Ingezonden Stukken. StacLsberichten. Kantongerecht te Alkmaar. Ns. 15397 en 20846 f 1000 Ns. 1016 3027 6107 en 15746 f 400 Ns. 361 en 1294 f 200; Ns. 75, 3775, 6427 13326 19185 19356 en 20489 f 100. Ns. 852 en 8650 f 1000 ns. 5491, 13055 en 20498 f 400; ns. 11971 en 12350 f 200; ns. 185, 278. 7270, 7292, 7526, 9595, 9914, 12444, 14358, 16001 en 18120 f 100. Arrondissements-Reclitbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. Noord-Holland'' is een crediet nit de gemeentekas toege zegd tot een bedrag van ten hoogste f 200. Texel. Van 27 Mei tot 4 Juni e. k. zal te Ou- deschild eene tentoonstelling van Texelsehe oudheden ge- honden worden. Uitspruitsels van aardappelen. Uitspruitsels van aardappelen moeten niet aan het vee gegeven wordendaarin toch bevindt zich zwaar vergif, »solanine" geheeten. Het is dikwijls gebeurd, dat men zulke uitloopers in plaats van ze weg te werpen en te vernietigen aan de varkens gaf die er dan ziek van werdenja als zij er veel van genuttigd hadden daardoor stierven. Ook is het voorgekomen, dat runderen, gevoed met afval uit fabrioken waar men zoogenaamde uitgeloopen aardappelen verwerkte onder verschijnselen van vergiftiging stiervenomdat bij de distillatie de »solanine'' in de spoeling achterbleef. Kippen of ander pluimvee mogen die uitspruitsels evenmin worden voor gezet. ftlond- en klauwzeer. Opmeer. In deze gemeente doden zich in de vo rige week twee gevallen van mond- en klauwzeer voor, en wel onder het vee van de landbouwers Pluister en Reijenaar. De ziekte is uitgebroken na het koopen van friesche koeien op de Hoorn sche n arkt. De gemeenteraad te Assendelft heeft met goed keuring van Ged. Staten de veemarkten opgeheven die aldaar gehouden werden op den iaatsten Donderdag in April en den eersten Donderdag in November als ook de lammerenmarkt die den derden Vrijdag in Mei en de vette varkensmarkt, die den tweeden V i'ijdag in Novem ber gehouden werd. Haarlem. De Kamer van Koophandel heeft be sloten te ondersteunen het door de Kamer te Purmerend aan den minister van buitenlandsche zaken gericht adres om opheffing van het verbod van den vrijen invoer van ruwe wol in Duitschland, ten gevolge van het heerschen hier te lande van mond- en klauwzeer. Kwadijk. Bij de alhier plaats gehad hebbende stemming voor 2 leden in het Bestuur van den polder >De Kwadijkerkoog" is als voorzitter herkozen de heer R. Stolp en als hoofdingeland de heer M. Bark Dz. Landsmeer. De ontvangsten der Onderlinge Schroefstoombootdienst »Landsmeer en de lip" bedroegen over de afgeloopen maand April f 1086.16. Vervoerd werden 9484 passagiers2008 emmers melk en 798 handkarren. Tot lid van het bestuur der banne Landsmeer is be noemd de heer Jb. de Geus te den lip. De Bell-TelepI»oou-Maatscliappij hoeft met eenige Zaansche gemeenten overeenkomsten aangegaan tot aansluiting aan het centraal station te Zaandam. Door on- dergrondsche telephoon-geleiding zal de Zaanstreek weldra voor locaal-verkeer verbonden zijn. Te Wormerveer en te Koog a/d Zaan is de kabel reeds gelegd en te Zaandijk is men er mede bezig. Barsingerhorn. Zaterdagden 8werden te K o 1 h o r n slechts 100 stuks ansjovis aangebracht, den 9 was het weer 10000 stuks. De prijs is thans f 9 per 1000. Geep wordt nog steeds veel gevangen. Zaterdag werd door eene vlet 11 tal bemachtigd, welke voor f 20 per tal werden verkocht. Ook werd reeds f 25 en f 28 per tal (200 stuks) uitbetaald. Zelden gaan goede vangst en hooge prijs zoo samen als dit jaar. In de polders Waard en Groet begint het karwei- zaad reeds te bloeien wat zeer vroeg heeten mag. Dit gewas wordt in deze polders bijzonder veel verbouwd, vele landbouwers hebben een derde gedeelte hunner plaats met karwei bezet. Het zaad van het vorig jaar, is nog niet geheel van de hand gedaan. Heerliugowaard. Den 18 zal de zaak van het gewezen hoofd der school, alhier, R. ,M., beschuldigd van min zedelijke handelingen, voor de arroudissements recht bank te Alkmaar in behandeling komen. Acht getuigen