Wegen en negentigste Jaargang, 1897. WOENSDAG 26 MEI. Wegens den Hemel vaartsdag zal de Courant DONDERDAGAVOND niet worden uitgegeven. Buitenland. FEUILLETON. NO. 63. Eerste blad. ALKMAARSGHE COlllWI. Deze Courant wordt IMnsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3. DE UITGEVERS. DUlTüCHUAKiD. Er is niet veel overgebleven van de nieuwe Pruisische vereenigingswet na de beraad slagingen der commissie uit het Huis van Afgevaardigden. De voornaamste bepalingen, omtrent de sluiting van vergaderingen en de ontbinding van vereenigingen, die gevaarlijk zijn voor den Staat en den openbaren vrede, zijn verworpen. De uitsluiting van minderjarigen is be langrijk beperkt. Thans gaat de wet naar bet Huis terng voor de tweede lezing en het is nog volstrekt niet zeker, dat ze, zelfs in den tegenwoordigen vorm, zal worden aangenomen. De »Voss. Ztg." geeft der regeering de raad Neem het voorstel terng »Nu de regeering, zoo zegt het blad, door bet indienen van bet ontwerp klaarblijkelijk een zware fout heeft gemaakt, kan zij haar toestand slechts verergeren door op den verkeerden weg te blijven. Want wat zal zij doen, als het Huis de besluiten der commissie hand haaft of .een deel dezer besluiten handhaaft, of de ge heele wet verwerpt Zal zij dan het Huis ontbinden Niets kan der linkerzijde aangenamer zijn. Minstens de helft der rechterzijde zal, zelfs onder het drieklassen- kiesrecht, niet meer in het Huis terugkeeren." Het blad waarschuwt de tegenstanders vooral op hun hoede te zijn en bij geen stemming te ontbreken. Zijn alle leden aan wezig dan worden de artikelen 1 en 3, evenals in de commissievergaderingen, stellig verworpen. EISGEIiAlllD. Een niet onbelangrijkeu strijd is te Cambridge beslist. De hoogeschool van Cambridge heeft zich met 1713 tegen 662 stemmen tegen de toelating van vrouwen verklaard. Uit alle deelen van het land waren leden der universiteit opgekomen om tegen de toe lating te stemmen. Er waren reeds negentig tegen stemmen uitgebracht, voordat een voorstander zich liet hooren. Diens slem werd begroet met de opmerking »Gij zijt oud genoeg om beter te weten 1" De uitslag der stemming verwekte groote vreugde. Het begint er inderdaad naar uittezien, alsof de droom der Ieren zelfregeering van Ierland verwezen lijkt zal worden. Chamberlain verklaarde Vrijdag in het Lagerhuis, dat de toestanden in Ierland dringend voorziening noodig maakten. Er kan niets gebeuren voordat een locaal beheer is ingevoerd. De regeering hoopt in de volgende zitting een ontwerp voor een locaal bewind in Ierland in te dienen. Zij stelt zich voor het armbestuur en het graafschapsbestuur in Ierland te wij zigen op een breeden populairen grondslag. Thans be- 17) Door Debora van de Velde. ZEVENDE HOOFDSTUK. In een aardig, vriendelijk nestje te E.werd het kleine gezelschap nu spoedig ingekwartierd. De kinderen waren vóór hun vertrek grootmama komen vaarwel zeggen, en hadden haar hartelijker omhelsd dan ooit te voren, wijl zij meenden, dat grootmama zelf hare toe stemming had gegeven, dat juf Waller weer terugkwam. Het hart der trotsche, heerschzuchtige vrouw klopte ont- stuimig bij die lieikozingen, het trof haar diep, dat zij de liefde harer kleinkinderen moest koopen, met geheel tegen eigen wensch te handelen, en na hun vertrek ge voelde zij zich bitter eenzaam, en drong met verdobbelde kracht de herinnering zich aan haar op van het droevig einde van haar eenige dochter, en het berouwde haar, dat ze ook deze schat van zich had gestooten door eigen schuld. Ja, zij gevoelde het, al wat ze den laatsten