eïfiiir3- P!-iw *»*•»•»- Inboedel, X YAN DER VEEN, No. 59-, Tweede wad. Wegen en negentigste Jaargang. Zondag 16 Mei 1897, Nederland! Arnold Ising. Advertentièn. Belangrijk Boel huis, Notaris te ALKMAAR, ALSMAAR. BERGËn! Aanbesteding 24 Mei van Ret VERF-, GLAS- en BEHANGWERK BOHHSUMIMkaXD ALRMAARSCHE COURANT. K 1 E V E T. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt voor zooveel noodig ter kennis van belangheb benden de bepalingen van de artt. 57 en 58 der kies wet luidende Art. 57. Het hoofd of de bestuurder van een bedrijf of eene ondernemingwaarin mannelijke personendie den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt arbeid verrichten in fabrieken en werkplaatsen is ver plicht te zorgen dat ieder van die personen, die bevoegd is tot de kenze mede te werken gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen acht uur des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe ge legenheid vinde. Art. 58. Het hoofd of de bestuurder in het voor gaand artikel bedoeld, is verplicht te zorgen dat in zijne fabriek of werkplaats, op eene plaats, waar arbeid wordt verricht, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen een door hem onderteekende lijst de uren in het voorgaand artikel bedoeld vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Op de woorden »arbeid'' en .fabrieken en werkplaat sen" is 1 der Arbeidswet toepasselijk. De niet-naleving van deze voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste f 75. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 15 Mei 1897. A. MACLAINE PONT. Veefokkerij. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben be noemd, overeenkomstig art. 3 van het reglement aan gaande de ondersteuning van rijkswege van de veefok kerij, de leden der commissie voor de samenstelling van een reglement voor het toekennen der premiën en bij dragen de benoeming van keuringscommissiën en hot beheer over en de uitbetaling van de gelden voor de bijdragen en premiën bestemd. Zij bestaat nit de heeren jhr. mr. P. van Foreest, ITeilooH. Kühn, Naarden J. H. M. EveleinHaarlemmermeer; Chr. Oostman Gerlings HoornD. Brander, HoogcarspelA. Zijp, BeemsterH. Vijn Hz., Twisk C. Kooij Hz., Haring- carspel K. A. Kaan, Wieringerwaard en als secretaris penningmeester de heer R. Visser, Berkhout. Zoo spoedig mogelijk zal bekend worden gemaakt, wan neer weder keuringen zullen plaats hebban. Kamerverklezi ng. Pui-merend. Tot candidaat voor het lidmaat schap van de 2e Kamer, district Hoorn, werd door de protestantsche kiesvereoniging .de Vrijheid" de heer P. B. J. Ferf gesteld met 156 stemmen. Op den heer H. v. d. Berg werden 63 stemmen uitgebracht. Schagcn. Dezer dagen hielden achtereenvolgens de muzikale vereenigingen .Euphonia," .Harmoniekapel en .Euterpe" hare jaarvergaderingen. De aftredende be stuursleden van de dameszangvereeniging .Euphonia", de dames Hopman en Stammes, werden evenals de aftre dende bestuni'sleden van de .Harmoniekapel,'' de heeren W. Vader, F. Gielens en J. Rotgans en die van .Euterpe," de heeren J. Ranke en IJ. Tjalkens, allen herkozen. De .Harmoniekapel" kreeg een nieuwen secretaris in den heer Jb. Molenaar, .Euterpe'' een nieuwen penningmees ter in den heer Jb. ITollenberg. De vroegere titularissen hadden^ bij hunne aftreding voor een herkiezing bedankt. Geen der drie vereenigingen eindigde het jaar met een nadeelig saldo, wat zeker voor den financiëelen bloei getuigt. !