No. 51. Negen en Negentigste Jaargang. 1897. WOENSDAG 28 APRIL. Stedelijk Museum te Alkmaar. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. Buitenland. Kostelooze bezichtiging voor onvermogenden Waarschuwing voor gasverbruikers. ALUAARSCHE C Deze Courant wordt «insdag-, «onderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën s Per regel f 0,13. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BEZICHTIGING tegen ÏO ets. de persoon op Zon dag 9 Mei, 's namiddags van 1—3 uur. De Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar gesteld ter secre tarie der gemeente van 3 tot 8 Mei, 's voormiddags van 9 tot 2 uur. op Zondag 16 Mei, 's namiddags van 1 tot 3 uur, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergade ring der commissie op Donderdag 13 Mei's na middags van 2—3 uur, ten stadhuize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Het museum is voorts te bezichtigen iederen MAAN DAG en VRIJDAGvan 's namiddags 1—3 uur, tegen betaling van 25 cents de persoon. Plaatselijke directe belasting. Burgemeester en Wethouders van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis dat het kohier der plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1897, door den Gemeenteraad vastgesteld den 14 April 11. en goedgekeurd door Gedeputeerde Staten den 21 April d.a.v., op heden aan den gemeente-ontvanger ter invor dering is uitgereikt. Een afschrift van dit kohier ligt gedurende 5 maanden ter secretarie voor een ieder ter lezing. Bezwaarschriften tegen den aanslag kunnen op onge zegeld papier bij den Gemeenteraad ingediend worden binnen 3 maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljettenwelke uitreiking bepaald is op 29 April a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 26 April 1897. C. D. DONATH, Secretaris. De Directeur der Gasfabriek brengt in herinnering de artikelen 5 en 6 der Verordening, regelende het gebruik van gas door particulieren (Gemeenteblad nr. 102, 1883), alsmede artikel 3 der Verordening, regelende de voor waarden, waarop het kookgas geleverd wordt (Gemeente blad nr. 4, 1888), volgens welke artikelen het niet ge oorloofd is van gasleidingen of van veranderingen daar van tot verplaatsing of vermeerdering van lichten, indien die zijn aangelegd of tot stand gebracht door andere werklieden dan die der fabriek, gebruik te maken dan nadat die door hem zijn onderzocht en in orde bevonden. Alkmaar, De Directeur, 26 April 1897. KENENS. XII. Met blij gejuich en hartelijk welkomst-betoon zijn Za terdag de «oninglnnen In de Amstelstad ont- vangen. Wij waren getnige van den intocht en 't viel ons op, zooveel geestdrift als door het in dichte drommen aamgestroomde publiek aan den dag werd gelegd. Natuurlijk, ook nu weer had een handjevol anarchisten en socialisten den treurigen moed, met luider stemme den inhoud van pamfletten aan te kondigen, die voor enkele centen bij hen te krijgen waren. Do politie heeft hen aanvankelijk ongehinderd gelaten. Alleen enkele uren vóór de aankomst van de vorstinnen rekende zij Samson in, hetgeen dezen waarschijnlijk zelf om redenen van eigen veiligheid niet onaangenaam was. Een sterk gedrang ontstond op den Dam, toen de Ko ninginnen in het Paleis waren afgestapt en zich terstond daarna op het baleon den voike vertoonden. Een don derend gejuich ging op dat was een grootsche volks manifestatie. De Regentes hoeft door haar innemend optreden en de verstandige opvoeding van haar dochter meer en meer zich een plaats weten te veroveren in het hart des volks en de jeugdige Koningin zelf is en blijft zulk een aanvallige en vriendelijke verschijning, dat ook