingel naar de Emmastraat, benevens een vijftal nevenstraten Overwegende dat met behulp van het ingezonden plan geen oordeel kan worden gevormd over de wijze waarop men voornemens is de straten aan te leggen en deze te beharden, evenmin als over de wijze waarop men wenscht te voorzien in de rioleering, de stremming in den afvoer van polderwater, het dempen van de sloot langs den Nieuwlandersiogel, het brengen van verband met aangrenzende perceelen enz.,; Besluit aan den adressant te berichten, dat deze vergadering, zonder vooruit te willen loopen op eene difinitieve vast stelling van het plan, zich kan vei'eenigen met de straten- indeeling, zooals die op de overgelegde schetsteekening is aangegevendat echter, alvorens een besluit wordt genomen omtrent de overneming van straten en riolen, een gedétailleerd plan behoort te worden ingezonden, waarbij er op kan worden gerakend, dat alleen de behar- ding van den weg van de Emmastraat en het verlengde daarvan, tot aan de perceelen welke aan ds Bleekersloot zullen worden gebouwd, voor rekening der gemeente worden genomen tot een gelijk oppervlak, als waartoe de Raad, bij besluit van 12 Juli 1893 No. 23 de gemeente heeft verbonden. Afschrift enz. II. de Raad der gemeente Alkmaar Gelezen een adres dd. 8 Februari 11. van Mevrouw de Wed. Molenaar, geb. ten Houte de Lange, in vereeniging met den heer N. A. Conijn, in zijne qualiteit van direc teur der bouwmaatschappij sRijneeom", houdende het verzoek om tegenover den geprojecteerden hoofdweg van in exploitatie te brengen bouwterreinen aan den Nieuw landersingel, de siugelgraeht te willen overbruggen, opdat er door de Zilverstraat gemeenschap verkregen worde tusschen oen nieuw aan to stadswijk en het cen trum der gemeente Overwegende dat het bovenomschreven verzoek, zooals het is gedaan, niet voor inwilliging vatbaar is, omdat deze vergadering vooralsnog te weinig zekerheid heeft, dat de plannen der adressanten en hunne rechtverkrijgenden, om eene nieuwe stadswijk te doen verrijzen op bouwterreinen tusschen Nieuwlandersingel en Emmastraat, met goeden uitslag zullen worden bekroond dat de Raad echter het nut en de noodzakelijkheid der overbrugging van de siugelgraeht erkent, voor het geval de pogingen van de adressanten, al ware het voorloopig gedeeltelijk, mochten slagen, in welk geval hij van oor deel is, dat het aanleggen van een flinke rijbrug voor gemeente-rekening alleszins gerechtvaardigd zou mogen heeten dat de Raad echter bepaaldelijk ongenegen is daartoe te besluiten, in afwachting van het resultaat der pogingen van de adressanten, als wanneer hij voor de gemeente een risico zou op zich nemen, welke in strijd moet wor den geacht met een goed financiëel beheer dat hij echter, een poging willende doen om de belan gen der bouwondernemers met die der gemeente in har monie te brengen, Besluit: aan de adressanten te berichten, dat de Raad bereid is de Nienwlandersingelgracht tegenover de Zilverstraat, volgens nader door hem vast te stellen plannen, voor gemeente-kosten op doeltreffende wijze te doen overbrug gen. onder voorwaarde dat de adressanten, zoo voor zich zelf als voor hunne rechtverkrijgenden, zich verbinden omnadat het maken van een brug en de daarbij behoorende werken is aan besteed (B. en W. ramen de kosten van de brug op f 12000 a f 15000.) het bedrag der aaunemingssom, vóórdat met de werken een aanvang wordt gemaakt, bij den gemeente-ontvanger te storten, met dien verstaude, dat aan hen eventueel een derde gedeelte van dat bedrag zal worden teruggegeven, zoodra op de bouwterreinen, gelegen aan den Nieuwlandersingel tot in en voorbij de Emmastraat, 50 woningen zijn verrezen waarvan de huur waarde minstens f 300 bedraagt, ter beocrdeeling van burgemeester en wethouders (bij deze vijftig eerste wo ningen mogen de 17 woningen welke reeds in de Emmastraat zijn verrezen of waarvoor reeds bouwver gunningen zijn verleend, worden medegerekend) dat aan hen andermaal een derde gedeelte van dat bedrag zal worden teruggeven, als op de bedoelde terreinen 100 woningen van dien aard zullen zijn gebouwd, terwijl ein delijk ook het laatste derde gedeelte door de gemeente zal worden terugbetaald als er 150 woningen van dezelfde huurwaarde, ter beoordeeling van burgemeester en wet houders, op die terreinen zullen zjjn gesticht. Afschrift van dit besluit te zenden aan de adressanten, met verzoek om binnen drie maanden na den datum van dit besluit te doen weten of deze propositie door hen wordt aangenomen, als wanneer, in geval van gun stig antwoord, onmiddellijk tot het opmaken der plannen en teekeningeu voor eene overbrugging zal worden over gegaan. De Voorzit er meent er aan te moeten herinneren, dat indertijd in den Raad de meeniug is uitgesproken