InschrijYing Soktterij WOENSDAG 26 M E I. No. 63. Tweede blad. Negen en Negentigste Jaargang. 1897. Kieswet. Dinsdag en Donderdag Paspoorten. Buitenland. Nederland. Minister Van Houten''. van des middags 12 tot des namiddags 2 uur, ter Gemeente-Secretarie, tot en met 31 MEI a.s. Deze Courant wordt «Sasdajj-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ®,8Ö; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers ƒ0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. IA VI Telefoonnummer s COURANT. Prijs der gewone Advertentiëm Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt voor zooveel noodig ter kennis van belangheb benden de bepalingen van de artt. 57 en 58 dor kies wet luidende Art. 57. Het hoofd of de bestuurder van een bedrijf of eene onderneming waarin mannelijke personendie den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt arbeid verrichten in fabrieken en werkplaatsen is ver plicht te zorgen dat ieder van die personen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen acht nur des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe ge legenheid vinde. Art. 58. Het hoofd of de bestuurder in het voor gaand artikel bedoeld, is verplicht te zorgen dat in zijne fabriek of werkplaats, op eene plaats, waar arbeid wordt verricht, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen een door hem onderteekende lijst de uren in het voorgaand artikel bedoeld vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Op de woorden >arbeid" en fabrieken en werkplaat sen" is 1 der Arbeidswet toepasselijk. De niet-naleving van deze voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste f 75. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 25 Mei 1897. A. MACLAINE PONT. De PASPOORTEN voor de verlofgangers der Nationale militie van de lichting ÏSOO kun nen ter gemeente-secretarie worden afgehaald. SPANJE. In den Senaat ontspon zich den 21 een heftig debat tusschen den minister van buitenlandsche zaken, den hertog van Tetnan, en den liberalen senator Comas over de oorlogzuchtige gezindheid van den Amerikaanschen Senaat. Bij het verlaten van de zaal werd de discussie hervat. De minister gaf den senator een slag in het aangezicht. Er heerscht groote opgewondenheid. De liberale minder heid besloot niet weder ter zitting te verschijnen voor dat den heer Oomas en der liberale partij voldoening is geschonken. Tengevolge van het incident heeft de minister van bnitenlandsche zaken zijn ontslag genomen. De minister president Canovas del Castillo zal ad interim het depar tement van bnitenlandsche zaken besturen. Comas en de hertog van Tetnan hebben elkaar hun getuigen gezonden. B ij g e 1 o o f. Een bijkans ongeloofeliik geval heeft zieh voorgedaan in het Russische departement Chersson. De »Odesski Listok" vertelt er het volgende van In het dorp Slobotka Ternofka, bij Tiraspol, waren aan de vruchtbare oevers van de Dneatr veel Raskoluiki, die een soort kloosterleven leiden, geheel afgescheiden van de wereld. Onder deze sekte was het gerucht in omloop ge komen, dat den laten Jan. 1897 de wereld zon vergaan: een groote komeet zon komen en alles verwoesten, daarna zou het laatste oordeel aanbreken. In den zomer van 1896 werd de groote volkstelling aangekondigden natuurlijk werd die volkstelling met den aanstaanden ondergang der wereld in verband ge bracht. De Roskolniki besloten dns, aan het heil hunner zielen te denken en gelouterd door kwalen en pijn voor Gods troon te verschijnen. Zij sloten zich in hnnne kloosters op. Toen de tellers den 21 Januari van dit jaar daar kwamen om de formulieren der volkstelling inge vuld terug te halen vonden zij alles gesloten en door een klein poortje werden hnn de papieren oningevuld teruggegeven, met de boodschap dat zij niets te weten zouden komen omtrent de daar wonende kluizenaars. De overheid liet nu de bewoners, vijf in getal, naar Tiras pol brengen waar zij in de gevangenschap echter alle voedsel weigerden zoodat men ze weer in vrijheid stelde. Wat evenwel ieders verwondering gewekt had, was dat slechts vijf Raskolniki daar gevonden waren, hoewel men wist dat er meer dan twintig in de kloosterwoningen leefden. Er werd verteld dat nit vrees voor de komeet en de volkstelling zeventien man naar Jassy in RumeniS waren uitgeweken doch het bleek spoedig dat dit niet waar kon zijn. De familieleden, die buiten het klooster woonden, begonnen na aan te dringen op inlichtingen over hunnen vader, hunne moeder, hnnne kinderen, enz. De omwonende bevolking bestormde het klooster en vond op de binnenplaats een kelder, en daarin, naar men zegde, de zeventien vermisten levend begraven. Eindelijk bemoeide zich de overheid met de