Finale Uitverkoop VOORDAM, C 11. magazijn Advertentie n. Openbare Verkooping Publicatie. Stremming van het verkeer. 't Beleg van Alkmaar. Halff's Reclame Vijfjes. Uitstekende Sets. Sigaar. HOUTTIL 26. Alkmaar tijdens 't beleg in 1573. Firma H. STIKVOORT, MEUBELEN. 2L omer ver blijf MUZIEKINSTRUMEN TEN. Filiaal van DIRK AKSINGH i Co., RUILEN. 5e klasse, 11e lijst, 26 Mei. No. 2036, 7625 en 13149 f 1000 Ns. 5179, 9356, 10744, 15117, 18248, 19203 en 19996 f 400; Ns. 3457, 6654, 9396 en 20285 f 200Ns. 279, 426, 2606, 3976, 7773, 9617, 10334, 13972, 15696, 19538, 20478 en 20710 f 100. No. 12702 f 50000; Ns. 1662 en 3822 f 1000; Ns. 10508, 12373, 17266 en 18225 f400; Ns. 4897,4906, 10251, 10539, 11875, 14481, 14861 15975, 15991, 19256 en 19502 f 200; Ns. 1178, 3100, 6498, 7883, 9151, 9345, 11746, 13163, 19292, 19896 en 20847 f 100. Terbinding met Engeland. 4. verlaging of geheele kwijtschelding van grondbelas ting 5. afkoop van tionden6. aankoop van paarden voor het leger, alleen in Nederland. De afgevaardigde van Beverwijk beval nog aan de afschaffing van de Rijkstollen. Omtrent het eerste punt diende de heer J. Trnijen een motie in, waarbij de Ned. Boerenbond overwegende, dat de nitvoer van vee onafgebroken wordt belemmerd, dat ons rundvee aan accijns is onderworpen, terwijl huiden, vet en dergelijke, uit het buitenland ingevoerd, vrij zijndat de landzaat bij vreemdelingen wordt achtergesteld dat de vrijstelling van 10 pCt. voor de margarine een onhoudbare concur rentie is tegen den inlandschen boterhandel dat er naar middelen moet worden uitgezien, om 1°. den uitvoer van ons vee te bevorderen; 2°. zonder benadeeling der binnenlandsche industrie, den genoemden stuitenden toestand ten opzichte van het eigen rundvee op te heffen 3°. Om het rundvleesch, thans reeds als volksvoedsel te beschouwen, meer onder het bereik te brengen van alle klassen der maatschappij. Besluit dat het Dagelijksch Bestuur bij de Hooge Regeering en de beide Kamers zal requestreeren, om 1°. onze wetgeving op don invoor te herzien, opdat onze regeering niet meer machteloos sta tegenover de belemmering van den veeuitvoer 2°. den invoer van alle vleesch en vet en dergelijke te belasten met 10 pCt.; 3°. een uitvoerpremio toe te kennen voor margarine en bewerkte huiden 4°. den vleeschaccijns af te schaffen. De motie werd bij acclamatie aangenomen, met weg lating van de clausule over de uitvoerpremie op margarine. Er werd voorts een definitief bestuur benoemd. Voor zitter L. Bidder van der Sehueren te Zevenaar onder voorzitter A. baron van Dedem te Dalfsen le secretaris B. J. Hulshof, burgemeester van Didam2e secretaris Jos. Systermans te Heerlerheid penningmeester mr. H. T. 's Jacob te Lensden. Amsterdam. De zoo deerlijk verwonde persoon die vermoedelijk de oorzaak is van de ontploffing en brand in de Staalstraat is gevonden. Het is zekere Exter, op wien de politie reeds vermoeden had en toen Exterdie eerst thuis verpleegd werd, naar het zieken huis vervoerd werd kreeg de politie zekerheid. Exter is eerst kort geleden uit zijn preventieve hech tenis ontslagen waarin hij zich bevond als verdacht van brandstichting. Hierbij was eveneens een zekero van Dool betrokken geweest en ook deze bleek een oude bekende van de politie te zijn. Met Exter en ten Boek horst den kastelein uit de Staalstraat, had hij een aan tal jaren wegens het maken van valsche bankbiljetten te Leeuwarden gezeten Exter 10 van Dool 12 en ten Boekhorst 8 jaar. Ten Boekhorst werd op vrije voeten