No. 54. Wegen en Wegentigste Jaargang. 1897. WOENSDAG 5 MEI. Wationale Militie. FEUILLETON. Buitenland. Reg. le, 2e, 3e en 4e bat. le, 2e, 3e en 4e bat. le, 2e, 3e en 4e bat. le, 2e, 3e en 4e bat. le bat. 2e, 3e en 4e bat. le, 2e, 3e en 4e bat. le, 2e, 3e en 4e bat. 25 Aug.— 8 Sopt. 24 Aug.17 Sept. 24 Aug.17 Sept. 25 Aug.8 Sept. 25 Aug.— 8 Sept. 4 Aug.28 Aug. 24 Aug.17 Sept. 25 Aug.8 Sept. 25 Aug.8 Sept. 1 Juni—25 Juni 4 Aug.28 Aug Inrichtingen, welke gevaar, schade of hin der knnnen veroorzaken. ALK1IAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80j franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertentlën s Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbende verlofgangers, dat de Minister van Oorlog bij Kon. besluit van 30 Maart 1897 No. 32, gemachtigd is tot oproeping van verlof gangers en deze indienststelling zich zal bepalen als volgt Lichtingen 1893 en 1894. Grenadiers en jagers le, 2e en 4e bat., 25 Aug.8 Sept. 5e bat. 4 Aug.28 Aug. Se bat., 1I1 der 4e komp. 25 Mei—18 Juni. 3e bat., der 4e komp. 28 Juni22 Juli. Infanterie. le 2e 3e 4e 5e 6e 7e le, 2e, 3e en 4e bat. 8e 5e bat., 1/2 der 4e komp. I 5e b. le, 2e, 3e en 1ji der 4e komp. Lichting 1894. Grenadiers en Jagers. 3e bat. le, 2e en 3e komp 25 Aug.8 Sept. le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6een 7e Reg. Infanterie. Van elk regiment het 5e bataljon 25 Aug.8 Sept Hospitaalsoldaten, le en 2e komp. 9 Aug.8 Sept. 3e 24 Aug.17 Sept. V eldartillerie. le Reg. 2e 3e le, 3e en 2e, 4e en le, 4e en 2e, 3e en le, 5e en 2e, 3e en 5e bat. 6e bat. 5e bat. 6e bat. 6e bat. 4e bat. le 2e lv u r p s bat. njaenue 23 Juni. 27 Juli. 29 Juli.1 Sept. 21 Juli.24 Aug, 25 Aug.28 Sept. 7 Juli.—10 Aug. 16 Aug.—18 Sept. artillerie. 24 Mei.26 Juni. 28 Juni 31 Juli. Korps Pontonniers le komp. 23 Aug.24 Sept. 2e 3 Aug.4 Sept. Korps Tor pedisten. le en 2e peleton van de le komp. 19 Aug.22 Sept. le en 2e peleton van de 2e komp. 2 Juli.5 Aug. Lichting 1895. Vesting-artillerie, le Reg. le, 2e, 3e, 4e en 10e komp. 10 Aug.11 Sept. 5e, 6e en 9e komp. en 8e komp. 2e le, 3e, 5e, 8e en 9e komp. komp. 7e le, 2e 4e 6e 7e 10e 8 Juni.10 Juli. 3 Aug.— 4 Sept. 1 Sept.2 Oct. 7 Sept.9 Oct. 17 Aug.18 Sept. 21 Juni.23 Juli. 6 Juli.7 Aug. 27 Juli.28 Aug. 10) Door Debora van de Velde. »Dat zal ik ookik was een paar dagen van huis geweekt en vond dezen morgen het telegram, vandaag kon ik niet wegkomen, hoe gaarne ik ook gewild had, doch alles is voor mijn vertrek gereed, daar ik toch plan had, van hier te gaan. God geve dat ik niet te laat kom; ik ben echter overtuigd dat het kind geen heimwee naar mjj heeft. Juffrouw Waller, zeg mij één ding; was mijn Ellen zeer aan u gehecht?" »Ja, baron, dat was zij wel, dat waren ze allen drie, zij waren bedroefd dat ik heenging." »En toch zijt u gegaan?" sprak hij op een toon van verwijt, vzoudt u niet kunnen besluiten, bij hen terns te komen >Dat zou de barones niet toestaan, geloof ik, en daarbij, ik heb het hier zoo uitstekend en word zoo hartelijk behandeld, dat ik niet kan en mag wagen deze betrekking op te geven, voor de onzekere kans dat de barones mij weder wilde aannemen." zoudt het niet doen, ook niet, als het leven van mpn kind er van afhing", vroeg hij driftig, doch toen hr) een ontstelden blik van Anna ontmoette, liet hij er haastig opvolgen »Neen ik begrijp het wel, juffrouw Waller, vergeef mij mijne onbescheidenheid, ik weet dat wat ik van u vraag eene onmogelijkheid is, tenzij hij ging niet verder, stak Anna Waller de hand toe en zeide Vaarweljuffrouw "Waller, ik mag toch zeker mijne kinderen wel van u groeten, en u wilt zoo ik vertrouw mijne groete wel aan mijnheer en mevrouw van Marle overbrengen Anna boog toestemmend doch toen de baron reeds de hand aan het portier had om in te stappen, zei ze nog 3e Reg. le, 4e en 5e komp 14 Sept.16 Oct. 2e, 3e, 6e, 7e, 9e en 10e komp 13 Aug.16 Sept. 8e komp. 1 Juni.— 3 Juli. 4e le en 5e komp. 22 Juni.24 Juli. 2e, 3e en 4e komp. 3 Aug.— 4 Sept. 6e, 7e, 8e, 9e en 10e komp. 20 Juli.21 Aug. Korps Pantserfortartillerie. le en 2e komp. 18 Juni.22 Juli. 3e komp. 26 Mei.