>ij vee, dat den 11 in deze gemeente werd aange voerd en op advies van den plaatsvervangenden district veearts in den stal van den heer C. Zijdewind alhier in strenge afzondering werd gehouden, omdat genoemde veearts voor tongblaar vreesde, is den 13 die ziekte ge constateerd. De 32 dieren, die afkomstig waren van een stal van 124 koeien te Pnrmerend, bij welke tongblaar geconstateerd is, moeten nu op den stal van 0. Z. geheel uitzieken. De dieren behooren tot verschillende eigenaars. Een duur telegram. Door een groot aantal ingezetenen van Soerabaya is aan de Koningin-Regentes een telegram verzonden in- houdende het verzoek om drinkwatervoorziening aldaar. De seinkosten van dit telegram hebben 1300 bedragen. St. Pankras, Bij de verkiezing13 dezer ten Baad huizei alhier gehouden is met algemeene stemmen herkozen tot lid van het bestuur over den polder Vroo- nermeer de heer D. Nol te St. Pankrasen werden gekozen tot leden der commissiebelast met het nazien der rekening over 1896, de heeren G. Bos Wz en C Bos Az. te Ondorp en C. Bood te St. Pankras. Aanbesteding. ?°0r Provillciaal bestuur van Noord-Holland is aanbesteed Het verbeteren der Rjjkszeewerken op het eiland Wiermgen (raming 25.000.) Minste inschrijver J. liermans aldaar voor 20.880. Verkiezingén. i T ^8- ,feQtrale antirev. kiesvereeniging »Neder- at ?Tdam definitief tot candidaat T?n"i7v,D-00r d.eCentr-Lib- kiesvereeniging in het kiesdistrict Enkhuizen is voor het lidmaatschap der Tweede Kamer candidaat gesteld de heer J. Zijp Kz. (aftr. lib -TeWinkel is eene protectionistische Kiesvereniging opgericht waarvan de heer R. Rezelman tot voorzitter, de heer Abr. Sloos tot secretaris en de heer R. Kuiper tot penningmeester is benoemd. Zestien personen waren op ae eerste vergadering tegenwoordig De Yrjjzinnige Kiesvereeniging te Westzaan heeft candidaat gesteld in het distriet Beverwijk mr. J. P. R. Tak van Poortvliet oud-minister. Te Leeuwarden zal. vanwege de Friesche Tuin- bonwvereeniging in de maanden JuniJuli en Augustus a. s., een wedstrijd gehouden worden in het balkon ver- sieren. Te Tcrwoude (Fr.) is de heer v. d. W., die door een weiland ging, door een koe aangevallen en ernstig verwond. Eenige arbeiders vonden hem in het land met een gebroken heup en 2 gebroken ribben. Czaar-Peterfeesten. Een der voornaamste bijdrageu tot viering van het Czaar Peterfeest te Zaandam zal de opvoering van het tooneelstuk zijn, dat door den heer G. J. Honig te Zaandjjk vervaardigd is. In de vorige week heeft de auteur het manuscript in een goed bezochte vergadering der vereeniging .Vondel", aan wie de opvoering is opgedragen, voorgelezen, en volgens de .Zaanl.Ct"., is de indruk zeer gunstig geweest. Een groot aantal personen uit den tijd van Czaar Peter s verblijf te Zaandam in de Augustus- week van het jaar 1697 treden er in op en behandelen met elkander de bijzonderheden op dat verblijf betrekking hebbende en spreken over toestanden te Zaandam uit dat jaar. Het stuk is getiteld: .Pieter Michaeloff," olider wecken naam do Czaar te Zaandam bekend was, en be staat uit vier bedrijven, spelende in het huisje op het Krimp, op de scheepswerf van Rogge en in het huis van den koopman Calfï. Vooraf gaat een bedrijf als inlei ding tot het stuk, een ijstafereeltjo op de Voorzaan voor stellende, hetwelk niet weinig tot het succes van do uit voering zal bijdragen. Lente Uit alle streken komen berichten en verzuchtingen over de koude in Friesland schijnt het weer zoo na- jaarsachtig te zijn dat sommige boeren hun vee dat in het land rillend en bevend van de kondo rondloopt, des nachts weer gaan stallen. De weilanden zijn door de regen- en hagelbuien zóó nat, dat het vee geen droog plekje kan vinden om zich neer te leggen. Vooral de koeien, welke pas hersteld zijn van het mond- en klauw zeer en