Nederland. Stadsberichten. Ns. 1916, 17095 f 400Ns. 2188, 5708, 14605 19769 f 200Ns. 726, 1541, 2520, 4567, 5445,7074,9032, 11083, 15825 en 18639 f 100. No. 4573 f 1500Ns. 30, 13093,13430,14663, 19013 en 20878 f 1000 Ns. 9733189 7322 7714, 10694, 19227 f 400 Ns. 2340, 6257, 14460 f 200; Ns. 1055, 6627,9648, 11576, 14177, 14408, 16223, 16413 f 100*3 Dr. Michelson spreekt met den grootsten lof over den Russischen soldaat. Die hem tot hiertoe niet achtte en beminde, kan dat na leeren, zegt hij. Wanneer een arme soldaat, die vreeselijk gekwetst neerlag, tegen den dokter zeide«Mij kan niemand hel pen, laat mij maar rustig sterven, help de anderen, maar dek mij, dokter, ik ben zoo kond dan waren er aan stonds kameraden, die de kleeren van hun eigen lichaam scheurden en er de verminkte lichamen mee bedekten. Het rijtuig der officieren was boven op den puinhoop geworpen en de inzittenden waren bijna ongedeerd ge bleven. Een werd nogal erg en twee anderen licht ge wond. Zij hielpen krachtig en met zelfopoffering aan de redding der soldaten. Zij die zwemmen konden, sprongen in het water en redden hen, die door den vloed werden meegesleurd. Met spanning wachtte men op meer geneeskundige hulp uit Dorpat. Daar moest dienzelfden namiddag een concert plaats hebben. Veel publiek en het muziekkorps waren reeds ter plaatse, toen eensklaps een officier kwam aanloopen en iets meedeelde aan den kapelmeester. Onmiddellijk werd het concert geschorst en onder het publiek verspreidde zich de schrikkelijke tijding als een loopend vuur. In alle haast werd een hulptrein samen gesteld en voorzien van een wagen van het Roode Kruis. Al de beschikbare geneesheeren, studenten in medicijnen, ziekenoppassers, enz., vertrokken onmiddellijk naar het tooneei der ramp. Te 10 uur 's avonds kwam de eerste trein met ge kwetsten te Dorpat aan. Laatste Berichten. KONSTANTINOPEL, 24 Mei. Volgens de inlichtingen verzameld door de gezantschappen zoude de Porte toe gestemd hebben in een vermindering van de oorlogsschat ting die zij aanvankelijk had geëischt. Zij zou voorts een bespreking van den geëischten afstand van Thessalië toe staan maar niet geneigd wezen af te zien van den eisch tot opheffing der voorrechten aan Grieken in Turkije ver leend. Men ontkent het bericht over de beweerde slechte behandeling van Griekscbe krijgsgevangenen te Saloniki, evenals van de verhalen, dat de Turken dorpen in Thes salië in brand staken na de inwoners vermoord te hebben. MADRID, 24 Mei. Het ministerie heeft besloten aan te blijven met het oog op den huidigen toestand der aan hangige internationale vraagstukken en omdat de re geering een sterke meerderheid en het vertrouwen van de Regentes bezit. De inkomsten der Zuidafrikaansche Republiek over het afgeloopen jaar bedroegen 1,800,000 meer dan die over 1895. PRETORIA, 24 Mei. President Kruger begaf zich hedenmorgen naar den Volksraad om dit lichaam te verzoeken zijn zitting op te heffen wegens den verjaardag van Koningin Victoria. De vergadering besloot de zitting tot morgen te verdagen. Hensbroek. Den 23 's avonds, gaf „Alkniaar's Mannenkoor" „Kxcelsior", eene openbare uitvoe ring in het lokaal van den heer O. Mus, alhier, die zeer goed heeft voldaan, evenwel voor een weinig talrijk publiek. Rolhorn. Den 24 werd het stoffelijk overschot van den heer J van der Wonde sedert 1869 alhier hoofd der schoolwelke den 20 plotseling aan de zijnen ontvielaan de schoot der aarde toevertrouwd. Eenige