Nederland. Een les uit Denemarken. In de jongste ministercrisis heeft de liberale partij aldaar bewonderenswaardige bewijzen gegeven van haar tnchtbesef en eensgezindheid. Den eenen dag stemden alle 90 partij-leden vóór het ministerie, den volgenden dag, toen de partijleiding de nienwe ministerieele voorstellen onaannemelijk achtte, stomden alle 90 even eensgezind tegen. Opmerking verdient daarom (en behartiging van de zijde der Nederlandsche liberalen) wat »Politiken" het hoofdorgaan der Deensche liberaal-radicale hervor mingspartij, over die eensgezindheid schrijft »De politieke eigenschappen, waardoor de tegenwoordige linkerzijde onoverwinnelijk is, berusten niet uitsluitend op het nuchtere verstand, waardoor deze partij zich ken merkt, maar evenzeer op een vasten samenhang, die zóó sterk is, dat niemand haar verwacht, zoodat zij den vijand verrast en al zijn berekeningen verijdelt. Die samenhang ligt niet in een grootere overeenstemming van denkbeelden of in meer hartelijke persoonlijke verhoudingen dan in vroe gere linkerpartijen (wij curs.) maar in het nuchtere besluit om bijeen te blijven hetgeenals het oprecht gemeend is meer waarde heeft dan de mooiste sympathieën. »Er schijnt onder de leden der linkerzijde een onge woon vaste overtuiging te heerschen, dat ze d 4 4 r thuis behooren, en die overtuiging wordt ongetwijfeld belangrijk versterkt door de niet minder vaste gedachte, dat ze nergens beter kunnen belanden." Wjj hebben gemeend deze les, die Denemarken ons ge geven heeft, even te moeten vertalen voor onze Neder- landsche vrijzinnigen. Misschien hebben ze er nog wat aan. (Handelsblad.) Een reusachtig houtblok is van San Fran cisco naar Londen op weg, bestemd voor don welbekenden Amerikaansche rijkaard Astor aldaar. Het heeft 14 voet middellijn is drie voet dik en weegt 9000 kilogr. De heer Astor heeft namelijk gewed een feestmaal voor veertig aanzittenden te zullen opdisschen op een tafelblad van één stuk hout. Een weinig eng zullen zijne gasten in elk geval wel zitten. t T .1 E II. De »N. R. Ct." ontving den 14 uit Batavia het volgende telegram Twee compagniëen van het elfde bataljon van Java hebben in Lehong in het gebergte op den weg van Kloe- wang Daja gevochten. Gevaarlijk gewond werd luitenant Van Roon, licht gewond drie minderen. Als boete werd door Lehong twintigduizend dollars betaald. Het »Handelsblad" heeft den 17 een telegram ont vangen van den volgenden inhoud Zaterdagnacht maakten onze troepen een tocht naar Indrapoeri en Selimoen en maakten zich meester van een benting. Het verlies aan onze zijde bedraagt gedood twee officieren, de kapiteins der infanterie G. M. P. Scheuer en H. Jacobs en dertien minderen gewond dertig min deren en de luitenant Jansen (vermoedelijk de tweede luit. der infanterie J. A. Jansen er is ook een le luit. der artillerie A. O. W. Jansen); en ernstig de tweede luitenant der infanterie H. A. Messemaeckers van de Graalïlicht gewond de kapitein der infanterie J. N C. baron van Heerdt. De vijand verliet de benting met achterlating van 86 dooden. Achtereenvolgens zijn bij het departement van ko loniën ontvangen de navolgende telegrammeu van den gouvernenr-generaal van Ned. Indië betreffende de krijgs verrichtingen in Atjeh Buitenzorg 15 Mei. Gisteren eene benting in het gebergte bij Lamlinot genomen, waarbij vijand vijf dooden achterlietdaarna had een hevig vuurgevecht met een talrijken vijand plaats. Onzerzijds gesneuveld een militair en gewond zes militairen beneden den rang van