Telegrafische Berichten. Nederland. En zeker waren de aanvallen der Turken niet zwak. Na de verkenning door de cavalerie, gesteund door een rijdende batterij op Woensdag, keerden de Turken Don derdag met infanterie-colonnes terug, dus een verken ning op grootere schaal. Vrijdag werden met overmacht een aantal aanvallen gedaan op de Grieksche stellingen. Doch ook deze werden afgeslagen en zelfs werden de terugtrekkende Turken door de Grieksche infanterie tot voorbij Gherlis achtervolgd. In de Kamer heeft de minister-president Ralli den 1 verklaard, dat de eerste zorg der regeering zal zijn het leger te reconstitueeren. De regeering vraagt den steun van de Kamer en de natie en verlangt, dat de Kamer haren arbeid zal schorsen. Delyannis achtte het niet noodig, dat de Kamer door een votum haar meening over de quaestie uitspreekt; er bestaat geen bezwaar tegen de gevraagde verdaging. Spreker zal al zijn steun aan het nieuwe kabinet geven, zoolang de Turken op Griekschen bodem zijn. Phalaritos verlangde, sdat de kroonprins zou terugge roepen worden. (Eenige toejuichingen op de publieke tribune.) Ralli bevestigde het bericht van de overwinning bij Velestino op Vrijdag. De Kamer besloot met algemeene stemmen de werk zaamheden te schorsen. Delyannis ging naar Ralli en drukte hem de hand. (Toejuichingen). De zitting werd daarna opgeheven. Op Kreta blijft de toestand hetzelfde. In een onderhoud, dat den 2 gevoerd werd tusschen de admiraals der mogendheden en de hoofden dor opstan delingen in Paleokastro, beloofden de admiraals, dat alge heels autonomie zal worden geschonken aan Kreta en dat de benoeming van het hoofd hunner regeering onder worpen zal worden aan de goedkeuring van de volks vertegenwoordiging. De opstandelingen braken elke onderhandeling af en herhaalden, dat hunne leus is: «Annexatie of de dood 1'. ITAJLIB. Naar majoor Nerazzini uit Calacca, tusschen Gildessa en Harrar, meldt, heeft hij van den Negus van Abbessinië bericht ontvangen dat aan den kant, waar de Gallas wonen, een aantal Italianen met een sterk geleide het Ethiopische gebied wilden betreden. Daar de hoofd lieden der Gallas zich verzetten is een strijd ontstaan waarbij aan weerskanten dooden vielen. Twee Italianen zijn gevangen genomen. Onder de aanvoerders der expe ditie zou ook de Italiaansche kapitein Cattigo zijn. Uit Zanzibar wordt gemeld dat een Italiaansche expeditie in de vorige maand Wadan-land is binnenge rukt om de Somalis te tuchtigen voor het uitmoorden der expeditie-Cecchi. De Italianen verbrandden drie dorpen. Vijftig Somalis, waaronder twee moordenaars van Secchi, werden gedoodhonderd gewond. De Italianen hadden een doodeeen Askari en dertien gewonden. De tuchti ging heeft een diepen indruk op den stam gemaakt. SPAHfJB. De koningin-regentes heeft Donderdag het besluit geteekend tot invoering van hervormingen op Cuba, na ontvangst van een telegram van generaal Weyler, meldende dat in het westelijk deel van het eiland de vrede hersteld is. Het Hoog Millitair Gerechtshof te Madrid heeft zestien anarchisten, die medeplichtig zijn aan den aanslag te Barcelona ter dood veroordeeld. TRA18TAAL. Eloff, de kleinzoon van Krnger, is weer bij de politie aangesteld en benoemd tot hoofdofficier van politie te Pretoria. Alle bladen, zelf de offieieuse, keuren deze benoeming af. TURHIJB. Keizer Wilhelm heeft, volgens een tele gram uit Konstan tinopel, doorzijn gezant baron Saurma von Jeltsch den Sultan