Neder lan cL De Regentes verleende den generaal een korte audiëntie en schonk hem het grootkruis der orde van San Fernando. ZIJID-AFRIHA. De Engelsche admiraal die met zijn flottille in Delagoabaai ligt, noodigde de leden van den Transvaalschen Volksraad uit, de schepen van zijn eskader te komen bezichtigen. iKWITSEREAHID. De koning van Siam is te Ge- nève aangekomen en met veel staatsie ontvangen. Z. M. komt een reis door Europa maken. Koning Paramindr Maha Chulalongkorn is ongetwijfeld de beste heerscher die Siam en zijn naburen ooit gehad hebben, zegt de »Voss. Ztg." Hij heeft grondig Euro- peesch onderwijs ontvangen, is liberaal, verlicht, goed en rechtvaardig. Zijn geheele volk en ook de in Siam wo nende Europeanen vereeren hem oprecht. Onder zijn regeering is de welvaart van het land on- geloofelijk gestegen. Behalve Japan is geen enkel Azi- tisch Rijk zoo ver in de beschaving, heeft geen enkel zooveel overgenomen van het Westen zonder de inheemsche gebruiken op te geven. VEREMIC1DEI STATEST. President Mac Kin- ley heeft de verwachte boodschap over de noodlijdende Amerikanen op Cuba aan het Congres verzonden. De Jingo's hebben er niet in gevonden wat zij wenschten. Er wordt met geen enkel woord melding gemaakt van Spanje. De president wijst op grond van de rapporten der consuls op de ellende onder Amerikaansche burgers in het centrum en het oosten. Zes- tot achthonderd per sonen zijn van alles ontbloot. Er is gebrek aan voedsel en geneesmiddelen. De president vraagt een krediet van 50.000 voor onmiddellijke vordeeling. Zonder veel discussie keurde de Senaat de krediet aanvraag goed. In achttien minuten was de geheele zaak afgehandeld. Een goed voorbeeld. In Pruisen mag voortaan niemand meer een trek hond gebruiken zonder in het bezit te zijn van een be wijs afgegeven door de politiewaaruit blijktdat het dier werkelijk een trekhond is. Daarbij moeten in 't al gemeen bij 't trekken raerwielige karretjes worden ge bruikt; tweewielige alleen, wanneer de hond er niet door belast wordt. Uit Etampes (Seine en Oise) wordt gemeld, dat een grondeigenaar der gemeente Marigny, die zijn graan met een machine deed dorschen, hierbij acht wegwerkers gebruikte. Zaterdagavond betaalde hij die menschen, waar op dezen veel dronken en gingen slapen in stroomijten. Men weet niel wat er gebeurd is, maar te 1 uur 's mor gens zagen eenige jongelingen, die naar huis gingen, de strooimijten in brand staan. Niettegenstaande er spoedig hulp ter plaats was, brandde alles af. In de asch werden de beenderen, schedels enz. der ongelukkigen gevonden. A T .1 E fil. Omtrent de in ons vorig nommer vermelde gevechten in Atjeh seint de correspondent van de N. R. Ct. het volgende »In den nacht van Zaterdag op Zondag trokken het 6e en het 3e bataljon en een compagnie repeteergeweren van Indrapoeri naar Gliëng waar Panglima Polim drie bentings had opgeworpen. De vijand werd verrastmaar bood heftig tegenweer. Hij liet ten slotte 37 lijken in or.ze handen daaronder was een Europeesch deserteur. Onze verliezen waren de volgendegesneuveld de ka piteins der infanterie G. M. P. Scheuer en H. Jacobs en 16 minderenzwaar gewond de kapt. der inf. J. N. O. baroD van Heerdtlicht gewond de 2e luit. der inf. H. A. Messemaeckers van de Graaff, de le luit. der art. J. C. P. W. A. Steenkamp (gedetacheerd bij het Indische leger) en 44 minderen, van wie Zondag nog 7 gestorven zijn. »Een groote menigte geweren munitie zijn door ons buitgemaakt''. verrukking