rustieke leuningen te maken aan de bruggen, ten einde daardoor den Hout meer nog te versieren. Nauwelijks was daaraan echter uitvoering gegeven, of de jeugd ver- niolde, wat was daargesteld. Vandaar dat hij met grond voor deze brug hetzelfde zou vreezen. Hij meent der vergadering ten sterkste het maken van een rustieke brug te moeten ontraden, terwijl hij krachtig meent te moeten adviseeren het aangeboden voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer Canto r s kan in het algemeen met dat voorstel mede gaan. Hij meent echter in overweging te moeten geven de laatste voorwaarde zoodanig te wijzigen, dat daarin niet gesproken wordt van 50 100 eu 150 woningen, maar van het aantal vierkante meters, hetwelk bebouwd zal zijn. Spr. onderstelt nl., dat groote ge bouwen zullon verrijzen, welke met gewone huizen niet zijn te vergelijken. De maatstaf vau B. en W. acht hij daarom onbillijk. De Voorzitter doet opmerken dat B. en W. ge deeltelijk daarop reeds hebben gerekend. De maatschappij toch denkt op het terrein 350 a 400 woningen te stich ten. Bovendien zijn de bestaande gebouwen in hun voorstel medegerekend. De heer de Groot verklaart zich met het denkbeeld van B. en W. best te kunnen vereenigeu. Alleen komt hem het aantal te stichten woningen van 50 100 en 150 te hoog voor. Hij zou daarvoor willen bepalen 30, 50 eu 75. Als hij verklaart te hebben nagegaan dat een bewoner van een huis van f 300 huurwaarde der gemeente een inkomen oplevert van pl. m. f 80, zoodat bij den bouw vau 50 dergelijke woningen de gemeente gebaat zon worden met f 4000, dan bestaat er z. i. geen bezwaardan reeds 2/3 der gestorte som te restitueeren. De Voorzitter antwoordt vorigen spr., dat deze van de veronderstelling uitgaatals zouden al dadelijk alle huizen bewoond zijn en blijven. Het bedrag van f 4000 is te hoog getaxeerd. De heer Bruinvis voegt hieraan toe dat dit be drag geen zuivere winst isdaar de gemeer.to ook op kosten gebracht wordt, zooals die van bestrating, ver lichting enz. De heer de Groot zou aan zijn voorstel nog willen verbinden, dat het 1/3 gedeelte niet zal worden betaald, dan nadat het stratenplan, met rioleering, bestrating enz. is goedgekeurd. De heer Canters, de bezwaren deelende welke ver bonden zijn aan het nemen der oppervlakte tot maatstaf, verklaart met het voorstel van 50 woningen mede te kunnen gaan indien de (gezamenlijke huurwaarde daar van wordt, bepaald op f 15000. De heor Goede beveelt het voorstel-de Groot aan. De heer Bosman zou in plaats van huurwaarde, ter beoordeeling van B. en W., willen voorstellen Rijks huurwaarde volgens de parsoneele belasting. Dit amen dement wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Nadat do heer de Groot, naar aanleiding van ge vraagde inlichtingen door den hoer de Wit, zijn voorstel nog nader had toegelichtwordt het in stemming ge bracht. Het wordt verworpen met 12 tegen 4 stemmen. Vóór stemden de heeren de GrootWittevan den Bosch en Goede. De Yoorzittter zal alsnn de voorstellen van B. en W. in stemming brengen. De heer Bosman acht evenwel den eisch van B. en W. te hoog. Hij doet een bemiddelingsvoorstel, n.l. om 1/s der kosten van de brug uit te keeren indien 40 2/3 wanneer 70 eu het geheele bedrag als 100 woningen gebouwd zijn. In stemming gebracht wordt dit voorstel aangenomen met 12 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Stoel, Boelmans ter Spill, Janssen en Canters. Do heer Kraakman onderstelt de mogelijkheid, dat in de toekomst de te bouwen brug als trambrug zal worden dienstbaar gemaakt. Hij geeft in overweging daarop nu reeds te letten, door bij het te nemen besluit te bepalen, dat de gemeente zich voorbehoudt het recht en de gelegeuheid om ook overbrugging toe te staan voor eene tram. De gemeente zal de meerdere daaraan verbonden kosten dan moaton dragen. Spr. doet hiertoe het voorstel, hetwelk zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Het voorstel van B. en W., tengevolge dezer beslissing geamendeerd, wordt alsnn in stemming gebracht en aangenomen mot 15 tegen 1 stem. Tegen stemde de heer Boelmaus ter Spill. Aiet-eervoi ontslag aan J.C. Doil. 10a. B. eu W. stellen voor J. C. Doll te ontslaan uit zijne betrekking van marktmeester dezer gemeente, welk niet-eervol ontslag zal gerekend worden te zijn ingogaan op 14 December 1896den datum zijner schorsing. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Benoeming marktmeester. 10Ó. Ter vervulling der betrekking van marktmeester, in de plaats van J. C. Dollhebben zich zeven sollici tanten aangemeld. Ingevolge art, 4 der Verordening omtrent het benoe men en ontslaan van gomeente-ambtenaren en bedienden bieden B. en W. de volgende aanbeveliug aan

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5