No. 61. Eerste biad BTegen en ÏITegentigste Jaargang. 1897. 21 MEI. V RIJI) A O Reservekader. Onbestelbare Brieven, Buitenland. FEUILLETON. Inriciitiiigendie gevaar, schade of hin der kunnen veroorzaken. COURANT. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f ©,1Ö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HBRMs. COS- TER ZOON. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,©O; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. telefoonnummer: 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-seeretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met do bijlagen van D. VAN AMSTEL, broodbakker alhier, omvergunning tot het vergrooten van zijne bakkerij in het perceel aan de Oostenburgstraatwijk D No. 4 en dat op Dins dag 1 Juni 1897, 's middags 12 uren ten stadshuize ge legenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 18 Mei 1897. C. D. DONATH, Secretaris. Het toelatingsexamen zal den 21 Juli a. s. worden gehouden, terwijl de aanmelding tot deelname aan dat examen uiterlijk op den 21 Juni e.k. moet heb ben plaats gehad. Inlichtingen worden verstrekt door den Officier, belast met de leiding van het Reservekader te Alkmaar, P. J. G. SCHOTT, Eerste Luitenant der Infanterie. verzonden gedurende de 2e helft der maand April van het postkantoor Alkmaar: J. Westra Alkmaar; Wed. C. Kooij Amsterdam Mej. Hartogidem; G. v. Keulen, Haarlem; P. Smit, Mijdrecht. Van Rustenburg: J, Bakker, Amsterdam. Van Schoorldam: J. de Bniter, Scheveningen. Van Warmenhuizen: W. Veel, Breda. DUITSCHEAAD. De Rijksdag heeft den 18-een een scherpe critiek geleverd op de houding van prins Hohenlohe in zake de hervorming van het recht van vereeniging en vergadering. Er zijn in de debatten heel wat onaangename dingen aan het adres van den Rijks kanselier gezegd en ten slotte is een demonstratief voor stel met 207 tegen 53 stemmen aangenomen. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft de nieuwe vereenigingswet naar eene commissie van 28 leden verzonden. Bij Gerolstein is een nit Westfalen naar Metz gaande militaire trein met reservisten ontspoord. Het aantal dooden bedraagt 9, vijf en dertig soldaten werden gewond van wie enkele ernstig. ETVSEIiAAD. In een redevoering aan het feestmaal van de »Junior Constitutional Club" deelde lord Salisbury mede, dat de Sultan onder den drnk der zes mogend heden en vooral van den Cza:''", toegestemd heeft in den wapenstilstand. De Engelsche premier noemde dit een belangrijke stap, maar het zal moeielijk zijn vredesvoorwaarden te bedin gen die zoowel het overwinnend Turkije als het verslagen Griekenland voldoen. Volgens lord Salisbury kan Enropa onmogelijk toelaten dat Christengemeenten onder de regeering van den Sultan komen. Het onderzoek naar den inval in de Zuidafrikaan- sehe Republiek werd voortgezet. De telegrammen tus- chen Harris en Rhodeswaarover zooveel gesproken is, bleken van weinig belang te zijn, hoewel huu aantal meer dan dertig bedroeg. Bij de meesten is de inhoud vrij duister en de telegrammen, die op het eerste gezicht van eenig belang schenen, bleken van weimg beteekenis te zijn naar de uitlegging die Harris in het kruisver hoor er aan gaf. Alle telegrammen zijn gedagteekend November 1895 en hebben voornamelijk betrekking op de overdracht van Bechnanaland aan de »Chartered Company." Slecht nu en dan wordt er van Jameson's plannen gerept. Minister Balfour was vau oordeel, dat het moeilijk aangaat de Zuidafrikaansche aangelegenheden te bespreken, terwijl nog onderhandelingen hangende zijn. De regeering stelt dus voor het debat, dat op Vrijdag was vastgesteld, voor onbepaalden tijd uit te stellen. FBANKRIJK. Do minister-president Méline heeft een lange rede gehouden om zijn misterie te verdedigen tegen het verwijt, dat het in zijn eenjarig bestaan niets tot stand heeft gebracht. Hij noemde de wetten op ver koop van boter en van kunstwijn en verklaarde, dat hij nog wel meer even belangrijke wetten zou doorgezet hebben als do Kamer haar tijd maar niet zoo verknoeid had met de eeuwige interpellaties»Ik heb op 62 zelf standige en op 25 in de agenda ingeschoven interpella ties moeten antwoorden, dan is het geen wonder, dat men niet verder komt." De zitting der Kamer werd heden heropend met een redevoering van den voorzitter Brisson, die de slacht- oifers van den brand in den weldadigheidsbazaar herdacht en hulde bracht aan de redders. Sprekende over de lijk rede van pater Olivier zeide de heer Brisson »De geheele wereld heeft aan Frankrijk een sympathie betoond, die ons zeer verheft boven het begrip van een Godheid, die niet tevreden, dat zij het land 26 jaren geleden hard