gelaten, doch met van Dool heeft de politie een betere vangst gedaan. Hoewel hij alle medeplichtigheid ontkent schijnt hij betrokken te zijn in deze zaak. Hij werd gearresteerd, toen hij op het punt stond op reis te gaan. Voor den commissaris verklaarde hij na eenige aarzeling dat hij geweten had dat Exter met wien hij geassocieerd is zoo zwaar gewond thuis lag. Verder bleek dat van Dool en ten Boekhorst elkaar kenden en den avond voor den brand samen in de herberg van ten Boekhorst waren geweest. Bovendien was van Dool bij Exter aan huis geweest twee dagen na den brand. De vrouw van Exter had hem toen verzocht de kleeren van haar man te wil len vernietigen, die gescheurd en vreeselijk bebloed waren. Hij bekende dat hij deze verbrand had. De vrouw van Exter heeit verklaard dat haar man in den nacht van 16 op 17 Mei was thuis gekomen met vreeselijk bebloede handen armen en gelaat, gescheurde kleeren en zonder hoed. Hij had nog de kracht gehad om met zijn misvormde vingers den sleutel uit zijn zak te halen de deur te openen en zich gedeeltelijk uit te kleeden. Zijn vrouw had hem daarbij echter moeten helpen ten slotte was Exter flauw gevallen. Op de vraag van zijn vrouw hoe hij zoo verwond was geraakt, kunnen volhouden. Hij had de oude vrouw, die zijn huishouden zoowat bestuurde, gevraagd om op te passen, en hij was gegaan met zijn kind aan de hand, zoo het heette om van verre iets van het feest te zienmaar toen het kind, aangetrokken door het gezang, hare hand uit die haars vaders had losgetrokken, en naar binnen was geslopen, toen hield hij het niet langer tegen, en nu, nu wist hij, dat zij daar binnen was en genoot, en en met die overtuiging viel er een lichtstraal ook in zijn door den strijd des levens verbitterd hart, waarin echter het beter gevoel nog niet was gestorven. Der barones echter was een schok door de leden gegaan, bij de ontdekking, dat ook hier hare macht te kort schoot. Ja, ze gevoelde het, Anna Waller had gezegevierd; haar geest zou voortaan hier heerschenzij, de eens zoo machtige, voor wie alles moest buigen, was niet meer dan eene figurante op het levenstooneel. »Breng mij naar mijne kamers, ik heb genoeg van het feest,'' sprak ze met trillende stem, en toen men daaraan had gehoor gegeven, luidde haar koel bescheid: »Ik wil alleen zijn, zeg aan mijn zoon dat ik hem onmiddelijk na het feest spreken moet." Toen baron Otto dien avond zijne moeder in hare kamer opzocht, vroeg zij hem: »Was het met je voor kennis, dat het kind van den weggejaagden pachter op het feest was?'' Waarom niet moederalle kinderen zijn immers genoodigd »Omdat ik dien man haat, omdat «Misschien haat hij ons ook moeder, althans hij had geweigerd hot kind te zenden, toch is het gekomen, en door onze meisjes ingehaald. Kinderen vragen naar geene veoten, mama. Hij, wiens geboorte wij vieren, heeft gezegd: »Wordt als de kinderen," zondt u dat willen omkeeren, en de kinderen dwingen, onverdraagzaam te worden als wjj »0 ik hoor het al, gij laat u influenceeren door uwe vrouw, zij heeft dit bewerkt, om mij te kwellen.'' (SLOT VOLGT.) had Exter geantwoord, dat hij bij een vriend was geweest te wiens huize een gasontploffing had plaats gehad. Uit 'Exter zelf was bij de ondervraging niets te krij gen. De temperatuur was gestegen en de lijder praatte niet dan wartaal. De wonden aan hoofd, borst en han den zijn zoo afzichtelijk dat men nog voor 't behoud van zijn levenbijna zeker voor dat van zijn beide armen vreest. De politie is steeds nog bezig met