Buitenland. Nederland. het eindexamen was afgelegd en die, een benoeming bij den burgerlijken dienst in Ned.-Indië begeerende, moesten worden afgewezen. Werkelijk raakte mr. Fabius hierbij een gevoelige snaar aan. Maar wat moet men dan doen met de jongelui, die zich aanmelden hen terugwijzen met het bericht, dat er geen plaats is? De hulpschool aan de Nassaukade telt nu reeds 111 leerlingen en deze vermeerderen telkens nog weer in aantal. De stroom is eenvoudig niet te keeren en men moet meévaren, of men wil of niet. Nu komt men voor de betrekkelijk geringe som der verbouwing in het bezit van een inrichting, die op den duur toch niet zou kunnen uitblijven. Met den stroom meevaren op politiek gebied hebben eenige liberalen besloten, daarvoor te bedanken. De nieuwe centrale kiesvereeniging Vooruitgang" was hun te weinig democratisch en daarom hebben zij een afdeeling van de Liberale Unie opgericht. Prof. van Hamel, prof. Lobry de Brnyn, baron (Ericus) en anderen zijn de voorgangers geweest. Ook de heer W. van Nes, hoofdredacteur van »De Nieuwe Amsterdammer," waarvan het indirecte gevolg is geweest, dat de heeren in de gunstige conditie verkeeren een dagblad te hebben, waarin hunne denk beelden kunnen worden aangeprezen. De heer van Nes heeft dat niet zonder talent gedaan. Maar ook in dezen kring schijnt dankbaarheid een onbekende verschijning te zijn. Immers, bij de bestuursverkiezing is de hoofd redacteur van »De Nieuwe Amsterdammer" niet in aan merking gekomen. DIJITSCHLAN». Merkwaardige cijfers worden medegedeeld omtrent den omvang van het verzekerings wezen. De Duitsche verzekeringkassen (er zijn er 31) hebben de bevoegdheid een deel harer kapitalen voor ondernemingen van algemeen nut beschikbaar te stellen. In den loop van 1896 werden aldus niet minder dan 31 millioen mark belegd. Voor arbeiderswoningen waren 12 millioen uitgeleend de grootste helft op dergelijke waarborgen als voor de gelden van minderjarigen is voorgeschreven. Voor landbouwcrediet waren bijna 13 millioen verleend en 6 millioen voor ziekeninrichtingen, volksbaden bewaarscholen winkelvereenigingen enz. BNBELAND. Sir Matthew Ridley heeft in het Engelsche Lagerhuis zijn wetsontwerp tot bescherming van de arbeiders ingediend. Ofschoon het ontwerp tot de afdeeling van den minister van binnenlandsche zaken behoortis 't toch een ontwerp van de minister van koloniën Camberlain. Het beginsel van de wet is dat de werkgever wordt aansprakelijk gesteld voor ongevallen die den werkman treffen. Ingeval een werkman in en door het bedrijf om het leven komtwordt de patroon verplicht tot betaling aan de nabestaanden van 3 jaar loon ot ten minste 150doch niet hooger dan 300. Wordt de arbeider ongeschikt tot arbeid dan kan hem het halve weekloon mits niet hooger dan 20 shilling betaald worden. Daar in de Engelsche nijverheid jaarlijks niet minder dan 6000 arbeiders gedood en ongeveer millioen gewond worden is begrijpelijkerwijs het wetsontwerp van zeer groote beteekenis. De enquête-commissie heeft van de Eastern Telegraph Company" overgave gevorderd der afschriften van de tusschen Rhodes en Harris in 1795 gewisselde telegram men. De vertegenwoordiger der maatschappij maakte eerst bezwaar doch toen de commissie bij haar eisch volhardde werden de afschriften in een gesloten enveloppe aan den secretaris overhandigd. Zij zijn nog niet ge publiceerd. FRANKRIJK. Indrukwekkend is Zaterdag de plechtige lijkdienst in de Nötre Dame geweest. De pre sident, het geheele