zijn ingenomenheid laten betuigen met de wijze waarop Edhem-pacha de militaire operaties tegen de Grieken heeft geleid. Grumbkoff-pacha, die bij den Turkschen staf te Elas- sona was, heeft van keizer Wilhelm bevel gekregen naar Konstantinopel terug te gaan. Hij was enkel naar Elas- sona gezonden om de artillerie en de munitie van het leger te inspecteeren. Het actieve aandeel dat hij in den veld- die het moederhart beklemde om haar tot verantwoording te roepen. Hij zorgde, dat zijne moeder eene plaats in een coupé eerste klasse kreeg, wuifde nog met de hand tot afscheid en sprong toen haastig in het rijtuig. Johan had wel gaarne willen praten, en den baron van een en ander op de hoogte brengen, doch deze vroeg hem nietshij had een duister vermoeden, dat daar dingen waren, die hij beter deed niet uit den mond van een on dergeschikte te vernemen, daarom vermeed hij, met den anders trouwen Joan een gesprek te beginnen. Toen het rijtuig van Olmhof stil hield, verdwenen twee verlangende kindergezichtjes van voor de ramen, en nauw was de voordeur geopend, of de baron hield zijne twee oudste meisjes in de armen, die hem met een «Pa, lieve Pa, o 1 wat zijn wij blijde, dat u terug is," begroetten. De jonge man voelde zijne oogen vochtig worden bij die ontvangst, hij begreep in dat oogenblik zelf niet hoe hij zóó lang de liefkozingen zijner kinderen had kunnen ontberen. Doch de vreugde van het wederzien werd eenigermate getemperd door onrust over zijn jongsteen haastig vroeg hij«en zusje Ellen, hoe is het met haar «O, zij is heel erg ziek, pa, maar toch al weer wat beter, en er is een heele lieve zuster om haar op te pas sen, en dokter zegt, dat zij misschien nog wel weer her stellen kan, willen wij u bij haar brengen Een oogenblik later kwam Otto von Reinenburg in het ziekenvertrek. De verpleegster, die bij het ledikantje zat, stond terstond op, en wenkte hem nader te komen. »Uw dochtertje is wakker", zei ze met gedempte stem »ik heb haar gezegd dat u weldra thuis zoudt zijn, u kunt dus gerust bij haar gaan.'' Kleine Ellen zat half overeind in haar bedje. Op het bleeke smalle gezichtje lag een verlangende uitdrukking, maar de zachte blauwe oogjes blikten hem vriendelijk tegen en toen de baron zich over haar heen boog en een kus op de bleeke lipjes drukte, strengelden twee ten gere armpjes zich om zijn hals, en klonk het op vleiende toon»Dag zoete pa, Ellen is blij, dat, u terug is, maar ze wou ook zoo erg graag, dat u juf Waller weer liet komen." Wordt vervolgd. tocht heeft genomen is dj uk besproken, aangezien Grumb- koff-Pacha en vele andere Duitsche officieren in Turk schen dienst, alleen geleend zijn aan Turkije en dus nog tot in actieven Dnitschen dienst staan. Keizer Franz Joseph heeft bij de ontvangst van den Turkschen gezant te Petersburg dezen geluk gewenscht met de dappeheid en de aanvoering der Turksche troepen. Aldus meldt de Turksche »Sabak". Baatste Berichten. De oorlog In het Oosten. ATHENE3 Mei. Een telegram uit Yolo meldt dat de inwoners naar Athene en het eiland Euboea wijken. Een Fransch een Engelsch, een Italiaansch oorlogsschip en het Grieksche eskader zijn voor de stad aangekomen De Fransche matrozen patrouilleeren door de straten. De Grieksche krijgskas is van Thessalië naar Athene over gebracht door een Grieksch oorlogsschip. De Turken staan op een paar kilometer afstand van Velestino waar de Grieken 18,000 man hebben. Op het hospitaal te\clo is