zaak, en de kloosterlingen bekenden toen, dat de vermisten wer kelijk in een opzettelijk vervaardigde groeve ingemetseld waren. De slachtoffers hadden zelf gesmeekt, den martel dood te mogen sterven. Bij opening van den kelder vond men dicht opeengedrongen de halfvergane lijken der martelaren. Een der overlevende dwepers had zelf zijn een-en-twintig-jarige vronw en twee kinderen begraven. Den 19en April werd de kuil geopend. De ingegrave- nen hadden zich met de handen eene ligplaats uitgehold in de muren. De overheid zal nog een verder onderzoek instellen in het klooster. De vijf overlevenden zijn in han den van het gerecht gesteld. Hgmond aan Zee. Voor de akte onderwijzeres is te Amsterdam geslaagd mej. M. L. Pranger alhier tijdelijk te Zaandam. Amsterdam. In den wedstrijd voor een reclame kaart door den heer W. G. Boele senior, te Kampen, uitgeschreven bij de viering van het 50-jarig bestaan zijner sigarenfabriek, zijn ingekomen 163 ontwerpen. Na de uitspraak der jury, die vermoedelijk heden heeft plaats gehad, zullen de teekeningen voor het publiek ten toon gesteld worden in het gebonw der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, Marnixstraat, van Donderdag 27 Mei tot en met Vrijdag 4 Jnni. De daarvoor te heffen entreegelden komen geheel ten bate der Erins Hen- drlkstlclitlng te Egmond aan Zee. Arnhem. De gemeenteraad besloot ten behoeve der instelling van een centrale hengstenkenring alhier, een jaarlijksche subsidie te verleenen van f 1000, gedu rende twintig jaren. Beemster. De heer R. Noome, veehouder aan den Jisperweg alhier, die er zich op toelegt verbeteringen aan te brengen in de wijze waarop brongas wordt ver kregen en die bij den heer H. Wiedijk, mr. smid aan den Volgerweg alhier, eeno proeve van zijn bekwaamheid op dat gebied gaf, heeft thans het middel ontdekt om minstens 100 percent gas meer dan tot nog toe mogelijk was, nit het bronwater af te zonderen. Benoemd tot heemraad van het Ambacht van Westfrieslandgenaamd »Dreehterland" de heer P. Schuurman. Tot algemeen opzichter van het waterschap »de Purmer" is benoemd de heer P. Groot Jz., thans werkzaam als architect bij den Zuidpolder. monnikendam. Aan de lammerenmarkt waren den 19 ruim 300 stuks, waaronder mooie exemplaren. De prijs voor den kooper van 't grootste aantal werd uitgereikt aan den heer J. Bart te O verleekde le premie aan 't bestuur der r. c. kerkde 2e premie aan den heer P. Nooij, Oudelandsdijkje. Haarlem. Het bestuur der »Vereeniging tot ver fraaiing van Haarlem en omstreken'' heeft ten einde een wedstrijd in balkonversiering goed te doen slagen, de inge zetenen uitgenoodigd om in den loop der zomermaanden (van Mei tot September) van dit jaar de balkons hunner woningen doorloopend met bloemen en planten te ver sieren. Gedurende genoemde maanden wil het bestuur de versierde balkons door eene commissie laten beoordeelen en stelt als prijzen eenige kunstvoorwerpen ter beschikking. Een paar raadgevingen. Het gebeurt menigmaal dat erwten, boonen, linzen, enz., door het koken niet gaar willen worden. Als middel daartegen gebruikt men gewoonlijk een weinig soda (koolzure potasch), maar de spijs krijgt daardoor een Aan wen onaangenamen smaak. Het is veel beterin plaats van sodaeen weinig suiker te gebruiken. Peulvruchten met suiker gekookt en daarna behoorlijk met zout gekruid, worden goed gaar en krijgen een lekkeren smaak. Fransche fruithandelaars die er zich op toeleggen voor hunne appelen op de markten hooge prijzen te be dingen, door ze tot het voorjaar en den zomer te bewa ren, gaan hierbij volgender wij ze te werk. Men neemt een kist of beter nog een vat en legt op den bodem een laag gewone gipsvan 6 centimeter hoogte. Op de gips komt een laag appelen die vooraf in papier gewikkeld zijn zoodat tusschen elke vrucht een kleine ruimte blijft. Hierop komt weder een laag gips, dan appelen en zoo afwisselend tot het vat vol is. Men eindigt natuurlijk met een laag gips. Neemt men vruchten uit het vat dan moet men zorg dragen dat de daarin overblijvende steeds met een laag bedekt zijn. Op deze wijze behandeld, blijven de ap pelen die in October ingelegd worden tot in Septem ber van het volgende jaar gaaf smakelijk en sappig. (Sempervirens.) Een eenvoudig testament. In een der Veluwsche dorpen heeft een overleden landbouwer een aardig testament gemaaktdat alleen vermeldenswaard isomdat men er nit zien kan hoe eenvoudige menschen soms in den waan zijn dat zij zoo iets op die wijze geheel bniten den notaris zonden kun nen doen. De bedoelde persoon, die zijn einde voelde naderen, wilde zijn bijenstal als een gedachtenis geven aan zijn drie broe ders en omdat hij zelf niet kon schrijven