Stadsberichten. Stedelijk Museum te Alkmaar. Telegrafische Berichten. Beurs- en Marktberichten. BURGERLIJKE STAND. Nr. 15869 f 1500; nr. 14131 f 1000; nr. 9367 f 400; nrs. 981, 3584 en 12354 f 100. 2434 f 1500; nr. 16418 f 1000; nrs. 7700 en 9055 15972 en 18233 f 200. Koste] ooze bezichtiging voor onvermogenden Waarschuwing voor gasverbrnikers. sprekendat het onheil zoo spoedig werd opgemerkt daar mendoor de bewoners op te kloppenthans ge makkelijk verdere gevolgen voorkwam. Heerhugowaard. Aan de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad hebben 262 kiezers deelgeno- mon. De heer D. de Boer werd gekozen met 154 stemmen; de heer P. van Langen bekwam 107 stemmen, terwijl 1 briefje van onwaarde was. Barslngerhorn. De ansjovisvangst is te K o 1 horn dag aan dag goed den 27 waren er sloepen, welke 18000 stuks aanbrachten. De visch is dit jaar mooi en gelijk matig van stuk de prijs is nog hoog. an Wienngen en uit Friesland zijn hier ook visschers aangekomen. Mond- en klauwzeer. Onder het vee van den veehouder A. Caton te de Rijp is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Een der beesten is, op last van den district-veearts, als zijnde ongeschikt voor de_ eomsumptie, onder politietoe zicht op de gemeentevuilnisbelt begraven. -Bij het vee van een tweetal landbouwers, te Oost- graftdijk, komt weder mond- en klauwzeer voor. Uit >s Bravenliage meldt men, dat den 28 op last der justitie het effecten- en wisselkantoor van den effectenhandelaar B. V., in de Spuistraat, verzegeld is, op grond van het feit, dat de heer V. sedert eenige dagen de stad verlaten heeft, zonder dat men weet waarheen hij zich heeft begeven. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Haarlem. Naar men verneemt, heelt de burge meester dezer gemeente geweigerd de noodige vergunning te verleenen voor het houdeu van den jaarlijkschen Uni- versiteits-wedstrijd op het Spaarne op Zondag 30 Mei maar het denkbeeld aan de hand gedaan, dien wedstrijd evenals verleden jaar, op den Tweeden Pinksterdag te doen plaats hebben. Hraft. In het kerkgebouw der Doopsgezinde ge meente te Noord-einde zal een orgel geplaatst worden geleverd door den heer Ypmaorgelmaker te Alkmaar. Het bestuur der vereeniging Floralia heeft aan 25 der leden, daarvoor bij loting aangewezen, uitgereikt eene verzameling bloemzaden, op de volgende voorwaar den 1. het zaad mag onder glas tot plantjes worden gekweekt; 2. deze plantjes mogen naar eigen keuze worden behandeld, doch niet in broeibakken3. van elke soort moeten op de dit jaar te houden tentoonstel ling 4 planten, elk in afzonderlijke pot, worden inge zonden4. üe 25 inzenders dingen naar 6 afzonderlijke prijzen. Deze prijzen, benevens de zaden, zijn een geschenk van den heer j. E. C. Vernoutzaadhandelaar te Haarlem eerelid der vereeniging. Handel in ridderorden. Te Botterdam schijnt iemand te wonendie den lieden decoratiöu bezorgt. Hij beveelt zich in de L.^ K. daarvoor aan en beweert tot aanbeveling zijner affaire, dat hij in het laatste halfjaar 67 personen heeft doen decoreeren o. a. 7 met de Spaanscbe Orde van Isabella Catholica en 19 met de Portugeesche Orde van Christus. Als eene bijzonderheid wordt gemelddat bij den Jz. te Wierlngerwaard13 hebben geworpen die allen in landbouwer J. Smit schapen 31 lammeren leven zijn. Paardenfonds. In de gemeente Vries is een paardenfonds opge richt waardoor bij voorkomende sterfgevallen de paar- denhouder in staat wordt gesteld een nieuw paard aan te koopen. Omdat de taxatie en de administratie koste loos worden uitgevoerdzijn de onkosten zoo gering mogelijk waardoor, bij eenig geluk in de eerste tijden de kas spoedig gevuld zal zijn. In elk der 7 onderdeelen van de gemeente zijn 8 taxateurs benoemd voor hunne omgevingterwijl buitendien een bestuur van 3 leden word gekozen dat het Centraal Bestuur uitmaakt. Hen doofstomme wielrijder. De doofstomme wielrijder A. Gr. Gr. Sutherland Royaards, die tusschen Augustus-95 en Februari-96 een tocht per fiets