Nederland. opstandelingen die zich niet hebben onderworpen. De re bellen hebben zich in de bergen teruggetrokken en zijn voornemens daar den strijd voort te zetten. Het ontslag van generaal Polavieja heeft een ongunstigen indruk ge maakt. ZUID-AFR1HA. In het Kaapsche parlement sprak de heer Merriman een krachtig woord ten gunste der Boerenrepubliek. Hg keurde de enquête te Londen af die zeide hg blijkbaar een poging is om den rooftocht te rechtvaardigen. Zijn gevoelen was, dat de Transvaal met zachtheid behandeld moet worden want de republiek heeft ernstige grieven die nog altijd niet hersteld zijn. Hg ging ongeveer als volgt voort »Niet de nederlaag bij Majuba-heuvel heeft schande gebracht over de Britten, maar de poging om de Boeren van hun vrijheid te berooven. «Het is geen schande dat een bende ongeoefende mannen aangevoerd door officieren bij Doornkop werd verslagen, maar schandelijk is het lage verraad en bedrog, dat deze poging moest verbergen. «Ik geloof dat Transvaal en Oranje Vrijstaat een slag boom zijn tegen bastaard-imperialisme en bastaard-kapita- lismedie de vrijheid zouden verdrinken in een zee van bederi". Menscheneters In Kopenhagen. Een afgrijselijke gebeurtenis wordt in het laatste nummer van Politiken vermeldTe Kopenhagen is een blanke door menscheneters verslonden. Sedert eenigen tijd waren er in een circus te Kopen hagen een troepje Kannibalen uit Afrika te zien. Een paar avonden geleden ging de secretaris van het circus, Scheel'-Vandel genaamd zijn gewone inspectie maken en wel ditmaal alléén in plaats van zooals gewoonlijk met eenige knechts. De wilden leken hem namelijk zeer vriendelijk. Men heeft hem niet weer gezien, 'smorgens kwam een opzichter in het vertrek der kannibalen en ontwaarde een schouwspel dat hem deed verstijven van schrik. Op den vloer en aan den wanden zag hij overal bloedvlek ken, half afgeknaagde beenderen lagen hier en daar ver spreid De kannibalen hadden den ongelukkigen Scheel-Vandel opgegeten Zijn kleeren hadden ze net jes opgevouwon op een hoop gelegd met zijn hoogen hoed er bovenop. Hoe alles gebeurd is, weet men natuurlijk niet. Scheel- Vandel was oen krachtig manal was hij ook wat zwaarlijvig. Waarschijnlijk is hij van van achteren be sprongen en is hem de keel dichtgeknepen. Daarop heb ben de wilden hom ontkleed en ze hebben hem rauw opgegeten. Sommige beenderen waren gekraakt en het merg was er uit gezogen, hetgeen overeenkomt met het geen Reclus in zjjn groote aardrijkskundige werk schrijft over de voorliefde der kannibalen voor die lugubere lekkernij. De kannibalen zijn gearresteerd, hetgeen zij zich ge duldig lieten welgevallen. Alleen toen hen de handboeien werden aangelegd, deden ze een dreigend gebrom hooren. Overigens begrepen ze er natuurlijk niets van en de advocaat, die hen voor de rechtbank zal verdedigen ge looft dan ook stellig dat hij vrijspraak krijgt op grond van hun totale argeloosheid. De vreeselijke gebeurtenis heeft eigenlijk nog een slacht offer gekost. Do opzichter, die 's morgens het eerst bin nenkwam is krankzinnig geworden van schrikhij is in den waan dat iedereen hem wil verslinden. Een lederhandelaar de heer V. With, te Horsens (Denemarken), heeft dezer dagen patent genomen opeen toestelom vee uit een brandenden stal te redden. Het eerste dier wordt door een toestelletje buiten den stal losgemaakt. Ieder dier, dat los komt, maakt het volgende los. Onderling zijn de dieren aan een dunnen staaldraad verbonden, waarvan 't eene eind buiten den stal vastzit. Zoodoende kan men ze naar