beantwoordde hij hunne omhelzing, maar ook Ellen stak hem haar handje toeen toen hij bij. haar kwam, en vroeg »En hoe gaat het mijn kleine meid klonk het fijne stemmetje: »0 pa, heelemaal beter," en daarop, terwijl ze zich oprichtte en hare armpjssom zijn hals sloeg: »Maar ik moet u nog bedanken, dat u zoo goed voor juf geweest is, en gemaakt heeft, dat ze niet op straat moest slapen, u is een heele lieve pa »Ik heb uwe dochtertjes dit verhaal al verscheidene malen moeten verhalen baron' zei Anna die opgestaan was, toen de baron binnenkwam, »zij zijn er niet over uitgepraat on willen het telkens weer hooren, van daar....'' »0, u behoeft geen excuses te maken, juffrouw Waller," zei de baron »het is bepaald in mijn voordeel, als u het vertelt, wijl mijn hulp dan hooger geschat wordt dan zij waard is ik zou er heden bijna toe komen, er eene beschikking van de Voorzienigheid in te zien, want zonder deze gebeurtenis had ik u mogelijk niet gekend, en uw adres evenmin en nietwaar, dokter," voegde hij er bij, terwijl hij den bejaarden man de band toestak, vergeef mij, dat ik u niet eer begroette, u is toch met mij van meening, dat we aan de overkomst van juffrouw Waller het behoud van ons patientje te danken hebben." sOngetwijfeld," gaf deze ten antwoord, »het blijkt nu, dat ik de ziekte goed heb ingezien, ik hoop, dat de ba rones daarvan nu ook overtuigd zal zijn, zal ik haar even kunnen toespreken Voor het oogenblik niet, mama was vermoeid en overspannen, zij heeft bevolen niemand bij haar toe te laten." »Nu, daar kan men in komen, het is een zware slag maar a propos, baron, hoe staat het thans met deze dame, blij ft ze hier, of zal ik haar vanavond ten mijnent wachten »Ik wil gaarne van uwe gastvrijheid gebruik maken, dokter," antwoordde Anna voor zich zelf»u keurt het zeker goed, baron, dat ik dagelijks kom, om Ellen bezig te honden, totdat zij geheel beter is en dan verder, is het aan de barones om te bepalen, hoe zij onze verhou ding geregeld wil hebben. U weet, geloof ik, dat ik, als het niet te lang duurt, altijd nog bij de familie van Marle terug kan komen {Wordt vervolgd.) Keulen—Londen. De vorige week kwam de stoomboot »Energie" rjjk met vlaggen versierd, in de haven van Keulen aan. Zij had de 200ste reis heen en terug naar Londen voltooid onder denzelfden kapitein. Ongeveer 12 jaar geleden kwam voor 't eerst een zeeschip te Keulen aan. Kaatste Berichten. De voorwaarden van TurkHc. KONSTANTINOPEL19 Mei. Hoewel de Porte de onbetwistbare rechtvaardigheid van hare vredesvoorwaar den handhaaft, moet zij geneigd zijn nader te onderhan delen over den afstand van Thessalië en het bedrag van de oorlogsschatting, maar zij houdt beslist vast aan den eisch tot afschaffing van de faciliteiten aan Grieken in het Turksche rijk verleend. ATHENE, 19 Mei. De Turksche bevelhebber in Epirus heeft ontruiming van het Turksche gebied door de Grieken en onzijdigverklaring van de brug voor Arta als voor waarde voor den wapenstilstand gesteld. Dood van Garibaltliancn. ROME 19 Mei. Het gerucht gaat, dat in den strijd te üomokos acht Garibaldianen gedood en 72 gewond zijn, waaronder de afgevaardigde Cipriani. In de Kamer kondigde de voorzitter den dood aan van den afgevaardigde Fratti. Hij hield eene lofrede op den overledene, die, zeide bijin een roemrijk gevecht is ge sneuveld. De Kamer en de Regeering sloten zich bij de woorden van den president aan. Financleele toestand te Caracas. NEW-YORK, 19 Mei. Volgens een bericht