door een groot deel van Europa onder nam, heeft nog veel grootere plannen. Op zijn jongste Europeesche wielerreis door gekroonde Hoofden en beroemde mannen ontvangen, door zijne lot- genooten en wielrijdersclubs gastvrij begroet en geföteerd, onderneemt deze koene doofstomme thans een tweeden tocht, welke een bepaald doel heeft. Hij werkt namelijk reeds eenige jaren aan een lijvig geïllustreerd boekdeel over doofstommen, hun vinger- en gebarenspraak, het verschil daarin over de geheele wereld, enz., enz. De nu te ondernemen reis zoekt hij dienstbaar te maken om zijne reeds verzamelde aanteekeningen to vergrooten en nieuwe gezichtspunten op te doen. Daarom zal zijne reis thans gaan door Zuid-Holland en Noord-Brabant naar Antwerpen en Brussel, om over St. Quentin, Reims, Epernay, Parijs te bereiken. Van hier gaat de tocht over Angoulème, Bordeaux, Arjuzanx over de Pyreneeën naar Burgos in Spanie. Verder over Valladolid, Madrid, Al cazar, Albacete naar Cartagena of Valencia, mogelijk ook naar Granada. Per stoomboot gaat dan de reis naar Algiersdan verder te fiets door Tunis, Tripolis naar Caïro en Jeruzalem, en komen geene omstandigheden daartusschen, om dan zijn reis te vervolgen door Nubië, Abessynië en de andere Staten naar Zuid-Afrika, van waar hij per stoomer terugkeert, Beverwijk. Aaustaanden Zaterdag 1 Mei wordt de paardentram geopend, welke gedurende het badsei zoen dienst zal doen tusschen Beverwijk en Wijk-aan-Zee Haasfabrlek. Te Garnwerd (Gron.) heeft de heer J. de Vries, uit Alkmaar, eene fabriek opgericht voor de bereiding van kaas uit volle room. Bcllzijl. Het tekort in het faillissement van den heer J. Borst, houthandelaar alhier, is nog niet met ze kerheid bekend, op zijn minst bedraagt het vermoedeljjk twee en halve ton. Hen droevig ongeluk. Te Ilemrik, in de Friesche gemeente Opsterland reed de landbouwer H. met paard en wagen huiswaarts achter den wagen was een zware landrol vastgebonden. Een twaalfjarige knaap, broeder van genoemden land bouwer, die hem zag aankomen, ging hem tegemoet, en begaf zich nevens of achter den wagen. Hij schijnt toen gestruikeld te zijnalthans plotseling ontdekte H. tot zijn niet geringen schrik, dat de knaap onder de rol was geraakt, welke hem over het lichaam was gegaan. De dood volgde bijna onmiddellijk. kamerverkiezing. Bij de den 27 gehouden verkiezing, voor een lid der Tweede Kamer, in het hoofdkiesdistrict Rotterdam, werden ingeleverd 1567 biljetten. Van onwaarde waren er 53, geldig 1514. De volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 758. Gekozen werd de heer mr. E. E. van Raalte met 1456 stemmen. Verkiezing. In de Zondagmiddag gehouden en bijzonder druk bezochte vergadering der vereeniging van Radicalen, in het kiesdistrict Zaandam, is met algemeene stemmen, onder applaus, de heer K. Czn. de Boer, aftredend lid, candidaat gesteld voor de a.s. verkiezing voor het lid maatschap van de Tweede Kamer. De groepen II en III van de Vrijzinnige kiesver- eeniging te Leiden stelden mede tot voorloopige candida- ten voor de Tweede Kamer de heeren mrs. H. L. Druk ker en W. van der Kaay, eerstgenoemde echter door groep II als eenig candidaat. Van den heer H. J. Bool, aftr. lid, was bericht ontvangen dat hij eene verlenging van zijn mandaat niet wenschte. De „Vila van Holland" zal met ingang van 1 Mei a. s. weder vier malen per dag varen, tusschen den Helder en Texel. - Avenliorn. Tot lid van het bestuur der banne „Avenhorn" is herkozen de heer C. Wijdenes Spaans, tot secretaris-penningmeester de heer D. Ie Clercq. Beemster. Op de j. 1. Vrijdag alhier gehouden voorjaarsveemarkt was 277 stuks aangevoerd. Door den stuggen handel werden over 't geheel lage prijzen besteed. Zondagmorgen had aan den Jisperweg een ongeluk plaats, dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen. Terwijl de heer P. van Diepen van de kerk huiswaarts keerde, lakte paard en rijtuig te water, waarbij het paard zulk een leelijken val deed, dat het bijna onmiddelijk in