buiten trekken, zonder zelf in het brandende gebouw te gaan. Er werden proeven genomen met goed succes. middagdutje. Een waard te Berlijn heeft iets nieuws bedacht om gasten te lokken. Wetende dat velen er prijs op stellen na den eten een dutje te doen heeft hij een achterzaal van zijn eethuis met rustbedden en gemakkelijke stoelen laten voorzien waar zijn gasten voor een klein offer na den maaltijd een uiltje kunnen knappen. Bijbelvast. Wegens dronkenschap en wangedrag werd te New- York een man voor den rechter gebracht. Hij verdedigde zich met de verklaring dat hij had gehandeld naar het voorschrift van den Bijbelen zonder een oogenblik te aarzelen sloeg hij op in het aanwezige exemplaar, dat gewoonlijk bij het afnemen van den eed gebruikt wordt Spreuken XXXIen hg' las den verbaasden magistraat het zesde en het zevende vers voor: «Geeft sterken drank dengenen die verloren gaat en wijn dengenen die bitter lijk bedroefd van ziel zijndat hij drinke en zijne ar moede vergete en zijner moeite niet meer gedenke". De rechter luisterde goed toe, en zei maar één woord «vrijgesproken". bevredigen en juffrouw Waller terug te laten komen, en toch Als het eens zoo was, als dokter Ekhart eens gelijk had, wat dan Maar ze wist immers niet eens, waar juffrouw Waller heengegaan wasze zou dus eerst nog bij hare familie naar haar adres moeten infor- meeren en zij kon toch niet eischen dat men haar daar waar ze in betrekking was, liet gaan. Het kind sliep heden rustigmorgen zou ze dokter Ter Heide uit de stad raadplegen, hij was een akademie- vriend van Otto, als hij hetzelfde oordeelde, dan zou ze in Godsnaam toegeven. Ja, ze kon ook Johan met het rijtuig wel naar de stad sturen om dokter Ter Heide te vragen, nog heden te komen, dit was eigenlijk beter, dan kon hij ook zeggen of hij den toestand zoo gevaarlijk vond, zoo ja, dan zou zij ook Otto telegrafeeren. Doch juist toen zij tot dit vergelijk met haar geweten gekomen was en opstond om hare bevelen te geven werd plotseling de schijnbaar rustige slaap van Ellen verbrokenhet kind vloog wild overeind, doch zonk weer terug in hare kussens en lag daar, met gloeiend gezichtjeterwijl de handjes onophoudelijk aan het dek plukten. Ja tbans begreep grootmama het, er was gevaar. Neen nu mocht zo niet langer uitstellen. »Er moet dadelijk ingespannen, en dokter Ter Heide gehaald worden; vraag hem onmiddelijk mede te gaan", klonk haar bevel en met bevende handen schreef ze nu ook het telegram aan haar zoon: „Ellen zeer ziek. Kom te huis!" Maar nog eer Johan de koetsier klaar was om weg te rijden, hield het koetsje van dokter Ekhart voor de villa stil en stapte deze er uit, gevolgd door zijn collega uit de stad. Een zucht van verlichting ontsnapte op dat oogenblik grootmama's lippen ze dacht er heden niet aan, dat dokter Ekhart eigendunkelijk had gehandeld en het kwam nu zelfs niet in haar op, dat deze twee mogelijk samenspan den, om haar te dwingen tot wat ze niet verkoos te doen en toen ze nu, nadat de beide geneesheeren met elkan der beraadslaagd hadden, met beklemd hart aan dokter Ter Heide vroeg: «Mag ik mijn zoon nog hoop geven, of is het noodig dat ik hem terstond telegrafeer," gaf deze haar bedaard ten antwoord: »Er is reeds een telegram afgezonden, mevrouw." »Ik was bekend met het adres van uw zoon, en ik had genoeg vertrouwen op mijn collega, om, waar hg het noodig achtte te telegrafeeren, hem daarin behulp zaam te zijn." Haring. A erbazend groot is de hoeveelheid haring in de laatste weken op de Friesche Wadden gevangen. Alleen