No. 49. Megen en Megentigste Jaargang. 1897. VKIJDAG 23 APRIL. FEUILLETON. Ma den strijd. I ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Staterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ïfeïefoonnuauner 3. HVHUlDItHMCiSFKESTEU. Medeburgers In Augustus 1898 hoopt onze geliefde en geëerbiedigde Koningin Wilhelmina de regeering des lands te aan vaarden. Zoowel in de stad, waar de plechtige beëediging en inhuldiging plaats vindt, als door geheel het Vaderland en tot in de ver afgelegen gewesten waar onze driekleur waait, zullen dien tijd vreugdekreten weerklinkeu, ter eere der jeugdige Vorstin waarborg van ons vrij en onafhankelijk volksbestaan, dat te minder gevaar liep, gelijk de historie getuigt, naarmate de aansluiting hech ter was aan het roemrijke Vorstenhuis van Oranje Nassau. Ook thans is onze hoop gevestigd op onze Koningin, om haar zullen wij ons scharen, eendrachtig in dagen van tegenspoed of strijd, haar ter eere zulleD wij ons veree nigen in dagen van vreugde. En dagen van vreugde zullen het zijn, indien zijdie opgegroeid onder de uitstokende leiding van hare geliefde Moeder, de Koningin-Regentes, voor gansch de natie, den eed van trouw aan de Grondwet zal afleggen Alkmaar mag en kan niet achterblijven, maar moet toonen hoezeer deze gewichtige en plechtige gebeurtenis gewaardeerd wordt. 47 Hier ter stede gevestigde Vereenigingen sloten zich aaneen, om door gezamenlijke krachten te bewerken, dat het feest een waar Volksfeest zal zijn. De plannen der Feestcommissie kunnen uit den aard der zaak nog niet in bijzonderheden bekend gemaakt worden. Volksfeesten, Volksvermaken, Kinderfeesten, Optoch ten, Muziekuitvoeringen, Illuminatie en Vuurwerk reke nen wij dat zullen plaats vinden. Geen feestviering echter is mogelijk tenzij de noodige gelden daartoe aanwezig zijn. Indien dan dezer dagen, de inteekeningslijsten komen, laat ieder iets geven en bijdragen, in eens, per maand of per week. Ieder geve naar zijn vermogen, de kleinste gift zal door ons op prijs worden gesteld. Met het oog vooral op den langdurigen tijd, noodig tot voorbereiding en regeling, ziet de Feestcommissie zich genoodzaakt reeds thans de ingezetenen uit te noodi- gen, hunne geldelijke bijdragen te bepalen. Alkmaar, dat zoo meermalen mocht ondervinden, de blijken van Koninklijke belangstelling, toone wat het bij dit feest door vereenigde krachten vermag. Namens de Feestcommissie Eere-V oorzitters. A. MACLAINE PONT Burgemeester van Alkmaar. Mr. T. A. SANNES President der Arr. Rechtb. J. DOORNBOS, Majoor-Direct, der Cadettenschool. J. VAN LEEUWEN, Majoor-Oomm. der d.d. Schutterij. Mr. A. M. DE LANGE, Voorzitter Hoofdcomm. C. J. CANTERS, 2e Voorzitter. H. P. IBINK MELENBRINK, Secretaris. J. HOEK, 2e Secretaris. Mr. W. F. A. VERHOEFF, Penningmeester. H. J. DE GROOT, Gedelegeerde bij de Com. Volksvorm. 5) Door Deboka van de Velde. Toen Anna de kamer binnentrad, vond zij daar behalve mevrouw ook den heer des huizes, een rijzig man, met reeds eengszins grijzend haar, die zich terstond, toen zij de deur inkwam, omwendde en opstond, haar beleefd begroette met de woorden: «Hartelijk welkom hier, juf frouw Waller, ik moet n wel zeer mijne excuses maken, dat ik verzuimd heb het rijtuig aan de boot te zenden. Ik had juist eene vergadering, die langer duurde dan ik gedacht had tot mijn schrik bemerkte ik, toen die was afgeloopen, dat het uur van aankomst van