Kantongerecht te Alkmaar. schelijke om de binnenzijde van den dijk te versterken door pninbestorting en om te beschermen een eilandje, in bet meer. De binnenzijde toch staat steeds bloot aan den hevigen golfslag uit het 120 H.A. groote meer,dat, sinds den grooten doorbraak in 1825, door afspoeling is vergroot met pl.m. 20 H.A. In geheel Noord-Holland is misschien geen waterplas zóó gevaarlijk voor den Zee dijk als het Keynselmeer. In het jaar 1570 bestond deze nog uit vruchtbaar wei land tot (bij den bekenden Allerheiligen-vloed op 1 November van dat jaar) de dijk doorbrak. Tien jaar later werden weder drie gaten in den dijk geslagen. In dien wanhopigen toestand trok prins Willem I zich het lot der Waterlanders aan gaf hij bevel den dijk te dichten, en werd orde gesteld op het beheer, bij ordonnantie van 24 April 1581. (N. R. C.) Tjainmerenliandel. Den 20 werden van Texel met 4 stoombooten en 3 tjalken 4613 lammeren naar de Leidsche markt verzonden. Halzen. Een oude, doove man, is op weg naar huis, bij het aansteken van zjjn pijp in brand geraakt. Waarschijnlijk is een vonk tusschen zijne/kleederen ver dwaald en aangeblazen door den tamelijk sterken Noordenwind. In korten tijd waren de kleederen verbrand en was de man met vreeselijke brandwonden overdekt. Spoedig snelden eenige personen toedie het vuur doofden en hem van andere kleeren voorzagen waarna een voorbijgaande stoomtram den in deerniswaardigen toestand verkeerenden oude opnam en huiswaarts bracht. Men vreest voor het behoud van zijn leven. Stoinpetoren. De heer O. J. A. Bosch predi kant bij de ned. herv. gemeente te Noordschermer, heeft beroep ontvangen naar Culemborg. muziekfeest. Aan het derde muziekfeest van den Noord-Neder- landschen Muziekbond voor Harmonie- en Fanfarekorpsen, den 27 te Enkhuizen te houden, wordt deelgenomen door het Enkhuizer Stedelijk Muziekkorps, de muziekvere nigingen »Concordia" te Beets, »Aurora" te Koedijk en Harmonie" te Wieringen. Des avonds wordt een wedstrijd voor zanggezelsehspp00 van het platteland van West-Friesland gehouden, waaraan zullen deelnemen de vereenigingan »Oefening kweekt kunst" te Hem»Nut en Genoegen" te Westwoud »Thalia" te Hoogkarspel en Jacob Kwast" te Wognum, Rundveestamboek. Den 22 werd te Meppel onder voorzitterschap van den heer J. Breebaart Kz., de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging het Ned. Rundveestamboek. De vergadering werd bijgewoond door 34 leden uit verschillende provinciën. Als afgevaardigden bij het Ned. Landbouw-Oomité werden herkozen de heeren J. Breebaart Kz. te Winkel en W. J. baron van Dedem tot de Rollecate te Nieuw- Leusen en tot hunne plaatsvervangers de heeren jhr. P. J. J. Repelaer te Dubbeldam en T. J. Huisman te Schild- wolde, allen voor den tijd van 4 jaren. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd aangewezen Loenen (Utrecht.) De wenschelijkheid werd uitgesproken dat het hoofd bestuur reeds nu maatregelen zal nemen om in 1900 op de wereldtentoonstelling te Parijs een flinke Neder- landsche inzending van vee voor te bereiden. De heer van den Bosch uit Goesdie namens het hoofdbestuur van het Nederlandsch Rundvee-Stamboek in het vorig jaar eene veetentoonstelling te Reval (Ras- land) bezocht ten einde ook daar dat stamboek bekend te makenbracht verslag uit. Als eerste gevolg van die reis zijn reeds door Russische heoren een 25tal run deren in Nederland aangekocht. Voor goedkooper ge schikt vervoer van bier naar Rusland dient echter te worden gezorgd. Rusland kan dan voor Nederland een belangrijk débouc'nó worden. maatschappij van landbonw. In de den 19 te Beemster gehouden vergadering der afdeeling Beemster, Purmerend en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouwwerd be sloten dit jaar eene afdeelingstentoonstelhng te houden te Purmerend. Voorts werd tot lid van het bestuur gekozen de heer A. Zijp en tot leden van het hoofdbe stuur voor Noordholland gekozen de heer O. Goede Hz. te Purmerend voor Zuidholland de heer JRinkes Bor ger te Leiden. muziekfeest te Enkhulzen. Wij ontvingen de feestgids en tekstboekje voor het muziekfeest en den zangwedstrijd op 27 Mei 1897 te Enkhuizen te honden. Het gaat uit van den Noord- nederlandschen Muziekbond voor harmonie- en fanfare korpsen. Dezo gids is ad 10 cents algemeen verkrijgbaar gesteld. Aanbestedin gen. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is den 20 bij enkele inschrijving aanbesteed o. a.: Ie het maken eener kleibekleeding op het terrein be zuiden de nieuwe schutsluis te IJmuideu behoorende tot de uitbreiding der sluis- en havenwerken aldaar. (Raming f 4650.) Minste inschrijver G. Visser Gz. te IJmuiden voor f 3790; 2e Het verlengen van plankieron in de haven van Wieringen. (Raming f -2600.). Minste inschrijver N. J. Poel te Wieringen, voor f 2360. Bij het afbreken van metselwerk der oude sluis te Spaarndam is op den houten vloer waarop de metsel- worken worden aangelegdeen marmeren gedenksteen gevonden vermoedelijk daar geplaatst bij het leggen van den eersten steen bij den bouw dier sluisop dezen is gebeiteld: «Gelegd door J. W. Druyvestein, Hoogh. van Rhijnland don 13 Augustus 1804." De steen is voor belangstellenden te bezichtigen bij den opzichter over den bouw dier sluis. Transvaal-tentoonstelling. Aan het einde dezer maand wordt op een groot terrein te Berlijn een sinds lang voorbereide Trans- vaal-tentoonstelling geopend die een der belangrijkste in dit genre belooft te worden, zoowel in betrekking tot wetenschap als handel. Er zullen zijnverschillende stammen uit Transvaal en Oranje-Vrijstaat (mannen vrouwen en kinderen). Men zal er hen zien in en bui ten hunne woningen. Het Kafferdorp is reeds geheel gereed. Werklieden uit Transvaal en Oranje-Vrijstaat zullen op do tentoonstelling hun ambacht drijven. Van goudmijnen en gouddelvers zal men een zeer aan schouwelijk beeld krijgen. De firma Krnpp te Essen heeft zich daarmede belast. Verzekering van dienstboden. In Duitschland worden niet alleen handwerkslieden, maar ook vrouwelijke dienstboden verzekerd. Elke meid krijgtwanneer zij in haar eersten dienst treedtvan het stadhuis een kaartin 52 vakjes ver deeld. De meester of meesteresbij wie zij dient, plakt op die vakjes wekelijks een daarvoor bestemd stukje papier in bladen door het stadhuis verstrekt waarop het bedrag van 12 centen en de dag van inplakking staan vermeld. Is de kaart vol, dan brengt de dienstbode haar op het stadhuis en krijgt een nieuwe. Als zij 60 jaar is, heeft zij recht op pensioen dat haar wekelijks wordt uitgekeerd en haar behoedt tegen broodsgebrok. Dienstboden worden voor 12 ets. in de 2e klasse ver zekerd. Een waschvrouw (schoonmaakster) komt in de 3e klasse voor dezen wordt 6 cents betaald door de per sonen bij wie zij die week in dienst is. Kinderjuffrouwen worden in de le klasse opgenomen en voor dezen wordt 18 cents betaald. De toepassing van deze regeling geschiedt dus op zeer eenvoudige wijzeof de meester dan wel de dienstbode het geld geeftis een punt, dat bij de huur geregeld wordtmaar de meester verstrekt de inplakpapiertjes en is voor de inplakking aansprakelijk. Ue drukkerij der Harthufzer-monnlken. De merkwaardigste drukkerij ter wereld is zonder twijfel die van de monniken te Neuville, in het noorden van Frankrijk waar alle godsdienstige en kloosterboeken voor alle leden van de Karthuizerorde die over de ge- heele wereld zijn verspreid worden gedrukt. Men kan echter geen enkel exemplaar van die boeken koopen daar zij slechts aan de leden van deze orde worden af gegeven. Het zijn zeer fraaie op het fijnste handwerk papier (met het watermerk