aan de kust van Barradeel en Het Bildt wordt de ge zamenlijke vangst gerekend op een half millioen stuks per dag. In den beginne hebben de visschers daar dan ook beste zaken gemaaktte meer daar de vangst elders niet evenredig was aan dezen overvloed. Een groot deel der vangst gaat ook thans nog naar de rookerijen der plaat sen aan de Zuiderzeedoch zoozeer overtreft de vangst de vraag dat de visschers niet eens meer de moeite ne men dagelijks alle fuiken te lichten. Ook worden op de bouwlanden langs de kustin 't bijzonder op aardappel akkers, haringen aangewend tot mest. Deskundigen be weren dat een haringgelegd in het boorgat onder den pootaardappel den groei en de opbrengst van het gewas krachtig bevordert. Bloembollenvelllngen. Op de bij Akersloot gehouden bloembollenveilingen onder directie van de heeren M. van Noort en J. J. de Langen te Beverwijk en C. Schoon te Akersloot waren de prijzen der tulpen nog lager dan verleden jaar. De opbrengst der mindere soorten kon zelf de kos ten van landhuur en arbeidsloon niet dekken. Beter ging het daarentegen met hyacinten crocussen en enkele-narcissen. Zoo werden o. a. verkocht 436 regels dubb. narcis «Sulphur Phoenix" voor f 264; 3105 regels enkele-narcis «Princeps" voor f 448 en 15 regels id. «Bicolor Horsfieldii" voor f 10. De trosnarcissen waren echter zeer laag in prijs. Bezoek der Koninginnen. Door prachtig weer begunstigd, maakten H.H. M.M. den 27 een tocht naar het fort Pampus, en in den avond van dien dag werden in plechtige audiëntie ontvangen drie prinsen, zonen van den Vorst van Koetei, het rijk aan de Oostkust van Borneo, de troonopvolger Moehammad Alimoeddin I'angeran Adipati Sulta moeda en zijne jon gere broeders. Zij zijn eenige dagen geleden te Rotterdam aangekomen, onder geleide van den assistent-resident A. J. A. F. Eerdmans, die zijn verloftijd van een jaar met hen doorbrengt en daarbij ook reisjes met hen zal maken naar Londen, Parijs, en andere groote plaatsen. In de troonzaal waren, tegenover den troon, lage stoelen geplaatst, waarop de Prinsen plaats namen. Zij waren gekleed in nationaal kostuum, waarvan de knoopen uit edelgesteenten bestaan. De heer Eerdmans vervulde de rol van tolk. De Koninginnen waren gezeten onder den troonhemel en omgeven door het geheele Hof in groot-gala. Al knakte het ook haar trots voelde zij zich niet in staat zich gebelgd te toonen over dat ingrijpen in hare rechten, maar boog ze het hoofd en zei met bevende stem: «Ik dank u voor uwe zorg, doch u zult mij toch zeker vergunnen de kosten te dragen; dit telegram lag juist gereed om verzonden te worden, doch dit is nu onnoodigmaar beantwoord mij dan ook deze vraag: Acht u den toestand hopeloos «Hopeloos nog niet, doch wel ernstig. De kleine patient zal de zorgvuldigste verpleging behoeven, waarom ik u ook aanraad terstond eene verpleegster te nemen. Er is op dit oogenblik eene zeer goede beschikbaar, vindt u goed, dat ik haar uit uw naam verzoek de zorg van uw kleindochtertje op zich te nemen «Ik geloof wel, dat dit het beste zal zijn," sprak de barones, «indien u van mijn rijtuig, dat nu toch inge spannen staat, gebruik wildet maken om naar de stad terug te rijden, dan zou de verpleegster daarmede naar hier kunnen komen." «Uitstekend, mevrouw," gaf dokter ter Heide ten ant woord. «De verpleegster die ik op het oog heb, is eene hoogst beschaafde damezeer zacht voor kinderen, ik twijfel niet of zij zal bereid zijn terstond mede te gaan." «Ik hoop het, dokter, maar u komt toch ook morgen weer «Als u het wenscht