de Fransche vlag geheschen. ATHENE 3 Mei. Hedenavond liepen hier de meest tegenstrijdige berichten. Volgens enkele mededeelingen zouden de Turken om een wapenstilstand van vijf dagen gevraagd hebben, volgens andere moet de wapenstilstand stilzwijgend overeengekomen zijn. Weer andere berichten stellen Edhem-Pacha voor, wachtende op versterkingen om de Grieken te Phersala aan te vallen. Men verzekert dat het regiment van Ter- tipi zich na een hevig gevecht van Karditza heeft meester gemaakt. De indruk der ministers die naar Phersala zijn gegaan moet nogal gunst' t zijn. ATHENE 4 Mei. Door middel van de optische tele graaf is kolonel Vasos van Kreta teruggeroepen. Hij wordt vervangen door kolonel Stoikos. Bngeland en Transtaai. PARIJS, 3 Mei Naar aanleiding van het verdrag van vriendschap tusschen Transvaal en den Oranje Vrijstaat betwist Engeland Transvaal, volgens een vroeger tractaat, het recht een dergelijk verdrag te sluiten en vraagt ver nietiging er van. De oorlog. 4 Mei. LONDEN. «De Daily Telegraph" meldt, dat de Grie ken bij Velestino over de gansche linie in het voordeel bleven. De Turken hadden 12000 man in het vuur, de Grieken iets minder. Zeshonderd Turken en honderd Grieken zjjn gesneuveld. Volgens de Daily News" heb ben de grieksche troepen tengevolge van deze overwin ning hun zelfvertrouwen herkregen. De «Standard" meldt uit Athone, dat gisteren eene vijandige betooging tegen de koninklijke familie plaats had in een dorp in Achaia, waar de hertog van Sparta eene groote bezitting heeft, hem door de natie geschonken. Het volk werd door het luiden der kerkklokken bijeengeroepen, drong het buitenverblijf binnen, vernielde de wapens en meu belen en verbrandde allerlei. De Transvaal. PRETORIA. In de toespraak, waarmeö de Volksraad geopend werd, huldigde president Kruger de nagedach tenis van den heer Beelaerts. Haarlem. Door den Commissaris der Koningin zijn benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen W. A. van Amstel te Heemstede, J. Uitentais Pz. te Kwadijk, A. Kater Jz. te Medemblik, K. Schagen te Mid- woud, S. Pijper te Opperdoes, A. Peereboom te Spanbroek, en K. Schenk Az. te Wieringerwaard. Congres te Dordrecht. De heer Paul Kruger, president der Zuid-A frikaan- sche Republiekheeft het beschermheerschap aanvaard van het XXIVe Ned. Taal- on Letterkundig Congres van 23 tot 25 Augustus a.s. te Dordrecht te honden. Amsterdam. De 1 Meidag is zonder ernstige stoor nis voorbijgegaan. Meer dan 5000 kinderen gingen naar het Paleis voor Volksvlijt waar zij onthaald werden en feest vierden voor rekening van den Soc.-Dem. Bond. Haarlem. De heer H. de Jongh, adjunct-commies der le klasse aan de piovinciale griffie van Noordholland, mocht dezer dagen zijne vijf en twintigjarige dienstvere vulling bij de Provincie herdenken. Hem word bij mond- van den heer Commissaris der Koningin met waardeerende woorden een geschenk overhandigd namens bet college van Gedeputeerde Staten en den griffier der Staten. Den 1 werd te Bgmond aan Zee vanwege het bestuur der N. en Z. A. R. Maatschappij een proeftocht gehouden met de reddingboot. De bemanning was voor den eersten keer voorzien van nieuwe zwemvesten die in het roeien veel gemakkelijker waren dan de oude scaphanders Bij het terugkomen zijn bootsman en voor man over boord gesprongen om de zwemvesten in het water te l»eproeven, die ook toen goed voldeden. Scheveningen. Een bomschuit is in open zee overzeild door