No. 60. W egen en UTegentigste Jaargang, 1897. WOENSDAG Dinsdag en Donderdag Puinplaatsen. Paspoorten. jB^u i t e n 1 a n d. FEUILLETON. 19 MEI. van des middags 12 tot des namiddags 2 unr, ter Gemeente-Secretarie, tot en met 31 MEI a.s. COURANT. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. 1LKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door bet geheele rijk 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenen dat in het Ge meenteblad van Alkmaar No. 64 is opgenomen hun besluit van 13 Mei 1.1., waarbij plaatsen zijn aangewezen voor het nederwerpen van puin, grind, afbraak, tak ken of dergelijke voorwerpen. Bedoeld Gemeenteblad is verkrijgbaar ter gemeente secretarie tegen betaling van 5 cents per exemplaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 18 Mei 1897. C. D. DONATH, Secretaris. De PASPOOBTGK voor de verlofgangers «Ier Nationale Militie van de lichting 1890 kun nen ter gemeente-secretarie worden afgehaald. DU1TSCHLAND. Over het wetsontwerp op het recht van vereenigen en vergaderen, is in de pers maar één roep. Zelfs in conservatieve kringen werd zulk een reaction- nair ontwerp niet verwacht. En men verbaast zich er over, dat de ministers toestemming gegeven hebben, om dit ontwerp bij den Rijksdag in te dienen. De »Volks. Ztg." zegt»Tot hoever moet de bevoegd heid om te oordeelen in regeeringskringen niet gedaald zijn, dat zij met zulk een ontwerp aankomen En de sVoss. Ztg.'' merkt op »In Engeland mag men vergaderingen honden zooveel men wil en spreken zoolang tot spreker of toehoorders flauw vallen men mag daarbij naar hartelust scheiden op de koningin en op de ministers en geen policeman zal er aan denken een vergadering te ontbinden of een spreker aan te klagen bovendien zon het geen rechter invallen daarvoor een veroordeeling nit te spreken. >En merk nu op, dat men juist op het eilandenrijk niets bemerkt van den invloed eener Ümsturz-partij. »Men kent er geen processen wegens majesteitsschennis. Doch waar Engelschen elkander ontmoeten op deze wereld, daar staan zij op en ontblooten het hoofd, als van hunne koningin gesproken wordt. En dat alles zonder Umsturs- wet of caoutchouk-paragrafen." ENGELAND. Door een daartoe benoemde staats commissie is onlangs een onderzoek ingesteld naar de gegrondheid der klachten in verschillende bedrijven over benadeeling o.a. door den invoer van goederen, die in gevangenissen worden vervaardigd. Het gevolg daarvan is de indiening geweest van een wetsvoorstel, dat de invoer van zulke bepaald aangewezen fabrikaten verbiedt. Dat ontwerp is de vorige week door het Lagerhuis in tweede lezing, met 221 tegen 90 stemmen aangenomen. Yoorloopig zal het op borstels en matten worden toege past, die in groote menigte nit Duitscbland worden inge voerd. De heer Chamberlain deelde mede dat wellicht ook andere fabrikaten in aanmerking znllen komen, om dat de Dnitsehe regeering voornemens is den arbeid in de gevangenissen uit te breiden. FRANHRI JK. De oorzaak van den brand te Parijs is thans volmaakt bekend. Uit de mededeelingen van Bellac, den bediende van den cinomatograaf, blijkt, dat zijn helper, hem bij 't vullen der aetherlamp willende helpen, de onverklaarbare onvoorzichtigheid beging, hem met een brandenden lucifer bij te lichten. Natuurlijk ontplofte de aetherflesch en in een oogwenk stond het tentje in lichter laaie. Bellac en zijn helper die beiden ontkwamen, zijn voorloopig op vrije voeten gelaten. De groote klok, die de Czaar heeft ten geschenke