No. 52. Wegen en Negentigste Jaargang. 1897. V R IJ D A (J FAMI1IEKAARTEN. Buitenland. 30 APRIL. FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en gaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ «,8«J franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f 0,««. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Toegangskaarten a f 1,—geldig eiken Maandag en Vrijdag van 1 tot 3 uur, gedurende het jaar 1897, voor den houder, zijn huisgenooten en logé's, kunnen aangevraagd worden ter secretarie der gemeente. Namens de Commissie van toezicht, C. D. DONATH, lid-Secretaris. Onderstaande perswet worden hun belang dringend uitgenoodigd zich ten spoedigste aantemelden ter gemeen e- secretarie (afdeeling bevolking) laatste woonplaats Gerrit Hoogvorst, Oudkarspel. Petrus van Dam, Haarlem. Cornells Glas, Amsterdam. Maartje Boekei, Graft. Joseph Hartogh de Wolf, Deventer. Carel Godefroi Bergsma, Tholen. Johs. Gregorius Pekelharing, Amsterdam. J. W. K. Dekker, Helder. Telefoonnummer3. Er is nog een tweede lezing van het telegramdie nog scherper is dan deze. EAEEIiAAD. Uit het Blauwboek over Transvaal, waarvan wij reeds de hoofdpunten mededeeldenblijkt dat de Reformers Sampson en Daviesdie geen gratie willen vragen't in de gevangenis te Pretoria nog zoo kwaad niet hebben. Zij zijn in een afzonderlijk gebouwtje op de binnenplaats gehuisvest en hebben hun eigen bed den en meubelen. Hun maaltijden worden hun uit de club gebracht. Een paar bezwaren van weinig belang die zij nog hadden zijn op verzoek van den heer Greene j (den Britschen agent) door de Transvaalsche regeering weggenomen. In het station Aldersgate-street van den Londenschen ondergrondschen spoorweg, heelt Maandag een zware ontploffing plaats gehad in een eerste klasse waggon van een trein die juist kwam binnenrijden. De waggon is voor het grootste deel aan splinters geslagen, elf reizigers werden gewond, waaronder drie zeer ernstig. Een dezer overleed Maandagnacht. De oorzaak is nog onbekend, de geruchten dat de ramp aan opzet toe te schrijven zou zijn, missen tot heden allen grond. DUITStHM.AAD. Gelijk men zich herinneren zal wenscht de keizer een belangrijke uitbreiding der marine, doch gaat de Volksvertegenwoordiging op zijne wenschen niet in. Verbitterd door dien tegenstand heeft de kei zer thans opnieuw uiting gegeven aan zijne gevoelens Toen nl. prins Heinrich van Pruisen van den Duitschen keizer de opdracht kreeg om den vorst te vertegenwoor digen bij het diamanten jubilé van koningin Victoria, ging de prins dadelijk aan boord van zijn vlaggeschip König Wilhelm'' en liet hij de bemanning op het dek aantreden om voor het front het telegram des keizers voor te lezen. Daarin zoide de keizer ongeveer »Ik betreur het zeer dat ik voor dit fee3fc geen beter schip dan de »König Wilhelm" te uwer beschikking kan stellen terwijl andere volkeren met hunne trotsche oor logschepen zullen pronken. Dit is het trenrige gevolg van de houding der mannen zonder vaderland die de aanschaffing van nieuwe oorlogschepen weten te beletten. Maar ik zal niet rusten voor ik mijn marine op dezelfde hoogte heb gebracht waarop het leger staat. Ik ver wacht van de manschappen van de »König Wilhelm dat zij zich bij het feest zoo zullen gedragen dat zij den Duitschen naam eer aandoen. FRAAKKIJK. De reis van keizer Frans Joseph naar Petersburg wordt ook door de Fransche bladen besproken. Zij troosten zich met de gedachte, dat czaar Nikolaas, Frankrijks beste en eenige vriend, zich niet zal leenen tot het verwezenlijken