een Engelschen kotter en dientengovolgo gezonken. Vijf man van de equipage zijn door schipper Jop. Mos gered en te Scheveningen aangebracht. De twee overigen moeten gered zijn door een ander, dusver onbekend schipper. llpendam. De dusgenaamde Oude Pastorie een der kerkelijke gebouwen van de Hervormde gemeento alhier welke sinds 1850 tot oude mannen- en vrouwen huis is ingerichtbegint meer en meer ter bewoning ongeschikt te worden en zal door een nieuw gebouw moeten worden vervangen. De kerkvoogdendie geen mogelijkheid zien, dit geheel uit eigen middelen te doen, hebben besloten een loterij te houden waarvan naar zij hopen de opbrengst het ontbrekende zal kunnen aanvullen. Spoedig zal de koninklijke goedkeuring tot het houden van deze loterij worden aangevraagd. Schiedam. Zaterdagmorgen zou de wachter by den overweg de boomen sluiten voor een naderenden trein toen zijn kind hem achterna liep en tnsschen de rails kwam. De locomotief wierp het kind tegen den grond en de geheele trein reed er overheen. Als door een wonder bleef het kind vrijwel onverlet. Slechts aan het achterhoofd gekwetstwerd het in bewusteloozen toestand opgenomen en naar binnen gedragen. Men ver- wacut dat het kind goed van dit ongeluk, zal afkomen. Edam. In de vorige week heeft alhier de afdeeling: «Edam, Zeevangsdorpen en de Purmer" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, onder voorzitterschap van den heer H. J. Calkoenburgemeester van Edam, e ene vergadering gehoudenongeveer 50 leden waren aanwezig. De secretaris, de heer J. E. H. Wilterdink, las een schrijven voor van het hoofdbestuur. De afdeeling Edam had namelijk de hulp van het hoofdbestuur ingeroepen, om te bewerken dat van Regeeringswege een flinke pre mie worde uitgeloofd voor het vinden van de bacil van «mond en klauwzeer", teneinde, indien deze bacil ontdekt werd, de inënting tegen de ziekte mogelijk te maken. Het hoofdbestuur berichtte nu, dat een onderzoek zon worden ingesteld in hoe ver, ook in het buitenland het weten schappelijk onderzoek gevorderd was, om daarna een beslissing te nemen. Daarna hield do heer P. Blokker, hoofd der school te Purmer, eene duidelijke en aangename voordracht over: «Hoe moeten in de afdeeling gelegen weiden bemest worden Een aantal nuttige wenken werden gegeven en de leden konden veel hooien wat in hun belang was en gaarne vereenigde men zich met de woorden van dank, we ke ten slotte door den voorzitter tot den spreker gericht werden. Nabij Bergen-op-Zooin is een stier met de horens aangevallen op den knecht en heeft hem in het onderlijf hoogst gevaarlijk verwond. De getroffene is nog in leven, maar de boer, die het ongeval zag gebeuren, verschrikte zóó hevig, dat hij op de plaats dood bleef. Zaandam. Op de voordracht voor onderwijzer aan een der openbare lagere scholen alhier, zijn geplaatst de heeren J. Ott, Venhuizen, H. Hinnes, Usquert en A. Teitsma, Westgraftdijk. ('urinerend. Op de den 3 gehouden voorjaars veemarkt werden aangevoerd 2162 runderen. Handel vlug, hooge prijzen. Hetourbiljettcn. Met het a.s. Pinksterfeest is de geldigheidsduur der retourbiljetten door de Staatsspoorweg Mij. verlengd van 4 tot en met 10 Juli a.s. Mond- en klauwzeer. Heerhugowaard. Bij den veehouder H. van Dam is onder het rundvee mond- en klauwzeer uitge broken. Gevallen van mond-en klauwzeer zijn geconstateerd in de gemeenten HarencarspelWinkel en Hoogwoud alsmede aan de Zes Wielen gem. Koedijk. Uit Dampen