Contrasten. Mr. W. van der Kaay BTegen en Megeniigste Jaargang. 1897, ZONDAG 30 M EI. Buitenland. Telegrafische Berichten. Nederland. NO. b4i Eerste blad. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Ad verte ntlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Een antwoord op onze vragen is door de Katholieke Kiesvereeniging te dezer stede gegeveneen antwoord belichaamd in de candidaat-stelling van den antirevolu tionair Jhr. Mr. van Asch van Wijck. Geen eigen candi- daat dus, maar een ruil-candidaat, overgenomen met het oog op den steun der Antirevolutionairen in andere districten eene herhaling van het spel, in 1888 gespeeld. Zal het wederom zijn met hetzelfde succes, dat wij eene antirevolutionair-klerikale meerderheid krijgen en een ministerie samengesteld uit mannen van die partijen Terecht mocht mr. van Houten de bede uiten, dat het onzer jonge Koningin gegeven mocht zijn niet onder zulke auspiciën hare regeering te aanvaarden. Stel u voor een ministerie, dat geen ander doel heeft dan het deelen van den gemeenschappelijken buit van het Staats gezag, verworven, omdat de meest uiteenloopende elemen ten zich voor dion begeerlijken prijs hebben samen ver bonden. Stel u voor een ministerie van Katholieken en Antirevolutionairen, in zich zelf op de meest jammer lijke wijze verdeeld, bestaande uit pure antagonisten, die elkander verketteren. Stel u voor een groep van per sonen tot de hoogste Staatsambten geroepen, maar voort gekomen uit een groepen-combinatie van inzichzelfvijan- dige minderhedenen waar is dan de eerste minister van de jeugdige vorstin, bekwaam om vaste leiding te geven aan het moeilijk bestuurbaar schip van Staat Zal dat dan de eerste daad van huldiging zijn van het Nederlandsche volk Zal het groote getal kiezers be ginnen een machteloozen dienaar te geven aan zijne vorstin en in sprekende kleuren zijn eigen onmacht schrij ven in het boek der geschiedenis Wij hebben beter vertrouwen op het Staatkundig in zicht der nieuwe kiezers en meer geloof in de toekomst. Wij zijn overtuigd, dat zelfs bet denkend deel der Katho lieken den weg niet op wil, die thans aan hen door de politici onder hunne geloofsgenooten wordt aangewezen. Wij zijn er verzekerd van, dat de nieuwe kiezers, die niet aan een tucht tegen het geweten in gewend zijn, smadelijk zullen afwijzen het juk van kerkelijk despotisme dat men hun schijut te willen opleggen. Wien zullen de kiezers stemmen Wien zullen zij ver trouwen Aan wien zullen zij de verdediging van de belangen van dit district overgeven, wien zullen zij ge roepen achten als vertegenwoordiger van hen allen in 's lands vergaderzaal te verschijnen Er zal in de nieuwe Kamer gebrek zijn aan leidslieden. Menig ervaren Kamerlid zal daar ontbreken. En het zijn alleen de mannen van ervaring die leiding kunnen geven. Want de ervaring is het die ons tot mannen maakt. Slechts zijdie een langere parlementaire loop baan achter zich hebben kunnen veilige gidsen zijn voor de toekomst. Zoo luisterden in den tijd van Homerus, alle legerhoofden naar den raad van den grijzen nestor, ook de sterkste van alle helden Achillis. Maar in onzen tijd zijn er zoovelen, die zonder te luis teren willen sprekendie zonder zich te voegen naar anderen van beter inzicht en zonder dat zij zelf hun sporen hebben verdiendoptreden willen als toongevers en raadslieden. In ons nieuw parlement zullen zij zeker niet ontbreken. Leiders kunnen alleen zij zijn op wie velen vertrouwen, naar wie velen luisterendie overmacht hebben op eene groote massa van mensohendie invloed uitoefenen op huns gelijken. En zeggen wij nu te veelwanneer wij op grond van de beteekenis van als kamerlid, op grond van zijn invloed in het parlement, op grond van de hooge onderscheiding, die hem te beurt vieltoen de Koningin hem koos tot haren minister hem den afgevaardigde bij uitnemendheid achten voor dit district Welk een tegenstellingeen ministerie samengesteld uit mannen als mrs. Roëllvan Houtenvan der Kaay, en een ministerie van Schaepman- en Kuyperianen! Het eerste bewust van zijne roeping vol wilskrachthet tweede geboren met de doodelijke kiemen van teringlijden tot ondergang gedoemd evenals het huis, dat in zich zelf verdeeld is. Welk een tegenstelling ook tusschen mannen als mr. van Asch van Wijck en mr. W. van der Kaay! De eerste hier volslagen onbekend wellicht voor het eerst gezien op de vergadering van de kiesvereeniging „Nederland en Oranje," waar hij bepleitte het nemen van reactionaire maatregelen als n ederinvoering van de doodstrafin voering van schaalrechten, van