uit Caracas van 10 dezer staat de handelswereld plotseling voor een financierde crisis. De wissel op Europa is opgeloopen tot 8 en 9 pet., wegens een buitengewone vraag naar wissels en een kleinen koffieoogstdie geen trekken op Europa toelaat, zoodat de banken alle handels-operatiën weigeren. De president en de vice-president van de Bank van Vene zuela hebben hun ontslag genomen. Men zegtdat de regeering plan heeft goud uit te voeren voor de betalingen op de in het buitenland gehouden Venezuelaansche schuld Te Harllngen zijn Dinsdag door een Urker visch- schuit aangebracht de vijf opvarenden van de Engelsche vischkotter G Y 298 van Grimsby welke den vorigen avond benoorden Terschelling op een wrak had gestooten en gezonken was. Het Wierumer aakje W. L. 70 is in den nacht van den 18 bij Enkhuizen door een Volendammer botter in den grond gezeild. De opvarenden zijn gered. Benoemd tot hoogheemraden van Waterland de heeren G. Blees Pz. en J. Pauws Swart. Het Witte Itruis. De Noord-IIollandsche Vereening Het Witte Kruis" hield den 18 te Amsterdam onder voorzitterschap van Dr P. J. Barnouw haar 32e algemeene vergadering. Van het hoofdbestuur was een voorstel ingekomen om Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, Vice-President van den Raad van State te benoemen tot lid van verdienste. Met acclamatie werd dit voorstel aangenomen, De heer Mr. G. van Tienhoven, opvolger van den heer Schorer als Commissaris der Koninginheeft, op uitnoo- diging van het Hoofdbestuur het eere-voorzitterschap der Vereenigiug aanvaard. Aan het jaarverslag is het volgende ontleend Het ledental was op 1 Jan. jl. van 4556 gestegen tot 5970 met inbegrip van twee algemeene leden, tot welke vermeerdering Aalsmeer Broek in WaterlandHaren karspel, Heerhugowaard, Langedijk, Schagen, Spaarndam, Warder, Winkel en Zijpe het meest hebben bijgedragen. In het badhuis te Alkmaar werden 11,964 baden geno men. De vlottende schuld ten laste van het badhuis werd geheel afgelost. Blijkens het verslag van den ontsmettingsoven te Alk maar werden daar verricht 169 ontsmettingen met 186 overvullingen. In 1895 werden 107 ontsmettingen ver richt. De ontvangsten bedroegen f 1183de uitgaven f 1052; er is dus een voordeelig saldo van f 131. Ansjovis. De ansjovisvangst in de Zuiderzee was in de afge- loopen week voor de vele visschers zeer verschillend. Op Urk werden met de kuil door eenige spannen kuilers" van 20 tot 28,000 stuks ansjovis in die week aangebracht, doch ook waren er in die week, die hunne vangst bij honderden konden tellen, waarbij sommigen nog hun kuil (ter waarde van 80 a 100 gulden) verloren. In vergelijking met goede jaren als 1890, toen een dagelijksche vangst van 20 tot 30 duizend stuks regel was, is tot heden over de vangst niet te roemen. Daarentegenover staat, dat de prijs, welke voor de in de afgeloopen week gevangen ansjovis uitbetaald werd nl. f 9.50, vrij hoog is, zoodat er wel wat te verdienen is. Haarlem. Bij den Gemeenteraad is van de heeren Frans Anderheggen Jr. en M. J. Nameier Jr., te Amster dam, de concessie-aanvraag ingekomen voor den aanleg van een electrischen tramweg van Amsterdam over Haar lem naar Zantvoort, met vertakking naar Spaarndam, Velzen en IJmuiden. Voor of tegen Graanrechten. De bekroonde antwoorden op de onlangs uitgeschre ven prijsvragen voor de beste, beknoptste en bevattelijks te verhandeling voor en tegen Graanrechten, zullen beiden binnenkort in den handel zijn. Onder den titel: De Landbouwcrisis, hare