kransen waarvan eene van de thans schoolgaande kin deren en eene van eenige oud-leerlingen, bedekten de lijkkist, terwijl door de leerlingen der hoogste klasse eene treurzang werd uitgevoerd op het kerkhof. Aan de begrafenis werd door vele ambtgenooten en autoritei ten deelgenomen. In den polder Waard en Groet wordt door de landbouwers thans zeer naar milder weer verlangd. De in bloei staande karwei blijft door de koude enkel en zal licht zaad geven de suikerbieten zijn nog niet boven «En ge vraagt niet of ge uwe moeder daarmee knakt of ge haar als het ware een slag in het aangezicht geeft; ge leert het volk zelf tegen haar op te staan Mijn God, heb ik daarvoor gestreden, al die jaren lang, om al mijn werk in weinige maanden vernietigd te zien, en reeds dood verklaard te worden bij mijn leven »Luister toch naar rede, mama, bedenk toch «Zwijg," riep de barones toornig, »ik geef mijne macht nog niet uit de handen ik laat mij niet naar den ach tergrond dringen, zelfs niet door mijn zoon ik wil ik zal..." doch ze bracht den volzin niet ten einde door toorn overmand, greep ze zich vast aan de leuning van den stoel waarvan ze in haar drift was opgestaan, nog enkele onsamenhangende klanken kwamen over hare lippen, doch gingen over in een onverstaanbaar gemompel het werd duister voor hare oogen, en als Otto haar niet juist bijtijds in zijne armen had opgevangen, zou zij neergezegen zijn. De haastig ontboden arts verklaarde dat de barones door een beroerte getroffen was. De macht, die zij niet uit de handen wilde geven, was haar plotseling uit de handen genomen. VIII. Een halfjaar was voorbijgegaan. Veel was in dien tijd veranderd. Bij de barones was wel na verloop van enkele dagen het bewustzijn weergekeerd, doch haar geest had toch zijne vroegere veerkracht verloren, en wijl ze daar enboven lichamelijk aan eene zijde verlamd was, bleef ze hulpbehoevend en dus geheel ongeschikt, zelfs de huiselijke omgeving te besturen. Er was dientengevolge eene dame van gezelschap aan genomen, die de verpleging der barones en tevens de zorg voor het huiselijk bestier op zich nam. Daar intusschen het seizoen voor het verblijf op de badplaats verstreken was, en het den baron ongezellig werd in zijn hnis, had hjj zijne kinderen terug laten komen. Hij deed dit te geruster, omdat mevrouw van der Worp, zoo heette de gezelschapsdame, eene zeer beschaafde en zacht zinnige vrouw was, weduwe van een predikant, aan den grond van de erwten, al geruimen tijd boven den grond, wordt het lof rood ook de tarwe, haver en gerst ontwikkelen zich weinigalles heeft hier behoefte aan zomersche regen en warmte. Ben Haag. Een koetsier alhier heeft bij de politie aangifte gedaan dat door een onbekende vermoedelijk echter een familielid, te oordeelen naar de beschrijving door een stalknechtje omtrent den persoon verstrekt, een victoria en paard uit den stal zijn gehaald, ondanks pro testen van het knechtje, dat nog mishandeld werd op den koop toe. Den volgenden ochtend werden paard en rijtuig teruggevonden op den Rijswijkschen weg het paard doodgereden door de stoomtram en de victoria vernield. V erklezlngen. Schermerhorn. De liberale kiesvereeniging «Schermerhorn" heeft den 23 tot candidaat voor het lid maatschap der tweede kamer gestéld haar oud-afgevaar digde den heer P. B. J. Ferf. Uit Helder. De vergadering, waarin de heer 0. Lely te Helder optrad, is door het luidruchtig optreden van Staalman en zijn vrienden zeer rumoerig