eonfessioneele universiteiten en hoogere burgerscholen en bestreed, uit dogmatische geloofsovertuiging, vaceinedwang en het Neo Malthusia nisme En daartegenover de man die in deze stad is geboren en opgegroeiddie de dagen van zijn jeugd hier heeft doorleefd en in zijn mannelijke jaren hier heeft gewerktdie den moeielijken strijd heeft meegemaakt, die toen werd aangebonden met dezelfde kerkelijke partij, die aan het hoofd van de liberalen hen heeft weten te leiden ter overwinning die jaren lang onvermoeid heeft gearbeid aan de bevordering van de volksontwikkeling en de volkswelvaart. BEIiWIE. In antwoord op een vraag om inlichtingen van den' socialistischen afgevaardigde Magnette, deelde de minister-president in de Kamer het volgende mede omtrent den Congo-spoorweg. De lijn is thans gereed over 282 kilometer. De opbrengst is sedert 1895 ver dubbeld, terwijl de exploitatiekosten minder worden. De regeering hoopt, dat de spoorweg in Mei 1898 voltooid zal zijnhij zal dan 383 kilometer lang zjjn. De regeeringscommissaris is zeer tevreden over de lei ding van den arbeid en heeft de beide ingenieurs van den spoorweg voorgedragen voor de Leopoldsorde. De Belgische premier deelde nog mede, dat de Fransche commandant Blanc aan zijn regeering een verslag vol loftuitingen over den spoorweg heeft uitgebracht. EAKEUAWH. Sedert eenigen tijd is de vraag aan de orde gesteldis het land, in geval een oorlog mocht uitbreken, in staat zijne bewoners gedurende eenigen tijd te voeden De vereenigde Kamers van Koophandel hebben met het oog daarop een commissie benoemd om te overwegen of het wenschelijk is als voorzorgsmaatregel groote hoeveel heden graan in te slaan. De commissie heeft dezer dagen den Loudenschen graanhandelaar Harris gehoord. Deze meent, dat buiteulandsche mogendheden, die zich tegen Engeland verbinden, het koninkrijk kunuen uithon geren: «Als ik keizer van Rusland was, dan zou ik wel weten, hoe ik dat in twee maanden tot stand zou kunnen brengen. Als Rusland en de Vereenigde Staten zich ver binden, zou het gemakkelijk te doen zijn." De heer Harris beveelt aan acht tot tien millioen schepels graan in te slaan. De Britsche landbouwer zal daardoor zeker benadeeld worden, maar de staat zou hen schadeloos moeten stellen. Dat men zich met deze quaestie ernstig bezig houdt, mag te minder verwondering wekken, als men de be richten nit Engelsch Indie leest, waar het getal der ondersteunden niettegenstaande gunstige weersgesteld heid, nog steeds stijgende is. Hun aantal bedraagt in Madras 299,000, Bombay 376,000, centrale provinciën 619,000, Bengalen 702,000, noordwestelijke provinciën en Oudh 1,404,000, elders bijna 200,000, totaal 3,869,000. ÖRIEKEMTjATÏB. Do Daily Telegraph meldt, dat de Grieksche regeering verklaart heeft, zich onvoorwaardelijk te schikken naar de besluiten der mogendheden, en ver zoekt het slui en van den vrede zooveel mogelijk te bespoe digen. De heer Ralli heeft in een onderhoud met een corre spondent van den «Standard" zijn groote dankbaarheid uitgesproken over de flinke en vastberaden houding van Engeland, waardoor de afstand van Thessalië voorkomen zal worden. Griekenland mag thans hopen den graanoogst in Thessalië, die op een waarde van 25,000,000 francs geschat wordt, te behouden. De minister sprak de hoop uit, dat de vredesonder handelingen het spoedige terugtrekken der Turksche troe pen ten gevolge zullen hebben, opdat de geheele oogst gered moge worden. Wanneer de Turken nog een maand in Thessalië huishouden, zon de geheele oogst verloren zijn. De «Daily News'' ontvangt van zijn correspondent het bericht, dat de koninklijke familie ernstig bedreigd wordt, en dat de koning voornemens is liever het land te ver laten, dan den toestand onder de oogen zien. De «Chro nicle meldt, dat de Ozaar koning George heeft aangeraden meer zorg te wijden aan zijn veiligheid en die van zijn familie, en dat hij een militairen gouverneur van Athene moet benoemen als voorzorg tegen een opstand. Van Kreta zijn de laatste Grieksche troepen vertrokken. Thans kan het werk der pacificatie beginnen. Naar de «Standard" verneemt heeft de Porte, in overleg met de mogendheden, prins Franz Joseph van fBattenberg, den jongsten broeder van wijlen vorst Alexander van Bulga rije, die dezer dagen met een der dochters van Nikita van Montenegro gehuwd is, tot gouvernenrgeneraal van Kreta benoemd. RUSUAAD. Er schijnt thans werkelijk eenig uit zicht te bestaan, dat de lang besproken plannen om de Zwarte Zee, door een kanaal met de Oostzee te verbinden, uitgevoerd zullen worden. Het kanaal, dat van