zij slechts heett te komen en te zien om de harten van twijfelmoedigen te overwinnen. Er is ontegenzeglijk een tijd geweest, dat te Amsterdam de Oranje-liefde aan het tanen was maar in de laatste jaren heeft deze het ver loren terrein geheel herwonnen en 't laat zich aanzien, dat bij de Kroningsfeesten in het volgende jaar aan de beide Vorstinnen een eenig grootsche hulde zal worden gebracht. Als nu de autoriteiten maar zorgen dat zij door .on handige maatregelen die stemming niet bederven. Een merkwaardig staaltje hoe men de geestdrift niet moet aanwakkeren zagen wij deze week op een wandeling langs den Buitenkant. Op het wachtschip stonden onze kloeke Hollandsche jongens in het want en daar werden zij geoefend in het hoera-roepen. De matrozen brulden uit al hun machtmaar de bootsman vond dat 't nog niet luid genoeg was. Harder, harder riep hij telkens en dan werd op nieuw geschreeuwd, zoodat bij sommigen zelfs de stem oversloeg. Het resultaat van de oefening hoorden wij Zondag op den tocht der Koninginnen naar Artiswerkelijk klonk toen het hoera-geroep der Jantjes in het want oorverdoovend maar mooier zou 't zeker geklonken hebben wanneer geestdrift daarin den boven toon had gehad ook al was 't dan wat minder luid. Met dergelijke maatregelen loopt men gevaar het doel voorbij te streven en de jongens die door hun onderwijs van zelf al Oranje-gezind zijn wrevel te doen koesteren over het kunstmatige van het vreugdebetoon. Het Artis-publiek heeft zich dit jaar bij het Konin ginnen bezoek nog al fatsoenlijk gehouden en het jam morlijko hollen van de eene plaats naar de andere om H.H. M.M. meermalen te zien bleef gelukkig grooten deels achterwege. Het Bestuur had voorts gezorgd dat de paden waarlangs de Koninginnen zouden wandelen met ijzerdraad waren afgezet. Vooral de jeugdige Konin gin was vol belangstelling over de zeldzame exemplaren van flora en fauna die in onzen Dierentuin bijeen zijn 7) Door Debora van de Velde. >Als u den toestand zoo ernstig vindt, zou ik liever eens een dokter uit de stad ontbieden, eer ik mijn zoon verontrustte, mogelijk oordeelt hij, dat verandering van lucht noodig is.'' »Ik ben gaarne bereid een consult te houden met een mijner stadscollega's, mevrouw, mogelijk dat die een andere oorzaak van de ongesteldheid der kleine vinden kandoch, zooveel is zeker, dat het kind minder lijdt aan lichamelijke krankte, dan wel aan ziels ziekte 1 Zoo iets is bij kinderen van een gevoelig gestel niets ongewoon, en juist gevaarlijker dan bij volwassenen omdat zij de zedelijke kracht missen er tegen te strijden. Maarik zon u wel iets willen voorstellen. Ik meen gewoonlijk nog al het vertrouwen van zulk klein volkje te bezitten, laat n mij eens eenige oogenblikken met het patientje alleen ik twijfel niet of het zal mij gelukken, haar hare begeerte te ontlokkenmogelijk is het een licht te vervullen verlangen, dat haar hartje kwelt." »Het is niet noodig, dokter," sprak de barones hoog, »ik zal mijn zoon schrijven, en, wat het vertrouwen van het kind betreft, ik denk dat ik als grootmama daar meer aanspraak op zal maken, dan een vreemde.". »Zooals u verkiest, mevrouw," antwoordde de dokter, terwijl hij zijn hoed greep, maar dan is dat mijn laatste bezoek. Ik heb de eer u te groeten." De barones zag hem met verontwaardigde blikken na >0, die burgermenschen," prevelde ze in zich zelf, »wat steken zij tegenwoordig het hoofd op 1 Maar ik laat mij niet dwingen 1Welzeker, ik zou nu nog juffrouw Waller op moeten sporen, omdat zoo'n klein ding zich in het hoofd heeft gezet, haar niet te kunnen missen Als Ellen niet anders deert, zal de