tijd had on dervonden, had hare geestkracht verlamd, hare macht gebroken ja, die nog wel het allermeest, dat ontdekte zij dagelijks meer. Haar zoon, de jonge baron toch, scheen plotseling met groote ijver en belangstelling, voor zijne goederen bezield te zijn. Hij ging dagelijks de pachters bezoeken, sprak m6t hen over hunne belangen, gaf raad, en beloofde hunne bezwaren te overwegen. Hij stond ieder te woord, die tot hem kwam, had altijd en voor elk een vriendelijk woord, en gaf steeds uitzicht op allerlei verbeteringen. Wel sprak hij somtijds met zijne moeder over een en ander, als vroeg hij haar oordeel, doch als hij met haar van meening verschilde, bracht dit geen verandering in zijne plannen en het eenvoudige »ik heb het beloofd" talen de grondbezitters de helft van de armenlasten. Deze zullon voortaan uit de rijksmiddelen bestreden worden. De pachters betalen thans de andere helft der armenlasten en de geheele graafschapsbelasting. De helft dezer belasting zsU uit de rijkskas worden gedekt. Deze voorstellen werden met toejuiching ontvangen en worden algemeen zeer goedgekeurd. FRANKRIJK. In de Kamer hield Ganthier de Olagny den 20 een interpellatie over de Oostersche aan gelegenheden. Hij zeide, dat Frankrijk noch de annexatie van Thessalië door Turkije, noch de afschaffing der voor rechten van de Grieken in Turkije, noch een Europeesche controle op de Grieksche financiën zal toestaan. Hij vroeg welke maatregelen zullen genomen worden om een nieuw bloedvergieten op Kreta te voorkomen en om Turkije tot het invoeren van hervormingen te dwingen, en betreurde het, dat' Frankrijk achter een andere mo gendheid moet aanloopen. De minister van fauitenlandsche zaken, Hanotanx, zeide dat Frankrijk getrouw blijft aan de vredespolitiek en hoopt dat Turkije zal afzien van zjjn hooge aanspraken. Overigens legde de minister dezelfde verklaringen af als reeds in andere parlementen zijn gedaan. Een nota van het agentschap Havas" van 23 Mei meldt dat de Transvaalsche staatssecretaris, dr. Lsyds, in het begin van de volgende week zal confereeren met minister Hanotanx. GRIERETEIiASTD. Terwijl het overwinnend Tur kije bereid is vredo te sluiten en op zijn toch inder daad niet overdreven eischen een en ander te laten vallen weigert het verslagen Griekenland halstarrig iedere toenadering. De »Munch. Allg. Zeitung" ontvangt een schrijven waarin gezegd wordt De berichten over do stemming te Athene geven den indruk, dat Griekenland rondweg alle vredesvoorwaarden der Porte wil afwijzen. Kreeg de heer Ralli zijn zin dan zon Turkije hoegenaamd geen voorwaarden mogen stellen en de tweede persoon ia het Rijk de minister Levidesbegint nu al plannen te beramen voor een revanche-oorlog tegen Turkije in plaats van na te den kou over de middelen om de verplichtingen na te komen, die de oorlog Griekenland oplegt. Bovendien wordt in de pers de meening verbreid, dat de wapenstilstand door de mogendheden alleen bewerkt is uit bezorgdheid over de levée en masse waarmede Griekenland gedreigd heeft, terwijl het toch voor de hand ligtdat alleen de zorg voor de dynastie en de wensch de geheele vernedering van Griekenland te voorkomen de mogendheden tot interventie bewogen heeft, doch zeker niet de gedachte dat Griekenland geholpen moet worden om over een paar jaren een vergeldingsoorlog te kunnen voeren.'' De toestand der koninklijke familie wordt weder als zeer kritiek beschouwd. De mogendheden hebben besloten alles te doen om de dynastie te beschermen. De commandant van den, naar Phaleron gezonden, oosten. of, »ik