de boot reeds verstreken was. Toch zou ik nog daar heen gereden zijn, om te onderzoeken of u ook wachtende was, ware het niet, dat ik juist toen ik het hotel wilde verlaten, een landgenoot had ontmoet, met wien ik nog slechts kort geleden kennis maakte, en die mij vertelde, dat hij een hollandsehe dame, die op reis was naar mijn huis aan een rijtuig had geholpen. Ik was dien heer natuurlijk zeer dankbaar.'' »U kunt hem moeilijk dankbaarder zijn dan ik het ben, mijnheer," zei Anna met warmte, terwijl ze op den haar door mevrouw aangewezen stoel plaats nam«en het verheugt mij, dat u dien heer hebt ontmoet, en u daardoor een vergeefsche rit werd bespaard.'' »Nu die rit zou zoo erg niet geweest zijnmaar ik had mjj zeer zeker ongerust gemaakteen jonge dame, onbekend en alleen in Londen, dit is niet zonder gevaar, omdat men door oene kleine vergissing licht verdwaalt kan raken en daarbij ook nogzijn er onder de heeren koetsiers als zij bemerken dat ze met eene vreemdelinge te doen hebben die vaak buitonsporig in hunne eischen en daarbij onbeschoft en onwillig zijn." 'Het kwam mij voor," zei Anna, «dat de huurkoetsier G. DE GROOT Jz., Gedeleg. bij de Com. Avondfeesten. Jb. MASDORP, Gedeleg. bij de Comm. Optocht. H. VAN DEN BERG, Gedelegeerde bij de Comm. Kinderfeesten. G. LOOMAN, Voorz. bij de Comm. Vugrwerk, avoudf. A. H. TELJER, Secretaris der Comm. Avondfeesten. Mr. J. VERDAM, Voorzitter der Comm. Volksvermaken H. BOSSERT, Secretaris der Comm. Volksvermaken. P. DE LANGE P. Bz., Voorz. der Comm. v. d. Optocht. P. H. M. IBINK MELENBRINK, Sec. der Comm v. d. Optocht. F. J. AUKES, Voorzitter der Comm. kinderfeesten. T. TUINSTRA, Secretaris der Comm. kiuderfeesten. Van de 4899 kiezers in dit district hebben slechts 1720, dat is even meer dan een derde deel, van hun stemrocht gebruik gemaakt voor deze tusschentijdsche verkiezing, die door zeer velen van allen belang ontbloot werd geacht. Nauwelijks een derde deelen van dat derde deel heeft Mr. FOKKER 853 stemmen gekregen, dus niet eenmaal de helft. Alleen dank zij de omstandigheid dat 37 stemmen van onwaarde werden verklaard, werd Mr. FOKKER tot den gekozene geproclameerd. Een zesde van het geheele aantal stemmen dat door ons district kan worden uitgebracht, vereenigde zich derhalve op Mr. FOKKER. En bijna een geljjk aantal, 802 stemmen, zegge 51 stemmen minderzijn uitgebracht op Mr. W. VAN DER KAAIJ. De stembus heeft gesproken. Welke is de beteekenis van haar orakeltaal Ter beantwoording van die vraag is het noodig in herinnering te brengen dat door de Centrale Liberale Kiesvereeniging en door de Kiesvereeniging «Eensgezind heid" de candidatuur van Mr. W. VAN DER KAAIJ eerst is gesteld acht dagen vóór de verkiezingdat daarentegen door aan de Lib ,:o Unie aangesloten kies verenigingen de candidatuur van Mr. FOKKER is geproclameerd ten spoedigste nadat de dag der verkie zing was aangewezen. Ongetwijfeld hebben die kiesver- eenigingen daardoor een grooten voorsprong gehad. Zij hebben den naam van hun candidaat in de dorpen en gehuchten weten bekend te maken, zij hebben hem zelf laten optreden voor de kiezers, te Schagen en te Alk maar. En van den kant der tegenstanders van de Libe rale Unie-mannen werd deze verkiezing zoo onbedui dend geacht, dat een verzoek, aan een der coriteën der partij gericht om als spreker op te treden, werd beant woord met een weigering, omdat deze tusschentijdsche