oorzaken en de middelen tot. verbetering door J. Smid, is het be kroonde antwoord voor graanrechten a. f0.90 door den Uitgever J. B. Wolters in den handel gebracht, terwijl het bekroonde antwoord tegen graanrechten, van den heer C. L. B. Pet, dezer dagen onder den titel: Wat eischt het Volksbelang, 40 ct. zal verschijnen bij den uitgever A. Egmond te Enkhuizen. muziekfeest. Aan het derde muziekfeest van den Noord-Neder- landschen Muziekbond voor Harmonie- en Fanfarekorp sen, op Donderdag den 27 Mei te Enkhuizen wordt deel genomen door het Enkhuizer Stedelijk Muziekkorps, de muziekvereenigingen sOoncordia" te Beets »Aurora" te Koedijk en »Harmonie" te Wieringen. Des avonds wordt een wedstrijd voor zanggezelschap pen uit het platteland van West-Friesland gehouden, waaraan zullen deelnemen de vereenigingen »Oefening kweekt kunst' te Hem, Nut en Genoegen' te Westwond, Thalia' te Hoogkarspel en »Jacob Kwast" te Wognum. Propaganda Boottocht. Door verschillende drankbestrijders-vereenigingen te Amsterdam zal op Hemelvaartsdag oen boottocht worden gehouden langs da Zaan naar de Rijp en langs 't N. Holl. kanaal voorbij Purmerend terug naar Amsterdam. Te Wormerveer zal behoudens goedkeuring een op tocht met muziek, te de Rijp en te Purmerend, openbare vergaderingen gehouden worden, waarvoor een 6tal spre kers zich welwillend beschikbaar heeft gesteld. De grenzen zijn gesloten. Onder deze zinspreuk is in ons land een nieuw publieiteitsorgaan in het leven getreden, 't welk dagelijks gratis aan alle buitenlandsche reizigers verstrekt wordt op het oogenblik dat zij de grenzen van Nederland over schrijden. Maar deze verspreiding en masse geschiedt niet alleen op de grensplaatsen doch ook op de hoofd stations van het binnenland en dus wordt dit orgaan dat den naam van In en door Nederland draagt, in het geheel op 23 stations en in meer dan 130 treinen aan alle in- en uitstappende reizigers overhandigd. De administratie van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft aan de uitgevers van dit Inter nationaal Publiciteitsbureau (A. Heeroma Go.) het mo nopolie voor de verspreiding verleend. Het wordt gedrukt in de drukkerij Elsevier" te Amsterdam. Schagen. Deu 18 werd in een der lokalen van de r. k. school alhier, eene vergadering gehouden van eenige katholieke ingezetenen ter bespreking van de op richting eener katholieke kiesvereenigïng in deze ge meente Na langdurige bespreking werd daartoe over gegaan en een bestuur uit de 55 toegetreden leden gekozen, bestaande uit de heeren C. N. Vlaming J. F. G. de Rot, P. Henneman, D. Konijn en H. P. Caarls. Tot afgevaardigden naar de den 24 te houden algemeene vergadering te Alkmaar werden gekozen de heeren G. N. Vlaming, A. Keet Dz. en J. F. G. Rot. Den 19 werden per spoor de nieuwe klokken voor onzen gemeentetoren aangebracht. De grootste draagt tot opschriftGegoten door gebr. van Bergen, Midwolde, den 21 Augustus 1896, wegende 1600 K.G. Beide klok ken prijken met het Schager wapen. De kleine weegt blijkens het daarop aangebrachte opschrift 400 K.G. Als de stoelen gereed zullen zijn, zal men de zware lichamen naar boven bijschen en ophangen. Hond- en klauwzeer. St. Pankras. Ook in deze gemeente is thans bet mond- en klauwzeer heerschende onder eene kudde rundvee behoorende aan den veehouder Keizer. monnikendam. Volgens de »Pr. N. Ct." is door vijf kaaskoopers toezegging gedaan, om hier op de markt die half Juni aanvangt, te koopen. De landbouwers uit den