zoeken in het ver woeste perceel. In den kelder zijn gevonden gedeelten van een helsche machine. Gisteravond is de verdachte Exter die in het Wil- helmina-Gastbnis werd verpleegdaan de bij den brand bekomen wonden overleden. Naar aanleiding van verschillende onderzoekingen heeft de politie ten Boekhorst en diens huishoudster Zijtske Bijker na een streng verhoor in verzekerde bewaring genomen. In de Haarlemmer Houttuinen heeft eenige nachten geleden in een meubelwerkplaats een hevige brand plaats gehad waarvan de oorzaak nog niet bekend ismaar die groote consternatie veroorzaakte in de nabij gelegen stadskolonie van het Leger des Heilsalwaar 69 perso nen sliepen. In allerijl vluchtten zij uit hun toevluchts oord en werden in de nabijzijnde perceelen menschlievend opgenomen. Het glazen dak van het Leger des Heils werd door het vallende puin geheel verbrijzeld. De meu belwerkplaats was laag geassureerd. Het Leger des Heils volgens opgaven voor f 8000. Purmerend. Dr. W. Haverkamp, pred. bij de ned. herv. gemeente alhier, heeft het beroep naar Nijmegen aangenomen. Heerhugowaard. Den 26 heeft het polderbestuur bij openbare aanbesteding, de levering opgedragen van eikenhout aan de Wed Gras, Zaandam, voor f339; van grenen- en vurenhout aan P. N. M. Lafeber, Rijp, voor 1318; van teer aan M. de Wild, Alkmaar, voor f 12,30 de ton; aan denzelfde spijkers voor f93,70 en van met- selwaren aan C. de Wild, Alkmaar voor f241.40. De vereeniging ter bevordering van getrouw school bezoek hield den 25 hare algemeene vergadering, alwaar 28 leden waren opgekomen. Na de goedgekeurde rekening van den penningmeester en benoemingen van periodiek aftredende bestuursloden kwam aan de orde, de bespre king van een schoolfeest en het uitreiken van prijzen. Aan het schoolfeest kunnen 393 kinderen deelnemen en daarvan zullen 293 kinderen, die geen schoolverzuim hadden, bovendien nog een prijsje ter waarde van 45 cents ontvangen. Besloten is met die 393 kinderen op den 16 Juni een rijtoer naar Schoorl's duinen te maken en te Alkmaar te verpoozen. 't Zal een file van p. m. 80 rijtuigen worden en zooals een der sprekers opmerkte, is het te wenscbendat de kinderen minder last dan vroeger van eenige kwajongens bij de uitspanning van Houter te Alkmaar mogen hebben. Enkhuizen. Benoemd tot leeraar in natuur-, schei-, plant- en dierkunde alhier aan de H. B. S., de heer H. Schuitema, leeraar a/d Burgeravondschool te Groningen. Door heeren beheerders van het Snouck van Loo- zanfonds is aan acht en veertig ingezetenen dezer gemeente medegedeeld, dat aan hen een der woningen in het Snouck van Loozen-park is afgestaan tegen een huurprijs van f 1.50 per week. Niet minder dan negentig liefhebbers hadden eene woning aangevraagd. De woningen zijn den 5 Juli ter beschikking van de huurders en moeten den 17 Juli dier maand betrokken zijn. Schermerhorn. Aan de leden der vereeniging »Floralia" alhier zijn weder de bloemstekken uitgereikt. De stekken, elk 4 stuks, bestaan voor ditmaal uit: een geranium, blad-begonia, coleus en een aguratum. Het mond- en klauwzeer onder het vee breidt zich alhier meer en meer uit, maar is van goedaardigen aard. Een geval van tongblaar komt ook voor bij een kind van 2 jaar. Tot heemraad van het Waterschap de Wijde Wormer is herkozen de heer D. Jonker en als zoodanig gekozen de heer G. Davids (in de plaats van den heer P. van Twisk), die bedankt heeft. Zak-receptenboek. Van het zak-recepten boekje is eene herziene, veel ver meerderde uitgave verschenen, met