zijn gedagvaard. Hfederlandscli spoorboekje. De 5 en 10 ets. Nederlandsche Spoorboekjes zijn de eenige officiëele dienstregelingen der neder landsche spoor- en tramwogensamengesteld door de bureaux der exploitatie van de nederlandsche spoorweg maatschappijen. Het lOcts boekje zal voortaan verschij nen in het begin der maanden Mei, Juni, Oct. en Nov., waardoor het mogelijk is om do Mei- en Oct. uitgaven vroeger te doen verschijnen dan voorheen en om later bekend geworden verandoringen in dienstregelingen in de Juni en Nov. uitgaven aan te brengen. Het boekje is verdeeld in 3 rubrieken, door de kleur van het papier gemakkelijk te onderscheiden, welke ieder uit den omslag genomen en afzonderlijk gebruikt kunneu worden. De eerste rubriek bevat de binnenlandsche dienstregeling met binnen- en buitenlandsche aansluitingen op iedere bladzijde, zoodat bijna ieder denkbaar traject tusschen Nederl. stations op één bladzijde te vinden is, benevens spoorwegkaarten van Nederland (een groote en kleine) en Europa. De 2e rubriek omvat zeer uitgebreide ver bindingen met geheel Europaook hierin zijn de langste routes gemakkelijk op één bladzijde te volgen verder de officiëele dienstregeling van alle nederlandsche tram wegen en een alphabetisch register van stations. De 3e rubriek geeft in 104 pagina's de tarieven voor personen verkeer en bagage tusschen de voornaamste nederlandsche stations ouderling en met het buitenland. Het kwijnen van boomen in steden. Mangin hoeft te Parijs op verschillende plaatsen de samenstelling der lucht in den grond nagegaan, en wel dé,ar, waar zich de wortels van boomen bevonden. Zijn de boomen gezond, dan is die samenstelling in den regel normaal, met hoogstens 1 pet. koolzuur en gewoonlijk omstreeks 20 pet. zuurstof. Kwijnen de boomen echter, dan blijkt ook de grondlucht slechts onvoldoende ver- verscht tö worden 45 pet. koolzuur is dan het gewone gehalte, soms stijgt dit tot 810 pet., enkele malen zelfs tot 16 en 24 pet. De zuurstof is gedaald tot 1314 pet., maar soms zelfs tot 6—3 pet. en minder. Deze geringe luchtverversehing is bijna overal voldoende om het langzame afsterven der boomen te verklaren zelve wordt zij veroorzaakt door de ondoordringbare bestrating en het niet genoegzaam openhouden van den grond, die rondom de boomstammen vrijgelaten wordt. Deze grond toch vormt allengs een korst, die, bij een goede zorg, van tijd tot tijd behoort opengebroken te worden. Reeds Saus- sure heeft aangetoond dat koolzuur, ook onaihankelijk van te geringen toevoer van zuurstof, voor boomwortels schadelijk is, en Mangin heeft zich door nieuwe proeven van de juistheid van die uitspraak overtuigd. (Album der Natuur.) Het jubileum van koningin Victoria. Het plan van de prinses van Wales om op het Britsche koninginnefeest voor alle »arme bedelaars en verloopen lieden'' in Londen, gedurende een week dage lijks een maaltijd toe te richten legt een zeer zware taak op den lord-mayor van London's City. Het geld stroomt toe. De prinses opende de lijst met 100 £st. maar de organisatie zal buitengewoon moeie- lijk zijn Australië wil helpen en stelt voor 20,000 schapen en 500 ossen te zenden, op voorwaarde dat men niet ver geet dat het Vereenigde Koninkrijk uit drie rijken bestaat, zoodat men in de drie hoofdsteden Londen, Edinburgh en Dublin deze maaltijden moet aanrichten. 354e STAATSLOTKR1J. 5e klasse, le lijst, 10 Mei. 5e klasse, 2e lijst, 11 Mei. OKZE PLGECZITSTKRS. Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd voor onderstaande regelen eenige plaatsruimte in uw b!ad. Met volle sympathie hebben voorzeker zeer velen in den lande de roepstem des heeren X favond-editie Te legraaf 6 Mei) vernomen, om te trachten eene vereeni- ging te stichten, welke zich ten doel stelt een algemeen pensioenfonds te vormen voor de voor hare betrekking ongeschikt geworden pleegzusters. Wie onzer, zoowel de medicus als de persoon voor wien in dagen van ziekte de hulp dier edele vrouwen wordt ingeroepen, kent niet de groote toewijding, waar mede zij de dikwijls zoo zware taak verrichten, is niet getuige van de dienende liefde aan het krankbed, hetzij in de huizen der meergegoeden, hetzij in de woningen der arbeidende klasse. Troost te lenigen in diepe smarte, lijden te verzachten, kent de reddende, blijmoedige engel der barmhartigheid geen vermoeienis; slechts één verheven doel vooroogen: naastenlief de. Voorzeker wordt haar aller dank gebracht wanneer haar raak aan een ziekbed is afgeloopen en vergezellen de beste wenschen de vertrekkende, doch tot hiertoe be paalt zich gewoonlijk de erkentelijkheid en wordt er aan de toekomst der pleegzusters niet meer gedacht, wanneer ook voor haar de ure komt wanneer zij tot verpleging niet langer in staat is. Dank en hulde aan hem, die het initiatief nam om te trachten een pensioenfonds te vormen, eene oproeping die al onze sympathie moet verwekken. Veel wordt er gevraagd, veel wordt er gegeven doch deze instelling ontbreekt nog. Armen en rijken zullen hunne kleine en grootere bijdragen met liefde willen storten, wanneer deze worden gevraagd voor zulk een edel doel. De heer X, die reeds het initiatief nam, ga voort in zijn hartverheffend streven. Hij ondervinde den steun van velen, ook van onze stadgenooten. Het „Alemaria Vietrix" bevestige zich ook in den dienst der philantropie, door het vormen van een comité en het schenken van vele bijdragen. Wie meldt zich aan De eenige eischen die men mag stellen zijn warme toewijding en ijver. Onder dankbetuiging, Alkmaar, H. C. 11 Mei 1897. De heer M. M. van Soestleeraar aan de H. B. S. alhier is benoemd tot lid der commissie belast met het afnemen van het toelatings-examen voor het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. In de week van 1 tot 8 Mei zijn in het badhuis van het Witte Hruls genomen 46 kuipbaden87 regenbaden le kl. en 97 regen baden 2e klasse, te zamen 230 baden. Uandbouw-Crediet. Het tiende jaarverslag is verschenen van het »Noord-Hollandsch Landbouw-Crediet", alhier, over het boekjaar 1896. De vennootschap verloor door overlijden haren gede legeerden commissaris den heer mr. A. P. de Lange. Geplaatst zijn thans 289 aandeelen waarvan 274 volgestort. Door den raad van admissie werden behandeld 648 aanvragen ten bedrage van f 603.110, waarvan werden toegestaan 562 tot een bedrag van f 523.195. Onder ultimo December 1896 bedroeg het loopend crediet een cijfer van f 1.138.681.74. Van de deposito-rekening bedroeg het saldo op 31 December van het boekjaar f 1.187.821.135. Van de winst ad f 21460 wordt aan de aandeelhouders 4 °/0 hunner stortingen uitgekeerdtot een bedrag van f 11020 en van het restant na aftrek van extra-uit- keeringenf 6264 bij het reservefonds gevoegddat daardoor tot f 30812 gestegen is. «rondcredlet. Het eerste jaarverslag van het sNoordhollandsch Grondcrediet" over 1896 wijst aan, dat het maatschap pelijk kapitaal ad f 1.000.000 waarop 10 °/0 gestort in handen is van 94 aandeelhouders. Van de ingekomen hypotheek-aanvragen werden 18 aangenomen tot een bedrag van f 162780terwijl 8 geweigerd moesten worden en 6 in behandeling bleven. De getaxeerde waarde der loopende hypotheken, waar van de onderpanden in Noordholland zijn gelegen be draagt f 270719 zoodat daarop ongeveer 60 °/0 werd verleend. Gecreëerd zijn 31/2 °/0 pandbrieven tot een cijfer van f 120.000 waarvan nog in portefeuille f 15500. Higen Hulp. Er worden ernstige pogingen aangewend om nieuwe levenskracht te schenken aan de hier ter stede wel be staande doch kwijnende afdeeling van »Eigen Hulp''. Inspectie verlofgangers, -i- De inspectie van de verlofgangers der nationale militie zal in dit kanton bestaande uit de gemeenten Alkmaar, Akersloot, Heiloo, Limmen, Bergen, Egmond- binnen Egmond aan Zee SchoorlOndorp Koedijk Ursem, Schermerhorn, Z. eD N. Schermer, Warmenhuizen en Petten te Alkmaar plaats hebben op dinsdag 8 Juni a. s.des morgens te 10 uren. Cadettenschool. Het onderhoud der gebouwen van de Cadettenschool, alsmede het bouwen van