HEERSCHZÜCHT EI MACHT. No. 56. Tweede blad. Negen en Negentigste Jaargang. 1897. ZONDAG 9 MEI. Overvloed of schaarschte FEUILLETON. ALKMAARSCI1B C0UBANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3 Prijs der gewone Advertentlënt Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Het is een opmerkenswaardig verschijnseldat histo rische feiten zich in den loop der tijden herhalen. Ter wijl men omstreeks het midden dezer eeuw den Franschen staathuishoudkundige Frédéric Bastiat algemeen als een der grondleggers »van den grootschen tempel der han delsvrijheid" aanwees en aan den Engelschman Richard Cobden den val van het beschermend stelsel dankte, in die mate, dat zijne landgenooten hem eene som van 80000 pond sterling aanboden als eene schadeloosstelling voor den tijd en de moeite, welke hij zich daarvoor had ge troost, steekt aan het eind dierzelfde eeuw het Protectio nisme het hoofd weer omhoog en bestaat er zelfs kans, dat de woorden Vrijhandel of Bescherming bij de aan staande groote Kamerverkiezingen een strijdleus zullen worden. Te merkwaardiger is dit verschijnsel zeker als men het oog slaat op de democratische richting, welke do politiek in de laatste jaren gevolgd hoefthet oog slaat op geheel de sociale wetgeving, waaruit beider en klaar de wil spreekt, dat particuliere belangen moeten wijken voor het groote, het algemeen belang. Terwijl deze grondstelling door elk weldenkend man wordt goedgekeurd, komen, alsof men de traditioneele uitzondering op een algemeenon regel zocht, eenige tak ken van industrie wederom bescherming vragen, juist op het oogenblik, dat meer dan vroeger het volk zal ge roepen worden bij de stembus te doen blijken, in welke richting het land zal behooren te worden bestuurd. Indien de groote menigte zich voldoende rekenschap wist te geven van de gevolgen, welke het beschermend stelsel aankleven, zich meer dan tot heden liet gelegen liorsren aan de uitspraken van de wetenschap on aan de leeringen der geschiedenis, dan zou men voorzeker niet behoeven te vreezen, dat dit stelsel zich ooit weder van zijn val zou oprichten. Maar de groote menigte bekom mert zich over deze zaken weinig en de grootste waar heden liggen helaas niet steeds het meest voor de hand. Bij bescherming van sommige takken van handel of in dustrie let men te veel op hetgeen men ziet en te wei nig op hetgeen men niet ziet. Bescherming vereenigt op een bepaald punt het goede 't welk zij sticht. De beschermde industrie neemt een ongekende vlucht. Patroon en arbeider verspreiden welvaart om zich heen binnen een bepaald kringetje. Het succès 't welk verkregen wordt is schijnbaar groot en zwakke geesten kunnen aan dien verblindenden schijn geen weerstand bieden. 11) Door Debora van de Velde. .Wou je dat zoo graag, lieveling, waarom heb je dan niet aan grootmama gevraagd, of juf Waller blijven mocht .Grootma was boos op juf, grootma is ook boos op Ellen geweest," zei het kind, »en Ellen verlangt zoo erg naar juf Waller, want die andere is zoo'n naar mensch." De baron wierp een vragenden blik op de verpleegster. »Uw dochtertje meent met die anderede gouvernante; ze heeft in hare ziekte, van die dame een vreeselijken afkeer," fluisterde de zuster. »Als pa je belooft, dat hij juf Waller zal laten komen, zal je dan van nacht zoet slapen en geduldig zijn, tot zjj komt?" vroeg de baron. Ja paatje, maar heel lang kan ik niet meer wachten," zei het zwakke moedelooze stemmetje." »Pa zal nog heden avond schrijven, schatje, leg dan nu je hoofdje maar gerust neer, want juf Waller zal wel gauw komen, en dan zal pa je morgen nog wat vertel len, dat je veel pleizier zal doen." Ellen's hoofdje zonk zichtbaar vermoeid, op het kussen neer. .Doet u het dan echt vroeg ze nog op weifelen den toon. »Ja lieve, als pa iets belooft, doet hij het echt, maar nu moet je ook je best doen, om beter te worden." Een lachje verhelderde hot bleeke gezichtje, toen bewo gen zich nog even de lipjes »nu wou ik graag slapen, nacht zoete pa!" .Goeden nacht, kindje," de baron keerde zich om, zijne aandoening werd hem te machtig. Zou zijn doch tertje waarlijk nog zoo lang leven, dat zij hare wensch vervuld zag Hij vreesde er voor, die woorden: »ik kan niet lang meer wachten", vervulden hem met vrees, dat zij sterven ging. Agnes en Bertha waren bij de kamerdeur blijven staan, Nochtans is het niet tegen te spTeken, dat elke be perking van handelsvrijheid, dat elk soort van bescher ming hierop neerkomtparticuliere belangen