liet hij door een boerenknecht zijn uiterste wil op papier brengen >Evert één im Jan één im en Kees één imen zet nu verder maar: de was de vellen en de honing moeten ze te zamen deelen''. Toen dit gedaan was zeide hij »Zet er nu mijn naam maar onder''. Men is benieuwd te vernemen of dit testament geldig zal zijn, vooral omdat er nog een minderjarige dochter is. Verkiezingen. Te Zaandam heeft deR. K. Kiesvereeniging Recht en Plicht'' na het bedanken van den he6r S. M. van Wijk te Renkum thans candidaat gesteld den heer G. C. Kamphuijs (Kath.), te Zaandam, die zich door zijn op treden bij de behandeling van de slnisbouwvraagstukken in den Raad znlk eene groote populariteit verwierf. Toen de griffier der Staten van Drenthe en een com mies ter provinciale griffie te Westerbork aan de woning van den gemeente-ontvanger verschenen om de gemeentekas op te nemen, verliet deze door een achterdeur zijn huis, zoodat een veriAcatie der kas niet plaats vond. Een dag latei- verscheen de man weder in zijne woning, maar vertrok op nieuw, waarschijnlijk met medeneming van het in de kas aanwezige geld zoo zich daarin ten minste nog geld be vond. Later werd althans in de kas niets gevonden. Naar men vermoedt, was er nog al een aanzienlijk be drag in de kas geweest. Of het te kort in de kas door borgstelling wordt gedekt en of ook particulieren bij de zaak schade lijden is niet bekend. De man is door den Raad in zijn betrekking geschorst. (Prov. Ass. en Dr. Ct-.) Voorletters of voornamen. Het Centraal-Comité der antirevolutionaire kiesver- eenigingen heeft zich per draad -tot den minister van bin- nenlandsche zaken gewend om te vernemen welk advies te geven ware op de telkens inkomende vraag, of in het formulier van opgave do voorletters of de voornamen van den candidaat zijn in te vullen. Hierop is telegraphisch dit antwoord ontvangen »ITet opschrift voornamen in model 1 wijst de plaats aan waar in te vnllen is wat ten aanzien van den candidaat volgens de wet noodig is. Zoowel wanneer de voornamen alleen met letters worden aangeduid, als wanneer zij voluit geschreven worden wordt aan de wet voldaan. Hamervcrklczln g. Door de kiesvereeniging »Egmond'' te Egmond aan Zee is candidaat gesteld mr. Tak van Poortvliet. De liberale kiesvereeniging te Oudendijk heeft den heer P. B. J. Ferf met algemeene stemmen candidaat gesteld voor het district Hoorn. De Bond van Nederlandsche Onderwijzers" te Koog a/d Zaan heeft besloten bij de a.s. verkiezing propaganda te maken voor hare beginselendoor die candidaten te steunen welke hare beginselen zijn toegedaan. Het hoofdbestuur heeft voor dit doel f 1500 uitgetrokken. In de vergadering van het Hoofdbestuur van de Liberale Kiesvereeniging te Hoorn gehouden, werd tot candidaat voor de Tweede Kamer met algemeene stem men gekozen het aftredende lid de heer J. Zijp Kz., Burgemeester van Abbekerk. In plaats van den aftredenden en niet verkiesbaren vico-voorzitter mr. C. P. Donker, werd gekozen de heer A. Roodhuizen te Enkhuizen, die dn benoeming in beraad hield. Verder werd bepaald dat aan de afdeelingen het voor stel zal worden gedaan om in afwachting van eene spoe dige deAnitieve regeling voorloopig nit en door het Hoofd bestuur 5 afgevaardigden ter Liberale Unie te benoemen. Indien de afdeelingen daaraan hnnne goedkeuring hechten zal die benoeming plaats hebben in de bestuursvergade ring van 12 Juni a.s. De Telegraaf en de Verkleding. Aangezien kan worden verwachtdat van den uit slag der stemming in elk onderkiesdistrictwelke op den dag der stemming in den loop van den avond bekend wordttelegraAsch bericht zal worden gezonden en mee- rendeels die berichten de kantoren niet vóór den gewonen slnitingstjjd kunnen bereikenis vanwege het hoofd bestuur der posterijen en telegraAe bepaald dat op 15 Jnni a.s. alle Rijkstelegraaf kantoren openblijven tot des avonds 10 uur (Greenwichtijd) of zooveel langer als de drukte bet noodig maakt. Den volgenden dag sluiten de kantoren met beperkten dagdienst op plaatsen welke als hoofdkiesdistricten zijn aangewezen in de morgenuren niet alvorens de officieele verkiezingstelegrammen van den voorzitter der hoofd- stembureaux zijn aangeboden en overgeseind. Tentoonstelling te Dordrecht. De opening van de Nationale Tentoonstelling van Nijverheid en Kunst in de maanden Jnni, Juli en Augus tas is thans vastgesteld op Donderdag 3 Jnni. Het Keynselmeer. De commissie van ingenieurs door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland benoemd om te rapporteeren over den toestand van den Waterlandschen Zeedijk bij het Keynselmoer, heeft vooral ook gewezen op het wen-

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5