eene loods, werd gegund aan den heer J. Dorregeest. Onze vroegere stadgenootde heer W. H. de Uange Jr., te Amsterdam is benoemd tot controleur van het buitengewoon zegel te Rotterdam. Zitting van 11 Mei 1897. J. Z. en S. B., Castricum, hnisvredobreuk, de le f 5 boete, subs. 5 dagen hecht., de 2e vrijgesproken. A. V. O., hvr. van C. J. L. en C. J. L., Nieuwediep, de le diefstal, de 2e heling, ieder 1 week gev. C. Z. en J. J. S., Helder, diefstal, ieder 10 dagen gev. A. B., als boven, mishandeling en wederspannigheid, 4 maanden gev. A. v. Z., Wieringerwaard, huisvredebreuk, f 10 boete, subs. 5 dagen hecht. P. J. B., J. A. J., P. H. G. en W. T. T., Rotterdam, diefstal, de le 2 maanden gev., de overigen ieder 3 maanden gev. C. S., Zijpe, poging tot diefstal, vrijgesproken. J. V. en J. K., Hoorn, diefstal en heling, de le 14 dagen gev., de 2e vrijgesproken. Zitting van 7 Mei 1897. P. Br., Alkmaar, overtreding boterwet, f 3 boete of 2 dagen hecht. H. K., als boven, art. 32 en 36, prov. regl. op de wegen en art. 26 en 32, politieovertr., 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. J. St., als boven, politieovertreding, f 0.50 boete of 1 dag hecht. J. B. B., als boven, dronkenschap, 2 maal gepleegd, 2 maal 3 dagen hecht. D. W., als boven, dronkenschap, 8 maal gepleegd, 14 dagen hecht. A. P., als boven, politie-overtreding, f 1 boete of 1 dag hecht. C. d. W., Rijp, straatschenderij, f 3 boete of 2 dagen hecht. A. W. en J. H. Bz., Egmondbinnen, straatschenderij, ieder f 5 boete of 2 dagen hecht. J. V., Beverwijk, art. 32 en 36, prov. regl. op de we gen, f 1 boete of 1 dag. P. B., Uitgeest, politieovertr. Uitgeest, f 1 boete of 1 dag hecht. D. K., C. B. en T. Br., als boven, art. 26 en 32, po litieovertr. Uitgeest, de le en 2e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de laatste f 0.50 boete of 1 dag hecht. J. K., Oude Niedorp, dronkenschap, f 0.50 boete of 1 dag hecht. Kl. Sch., Uitgeest, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht. P. H. Bz. en J. H. Bz., Egmondbinnen, art. 461, wetb. van strafr., de le f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 2e f 1 boete of 1 dag hecht. Allen te Egmond aan Zee. A. BI. Jb., E. St. Ed., E. V. Ed. en P. D. Az., stroo perij, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. W. Pr. Dz., E. SI. Az., A. de Gr. Cz., A. St. Az., D. Pr. Jz., C. Zw. Cz., D. Pr. Dz. en Ph. Pr. Dz., als boven, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. F. Kr. Hz. en A. Gr. Wz., als boven, ieder f 2 boete of 2 dagen hecht. K. Zw. Rz., als boven, f 3 boete of 2 dagen hecht. J. d. Gr. Dz., E. d. Gr. Dz. en H. D. Pz., art. 17 en 19, prov. verord. op de duinen, de le en 2e ieder f 5 boete of 2 dagen hecht., de laatste f 1 boete of 1 dag hecht. G. Kr. Az. en Kl. Zw. Wz., strooperij en duinover treding, de le 2 maal f 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht., de 2e 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. E. d. Gr. Jz., strooperij en overtr. jacht- en vischwet, f 1 en f 2 boete of 1 dag en 2 dagen hecht. J. V. Tz., strooperij, 2 maal gepleegd, 2 maal f 0.50 boete of 2 maal 1 dag hecht; K. BI. Jz., als boven, 4 dagen gev. GETROUWD 9 Mei. Hendrik de Boer, wednr. van Fokje Boerkeen Oatharina Koster, wed. van Adam de Leeuw. Wouter Baltus en Anna Maria Groot. GEBOREN: 7 Mei. Helena Adelheid Maria, d. van Gerhard Lambert Georg Brunklaus en Anna Maiia Lammers. 8 Pieter, z. van Dirk Volger en Cornelia Zoete melk. 9 t> Jacoba Agatha d. van Jan Admiraal en Antje Kuiper. Pieterz. van Roelof Wieling en Neeltje van Santen. 10 Jan Cornelius Dirk Gerard, z. van Gerrit Kes en Geertje Brugman. 11 Alida Paulina, d. van Theodorus de Wit en Gnurtje Groot. OVERLEDEN 9 Mei. Anna Margarethad. van Antonius Johannes Blom en Neeltje Kager, 3 m. 10 Elisabeth Sougé wed. Dirk Adrianus Mooij 49 j. en 11 m. Egmondbinnen. Geboren: 4 April. Johannes, z. v. Petrus Koopman en Margaretha Stadegaard. -a«

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3