Nederland. soldaten bij Grevenmachern aan de grens van Elzas een troepje Luxemburgers hebben gemolesteerd. Eenige Duitschers en een paar Luxemburgers werden gewond. GBIEKEWIiAlirB. Wat lang voorzien was, is geschied de Grieken hebben de nederlaag geleden, en dat over bijna de geheele linie. Edhem-Pacha heeft blijk baar zijn belofte willen nakomen en voor het einde der week te Larissa willen zijn. Verbitterd door den hard- nekkigen tegenstand der Grieken bij de Niati-pas en de Reveni-pas, heeft de Turksche generaal Zaterdag den vijand met grooten overmacht aangegrepen. Fel en verbitterd was de strijd, die bijna den geheelen dag duurde kroonprins Konstantijn voerde zelf zijn Grieksche troepen aan. Edhem-Pacha leidde de bewegin gen der Turksche troepen, en eerst tegen den avond was de strjjd beslist. Door de overmacht gedwongen, moes ten de Grieken wijken. En nu de beide voorname passen in handen der Turken waren, die bovendien Tirnovo reeds bezet hadden en hun vorige stellingen aan den mond van den Meluna-pas weder hadden hernomen, achtte prins Konstantijn het niet geraden, langer stand te hou den te Larissa. Hij gaf bevel, dat zijn troepen op Pharsalos, het hoofdpunt der tweede linie, zouden terug trekken. Zij zullen thans trachten in de linie van Pharsalos dat aan den spoorweg van Kalabaka naar Volo gelegen is voldoende sterkte te vinden om de Turken te weerstaan, De brigade van kolonel Smolentz die de Revenipas nog steeds bezet hield trok eveneens over Larissa op Pharsalos terug. En ook in 't westen hebben de Grieken slaag gehad. De troepen van kolonel Manos die bij Arta den Ar- tachos en de grens waren overgetrokken en nu in drie kolonnes op Janina aanrukten, zijn gestuit op de Turksche versterkingen bij Pentepigalia. De telegrammen melden, dat daar een fel en verwoed gevecht heeft plaats gehad waarin aanvankelijk de Grieken meester bleven van het terrein. Ten slotte waren zij door gebrek aan ammu nitiegenoodzaakt terug te trekken. Een zesmaal groo tere Turksche macht viel herhaaldelijk den terugtrek- kenden Grieken aan doch hunne aanvallen werden met den punt van de bajonet teruggewezen. Ten slotte ontruimden de Turken de forten bij Pen tepigalia en trokken op Janina terug; de Grieken hebben daarop de verlaten stellingen der Turken weder bezet. De Grieksche vloot zet haar tochten voort. Sedert het westelijk eskader Korfu verlaten en enkele plaatsen aan de westkust gebombardeerd heeft, vernam men niets meer van deze oorlogsschepen. Het oostelijk eskader schijnt een aanslag op Saloniki te beramen. De Turksche vloot komt niet buiten de Dardanellen en dit maakt het voor de stoutmoedige Grieksche zeelieden mogelijk op elk punt der kust troepen te landen en er onrust en verwarring teweeg te brengen. 1IALIG. De politie te Rome heeft een vrouw Pas- que geheeten die betrekkingen onderhield met Acciarito, den dader van den aanslag op het leven van koning Umbertogevangen genomen. Ook zijn twee vrienden van Acciarito in verzekerde bewaring gebracht. De bladen zijn zeer verontwaardigd over de zorge loosheid der politie die den moordenaar niet in het oog heeft laten houden het schijnt dat de vader van den jongen man de politie zelf had gewaarschuwd dat hij een misdaad in den zin had. SPAST JE. De regeering maakt zich ongerust over hetgeen in Marokko gebeurt, Aan de Fransche grens zijn thans de Kabylenstammen aan het vechten en het schijntdat enkele stammen daarbij over de grens ge raakt zijn en nu door Algiersche stammen geholpen worden. De