verkiezing door hem werd beschouwd van alle belang te zijn ontbloot. Inderdaad is dat zoo. Want deze afgevaardigde heeft die mij gereden heeft, dat in het eerst ook was, doch zoodra mijn vriendelijke beschermer met hem gesproken had, werd hij een en al beleefdheid, en wat nu de finan- tieele zijde betreft, ik geloof dat ik hem gaarne het dub bele gegeven had, voor de zekerheid, dat ik veilig aan mijne bestemming kwam. Als ik er nu over denk, komt het mij voor, dat het wel wat onvoorzichtig schijnt, zoo onvoorwaardelijk vertrouwen op iemand, die mij ten eenenmale vreemd wasmaar het deed mij zoo goed in mijne eigene taal te worden aangesproken, dat er geen twijfel aan de eerlijke bedoeling voor dien edelen men- schenvriend in mij opkwam. Toch maakte het op mij een zeer aangenamen indruk, toon ik reeds op mijn gemak gezeten was en de koetsier de zweep over de paarden legde, mijn beschermer nog eens op duidelijken toon het adres dat ik hem had opgegeven, te hooren herhalen ik vermoedde, dat dit opzettelijk geschiedde, om mij rust te geven en waardeerde die attentie zeer." «Ja, baron van Reinenburg is wat men hier noemt een echte gentleman," viel de heer van Marle in Baron van Reinenburg dit was dus de man die haar beschermd en geholpen had Die innemende man, de zoon van de hooghartige barones en de vader van hare kleine lievelingetjes Wonderlijke samenloop toch had er misschien daarom voor haar iets zoo eigen in zjjn slem geklonken, was het een trek van gelijkenis met die kindergezichtjes, die haar, zonder dat zij het zich bewust was, getroffen had Deze gedachte hield Anna zoo bezig, dat zij ternauwernood hoorde, wat er verder werd gesproken, en opschrikte, toen mevrouw tot twee maal toe de vraag tot haar richtte, of ze nog iets wilde gebruiken." «O, dank u, mevrouw," zei ze haastig, «neemt u mij niet kwalijk, dat ik u niet terstond antwoordde, ik had u niet verstaan." «U is vast nog vermoeid," was het vriendelijk antwoord, «wij zullen u niet te lang ophouden, als ge het wenscht, kunt ge u wel ter ruste begeven en dan moet ge morgen maar eens goed uitslapen." «Als u het mij vergunt, zal ik heel gaarne naar mijne niets te doen in de Kamer. Zijn mandaat is feitelijk afgeloopen, zijn verschijning interesseert niemand. Waarom is dan de candidatuur van Mr. VAN DER KAAIJ gesteld tegenover die van Mr. FOKKER Waar om is voor die candidatuur dan een lans gebroken in ons blad? Omdat die candidatuur was een protest tegen de handel wijze der Liberale Unie-Kiesvereenigingen eene handel wijze die door ons is afgekeurden te scherper moet worden afgekeurdna de verdediging, die Mr. FOK KER daarvan heeft meenen te moeten geven in het open baar. Het is beslist onwaar, wat toen door Mr. FOKKER op gezag van het bestuur der Politieke Vereeniging „Vooruitgang" is gezegd, dat de Centrale Liberale Kies vereeniging, of de Kiesvereeniging «Eensgezindheid" eenig bericht omtrent eene candidaats-stelling van de Vereeniging «Vooruitgang" zou hebben ontvangen, vóór dat die candidaat definitief was gesteld. De eenige brief die aan beide Kiesvereenigingen door haar is gericht, luidt al dus «Alkmaar 4 April 1897. Namens de Politieke Veree- «niging «Vooruitgang" alhier hebben wij de eer U me- «detedeelen dat in de heden gehouden «Algemeene Ver- «gadering" dier vereeniging tot candidaat voor het lid- maatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal «is gesteld de heer