geëindigd. Volgens een inzender in de »Heldersche Courant" waren door den heer Staalman circulaires rondgezonden om zijn geestverwanten en aDderen op te wekken tot bijwoning van de vergadering, met het blijkbaar doel om door rumoer en tumult haar te doen mislukken. En de vrienden van den afgevaardigde, die zijn zetel bedreigd ziet, waren in zóó groot getal opgekomen, dat vele liberale kiezers in de zaal geen plaats meer konden vinden. Het «Dagblad van den Helder'' zegt, dat eene goed georganiseerde schare claqueurs aanwezig was, om elk woord van een voorganger met gejuich, het woord van den tegenstander met gejouw en gebrul te begroeten. En het blad spreekt verder van seen troep levenmakers, waaronder verscheiden kwajongens, die op de seinen van hunne bevelhebbers klapten, stampten, jouwden, brulden." Een inzender in de »Heldorsche Courant'' zegt, dat er een paar mannen uit andere gemeenten ontboden waren, om den boel aan het rommelen te brengen door allerlei onmogelijke vragen en dat het consigne voor anderen was om door schreeuwen, fluiten, lachen, stampen en andere onbeschoftheden het beantwoorden der vragen onmogelijk te maken. Deze inzender spreekt van een plompe verkiezingsmanoeuvre van Staalman. Hoogwoud. Door de afdeeling «Hoogwoud en Omstreken" van de Centrale Liberale Kiesvereeniging is tot candidaat, voor het lidmaatschap der tweede kamer, gesteld de heer J. Zijp Kz., aftredend lid. Arti et Amicitlae. Wij ontvingen het prospectus i. z. het plaatwerk de allerwege gunstig bekende verzameling van den heer J. J. Tiele te Rotterdam als Premie 1897 te ont vangen door de Leden der Vereeniging van Beeldende Kunsten. Opgericht in het jaar 1845 verspreidde de Vereeniging tijders haar bijna 50-jarig bestaan onder hare leden ongeveer 2200 kunstwerken. Bovendien deed zjj 45 gra vures waaronder verschillende etsen vervaardigen, die telken jare als premie zijn uitgereikt. Do premie 1896 bestond in een plaatwerk over de bekende verza meling »Teylers Stichting" te Haarlem dat allerwege met groote ingenomenheid in ontvangst, is genomen en dat in een aantal dag- en weekbladen op de meest vleiende wijze is beoordeeld. Met recht kan gezegd worden dat zij een belangrijk deel heeft gehad in het verspreiden van beeldende kunst hier te lande. Sedert hare oprichting werd alleen voor 't aankoopen van kunstwerken als prijzen der verloting een bedrag van bijna 5 tonnen gouds besteed. Alle aan te koopen en te verloten schilderijen teekeningen etc. zijn door de nederlandsche meesters vervaardigdzoo ook de bovengemelde gravures od etsen. Van eiken ver koop wordt 5°/u gestort in het Weduwen-en Weezenfonds der Maatschappij »Arti et Amicitiae", waardoor eene niet onbelangrijke som aan gemeld fonds ten goede is gekomen. Bovendien is do belangstelling van het, publiek in de laatste jaren buitengewoon toegenomen. Sedert 1893 tra- deD 2669 nieuwe leden toe terwijl het aantal corres pondenten steeg van 145 tot 287. Deze cijfers spreken welke hij dus de zorg voor zijne meisjes gerust durfde toevertrouwen, en die ook bleek, voor die taak uitnemend geschikt te zijn, en de genegenheid der kindereu spoedig gewonnen té hebben. Zuster Amalia was reeds vroeger naar hare woonplaats teruggekeerdten einde hare zorgen weer aan andere kranken te wijden, en in hare plaats had een vriendin van Anna Waller, deze gezelschap gehouden. Toen nu echter de kinderen weer naar Olmhof terug gingen, deed zich eene moeielijkheid op, met