No. 59. Fierste blad. Negen en Negentigste Jaargang, 1897. ZONDAG 16 MEI. Drang om samen te gaan. Mr. W. van der MLaay Buitenland. ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3. Het Vaderland'', van j.l. vrijdag nam een deel over van hetgeen wij schreven in ons blad van j.l. zondag en verklaart met ons systeem van strijdvoeren bij de aan staande Juni-verkiezing ten volle in te stemmen. •Door het gedrongen bijeenblijven'', zegt het »Vader •land'', van wie teveel van elkander verschillen om van »ganscher harte samen te werken, loopt men gevaar, öf •rechts of links elementen te verliezen, die noodig waren »om de zegepraal der anti-liberalen te voorkomen. Waar »de meerderheid twijfelachtig is, is het zaak te zorgen »dat geen liberaal thuis blijft, en dat zal men kunnen bewerken door elk liberaal den candidaat te laten kie- •zen, voor wien hij het liefst in het vuur gaat." En verder»de zekerheid dat de anti-revolutionairen •en katholieken samen werken behoeft den liberalen niet •alle kalmte te doen verliezen. Dat het zoo loopen zou liet zich toch reeds lang voorzien en de verwachting •van geavanceerd liberalen, dat zij met de links-anti •revolutionairen zouden kunnen samengaan is toch al voor eenigen tijd naar het land der droombeelden ver wezen.'' Al kan het »Vaderland" niet met ons instemmen waar wij de aan de Unie aangesloten vereenigingen on derworpen achten aan een voor de partij verderfelijke dictatuur, toch is het Vaderland met ons van oordeel dat bij oene herstemmiug beide deelen der liberale partij als één geheel zullen samengaan en zich op den candidaat van een der beide fracties, die in herstemming mocht komen, tegen den candidaat der kerkelijke partijen zul len vereonigen. Het »Vaderland" acht dit natuurlijk, en zegt»dan werken de liberalen het spreekt van zelf bij herstemming samen, wat zij met volkomen toe wijding en zonder eenige wederzijdsche verbittering •kunnen doen, als de eerste stemming heeft uitgemaakt welke fractie de sterkste is." Zonder eenige wederzijdsche verbittering? Ja, indien de strijd met bekwaamheid en omzichtigheid wordt ge voerd. Indien nu reeds van den beginne af, wordt ingezien en in het oog gehouden, dat bij alle verschil van inzicht wij zouden liever zeggenbij al het on derling gehaspel over urgentie en niet-urgentie de strijd gezamenlijk moet worden aangebonden tegen de vereenigde kerkelijke partijen. Ja, wanneer van weers kanten met zorgvuldigheid wordt vermeden alles wat wederzijdsche verbittering kweeken kan, wat verder zon verwijderen en uiteendrijven hen die onfeilbaar bij de herstemming gezamenlijk arbeiden moeten. Waut het •Va derland" heeft het terecht gezegdvoor geen der beide fracties is eenig heil te verwachten van anti-revolutio naire of katholieke zijde. Hoe onderling ook verdeeld, hoe verschillend van gods dienstige en staatkundige beginselen, toch hebben katho lieken en anti-revolutionairen de handen ineengeslagen. Hun doel is gericht op de vernietiging van do liberale partij. En erkend moet het worden dat de omstandig heden hun bijzonder gunstig zijn. Innerlijke tweespalt ver deelt de liberalen wouden in eigen boezem zijn geslagen niet alle zijn nog geheeld, en waar dit mocht zijn ge schied, zijn de lidteekenen versch. Naar onze overtuiging heeft de Liberale Unie eene onvergeefelijke tactische fout begaan toen zij haar hervormingsprogramma en haar programma van urgentie in de wereld zond. 5jiij heeft daarmede de verbeelding geprikkeld van velen, die al de schoone zaken, door de Unie nuttig en urgent geoor deeld, aan den boom van den wetgever zien hangen als rijpe vruchten, die slechts op den tuinman wachten, be reid ze te plukken. Het is door zeer bevoegde beoor deelaars reeds opgemerkt, dat het programma meer een regeeringsprogramma is on nimmer dat eener groote staatkundige partij kan zijn. En wij achten het evenzeer eene fout van vele kiesvereenigingen dat zij zonder verder nadeuken dit programma hebben aanvaard met name van de kiesvereenigingen in dit district die zich aan de Liberale Unie hebben aangesloten. Maar de per soonlijkheid van hun candidaat achten wij daarom niot minder hoog, al betreuren wij het dat men van hem in stemming vordert met een zoo uitvoerig program, waarin zelfs gezegd wordt wat het eerst gedaan moet worden, thans reeds Zonder dat men weet hoe de regeering zal zijn samengesteld, welke partij, ol welke combinatie van partijen de meerderheid zal vormen, wat er van het program van urgentie in de praktijk terecht zal kunnen komenoi niet staatkundig doorzicht en liefde voor de waarlijk vrijzinnige beginselen een andere gedragslijn gebiedend zullen voorschrijven. Maar al achten wij het