wordt gemeld dat er in het beheer der Stads-Bank van Leening grove fouten zijn ontdekt. De directeur dier instelling de heer B., moet over de laatste jaren een bedrag van ongeveer f 18000 verduis terd hebben. De justitie uit Zwolle heeft een onderzoek ingesteld. Van de Lemmer zijn naar Amsterdam verzonden negen stuks Friesch vee bestemd voor de Transvaal. Het zijn vier stieren, drie koeien, een pink en een kalf, welke met recht pracht-exemplaren mogen heeten. De kosten van verzwaring en verbetering van den Zuiderzeedijk bij „het Keinselmeer", onder de ge meente Ransdorp, worden op ruim f 300C0 begroot. Purmerend. Aan den heer J. Lankelma alhier is octrooi verleend om in Duitschland het brongas te exploiteeren. Aanbesteding. De Directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij zal binnenkort aanbesteden het maken van de grondwerkenkunstwerken enz. voor den spoorweg van Hoorn naar Heerhugowaard. De spoorweg wordt ruim 16J/2 K.M. lang en wordt ingericht voor enkel spoormet uitzondering van eenige verbreedingen voor stations-emplacementen enz. De raming bedraagt onge veer f 400000. De heer H. J. Calkoen burgemeester van Edam zal den 8 Mei a.s. te Oudendijk optreden voor de kiezers ter verklaring van de nieuwe kieswetten. Andijk. Den 29 April zijn in de zouterij aange bracht 30000 stuks ansjovis en 30 April 7000U stuks. Velsen. Naar men verneemt zal er in verbin ding met de stoomtram HaarlemAlkmaar een omnibus- dienst tusschen hier en IJmuiden tot stand komen. Sinds 6 April kon uit het wrak van de «Stanley", liggende nabij de Vliehorst geen lading worden gebor gen. Verleden week is men er weer eens in geslaagd 20 balen jute uit het wrak te halen en te de Cocks- dorp aan te brengen. Te Berlikum (N.-Br.) kwam Donderdag, tijdens het hevig onweder een vuurbol neder in de nabijheid der R. K. Kerk. Bij het vallen op de klinkers spatte de bol met zooveel geweld uiteen dat de stukken vuur in de keuken van een nabijgelegen woning neerkwamen, zonder echter ongelukken te veroorzaken. Hen Haag. Door wijlen de Groothertogin van Saksan-Weimar is de bezitting «Buitenzorg-Zorgvliet", aan den Scheveningschen weg vermaakt aan haar beide kleinzonen Wilhelm Ernst en Bernard Heinrich. De be paling dat de bezitting gedurende 15 jaren in den tegenwoordigen staat moet blijven, d. i. niet tot bouw terrein mag worden bestemdwas geen testamentaire beschikkingmaar door de Groothertogin reeds vóór 2 jaar vastgesteld tegenover iederen eventueelen kooper van het landgoed zoodat dit servituut tegenover de erfge namen nog slechts 13 jaar bindende is. Naar men verneemt zal de Groothertog van Saksen Weimar wegens het droevig verlies dat hem getroffen heeft, dit jaar niet te Scheveningen Komen verblijf houden. Stompctoren. Aan het hulppostkantoor alhier, werden gedurende de maand April 15 inlagen gedaan op de Rijkspostspaarbank tot een bedrag van f 289. 91. Er werden geene terugbetalingen gedaan. Kamerverkiezing Bakhuizen. In de vergadering der afd. Hoogwoud en omstreken der Cent. Lib. Kiesvereeniging, gehouden op 30 April werd besloten zich tegen het voorstel tot aansluiting bij de Liberale Unie te veklaren. Tevens werd met algemeene stemmen de heer J. Zijp Kz. tot candidnat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geproclameerd. Haringcarspel. De raad dezer gemeente heeft afwijzend beschikt op de 19 bezwaarschriften van door

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2