ben zoo "besloten," was steeds het einde van die samensprekingen, zoodat de goederen feitelijk door den baron werden bestuurdwat do barones daarbij nog het meest ergerde, was, dat bij de onderhoorigen zelfs geen twijfel scheen te bestaan, tot wien zij zich moesten wenden om iets te vragen, maar het duidelijk bleek, dat zij, zoodra de baron op Olmhof gekomen was, hem uit sluitend als hun landheer erkenden. Maar, niet alleen op stoffelijk terrein werden allerlei hervormingen teweeg gebracht, ook op geestelijk gebied zag de barones hare heerschappij tanen, en dit was de grootste ergernis van die bij al haar trots en heersch- zucht zoo leerstellig godsdienstige vrouw. De oude predikant, die bijna vijftig jaar lang de pachters geheel in haren geest had geleerd was overleden; er moest dus een plaatsvervanger gekozen worden. De barones had het oog gevestigd op een opvolger welke gedurende de korte ziekte van den overledene, een paar malen een beurt vervuld had, en zeer in haren geest had gepredikt. Zij wilde dat haar zoon zijnen invloed gebruiken zou, om de pachters tot bet stemmen van dezen te dringen, doch Otto von Reinenburg was van een ander gevoelen. Hij oordeelde, dat men de pachters niet als onmondige kinderen kon of mocht behandelen, maar hen zelf laten oordeelen, en hij noodigde het kerkbestuur, waartoe hij zelf ook dadelijk was gekozen, nit, mannen van verschillende richting, predikbeurten te laten vervullen, teneinde daaruit eene vrije keuze te doen. Het was voor de gemeente of daar een frissche lucht woei door het kerkgebouw, die de dompige atmosfeer welke er hing zui verde, nu daar verschillende meeningen werden uitgespro ken, en hot bleek spoedig, dat de degelijksten en ontwik- keldston onder de pachters reeds lang naar beter en krachtiger geestelijk voedsel hadden uitgezien, dan hun door den ouden overigens rechtschapen predikant was aangeboden want toen do beslissing viel, bleek dat met groote meerderheid van stemmen een jonge man was gekozen, die in richting zeer ver van zijn voorganger was verwijderd. De barones was hoogst verontwaardigd, en wilde dat rijkschen kruiser »Stephanie' heeft last zich zoo noodig ter beschikking der koninklijke familie te stellen. De Daily Chronicle" verneemt, dat verleden week ernstige pogingen gedaan zijn, om de Grieksche dynastie ten val te brengen doch de krachtige inmenging der mogendheden heeft dit verhoed. Rusland vooral heeft Ralli ernstig gewaarschuwd en hem te kennen gegeven dat, wat thans door de mogendheden gedaan wordt, meer geschiedt ter wille der koninklijke familie dan voor Griekenland. 1TAU1E. In de zitting van 22 dezer heeft de Kamer bij hoofdelijke stemming met 229 tegen 140 stemmen verworpen een motie van verschillende afgevaardigden betreffende het prijsgeven van Erythrea. Deze motie werd door Di Rndini bestreden. Eveneens werd met 320 tegen 58 stemmen verworpen een motie van Marti- nes om de zitting te schorsan. De Kamer heeft daarop met 242 tegen 94 stemmen aangenomen een, door de regeering aanvaarde, motie om nota te nemen van de verklaringen des ministers en die goed te keuren. De man die onlangs den aanslag op het leven ran koning Umberto pleegde de arbeider Acciarito, zal den 28 Mei voor de jury-rechtbank te Rome verschijnen. Nog steeds heeft de rechter van instructie geen bewijzen van de medeplichtigheid van anderen gevonden, maar hij zet het onderzoek voort. Er wordt inderdaad aan een samen- zworing tegen den vorst geloofd. Het Spoorwegongeluk bij Uorpat. De Russische dagbladen bevatten nadere berichten over het groote