gegeven aan de parochie Saint Jean 1' Evangeliste te Ohatellerault, zal woensdag worden ingezegend. De Czaar zal vertegenwoordigd zijn door zijn aide de camp gene raal baron Preederiksz. De president van de republiek woont de plechtigheid bij. De klok zal den naam ont vangen van Alexander Nicolaas. De doop wordt verlicht door kardinaal Lecot, aartsbisschop te Bordeaux. GRIERENLANB. De vredesonderhandelingen schieten nog niet veel op. Heeft Griekenland lang ge aarzeld vóór het de bemiddeling inriep, Turkije, dat overwinning op overwinning behaalt, en volstrekt geen haast heeft vrede te sluiten, is blijkbaar van die bemid deling niet bijster gediend. De Tnrksche regeering heeft dan ook een nota ter kennis der mogendheden gebracht, waarin de volgende voorwaarden worden gesteld De havens van Yolo en i'rsvesa worden voor de al- gemeene scheepvaart opengesteld inlijving van Thessalië tot de vorige grens een oorlogsschatting van tien mil- lioen Tnrksche ponden daar alle verdragen met Grieken land door den oorlog vervallen zijn, zullen nieuwe over eenkomsten worden gesloten op grond van het interna tionaal recht; uitlevering der misdadigers. Zoodra deze voorwaarden zijn aangenomen, zal de wapen stilstand te Phersala worden gesloten worden de voor- loopige voorwaarden verworpen, dan zullen de vijandelijk heden worden voortgezet. Omtrent de gevechten bij Gribovo, in Epirus, worden nog enkele berichten ontvangen, die bewijzen, dat de Grieken zich daar krachtig geweerd hebben. De strijd dnurde twee dagen, en werd van beide zijden met ver bittering gevoerd. De kanonneerbooten in de golf van Ambrakia namen aan het gevecht deel door heftig te vuren op de Tarksche liniën, en op de stad Nikopoulis. Door dit optreden werden de Tnrksche batterijen tot zwijgen gebracht. EWRÖi 14) Door Debora van de Velde. ZESDE HOOFDSTUK. De begrafenis van Helena had in alle stilte plaats. Op het oogenblik, dat de rijtuigen gereed stonden, was plotseling baron van Falkenstein verschenen en had in het voorste plaats genomen. De barones die begeerd had zelf mede te gaan, om het lijk naar de laatste rustplaats te brengen, was met haar zoon in het daarop volgende gestapt, en enkele familieleden van den baron volgden mede. Ondersteund door haren zoon, legde de barones een krans van witte rozen op het graf neder, de pre dikant der dichtbijgelegen kerk hield een korte toespraak bij de geopende groeve daarna keerde de stoet terug, zonder dat tusscben de barones en haar schoonzoon een enkel woord was gewisseld. Bij het sterfhuis gekomen, was van de genoodigden niemand uitgestegen dan de broeder van den baron van Falkenstein, en de notaris, die volmacht had met dezen de zaken te regelen. De baron zelf was terstond weder vertrokken, hij had last gegeven den boedel te verzegelen, tot hij teruggekeerd zou zjjn van zijne voorgenomen reis. Voor de barones en Otto viel hier niets te doen, wijl de broeder van den baron als zegelbewaarder op het landgoed zou blijven. Alleen bad de kamenier der jonge barones last gekregen, de sieraden en andere kleinigheden, welke aan de overledene hadden behoord, in te pakken, en aan de familieleden ter hand te stellen. Na afloop van de verzegeling was men aan tafel gegaan, en toen de sombere maaltijd was afgeloopen, had baronesse von Reinenbnrg zich op hare kamer teruggetrokken, en haar zoon was haar daarheen gevolgd. Heden achtte hij het oogenblik gekomen, waarop hij zijne moeder met de door hem gedane stappen moest bekend