van het denkbeeld der Duitsche staatslieden, om een .nieuwen Driekeizersbond op te richten. De regeeringsgezinden bladen .Figaro'', .Débats en .Temps", grijpen de gelegenheid aan, om de openbare meening gerust te stellen omtrent de plannen van den Czaar zij wijzen op de weldaden van het verbond met Rusland en veroordeelen scherp de houding van hen, die in deu laatsten tijd het nut van dit verbond in twijfel durfden trekken. Luidens berichten uit Melilla staat de Fransche generaal Curri met drie duizehu man aan de grens van Marocco, terwijl twee escadrons cavalerie reeds het Ma- roccaansch gebied van den kabylenstam Beni Ilajin bezet hebben. Het geheele grensgebied tusschen Oran en Ma- lilla is in staat van oorlog. RKIEHEALAAD. Athene is in rep en roer! De oppositie afgevaardigde Ralli, die te Larissa geweest is, heeft de meest zonderlinge berichten verspreid omtrent het optreden der Grieksche troepen. Volgens hem, is het I geheel onwaar, dat er in de Mati-pas hardnekkig zoude zijn gevochten doch hebben de Grieken zonder eenigen tegenstand en zonder de minste reden de pas ontruimd. Ook de vlucht uit Larissa, met achterlating van ammu nitie, artillerie, geld en levensmiddelen werd door de omstandigheden volstrekt niet gewettigd. Volgens Ralli is een en ander toe te schrijven aan de schuld van de staf die sedert ontslagen is, en nu zal worden samen gesteld onder leiding van kolonel Smolentz, den verde diger der Revoni-pas. Het spreekt van zelf, dat het Atheensche volk, door de nederlaag toch reeds ontstemd, deze verhalen (die, telegrammen van dagbladcorres pondenten bewijzen 't niet geheel onwaar zijn) gretig aanhoort en zeer verbitterd is tegen de regeering. De Koning werpt met verontwaardiging elke verant woordelijkheid voor het terugtrekken van het leger van zich Ralli deelde den 28 den Koning mede, dat het ministerie niet langer het vertrouwen van het volk of van de Kamer bezit. Te Piraeus hadden ongeregeldheden plaats; het volk drong de koffiehuizen binnen en ver nielde de portretten van den koning. Intusschen hebben de Turken na de inname van Larissa niet stil gezeten. Een telegram uit Athene meldt, dat de Turken op een uur afstand van Volo zijn en dat de Grieksche troepen den terugtocht hebben aangenomen, de gewonden uit de hospitalen medenemend. In Epirus gaat het den Grieken beter. Zij rukken voort op den weg van Philippiades naar Janina. De Grieksche cavalerie doet verkenningstochten in het voor terrein. Een ontmoeting had plaats tusschen deze cavalerie en 300 Turken. Soule en Kamarena zijn door de Turken verlaten. De inwoners van Epirus door de Grieken van wapens voor zien, strijden tegen de Turken. Het garnizoen van Prevesa schijnt ontmoedigdhet is sterk verminderd ten gevolge der heerschende besmettelijke ziekten. De Grieken vonden in de verlaten passen geschut en krijgsvoorraad. ITAIilE. De vrienden van Acciarito die gevangen waren genomen onder verdenking van medeplichtigheid aan den moordaanslag, door dezen op koning Umberto I gepleegd, zijn weer vrijgelaten. De .Avanti," oen socialistisch orgaan, is wegens naar beschouwingen over den aanslag in beslag genomen tot driemalen toe. De tweede maal, dat de politie de te koop aangeboden nummers aan de colporteurs ontnam, werden deze tevens in verzekerde bewaring gebracht Daarop gingen de hoofdredacteur en de directeur, die beide afge vaardigden zijn, gebruik makende van hun onschend baarheid, in hoogst eigen persoon de bladen rondventen. SPAAJE. Volgens een telegram uit Manilla aan de