Fransche regeering heeft 4000 man aan de grens bijeengebracht, om, als de Marokkanen haar grond gebied mochten schenden tusschen beiden te treden. De Spanjaarden beweren dat Fransche agenten de troe belen aanstoken. De sultan van Marokko zal nu een gezantschap naar Parijs sturen om te trachtten met de Fransche regeering tot een overeenkomst te geraken over haar houding tegenover de troebelen aan de grenzen. Laatste Berichten. Be oorlog; in liet Oosten. LONDEN, 26 April. Tengevolge van de verovering van Kritiri door de Turken, moesten de Grieken Tirnovo ontruimen dat door de Turken bezet werd. De Turksche cavalerie maakte vanmorgen in do vroegte een vorkenning en vond de Grieksche stelling verlaten; blijkbaar hadden de Grieken die gedurende den nacht ontruimd daar zij den slag niet aandurfden. De Grieken wachtten daarna in een sterk verschanste stelling den aanval af, ofschoon hun linkervleugel eigen lijk onbeschermd was. Tirailleurs werden vooruit gezon den om stellingen in te nemen onder bedekking der ar tillerie. Binnen een half uur begon het vuren toen de versterkingen oprukten werd het geweervuur woedend Een paar donkere kinderoogen richtten zich met ver ontwaardiging op de spreekster en moedig liet Bertha zich hooren »Wij hielden heel veel van juifrouw Waller, en zij was altijd lief voor ons.". »Kinderen houden altoos van wie hun bederft," was de weinig opvoedkundige uitspraak van juffrouw Braun, terwijl zij eene blik van verstandhouding met de barones wisselde. »Het oordeel der kinderen wordt niet gevraagd", zeide deze, andere menschen moeten beoordeelen, wat voor hen past, en ik verwacht, dat mijne kleindochters zich aan mij no beslissing zullen onderwerper^". Bertha drukte de lipjes vast opeen, en keek als hulp zoekend naar Agnes, die tegenover haar zat. De,ze hield zich echter bezig met Ellen's boterhammetje aau heele kleine stukjes te snijden, om het kind te bewegen, te beproeven ze naar binnen te werken. Het ging heel langzaam, maar het scheen toch te gelukken, hoe, dat wist Ellen zelf niet, maar het arme kind slaakte een zucht van verlich ting, toen zij het laatste hapje kreeg. Noch grootmama, noch juffrouw Braun hadden bemerkt, dat telkens kleine stukjes van het bordje van Agues verhuisd waren, en door haar met ware zelfverloochening verorberd, ofschoon ze zelf ook geen de minste eetlust had, en een gevoel of haar keeltje werd dichtgeschroefd. Wordt vervolgd. terwijl de artillerie aanhoudend vuurde. Twee bataljons werden vooruitgezonden om het Grieksche front aan te vallen maar aangezien de Grieken zware verliezen had den geleden op den linkervleugel, wachtten zij den storm niet af en verlieten de positie in goede orde. De Turksche soldaten vervolgden hun succes en namen twee andere dorpen met een verlies van slechts ongeveer 10 dooden en 40 gewonden. De Grieken moeten veel meer hebben verloren. De artillerie blijkt de Grieksche stelling bijna vol slagen vernield te hebben. Het is duidelijk dat het een vlucht, en geen terugtocht van de Grieken was, daar zij een hoeveelheid bagage en ammunitie achterlieten. ATPIENE, 26 April. De »Asti" publiceert de vol gen de nota Na de jongste gebeurtenissen, had Delyannis heden een langdurige conferentie met den koning, die hem herhaal de, dat hij bereid is zijn goedkeuring te hechten aan elk besluit der regeering dat den toestand kan verbeteren. Na deze conferentie werd een ministerraad gehouden die vijf uren duurde. De ministerraad zal krachtige maat regelen moeten nemen. Alle