Nederland, Stadsberichten. Gemeenteraad van Alkmaar. Crevonden 1/oor werpen. BURGERLIJKE STAND. moeilijk. De Tnrksehe voorposten zijn tot in onmiddel lijke nabijheid van Domokos aangekomen doch het drassig terrein maakt troepenbewegingen bijna ondoenlijk. In Epirus zijn de militaire operation geheel gestaakt. De Golf van Volo is in staat van blokkade verklaard door Griekenland. De Dnitsche officier Herberther is tot commandant van Volo benoemd. Hij heeft een pro clamatie uitgevaardigd, waarin de inwoners worden uit- genoodigd, zich aan boord van de schepen te begeven, behalve van die welke de Grieksche vlag voeren. ITALIG. De debatten over de regeeringsvorming trekken zeer de aandacht. De minister van de schatkist Lnzzatti verklaarde dat de begrooting van het lijk, de lasten wel dragen kan maar de uitgaven voor Afrika moeten lager dan 9 millioen lire per jaar worden gesteld. Op de begrooting voor het loopende jaar is evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven. De begrooting voor 1898/1899 zal een overschot van 6 millioen opleveren voor amortisatie, nadat de uitgaven voor spoorwegen zullen zijn gedekt door effectieve inkomsten. In den loop der debatten nam de Kamer met 223 te gen 115 stemmen een motie van vertrouwen in de re geering aan, waarmede de minister Di Rudini zich had vereenigd. In het Milaneesche district Cremona hebben de boerenarbeiders en de kolonisten het werk gestaakt. De beweging breidt zich snel uit. Als voorzorgsmaatregel heeft de regeering eenige plaatsen door militairen laten bezetten TBRBEIICiDE STATEW. President Mac Kinley gaat tegenover Cuba denzelfden weg als president Cleve land. Senator Foraker, vroeger een der heftigste tegen standers van Mac Kinley, heeft namens den president iu den Senaat voorgesteld dat de oorlogzuchtige motie van den heer Morgan zal gezonden worden naar de commis sie voor buitenlandsche aangelegenheden. Hij ver klaarde met veel omhaal van woorden dat de president een Cubaaneche politiek op eigen hand heeft of tenmin ste wil hebben. Op het oogenblik weet hij nog niet hoe de zaken staan. Maar zoodra bij zichzelf op de hoogte heeft gebracht zal hij beslissen wat gedaan moet worden. oroducten tot dusverre Britsche markten ver- Een ontploffing. Naar men uit Bangkok (Siam) meldt heeft in eene militaire gevangenis te Paknam, waar een honderdtal deserteurs zich in hechtenis bevonden, een ontploffing plaats gehad van 95 vaten buskruit en dynamiet, waar over geenerlei wacht gehouden werd. De gevangenis werd bijna geheel vernield, kanonnen van hun affuiten gewor pen, alle gebouwen in de nabijheid zwaar beschadigd en op meer dan drie uur afstand werden huizen geschokt en stortten zware muren in. Men rekende, dat ten min ste 75 gevangenen bij de ramp waren omgekomen en er waren 25 lijken teruggevonden. Vier stukken zwaar belegeringsgeschut, welke 16000 p. st. gekost hadden, waren volkomen onbruikbaar geworden, Handel van Canada op Engeland. Men schrijft uit Londen Canada doet krachtige pogingen om zijn zuivelhandel op Engeland uit te breiden. Er wordt een wekolijksche dienst geopend mot booten, varende lo. tusschen Montreal en Glasgow en Liverpool, en 2o. tusschen St. John's eD Halifax en Londen. Al deze booten hebben bijzondere inrichtingen, waar de producten in koelkamers bewaard worden. Men zal zich niet alleen tot kaas en boter beperken, maar ook andere land bon w-producten overbrengen, zooals hammen, eieren, gevogelte en ooft (als druiven, peren, perziken, tomato's, enz.). De voorname reden, waarom die nog geen belangrijke plaats op de overden, lag in het gebrek aan organisatie van den han del. Daar de Vereenigde Staten de Canadeesche producten meer en meer uitsluiten, is men wel gedwongen naar andere markten om te zien, en nu helpt de Regeering eene flinke organisatie tot stand brengen. Het algemeen heerschende denkbeeld, dat het klimaat van Canada te koud is om fijne vruchten te telen, is een dwaling. Tal van districten in het uitgestrekte gebied laten fijner ooftbouw toe dan bijv. ons eigen land. Transvaal. - In het eind dezer maand wordt te Berlijn een ten toonstelling geopend, welke bestemd is om de Duitschers met de voortbrengselen van