Heraldo te Madrid zijn er op de Philippijnen nog 25,000 8) Door Debora van de Velde. Het was eene groote verlichting voor de kinderen, toen grootmama het sein gaf, dat zij het ontbijt als ge ëindigd beschouwde ze hoopten nog even in den tuin te kunnen gaan, eer ze in de schoolkamer werden ge roepen, en Agnes had reeds Ellen bij de hand genomen, doch juffrouw Braun scheen het er opgezet te hebben, aan de barones te toonen, welk een goede tact zij had en hoe zij de meisjes althans niet bedierf. .Freule Agnes en Bertha", klonk haar harde stem, »ge kunt wel vast naar de schoolkamer gaan, en uwe leesles nazienover tien minuten kom ik bij u. Wij zullen vandaag wat vroeg beginnen, om vóór de koffie nog eene wandeling te maken. Gaat maar vooruit. Ellen blijft zoolang bij mij". En toen Ellen zich angstig tegen Agnes aandrong, voegde zij er aan toe: .verstaat ge Ellen, of moet ik u de kast eens even laten zien Agnes was wel genoodzaakt haar zusje los te laten, morrende gehoor zaamden de beide oudste meisjeszij begrepen heel goed, dat de gouvgrnante hen wilde straffen voor hetgeen Bertha had gezegd, maar al durfden zij niet wederstreven, in die kinderharten ontkiemde een gevoel van bitteren haat, zoowel tegen hunne grootmoeder als tegen juffrouw Braun, eene haat sterk genoeg, om, als ze tot ontwikke ling kwam het goede zaad te verstikkendoor Anna "Waller in die kinderharten gestrooid. .0, Agnes'', zei Bertha, toen ze in de schoolkamer waren, »ik wou dat ik pa's adres wist, dan zou ik üem een brief schrijven; ik weet zeker dat hij niet goed vindt, dat wij zoo behandeld worden." .0, voor ons is het nog zoo erg niet", zei Agnes, .maar die arme Ellen, zij is nog zoo klein. Ik weet zeker dat het geen kuurtjes zijn, zooals grootmama zegt, maar dat zij wezenlijk ziek is.Weet je wat ik geloof'ging ze fluisterend voort»Ik geloof dat Ellen dood gaat, net als mama, vind jij het heel erg om dood te gaan »Ja, ik wel", zei Bertha, .want ik wou graag nog een beeleboel pleizier in mijn leven hebben, en dat krijgen we zeker, als pa weer terug is; ha", liet zij er met ion- kelende oogen op volgen, .dan zullen wij hem vragen of hij juffrouw Braun weg stuurt, net als grootmama juffrouw Waller heeft gedaan. Als ze eens,"begon Agnes maar ze vervolgde nietde kinderen grepen haastig naar hunne boeken, omdat zij de zware stap van hunne gou vernante herkenden. Weinige oogenblikken later was het leeren in vollen gang en kleine Ellen zat op een laag stoeltje, over eene lei gebogen, om letters na te teekeneu. Nu en dan bleef het handje krachteloos op de lei rusten en steunde zij het moede hoofdje met den linkerarm, doch zoodra de gouvernante naar haar keekging ze weer voortde bedreiging voor de kast had hare uitwerking gedaan. Grootmama bad haar doel bereikt, zoo meende ze, toen ze na afloop der morgenles de kinderen, ook Ellen, met de gouvernante naar buiten zag gaan. Doch ze kwam tot de ontdekking dat ze misgetast had, toen nog geen tien minnten nadat ze waren uitge gaan de beide oudste meisjes, met ontstelde gezichten onaangediend haar boudoir kwamen binnenstormen, met den uitroep .Grootma, Ellen is op den weg in elkaar gezakt en de dokter zegt, dat zij er erg aan toe is. »De dokter riep de barones verbaasd, doch eer ze een uitleg kon vragen, stond dokter Ekhart voor haar, met het bewustelooze kind in zijne armen en op den voet gevolgd door juffrouw Braun, die er vreeselijk ver hit uitzag en in haar duitsch-hollandsch klaagde dat het haar schuld niet was. .Zwijg met uw gelamenteer," zei