geruchten over het- terug roepen van verschillende officieren van den generalen staf zijn voorbarig. Het kabinet zal beslissen of er veranderingen moeten gebracht worden in den generalen staf. Be zaak-Eloif. PRETORIA, 26 April. Heden werd vonnis gewezen in de zaak van luitenant Eloff, beschuldigd van honen de uitdrukkingen gebezigd te hebben over koningin Victoria. De beschuldigde werd vrijgesproken wijl de getuigenverklaringen met elkander in strijd waren. De trammaatschappij te Bremerhaven zal een proe. nemen met het spannen van muildieren voor hare tramwagenswelke dieren zich onderscheiden door taaiheid kracht tot volhouden en vastheid op de pooten A T JE II. Den 23 ontving de »N. R. C." het volgende telegram uit Indië »Eene colonne uit Indrapoeri overrompelde Sirum in het gebergte van Lamleot. De vijand liet 16 dooden en wapenen achter. Wij hadden 6 gewonden. In Lehong is het nu rustig. Drie compagnieën houden het bezet." h ievitseieren. Te Leeuwarden zijn den 23 tusschen de 14000 en 15000 kievitseieren aangevoerd waarvan de meeste zijn verzonden naar Engeland en Frankrijk. De prijzen wis selden af van 13 tot 16 cent per stuk. Do Beemsterbank te Hidden-Beemster keert over 1896 een dividend uit van 11'ƒ2 pet. Edam. De heer P. Blokker Tz. te Purmer zal in de vergadering der afd. Edam, Zeevangsdorpen en de Purmer, te houden op Woensdag 28 April a.s.,'s mor gens half elf in het Heerenlogement alhier, eene lezing houden over »De bemesting der weiden". Schoorl. Alhier is eene Roomsch-Katholieke Kiesvereeniging opgericht. Be kist vau Hugo de ttroot. Te Apeldoorn is dezer dagen een hoogst interessante en klassieke oudheid te voorschijn gekomen en wel de kistwaarin Plugo de Groot van Loevenstein ontvlucht is, benevens 15 familieportretten en onderscheidene authen tieke brieventestamenten etc. van hem. Deze voor werpen zijn altijd door de familie zorgvuldig bewaard de tegenwoordige eigenaressejonkvr. van Boetselaer liet ze zien tegen betaling van 25 ets. voor de armen van Dinsdag 20 tot Donderdag 22 April. Leeuwarden. Onder de personen, aan wie door de examen-commissie alhier een acte als onderwijzer is toegekend behoort iemanddie reeds 28 jaar is en tot nn toe doktersknecht was. Als bewijs van grooten ijver en wilskracht wordt gemelddat deze candidaat het taalboek van Terweij nagenoeg uit het hoofd geleerd had. Een vijtjarig jongetje in de Friesche gemeente Idaarderadeel kreeg eenige dagen geleden een stukje griffel in het oor. De geneesheeren zijn er niet in kunnen sla gen het te verwijderen en het knaapje is na een smartelijk lijden aan de gevolgen bezweken. Bemesting aardbeziën. Zeer aanbevelenswaardig ter bemesting van aard beziën is kalkwant de vruchten worden door zulk eene bemesting grooter zoeter en geuriger. In zandigen grond moet men echter' met het gebruik van kalk voorzichtig zijn opdat de bodem door te groote hoeveelheden niet te zeer geprikkeld worde. Juni is de beste tijd voor deze bemesting en men kan gebruik maken van fijngestooten metselkalk, gelijk men die bij het afbreken van huizen verzameltof van door de lucht uiteengevallen kalk. (»Landbouw Weekblad.) Bond- en klauwzeer. Het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Land bouw heeft eene commissie benoemd, om de grieven bijeen te verzamelen en te onderzoeken die bestaan bij de uit voering der wet op den voeartsenijkundigen dienst in zake het mond- en klauwzeer, terwijl aan den voorzitter wordt opgedragen bij den minister van buitenlandsche zaken stappen