ITitloting. Crevonden Uoorwerpen. Stadsberichten. Telegrafische Berichten. Verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. BURGERLIJKE STAND. Te Wormerveer is Woensdagnacht ingebroken in het kantoor van den directeur der gemeente-gasfabriek. De dieven hebben zich met een valschen sleutel toegang verschaft. Hoewel hunne poging om de brandkast te ope nen mislukt is, hebben zij zich toch ongeveer f 60 kunnen toeeigenenwelke zij in eene lade vonden, Schermerhorn. Ook in deze gemeente hebben zich onder het vee twee gevallen van mond- en klauw zeer voorgedaan. Bij kon. besluit van 2 Mei zijn herbenoemd tot burgemeester van Broek op Uangedijk de heer A. Sloten van St. Pancras de heer L. v. d. Vijzel, t Harlngearspel. De algemeene vergadering van de hier gevestigde afdeeling van de Noord hollandsche Vereeniging vhet Witte Kruis," den 6 gehouden, werd slechts bezocht door 14 leden. De beschrijvingsbrief voor de in Amsterdam te houden algemeene vergadering werd behandeld, doch lokte geenerlei discussie uit. Tot afgevaardigde naar die vergadering werd benoemd de heer E. Meijer Droes, secretaris-penningmeester der afdeeling en tot diens plaatsvervanger de heer A. Blad. Bij de den 7 gehouden verkiezing van een hoofd-inge- land voor het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmer-auibacht, optredende voor de banne Haring- carspel, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. Groot Gz., werd benoemd de heer J. Sevan, burgemeester dezer gemeente. Barsingerhorn. Te K o 1 h o r n is de ansjovis- visscherij voorloopig gestaakt. De vangst, welke dit jaar zoo uitmuntend aanving, werd dag aan dag minder en was de laatste dagen zeer gering. De geepzegens zijn thans weder in zee gebracht, en met zeer goed gevolg in den nacht van den 6 op den 7 werd veel gevangen de prijs is buitengewoon hoog f 23.per tal (200 stuks). In den polder Waard wordt door vele landbouwers stuifkalk gestrooid over de karwei velden ter verdelging der rups. Het middel door desknnndigen aangewezen, wordt hier voor 't eerst toegepastvoldoet het ook in de praktijk, dan zal het gebruik volgende jaren wel al gemeen zijn. Heerhiigowaard. In de vergadering van de Protestantsche kiesvereening Burgerplicht" van den 6, alwaar 31 leden tegenwoordig waren, zijn met algemeene stemmen als kandidaten voor lid van den gemeenteraad gekozen de aftredende leden, de heeren P. Wonder Az., D. de Boer, en voor lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de heer mr. E. Fokker. De heer Fokker zal den 5 Juni e.k. in »de Zwaan" eene lezing houden. Tot bestuursleden der kiesvereeniging werden herkozen de heeren C. de Boer en J. Pmoker en in de plaats van den heer J. Gootjes, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer S. Brugman. Bovendien werd het bestuur versterkt met twee leden, waarvoor werden gekozen de heeren D. Appel en J. Brugman. Bij publieke aanbesteding door het polderbestuur is voor de levering van straatsteenen, aannemer de heeren W. F. Stoel Zn., Alkmaar, voor f 18.25 per 1000; de heer J. Schot, Alkmaar, voor grint, tegen f 2.24 per M8; de heer O. Kroon, Oudorp, voor zand, tegen f 1 per M3. Tienvoudige vogelverschrikkers. Een paar eenvoudige middeltjes om vogels van tuin bedden te nouden: lo. overspan de bedden met gewoon zwart naaigaren; 2o. Hang een spiegeltje om en bij de 2 dM. lang en breed, door middel van een draad aan een stok boven het tuinbed. Daar de spiegel vrij hangtwordt hij door den wind heen en weer bewogen. Do vogeltjes zien zich zelveu en het omringende weerspiegelen. Dit ongewone gezicht jaagt hun schrik aan. V erklezlngen. De centrale liberale kiesvereeniging in het kiesdis trict Helder heeft met algemeene stemmen den heer C. Lely oud-minister van waterstaatcandideat gest.dld voor de Tweede Kamer. De Vrijzinnige Kiesvereeniging te Den Burg op Texel heeft met eenparige stemmen tet candidaat voor lid van de Tweede Kamer gekozen den heer Lely, oud minister. Amsterdam. In een pakhuis der firma Hafken- scheid en Zoon in verfwaren, heeft den 7 een droevig ongeval plaats gehad. De in de vloer gemetselde bakken, bestemd voor do bewaring van terpeptijn, moesten schoon gemaakt worden. Ondanks het strenge verbod, om dat werk op andere