den modder stikte. De 5 personen die zich in het rjjtuig bevonden, werden gelukkig allen gered, doch het rijtuig zelf werd zwaar beschadigd. Bestuurderen van het Waterschap »de Beemster hebben in hunne laatste vergadering besloten de pol- derlasten van f 7 per H.A. te brengen op f 6. Opperdoes. De eerste pogingen in deze gemeente ter verkrijging van brongas, op de boerderij van den heer O. Wijdenes Gz., zijn met gunstigen uitslag be kroond. Sckagen. De volgende verdeeling der feestelijk heden op de Gewestelijke Gymnastiekuitvoering den 31 Juli en 1 Augustus alhier te honden is door de feest commissie in overleg met het gewestelijk bestuur vast gesteld. Zaterdag 1° aankomst der turners met den trein van 2,45 2°. optocht naar het feestlokaalbegroeting van »Lyeurgus"; 3°. 5-7 uur, groepoefeningen op het feestterrein, daarna diner; 4°. 8 uur, ontvangst gewestel bestuur; 5°. 9-9% opstelling van den fakkeloptocht6°. optochtdaarna gezellig samenzijn. Zondag 1°. repetitie van de vrije oefeningen van 9-11 '/t uur; 2°. 12)-1 uur, opstelling optocht3°. 1) uur ontvangst ten raadhuize 4°. optocht door de gemeente, daarna groote uitvoering 5°. gemeenschappelijk diner. Den 14 Juni zal in het Noordhollandsch Koffiehuis alhier de jaarlijksche vergadering plaats hebben van on derwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Helder, onder voorzitterschap van den schoolopziener in genoemd arrondissement, den heer Mr. Büchner te Alkmaar, De cursus voor onderwijzersdie voor de landbouw- acte wenschen te studeeren zal alhier den 1 Mei aan vangen en gehouden worden in het lokaal der winter landbouwschool des zaterdags van 4)8 uur. De leeraren van genoemde school, do heeren Nobel, de GierenMuijs, zullen zich met het onderwijs belasten. Een twintigtal onderwijzers hebben zich voor den cursus opgegeven De gemeenteraden van Opmeer en Spanbroek hebben zich in hunne vergaderingen verklaard voor het in gezamenlijk onderhoud nemen van de nieuwe brug »de Wip.'' Zoodoende zal 't naar we hopen, slechts korten tijd duren eer deze groote verbetering tot stand is gebracht. Cadettenschool. Bij de herbesteding voor het éénjarig onderhoud der Cadettenschool waren 2 inschrijvingen ingekomen le. F. Rike f 1525, 2e. J. Dorregeest f 1511. De raming was f 1340. Benoemd tot luit.-kolonel bij den Staf der infan terie majoor Hoornbos, directeur van de Cadettenschool. Alemarla. - De vereeniging tot bevordering van het vreemde lingenverkeer en verfraaiing van Alkmaar e.o. „Alcmaria", zal eene algemeene vergadering houden op Vrijdag, 30 Aprildes avonds te 8 uur, in het hotel »de Toelast". Het verlorene terecht. - De f700.—, onlangs door den heer W. alhier verloren, zijn terecht. Een heer, te Purmerend woon achtig, vond ze, en gaf daarvan kennis aan den commis saris van politie alhier. De heer jhr. mr. T. A. .1. van Asch van Wijck zal, op uitnoodiging der antirevolutionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje", op Dinsdag, 4 Mei, als spreker optreden In het lokaal «Hnrmonie", alhier. Matthijs Willemina v. Cornells de 3541e STAATSLOTERIJ. 4e klasse, 3e lijst, 28 April. 4e klasse, 4e ljjst, 29 April. Nr. 400 nrs. Laatste Berichten. Be tot de In de oorlog ln het Oosten. 28 April. ATHENE. Een aantal Kamerleden behoorende oppositie hebben een proclamatie uitgevaardigd, hachelijke omstandigheden waarin het vaderland verkeert, richt de oppositie tot allen het verzoek dat ieder bijdrage tot het handhaven der orde niet alleen voor de veilig heid van allen maar ook ter verdediging van de eer en rechten der natie. De vijand heeft den vaderlandschen bodem betreden en ons leger staat tegenover hem. Ieder die de orde tracht te verstoren, zou zich tot bondgenoot van de Turken maken. De proclamatie heeft een kalmeerenden invloed gehad. In geval van een crisis zal Ralli waarschijnlijk, met de vorming van een kabinet worden belast. Daarin zul len dan alle partijen der oppositie vertegenwoordigd zijn. De stad was hedenavond rustig. De Kamerzitting