Negen en Negentigste Jaargang. 1897. ZÖNBAGf 2 MEI. Stedelijk Museum te Alkmaar. Crevonden IToor werpen. Buitenland. Nederland, Kostelooze bezichtiging toot 011 vermogenden NO. 53. Eerste blad. ALMAiRSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoon nummer3. Prijs der gewone Ad vertent lën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BEZICHTIGING tegen ÏO ets. de persoon op Zon dag 9 Mei, 's namiddags van 13 uur. De Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar gesteld ter secre tarie der gemeente van 3 tot 8 Mei, 's voormiddags van 9 tot 2 uur. op Zondag 16 Mei's namiddags van 1 tot 3 uur, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergade ring der commissie op Donderdag 13 Mei's na middags van 2—3 uur, ten stadhuize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Het museum is voorts te bezichtigen iederen MAAN DAG en VRIJDAGvan 's namiddags 1—3 uur, tegen betaling van 25 cents de persoon. Bevolking. Onderstaande personen worden in hun belang dringend nitgenoodigd zich ten spoedigste aantemelden ter gemeente secretarie (afdeeling bevolking) laatste woonplaats Gerrit Hoogvorst, Oudkarspel. Petrus van Dam, Haarlem. Maartje Boekei, Graft. Joseph Hartogh de Wolf, Deventer. J. W. K. Dekker, Helder. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een r. c. kerkboekjeeen nickolen horlogeketting een bont boezelaar een moer van een kinderwagen; een zilveren armband; een rozenkrans een zilveren penning; een mutseen wagenkleedjeeen stroohoed. AlkmaarDe Commissaris van politie voorn., 30 April 1897. S. M. S. MODDERMAN Jr. BHECHE. De koning heeft een ernstig verschil van gevoelen met den minister van oorlog. Herhaaldelijk is het den laatsten tijd voorgekomen, dat de koning andere personen benoemde, dan die door den betrokken minister vcor de vacante betrekkingen voorgedragen waren. Tot dusverre hebben de ministers zich niot daartegen gekant. Thans echter heeft de koning een luitenant-generaal be noemd wederom buiten de voordracht en de minister van oorlog heeft geweigerd die benoeming te contrasig- neerenen toen men hem opmerkzaam maakte dat de koning met het oppergezag over het leger bekleed is antwoordde hij dat hij alleen verantwoordelijk is en niet de koning en dat dus zijn boslissing den doorslag moest geven. Daar de minister (de welbekende Vandenpeereboom) een zeer vastbesloten man isniet gewoon voor wien ook te buigenwekt deze zaak veel belangstelling en verbeidt men met ongeduld den afloop van dit conflict. DUITSCMiAWD. In den Rijksdag is, in de eerste vergadering na de hervatting der zitting van verschillende zijden bij de regeering aangedrongen dat dr. Peters, nu hij is ontslagen wegens het ter dood brengen van zijn zwarten bediende en een negerin in Afrika, zal terecht gesteld worden. Namens de regeeriug is geantwoord dat de feiten zijn gepleegd in het baitenland en volgens de daar geldende wetten niet strafbaar zijn. Hier tegen werd opgemerkt, dat dr. Peters volgens de gebrui ken daar te lande als 't kon >gelyncht" zou zijn en zich dan toch aan overschrijding van zijn bevoegdheid als ambtenaar heeft schuldig verklaard en deswege be hoort terecht te staan. Men is zeer benieuwd of de regeering hem althans voor den strafrechter zal brengen. In de vergadering der Duitsche Koloniale Vereeni- ging welke in de volgende maand te Munchen gehou den wordtzullen o. a. de middelen ter sprake komen om de in Afrika gevestigde Duitschers van Duitsche vrouwen te voorzien. Men vreest, dat