maken. Hoeder," sprak hij, nadat hij haar had doen plaats nemen, en zelf tegenover haar bleef staan, moeder, wij hebben heden eene treurige plicht volbraehtik weet, dat de dood van Helena u diep heeft gegrieften zeker zult ge met mij den wensch in u voelen opkomen »Had zij maar nooit toebehoord aan dien man." Wat u in de laatste dagen heeft bezig gehouden, heeft waarschijnlijk de gedachte, aan hetgeen tehuis u met bezorgdheid ver vulde, op zij gedrongen, maar n zult u herinneren, dat de toestand van Ellen zeer zorgwekkend was." De barones greep krampachtig de leuning van de stoel, en vroeg met bevende stem »Is het kind erger, is het misschien ook doodP" »Neen, moeder, integendeel, ik heb alle hoop dat zij herstellen zal, want ik ontving juist dezen middag bericht van ter Heide, dat de ziekte eene gunstigen keer had genomen, maar moeder, ik heb ook het eenige middel toegepast, waarin de geneesheeren redding zagen, ik heb het verlangen van het kind bevredigd, en, toen ik op reis ging, was pas juffrouw VYaller gekomen, ik heb nog het genoegen gehad, getuige te zijn van de blijdschap van onze Ellen bij het wederzien." »Gij hebt dat gedaan, gij," hijgde de barones, wist gij dan, waar juffrouw Waller was?" »Dat wist ik toevallig zeer goed, mama," zei Otto kalm, want ik had de dame te Londen ontmoet, waar zij gouvernante was bij eene mij bekende familie en ik heb baar gesmeekt om Ellens wille naar Olmhof te Komen." Het gelaat der barones had onder het aanhooren van die woorden de gewone strenge uitdrukking weer aange nomen. »En wie was de gedienstige die heeft beweerd, dat het noodig was, dat die. dit schepsel terugkwam »Niemand, mama, alleen was het eerste wat de kleine meid mij vroeg, toen ik bij haar bedje kwam »Paatje, mag juf Waller weer komen en moeder, ik kon niet weigeren, toen dat klagende stemmetje zei: v Ellen kan Doch de strijd nam weldra een keer. De Turken waren veel sterker in aantal en brachten telkens nienwe ver sterkingen in bet vuur. De Grieken hadden den eersten dag de posities bij Gribovo behouden en den tweeden dag zelfs de Turken uit hunne stellingen verdreven. Maar toen hadden zij 40 uren gestreden, in voortdurende regenbuien, en bijna zonder voedselbovendien zonder hoop op ondersteuning. Alle beschikbare troepen waren naar Gribovo gezonden. Voor de bewaking der brug bij Arta bleven nog slechts twee companieën genietroepen over. Toen de Turken den derden dag hnnne aanvallen her nieuwden moesten de Grieken op Arta terugtrekken. Zij hadden 558 man, waaronder 33 officieren, verloren. De regeering heeft aan de legerbevelhebbers in Epirus en Thessalië bevel gezonden, zich tot een strikt defen sieve bonding te bepalen. Ook het tweede deel der Griksche troepen op Kreta is teruggeroepen het derde en laatste deel zal binnen kort eveneens bevel ontvangen om terug te keeren. ITALIË. In de Kamerzitting van den 15 beeft Di Rudini in antwoord op de tot de regeering gerichte in terpellaties een verklaring afgelegd, ten aanzien van de kolonie in Afrika. De minister sprak zich uit in dien zin, dat Kassala aan Egypte zal moeten teruggegeven worden en de bezetting beperkt tot het gebied van Mas- sowah. Handhaving van den tegenwoordigen toestand zou belangrijke uitgaven vorderen voor militaire doel einden, welke uitgaven gedekt zouden moeten worden door verhooging van de zoutbelasting. De regeering stelt in deze de quaestie van vertrouwen. RUSLAND. Een ontzettende ramp heeft plaats gehad op den spoorweg nabij Dorpat, waar