Verrassingen? Mr. W. van der Kaay. Negen en Negentigste Jaargang 1897. ZONDAG 23 M EI. Buitenland. Nederland. No. 15973 f 25000 Ns. 2249, 3032, 7593, 10671 en 13927 f 1000; Ns. 6481, 9444, 9464, 16232, 18197 en 20134 400; Ns. 7070, 14356, 14577 en 17173 200; Ns. 2132, 3773, 4788, 5556, 7392, 7725, 7905, 14511, en 20865 100 NO. 02. Eerste blad Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rijk 1> 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. telefoonnummer3. Nog steeds is geen candidaat gesteld door de anti- revolutionairen, noch door de katholieke partij in dit district. Nog steeds verkeeren wij in het onzekere om trent hunne plannen. Zullen zij samengaan Zullen zij een gemeenschappelijken kanuidaat aanbevelen. Zullen wij ook hier eene tijdelijke politieke verbroedering aanschou wen van Rome en Dordt Of wenschen de katholieken een fierder politiek te volgen, strookende met hunne tradities en zich niet laten gebruiken als trekpaarden voor de politieke wagen van Dr. Knijper, alleen uit kwalijk begrepen opportuniteits beginselen Hun voorzichtige leider in dit district wenscht wellicht de kat eens uit de boom te zien. Overijling schaadt Waarom aan de tegenpartij gelegenheid geven tot kritiek? De eigen partijgenooten zijn toch genoeg gedisciplineerd. Een wachtwoord, gesproken in het centrale kamp, wordt toch dadelijk het gansche leger door gehoord. En gehoor zaamheid is een deugd, die een rechtgeaard katholiek van zijn prilste jeugd leert beoefenen. Behoedzaam af wachten, zoo lang het kan, met de kans dat beide frac ties van de liberale partij elkaar intusschen in het haar zitten, en dat de zaden van tweedracht en verbittering welig kannen opschieten, en dan voor den dag komen met den in den tussehentijd geprepareerden candidaatj die de welkome verlosser moet worden van den liberalen overheerscher, is dat de beteekenis van de langdurige stilte Het mag verwondering wekken, dat na de bittere er varingen, in 1888 opgedaan en na de duidelijke uitspraak door de katholieke partij bij de verkiezingen in 1894 gegeven van haar trouw aan hare beginselen en hare tradities, zij thans zich wederom in slaap wil laten wie gen door den sirenenzang van Dr. Schaapman en zijne partijgenooten. Het mocht toen verwacht worden, dat de katholieken voor goed gebroken hadden met die ver derfelijke opportuniteits-politiek. Hoe heugt ons de kloeke daad van hen, die opstonden tegen het drijven der partij in radicale richting. Men zag in dat men zich had laten versehalkon dat de partij zich niet kon leenen tot het dienen van eerzuchtige plannen van enkelen men begreep terecht, dat de katholieke partij ondenkbaar is, zonder handhaving harer tegen alle sociale radicalisme gekante beginselen. Zal nu te niet gedaan worden wat toen is gewraakt? En zullen toch Dr. Schaapman en zijne vol gelingen trinmfeeren, de partij zelve drijvende naar den afgrond van het vroeger zoo jammerlijk verongelukt monsterverbond Indien dit zoo mocht zijndan vertrouwen wij op het beter inzicht van die katholieken, die in 1894 onomwonden en tegen de wenschen en adviezen van hun leider in, de candidatuur verkozen en met overtuiging steunden van Wat zij toen deden kunnen zij nu wederom doen. De katholieken weten dat het hun niet mogelijk zal zijn een geloofsgenoot in de Kamer te brengen voor dit district. Zullen zij zich nu scharen aan den kant van den anti revolutionair van wien zij voorzeker geen verdraagzaam heid te wachten hebbenwiens juk zij voorzeker