Riga naar Cherson zal loopen, wordt 950 Engelsche mijlen lang en zal dus het grootste ter wereld zijn. Het zal evenwel grootendeels de rivieren Duna, Beresina en Dnieper kunnen volgen. Slechts 70 mijlen zullen geheel gegraven moeten worden. Het moet twintig voet diep en 200 voet breed worden. Te Kief en 18 andere plaatsen worden groote havens gemaakt. Het geheele kanaal zal electrisch worden het zal 250 millioen gulden kosten en in 1902 gereed moeten zijn. &PAAJR. De liberale minderheid weigert nog altijd aan de zittingen der Cortez deel te nemen. De minister president Canovas del Castillo is voornemens de loopende zaken zoo spoedig mogelijk met de meerderheid af te doen en dan in den loop der volgende week de zitting tot den herfst te verdagen. Hij hoopt aan de regeering te zullen blijven na een wijziging van het kabinet. De liberalen verwachten daarentegen, dat de regentes hun leider de vorming van een nieuw ministerie zal opdragen. Wat geschieden zal hangt hoofdzakelijk af van de be richten uit Havanna en Washington. TURKIJE. De mogendheden hebben den Sultan een collectieve nota over de vredesvoorwaarden overhandigd. In de nota verklaren de mogendheden in te stemmen met een nieuwe regeling der Thessalische grens, vooral voor de punten, die nooit zuiver aangegeven zijn zij keuren in beginsel den eisch van een oorlogsschatting goed, mits dezo geëvenredigd is aan de inkomsten van Griekenland. De nota noemt geen cijfer en ontwijkt de quaestie van de algeheele afschaffing der voorrechten aan de Grieken in Turkije verleend, maar de mogendheden verklaren zich bereid om nader te onderhandelen over enkele bijzondere voorrechten, welker toepassing tot mis bruiken aanleiding heeft bunnen geven. De Porte heeft deze nota reeds beantwoord. In dat antwoord worden de gestelde vredes-veorwaarden niet besproken. De Porte betuigt haar bereidwilligheid met de gezanten te onderhandelen, zoodra de formaliteiten over het sluiten van den wapenstilstand geëindigd zijn. Voorts spreekt zij den wensch uit, dat het vredestactaat zal geteekend worden te Pharsalos. Iiaatste Berirhten. Het recht van vereenigen en vergaderen in Pruisen. BERLIJN, 28 Mei. Het Pruisische Huis van Afgevaar- digdfflu heeftna een opgewonden debat artikel 1 van het wetje tot inkrimping van het recht van vereenigen en vergaderen verworpen, bepalende dat vergaderingen die de veiligheid van den staat of de openbare orde in gevaar brengen, ontbonden kunnen worden. Bij de hoof delijke stemming werd met 206 tegen 193 stemmen het voorstel der vrij 'Conservatieven verworpen waarin aan artikel 1 oen redactie werd gegeven, waardoor het zich slechts tegen de sociaal-democraten en de anarchisten zou richten. De uitslag der stemming werd door de linkerzijde met aanhoudend Bravo! geroep, door de rechterzijde met gesis ontvangen. De rest van het ontwerp werd aangenomen in den vorm door de commissie daaraan gegeven met enkele weinig ingrijpende veranderingen. LONDEN28 Mei. De Iersche parlementaire partij heeft een vergadering gehouden, waarin een motie weri aangenomen opsommende de grieven van Ierland. De partij besloot niet deel te nemen aan de feesten te viering van de zestigjarige regeering van koningi Victorian. 29 Mei. LONDEN' Aan de Morning-Post wordt uit Konstan- tinopel geseind, dat de gezanten bericht ontvingen van de ministers te Athene, dat de Koning en de koninklijke familie in het paleis gebarricadeerd zijn. PARIJS. De Porte overhandigde aan ds mogendheden eene nota van zeer verzoenenden inhoud. Ouderlijk gezag. Het Handelsblad van zaterdag 29 Mei, schrijft het volgende, dat wij, als een blijk van waardeering jegens onzen oud-afgevaardigde, den heer mr. W. van der Kaaij, in zijn geheel overnemen Het heeft lang geduurd. Telkens heette het in de laatste maanden, dat het wetsontwerp tot regeling van de ontzetting uit de ouder lijke macht weldra zou komen. In Januari nog werd verklaard dat het «eerstdaags" zon worden ingediend en steeds zagen de velen die in dit onderwerp belang stel len, vergeefs uit naar het al in 1895 beloofde ontwerp. Nu is het er, te laat natuurlijk om nog in deze zitting van de Staten-Generaal te worden behandeld. Het is dus wel mogelijk dat het in September door een nieuw ka binet ingetrokken en misschien niet weer ingediend wordt; dat het alleen dienst zal doen als geloofsbelijdenis op dit gebied van het tegenwoordig ministerie. Een belijdenis die intusschen wel geschikt is de kiezers voor te lichten omtrent den geest van de tegenwoordige regeering.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1