zeker, mevrouw, doch altjjd in ver- eeniging met dokter Ekhart, ik ben het met zjjne be schouwing van de ziekte, voor zoover ik nu oordeelen kan, volkomen eens." Een uur later, zat reeds de verpleegster aan het bedje. Ellen ijlde zoo nu en dan, ofschoon ze toch rustiger scheen dan vóór de komst der doctoren. Was het moge lijk de zachte stem der verpleegster, die op het over spannen zenuwgestel van het kind invloed uitoefende Dokter Ekhart kwam vóór den nacht nog eens kijken. Hg vond het patientje vrij rustig maar doodelijk zwak. «Het kind zal een zware dobber hebben," zei hij tegen de verpleegster«als wij echter de koorts overwinnen kunnen, geef ik de hoop nog niet op. Moge het u maar gelukken, zuster, de plaats te vervullen in het hartje, om wier gemis het lieve kind treurt." «Ik zal er mijn best toe doen," gaf zuster Amaliaten antwoord, »u kunt er op aan, dat ik alles zal doen, om het patientje te troosten." Wordt vervolgd.) De heer Eerdmans sprak uit naam van den Sultan den vader der Prinsen, en bracht de betuiging over van zijn verknochtheid als bondgenoot van Hare Majesteiten en de Nederlandsche Regeering. Hierna bood de beer Eerdmans, uit naam van den Koe- toischen Sultan, drie cassetten aan, waarin, naar Oostersche wgze, geschenken waren besloten. D° geschenken bestaan uit een aantal heerlijke bril janten, deels naar Indische wgze in zware gouden ringen gevat, deels zonder monteering. Te zamen met stukken gouderts en andere kostbare of zeldzame delfstoffen waren zij in een smaakvol étui gerangschikt. Daarbij lag een fraai bewerkte hoorn van den neushoorn-vogel en ver schillende kostbaarheden, wier waarde verhoogd wordt door het feit, dat het poesakaerfstukken, zijn. Een tweede foedraal bevatte de prachtige dekschalen vam twee schildpadden op merkwaardige en kunstvolle wgze geprepareerd zóó dat eigenlijk het geheele dier in gedroogden toestand bewaard is gebleven. En ten slotte een groote staatsieklewang in oen scheede, alweder besloten in een étuidat eveneens was gevoerd met geplooid rood satijn. Dit wapen was geheel overeen komstig de klewangwelke de Vorst zelf draagt. De Regentes zeideook namens de Koningin dank voor deze geschenken en verzocht de Prinsen den dank aan hunnen vader over te brengen. Vrouwenbond en Verkiezingen. I)oor den Nederlandschen Vrouwenbond tot ver hooging van het zedelijk bewustzijn is een manifest tot de kiezers gericht, waarin zij worden aangespoord mannen te kiezen, «die in waarheid onze vertegenwoordigers kun nen zijn, die voor rechtvaardige wetten zorg dragen, die de vertegenwoordigers kunnen zijn van mannen en vrou wen beiden." «W ij, vrouwen zegt het manifest verlangen niet dezelfde rechten als de mannen, maar om onze plichten te kunnen volbrengen, verlangen wij, dat onze eigen rechten, onze rechten als vrouwen, geëerbiedigd en ge handhaafd worden. De man, die de vrouw verlaagt en tot speelbal zijner driften maakt, kan onze vertegenwoordiger niet zijn; die alzoo^ van den rechten weg afwijkt, kan op geen enkel terrein de ware wijsheid bezitten. «Brengt uwe stem niet op zulk een uit. «Wat wij als vrouwen verlangen is, dat de vrouw niet langer de paria der Maatschappij zjj en buiten de wet worde gesteld «dat aan gemeentelijke besturen de bevoegdheid worde ontzegd, om de ontucht te regelen in plaats van haar te bestrijden «dat huizen van ontucht bij Rijkswet worden verboden «dat het onderzoek naar het vaderschap worde toegelaten «dat de vrije beschikking over haar vermogen en haar verdienste aan de gehuwde vrouw worde gegund «dat