bui wel over gaan, als ze ziet, dat ze haar zin niet krijgt, en die krijgt ze niet, zoolang ik het kan verhinderen." Waren zoo de overleggingen der barones, ook de grijze dokter had de zijne. »Ik ben zeker, dat die feeks weet wat dat kleine schatje deert, maar ik zal er ook wel achter komen, en ben ik dat, dan zat de jonge baron het ook weten, zoo waar als ik dr. Ekhart heet." Geheel vervuld met die gedachte, sloeg hij, zonder be paald doel, de fraaie beukenlaan in, welke langs het bij de villa behoorende park liep. Daar werd zijn aandacht getrokken door kinderstemmetjes, die hem van uit het park tegenklonken. Plotseling kreeg hij een inval om te luisteren; verscholen achter een zware beuk, bleef hjj staan, en ving nu het volgende gesprek op: »Hé, Bertha, ik zag een poosje geleden, juist toen jij in huis waart, den dokter komen, weet jij ook wat hij gezegd heeft? »Ik weet het niet goed, want zie je Agnes, toen ik mee naar binnen wilde gaan, stuurde grootmama mij weg, maar ik heb toch voor de deur geluisterd, en ik hoorde hem zeggen dat Ellen heimwee had, weet jij wat dit is P »Niet heel goed, maar ik geloof wel, dat het iets heel ergs is. Ja, dat vond de dokter eerst ook, want het leek wel, dat hij iets zei van aan papa schrijven maar zie je, ik kon alles niet goed verstaan, ja. maar ik heb toch nog iets gehoord, dokter zei iets van ver langen, en dat hij haar iets zou vragen, en toen leek grootmama wel boos te worden, en ik zag de deurknop bewegen, toen ben ik weggeloopen, omdat ik bang was, dat grootmama zien zou, dat ik stond te luisteren." »Nu, ik zou misschien ook weggeloopen zijn," sprak de eerste weer, maar ik zou bij het hek zijn gegaan, en ik zou tegen dokter gezegd hebben: »Dokter, Ellen is ziek, omdat juf Waller weg is, daar verlangt zij naar 1 Nu, het spijl mij ook vreeselijk, en dat we nu ook juist zoo'n akelig mensch moesten krijgen als die fraülein Braun." Meer hoorde do dokter niethet scheen dat de kinderen zich van die plek verwijderden. Maar, hij had genoeg gehoord»Ei zoo," zei hij in zich zelf, »het kind treurt om eene gouvernante die bij grootmama in ongenade geraakt is Ik dacht wel zoo ietsen nu moet dat kleine engeltje aan grootmama's heerschzucht worden opgeofferd. Nu, laat de barones maar aan haar zoon schrijven, als hij maar eerst hier is zal hij de waarheid vernemen. Wat ben ik toch een domkop geweest, met te zeggen, dat ik niet weer kwam en waarschijnlijk zal zij van de week maar dan op een niet vooraf aangekondigd uur haar bezoek nog wel eens herhalen. «UITSCHIiANTM. Voor de kamer van strafzaken voor de Duitsche overzeesche bezittingen te Berlijn is Zaterdag het proces tegen dr. Peters (den gewezen gou verneur van Duitsch Oost-Afrika) begonnen. Zooals men weet, werd hem ten laste gelegd, dat hij zonder voldoen den grond twee zijner bedienden, een man en een vrouw, ter dood had laten brengen, dat hij een drietal negerin nen had laten mishandelen en dat hij zijn onmiddelijke superieuren verkeerd had ingelicht omtrent dezo aange legenheden. De beklaagde werd veroordeeld tot ontslag uit den dieLst en in de kosten van het proces. Over de groote werkstaking der havenwerkers te Hamburg, die ongeveer drie maanden geduurd heeft, is thans de afrekening van het arbeidersbestaan openbaar gemaakt. Aan bijdragen was ruim 1,350,000 mark ont vangen, waarbij nog een leening van 262,600 mark noo dig was om de kosten te dekken. Alleen voor onderstand is in 12 weken 1,450,000 mark uitgegeven (van half December tot 25 Januari elke week ruim 150,000 mark). Do overige gelden zijn besteed voor het wegzenden en tegenhouden van