onzen plicht tegen de wijze van handelen der Liberale Unie en der daarbij aange sloten kiesvereenigingen op te komen; al achten wij de candidatnur van de meest gewenschte in dit district, al zijn wij van oordeel, dat bij alle uitnemende gaven van Mr. Fokker, hij toch te zeer mist alle locale bekendheid met dit district om daarvoor de meest aangewezen vertegenwoordiger te zijn, te meer waar wij een man hebben als Dr. W. van der Kaay, toch ontveinzen wij ons de mogelijkheid niet, dat wij geroepen zullen zijn in ditzelfde blad oen lans te breken voor Mr. Fokker, wanneer hij en niet Mr. van der Kaay door de uitspraak der kiezers geroepen mocht worden om in herstemming te komen tegen een anti revolutionair. Want wij verwachten niet anders dan de candidatnur van een lid dier partij door de verbonden kerkelijken. Welnu, wij willen onbewimpeld verklaren, dat wij ons zonder schroom zullen scharen aan den kant van den liberalen kandidaat die in herstemming komen zal tegen den anti-revolutionair en zijne verkiezing zullen bevor deren met alle ons ten dienste staande middelen. Wij doen deze verklaring zonder voorbehoudzonder te vor deren, dat diegenen onzer geostverwauten, die de candi- tuur van Mr. van der Kaay bestrijden, eene gelijke ver klaring afleggen. Want boven alle verschillen is de libe rale zaak ons heilig. Boven verdeeldheid en verschil van inzicht willen wij den vrijzinnigen beginselen trouw blij ven en die bevorderen. DUITSdUiABTD. In de groote bladen is de vraag ter sprake gekomeu of de regeering in den Rijksdag met geïnterpelleerd moet worden over 's Keizers tele gram aan prins Heinrich (waarin de volksvertegenwoor digers, die de gevraagde marine-credieten niet willen toestaan, van onvaderlandslievendheid beschuldigd wor den) Algemeen vreest men, dat de voorzitter de bespre king niet zal toelaten, krachtens het beginsel dat uit latingen van den vorst niet tot onderwerp van parle mentaire debatten gemaakt moeten worden. De »Frankf. Ztg." merkt op dat men den Rijksdag toch niet kan beletten, aangelegenheden ter sprake te brengen, die hem rechtstreeks aangaan, als beschuldi gingen zijner leden, ook al wordt daarbij de persoon van den monarch betrokken en geeft den raad de inter pellatie in te kleeden in den vorm van deze vraag Of den rijkskanselier ook iets bekend is van de voorlezing van een telegram door een scheepsbevelhebber dat, vol gens de berichten daarover, zware beschuldigingen'tegen den Rijksdag bevat en dat dan in strijd zou zijn met het voorschrift dat in het leger niet gepolitiseerd ma** worden Het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van het vereenigingsrecht in Pruisen is bij het Huis van Afge vaardigden ingediend. Het ontwerp heft het verbod op de vereenigingen op, doch op de volgende voorwaarden Iu de eerste plaats is het aan politieke vereenigingen verboden zich, zonder verlof van den minister van bin- nenlandsche zaken, in verbinding te stellen met vereeni gingen in het buitenland. Verder kunnen vereenigingen, wier doel of werkzaamheid in strijd is met de strafwet of de openbare vrede in gevaar brengtontbonden worden door de politie. Om dezelfde reden kunnen vergaderingen worden gesloten. Eindelijk bepaalt het ontwerp nog, dat minderjarigen niet lid mogen zijn van politieke vereenigingen, noch vergaderingen van deze vereenigingon mogen bijwonen. De »Oberprasident" van de provincie Brandenburg heeft aan het bestuur van de Berlijnsche vereeniging van graan- en^ goederenhandelaars, op last van den minister van koophandel, medegedeeld, dat bijeenkomsten van be langhebbenden bij de goederenbeurs, in den zin der Rijks- beurswet als beurs" moeten beschouwd worden. Hij noodigt daarom het bestuur uit, als de bijeenkomsten op de tot nu toe gevolgde wijze worden voortgezet, binnen drie weken een, met de wettelijke eischen overeenkomend beursreglement in te dienen, ten einde hierop de gevor derde goedkeuring te vragen. ESGMliAlï». Vanwege de Koningin zijn de for muliergebeden afgekondigd, welke den 20 Juni in alle kerken en kapellen van Engeland en Wallis ter gelegen heid van het feest harer zestigjarige regeering zullen worden gebruikt. De berichten uit Indië omtrent de pest-epidemie luiden gunstiger, zij is sterk aan 't afnemen. Het aantal sterfgevallen bedroeg, in de eerste week van Mei, voor Bombay 130, Poona 31, Socrat 45, Thana 159 (op 179 ziektegevallen) Kolaba 217 (op 279 ziektegevallen) Kathiawar 17, Cutch 1188 (op 1288 ziektegevallen)) Baroda 51. In de districten Thana en Soerat heeft de ziekte haar epidemisch karakter verloren. Naar Cutch, waar zij met groote hevigheid woedt, zijn geneesheeren en verpleegsters gezonden. Te Bombay