omtrek kunnen dus hunne waren van de hand doen zonder er voor naar Edam of Purmerend te reizen. Den Helder. Een 20-jarig meisje alhier had een paar koperen oorknoppen in de ooren gedaan. Het eene oor werd weldra blauw en de geneesheer constateerde bloedvergiftiging, waaraan het meisje later is bezweken. Nog altijd wachten de bergers, die in Januari 1.1. het op Texel gestrande Engelsche -chip »Mary B. Mit chell" losten en afbrachten, op hun bergloon. Het schip met tuigage en inventaris, zooals het thans in de binnenhaven te Nieuwediop ligt, werd getaxeerd op f 2400, doch de bergers vinden die som veel te laag. Omtrent de lading dakleion verkeeren zij nog geheel in het onzekere. Elf steden. Twee jongelui uit Oldeboorn, M. Poppes en E. Hooisma, beiden 17 jaar, hebben per rijwiel Maandag de elf steden van Friesland bezocht. Om 4!/4 uur in den morgen reden zij af, eerst naar Dokkum, waar zij, ten gevolge van den harden noordoostenwind, eerst om 8 uur aaukwamen. Na eenigen tijd uitgerust te hebben, vervolgden zij hun iocht en kwamen achtereenvolgens te Leeuwarden om 10 uur, te Franeker 11 uur, te Harlin- gen 12 uur, te Bolsward l1/^ uur, te Workum 2% uur, te Hindeloopen 3'/4 uur, te Stavoren 4 uur, te Sloten 6'/2 uur, te IJlst 81/2 uur, te Sneek 9'/4 uur en eindelijk om ll1/^ uur te Oldehoorn terug. Benoemd tot heemraad van den polder de Schermeer de heer J. Koster, tot heemraad van het waterschap »De Wijde Wormer," de heeren G. Davids en D. Jonker. Besmettelijke veeziekten. Een bijvoegsel tot de »St -Ct." van 19 dezer bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten, in Nederland voorgekomen gedurende de maand April '97. Betreffende BToordholland komt daarin voor Mond en klauwzeer in 56 gemeenten bij 2285 stuks vee de kwade droes in 1 gemeente (7 gevallen te Amsterdam), het rotkreupel der schapen in 2 gemeenten (8 gevallen), het miltvuur in 1 gemeente (1 geval). Op de Muizermeent een weide, waarop bijna al het vee uit Huizen, Blaricum en Laren vereenigd is, ongeveer 2000 stuks beerscht mond- en klauwzeer. Bekendmakingen. Den 16 Mei des morgens zijn op de openbare straat in de Staalstraat te Amsterdam voor het perceel 12, waarin des nachts brand is geweestgedeelten huid ge vonden van een menschenhand en wel de huid van vier vingers met de nagels er aan. Des namiddags is aan den Groenenburgwal aldaar een soortgelijk stuk huid van een duim gevonden eveneens met den nagel er nog aan bevestigd. Aangezien het voor de justitie van groot be lang is te weten wiens hand op dusdanige wijze werd verminktverzoekt de commissaris van politie in de le sectie aldaar (voormalige St. Pietershal) dengene (genees heer, apotheker, verpleegster of particulier) die in deze aangelegenheid inlichtingen kan geven zich zoodra mo gelijk aan zijn bureau te willen vervoegen. Dezelfde commissaris van politie verzoekt inlichtingen omtrent een persoon van ongeveer 25jarigen leeftijd, mid delmatig langbleek van gelaatskleur, met donkeren knevel en stijven zwarten ronden fantasiehoed op, die Zondag j.l. ten ongeveer half twaalf uur aan den Amstel, tusschen Zwanenburg- en Groenenburgwal aldaar is op gemerkt blijkbaar veel pijn lijdende en zijne handen in zijne kleeding verbergende waaruit bloedsporen op de straat zijn achtergebleven. Barsingerhorn. Den 18 was te Kolhorn de ansjovisvangst weder zeer groot; den 19 meer gewoon. Een groot aantal vaartuigen zijn hier aangekomen, welke

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2