anders aldaar een gemengd ras zal ontstaan dat evenals in Amerika in de toekomst groote moeielijkheden kan opleveren. KNGEEANB. De Londensche correspondent van de »Birmingham Post" schrijft »Ik heb van twee verschillende zijden gehoord, dat tusschen de regeeringen van Duitschland en Rusland een overeenkomst is gesloten betreffende een gomeen- schappolijk optreden zoodra Engeland een vijandige hou ding tegenover de Transvaal gaat aannemen. Men voegt er bi] dat Duitschland ook getracht heeft Oostenrijk, Frankrijk en Portugal te bewegen zich aan te sluiten en dat het reisje van prins Hohenlohe naar Parijs en hel bezoek des keizers aan Weenen daarmede in verband stonden. Men zegt dat Oostenrijk heeft geweigerd op grond dat het geen belangen in Zuid-Afrika heeft die zulk een optreden zouden rechtvaardigen en Frankrijk, althans voor het tegenwoordige, wijl de Transvaalsché regeering niet genoeg rekening heeft gehouden met de aanspraken van hen, die kapitaal in den scaat hebben gestoken, Portugal heeft geweigerd op grond dat het geen reden heeft om te gelooven dat zijn belangen in Zuid-Afrika door Groot-Brittannië worden bedreigd en daardoor is de diplomatieke zet, dien de keizer zich had voorgesteld, een beetje mislukt." Het Britsche eskader zal tot het midden van Juni in de Delagoabaai blijven. Admiraal Rawson heeft van de Portugeesche overheid verlof gekregen om te Inyack kanonnen aan land te brengen voor het houden van schietoefeningen <JBIEK.E5nLA.SlD. Het ministerie Delyannis is ge- vallen. Ralli, het hoofd der oppositie, is aangezocht een nieuw ministerie te vormen zijn programma zal zijn reorganisatie van het leger herstel der orde in Grieken land en een bevredigende regeling der buitenlandsche betrekkingen van Griekenland. De weerkracht moet tot haar maximum worden opgevoerd en de eer van het leger ten volle gehandhaafd worden op het oorlogsveld. Ralli zeide in een zijner redevoeringen o.a. »Het wa3 een fout van de regeering de prinsen met hooge commando's te belasten, zonder hun ervaren gene raals ter zijde te stellen, Dit hoeft de koning ook niet gewildhij wenschte slechts, dat zijn zonen aan den strijd voor het vaderland zouden deelnemen. Delyannis heeft hen met de leiding belast en stelde hen alleen aan hangers der regeering ter zijde, terwijl alle generaals die veldtochten hadden bijgewoond, tijdens den Frausch Duitsche of den Russisch -Turksehen oorlogomdat zij tot de oppositie behoorden, ter zijde werden gesteld. »Terwijl de operaties van het Turksehe leger twee maanden lang werden voorbereid door ervaren Duitsche officieren, geschiedde aan Grieksche zijde van strategisch standpunt niets. De regeering heeft den koning en het land verkeerd ingelicht over den financiëelen toestand en den wapenvoorraad. De geestdrift in het land was zoo groot, dat ieder Griek, die de wapens kon dragen, naar de grenzen wilde snellen maar de regeering had geen geweren en geen voldoend getal patronen. »De koning deelde mij mede, dat naar de verzekeringen der regeering de wapenvoorraad en de patronenvoorraad voldoende was voor een leger van 150,000 man, terwijl thans blijkt, dat er nog niet voldoende is voor de helft van die troepen." Een telegram uit Pharsalos meldt, dat een Turksch legerkorps uit Larissa Trikala bezet heeft, zonder tegen stand te ontmoeten. De Grieken trokken op Pharsalos terug. De voorhoede van het Turksehe leger rukt over de geheele vlakte van Thessalië vooruit. Op verschillende punten hebben de beide legers