betrekking tot juffrouw Waller. Deze toch oordeelde, dat haar taak afgeloopen was, en gaf baar besluit aan den baron te kennen, om niet mede naar Olmhof te gaan. Zij wilde geen misbruik maken van den toestand der barones, zoo als zij zeide, om hare vroegere plaats in te nemen. Voor een terugkeer van het heimwee bij Ellen behoefde men niet te vreezen. Zij was nu al weer zooveel ouder en ook sterker. Daarenboven, zooals de baron zelf zeide, was mevrouw van der Worp eene lieve vriendelijke dame, en wat onderwijs betreft, na er aan de dorpschool eene onderwijzeres was aangesteld die goed voldeed, behoefde dat ook geen bezwaar te zijn, daar deze de meisjes voor- loopig les kon geven, en al was natuurlijk de betrekking bij de familie van Maiie al lang weder vervuld, Anna twijfelde toch niet, of het zou haar wel weer gelukken eene goede conditie te vinden. Het was geen valsche trots, of verkeerd begrepen gevoel van eigenwaardehetwelk Anna aldus deed besluiten. Het was veeleer waakzaamheid tegen haar eigen hart, en een hoog gevoel van plicht dat haar dreef. Immers, bij de korte bezoeken, door den baron nu en dan aan zijne kinderen gebracht, was het Anna duidelijk geworden, dat zij zich vroeger niet had vergist, maar de baron wel de gelijk liefde voor haar had opgevatdat had ze meermalen gevoeld, als zijn blik zoo beteekenisvol op haar rustte, al had hij dan ook nooit iets gezegd of gedaan, dat niet binnen de perken van vriendschap en hoogachting bleet, en Anna had haar eigen hart sneller voelen kloppen, telken male als hij kwamen ze wist het maar al te goed, dat zijn beeld haar telkens voor den geest stond voor zich zelf. Hoe grooter het aanial leden des te beter zal zij aan het werkelijk nuttige doel kunnen be antwoorden. Het lidmaatschap bedraagt niet meer dan f 5 's jaars> waarvoor men een lot in de tegen, het einde van De cember te houden, verloting ontvangt, benevens als pre mie 1897 het plaatwerk over verzameling J. J. Tiele t- Rotterdam. Het plan bestaat om op deze wijzegedue rende de eerstvolgende jaren, de verschillende particuliere verzamelingen van ons land in den vorm van plaatwerken voor een ieder blijvend toegankelijk te stellen. Voor Alkmaar is de heer B. Preijer correspondent. Schagcn. Aan den, den 25 en 26 in het Noord- hollandsch koffiehuis alhier te houden kolfwedstrijd van den Noordhollandschen kolfbond zal worden deelgenomen door de afdeelingen Haarlem Alkmaar, Koog a/d Zaan, Krommenie, Nieuwe Niedorp, en Schagen, tezamen tellende 175 leden. Voor dezen wedstrijd zijn beschikbaar gesteld 8 medaljes bij de prijzen in geld groot j 35 f 25 15 105. De wedstrijd zal worden besloten met een concert van Hchagen's harmoniekapel. Door het hoofd der openbare school alhier wordt dit jaar een proef genomen met het verzetten der middagles uren gedurende de zomermaanden zooveel mogelijk in den morgen. In plaats, dat nu de Fransche lessen wordeu ge geven des middags van tot 6 uur worden ze sinds den 24 's morgens van 7 tot 8| gehouden. De koele mor gen houdt den geest frisscher en meer tot werken geschikt dan de warme middag. Wariuciiliuizen. Wegens niet genoegzame deel neming zal de uitreiking van kweekplanten en de daaraan verbonden bloemententoonstelling dit jaar niet doorgaan, Den 10 Juni a. s. zal alhier in de kolfbaan van C. de Geus eene bijeenkomst van belangstellenden gehouden worden ter bespreking van den groenteverkoop bij het ge wicht. 355e STAATSUOTKRIJ. 