Transvaal en de toestanden daar te lande nader bekeDd te maken. Het vooruitzicht bestaat dat de Staatssecretaris dr. Leyds de opening zal bijwonen. Petrolenmbrand. Op het brongebiod van de Rustanoff sky maatschappij in het district Terex is een naphta-fontein ontbrand. Het vuur vernielde een boorput en breidde zich uit over het aangrenzende brongebied van de Adiroerdoflmaat schappijwaar een geheel meer met vier millioen pud naphta leeg brandde. Henrl Bunant. De gemeenteraad van Breslau heeft 1000 mark be schikbaar gesteld als bijdrage om den heer Dunant, den stichter van het »Roode Kruis" een onbezorgden ouden dag te verschaffen. Aan den Berlijnschen gemeenteraad is voorgesteld hiervoor 2000 mark toe te staan. Een poliiie-vader. De commissaris van politie te Wandsbeck Holstein heeft vier weken verlof gekregen wat gelijk staat met een schorsing. Het is aan den dag gekomen dat dit hoofd der politie gewoon was jongelieden die wat los leefden aan het bureel te ontbieden en met een zweep flink af te ranselen. Hij deed dat als »middel van opvoeding'' en verklaarde tal van dankbrieven te hebben ontvangen van vaders wien zonen hij aldus op den beteren weg had gebracht. T, astste Berichten. He oorlog ln het Oosten. ATHENE, 14 Mei. Een telegram uit Arta meldt dat sedert hedenmorgen een bloedig gevecht plaats heeft te Gribovo. Aan beide zijden werden zware verliezen geleden. De strijd duurt nog voort. Bijzonderheden ontbreken nog. Weeneu, 14 Mei. Lnidens een telegram uit Konstan- tinopel deelde de Tnrksehe minister van buitenlandsche zaken aan den doyen van het corps diplomatique, den gezant van Oostenrijk-Hongarije, baron Von Calice, medo dat Domokos na een zwakken tegenstand der Grieken genomen is. DOMOKOS, 14 Mei. 6 u. des avonds. De Turken zijn naar Phersala teruggetrokken. Bergen. Voor den polder Bergermeer is den 12 herkozen tot heemraad de heer J. Brnntink, gekozen tot hoofdingeland de heer Jb. Boon, zijn benoemd tot secretaris en penningmeester respectievelijk de heeren C. Meijer en J. Burger, laatstgenoemde te Alkmaar. Texel. Het, politiek leven is in den laatsten tijd zóó opgewekt, als het in jaren niet was. Den 14 ver gaderden te Den Burg op Texel eene groote menigte katholieke kiezers, met het dool een katholiek candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer te stellende anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" heeft met algemeene stemmen den heer A. P. Staalman geproclameerd terwijl eindelijk de heer C. Lely oud minister van waterstaat, die door de liberale kiesvere nigingen van Oosterend en Den Burg candidaat gesteld was, den 18 in laatstgenoemde plaats eene politieke lezing zal houden in het hotel „Texel". Warinenltuizen. De loteling K. de Geus van de lichting 1897 dezer gemeente, is, wegens lichaamsgebreken door gedeputeerde staten voor den militairen dienst afge keurd en het volgend dienstplichtig nommer ter zijner vervanging tegen 11 Juni opgeroepen. Het gerief van te kunnen schutten te Schoorldam en alzoo van het kanaal in het ambacht te kunnen komen of omgekeerd, is den schippers voor eenige dagen ontnomen. Tengevolge lekkage is de sluis drooggelegd en zal men de oorzaak trachten weg te nemen. Tegelijkertijd wordt nu de toegang naar de sluis merkelijk verwijd en uitge diept, zoodat binnenkort eene belangrijke verbetering te wachten is. Ongeveer 6 jaar geleden werd door den heer H. alhier in openbare veiling een perceel land gekocht en op den dag van de zoogenaamde opdracht ten kantore en in handen van den in de verkooping betrokken notarisin tegen woordigheid van een der erfgenamen in den boedel betaald. Na den dood van den notaris werd de kooper voor de tweede maal aangesprokende hypotheek op het gekochte land, ti dens den koop bestaande, was niet geroyeerd en de belanghebbenden hadden geen geld ontvangen. De kooper weigerde om ten tweede male te betalen, verhuurde het land en trok de inkomsten daarvan. Hierover ont stond een proces, dat in eerste instantie te Alkmaar en nu dezer dagen in tweede instantie te Amsterdam ten voordeele van den kooper werd beslist. Met deze uit spraak is op eene eerlijke en ter goeder trouw gedane handeling de kroon gezet, waarover