der orde) gedrukte boeken van het grootste tot het kleinste formaat toe rood of blauw gedrukt en met spreuken en fraaie initialen ver sierd. De monniken van het genoemde klooster gieten ook hunne letters zelf binden eveneens de boeken in en zijn in aanverwante vakken zeer ervaren, zoodat zij zelfs de teekeningen voor de lettersalsook houtsneden en lichtdrukken voor de boeken van hunne orde kunnen maken. Het leven zonder slaap. Gedurende hoe langen tijd kan een normaal persoon het uithouden zonder slaap De heeren Patrick en Gil bert van de universiteit te Jowa hebben getracht deze vraag te beantwoorden. De heer Gilbert en twee andere personen leenden zich tot de noodige proefnemingen en bleven twee dagen en drie nachten zonder slaap. De proefneming werd niet verder voortgezet omdat de toe stand van een der proefnemers zoodanig wasdat die gevaarlijk zou kunnen worden. Voor twee hunner was de tweede en derde dag bijzonder moeielijk. Zitting van 21 Mei 1897. J. BI., Alkmaar, jacht- en vischwetovertrding, f 2 boete of 1 dag hecht. H. B. H. en O. W., Alkmaar en P. K., Heiloo, dron kenschap, de le en 2e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de laatste f 2 boete of 2 dagen hecht. P. W., Rijp, art. 458, wetb. van strafr., f 0.50 boete of 1 dag hecht. J. W. Hensbroek, jacht- en vischwetovertrsding, f 2 boete of 1 dag hecht. J. D., Egmondbinnen, als boven, f 2 boete of 1 dag hecht. A J. Y. en J. Br., Heiloo, als boven, ieder f 2 boete of 1 dag hecht. J H., G. W. en N. d. W., Graft, als boven, ieder f 2 boete of 2 dagen hecht. Allen te Egmond aan Zee. 0. Y. Wz., S. V. Wz. en 0. Zw. Ez., strooperij, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. L. K. Lz., H. BI. Lz., H. St. Az. en D. Gr. Dz., als boven, ieder f 6 boete of 3 dagen hecht. 0. Gr. Pz. en J. V. Wz., als boven, ieder 2 maal ge pleegd, de le 2 maal f 5 boete of 2 maal 2 dagen hecht., de 2e f 5 en f 1 boete of 2 dagen en 1 dag hecht. F. Sm. Jz. en 0. Zw. Rz., strooperij en jachtwetover treding, ieder f 5 en f 2 boete of 2 dagen en 1 dag hecht. D. Kr. Dd. en J. d. Gr. Oz., strooperij, ieder f 2 boete of 2 dagen hecht. Aid. D. Jz. en Ar. D. Jz., strooperij, ieder 2 maal ge pleegd, en jaehtwetovertreding, ieder 3 maal f 1 boete of 3 maal 1 dag hecht. J. Sch. Kz., L. K. Az., J. Gl. Az. en J. Zw. Ez., jacht- en vischwetovertreding, de le en 2e ieder t 3 boete of 2 dagen hecht., de 8e f 3 boete of 3 dagen hecht., de laatste f 2 boete of 3 dagen hecht. J. Br., P. Gr. Jz., Kr. W. Ez. en W. W. Ez., art. 17 en 19, prov. regl. op de duinen, de le f 4 boete of 2 dagen hecht., de 2e f' 1 boete of 1 dag hecht., de 3e en 4e ieder f 5 boete of 2 dagen hecht. J. W. Gz., art. 32 en 36, prov. regl. op de wegen, f 1 boete of 1 dag hecht P. Zw, Gz. en KI. Gl. Pz., art 461, wetb. van strafr., de ie f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e f 0.50 boete of 1 dag hecht. A. Kr. Az., strooperij en jachtwetovertreding, f 5 en f 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht. K. Zw. Rz., strooperij, f 4 boete of 3 dagen hecht. P. Zw. Pz., strooperij en duinwetovertreding, 2 maal f 5 boete of 2 maal 2 dagen hecht. A, W. Jz., strooperij, 2 dagen gev. G. Kr. Az., als boven, 2 maal gepleegd, en art. 461, wetb. van strafr., 2 maal f 3 en f 1 boete of 2 maal 2 dagen én 1 dag hecht. Obdam. Ondertrouwd 15 Apr. en getrouwd 29 Apr. Petrus de Boer en Grietje Molenaar. - Pieter Mole naar en Elisabeth Heilig. Geboren. 8 Apr. Jacob, z, van Dirk Groot en Geertje Karsten. 10 Margaretba, d. van Willem Zwart en Elisabeth Lichthart. 17 Petrus, z. van Cornelis Kok en Neeltje Nieuwboer. 18 Maria Francisca, d. van Jan Smit en Jantje Ursem. 20 Theodorus, z. van Nicolaas Mul en Alida Meijne, 30 o Baaije, d. van Pieter Roemer en Betje Bijman. Overleden. 