worden gebaat en het algemeene, het groote belang wordt ge schaad. De beschermde industrie bloeit, maar het ge schiedt ten koste van het algemeen. Hoe welgekozen de woorden, hoe klemmend de betoo- gen ook mogen zijn, de smeekschriften om bescherming komen allen op hetzelfde neerbeperk den invoer van dit of dat artikel, waarvan ons land zóó overvloedig wordt voorzien, dat concurrentie schier onmogelijk is bewerk op kunstmatige wijze door invoerrechten, een schaarschte, opdat voor .ons" artikel een hooger prijs kan worden bedongen. En steeds gevoelt de onzijdige toeschouwer van den strijd der behingen de waarde van de door Bastiat gestelde vraag: .Wat is beter voorden mensch en voor de maatschappij, overvloed of schaarschte f Yoor den mensch en de maatschappij is overvloed zeer zeker beter. Wie zou dat durven tegenspreken Wie durft in ernst beweren, dat hij liever in gebrek leeft, als het aan hem staat zich in overvloed te baden Wat kan het den mensch, wat kan hot de maatschappij schelen van welke zijde de overvloed tot cms komt Hoe over vloediger een zaak is, des te meer ligt ze onder het bereik ook van hen, die van beperkte middelen moeten rondkomen. Zelfs de hardnekkigste protectionist zal het betreuren als men de artikelen, welke hij gewoon is dagelijks te gebruiken, op kunstmatige wijze duurder maakt. En van waar dan een drang om dien overvloed, die bestaat wijl men er over klaagt, te koeren Slechts van ééne zijde, van die der voortbrengers, elk voor zooveel zijn eigen voortbre gsel aangaat. Zij alleen hebben belang bij schaarschte. t1!- n hunne belangen ijn, elk v oor bna klein ■no), f 'ie- bet algemeen belang. En daar de stem van sommige dier voortbrengers, men denke aan groote fabrikanten, ties grands intéréts niet zelden luider klinkt dan die van duizende verbrui kers te zamen, luider zelfs een enkele maal dan die der logica, is het gebeurlijk, dat het algemeen belang soms bij het bijzonder belang moet achterstaan is het gebeur lijk, dat er regeeringsmaatregelen worden genomen, welke, wel verre vaD het algemeen welzijn te beoogen, door willekeur, zelfzucht of eigenbelang zijn ingegeven. Ja maar, zegt men, de ons omringende groote rijken gaan ons voor op het gebied der Bescherming en wij f) Bastiat. Sophismes économiqnes. Abondance, Disette. en toen papa weer bij hen kwam, maakten zij zich ieder van een zijner armen meesteren zoodra de deur der kamer gesloten wasvroeg Agnes op bezorgden toon: »Pa, kunt u wezenlijk juf Waller schrijven, weet u haar adres .Ja beste meid gelukkig weet ik datmaar in het tegenovergestelde geval, zou ik toch niet gerust hebben voor ik het had opgespoord. Ik had straks te veel haast om bij Ellen te komen, zoodat ik jullui nog de groeten van juffrouw Waller niet heb gedaan, en dat heeft ze mij toch wel degelijk verzocht, want ze was gouvernante bij eene familiedaar ik wel aan huis kwam, en ik had haar al wel mede willen nemen naar hier, als ik gekund had, maar nu twijfel ik niet, of zij zal komen, als ik het haar verzoek." »0 pa, dus dan kent u juf, en vindt u haar ook niet lief?" vroeg Bertha, met schitterende oogen. »Ik vind baar een beschaafdezachtzinnige dame aan wie ik zeer graag de opvoeding mijner meisjes zou toevertrouwen, en het spijt mij, dat grootmama er anders over gedacht heeft," zei de baron. Hij vond het wat moeielijk, de vraag van zijn dochtertjes rechtstreeks te beantwoorden, ofschoon zijn hart er ja op zeide. Op dat oogenblik klonk de harde stem van juffrouw Braun.Agnes en Bertha, waar zijt ge het is tijd om naar bed te gaan," en meteen vertoonde zich het gelaat der gouvernante in de huiskamer. Otto von Reinenbnrg nam de spreekster van het hoofd tot de voeten opdat was dan de vrouw, die de plaats van Anna Waller bij zijne meisjes had ingonomen Het was niet te verwonderen, dat zijn kleine Ellen aan haar niet had kunnen gewennen. Op tamelijk hoogen toon zei hij dan ook.Mijne dochtertjes zijn bij mij, juffrouw; het zal er voor eene enkele maal niet op aan komen, als het slapensuur een weinig verschoven wordtik wensch mij nog eenige oo- genblikken met hen bezig te houden." .0, neemt u mij niet kwalijk, baron," zei juffrouw Braun op geheel veranderden toon .ik wist niet, men had mij niet gewaarschuwd, dat u gekomen waart." „Dat is bepaald jammer," zei de baron met een spot- tenden glimlach, .maar nu weet u dan. moeten wel volgen. Daartegenover zouden wij willen inbrengen, dat men zelfs aan groote rijken, die een slecht