wijze te doen dan door middel van een soort zwabbers, is toch een der knechts door de zeer nauwe opening in een dor bakken afgedaald, en heeft licht ontstoken, waarop eene ontploffing volgde, en de geheele omgeving onmiddellijk in brand stond. Alle pogingen om den ongelukkige te redden, bleken vruchteloos, vermoedelijk is hij door de gassen vorstikt. Na zeer veel moeite slaagde men er in het lijk boven te brengen. De omgekomene was 36 jaar en laat eene vrouw met 2 kinderen na. ©terleek. Onder het rundvee van den heer J. Kok alhier, is door den rijksveearts mond- en klauwzeer geconstateerd. Texel. De afdeeling Oosterend op Texel'' van de Centrale liberale kiesvereeniging te Den Helder heeft thans, in verband met de gevoelens van de „meerderheid der leden dezer vereeniging, met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen de heer C. Lely, oud-minister van waterstaat. Wel werd aan den heer mr. N. G. Pierscn, oud-minister, als uitstekend fi nancier alle lof toegezwaaid, maar toch meende men, met het oog op de eigenaardige belangen van den Helder, met betrekking tot het zeewezen en van Texel in verband met 'net verkrijgen van eene haven aan de Oostkaap, aan den heer Lely de voorkeur te moeten geven, te meer omdat de heer Pierson thans zitting heeft voor het district Delft en te Hengeloo in Overijsel alreeds candidaat was gesteld. Bij ministerieel besluit is dt gemeente Texel thans, met het oog op de verkiezingen in Jnni voor leden der Tweede Kamer in 5 stemdistricten ingedeeld. Ds. Monsma te Wehl (Gelderland), heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep bij de Nederlandsche hervormde gemeente te Den Burg, evenals ds. A. G. Beede te Castricum bij die te Oudeschild. Wegens de hulpbehoevendheid van de ring-Texel zullen voorloopig de predikanten van de ring-Zijpe optreden te Den Burg en de Waal. Bond- en klauwzeer. Warmenhuizen. Onder twee koppels, een van 7 en een van 9 koeien is tongblaar geconstateerd. Benoemd tot hoofdingeland van het waterschap »Het Grootslag" de heer D. Tensen. Den Helder. De gemeenteraad heeft besloten tot het invoeren van een jaarlijksche paardenmarkt, twee halfjaarlijksche veemarkten en eene weekmarkt. Het ini tiatief hiertoe is uitgegaan van de afd. Helder der Holl. Maatschappij van Landbouw. Verder verleende de Baad concessie aan de heeren H. Wijker en Jb. Graafftot het exploiteeren van eene paardentram door de gemeente en naar Huisduinen. Sportfeest Utrecht. Naar wij vernemen tracht Vreemdelingenverkeer" te Utrechteenige Sportlichamen die in het voorjaar aldaar feesten zouden willen organiseeren te bewegen om de data daarvan op elkaar volgend te stellen ten einde daardoor een grootsch 3 daagsch Sportfeest te ver krijgen waaraan zoo mogelijk avondfeestelijkheden zullen worden verbonden. Daar de datum voor het Concours Hippique op 1 Juni a.s. reeds is vastgesteld zal waarschijn lijk de 3e Juni d. a. v. de harddraverij van de Sneeuw- post worden uitgeschreven, terwijl 2 Juni voor een Wiel- rijdersfeest wordt opengehouden. Dien zelfden dag zal ook een jachtrit door de Militaire Sportvereeniging worden uitgeschreven Schagen. Aan het postkantoor alhier en de daar toe behoorende hulpkantoren, werd gedurende de maand April ingelegd f 5946,38s, terugbetaald f 5743.79. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3468. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat bij de heden gehouden uitloting van obligaties in de geld- leeningen ten laste dier gemeente aangegaan krachtens raadsbesluit van 1. 29 Juli 1886, No. 2, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 4 Augustus d. a. v., No. 13 zijn getrokken de Ws. IS AO, A3, SO, 6», 70, 83, 90, 130,135,133,16», 171, 3IA, 317, 33A en 363 2. 29 Juli 1893, No. 1, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 3 Augustus d. a. v., No. 14 is getrokken Sr. »3 3.18 Januari 1893 No. 2 goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Noordholland bij besluit van 25 Januari d. a. v., No. 14, zijn getrobkén de Ss. 3» en 133; alle welke aandeelen, ieder groot duizend gulden, met de onverschenen coupons ten kantore van den Gemeente- Ontvanger te Alkmaar of de Kasvereeniging te Amsterdam ter betaling kunnen worden aangeboden op of na 1 Oc tober 1897, van welken dag zij geene rente meer afwerpen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 6 Mei 1897. C. D. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter alge meene kennis, dat de tot invulling bestemde formulieren voor de opgaven van Candidaten voor de verkiezing van één lid van de Tweede Kamer der Staf en-<Sene- raal, welke gehouden zal worden op Dinsdag den 1 Juni a.s., ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn gesteld vanaf 18 Mei e.k. tot en met den dag der verkiezing op alle werkdagen van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uren. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 8 Mei 1897.A. MACLAINE PONT. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tusschon 9 en 12 uur Een sleuteltje, een wit boezelaartje, een grijs gestreept kleed, een zakmesje, een zwart boezelaartjeeen koperen wagenschroef, een doosje inh. geld, een kinderschoentje, een nickel handvat van een parapluie, een schildpadden haarspeld. AlkmaarDe Commissaris van politie voorn., 7 Mei 1897. S. M. S. MODDERMAN Jr. Jklindcxamens Hoogere Burgerschool. Door den commissaris der Koningin in de prov. Noord-Holland-is bepaald, dat de eindexamens der Hoo gere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in deze provin cie dit jaar zullen worden afgenomen te Amsterdam. De heeren dr. D. A. Kerkhof! K. E. Scheld en J. L. G. Belonjeleeraren aan de H. B. S. alhier, zijn be noemd tot leden der commissie voor die examens. U amer ver kiezing. De Centrale Kiesvereeniging in vereeniging met de kiesvereeniging Eensgezindheid'', heeft tot candi daat gesteld voor de a.s. Kamerverkiezing den heer mr. W. van der Kaay; de Politieke Vereeniging Voor uitgang", alhier, alsmede de kiesvereeniging »D. O. G.'' te Barsingerhorn en de Protestantsche Kiesvereeniging te Heerhugowaard hebben den heer m r. E. Fokker ge steld. De minister van binnenlandsche zaken heeft dins dag, 13 Juni 1897 aangewezen als den dag waarop de stemming voor een lid van de tweede kamer zal plaats hebben. De verkiezing (het inleveren der opgaven van candidaten bij den burgemeester va.nhet hoofdkiesdistri c.t) beeft plaats Dinsdag 1 Juni van 's morgens 9 tot 's namiddags 4 uur. De barometerstand alhier, was 's morgons te 8 uur als volgtden 7 Mei 764.4 den 8 Mei 767.3. Bij de aanbesteding, in het »café De Pool," alhier, door den bouwkundige K. Bakker Dz., voor het verbouwen van perceel wijk D, n°. 28, aan het Ver- dronkenoord, voor rekening van den heer M. Govers, raming f 1560, zijn ingekomen 5 biljettenP. Voorman, Schagen f 1980J. Dorregeest, Alkmaar f 1848H. Louw, Alkmaar f 1794 M. Swager, Alkmaar f 1650 en Spruit en Wils, Alkmaar f1640. Den laagsten inschrijvers is het werk gegund. Door het stedelijk muziekkorps zullen op zondag den 9 des namiddags te 2 uren in den Stads- houtde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. »Le joyeux Peruwelzien", pas redoublé v. Langlois 2. Ouverture zur Oper »Die Zauberflöte" v. W. A. Mozart; 3. »Les deux sirènes", polea de concert pour 2 cornets a pistons v. Lerminiaux4. Ronde de la garde", morcean militaire v. Jos. Löw; 5. Fantaisie sur l'opéra »Zampa" ou »la fiancée de marbre" v. F. Herold. 6. Ouverture zu Gutzow's Lustspiel »Des Königs Lieutenant" v. A. Emil Titl7. Fantaisie op motieven uit de opera »Tannhünsor" v. R. Wagner; 8. >New life", Concert Walzer v. K. Kom- zak9. »Die Kunst für Allen", Melodienschatz van A. Reckling. Toonkunstuitvoering. Het eerste optreden van den heer Anton H. Tierie als directeur der zaugvereeniging van de alkmaarsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst is een zeer gunstig optreden geweest. De heer T. heeft hiermede bewezen niet alleen een bekwaam musicus te zijn neen hij is meer, hij is kunstenaar. Dit hebben wij kunnen zien en hooren door de wijze waarop de uit te voeren werken werden ten gehoore gebracht en de ma nier waarop het koor op de uitvoering van den 7 gezon gen heeft. Den geheelen avond zong men met eene op merkelijke vastheid en oplettendheid, met gloed en warmte, de bewegingen van den directeur werden steeds stipt op gevolgd. De aandachtige hoorder heeft dit zeer dikwijls kunnen en moeten opmerken. Hoe schoon waren die vele