voeling verkregen. Een veldslag wordt verwacht. De kroonprins bezocht de kam pementen der troepen. Hij keerde daarna op een klein vaartuig naar Athene terug. Den 29 hadden nabij Valestina herhaalde voorposten gevechten plaats, het gelukte den Grieken den vijand tot terugtrekken te dwingen. Uit Epirus zijn de berich ten schaarsch, in ieder geval blijkt wel, dat de Grieken geen terrein verloren, en nog steeds hopen Janina te bezetten. De oostelijke vloot kruist nabij Saloniki, zonder veel uit te voeren. Het schijnt, de tegenwoordigheid van een Oostenrijksch oorlogschip in de haven gevoegd bij de waarschuwing der Oostenrijksche regeering, dat een bom bardement door haar als zeer ernstig zou worden be schouwd, den Griekschen admiraal huiverig maakt tot krachtig optreden over te gaan. Volo is bijna geheel verlaten door de bevolking vrouwen en kinderen worden in massa ingescheept. De consulaten hebben de vlaggen hunner regeeringen uitge stoken. Engelsche en Italiaansche pantserschepen bevinden zich in de haven. ITAME. Koning Umberto ontvangt nog bijna da gelijks deputaties die hem komen gelukwenschen met zijn ontkoming. Dinsdag waren het de bureau's van Kamel en Senaatdie hun opwachting kwamen maken. De voor zitter van den Senaat verzekerde den vorst, dat hij voor de bescherming der maatschappij en voor de verdediging van het vaderland op den Senaat kon rekenen. De presi dent der Kamer wees er op dat het geheele volk zich nog dichter zal scharen om den koning, als het symbool en den waarborg van de nationale eenheid en de vrijheid. De koning zeide een woord van dank en verklaarde dat de betoogingen van sympathie hem den moordaanslag geheel hadden doen vergeten en hem een aansporing hadden gegeven om zich goheel te wijden aan de toe komst van het vaderland. SPANJE. Ingevolge een telegram van generaal Weiier waarin de pacificatie van het westelijk departement wordt aangekondigd heeft de koningin-regentes een decreet geteekend betreffende de toepassing van hervor mingen op Cuba. TRANSVAAIi. De aanneming van de motie-Dutoit in het Kaapsche Parlement wordt beschouwd als gunstig voor het behoud van den vrede. Verschillende leden ver oordeelden streng de oorlogszuchtige neigingen van enkele Engelsche financieels kringen en verklaarden dat de on afhankelijkheid van de Boerenstaten een punt van hun politiek program uitmaakt. De gezindheid van het Kaapsche Parlement heeft groo- ten invloed geoefend op de denkbeelden der Engelschen. Laatste Berichten. ATHENE, 30 April. Het nieuwe Kabinet bestaat uit Ralli, minister-president en marine; Tsamados, oorlog: Timopoulos, financiënEphtaxias, onderwijsTrianta- phyllakos, justitie Theosoki, binnenlandsche zaken. De ministers legden den eed af in handen des konings, in tegenwoordigheid van Delyannis. Deze verklaarde, dat Griekenland thans de uiterste voorzichtigheid moet betrachten en beloofde het nieuwe kabinet ten volle te steunen. VOLO, 30 April. 15,000 Grieken zjjn bij Velestino ge legerd en sluiten den weg naar Volo af. De gevechten zijn tot dusver zonder resultaat gebleven. Bij Phersala staan 30,000 Grieken. Het Grieksche eskader is hier aangekomen. ATHENE, 30 April. Het gevecht bij Velestino duurt nog voort. De brigade Smolentz vecht dapper, de aan vallen der Turksehe cavalerie zijn afgeslagen. KONSTANTINOPEL, 28 April. De militaire comman dant van Janina seint dat de brigade van Mustapha-pa- cha gisteren de hoogten bezet heeft welke Mechesta, een karavanserai voorbij Pentepigadia, beheerschen. De