voorbeeld geven en die ook in andere opzichten wel eens tot groote dwaasheden komen, zich juist niet moet spiegelen. De vooropgezette denkbeelden zijn allerminst fin de siècle. In het midden dezer eeuw z.ijn^o met groot talent ontwikkeld. De toen heerschende economische dwalingen zijn met succès bestreden, maar helaas ze zijn niet uit geroeid. Men mag vragen of er weer een Bastiat, weer een Cobden moeten opstaan om de eenvoudigste waarhe den ingang te doen vinden. Want het is alles weer als vóór 50 jaren. Nauwelijks is er een schaap over de brug of er volgen onmiddellijk meer. Nauwelijks heeft de Nederlandsche veroeniging van meelfabrikanten zich tot de Tweede Kamer gewend met de mededeeling, dat de inlandsche meolindustrie den ondergang tegemoet gaat als zij niet terstond be schermd wordt of dadelijk volgen de oliefabrikanten met dezelfde voorbereiding op ondergang en met dezelfde vraag om protectie. Dadelijk ook laat de Kamer van Koophandel te Schiedam aan de regeering weten, dat nog een aantal andere takken van industrie op den rand van den afgrond staan en terstond moeten beschermd worden, met name de voornaamste tak der industrie van hare nijvere gemeente. Ziedaar den gewonen loop van zaken, de onvervalschte geschiedenis van het beschermend stelsel. Als de eene industrie beschermd wordt of bescherming vraagt, vraagt eene andere industrie en met niet minder recht om gelijke bescherming. En daar bescherming van elke industrie, die naar de meening der speciaal belangheb benden met ondergang wordt bedreigd, op den onder gang van ii«m Staaf zon 'tloopen en dus onmogelijk kan worden verleend, is het gevolg altijd hetzelfde onrecht vaardige bevoordeeling van de een boven de ander en ontevredenheid van het algemeen, van het volk, dat in de hooger prijzen der voortbrengselen van de beschermde industrie, het gelag moet betalen. Die beschermende rechten voorstaat, stelt het bijzonder boven het algemeen belang. Het algemeen belang vordert vrijheid, niet slechts op den in- en uitvoer van geestelijke, doch ook op dien van stoffelijke zaken. De maatschappij is het meest gebaat met handelsvrijheid, vrijhandel. Die zich tegen handelsvrijheid verklaart, wenscht af wijking van de in de laatste jaren heerschende demo- Juffrouw Braun verwijderde zich, inwendig woedend, en de baron ging met zijne lievelingen in de vensterbank zitten. .Houdt jelui nog al van deze gouvernante," vroeg hij. .0 neen pa, het is zoo'n akelig mensch," klonk het uit beider mond, »wij wilden zoo graag dat zij weg was." .Wees verzekerd dat ze niet blijft, daar zal ik voor zorgen," zei hij geruststellend.doch wacht, ik moet eens even een telegram schrijven naar juffrouw Waller 1" Haastig haalde hij zijne portefeuille voor den dag, en schreef.Ellen zegt, dat zij niet lang meer kan wachten, ik smeek u om harentwil, kom spoedig." Nu volgde het adres, en toen belde hij om Johan, en toen deze verscheen, hield hij hem het open telegram voor, en zei: .Johan, dit bericht moet zoo spoedig mogelijk verzonden worden." »U kunt er op aan, dat ik er voor zorgen zal, baron," zei Johan, .het kantoor hier is, geloof ik, niet meer open, doch ik span dadelijk in en rijd naar de staddaar blijft het den geheelen nacht geopend." .Goed zoo, als je zorgt, dat het met spoed verzonden wordt, zal ik je beloonen." .Dat behoeft niet, baron, want het zou het behoud van het lieve engeltje zijn, als de juffrouw kwam, dat weet ik." Vroeg op den volgenden morgen ontving Anna Waller het telegram en stond in tweestrijd wat ze doen moest. Mijnheer en mevrouw van Marle waren intus chen van meening, dat zij gaan moest, en wel hoe eer hoe beter. .Wat zoudt ge een berouw hebben," zei mevrouw, .als ge door uw weifelen den dood van het lieve kind op uw geweten hadt. Het spijt ons natuurlijk zeer, als ge ons verlaatmaar onze kinderen, al zijn zij ook aan u gehecht, en zullen ze u missen, hebben ons toch en zullen er dus niet zoo onder lijden, en wat hun leeren betreft, dat heeft nog zoo'n haast niet, dat wij dadelijk naar eene plaatsvervangster behoeven om te zien," en mijnheer voegde er bij.Mogelijk is het voldoende als het kleine meisje u eens gezien heeft, en dus niet bepaald noodig dat u blijftook zou het kunnen zijn, dat het kindje toch niet meer herstelde, in dat geval staat ons huis weer voor u open, als ge althans zoudt willen terugkeeren." .0! mijnheer," zei Anna getroffen, ik heb hier zooveel

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5