konwegens onvoltalligheid niet doorgaan. De voorzitter heeft de zitting opgeheven te midden van het gemor van het publiek. Het gevecht, dat hedenmorgen bij Velestrio begonnen is, duurt voort. Later. Het gevecht bij Valestino is gunstig afgeloopen voor de Grieken. De Turken werden met verlies terug geslagen. KONSTANTINOPEL. De Wallachen in Macedonië hebben de wapenen opgevat en zich bij de Turken aan gesloten tegen de Grieken. De mogendheden hebben geprotesteerd tegen het aan vallen van open havens door de Grieksche vloot. Uit het paleis is aan het Turksche leger bevel gezon den, tegen Phersala en Lamia op te rukken. GETROUWD 29 April. Pieter de Heer en Trijntje Ruiter. Adrianus Tekenbroek en Catharina Muelink. GEBOREN: 28 April. Adrianus Johannes Wilhelmus, z. van Johan nes Bernardus Peperkamp en Johanna Alida Wessels. OVERLEDEN 28 April. Johannes Schoonhoven, 88 j. Bergen. Overleden 2 Mrt. Henderijntje Beijwaard echtgen. Wit79 j. 7 Johannis Leijen, echtgen. van Elisabeth Duin, 52 j. 14 Klaas Oldenburg, wednr. van Maria Wilheirnina Grootes, eerder vaD Jannetje Brouwer80 j. Zuid- en Nfoordsehermer. Ondertrouwd en getrouwd: 5 en 21 Mrt. Barend Plooijer en Neeltje Groot. Getrouwd: 14 Mrt. Matth ijs Wortel, te Oudcarspel, en Grietje Jonker. Geboren: 3 Mrt. Krijntje d. van Baart Bak en Jaapje van t Hof. 13 Wiilem z. van Pieter Schram en Marijtje Sint. 14 Willem z. van Klaas Wester en Klaasje Hartog. 16 Nantje, d. van Jan Kuiper en Geertje Geertrui Bas. 27 Evertz. van Pieter Nool en Grietje Bakker. Overleden: 9 Mrt. Pietertje, d. van Arie Vis en Trijntjes Asjes, 5 j. 11 Klaasje, d. van Pieter Krom en Maartje Oud, 1 j. BEZICHTIGING tegen 1© ets. de persoon op Kon dag O Mei, 's namiddags van 13 uur. De Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar gesteld ter secre tarie der gemeente van 3 tot 8 Mei's voormiddags van 9 tot 2 uur. op Kondag 16 Mei, 's namiddags van 1 tot 3 uur, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergade ring der commissie op Donderdag 13 Mei, 's na middags van 23 uur, ten stadhuize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Het museum is voorts te bezichtigen iederen MAAN DAG en VRIJDAG van 's namiddags 1—3 uur, tegen betaling van 25 cents de persoon. De Directeur der Gasfabriek brengt in herinnering de artikelen 5 en 6 der Verordening, regelende het gebruik van gas door particulieren (Gemeenteblad nr. 102, 1883), alsmede artikel 3 der Verordening, regelende de voor waarden, waarop het kookgas geleverd wordt (Gemeente blad nr. 4, 1888), volgens welke artikelen het niet ge oorloofd is van gasleidingen of van veranderingen daar van tot verplaatsing of vermeerdering van lichten, indien die zijn aangelegd of tot stand gebracht door andere werklieden dan die der fabriek, gebruik te maken dan nadat die door hem zijn onderzocht en in orde bevonden. Alkmaar, De Directeur, 26 April 1897.KENENS. Be oorlog. 29 April. ATHENE. Verscheidene afgevaardigden van de meer derheid verklaarden tegen de regeering te zullen stem men. Er heerscht groote verbittering. Meer dan tien duizend personen stonden nabij het gebouw der Kamer. Verschillende sprekers hieldeD toespraken. De afgevaar digden der oppositie ontvingen tal van bewjjzen van sympathie. De tribunes der Kamer waren propvol. De oud-minister Ralli werd bij het verlaten der Kamer toe gejuicht. Van het balcon zijner woning hield hij eene toespraak tot de menigte. Delyannis had eene conferen tie met den Koning. 's-Gravenhage, 29 April. Eerste Hamer. Aangenomen werd het japansche handelstractaat, de verhooging der bezoldiging van ambtenaren van het O. M. bij de kantongerechten, de oprichting der Kamers van arbeid de regeling van los- en ligdagen van bin nenschepen en de regeling van den rechtstoestand vau het reservepersoneel. Amsterdam, 28 Apr. AardappelenFriesche Dok- knmmer jammen f 0.a 0,—, Franeker f 1.40 a 1,60, Fr. zaaiers f 1,a 1,10, dito blauwe f 0,00 a 0

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3