dientengevolge mager zijn, lijden geducht. Hier en daar zijn reeds koeien bezweken. Te Utrecht is 1.1. Woensdag een hagelbui gevallen die wel een kwartier lang aanhield en alles een wintersch aanzien gaf. Straten en daken waren als met een wit sneeuwlaken overtogen, en eerst later, toen de zon weer een oogenblik scheensmolt de ijsmassawaarvan de hoegrootheid 't bost viel af te meten naar de stroomen water, die nit de dakgoten liepen. Menschen van hoogen leeftijd verzekerden nooit een zoo lang aanhoudende en vernielende hagelbui in Mei te hebben waargenomen. In de .Haarl. Ct." komt een ingezonden stukje voor, dat wij gaarne^ overnemen de konde der laatste dagen wordt er ten minste eenigszins door verklaard, de en hoop herleeft dat na den IS de lente in de waarheid zal beginnen. Den Haag, 12 Mei 1897. De meeste onzer bladen verbazen zich over de kou die dezer dagen heerscht. Zij vergeten echter dat dit elk jaar voorkomt. Tusschen 11 en 15 Mei heerschen toch de drie Gestrenge Heeren of de drie IJsheiligen van onds in Rusland, Duitsohland, Nederland, Frankrijk en Engeland bekend. Op die dagen is het kouder dan op de voorgaande en de volgende. Fransche versjes, Duit- sche spreekwoorden Czechische gezegden ja zelfs de boeren in Opper-Italië getuigen er van. He Heiligen, Mamertus, Pancratins en Servatius, laten zich dit jaar allerminst onbetuigd. Uw Dw. Dienaar, Invoer van margarine in Frankrijk. fQ Frankrijk is een wet tot stand gekomen, waar bij bepalingen zijn vastgesteld voor den handel in, als mede voor den in- en ni'.voer van margarine on oleo-mar garine. 'vereenkomstig die bepalingen is het o. a. verboden in Frankrijk onder den naam van boter'met of zonder nadere omschrijviug, in te voeren elk mengsel, dat niet uitsluitend bereid is van melk of van room, of wel van beide, met of zonder toevoeging van zont of kleursel. Alle andere mengsels dan boter, om het even van waar afkomstig of op welke wijze samengesteld, welke op boter gelijken of voor hetzelfde gebruik zijn bereid, mogen slechts worden aangeduid als .margarine". De vaten, kisten, laden of andere verpakking, waarin margarine of oleo-margarine verzonden wordt met be stemming naar Frankrijk, moeten aan alle zijden in dui delijk en onuitwisbare letters het opschrift .margarine" of »oleo-margarine" dragen, terwijl etiquetten en factu ren moeten aanduiden de grondstoffen, waaruit die ar tikelen zijn samengesteld. In vrachtbrieven en andere documenten, welke eene zending margarine of oleo-margarine vergezellen, moot de inhoud der zending als margarine, resp. oleo-margarine, worden omgeschreven. Aangezien tegen_ afwijkingen van deze bepalingen hooge boete is bedreigd, is de aandacht der afzenders van mar garine, oleo-margarine, knnstboter en soortgelijke produc ten naar Frankrijk hierop te vestigen, terwijl het perso neel voorts heeft te waken, dat bij aanbieding ten ver voer op de verpakking bovenbedoelde aanduiding is of wordt vermeld. Een nuttige oefening. Te Berlijn bestaat reeds geruimen tijd het voorschrift, dat van tijd tot tijd de leerlingen van alle openbare scholen geoefend moeten worden in het ordelijk verlaten der lokalen, voor het geval van brand. Het hoofd der school laat onverwachts met de bel een sein geven, waar mede de onderwijzers in kennis zijn gesteld, en elke klasse moet dan terstond, met achterlating van boeken en pet ten enz., in een vooraf bepaalde orde, onder leiding van den onderwijzer, ordelijk het gebouw verlaten. Herhaalde proefnemingen hebben geleerd, dat een school van 800 kinderen aldus binnen 4j minuut na het sein geheel ont ruimd kan zijn. Het is