voor de tweede maal niet zullen willen torsenwiens sociale opvattingen gebonden zijn aan een program van urgentie dat zij in gemoede niet kunnen onderschrijven? Met belangstelling zien wij tegemoet welk antwoord op deze vragen zal worden gegeven. Ook de katholieke partij zal aan de nieuwe kiezers in hare gelederen de richting moeten aanwijzenwaarin zij voortaan zullen moeten arbeiden. Is het voor haar niet van overwegend moreel belangdat hare koersbepaling in volledige over eenstemming blijve met hare eeuwenoude traditioneele beginselen. BELEIE. De Senator Janson, die de quaestie der plaatsvervanging door een volksstemming opgelost wenschte te zien, heeft den Senaat voorgesteld allen kiezers deze twee vragen te stellen »Zijt gij een voorstander van de afschaffing der plaats' vervanging en »Zijt gij in beginsel voor een reorganisatie van het leger tot vergrooting van de nationale weerkracht De scheepssmeden van Antwerpen, 2500 in getal, hebben het werk gestaakt. Zij hebben een loonsverhooging gevraagd, die door de patroons is geweigerd, op grond dat het verzoek niet behoorlijk was gedaan en bovendien de werklieden van de tegenwoordige overlading met werk gebruik hebben gemaakt om hun eischen te stellen. Woensdagavond heeft de werkstaking zich ook uitge breid tot andere takken van metaalbewerking. De stakers hebben het voornemen te kennen gegeven om tot het uiterste vol te honden. DUITSCHIiANJD. De commissie uit het Pruisische Huis van Afgevaardigden, waarhoen de nieuwe vereeni- gingswet verzonden is, telt 15 tegenstanders, terwijl 13 leden het ontwerp meer of minder gunstig gezind zijn. De »Voss. Ztg." verwacht dat ondanks de vele amen dementen, vooral van vrij-consorvatieve zijde, het ontwerp kort en goed door de commissie zal worden verworpen. De behandeling zal zoo mogelijk zoo geregeld worden dat de derde lezing van het ontwerp in het Huis nog in de eerste helft der week voor Pinksteren kan plaats hebben. B»1«B1.AN1D. Terwijl de openbaar gemaakte tele grammen in de enquête-commissie, die 't meer dan moeielijk maken aan de onwetendheid der Regeering aan den inval te gelooven, door alle bladen druk besproken worden en ook de Tory-organen doen twijfelen, of Eugolands houding in deze wel correct geweest is, heeft het verblijf van Dr. Leyds, (den Transvaalschen staatssecretaris) te Londen, een goeden indruk gemaakt. De Daily News" zegt o. a.: »Dr. Leyds heeft herhaalde malen met den heer Cham berlain gesproken en er zijn goede gronden om aan te nemen dat de vooruitzichten op een spoedige regeling der hangende aangelegenheden daardoor verbeterd zijn Hoewel er heel wat brieven tusschen beide regeeringen gewisseld zijn, waren de quaesties nooit mondeling door de partijen behandold. De besprekingen van den heer Chamberlain met dr. Leyds zullen, naar te verwachten is, een spoedige en afdoende regeling van de moeilijkheid brengen." «R1EKENLANU. Nadere berichten doen zien, dat de strijd bij den Phurka-pas. zeer heftig is geweost. 