te doen om zoo mogelijk te verkrijgen dat aan de ziekte maar haar vrije loop worde gelaten, nu toch overal de buitenlandsche grenzen gesloten zijn voor Nederlandsch vee. Haarlem. Den 26 is een 15 jarige metselaars knecht, werkzaam aan de in aanbouw zijnde kathedrale kerk aan de Leidschevaart, van eene hoogte van bijna 30 meter gevallen. Hy is bewusteloos opgenomen men vreest voor zijn leven. In de afgeloopen week heeft de definitieve beproe ving en wedstrijd plaats gehad in den Haanemmermeer- polder van culivators. De slechts in Zeeland en Gronin gen bekende werktuigen voldeden uitmuntend. Twee machines van de firma Landré Glinderman namen aan de beproeving deel en een daarvan verkreeg den le-prijs de andere had meer trekkracht noodig. Een lage daad. In den nacht van 17 op 18 April j.l. is de zoo genaamde waterkeerende aehterdijk van den polder »Van der Eigen" (Noord-Braband) ter breedte van 20 Meter doorgestoken. Het bestuur van dien polder en dat van den polder Empel en Meerwijk" hebben thans den Procureur-Gene raal bij het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch gemachtigd een premie van f 100 uit te loven voor hem, die den dader of de daders aanwijst. Het bezoek der Koninginnen. Het bezoek der Koninginnen aan Gouda en Am sterdam is begunstigd geworden door mooi helder weder en in beide plaatsen zullen H.H. M.M. zeker aangenaam zijn getroffen door de geestdrift der bevolking. Douda wa3 j.l. Zaterdag geheel in feestdos en de ver sieringen getuigden niet alleen van de warme gevoelens, die men den Koninginnen toedraagt, maar ook van de smaak der ontwerpers. De hoofdmomenten van het bezoek betroffen de Groote- of St.-Janskerk met de beroemde geschilderde ramen, de Kaarsenfabriek, de Pijpenfabriek en het Stadhuis. In de Kerk werd H. M. de Koningin een prachtig album ten geschenke aangeboden, gebonden in blauw fluweel, met mat zilver beslag, bevattende photographiën der 32 Kerkglazen. De burgemeester sprak de Koninginnen toe in het Stadhuis dat op vorstelijke wijze versierd was, en bood namens den Raad der Koninginnen als eene herinnering aan het bezoek aan Gouda, een album met lichtdrukken van gezichten uit de stad aan. Na een aubade van meer dan 1800 kinderen te hebben aangehoord, was het uur van vertrek gekomen, in de stad bleef het druk en vroolijk, en de dag werd besloten met illuminatie, vuurwerk, volksconcerten en bal. De dagen te Amsterdam doorgebracht, zijn weinig ver schillend van vorige jaren. Overal waar de Koninginnen zich vertoonen, heerscht eene geestdriftige stemming. Zondag werd het gewone bezoek aan Artis gebracht. Na afloop der audiëntie, 26 April, waaraan Koningin ilhelmina voor het eerst deelnam, deden H.H. M.M. een rijtoer. Gisteren dineerde ten hove de leden van Gedeputeerde Staten in de provincie Noord-Holland, als mede de griffier der Staten, mr. Land. Barslngcrhorn. Te K o 1 h o r n wordt thans veel ansjovis gevangen. Den 20 was de vangst van eenige sloepen buitengewoon groot. Er waren geen handen genoeg, om de visscben uit de netjes te pluizen. Ruim 55000 sinks werden den 26 aan ééne zouterij aan gebracht twee zouterijen zijn in werking. Door den meerderen diepgang der ijzeren tjalkschepen, was de Zuiderzeehaven te K o 1 h o r n veelal te ondiep. Hierin wordt thans voorzien, al eenige weken is men met de moddermolen aan het uitbaggeren. Met den uitge- baggerden grond worden tevens de kaden en andere wa- terkeeringen in den polder Waard en Groet opgehoogd en versterkt. In deze gemeente en in de omstreken is nog weinig vee in de weide. Gras is er genoeg, maar men heeft ook nog ruim hooi waarom de verhouders wat zachter weder kunnen afwachten. Het jongvee werd door de meesten uitgezet. Akersloot. Herkozen als hoofdingeland van den Westwouderpolder de heer Jb. Besse Dz., gekozen de heer M. Besse Jbz. Bloedvergiftiging. Te Westelaar bij Rozendaal (N.