corps diplomatieken, de ministers, de lord-Mayor van Londen, de bijzondere vertegenwoordigers van enkele regeeringen, voor deze plechtigheid opzettelijk overgekomen en een groote schare van eiken rang en stand woonden de plechtigheid bij. Het heeft in Frankrijk zeer de aandacht getrokken, dat, terwijl keizer Wilhelm op in het oog loopende wijze zijn deelneming betuigd heeft, de Czar niets van zich heeft doen hooren, en er slechts een vormelijk telegram van den minister van buitenlandsche zaken ontvangen is. De bladen zijn daar over zeer verontwaardigd en spreken het luide uit. Intusschen zullen de armen door de ramp geen schade lijden. Het comité van den weldadigheidsbazar heeft van een onbekende een gift van 937.438 frs. ontvangen, die met de 45.000 frs. ontvangsten van den eersten verkoopdag, juist de opbrengst maakt van het vorig jaar. eaiEKENLAXD. Hot moet voor de oorlogscor respondenten moeielijk uit te maken zijn of de Grieken een slag verloren of gewonnen hebben in 't eerste geval vluchten zij, in 't tweede trekken zij overhaast terug om een nog sterker stelling in te nemen, en onoverwinnelijk te worden, tot de volgende slag »Ik begrijp dat volkomen, juffrouw Waller, doch u behoeft u deswege niet bezorgd te maken. Ik moet zelf nog heden avond op reis, omdat, zooals u dan ook vast van de kinderen gehoord hebt, mijne eenige zuster en wel onder zeer treurige omstandigheden, is overleden. U is dus gedurende twee of drie dagen geheel vrij hier. Doch, ik had mijne maatregelen reeds genomen, om ook al ware dit niet het geval geweest, u te behoeden voor eene positie, die ik begreep, dat in het oog der wereld niet gepast zou zijn, daarom ben ik reeds overeengekomen met dok ter Ekhart, dat u gedurende de afwezigheid mijner moe der en ook nog langer zoo u het wenschte, ten zijnen huize kunt logeeren. Deze eerste dagen echter hoop ik dat u daarvan nog geen gebruik zult maken, maar als gast op »01mhof" wilt vertoeven." Heden gaarne," zei Anna, »doch later als u en de barones zijn weergekeerd, schijnt het mij eene goede schik king toe, tenzij de barones zelf verlangen mocht dat ik hier bleef, doch mag ik nu naar ons patientje gaan «Zeker," zei de baron, «ik ga met u, ik wil zoo gaar ne getuige zijn van hare blijdschap.'' »En ik verlang om baar te zien," zei Anna, «als het haar nu maar niet te veel aandoet." »0 neen, Agnes en Bertha zijn het haar terstond gaan vertellen, dat u gekomen waart, zij wacht u Wordt vervolgd.) De eerste berichten meldden, dat de gevechten bij Pharsala in 't voordeel der Grieken beslist waren, tbans blijkt 't, dat hunne terugtocht naar Domokos veel van een vlucht heeft gehad. Zij lieten 2800 granaten, een aanzienlike hoeveelheid geweerkogels en veel mondvoorraad, die hun in de moeilijk te approviandeeren stelling van Domokos zeer goed te pas zou zijn gekomen, achter. De Turken maakten 200 man krijgsgevangen. De berichten, dat de Turken in het bezette gebied moordend en plunderend optreden, worden talrijker. Onder de inwoners van Lamia is een paniek uitgebroken, die het gevolg gehad heeft dat een aantal personen de stad verlaten. Te Athene zijn reeds drie schepen met vluch telingen uit Tbessalië aangekomen. Ook de bewoners van Larissa en alle dorpen in de na bijheid van Domokos vluchten vol angst voor de Mu zelmannen. Intusschen heeft de regeering de bemiddeling der mo gendheden ingeroepen. Zaterdag heeft de Grieksche mi nister van buitenlandsche zaken aan de gezanten der Grieksche