—30 Juni. 4e komp. 11 Juni.15 Juli. Korps Genietroepen lichting 1894(uitgezonderd de vesting-telegrafisten 21 Juli.—24 Aug. Als boven, lichting 1895, 9 Juni.—13 Juli. Vestingtelegrafisten. Lichting 1895. le Serie 12 Aug.21 Ang. 2e 19 Aug.28 Aug. Adspirant-vestingtelegrafisten, lichting 1894 en 1895, 12 Aug.15 Sept. De overige miliciens van de telegraafcompagnie, lichting 1894 en 1895 9 Juni.13 Juli. Do opgeroepenen hebben recht op vrij transport naar hun korps (behalve van Alkmaar naar Hoorn) en een daggeld van 25 centen, dat tijdig ter gemeente-secretarie kan worden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 1 Mei 1897. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER ou WETHOUDERS van Alkmaab brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne vergadering van den 29 April 1.1. vergunning hebben verleend aaa 1. A. PRINS vleeschhonwer alhier, tot het oprichten van ecne slachterij in het perceel Laat wijk A, Nr. 133; 2. M. L. O. POOLbuALviidelaar alhier tot het plaatsen en in beweging brengen van een gasmotor in het perceel Schoutenstraat wijk ANr. 6. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 29 April 1897. C. D. DONATH, Secretaris, DRA1Ï&WET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaak brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door JOHANNES BIERMAN en O. KOOP MAN beiden wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in de perceelen aan de Laatwijk A 59a en Torenbnrg wijk O 6welke vergunningen thans ten name staan van G. J. THOMAS en JAN DEUGD, Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 3 Mei 1897. C. D. DONATH, Secretaris. »Ik wensch u het boste, baron, en," voegde zij er bij, »U moet eens aan kleine Ellen vertellen hoe u mij geholpen hebt. Het lieve kind was zoo bang, dat ik op straat zon moeten slapen, en iets dergelijks had mij knn nen overkomen, als u mij niet den goeden weg had gewezen." Von Reinenbnrg drukte haar de hand en zeide: »Ik hoop het haar te vertellen, ge hoort nog wel van mij, ik zal n bericht zenden hoe het met mijn lieveling is toen trok hij het portier dicht, »naar huis" beval hij' en het rijtuig rolde weg. Anna zag het na, zoover zij kon, toen vermande zij zich om hare aandacht t weer te schenken aan hare leerlinget- jes maar ofschoon ze dien dag en ook de volgende, dagen haar plicht niet uit het oog verloor, hare gedach ten vlogen toch telkens naar kleine Ellen en door haar ook naar den vader der lieve f'reuletjes. IV. Dank zjj den goeden zorgen der verpleegster, scheen het kleine patientje meer tot rnst te komen, wel had ze nu en dan nog koorts, doch het ijlen was tot nog toe niet teruggekeerd, en de barones hoopte, daarin een bewijs van beterschap te mogen zien, zoodat als Otto tehuis kwam, hij geen reden zou hebben haar eenig verwijt te doen. Geheel onbekend met den inhoud van het door de doktoren gezonden telegram, meende zij, wel in staat te zijn, haar zoon omtrent de oorzaak der ziekte te kunnen misleiden. Toch was ze gejaagd en onrustig, toen het uur, waarop zij hem terug verwachten kou, naderde. Juist had ze een bezoek aan de ziekenkamer gebracht, en was ze weer in het salon weergekeerd, toen er gebeld werd, en de dienstbode haar een brief' bracht, met het wapen van Palkenstein voorzien, doch waarvan het adres door eene haar onbekende hand was geschreven. Haastig scheurde zij de enveloppe open, maar het was haar, of de letters voor hare oogen danstenzij moest, zich aan den stoel waarnevens zij stond, vastgrijpen, wilde zij niet BE&EIE. Aan den grens van den Franschen en Belgischen Congostaat bij Mobye aan de Ubang is gevochten tnsschen Fransche en Belgisehe posten. Eenige inlanders uit het Belgische gebied hadden naar het schijnt op Fransch gebied een vrouw geroofd en de Fransche ambtenaren die de roovers nazettenwerden door de Belgen met een salvo ontvangen. De officieele opening van de tentoonstelling te Brussel zooals men weet is ze officieus reeds open is op 8 Mei vastgesteld. EBïttEIiAJVD. Eindelijk is minister Chamberlain zelf door de Afrikaansche enquête commissie gehoord. De voorzitter nam hem den eed af en toen legde