behandeld heeft, ons een honderdtal vrouwen ontnomen zon hebben in onderpand voor onze misdaden. »Een dergelijke taal zal onzen eerbied voor het geloof niet verzwakken maar zulk een dweepzucht zal de repu blikeinen zich doen aaneensluiten in den strijd voor de onafhankelijkheid der regeering en van de maatschappij." Het lijk van den hertog van Aumale is bijgezet in den grafkelder der Orleansen te Dreux. In een bij zonderen trein werd het lijk vroeg in den morgen naar Dreux overgebracht, vergezeld van alle leden 15) Door Debora van de Velde. Reeds vroeg op dien dag werd de tehnisreis aanvaard. Het onderwerp van den vorigen avond was tusschen moeder en zoon niet meer aangeroerd. Bijna zwijgend zaten zij over elkander in de coupéieder met de eigene gedachten vervuld. Hoe nader zij echter aan hunne bestemming kwamen, hoe meer de baron zich genoopt gevoelde tot spreken, en eindelijk toen ze het laatste station voorbij waren, verbrak hij de pijnlijke stilte en begon Moeder, ik zeide n gisteravond, dat ik nog veel met n te bespreken hadzeker is een spoorweg coupé een weinig geschikte plaats voor verklaringen, toch is er nog iets, dat ik u wilde mededeelen. Ik heb de gouvernante, juffrouw Braun, op haar verlangen toege staan hare familie te gaan bezoeken, wijl ik toch Agnes en Bertha eene vacantie wilde gunnen, en oordeelde dat, terwjjl juffrouw Waller er was, de ander wel gemist kon worden, te meer, daar, zooals ik gezien heb, n de bonne toch nog in dienst hebt gehouden. U zult mij, zoo ik boop, niet kwalijk nemen, dat ik aldus handelend ben opgetredenhet kwam mij voor, dat die duitsehe gou vernante al een zeer ongeschikt persoon is, om haar de lei ding mijner moederlooze kinderen in handen te geven, en, ofschoon ik niet dadelijk zoover wilde gaan, om haar voor goed weg te zenden, kan ik toch niet ontkennen, dat het mij zeer aangenaam zijn zon, als n haar berichtte, dat wij haar diensten niet meer verlangen." »Het schijntzei de barones op hoogen toon, »dat mijn zoon in die weinige dagen een zeer krasse opmerker geweest isik vrees, dat hij zich maar al te zeer door den schijn of vooroordeel heeft laten misleiden. Ik voor mij, was zeer met juffrouw Braun ingenomen zij is eene flinke opvoedster, juist eene als mijne kleindochters be hoeven. Godsdienstig, degelijk en strengen tegelijk voor zich zelf hare positie als ondergeschikte begrijpende. Dat zijn juist alle deugden die juffrouw Waller miste, wanneer dat alles de kinderen minder bevalt, komt dat, omdat zij tot nog toe aan geen orde en tucht gewend waren. Juffrouw Waller was te toegevend, en had er daarbij geen begrip vaD, dat hare leerlingen tot den adelstand behoorden, en als zoodanig aan hunne opvoe ding andere eischen moesten worden gesteld dan aan die van kinderen nit den burgerstand. Voor zoover ik nog iets in de opvoeding van mijne kleindochters te zeggen heb, zal ik er voor waken, dat zij besmet worden met de democratische beginselen van een meisje, dat ook op godsdienstig gebied meeningen huldigt die ik verfoei." »Ik kan daarover niet oordeelen moeder alleen weet ik, dat juffrouw Waller bij de familie van Maria, waar zij den laatstee tijd in betrekking was, zeer werd ge waardeerd u hebt mij nog altijd niet gezegd wat de eigenlijke reden was, dat u haar hebt weggezonden, en juffrouw Waller zelf heeft mij daaromtrent evenmin uitleg gegeven. Ik zou dat gaarne nu van u vernemen »Ik zond haar weg, om dezelfde redenwaarom gij de andere gouvernante haar afscheid wilt geven, omdat zij mij niet beviel," zei de barones, »doch" liet zij er op volgen, daar juist de trein stilhield, »laat ons dit on derhoud staken de livereibediende heeft er niets mede te maken, dat wij het niet eens zijn." »Nog één woord mama," zei de baron, terwijl hij de hand aan het portier der conpé hield om het te openen. »Mag ik er op rekenen, dat n jnffrouwWaller, die op mijn verzoek, terwille van Ellen nit Londen naar hier kwam, niet onheusch zult bejegenen »Dat hangt van de houding van juffrouw Wa lor zelf af," was het antwoord, »in ieder geval is »01mhof" groot genoeg om elkaar ongemoeid te laten, maar laat ons nu gaan." Otto von Reinenburg bood zijne moeder de hand om uit te stappen, en haar in het gereed staande rijtuig te helpen hij zelf nam in plaats van daar binnen, op de bok naast Johan plaats. van het Huis Orleans die in de Fransche hoofdstad ver toefden, en de vorstelijke personen die den dienst in de Madeleine-kerk bijgewoond hebben. Het bedrag der inschrijving van den brand inden weldadigheids-bazaar is tot 1.221.141 frs. 59 ets. gestegen. De vorst van Monaco, die een tochtje had gemaakt op de Middellandsche Zee