Mr. E. FOKKER, te Middelburg, «oud-lid der Eerste Kamer voor Zeeland. Wij vertrouwen «dat deze mededeeling U aangenaam zal zijn en teekenen «met de meeste hoogachting voor het bestuur van «Voor- »uitgang"H. J. Vonk, Voorzitter, A. H. Teljer, Secretaris." In dien brief wordt geene gelegenheid geopend tot sa- menspreking, tot nader overleg. Hij was niets anders dan eene boodschap, aan de Zuster-Kiesvereenigingen thuis gestuurdeene kennisgeving welken candidaat de «Politieke Vereeniging Vooruitgang" had uitgevonden, met de opmerking dat de andere Kiesvereeniging met die vondst wel in hun schik zouden zijn. Eene dergelijke handelwijze lokt niet alleen protest uit, maar maakt dat tot een gebiedenden plicht. Mr. van der Kaay zelf heeft er uitdrukkelijk op ge wezen, dat hij eene candidatuur in de gegeven omstan digheden voor zich niet begeerde, maar aan de Kiesver eenigingen wilde overlaten te beslissen of zij het noodig achtte tegen de handelwijze van «Vooruitgang" door het stellen van een eigen candidaat op te komen. Krachtiger protest kon wel niet worden uitgesproken dan dat wat klinkt uit den mond der 802 kiezers. De meerderheid is door de ijveraars voor de candidatuur FOKKER ver kregen. Maar welk een meerderheid Welk eene over winning, die erger is misschien dan een nederlaag, die geen goeds belooft voor de toekomst. kamer gaan," zei Anna, maar," voegde zij er, terwijl ze opstond, met bewogen stem bij, «bet is niet zoozeer ver moeidheid, die mij afgetrokken maakt, het is veeleer een gevoel van dankbaarheid, dat mij hier onder vreemden terstond zooveel vriendelijkheid ten deel valt, ook heb ik een gevoel of ik na een vermoeienden tocht in een veilige haven ben aangeland, en bij dat gevoel voegde zich eene herinnering, die mij weemoedig stemde; maar morgen hoop ik dat te boven te zijn, en geschikt voor mijne taak «Ik twijfel niet, of wij zullen het goed met elkaar vinden ik wensch u eene aangename nachtrust"; met deze woorden reikte mama haar de hand. Ook mijnheer stak baar met eenige vriendelijke woorden de hand toe. Ja, wel had Anna waarheid gesproken, toen ze zeide Ik heb een gevoel of ik in eene veilige haven ben aangeland. Met eene huivering dacht ze er aan, hoe anders het had kunnen zijn, indien zij eens, wat de heer van Marle als eene mogelijkheid voorstelde, en tengevolge eener vergissing of door een onwillig koetsier, verdwaald was geraakt in het groote Londen, en het was haar als hoorde ze weer het medelijdende kinderstemmetje. «Ik vond het zoo akelig, als u op straat zult moeten slapen, net als dit zwavelstokken meisje.". Lieve, kleine Ellen, zou het mogelijk zijn, dat ge in uwe onschuld dit gevaar hebt gevoeld Ge zoudt mij haast doen gelooven, dat uw liefdevol hartje met mij mede gereisd was, om mij te besehermen. Kon ik je heden nog maar even in een droom vertellen wie het was, die mij voor zulke ellende heeft bewaard. Maar wat ben ik toch dwaas," zei ze in zichzelf, «ik heb an ders nooit van die visioeneD gehad, ik geloof dat mevrouw van Marle gelijk had, toen zij zeide, dat ik nog erg vermoeid was." Het duurde nog geruimen tijd eer Anna's kloppend hoofd rust kon vinden, maar eindelijk sliep ze toch in en ontwaakte^ niet,voordat de zon al hoog aan den hemel stond. Een bescheiden tikje op de deur deed haar opspringen en op haar javertoonde zich even een kinderkopje om

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1