hebben zich tot dusver 7569 personen laten inenten, elders 3793. FII AAK U 1.1 K. De Czar zond den volgenden bri®^ aan den president •Mijnheer de PresidentZeer waarde en groote vriend 1 De keizerin vereenigt zich met mij om u onze levendige deelneming in de verschrikkelijke ramp in den weldadig- heids-bazar te Parijs te betuigen. •Gij kent te goed onze gevoelens tegenover Frankrijk dan dat gij niet overtuigd zult zijn van onze diepe en oprechte sympathie in het onheil dat zulk een hartver- scheurenden rouw en zulk een wreedo smart over Parijs heeft gebracht. Terwijl wij ons van ganseher harte aan sluiten bij wat gij persoonlijk moet ondervinden bij zulk een beproeving, voelen wij ons gedrongen u onze sym pathie en die van geheel Rusland te betnigen. Sta mij toe, zeer geliefde en groote vriend, u tevens nogmaals de verzekering te geven van mijn onveranderlijke oprechte vriendschap." Hoewel nog niet geheel, maakt dit toch voor een groot deel goed wat de Czar door zijn stilzwijgen voor het gevoel der natie misdaan had. De inschrijving van de Figaro" bedraagt volgens de laatste opgaven bijna 920.000 frs. De keizer en de kei zerin van Duitschland gaven 10.000 frs. en niet 1000 gelijk eerst werd gemeld. Een indrukwekkende uitvaart is den hertog van Anmale te Palermo bereid. Woensdagmorgen is het lijk op een affuit tusschen twee rijen Italiaansche soldaten overgebracht naar do kerk van St. Jozef, waar oen lijkmis werd opgedragen. Aan het hoofd van den stoet was een escadron ruiterij gevolgd door de muziek der infanterie Achter do kist gingen de hertog van Orleans, de hertog van Chartres, prins d'Alcantara en de geheele Frausche kolonie van Palermo. De kerk was indrukwekkend versierd. De aartsbisschop van ialermo, omringd door zeventig priesters, droe^ do mis op. Na afloop van den dienst werd het lijk naar het station gebracht en in een rouwtrein geplaatst. De hertog en de hertogin van Orleans namen ook in dezen trein plaats. Hertog Philippe heeft besloten geen vrijgeleide aan de Frausche regeering te vragen om de begrafenis te kunnen bijwonen. Deze zal Dinsdag plaats hebben te Dreux in de kapel baint-Louis, waar alle Orleansen ter aarde be- steld zijn. Eerst wordt het stoffelijk overschot naar Pariis gebracht waar in de Madeleine een lijkdienst zal worden gehouden. «KlËKFlAIiAAW. De nota der mogendheden, die Dinsdagmorgen aan den Griekschen minister van buiten- iandsche zaken overhandigd idde »De vertegenwoordigers van Frankrijk, Italië, Enge land, Duitschland en Oostenrijk-Hongarije hebben den Russisohen gezant, den heer Onou, doyen van het corps diplomatique te Athene, opgedragen uit naam hunner regeenngen, zoowel als uit naam van zijn eigen regeerine m°gen(lheden bereid zijn hare be middeling tot het verkrijgen van een wapenstilstand en tot het bijleggen van de thans tusschen Griekenland en lurkijo bestaande moeilijkheden aan te bieden, onder voorwaarde, dat de Grieksche regeering verklaart, de troepen op Kreta te zullen terugroepen, de autonomie van Kreta formeel te zullen erkennen en onvoorwaardelijk de raadgevingen te zullen opvolgen, die de mogendheden m het belang van den vrede zullen geven.'* Hierop werd door de regeering onmiddellijk geantwoord met de volgende verklaring »Da Koninklijke regeering neemt akte van de, in naam der gezanten van de mogendheden, door den Russischen gezant afgegeven verklaring en deelt mede, dat zij bereid is de, op Kreta zich bevindende, koninklijke troepen terug te roepen, de autonomie van Kreta formeel te erkennen en do belangen van Griekenland toe te vertrouwen aan de zorg dor mogendheden. Daar Turkije op 't oogenblik niet bereid blijkt, de oorlogsverrichtingen te staken, en zelts voortdurend meer troepen mobiliseert, ziet Griekenland zich verplicht don krijg voort te zetten. Een telegram uit Arta meldt, dat de brigade-Bairae- taris een gevecht geleverd heeft in de nabijheid van Is- marot. De Turken trokken terug, met uitzondering van een kleine colonne, die door de Grieken ingesloten werd. De brigade-Golfmoponlo bezette Chalikades. Kolonel Manos heeft opnieuw Ismaret bezet. De troepen bij Domokos zijn versterkt geworden met 6000 man ongeregelde troepen en duizend Garibaldiancn die, na een geforceerden marsch, volkomen uitgeput aan kwamen. De aankomst van deze versterkingen heeft den geest der troepen veel verbeterd. Zij hebben zich ver schanst in de omstreken van Domokos, en zijn thans bezig de verdediging van de wegen langs het meer Nizero en den Phurka-pas te verbeteren. De voortdurende regens maken zoowel het aanloggen van aarden werken als het verplaatsen van geschut ho°ogst

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1