26 Apr. Oatharina, d. van Simon Kok en Grietje van 't Hoog, 5 m. Sileuwe iedorp. 130 Apr. Ondertrouwd. Tennis Janzen en Trijntje Kaspers. Jan Nierop en Angenitha Geertruida Maasen. Jacob Wijnker en Trijntje van Schagen. Abram Wit en Antje Yel. Klaas Rnurds en Grietje Mijts. Sebastiaan van Wielen en Wijbregje Smit. Jacob Molenaar en Gunrtje van der Molen. Getrouwd. T. Janzen en T. Kaspers. J. Nierop en A. G. Maasson. Overleden. Neeltje Kok, echtgen. van Jacob Schoorl, 58 j. Maartje Strijbis, echtgen van Simon Prins, 32 j. Arien Joffer, wednr. van Neeltje Bakker, 81 j. Bri- githa, d. van Arien Klaver en Daatje ïtijkes, lj. Aaltje Rutsen, echtgen. van Johannes Frederik Rooden- berg, 24 j. Klaas, z. van Klaas Koomen Jz. en Pieter Rood, 12 j. Harlngcaispel. Ondertrouwd. 15 Apr. Jan Entes en Grietje Bommer. Johannes Hoedjes en Engeltje Kuilboer. Jan Veldman en Engeltje Hof. Petrus Apeldoorn en Agatha Weel. Jacobus Latenstein en Maartje Mosch. 21 Dirk Busker en Maria Groenewoud. 23 Ootjer Bakker en Dieuwertje Groot. Dirk Biesboer en Neeltje Burger. 30 Oornelis Spaans en Koosje Pronk. Getrouwd. 28 Apr. Johannes Hoedjes en Engeltje Kuilboer. 29 Petrus Apeldoorn en Agatha Weel. Jacobus Latenstein en Maartje Mosch. Geboren. 3 Apr. Anna, z. van Pieter Kos en Dientje van Wa- chendorff van Rijn. 11 Jan z. van Klaas Roos en Aaltje Kapitein. 13 Willem, z. van Gerrit Kuiper en Trijntje Smit. 14 Trijntje d. van Jan Volkers en Trjjntje Ooije- vaar. 26 Corneliad. van Klaas Stroet en Geertje van der Oord. Overleden. 5 Apr. Arie Planteijdt89 j., wednr. van Catharina Stroobach. 9 Johannes Bos, 16 m. 11 Cornelis Rentenaar, 39 j., echtgen. van Rensje de Geus. 15 Iefje van Dijk, 3 m. 16 Antje Stam, 11 m. Barsingerhorn. Ondertrouwd en getrouwd. 9 en 23 Apr. Jan Dekker en Neeltje Wit. 9 25 Jochem Blaauboer en Maria Kooijman. 16 30 Gerrit Wit en Trijntje Leeuw. Ondertrouwd. 22 Apr. Hendrik Bakker en Sieke Ruig. 24 Jacob Groot en Grietje Slikker. Getrouwd. 9 Apr. Pieter Beers en Jannetje Kooij. Geboren. 7 Apr. Geertruida Oatharina Pieternella, d. van Jacob Ootjers en Neeltje Diksiaal. 17 Arie, z. van Frederik Bakker en Catharina Wit- tebol. Overleden. 31 Mrt. Maritje Boogaard, echtgenoote van Lourens Bes te vaar, 55 j. 9 Apr. Jannetje Schoorl, echtgen. van Willem Groen 52 j. 13 Klaas, z. van Gerrit Schouten en Antje Neef kes, 4 m. 14 Neeltje van Twuiver, echtgen. v. Willem Schenk, 36 j. 25 Simon Beemsterboer, echtgen. van Neeltje Jonge- jan, 62 j. 28 Grietje Bnij echtgen. van Jacob Marees, 59 j. Willem, z. van Willem de Graaf en Geertje van Twuiver 11 w. 29 Jacob z. van wijlen Jan Kater en Alida Bak ker, 29 j. Simon z. van Gerrit Bakker en Immetje Fraaij, 11 w. Oterleek. Ondertrouwd 7 April en getrouwd 21 April. Floris de Waard en Alida Zuurbier. Oorne lis Tool en Anthonia Zuurbier. 15 en 28 April. Pieter Blom en Baafje Slooten. Ondertrouwd: 23 Apr. Albert Langerijs en Neeltje Nierop, weduwe Adrianus Jonges. Geboren. 8 Apr. Wilhelmina, d. van Albertu3 Volkers en Aafje Nierop. 11 Gerrit, z. van Cornelis Nat en Antje Plugboer. Overleden. 13 Apr. Trijntje IToogendijk, echtgen. van Jacob Oder- kerk, 73 j. Zuid- en Itfoordschermer. Ondertrouwd en getrouwd: 2 en 18 Apr. Jacob Wiedijk en Elizabeth Wiedijk. 9 en 25 Simons Spaans, te Barsingerhorn en Grietje Glijnis. Jan Glijnis, te Akerslooten Maartje de Boer. 16 en 29 Maarten de Haan te Akersloot, en Maar tje Heinis. 16 Apr. en 2 Mei. Jan Hart, te Koedijk, en Trijntje Kieft. Geboren. 1 Apr. Helena, d. van Jan Bas en Antje Rus. 5 Gerard z. van Pieter Klinkhamer en Gunrtje Nat. 12 Jacobz. van Jan Poeser en Trijntje Temper. Elisabethd. van Willem Bas en Engeltje de Leeuw. Overleden. 3 Apr. Antje Rus, echtgen. van Jau Bas, 21 j. 30 Apr. Aaltje Sas, echtgen. van Nanning Nool.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 6