officier. Kroeng Raja tijdelijk bezet. Buitenzorg 17 Mei. Gisteren werd de sterkste benting van Panglima Polim in Gleieng stormenderhand genomen. Gesneuveld een officier en 16 militairen beneden dien rang gewond 5 officieren en 44 militairen beneden dien rang. Vijand liet 36 dooden achter, waaronder een vroe ger gedeserteerd militair. jrmnramiT^i1 iiisfrr-* hiertoe, ja Dat zou echter ook een gevolg zijn van He iena's dood, dat zij dat niet blijven zou. Otto was nu immers de eenige erfgenaam der goederen er bestond geen enkel voorwendsel meer om hem van dat bestuur uit te sluiten en, er was iets in de beslistheid van zijn optreden, dat haar zeide, dat hij voornemens was, van dat recht gebruik te maken. 01 ze wist het maar al te goed had Helena het zwakke, toegevende karakter haars vader bezeten, Otto had den onverzettelijken wil van zijne moeder geërfd hij had dat vroeger getoond bij zijn huwelijk, en nu alweder in de weinige dagen, dat hij op Olmhof geweest was. Bij zijn ongewenscht huwelijk had zij gezegd, dat voor zijne vrouw geen plaats was op Olmhof, en hij dus moest kiezen tusschen haar, en het bewonen van het landgoed, en hij had gekozen, en eene werkkring gezocht in de stad, maar nu zijne kinderen eenmaal op Olmhof waren, en hij zich op het pachtstelsel en op de kennis van landbouw had toegelegd, nu zou hjj, als eenige erfgenaam, zeker het bestuur :n handen nemen, en misschien ook op dat bestuur evenzeer her vormingen teweeg brengen, als in het gezin. Altijd als ik het wil," kwam een oogenblik in haar op, doch, ze had voor het eerst van haar leven een ge voel, alsof haar wil machteloos zou blijken te zijn, en toen ze eindelijk hare legerstede opzocht, duurde het nog lang, eer ze rust kon vinden. Ook baron Otto ging het weinig beter. Ook hij had een hevigen storm in zijn binnenste te bekampen ook hij voelde, dat hij stond op een keerpunt van zijn leven, dat de tijd om een einde te maken aan de heerschappij zijner moeder, gekomen was. Te lang, veel te lang had hij haar ongehinderd haar gang laten gaan. De rouw over den dood zijner beminde gade was oorzaak geweestdat hij een zwerven in den vreemde verkozen had boven een samenwonen u et zijne moeder, die altijd tegen die gade was ingenomen geweest toch had hij die moeder met zich willen verzoenen, door zjjne meisjes aan haar toe te vertrouwen, doch het stond bij hem vast, dat hij tot geen enkelen prijs langer afstand van zijne kinderen wilde doen. Al hadden de twee jaren Laatste Berichten. Be oorlog in het Oosten. KONST AN TIN OPE L17 Mei. Luidens door de gezan ten ontvangen berichten moeten de Grieken bij Ouros (LourosP) omsingeld zijn. Zij zouden twee duizend man hebben verloren. ATHENE, 17 Mei. 9 u. n. m Voor een drievoudige overmacht der Turken werd de rechtervleugel op het centrum teruggetrokken. De slag werd ook na het val len van den avond voortgezet. 9.30/n. m. Een telegram uit Domokos meldt, dat ondanks het terugtrekken van den rechtervleugel, de aanval der Turken werd afgeslagen. Generaal Mauromichalis moet gewond zijn. ATHENE, 17 Mei. 11 n. 