ook reeds voorgekomen, dat in gehuurde gebouwen, die voor scholen waren ingericht, inderdaad brand is ontstaan en door toepassing van het voorschrift steeds zonder ongelukken de ontruiming plaats heeft gehad. te ALKMAAR, in .Diligentia" op Maandag den 17 Mei 18 97, des voormiddags ten 10 uur; ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris Mr. ADRIANUS PETRUS HENDRIK DE LANGE, om con tant geld, van Een zoo goed als nieuwen, hoogst soliden waaronder een Salon- en Kamer-ameublement, staatsie- gordijnen, parterre, een tweepersoons slaapskamerameu- blement, Amerikaanscn grenen, een twee persoons noten houten slaapkamer-amenblement, diverse vloerkleeden, karpetten en deurkleedjes en diverse glas-, poreelein- en aardewerk, waaronder een ontbijuserviesen een eetservies, keukengereedschappen, kachels, fornuis enz. enz. enz. Te zien Zondag 16 Mei 1897, van 12 tot <1 uur 'snamiddags. is voornemens op Donderdag 20 Mei 1897, 's na middags te 7 ure, in het café van den heer A. G. T. LIEVENDAG aan de Gedempte Nieuwesloot, te Alkmaar, ten verzoeke van den heer C. BOIMAW te Alkmaas,' bij opbod en afslag In het openbaar te ver- koopenden opstal van twee 1SITIZEHT te ALKMAAR, aan den Kennemerstraatweg, plaatselijk ge merkt, wijk E nummers 7 en 8, om geheel te wor den afgebroken en verwijderdwelke huizen respectievelijk het laatst zijn bewoond geweest door de dames 0. en H. DEN BERGER en den heer B. NAGELHOUT. Onder den verkoop zijn begrepen de fundamenten kelders, regenbakken, welputten, riolen, stoepen, hekjes' bestrating, afdak in den tuin, kippenhok, gas en duin waterleidingen. De perceelen kunnen worden bezichtigd op Maandag 17 Mei 1897, te 12% Qre 's namiddags. Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kantore van genoemden Notaris J. VAN DER VEEN te Alkmaar aan de Langestraat B 61, alwaar tevens de veilconditiën ter inzage liggen van een ieder. Notaris h. TOF te Bergen zal op Woensdag 19 Mei 1897 bij opbod en op Dinsdag 25 Mei 1897 bij afslag telkens 's avonds 7 uur, in het lokaal DILIGENTIA te ALKMAAR, in het openbaar verkoopen 1. Een HUISwaarin wordt uitgeoefend eene Hor- logemakersaffaire, aan de Noordzijde van dp Laat te Alkmaar, sectie A 581 groot 17 cen tiaren. 2. Een WINKELHUIS en ERF, aldaar aan de Laat sectie A 575a, groot 21 centiaren. 3. Een nieuw gebouwd HUIS en ERF, in den Ber gerhoutaan de zuidzijde van de Westerlaan te Alkmaar, sectie E 1292, oostelijk gedeelte, ter grootte van ongeveer 1 are. 4. Een nieuw gebouwd HUIS en ERF, naast het vorige perceel aldaar, sectie E 1292, westelijk gedeelte, ter grootte van ongeveer 1 are. De perceelen 1 en 2 behooren in eigendom aan de erven van Mejuffrouw de Wed. J. B. COLLIER en 3 en 4 aan J. T. AN DEN IDSERT, zijn te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen met uitzondering van per ceel 4dat te aanvaarden is op 1 Augustus 1897. De perceelen 1 en 2 zijn inmiddels uit de hand te koop. Inlichtingen verstrekt de Notaris. Notaris L. TOP te B e r g e n zal op Woensdag 19 Mei 1897, 's middags 12 uur, in »het Wapen van Brederode aldaar, in het openbaar verkoopen Een Huls en JËrf, te Bergen sectie A, No. 899 groot 3 a. 80 c.a. Het perceel is in twee gedeelten verhuurd, elk voor f 0.75 per week en behoort in eigendom aan C. KAAN DORP. Inlichtingen verstrekt voornoemde Notaris. voor S Heerenhuizen aan de Metiusgracht. Inlichtingen te bekomen op het werk. WORDT GEVRAAGD, om direct in dienst te treden, een goed kunnende melken. Loon f 2,50 p. w. Goede getuigschriften vereischt. Te bevragen bii Jb. TROOSTWestzaan. J

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5