men zich hier alge meen verheugt. Zoo weer geen ander belanghebbende opstaat, zal nn eindelijk het rustig bezit van het gekochte gewaarborgd zijn. De sedert bijna onheugelijke jaren alhier bestaan heb bende herberg ,,de Ooievaar" is dezer dagen afgebroken en zal door eene nieuwe vervangen worden. Met het afbreken van het gebouw ging gepaard het afnemen van het ooievaarsnest waarop sedert meer dan 30 jaar een paar ooievaars jaarlijks hunne jongen grootbracht. Ver scheidene liefhebbers deden zich op om voortaan de ooievaars te bezitten. De gelukkige mocht het langpoot spoedig op den staak zien, die, voorzien van een wagen wiel, waarop een gedeelte van het oude nest was gelegd, op een stuk land, onmiddelijk achter de huizen, was opge richt. En zoo zit dan weer, trots het verdwijnen van „de Ooievaar"', de ooievaar weer rustig op zijn oude nest en wg behouden zitten. de eigenaardigheid van een ooievaar te be- De heer SU. B. «ottmer, candidaat-notaris alhier, werkzaam ten kantore van den heer mr. F. H. G. v. d. Hoeven is benoemd tot notaris te Obdam. Doopsgezind Zangkoor. Vermoedelijk zal op den 2en Pinksterdag het Doopsgezinde Zangkoor te Haarlem directeurde heer J. de Nobel eene boottocht naar hier maken en iu een der kerkgebouwen eene uitvoering geven. Door het stedelijk muziekkorps zullen op zondag, den 16, des avonds te Bll2 uren, in den Stads- houtde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. »Le concours de Mon tinei", pas redonblé van L Langlois2. Ouverture zur Oper »Die weisee Dame" v Boieldieu 3. sTrSume auf dem Ocean", Concert Walzer v. Jos Gungl 4. Fantaisie op motieven uit de opera »La Favorite" v. Donnizetti. 5. »Jubilé feest-marsch" v. G. K. G. van Aken; 6. Ouverture zur Oper »Dio Fel8enmühle zu Estalières" v. C. G. Reissiger; 7. Finale des III Actes, grosser Kriegsmarsch und Schlacht-Hymne aus der Oper »Rienzi" v Rich. Wagner; 8. »Künstler fahrten", Potpourri v. G. Riidiger 9. »Im Bivouac", fantaisie militaire v. Ch. Mélant. Bazar „Tesseiscliade". Naar wij vernemen worden plannen gemaakt tot het houden van een bazar door de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vrouwenvereeniging Tesselschade", op 22 en 23 September, in het lokaal Harmonie alhier. Tot tal van jonge dames zal het verzoek worden ge richt, om behulpzaam te zijn bij den verkoop, terwijl de dames van het bestuur der afdeeling Alkmaar van ge noemde Vereeniging zijn uitgenoodigdgoederen harer werksters in te zenden. De afdeeling Haarlem heeft geen depót en is daarom verplichttweemaal 's jaars een bazar te houden ter wille harer vele dames-werksters. Op verschillende plaatsen slaagden die bazars steeds naar wensch, vooral omdat de voorwerpen, zoowel van nut als weelde, nieuw, smaakvol on goedkoop zijn. Het bestuur mocht zich steeds verheugen in de sympathie der velendie de bazars bezochten. Men krijgt »waar voor zijn geld zooals men ons mededeelt van overvragen of geen geld teruggeven is geen sprake. Hot is in geen enkel opzicht een fancy-fairmaar eene tentoonstelling keurige voorwerpenwaaronder veel schilder- en brand werk door dames vervaardigd zoowel in den prijs van 1 of minder als in hoogere prijzen. Juist in dit jaar herdenkt de vereeniging »Tesselschade" haar 25-jarig bestaan. In zooverre ook mag het een eigenaardig denkbeeld heeten, in Alkmaar, de woonplaats der beroemde »Tesselscbade", een bazar te houden. K ain er verkiezing. Sohagen. Door den Bond tot instandhouding en opbeuring van de Nederl. nijverheid en landbouw was tegen den 13 in het lokaal »Cérès" eene vergadering van leden uitgeschreven tot het stellen van candidaten voor, het lidmaatschap der tweede kamer en der provinciale staten. De vertegenwoordigers der pers waren aanwezig doch kregen na anderhalf uur wachtens de kennisgeving dat ze niet toegelaten zouden worden. Bij geruchte kunnen wij mede deelen dat nog niet tot het stellen van can didaten is over gegaan (o. a. schijnt genoemd te zijn Jhr. van Asch van Wijk anti-revolutionair) maar dat eene vergadering voor dat doel volgen zal. Zeer waarschijn lijk zal gewacht worden tot de clericale partijen met een candidaat voor den dag komen of is 't uitstel dienende voor het plegen van overleg