's avonds. Het bericht dat de Turken bij Domokos zijn teruggeslagen, wordt bevestigd. Generaal Mauromichalis is aan een voet gekwest. De rech tervleugel is over een afstand van 6 kilometer terug getrokken. Zondagmiddag heeft een droevig ongeluk plaats gehad te Eent bij Nijmegen. Een bruidspaar ontving gasten een hunner haalde voor de grap een geweer uit de schuur, en niet wetende dat het geladen was, legde hij op de meisjes aan, met het treurig gevolg dat de bruid in den mond getroffen werd en terstond een lijk was. Ziende de uitwerking van zijn daad, maakte de onvoor zichtige schutter zich uit de voeten. Te Sniilde (Dr.) is bij den burgemeester bericht ingekomen van den aldaar geschorsten gemeente-ontvan ger, dat deze de wijk heeft genomen naar Engeland, zijne zaken in desolaten toestand achterlatend. Allengs blijkt, dat de geschorste zich diep in de schulden had gestoken, waardoor hij zich niet meer kon staande houden. De bijna 80-jarige ambtenaar bekleedde ruim 40 jaar zijne betrekking en stond algemeen bekend als een zeer geacht ingezetene. Bij zijno eenvoudige leefwijze is het moeilijk te verklaren, wat hem ten val heeft gebracht. De gemeente is door borgstelling gedekt, maar vele particulieren zullen schade lijden. Sclioorl. Tot onderwijzer aan de schuol voor kos teloos onderwijs te Edam is benoemd de heer A. Sinis- man alhier. Stompetoren. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering van »het Witte Kruis" zijn den 12 door de afdeeliug Schermeer en omstreken benoemd de heeren K. Olij Dzn. en P. H. Yenker. In de plaats van den heer L. Melchiordie onlangs naar Halfweg vertrokwerd tot voorzitter de heer P. H. Yenker gekozen. Oterleek. Het mond- en klauwzeer komt ook reeds in de Schermeer voor en wel bij runderen die op de laatstgehouden veemarkten werden aangekocht en uit Friesland afkomstig zijn. Graft. De landman J. K. uit de Graftermeer is den 14 op ergerlijke wijze mishandeld door drie jongelieden van Graft. Deze hadden dien dag te Alkmaar terechtge staan wegens het zoeken van kievitseieren op het land van J. K. Eerst in de boot tusschen Alkmaar en West- grafdijk en later bij den ingang van de Graftermeer werd J. K. herhaaldelijk geslagen. De zaak is in handen van de justitie. Den 16 jl. is het nieuwe orgel in de Doopsgez. kerk aan het Noordeinde ingewijd. Door de ijverige be moeiingen van den heer C. Vis is dit orgel door vrij willige bijdragen, zoowel van hier als van elders, verkre gen. Tot organist is benoemd de heer R. van der Veer te Driehuizen. Texel. Van een samengaan der kerkelijke partijen zal voorhands op dit eiland geen sprake zijn. Ieder der hier aanwezige staatkundige partij heeft haar eigen can- didaatde liberalen den heer 0. Lely, oud-minister van waterstaat, de anti-revolutionairen den heer A. P. Staal man, lid der Tweede Kamer en de katholieken den heer H. J. A. M. Schaepman, mede lid dier kamer, die door de roomsch katholieke kiesvereeniging te Den Burg werd geproclameerd. Daar de gemeente in 5 stemdistricten is ingedeeld en het getal raadsleden slechts 11 bedraagt, zullen ook niet- raadsleden optreden als leden der stembureaux. Ons onderwijs. »Ter voorlichting," is de titel eener brochure, be- van rouw de herinnering aan zijne vrouw niet uitgewischt, de smart had toch hare vljjmende scherpte verloren, eu hij gevoelde zich opgewekt te leven, voor zijne lieve lingen niet alleen, maar ook voor de belangen van zijne pachters; ja, hij wilde die belangen behartigen, en winste doen met de ervaring in verschillende landen opgedaan, hij wist nu immers, dat de goederen hem eenmaal on verdeeld zouden toebehooren Maar, hij voorzag, dat daar veel strijd uit zou geboren worden, dat zijne plannen in botsing zouden komen met de opvatting van zijne moeder, die tot hiertoe steeds hare inzichten had gehand haafd. Hoe zou hij het aanleggen, alles te bewerken, wat hem voor den geest stonden toch, zoo min mo gelijk het gevoel zijner