de arts gebiedend. .Mevrouw", liet hij er op volgen»ik was juist in de nabijheid toen dit lieve kind dit toeval overkwam, en al heb ik pezegd niet terug te komen achtte ik het mijn plicht, de kleine bij te staan. Ik herhaal u dat de toestand van het kind hoogst gevaarlijk is, ik zal natuurlijk doen wat de kunst vermag, om het tot be wustzijn te brengen." Zonder verdere toestemming te vragen legde hij het kind op de canapé knielde er nevens en waschte het hoofdje met eau de cologne en waterdat hij op de toilettafel vond. In spanning sloegen allen hem gade, noch de barones, noch de gouvernante schenen in staat te zijn een woord te uiten, of het ongepast te vinden, dat die man daar deed of hij tehuis was. Agnes en Bertha, stonden dicht in des dokters nabijheid en zagen naar hem op met een eerbied, als had hij het leven van hun zusje in zijne hand. Eindelijk sloeg Ellen de oogjes op en keek met matten blik, eerst de dokter en toen hare zusjes aan, huiverde even en sloot de oogjes weder. Op dokter Ekhart's fluisterend verzoek: .geef eens wat drinken voor uw zusje en dau moet ge eens tegen haar praten," haastte Bertha zich een glas water te halen, en boog Agnes zich over haar heen, drukte een kus op het mondje, en zei: .Lieve Ellen, kijk mij eens aan." Haar woorden werden blijkbaar verstaan, want het kind opende de oogjesrichtte zich op, sloeg de armpjes om de hals van Agnes, en fluisterde: .Bij me blijven" en toen Bertha juist met het glas water kwam, lachte zij haar toe, en zei: .Zoete Bert". Toen legde zij haar hoofdje weer neer en gaf door gebaren te kennen dat zij hoofdpijn had. Thans eerst wendde dokter Ekhart zich tot de barones en gaf te kennen, dat het kind dadelijk naar bed ge bracht moest worden. Hij nam zelf het patientje op en droeg het in zijne armen naar de kinderkamer. Hij beval alle mogelijke stilte aan, doch voegde er bij, dat het kind niet alleen gelaten mocht worden. Het best was dat de zusjes bij haar bleven totdat zij sliep. Slechts noode scheen hij te kunnen besluiten, te scheiden van het kind, doch toen hij eindelijk het vertrek verliet, wenkte hij de barones en sprak: .Mag ik weten, mevrouw of u verlangt dat ik weder kom, of dat u een ander genees heer wilt raadplegen." ,Ik zal dokter Ter Heide uit de stad ontbieden, hij kan dan morgen hier komen." .Morgen? Zooals u wilt mevrouw, maar dat zal mij dan niet verhindereD, heden eenige medicijnen voor de zieke te zenden en vóór den avond nog eens weer te komen. Het zenuwgestel van het kind is vreeselijk over spannen en de pols slaat zwak. Ik zal u ijs zenden om op het hoofdje te leggen en ik zou u raden eene ver pleegster te nemen, want ik vrees dat er nog moeielijke uren komen kunnen, en geloof dat alleen een zeer zachte zorgvuldige behandeling de kleine meid kan redden. Ook moet ik er op aandringen, als u nog niet aan uw zoon geschreven hebt, hem te telegrafeeren, want het zou wel eens spoedig kunnen afloopen." Na het vertrek van dokter Ekhart scheen het gedu rende eenige oogenblikken dat Ellen ingeslapen was, althans ze lag stil met gesloten oogjes en hare ademha ling schoon zwak ging toch geregeld. Grootmama had de kinderen weggezonden en zelf de plaats naast het ledikantje ingenomeD. De trotsche heerschzuchtige vrouw had een zwaren strijd met zich zelve. Ze kon, ze wilde het niet gelooven, dat hier het leven van het kind op het spel stond en dat er maar een middel was, om het te reddenn. 1. het verlangen van het kinderhart te

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1