hij kalm zijn korte zakelijke en ongewoon gematigde ver klaring af. Hij vertelde dat dr. Harris bij zijn bezoek aan Engeland bij hem kwam om hem »in vertrouwen" iets mede te deelen. Hierop had de minister dadelijk geantwoord »Ik verlang niet iets in vertrouwen te hooren. Ik ben hier in mijn openbaar ambt. Sir Her cules Robinson is mijn vertrouwelijke agent en ik ver trouw dat hij mij alles vertellen zal wat ik noodigheb te weten." De minister vulde deze verklaring nog aan met de verzekering dat noch hij noch een der ambtenaren van zijn departement iets hebben geweten van den inval voordat het bericht er van te Londen werd ontvangen. Het is dus thans zeker dat de regeering tc Londen niets afwist van den beraamden aanslag op de Boeren republiek. Jammer inderdaad dat de minister niet heeft kunnen goedvinden deze verklaring wat;vroeger af te leggen, vele vermoedens en beschouwingen waren daardoor voor komen FRAWKRIJU. De »Int. Korr." meldt dat de Fransche regeering den Spaanschen gezant te Parijs heeft verklaard dat zij in geen geval van zins is de Spaansche belangen .n Marokko te schaden. Frankrijk streeft er alleen naar om de gemeenschap tusschen Algiers en Sene- gambië te verzekeren. Daarom moet de quaestie der Toeat-oasen opgelost worden. Deze verklaring wordt van Spaansche kant niet als geruststellend beschouwd daar na de bezetting der Toeat-oasen door Frankrijk Marokko ook in het zuiden aan Fransch gebied grenst. Het ministërie-Méline vierde Donderdag zijn eersten verjaardagZoo iets is in Frankrijk een groote politieke bijzonderheid en de oppositiebladen wijzen er dan ook dadelijk op dat het ministerie zijn ongewoon lang leven alleen te danken heeft aan het bezoek van den Czaar. EBMEHEBïIiAlVD. De toestand wordt met den dag wanhopiger voor Griekenland. Thans hebben de Grieken geen duimbreed gronds meer bezet in Turkije, Ook in het westelijk deel hebben zij zich moeten terugtrekken,tot aan Arta, een Grieksehe grensplaats. In Thessalie heeft kolonel Smolentz (de nieuwe bevelhebber) tot dusverre den vijand weten te keeren. In een driedaagsch gevecht bjj Velestino heeft hij den Turken manmoedig weerstaan. ineen zinken en toch, ze moest ze nogmaals lezen, de weinige regelen, die haar als door de ziel gingen »Mevronw de Barones 1 Uwe dochter, baronesse von Falkenstein, is ernstig ziek weinig hoop De baron is afwezig Wij smeekeu u, kom zoo spoedig mogelijk naar hier 1" Namens het dienstbodenpersoneel, Toni Emmbrling, kamenier." »0, mijn God, mijn Godmoet dan alles tegelijk komen, zuchtte de barones»ik kan heden immers niet gaan, en toch, het moet. Het schrijven is zoo vreemd, zoo dringend Ik begrijp er niets van de baron is af wezig,en men ontbiedt mijWat beteekent dat Daar moet iets zijn, dat men mij verbergt Baronnesse von Reinenbnrg was echter niet gewoon bij haar smart neer te zitten ook nu herkreeg ze spoedig hare zelfbeheersching zij belde hare kamenier, beval haar het een en ander voor de reis intepakken en Johan den koetsier bij haar te zenden. Johan," sprak ze op kalmen toon, toen deze tegen over haar stond, »ik moet nog hedenavond op reis; hoe laat, denkt ge naar het station te gaan, om den baron te halen »Over een halfuur omstreeks, barones," was het antwoord. »Goed, ik rijd tnedo; ik kan dan juist mijn zoon aan het station nog spreken, zorg vooral tijdig te zijn." »lot uw dienst, barones," zei Johan eerbiedig, doch in den gang gekomen, prevelde hij voor zich zelf: »Ik geloof, dat er onraad is, maar anders.de barones weg, en de jonge baron hier, dat is me een buitenkansje Een halfuur later hield de equipage van Olmhof bij het station stil, bijna op hetzelfde oogenblik dat de trein binnenstoomde. Er was slechts zeer kort gelegenheid voor moeder en zoon, om elkaar te spreken, te kort, voor het vragen van verklaringen omtrent Ellens ziekte. Want, ofschoon Otto gedurende de reis zich telkens weer ver diept had in de vraag, waarom toch bet hem gezonden telegram niet met den naam zijner moeder geteekond was geweest, had hij thans te veel medegevoel voor de angst

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1