moeder te kwetsen Zoo peinzende, verdiepte hij zich inde herinnering aan zijne gade, en mijmerde er over, hoe heerlijk het zou geweest zijn, om met haar op het landgoed te wonen langzamerhand behaalde de vermoeienis de overhand, er kwam eene lichte sluimering over hem, en in den droom zag hij zijne overledene vrouw, met een vriendelijken lach op het gelaat, zooals zij zoo dikwijls bij hem gestaan, en hem getroost had. Maar, met haar, hand in hand, stond nog eene andere gedaante in een nevel gehuld, zoodat hij die eerst niet kon onderscheiden, maar die, naarmate hij er langer op staarde, de trekken aannam van Anna Waller. Hij schrikte wakker van dit visioen, en streek zich met de hand over het voorhoofd, als om de herinnering te verdrijven. De pendule op den schoorsteen sloeg juist één uur tot zijne verwondering bemerkte hij, dat hij nog altijd in zijn leuningstoel zat; haastig rees bjj overeind en zocht zijne legerstede op, maar het visioen bleef hem ook nu in den droom bij, en toen hij den volgenden morgen ontwaakte, was daar een gevoel van vrede neer gedaald in zijn hart, en scheen hem de strijd die hem wachtte, niet zoo zwaar meer toe. Wordt vervolgd.) vattende: »een woord tot allen, die in ons lager onderwijs belang stellen, door het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap. Het boekje behandelt ach tereenvolgens den leerplicht tot het 14e jaar herhalings- onderwijs, kindervoeding, de opleiding, regeling der school-aangelegenheden, weduwen- en weezenverzorging en salarisregeling, terwijl eenige tabellen tot toelichting er aan zijn toegevoegd. Het is a 10 ets. slechts ver krijgbaar op directe aanvrage bij den heer A. J. Straatman, Egelantierstraat 244, Amsterdam. Br. P. J. II. Cuypers. Den 17 heeft in het Rijksmuseum te Amsterdam een plechtige feestelijkheid plaats gehad ter eere van de ontwerper van dit gebouw, Dr P. J. II. Cuypers, die zijn 70 sten verjaardag mocht vieren. De heer mr. G. van Tienhoven hield de feestrede, en nadat hem een huldeblijk namens vele vrienden en vereer ders was aangeboden, werd den jubilaris aangekondigd, dat het H. M. der Koningin - Regentes behaagd heeft hem, wegens zijne groote verdiensten aan de kunst en aan den Staat bewezen, te bevorderen tot commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Barsingerhorn. Den 16 was te Kolhorn bnitengowoon veel ansjovis gevangen er werd door eenige sloepen 20000 en meer stuks aangebracht. De prijs is van f5 tot f9.75 per 1000 stuks gestegen, zoodat onge veer f 200 per sloep werd gesomd. De bedrijvigheid aan de havenkade, om al de vischjes uit de netjes te pluizen, was zondagmorgen zeer groot. Bloedvergiftiging. Een timmerman te Nunspeet had ongeveer 14 dagen geledon een splinter in de hand gekregen, die hij niet onmiddelijk verwijderen kon. Hij bleef er mee loopen, tot de hand begon op te zwellen en vreeselijk pijn deed. De geneesheer, wiens hulp ingeroepen werd, deed al het mogelijke, maar het baatte niet. En was bloedvergiftiging ontstaan, waaraan de man overleden is. Een tweede geval met even droevigen afloop heeft in het Duitsche stadje Geich plaats gehad. Een twaalfjarige knaap had zich door een schoolkameraad zijne naamlet ters in den linker bovenarm laten prikken. Na eenige dagen zwol de arm onrustbarend op en het gevolg was, dat de knaap na een hevig lijden bezweek. Te Bathmen heeft een loopjongetje van een jaar of tien de erve »Het Oostendijk" in brand gestoken. Doordat de ouders van het kereltje behoeftige ingezetenen