en eerst Zondag van de ramp hoorde, gaf 1000 frs. voor de redders. GRIEKEMIiAMD. Nadat de Grieken den 17 Do- mokos ontruimd hadden, waar zij met groote dapperheid tegen de overmacht streden, is aan Edhem-Pacha bevel gezonden de vijandelijkheden te stakenvoor Arta is door do Turken de witte vlag geheschen, en de Grioksche regeering heeft den bevelhebber van het leger in Epirus gemachtigd de vijandelijkheden te schorsen om over de voorwaarden voor den wapenstilstand te onderhandelen. Te Lamia heerscht eeu paniek. De inwoners verlaten de stad; tijdens den terugtocht is de achterhoede van het Philhelleensch legioen in botsing gekomen met den vijand die een omtrekkende beweging uitvoerde. De. Grieksche kapitein Yaratassi, commandant van het legioen, werd doodelijk gewond. OOSTEARIJK-HONÏGAKIJE. Te Pressburg is een gedenkteeken voor Maria Theresia, de groote keizerin van Oostenrijk, koningin van Hongarije, onthuld. Koning Franz Joseph, de aartshertogen en aartshertoginnen, graaf Goluchowski en vele andere hooggeplaatste per soonlijkheden woonden de plechtigheid bij. De keizer sprak een lofrede uit op zijn groote voorgangster »die leefde voor het volk, die bereid was te sterven voor eiken zoon van het vaderland en in wie de geheele wereld het ideaal der vorstendeugden vereerde." Een ontzaglijk tumuft ontstond den 18 opnieuw in het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden toen daar de urgentie der nieuwe voorstellen van de linkerzijde be treffende de taal verordeningen" voor Boheme en Moravië was verworpen. De voorzitter zag zich genoodzaakt de zitting te schorsen. DUSIiAAD. Graaf Woronzotf-Daschkofï, minister van het Keizerlijk Huis in Rusland, hoeft wegens ver- gevorderden leeftijd ontslag gevraagd. Dit is hem onder opmerkelijk hartelijke dankbetuigingen van den czaar verleend en baron Frederiks is tot zijn opvolger benoemd. SPABfJE. Generaal Polavieja is bij zijn aankomst te Madrid met groote geestdrift door de bevolking ont vangen, hoewel de regeering hem, ter vermijding van betoogingen, die door de pers en verschillende vereeni- gingen waren voorbereid, bevel had gegeven om in den nacht nit Saragossa te vertrekken. Aan het station werd de generaal slechts ontvangen door den minister van oorlog en eenige officieren in bur- gerkleeding. Maar voor het gebouw stond een talrijke menigte, die hem jubelend vergezelde langs den weg naar het koninklijk paleis. Vele huizen waren met vlaggen versierd. »Een treurige afloop, baron, daar ginds met uwe zuster," zei Johan, op fluisterenden toon. »Ja, wel treurig, Johan, doch hoe is het tehuis »0 opperbest, baron, freuletje Ellen is geheel en al opgekwikt, en de andere freuletjes zijn ook zoo in hun schik, omdat die juffrouw weggegaan is nu maar, dat was me ook een spook, daar is juffrouw Waller een en gel bij maar, baron, wat ik zeggen wilde u moet niet weer weggaan, de menschen hier verlangen er allen zoo naar, dat u het bestuur in handen neemtziet u, de barones meent het misschien niet kwaad, maar ze dur ven niet met haar spreken." »Ik denk er wel over, Johan in ieder geval blijf ik voorloopig op sOlmhof" om de zaken te regelen" was het antwoord, »en dan zullen wij verder zien." Plet rijtuig reed de oprijlaan in een kleine zwarte vlag stond op het dak der villa ten teeken van rouw de gordijnen waren overal neergelaten, en toen de ba rones aan den arm van haar zoon in de vestibule kwam, stond het dienstpersoneel geschaard om haar hnn deel- ueming te betuigen met den dood van freule Helena. Statig met opgeheven hoofd, ontving de barones die plichtpleging, toen gaf zij te kennen dat zij terstond naar haar eigene vertrokken wilde gaan, en niemand dan hare kamenier bij zich wenschte te zien. Otto von Reinenburg leidde zijne moeder tot aan den drempel van haar boudoir, en haastte zich toen naar de kinderkamer, hij verlangde zijne kinderen weer te zien. Het was een aardig tafereeltje, dat zich aan zijn oog vertoonde, toen hij binnen kwam. Ineen lagen gemakke- lijken stoel, zat Ellen, het blonde krullekopje geleund tegen den schouder van Anna Waller, die nevens haar had plaats genomen, en met deD arm om het kind heen geslagen Agnes en Bertha zaten ieder op een rieten bankje, zoo dicht mogelijk bij den stoel geschoven, terwijl zuster Amalia, wier taak als verpleegster voor het groot ste deel was afgeloopen, bij de tafel zat in druk gesprek met dokter Ekhart, een gesprek dat natuurlijk nu ge staakt werd. Op aller gelaat was eene tevredene stem ming te lezen zoodra de baron binnentrad sprongen zijn twee oudsten op, om hem te begroeten, met stille

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1