de vrouw als getuige in burgerlijke zaken en als voogdesse als gelgke van den man zal mogen optreden; «in één woord, dat de vrouw als hulpe van den man, hij zij vader, broeder, echtgenoot of medeburger, de plaats zal kunnen innemen haar van Godswege aangewezen." Het manifest draagt de onderterkening van de leden van het hoofdbestuur. Landbouwtentoonstelling. Voor de Landbouwtentoonstelling in September a.s. te s-Gravenhage te houden, zijn door tusschenkomst van den minister van binnenlandsche zaken als subsidie f 1700 voor paarden en f 600 voor rundvee ter bevordering der paarden- en veefokkerij beschikbaar gesteld terwijl de minister van oorlog f 1000 heeft verleend voor uitlovin- gen voor paarden tevens heeft de minister goedgevonden dat aan het programma wordt toegevoegd No. 26 a. Paarden ^in 1893 en 1897 in Nederland geboren, te koop en geschikt voor artillerie-remontepaarden, le prijs gou den medalje2e prijs verguld zilveren medalje en f 10, 3e prijs zilveren medalje. De minister van oorlog heeft aan de remonte-commissie opgedragen op Vrijdag 24 September uit de op dit nom- mer ingezonden paardenzoo mogelijk aankoopen te doen zoo die paarden gemiddeld tegen niet meer dan remonteprijs kunnen aangekocht worden. Bij den uitgever van den Broecke te Amsterdam ver schijnt sedert 1 '/2 jaar „ïic Literarische Wegwtjier", oveizicht der laatste uitgaven op het gebied van weten schap en kunst. Van af April j.l. heeft dit maandblad eene belangrijke verbetering ondergaan door het literaire gedeelte, dat van nu af aan hoofdartikelen bevat over onderwerpen die met de letterkundige beweging in verband staan benevens boekbesprekingen en mededeelin- gen toe te vertrouwen aan bevoegde personen. De hoofd redactie berust in handen van heer Is. Querido. Veehandel in Friesland. In rundvee is, wat melkekoeien aangaat, de han del iets levendiger, echter zonder de zeer lage prijzen te verhoogen. De ietwat meerdere handel is het gevolg van het warmere weder, dat zeer gunstig op de weilanden werkt. Aan warmte alleen hadden de landerijen behoefte, en het gras begint nu welig op te schieten. Over het geheel is de aanvoer van rundvee op de jaar markten in dit voorjaar lang zoo groot niet als verleden jaar, terwijl de boeren toch gaarne willen verkoopen en bijna allen te veel vee hebben. Zij wagen hun vee ech ter niet op de markten, uit vrees voor besmetting. Er zijn boeren, die 10 a 15 stuks vee willen afzetten en toch niet er mee markten. In kalvekoeien is trage han del, in vet rundvee eveneens. Voor puike vette koeien betaalt men 21 a 24 ets. In lammeren is de handel in vollen gang, en het gaat hierin vrij vlug. De prijzen zijn echter nog niet zoo hoog als wij dit in de laatste jaren gewend waren voor f 6 koopt men een best lam. Melkschapen zijn nog al gezocht en behoorljjk in prijs. In varkens en biggen gaat het niet vlug in jonge biggen vlugger met hooge prijzen, 80 95 ets. per week. In paarden gaat het vlug, met hooge prijzen enters gelden tot f 180, twenters tot f 300, werkpaarden bren gen soms f 350 op, alles natuurlijk le qualiteit. Hoe meer 12 Mei nadert, hoe banger de boeren wor den voor het mond- en klauwzeer. Op menige boerderij ziet men aan den koestal een bordje «Verboden toegang", - om aldus besmetting te voorkomen. Bergen. In den avond van den 26 ontdekte de familie M. een begin van brand in het door een talrijk gezin bewoonde perceel van den sigarenmaker B. Daar de bewoners reeds ter ruste waren mag men van geluk

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2