zijn, moest hij om wat te verdienen reeds zoo jong de deur uit. Hij wilde echter gaarne weder naar huis en om dat nu te kunnen, stak hij de woning van zijn boer in brand. Enkhuizen. Door den heer S. Slinger alhier zijn rerds 14 mandjes muisjesaardappelen van den kouden grond naar Amsterdam verzonden. Te Krommenie, Worinerveer en Koog- Zaandijk zal voortaan op tijdig verzoek voor het uit laten van reizigers stoppen de markttreln 188 van Alkmaar. Te Leeuwarden zijn Vrijdag niet minder dan 40 a 50,000 kippen- en ongeveer 7000 eendeneieren aan gevoerd. De marktprijs der kippeneieren was van 2 tot 21j2 en van de eendeneieren van 2 tot 3 cent per stuk. Men schrijft uit Bozendaal: De export-varkensslachterijen alhier, die vroeger handen vol werk hadden en op de Londensche markt goede zaken maakten, staan thans geheel stil. In deze tak van industrie is wegens buitenlandsche, vooral Amerikaansche, concurrentie niets meer te verdienen. Ook voor de veehouders ziet het er niet rooskleurig uit. Velen zitten met een vollen stal, doch met een ledige kas. Het vee is zoo laag in prijs, dat de boeren met verlies moeten verkoopen. Te Oostzaan geraakte Donderdag j.l., door het schrikken van het paard, het rijtuig, waarin de burge meester was gezeten, te water. Hoewel met moeite, ge lukte het den heer S. spoedig zich uit zijne benarde positie te redden. Hjj kwam er met een nat pak en den schrik nog al goed af. In de afgeloopen week werden weder verschillende giften ontvangen voor de Melaatschen-Stlchting in Suriname. De benoodigde som van f 20.000 is thans bijeen. Bierenbescherming. Het bestuur der Sophia-vereeniging tot bescher ming van dieren te Amsterdam, heeft de volgende waar schuwing doen aanplakken Bij vonnis van den kantonrechter in het eerste kanton te Amsterdam van 31 December 1896 is het vervoer van melkvee met volle uiers aangemerkt als noodeloos pijnlijk en kwellend en, ingevolge art. 455 Wetboek van Straf recht, gestraft met geldboete, bij wanbetaling te vervan gen door hechtenis. In den Haag is door eenige heeren eene vereeni- ging opgericht ten doel hebbende de kennis en het naar eisch verplegen van zang- en kamervogeh; men zal dit trachten de bereiken door: samenwerking, het houden van tentoonstellingen, het uitgeven van geschriften, het beschermen van nuttige vogels gedurende den broedtijd. Tot bestuursleden zijn gekozen jhr. Quarles van Ufford, voorzitterW. J. M. de Bas onder-voorzitter A. A. Polvlietsecretaris W. Jochems penningmeester ver der S. E. Blaauw, te 's-GravenhageW. W. Heijligers te Schiedam P. G. O. Tuijzeud te Groningen en W. A. Weijtlandt, notaris in den Haag. Schermerhorn.De deelhebbers van het V ee- fonds alhier betaalden over het vierde kwartaal 1896/97 eene contributie van 25 ets. per stuk vee. Verzekerd waren op dat tijdstip 673 stuks vee. Op den avond van den 20 zal, door het bestuur der kiesvereeniging »Schermerhorn" daartoe uitgenoodigd, de beer W. Bax, van Zaandam, alhier eene openbare lezing houden over het onderwerp: »Hot door de Libe rale Unie vastgestelde program van urgentie. Benoemd tot heemraad van het Ambacht van West-Friesland genaamd Drechterland van wege de Oos terkogge de heer P. Schuurman, ter vervanging van den heer D. de Hart, aan wien, op verzoek, eervol ontslag is verleend. Verkiezingen. Door de vrijzinnige vereeniging Vooruitgang' te Helder, niet aangesloten bij de Centrale Liberale Kies vereeniging in het district Helder, is ook de heer C.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2