15000 Turken achtervolgden de Grieken van Domokos en openden op hen het vuur uit hun groot kaliber bat terijen. Slechts 8000 Grieken verdedigden den doorgang. De rest van het Grieksche leger was op den terugtocht. De strijd eindigde des avonds te 8 uur. De Grieken be- hieldon hun positie, doch trokken des morgens terug op Taratza, waarbij zij door de Turken achtervolgd worden. Een nieuw gevecht ontstond Woensdagmorgen te 10 uur. Twintig escadrons Turksche cavalerie maakten een omtrekkende beweging onder het krachtige vuur van de Grieken, om den terugtocht te beletten. Vele Turken werden gewond. Het gevecht eindigde plotseling door het afkondigen van den wapenstilstand. De Grieken trokken terug op Lamia; de Turken tot achter den Phurka-pas in hun vroegere stellingen. Nu do wapenstilstand (voornamelijk door toedoen van den Czar gesloten) voorloopig een einde aan de krijgs verrichtingen heeft gemaakt, komen de vredesvoorwaarden ter sprake. De mogendheden hebben den sultan het volgende ont werp voorgelegd lo. Griekenland zal 2.000.000 Turksche ponden oorlogs schatting betalen 2o. Thessalië blijft Griekseh, doch enkele strategische punten aan de grens zullen Turkije worden toegewezen; 3o. De Turksche troepen zullen bij gedeelten worden teruggetrokken, naarmate de oorlogsschatting wordt afbetaald. Daar Turkije meor grondgebied wil hebben, en Grie kenland geen oorlogslasten kan betalen, zal 't nog wel wat voeten in de aard hebben, éér er vrede gesloten is. SPAWJE. De liberale oud-minister Sagasta heeft den 19 een belangrijke redevoering gehouden. Hij hing een somber tafereel van den toestand op: behalve de oor logen op Cuba en de Philippijuen, was er een Carlisten- oorlog in het vooruitzicht. Hij gispte de financieele en diplomatieke politiek, die het verschil met deVereenigde Staten deed ontstaan geen enkel vraagstuk is opgelost, de kwalen zijn verergerd. Nu de balans zoo is, zal de liberale partij den wapenstilstand verbreken en al de ver antwoordelijkheid aan de regeering laten. De redevoering werd zeer toegejuicht. TB A Ar jSV A AliOnder voorwendsel dat er geen plaats is in het garnizoen van Pietermaritzburg in Natal zuilen 2000 man Engelsche troepen, infanterie, cavalerie en ar tillerie in garnizoen gelegd worden te Ladysmith een plaats in Natalgelegen vlak bij de grenzen van den Oranje-Vrijstaat en van Transvaal. 355e STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 8e lijst, 21 Mei. Hofberichten. H. H. M. M. de Koninginnen hebben dezer dagen een uitstapje naar Ischl gemaakt. Het weer is nu zacht en helder, maar de koninginnen lieten zich niet door regen en wind weerhouden om in de omstreken van Alt-Aussee uitstapjes te maken. Zondag deed Koningin Wilhelmina met de Gravin Van Limburg Stirum, ofschoon de sneeuw op vele plaatsen een voet hoog lag, een wandeling rondom het meer Alt-Aussee. Door wijlen mej. S. J. W. Grothe, te Utrecht overleden, is aan de inrichtingen SteenbeekTalitha Kumi, Bethel en de normaalschool te Zetten f 10.000 vermaakt. Veehandel in Friesland. In vet rundvee is de handel wel zoo druk en de prijs, vooral van de le qualiteit vette koeien, is iets hooger. Ook in melk- en kalfvee gaat het beter en zijn de prijzen hooger. Dit is een gevolg van drie omstandig heden, nl. a. velen, die met 12 Mei boer geworden zijn, doen inkoopen b. het weer is gunstiger geworden en er is overvloed van grasc. door het mond- en klauwzeer is de aanvoer op de markten niet zoo groot meer. In weidvee gaat het stadigmenigeen bedenkt zich tweemaal te gaan vetweiden, nu het vette vee zoo goed koop was in den laatsten tijd. In vette kalveren zeer stadig het warme weder werkt slecht op de prijzen van het vleesch aan de Engelsche markten. In stieren voor do slachtbank gaat hot wel zoo goed, daar de aanvoer minder wordt. In vette schapen gaat het niet vlugger, evenals in lammeren. Holland trekt van het jonge wolvee niet veel meer; de aanvoer is nog groot. Nu de voornaamste af nemer weinig meer vraagt, is