ten gevolge van een wolkbreuk de spoorwegdijk beschadigd was, Nog 25 minuten geleden was een posttrein ongehinderd gepas seerd de militaire trein, die twee bataljons infanterie vervoerde, ontspoorde bij het station Bockendorf. Zestien waggons werden verbrijzeld de overblijfselen bedekken over een lengte van tachtig meter den spoorweg. De locomotief en de tender liggen langs den dijk in het water, dat zoo hoog stond, dat soldaten, die nit de wagens sprongen, verdronken. Volgens de laatste berichten zijn 58 personen gedood, 44 zwaar en 40 licht gewond. Naai de »Voss. Ztg." verneemt, moeten er nog dertig personen onder het pnin dor waggons liggen. TRANSVAAL. Het blijkt thans, dat de zoogenaamde Vreemdelingen wet" waartegen Chamberlain zoo fel opponeerde niet slechts tijdelijk buiten werking ge- gesteld maar geheel verworpen is daar de ondervinding heeft geleerd dat zij verschillende bepalingen inhield die de inwoners der aangrenzende staten en koloniën aan onnoodig ongerief blootstelden. De Regeering wenscht met die staten en koloniën eenstemmigheid te verkrijgen voor de beginselen eener wetgeving die zoude gelden in geheel Zuid-Afrika. De Volksraad heeft zich met deze beschouwingen ver- eenigd en de wet herroepen. Hare bepalingen zijn der halve niet meer van kracht en geen paspoorten voor in komende vreemdelingen meer noodig. niet lang moer wachten." Toen heb ik mij gehaast, juffrouw Waller te telegrafeerenen Goddank, zij is nog tijdig gekomen, om Ellens leven te redden Moeder, ik wil u heden geon verwijt doen, maar zeg mjj één ding, vermoedde n niet, wat het kind deerde »Ik vermoedde dat Gabrielle koppig was, en haar zin wilde doordrijven, en ik meende in haar bolang, niet te mogen toegeven toen kwam die ongelukkige ziekte er bij> juist toen ik meende het spel te hebben gewonnen, en die oude dwaas van een dokter matigde zich aan mijn zoon te telegrafeeren, en nu heeft die zoon, zooals ik bemerk,' sprak ze op bitteren toon, „gebruik gemaakt van mijne afwezigheid, om hot meisje terug te roepen, dat door mij ongeschikt bevonden wns, om mijne kleindochters te leiden." »Ja, mama, omdat ik hier mijn recht als vader booger stolde, dan mijn plicht als zoon. U moogt dokter Ekhart wel dankbaar zijn, als hij niet aldus had gehandeld, mo gelijk ware dan ook mijne komst te laat geweest, te laat, dat is een vreeselijk woord, moeder, dat weet n toch ook welik verzeker n, dat ik het u nooit zou hebben ver geven, als ik te laat ontdekt had, dat mijn kind had kunnen gered worden, en dit niet was beproefd." »Genoeg," viel de barones op hoogen toon in. »Ik had niet gedacht, dat ik op dezen dag, den bitterste van mijn leven, nog meer kwelling zon moeten ondervinden. Ik ben heden vermoeid en verlang naar rust. Ik wil krachten vergaderen voor de dagen, die komen zullen, ik weet nu al, dat mij nieuwe strijd wacht." Goeden nacht dan, moeder," zei Otto, »ik had anders nog heel wat met n te praten, doch ik wil niet meer van nwe krachten vergen, tot morgen dus." Toen Otto hee vertrek verlaten had, bleef de barones nog geruimen tijd in haar stoel zitten, strak voor zich uitstarende. Wat stond haar te doen, hoe zon zij zich gedragen tegenover dio juffrouw Waller Haar zoon had gezegd, dat hij zijn recht als vader hooger stelde dan zijn plicht als zoon. Had hij daarmede bedoeld, dat hij haar in haar opvoedingsplan zou dwarsbooraen Doch, zij was tot hiertoe meestoresse geweest op Olmhof, tot

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1