trekjes die zinnetjes van een paar woorden bijv. in het le. ged. van die »Kreuzfahrer" van Gade: eerst het krachtige »Gott willes 1" en niet te vergeten: »Wach für uns In het 2e ged. het koor >Schleichend listig und sachtIvommt das Dunkel der Nacht" enz. en aan het einde van het werk het »Richt'uns nicht". Een enkele maal ging door de groote krachtsontwikkeling de klank schoonheid een weinig verloren zooals in Jerusalem 1" waar de hooge bes der sopranen ruw klonk en in het slotkoor. Ook in »daa MSrchen von der schonen Melu- sine" van Heinrich Hofmann gaf het koor veel te ge nieten, o. a. in het jager-en nixen koor »Auf zum Schloss!" De voordracht van dit koor was zeer juist. Nog meer plaatsen zonden wij kunnen aanwijzen waarop het koor de bijzondere aandacht tot zich trok dit achten wij echter genoeg om te doen uitkomen dat de dames en heeren den heer T. voor zijn vele zorgen ruimschoots be loond hebben. Van de solisten voldeed ons in het werk van Gade in 't bijzonder de heer Dijker (tenor). Sedert zijn laatste optreden alhier is hij zeer vooruitgegaan. Zijn stem is voller en krachtiger geworden; voordracht en zeggings kracht hebben aan uitdrukking gewonnen. Hij had een zware, vermoeiende taak; zijn partij is over 't algemeen hoog geschreven en vordert zeer veel kracht. De heer D. bracht haar trots deze moeilijkheden schitterend ten einde. Mevrouw Oldenboom-Lutkemann trad in dit werk niet zoozeer op den voorgrond enkele hooge tonen trokken alleen de aandacht. Maar in het werk van Hoffmann kwam haar talent tot zijn recht. Haar jeugdig frisch orgaan kwam hier ten volle uit. Hoe heerlijk klonk haar zang in nummer 10 »Melusine und die Wasser- nixen im Bade". Prachtig kwamen de hooge noten bo ven het koor uit; en tegenover dit gedeelte plaatsen wij het innige, warm gevoelde»0 Himmel, gieb uns Regen Und sende deine Segen Auf Raimunds Flur und Au''. Men beschouwe dit slechts als een greep uit het vele voortreffelijke dat mevr. O. deed hooren. De heer Zalsman is in 't bezit van een edel bariton geluid maar vibreerde helaas den geheelen avond vrij sterk. Nu en dan was het zelfs hinderlijk, 't Was jammer, want zonder dit vibrato zou men van zijn zang veel meer genoten hebben, dan nu reeds het geval was. Dat de heer Z. veel meer indruk kan maken kon men opmerken in No. 9 van H's »Melusine" bij het »Ich ahne wo die HoldeReine Verborgen ihror A' dacht pflegt", en vervolgens. Dit nummer, waarin dat vibree- ren veel minder was klonk zeer mooi. De kleine par tijen van sKlothilde", »Sintram" en »der Köuig der \Vassergeister" werden door mevr. G. en den heer B. gezongen. Als gewoonlijk accompagneerde mej. O. op voortreffelijkehoogst artistieke wijze. Aan alle mede werkenden voor dezen schoonen avond brengen wij hier onzen welgemeenden dank. ONDERTROUWD. 6 Mei. Dirk Kos te Amsterdam en Hendrika Elisa beth Jonkeralhier. Cornelis Martinus van Beek, te Amersfoort en Engelina Elbarta Cor- poraal, alhier, onl. te Haarlem. Edzo Hendrik Edzes, te Klundert en Geertje Bregman, alhier. Abraham Massaar, te Leiden, en Adriana Maria la Grangé, alhier. Adriaau Johannes Leijer en Maria Afa Jabroer, beiden te Haarlem, laatstgen. onl. alhier. Be oorlog. 8 Mei. ATHENE. Kolonel Manos seintdat na den terug tocht der Grieken, de Turken begonnen de Christenen in Epirus te vermoorden. De Turken bezetten v'ele plaatsen. Tnad-Beij bevel hebber van een duizendtal ongeregelde troepen, vaardigde een manifest uitwaarin hij de Christenen in Epirus beveelt, de wapenen neer te loggen, anders worden hunne dorpen in brand gestoken. LONDEN. De Daily Chronicle" meldt, dat bijna alle inwoners van het dorp Kamarina zijn omgebracht. Alkmaar 8 Mei. Aangevoerd 4 paarden f 70 a 150 28 koeien en ossen f 130 a 150. 110 nuchteren f 5 a 12 vette id. f a p.P. f0,a 0,698 magere schapen f 10.a 23,vette varkens a ct. per K.G., 175 mag. id. f 14 a 18,—261 biggen f7 a 10.-, 43 bokken en geiten f 2,a 6, Boter per P. ('s middags 12 uur) f 0,42è a 0,475 kippeneieren f 2,50 a 2,75, eenden dito f 3, de 100 stuks, 0 ezel f 67 kleine bokjes 40 a 70 ct. 1783 lammeren f5.a fll. Zaandam 6 Mei Aangevoerd 4 stapels kaasweg K.G. Hoogste prijs f 20,per 50 K.G.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2