met katholieken en anti-re volutionairen. Heiloo. In de den 13 gehouden vergadering van de Lib. kiesvereeniging alhier is met algemeene stem men tot candidaat voor de 2de Kamer gekozen de heer W. van der Kaay. Tevens werd besloten, eene uit- noodiging tot de kiezers te richten voor eene algemeene vergadering. Haringcarspel. Het aantal kiezers in deze gemeente bedraagt voor de verkiezing van leden voor de tweede kamer en do provinciale staten 336en wel 300 belastingkiezers 32 loonkiezers3 hnurkiezers en 1 examenkiezer en voor leden van den gemeenteraad 302, zijnde 299 belastingkiezers, 2 loonkiezers en 1 exa menkiezer. De heer NT. 8. Moddermanvolontair bij de politie alhieris den 15 benoemd tot inspecteur-titulair van politie te Alkmaar, zonder bezwaar der gemeentekas. - De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 nar als volgt: den 14 770.den 15 775.6. Heeren leden van den Gemeenteraad worden opge roepen tot bijwoning der vergadering op Woensdag, 19 Mei 1897, des namiddags 123/4 uur, ten einde te be raadslagen en te besluiten, omtrent de hieronder vermelde punten. De Burgmeester, A. MAGLAINE PONT. 1. Lezing en vaststelling der notulen van do vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van burg. en weth. om wijzigingen te brengen in de verordeningen op het heffen en invorderen van gelden, voor het gebruik van openbare gemeente werken, bezittingen of inrichtingen. 3. Idem, tot het verleenen van een recht van uitgang op gemeentegrond aan Cs. van der Oord. 4. Idem, tot vaststelling eener nieuwe verordening, regelende de wijze van afkondiging van plaatselijke ver ordeningen en andere stukken. 5. Idem, tot het verleenen van eervol ontslag aan Mej. M. E. Otten, als onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de 1ste openb. school voor onvermogenden. 6. Benoeming van twee stembureaux voor de in Juni s. te houden verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. 7. Voorstel van burg. en weth., naar aanleiding van een verzoek van H. E. Hamburger om afstand van een plek gemeentegrond in de nabijheid van het ontsmot- tingshuisje. 8. Idem, in zake wijziging in het plaD van bebouwing van het terrein op den hoek van den Stationsweg en den Bergerweg. 9. Idem, in zake het verzekeren der gemeente-eigen dommen tegen brandschade. 10. Financieele voorstellen van burg. en weth. tot sluiting van deu dienst an 1896. 11. Voorstel van burg. en weth., tot vaststelling eener verordening, regelende den werkkring van de commissie voor de gemeente-gasfabriek. 12. Idem tot intrekking van twee raadsbesluiten betreffende aanwijzing van openbare puinplaatsen. 13. Voorstel van den Comm. voor belastingzaken enz. tot goedkeuring der rekening van de algemeene Bewaarschool over 1896. 14. Idem betreffende eene suppletoire begrooting en het doen van af- en overschrijvingen op do begrooting van het mannen- en vrouwen gasthuis, dienst 1896. 15. Idem tot goedkeuring der rekening van den schut tersraad, dienst 1896. 16. Rapport eener speciale raadscommissie naar aan leiding van het voorstel-de groot in zake de aansprake lijkheid van burg. en weth. van het in 1895 ontdekte tekort in de gemeentekas. Te bevragen aan het bureau vau politie op werkdagen, des morgens tusschen 9 en 12 uur Een kinderschoentje een moer van een rijtuigeen gouden broche een hooihark een springtouw een sla gersschort een sleuteltje aan een koordje een gouden armband een zilveren broche een rood onderstnkje van een oorbelletje een beursje met geld; een koralen rozen krans een houten tabakspijpeen stalen rozenkrans een stukje van een oorbelletjeeen huissleutel. Alkmaar, De Cpmmissaris van politie voorn., 14 Mei 1897. S. M. S. MODDERMAN Jr. ONDERTROUWD. 13 Mei. Lippe van der Vegt en Hendrikje Twisk. Wilhelmus Nierop en Neeltje Paarlberg. Jo hannes Hermanns Franciscus Muhren en Adriana Maria Wessels. Johannes Wilhelmus Kessens en Trijntje Krep. Joannes Ferdinandus Maria Endel en Anna Maria Peperkamp. GEBOREN 12 Mei. Grietje, d. van Jan Daalder en Catharina Schipper. 18 Reijer Gertrudes, z. van Joost Veenenbos en Knnderina Maria Seret. 14 Helena, d. van Jan Praag en Helena Struving.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2