dit van grooten invloed. Melke schapen in één doen met niet grooten omzet. In vette varkens gaat het iets vlugger wegens minder aanvoer; nu het warme weder is aangebroken, zal echter de handel wel weer minder worden. In vole zeugen gaat het ook drukker er is nu kar nemelk te over voor voeder, en daardoor is ook de omzet in jonge biggen weer grooter dan eene week geleden. De prijzen zijn tbansvette koeien 24—29 ct., kalve f 100—150, melke f 70—f 155, pinken f 30—f 65, vette kalveren 2530 ct., stieren 1822 ct., nuchteren kalveren f 4 f 7, melkschapen f 12—f 22, lammeren f 3f 8, vole zeugen f 30f 60, zesweeksche biggen f 6— a f 8.50. Eene mislukte vergadering. Rarsingerliorn. Eene te K o 1 h o r n belegde vergadering op den 20 met het doel eene kiesvereeuiging op te richten, werd slecht bezocht en men kwam hierin tot geen resultaat. Do oproeping ging uit van protectie- voorstanders. Was het meereudeel der ingezetenen alhier der protectie toegedaan, zooals veel beweerd wordt, (graan- teelt is hier hoofdzaak) dan ware deze bijeenkomst zeker beter geslaagd. Den 20 werd te K o 1 h o r n door eene sloep bijna 49000 stuks ansjovis aangebracht, in dien nacht gevan gen. Nimmer nog, zelfs niet in het bij uitstek gunstig jaar 1890, werd dit getal bereikt. "Vossenjacht. ücliagen. Naar ons uit goede bron wordt mede gedeeld zal er door deu A. N. W. B. op 20 Juni a.s. in de Zijpe een vossenjacht worden gehouden. Tevens zullen dien dag vanwege genoemde vereeniging verschillende feestelijkheden in deze gemeente plaats hebben. Een en ander zal voor leden van den A. N. W. B. vrij toegan kelijk worden gesteld, ook wat de mededinging naar prijzen betreft. Texel. Den 18 trad de heer G. Lely, oud-minister van waterstaat en candidaat der liberalen in het district Helder, in het hotel »Toxel" te Den Burg voor de kiezers op. De spreker deed duidelijk uitkomen, dat hij de can didatuur voor het lidmaatschap der tweede kamer had aanvaard om versnippering van stemmen van liberale zijde te voorkomen. Hij wenschte echter geen imperatief mandaat, maar vrijheid om naar plicht en geweten te handelen. Het program der Liberale Unie was ook het zijne. Het schip van staat moet gestuurd worden in democratische richting volgens den geest des tijds. Slechs 32°/0 der meerderjarige mannelijke ingezetenen van Am sterdam hebben thans het kiesrecht, te Rotterdam 25°/0, op Texel 75°/0, in den Anna Paulownapolder 70%, te Den Helder 50%. Hieruit blijkt beslist de overwegende invloed van het platteland boven de stedelijke centra. Het kiesrecht-vraagstuk is dus nog niet geheel en al opgelosteen grooten uitbreiding is voor de toekomst bewaard. Doch niettegenstaande dit alles, dient men voor eerst af te wachten den invloed der nieuwe personele belasting op het kiesrecht vóór men de hand aan den ploeg slaat tot nieuwe uitbreiding. Er zijn thans meer urgente vraagstukken aan de orde arbeids-wetgeving, het woningvraagstuk, invoering van leerplicht, bescherming van het vrijhandel-stelsel ter wering van protectie, afschaffing der plaatsververvanging bij het leger, werkverschaffing door ontginning van woeste gronden en het droogleggen der Zuiderzee, ten einde eene nieuwe provincie aan de kroon toe te voegen. Wat do arbeidswetgeving betreft, moet eene regeling gemaakt worden van den arbeid dor mannen ter bevor- doring der veiligheid en gezondheid in fabriekenhet fnuiken van nacht- en zondagsarbeid is noodzakelijk.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1