mogendheden te Athene medegedeeld, dat Grie kenland bet hoofd in den schoot legde en de bemiddeling onder de gestelde voorwaarden aannam. De gezanten verklaarden zich daartoe bereid slechts de Duitsche ge zant was eenigzins terughoudend in zijn optreden. Doch daar de Duitsche regeering beslist heeft medegedeeld, op geen enkele wijze de dynastie te Athene in gevaar te willen brengen, houdt men zich overtuigd, dat Duitsch- land aan de actie der mogendheden geen moeilijkheden in den weg zal leggen. De verbittering tegen de houding van Duitschland neemt steeds toe, ondanks het loffelijk getuigenis, door keizer Wilhelm in een brief aan zijn moeder, over de houding der Grieksche artillerie gegeven. Uit Athene wordt gemeld, dat ambtenaren van de Epiro-Thessalisehe Bank, die naar Larissa gezonden waren, om de boeken der Bank te halen, in de lokalen van het gebouw een twaalftal Duitsche officieren vonden, die aldaar hun hoofdkwartier hadden opgeslagen. Zij maakten den veldtocht mede, ontwierpen de plannen en Edhem-pacha deed niets zonder hun advies. ITALIË. De vraag of de moordaanslag op koning Umberto een op zich zelf staand feit is, of het uitvloeisel van een anarchistische samenzwering, houdt nog altijd de politie van Rome bezig. Het beeft er veel van of inderdaad Acciarito slechts de uitvoerder is geweest van een bevel van anderen. Enkele uitlatingen van den man zelf wijzen er op, en bovendien wordt algemeen verteld en geloofd, dat op den dag van den moordaanslag op een weide dicht bij de plaats, waar de krankzinnige daad werd gepleegd, vijf personen het lot wierpen, waarop tot een hunner werd gezegd: »Gij zijt de man!'' Deze sprong over de heg op den straatweg en de anderen verwijderden zich in de richting van Rome. SPANJE. De Regeering besloot tot eene crediet-ope- ratie met de Bank van Spanje, welke haar 200 millioen pesetas zal voorschieten, gewaarborgd door douane-obli- gatiën, gelijk aan die van de laatste binnenlandsche lee ning. Deze obligatiën zullen bij de Bank in portefeuille blijven. Men gelooft, dat het gevolg hiervan een sterke vermeerdering van den omloop van papiergeld zal zijn. ZUID-AFRIKA. De toestand in Zuid-Afrika schijnt werkelijk te verbeteren. Sir Alfred Milner, de nieuwe regeeringscommissaris der koningin, is te Kaapstad aan gekomen. Zijn eerste daad waB een vriendschappelijken groet te zenden aan president Kruger, die daarop onmiddelijk heeft geantwoord. Sir Alfred verheugde zich erover, dat hij het antwoord van Kruger in het Hollandsch kon lezen en verstaan. Ook in den Volksraad van den Oranje-Vrijstaat is mededeoling gedaan van een telegram van sir Alfred Milner, waarin hij de verwachting uitspreekt, dat presi dent Steyn met hem zal willen samenwerken om den vrede in Zuid-Afrika te bewaren. De president had hem geantwoord niets liever te wenschen dan dat de vrede bewaard wordt. Laatste Berichten. Be bemiddeling der mogendheden. LONDEN, 10 Mei. In het Hoogerhuis legde lord Salis bury de volgende verklaring af «De Grieksche regeering heeft de bemiddeling der mogendheden niet gevraagd, de leden der regeering heb ben alleen het verlangen te kennen gegeven dat Europa zou tusschenbeiden komen. «Ten opzichte van Kreta zijn de omstandigheden ook nog niet geregeld. De Grieksche regeering is van oordeel dat het niet vereenigbaar is met haar positie om de terug roeping van haar troepen te beloven, maar ik geloof dat zij wel geneigd is te verklaren dat zij hen tegen een niet ver verwijderd tijdstip zal