-B.) kreeg een land bouwer een doorn in den vinger die hij met een speld verwijderde. Kort daarop zwollen zijne hand en arm ge weldig op en de ontboden geneesheer constateerde bloed vergiftiging in den hoogsten graad. De ongelukkige is onder vreeselijk lijden bezweken. Botterdam. De firma II. M. Karis fabrikanten van cacao chocolade en suikerwerken alhier heeft bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan harer zaak haar geheele personeelten getale van 50 personen, verzekerd tegen ongelukken in en buiten het beroep. Couponboekjes II. IJ. S. Met primo Mei a. s. wordt bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatsch. eene nieuwe soort biljetten in gevoerd onder den naam van couponboekjes. De boekjes bevatten twintig plaatskaartjes geldig tus schen twee bepaalde plaatsen en in beide richtingen. De geldigheidsduur is onbepaald. De leden van een gezin kunnen gozamelijk of afzonderlijk op het boekje reizen. De prijs is twintig maal het bedrag van den halven re- tourprijs tusschen de beide aangegeven plaatsen. Het is den reizigers van deze plaatskaarten niet ge oorloofd aan tusschengelegen stations of halten uit te stijgen. Voorloopig zullen de boekjes uitgegeven worden voor reizen tusschen Amsterdam en Haarlem, Zandvoort, Sand- poort-Meerenberg Zaandam, Koog-Zaandijk, Wormerveer, Weesp Naarden-Bussum Hilversum, Baaru en Utrecht. De invoering van deze plaatskaarten maakt voor de contróle het afsluiten der stations noodzakelijk. Bljjkbaar is de invoering eene proef die bij slagen niet op uitbreiding zal laten wachten. Veehandel In Friesland. Het blijft met den handel treurig. In vette koeien nog trager dan in de vorige week, in kalveren en melkkoeien niets beter, alleen naar de eerste soort was een weinig vraag, zonder invloed op de prijzen. Over vloed van vee en voortdurende sluiting der grenzen zijn hiervan oorzaken. Naar Holland werd nog iets uitgevoerd in vette kal veren, waarin voor eenige dagen de handel zeer vlug was, is vrij wat verandering gekomen, daar door den toenemenden aanvoer de vraag ver overtroffen wordt. In stieren blijft het zoo slecht mogelijk daar de boe ren dit vee zeer graag willen missen vóór dat de wei den voldoende gras hebben, is het aanbod zeer groot, terwijl de vraag zeer gering is. In vette schapen en lammeren ook niet fleurig, wegens minder trek uit Engeland. In melkschapen weinig beter, door den grooten aan voer, daar een aantal veehouders, die hunne koeien niet voor den tegenwoordig lagen prijs willen missen, er toe overgaan om schapen te verkoopen, vooral ook met 't oog op de weide. In vette varkens en Londensche biggen tamelijk vlug, in zesweeksehe biggen iets beter. Prijzen vette koeien 21 a 28 ets. per x/a K.G., kalveren dito f 100 af 140, melk dito f 70 a f 135, pinken f 25 af 50, vette kalveren 27 a 31 ct. per K.G., stieren 16 19 ct., nuchtere kalveren f 3 a f 6, melkschapen f 11 af 17, vette schapen f 14 f 25, vette varkens (ruig) 17 19 ct., magere varkens f 10 a f 25, Londensche biggen f 16 a f 17, vale zeugen f 30 a f 50, zesweeksehe biggen i' 1 a f 1.40 per week.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2