werklieden van eldersdrukkosten, rechtsgeleerden bijstand enz. Uit Hamburg zelf kwam, met genoemde leening, 909,000 mark inuit andere deelen van Duitschland 582,000 mark, uit het buitenland 69,600. ENKSEIiANr». Het Blauwboek van Transvaal is ver schenen, daarin komt voor het telegram van Chamber lain aan lord Rosmead van 6 Maart 1897 waarin hij ver klaart, dat hij de Transvaalsche vreemdelingenwet in strijd acht met de Londensche conventie van 1884. Hij betreurt het, dat ondanks de herhaalde verzekeringen van Kruger de conventie te zullen eerbiedigen, de regeering zoo vaak genoodzaakt is zich te beklagen over schending der con ventie. Chamberlain somt de gevallen van schending op, waar onder hij ook rekent het niet vragen der goedkeuring van de Engelsche regeering op de uitleveringsverdragen met Nederland en Portugal en de toetreding tot de con ventie van Geneve. FRAAKRI«II4. Te Saint Nazaire, waarheen presi dent Eaure zich Donderdagmorgen heeft begeven om het kanaal naar de Loire te openen, zijn vier anarchisten in hechtenis genomen. In hun woningen zijn huiszoekingen gedaan en belangrijke papieren in beslag genomen, waar onder de teekening van een slagkwikbom. Aan den koning van Italië zond de president een tele gram van gelukwensching met het mislukken van den tegen hem gepleegden aanslag. Uit Parijs wordt gemeld dat een twintigtal Duitsche Een paar dagen waren voorbijgegaan, zonder dat in de toestand van kleine Ellen verandering gekomen was, en tevens, zonder dat de barones gevolg gegeven had aan hare belofte, om aan haar zoon te schrijven. Zij wist het immers zeer goed, dat het geen heimwee naar papa was, die het kind kwelde, dan toch zou die zich wel vroeger hebben geopenbaard en ze wist het ook, dat als ze haar zoon ontbood, de waarheid niet voor hem verborgen zou blijven, en hij haar rekenschap zou vragen, van wat het kleine meisje zoo lusteloos maakte. Zij was zich zeer goed bewust, dat haar zoon van de dingen een heel andere opvatting had dan zyen dat hij het weg zonden der gouvernante, die zoo zeer de liefde der kin deren bezat, ten hoogste ongemotiveerd zou heeten. Daarom stelde zij haar schrijven uitzij wilde nu een maal niet zwak zijntoegevendheid tegenover jonge kinderen was verkeerd, en legde den grondslag tot weder- spannigheid op later leeftijd. Tot hiertoe had zo op allerlei wijze, hetzij door beloften, hetzij door mooi speelgoed, de gedachten van hot kind zoeken af te leiden, hiermede zou ze niet langer voortgaan, ze zou het nu met strengheid beproeven. vEIIod", zei ze op een morgen, toen het kind weer bleek en stil aan de ontbijttafel zat, en haar boterhammetje onaangeroerd liet staan: >Ellen, grootma wil die kuurtjes nu niet langer zien, hoor je Je moet nu die boterham opeten, en ge gaat vandaag met de juffrouw wandelen, dan zul je van zelf wel meer trek Krijgen, als ge nog langer een hoofdje toont, dan sluit ik je in een donkere kasten laat je daar zitten, tot je belooft zoet te zijn." En toen, zich tot de gouvernante wendende, ging ze voort: »Het wordt tijd, dat Ellen wat begint te leeren, ge neemt haar straks goedschiks of kwaadschiks mee naar de schoolkamer, en zet haar aan 't werk." »0wees gerust, mevrouw, als u mij maar laat begaanzal ik haar wel spoedig aan orde en tucht wennen, net als de andere freuletjes", was het op zoetsap- pigen toon gegeven antwoord: »Ik geloof, dat de vorige gouvernante de kinderen niet genoeg heeft leeren gehoor zamen, ook liet ze er met een hemelschen blik op volgen, »zij heeft de godsdienstige opvoeding jammerlijk verwaar loosd."

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1