terugtrekken. Met deze ver zekering nemen niet alle mogendheden genoegen. Wij voor ons zijn bereid ons aan te sluiten bij elk aanne melijk voorstel van anderen tot een bemiddelend optreden. »Ik betreur het zeer dat Griekenland ten opzichte der vormen meer moeilijkheden maakt dan de omstandig heden rechtvaardigen.' ATHENE, ll Mei. 1 n. 30 n.m. De Duitsche gezant heeft om middernacht zijn instructiën ontvangen, die naar men hoopt bevestigend luiden. In dat geval wordt verwacht dat de nota in den loop van den morgen wordt overhandigd. Volgens een telegram uit Domokos doen eenige be wegingen van de Turken een aanval vermoeden. Ook wordt te Almyro een aanval verwacht op het korps van Smolentz, ofschoon ten gevolge van de regens de operatiën moeilijk zijn. Amsterdam. Een 17-jarig meisje is door haren minnaar bij een heftigen twist met een mes gestoken en aan den rug gewond. Zij werd per raderbaar naar het Binnen-Gasthuis gebracht en daar verbonden. De jonkman is in hechtenis genomen. Verkiezingen. Door de antirev. kiesver. te Enkhuizen is voor het lidmaatschap der Tweede Kamer candidaat gesteld de heer N. Sluis Pz., aldaar. De liberale kiesvereeniging te Oudendijk heeft den heer P. B. J. Ferfte Haarlem candidaat gesteld. De liberale kiesvereeniging te Spanbroek stelde tot candidaat den heer J. Zijp Kzn. te Abbekerk. Rond- en klauwzeer. Te Uitgeest is het mond- en klauwzeer uitgebroken onder deD veestapel van den heer Brandjes. De ziekte is vermoedelijk overgebracht door eene Friesche koe, welke een paar dagen te voren op de Purmerender markt ge kocht was. Lammerenmarkt. De wekelijksche lammerenmarkt te Monnikendam zal Woensdag 12 Mei wederom beginnen. Men verwacht grooten aanvoer. Op het eiland Texel zullen dit jaar vijt grootelam- merenmarkten gehouden worden, en wel op 17, 24 en 31 Mei en 8 en 14 Juni. Een reuzenbeuk. Achter het slot van Jhr. Mr. J. H. F. K. van Swinderen, te Rijs (Gaasterland), is onlangs een beuk om gewaaid die, buiten de takken, ongeveer 100 voet hoog was. Het gewicht wordt geschat op 10,800 halve kilo's. Aan den voet bedroeg de doorsnede 3 voet. Trof men nog voor weinige jaren in den broeitijd op Texel bij honderden bergeenden aan thans komen deze vogels er slechts sporadisch meer voor. De oorzaak is niet ver te zoeken. Eerst heeft men de eieren gezocht en uit de konijnenholen zelfs weggegraven terwijl van de enkele nestenlater de jongen zijn weggevangen. Soms werd bij het uitgraven van een nest ook de broe dende eend buitgemaakt. De fraaie vogels zijn op die wijze letterlijk uitgeroeid. Ooievaars. Onlangs bezocht een Engelsch reiziger het stadje Edam. Hij was daar voor jaren ook eens geweest, en het had toen zijne aandacht getrokken, dat een paar ooievaars hun nest haddden gebouwd op eene der stadsgrachten midden in het bebouwde gedeelte der plaats. Hij zocht nu of wellicht nog ooievaars daar nestelden, maar vond er geen. De man is echter iets te vroeg gekomen. De vorige week kwamen er weder ooievaars en nadat deze vertrokken waren, verschenen al spoedig twaalf an dere. In een der hooge olmen op een grachtin de na bijheid van het stadhuis, werd nu door de bewoners een wagenrad geplaatst, stevig bevestigd en van latten voor zien en men ziet nu het verschijnsel dat de ooievaars hun nest bouwen midden in de stad. Bij avond kan men de vogels op het nest zien liggen, daar juist het licht van een gaslantaarn den top van den hoogen boom beschijnt. Tentoonstelling te Hoorn. Te Hoorn zal eene