Grie ken trekken terug. Een dépéche uit Saloniki meldt, dat een bende Grie ken, die in de omstreken van Pravista is verschenen, totaal is verslagen. Er is hier niets bekend van een bemiddeling tusschen Turkije en Griekenland. De Porte verklaart dat wegens den staat van oorlog de verdragen met Griekenland hebben opgehouden van kracht te zijn en betwist het recht om aan de Grieksche onderdanen certificaten van bescherming door een vreemde mogendheid uit te reiken. Er is bevel gegeven tot bewapening met het Mauser geweer de troepen in de hoofdstad ziju er heden van voorzien. De troepen in de Europeesche provinciën zijn versterkt met 40 bataljons uit Anatolië. Verkiezingen. Do heer M. J. Chevallier, burgemeester van Krom menie, een der candidaten van de antirevolutionaire par tij in het district Beverwijk, heeft verzocht van de can- didatenlijst te worden afgevoerd. Daarop is thans geplaatst de Heer A. P. Staalman, te Helder. Vijf plaatselijke R. K. kiesvereenigingen in het district Haarlemmermeer hebben den Heer Mr. F. J. M. A. Reekers, te Amsterdam, eandidaat gesteld. Bet 59e Ncderlanilsche Iiandhuislioud- kundig Congres wordt Dinsdag 8 Juni te Hoorn geopend met de ontvangst van de Congresleden. De ver gadering wordt gedurende de drie volgende dagen voort gezet en afgewisseld door plaatselijke feestelijkheden, vee tentoonstelling en excursie naar de kweekerijen der hee- ren Sluis en Groot, te Enkhuizen. Amsterdam. De laatste dagen van het bezoek der Koninginnen waren hoofdzakelijk gewijd aan het bezoeken van eenige ziekenhuizen en liefdadige instel lingen en het bezichtigen van Musea. Den 30 hebben H.H. M.M. de hoofdstad weder verlaten. Niettegenstaande het vroege uur van vertrek had zich op den Dam een groote mensehenmassa verzameld. Aan het station ver toefden H.H. M.M. eenige oogenblikken in het Koninklijk Paviljoen, waar de Regentes tot den Burgemeester met nadruk getuigde van de aangename dagen, welke de Ko ningin en Zij ook dezen keer weder te Amsterdam hadden doorgebracht. H. M. liet daarna den heer Franken, den hoofdcom missaris van Politie, die zich op het perron bevond, tot zich komen, en sprak hare tevredenheid uit over de orde, die allerwegen, niettegenstaande er soms zoo ontzettend veel menschen op de been geweest waren, geheerscht had. Namens de Koningin is ten behoeve der algemeene armen eene som van f 2000 geschonken. Stlerenkeuring. Op de den 28 te Hoorn gehouden Stierenkeuring zijn bekroond Voor één-jarige stieren le pr. »Blondin" van A. Kooij, te Beemster2o pr. J. »Pz. Koen III" van Oortman Gerlings, te Hoorn; 3e pr. »Cesar" van P. Stapel Cz., te Hoogcarspel4e pr. Jan" van D. Laan, te Schel linkhout. Voor twee-jarige stieren: le pr. s>Abel V" vanA.de Goede, te Beemster2e pr. »Pieter II" van S. Mol, te Beemster; 3o pr. Radja" van J. Laan, te Zunderdorp 4e pr. »Jan II", van J. Benjamin, te Beemster. Nijmegen. Den 29 toen van hier den stoomboot naar Rotterdam zou vertrekken, loste een matroos met een zoogenaamden »kattekop" een saluutschot, waarbij een vonk van de lont in een vaatje met buskruit vloog waar door dit kruit ontplofte. De matroos kreeg daardoor brandwonden in het aange zicht terwijl zijne kleeding verschroeide. Ofschoon de oogen ook ernstig beleedigd werden, hoopt men die toch te behouden. Sclioorl. Met zekerheid kan gemeld worden, dat het bericht, als zou hier een r. c. kiesvereeniging zijn opgericht, volkomen onjuist is.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1