5e klasse, 9e lijst, 24 Mei. 5e klasse, 10e lijst, 25 Mei. Door het stedelijk muziekkorps zullen op donderdagden 27des avonds te 7 urenin den Stadshoutde stukken worden uitgevoerd vermeld in het nummer dezer Courant van zondag j.l. In de week van 16 tot 22 Mei zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 65 kuipbaden92 regenbaden le kl. en 130 regenbaden 2e klasse, tezamen 287 baden. Bij het onlangs gehouden examen door de ver eeniging van handels-en kantoorbedienden Vooruit" te Amsterdam zijn voor het boekhouden geslaagd, de heeren E. Schermerhorn Jr., H. H. Hofmeester, H. de Jong en G. Wolzak Hz., allen alhier. Schoolfeest. De heeren C. Bosman en L. M. de Fouw hebben ten behoeve van het Schoolfeestvan wege «Volkson derwijs" alhier de noodige booten toegezegd. Kamerverkiezing. De Centrale Katholieke kiesvereeniging in dit district heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor de tweede kamer gesteld den heer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck. Voor vogelliefhebbers. Onze stadgenoot, de heer C. van der Aa heeft een lijsterpaar, in gevangen staatdat op het oogenblik op een viertal eieren zit te broeden. Zeker een zeldzaam voorkomend gevalIn een ruime kooi, daarvoor opzet telijk gebouwd in gemeenschap met hun oude kooi, werd een fiksche potboom geplaatsten al spoedig bouwde het vogelpaar met de verstrekte materialen een door het groen geheel beschut nest, waar het thans rustig, onge- en toch, het mocht immers niet zijnde baron zon niet ten tweede male een huwelijk doen, dat in de oogen der barones eene mesaillance was; daarom, eer het voor hen beiden te laat was, moest er een einde komen aan deze verhouding. Of de baron zelf ook de zaak van dit standpunt be schouwde het scheen wel zooalthans, hij deed geen bepaalde moeite, Anna tot andere gedachten te brengeD. Alleen verzocht hij haar, nog niet dadelijk naar eene andere betrekking uittezien, doch, eerst af te wachten, hoe Ellen zich hield. Indien u eenigen tijd bij uwe fa milie kon doorbrengen, en wij vertelden Ellen dat ge uit logeeren waart, was zijn voorstel, dan zouden wjj daarnaar ons kunnen regelen. Ik ben bereid te zorgen, dat u daarvoor schadeloos wordt gesteld. Anna bewil ligde in dit voorstel, te meer daar zij reeds meermalen door vrienden en betrekkingen was aangezocht, eenigen tijd te komen logeeren. En zoo vinden wij dan Otto von Reinenburg, een paar weken na de tehuiskomst zijner kinderen, weer tegenover zijne moeder gezeten, die in eenen grooten stoel ligt, den machteloozen linkerarm rustende op een fluweelen kussen, terwijl de rechterhand -achteloos speelt met de franje, die den stoel siert. »En ge zijt dus besloten, de meisjes de gewone school te laten bezoeken," zegt ze met die eenigszins belemmerde spraak, die nog het gevolg der beroerte is. «Ja moeder, het onderwijs is daar tegenwoordig zeer goed, en ik acht het geen kwaad, dat mijne dochtertjes leeren omgaan ook met andere kinderen.'' »Ge zijt hun vader, en moet het dus zelf weten, al zou ik er veel tegen vinden, maar op één punt zijt ge dan toch zeker van meening veranderd, ge zijt vast thans met mij van gevoelen dat die juffrouw Waller als gou vernante de rechte niet is." «Neen, moeder, ik stem toe, dat ik haar niet langer als gouvernante wensch ik heb plan, haar eene andero positie aan te bieden, en kom daarop uwe toestemming vragen." «Mijne toestemming, en welke positie is dat dan

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2