ongeluk met den militairen trein bij Dorpat. Naast verschrikkelijke tooneelen worden ook wonder bare reddingen gemeld, als die van een paardenoppasser, die zich in een waggon met zeven officierspaarden bevond. De waggon werd geheel verbrijzeld, zes paarden werden in stukken gescheurd het zevende redde onbewust zich- zeiven en den bewaker. Het dier was door het onweder bang geworden. Juist op 't oogenblik der ramp wipte het met een flinken sprong over dan rand van het rijtuig, den soldaat, die het trachtte tegen te houden, meesleurende. Man en paard kwamen er met onbeduidende wonden van af. Deze redding leverde nog een ander voordeel op, name lijk dat men het paard kon gebruiken, om het bericht van het gebeurde naar het station Bockenhof over te brengen. Plotseling zag men daar een officier op een bloedend paard komen aanstormen. Hij kon bijna niet spreken en trachtte zich door teekens verstaanbaar te maken. Slechts langzamerhand kon men uit zijne afgebroken woorden opmaken, dat een groot ongeluk gebeurd was. Dr. Michelson reed aanstonds met eene locomotief naar de plaats van het onheilveertig uren lang deed hij zijn bloedigen arbeid met slecht materiaal, in den stroomen den regen met hagel, die de handen deed verstijven, bij het gekreun der gewonden, die overal in slijk en water neerlagon. Het was een hartverscheurend tooneeleen slagveld kan het nauwelijks erger opleveren. ■■HBHaBa het beroep nietig verklaard werd, doch de baron, die zich met de keuze zeer goed kon vereenigen, zeide, dat waar de stem van het volk gesproken had, die geëer biedigd moest worden, te meer daar de informatiën omtrent den beroepene ingewonnen, allergunstigst waren, en er dus geen enkele grond bestond, om tegen de keuze op te komen. »Mij dunkt", zei de barones op hoogen toon, »dat er daartoe redenen genoeg bestaan, omdat dio man eene rich ting voorstaat, die nooit de onze geweest is, en die geen andere vrucht kan hebben, dan alle gezag te ondermijnen, het volk oproerig te maken, losbandigheid te bevorderen en den ondergang van geheel den christelijken godsdient ten gevolge te hebben." »Maar beste moeder", zei Otto, »de tijden van slaafsche onderwerping zijn voorbijjuist door het volk te laten oordoelen, maken wij er menscheu van, die hunne eigen waarde, en daarmede hnnne verplichting gevoelen, en daarbij, wij kunnen toch niet blijven stilstaan, wij moeten mede vooruit in den stroom des tijdsdat is de wet der natuur en de wet ook in het geestelijk leven." j> Waarlijk een fraaie redeneering", viel de barones schamper in. »Waar hebt ge al die wijsheid opgedaan Maar ik moest het ook weten, de man, die eenmaal zelfs bij zijn huwelijkskeuze vergeten kon, wat hij aan zijne christelijke geloofsbelijdenis verplicht was, van znlk een man kan men niet verwachten, dat hij voor die belijdenis zal ijveren." sMoeder," riep Otto driftig, »spaar mij zulke toe spelingen, want ik verdraag geene minachtende woorden omtrent haar, die ik zoo innig heb lief gehad, en die, al was zij niet van uwe richting, zulk een oprecht vroom gemoed had, dat ik om harentwille, hare overtuiging zon hebben kannen eeren, en wat nu mijne geloofsbelij denis betreft, die is mij in mijne jonge dagen ook opgedron gen zonder te vragen of zij tot mijne overtuiging sprak, en dat wreekt zich, moeder, vroeg of laat; en juist omdat ik weet, hoe weinig waarde zulk eene opgedrongen belijdenis heeft, wil ik mijn onderhoorigen de vrijheid van eene eigen overtuiging ook in het godsdienstige verzekeren.''

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1