tentoonstelling van paarden, rund- en wolvee worden gehouden, op de Nieuwe Vee markt, op Donderdag, 10 Juni. Ieder mag op doze tentoonstelling inzenden, mits daar van vóór of op Dinsdag 1 Juni 1897 schriftelijk kennis gevende aan den secretaris der tentoonstellings-commissie, den heer A. Kool, te Schellinkhout, bij wien daartoe inzendingslijsten zullen verkrijgbaar zijn. De tentoonstelling zal aanvangen des voormiddags te 10 en eindigen des namiddags te 2 uur. Leden van het landhuishoudkundig congres en van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw of zusterver- eenigingen hebben op vertoon van bewijs van lidmaat schap vrijen toegang met ééöe dame eigenaars van in zendingen en één geleider van ieder dier hebben vrijen toegang voor zich zeiven. Voor andere personen is de toegangsprijs bepaald op 50 cents de persoon. Prijzen worden uitgeloofd voordriejarige en oudere hengsten, ingeschreven in het Paarden-Stamboek, afdeeling Noordbolland driejarige merriën insgelijks ingeschreven of ingeschreven wordende in bedoeld Stamboektwee jarige rijstieren pinkstieren stierkalveren afgewisselde melkkoeien twintersmelkvaarzen kuispinken vier melkkoeien uit ééne boerderijtweejarige gekruiste ram men éénjarige gekruiste rammen; zes melkgevende fok schapen. De tentoonstellings-commissie bestaat uit de heeren G. Wonder, voorzitterW. Keestra, Chr. Oort- man Gerlings, H. J. Calkoen, G. G. van Balen Blanken Jr., J. J. Winkel, C. Haringhuizen, L. Visser, K. Zijp Hz., O. de Jong Mz., D. Kaij, en A. Kool, secretaris, Schel linkhout. He zaak-den Hartog. Door stemming in de afdeeiingen van den «Bond v. Ned. Ond.'' is met groote meerderheid besloten aan M. tien Hartog steun uit de weerstandskas van den Bond te verleenen er waren 1582 stemmen vóór 162 tegen en 43 blanco. De ondersteuning is met 1052 stemmen bepaald op f 800 per jaar zijnde het laatst door hem te Amsterdam genoten salaris. Er werden 593 Btemmen uitgebracht voor een lagere, 42 voor een hoogere uitkeering. Uitgemaakt moet nog worden voor hoelang de ondersteuning geldt. Sclioorl. Bij Camperduin spoelt zwaar hout aanvan goede qualiteit. Men heeft een proef genomen, om de Hondsbossche- zeewering aan de landzijde met dennen te beplanten. Slaagt die dan schijnt het voornemen te bestaan den geheelen dijk hiermede te bezetten van Camperduin tot Petten. Krabbendijke. Toen de knechts van een landbou wer alhier, aan het eggen waren, sloegen twee span paarden onverwachts tegelijk op holmet het ongelukkig gevolg, dat een der knechts A. K. in aanraking kwam met een egge en ongeveer 300 M. ver werd medegesleept. Of schoon de landbouwer nog het geluk had omterwijl de paarden voortholden zijn armen knecht van de egge los te rukken bleek dit, helaas te laat te zijn. Ü9 onge lukkige een brave oppassende ongehuwde zoon, was te ernstig gekneusd en is des avonds reeds bezweken. Hij was de kostwinner van zijn stokouden vader. Bloedvergiftiging. Te 's Gravenmoer kreeg eene jonge vrouw van 22 jaren een klein zweertje aan de kin. In overleg met ha ren echtgenoot die schoenmaker is werd het wondje besmeerd metpek en petroleum. Het hoofd werd daar op geheel gevlekt en binnen een dag reeds overleed de vrouw aan bloedvergiftiging. De echtgenoot bljjft achter met twee kleine kinderen. Aan de commissie voor de feestviering te Purme- rend bij gelegenheid van het tienjarig bestaan van den «Provincialen Bond voor harmonie- en fanfarecorpsen in

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2