alfabetisch register, nu evenals het Geneeskundig Jaarboek, in het formaat van een octavo schrijfboekje. Het bevat ruim 200 bladzijden, gebonden in een buigzaam linnen bandje, en kost f 1.75, en met wit papier doorschoten f2.25. Wlelerfeest te Utrecht. Het «Vreemdelingenverkeer'1, te Utrecht, beeft voor het wielrijdersfeest, dat den 2 Juni a.s. door de Afd. II van den A. N. W. B. daar ter stede wordt georganiseerd, drie fraaie kunstvoorwerpen uitgeloofd, die als prijzen zullen dienen voer den versierden en geïllumineerden avonatocht van Konwenhoven naar en door Utrecht. Bovendien loofde die Vereeniging een groote verguld zilveren medalje uit voor de Vereeniging, die het verst van Utrecht verwijderd is en met zes of meer leden aan den avondtocht deelneemt. Mond- en klauwzeer. Te Genemuiden heerscht het mond- en klauwzeer in zeer sterke mate. Op de Meente, algemeene weide voor ongeveer 600 runderen, zijn meer dan 200 aangetast. Uit Haarlemmermeer en u t Westwoud meldt men, dat het mond- en klauwzeer meer en meer toeneemt, over het geheel is do ziekte niet van kwaadaardigen aard. Op Texel daarentegen komt geen enkel geval van be smettelijke ziekte onder het vee voor, iets wat in jaren niet kon worden gezegd. 35öe STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 12e lijst, 26 Mei. De Stoomvaart-Maatschappij «Zeeland", die de ver binding met Engeland onderhoudt, via Vlissingen-Queens- borough heeft hare zomerdienstregeling in het licht ge geven in de Engelsche en Duitsche taaldie, evenals de uitgaaf in de Nederlandsche taal gratis op aanvrage verkrijgbaar is. TE1L1NG TAUT TASTE ROE DEREN. 25 Mei. Door den Notaris L. TOP te Bergen. No. 1. Huis waarin wordt uitgeoefend eene horlogema kersaffaire, noordz. Laatte Alkmaar, sectie A no. 581groot 17 c.a. Str. J. Muijs f 1295, Niet verhoogd. 2. Winkelhuis en erfnoordz. Laatte Alkmaar, sectie A, no. 575a, gr. 21 c.a. Str. J. Muijs1330, Verhoogd door denzelfde met 40, 3. Nieuw gebouwd huis en erf, Bergerhout, zuidz. Westerlaan te Alkmaar, sectie E, no. 1292, oostel. ged., groot ongev. 1 are. Str. J. Dik 1140, 4. Nieuw gebouwd huis en erfaldaar naast het vorige sectie E, no. 1292, westelijk gedeelte, groot ongev. 1 are. Str. J. Dik1135, 3 en 4 niet verhoogd. Perc. 1 en 2 geeomb., niet verhoogd. Perc. 3 en 4 gecomb., niet verhoogd. in het café «Central", te ALKMAAR, op Dinsdagen 22 Juni 1897, bij opbod en op 29 Juni 1897 bij afslag, telkens des namiddags 9 uurten overstaan van den aldaar gevesrigden notaris Mr. ADRIANUS PETRUS HEN DRIK DE LANGE, van: 1. Een MUIS, waarin zeilmakerij, met Erf en Steeg, aan de Voormeer on oen Pakhuis daarachter aan den Achterwezelte Alkmaar groot 4 aren 67 centiaren gedeeltelijk verhuurd aan A. de la Grangé voor f 5 per week, overigens onverhuurd, te veilen in twee perceelen en massa. 2. Een Erf, aan de Achterwezel, aldaar, groot 72 cen tiaren, onverhuurd. Inlichtingen worden gegeven ten kantore van voornoemden notaris. De COMMISSARIS DER KONINGIN in de provincie NOORDHOLLAND brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de dub bele draaibrug over het Noordhollandsch Kanaalaan de voormalige Frleselie poort te Alkmaar, wegens uit te voeren herstel lingen op 13 JUNI a.s. en volgende dagen voor het verkeer zal zijn GESLOTEN dat gedurende dien tijd in den overtocht van voetgan gers en lichte handwagens en desgevorderd ook van klein vee zal worden voorzien door, een hulppont, terwijl het verkeer van rij- en voertuigen over de nabij gelegen Schermervlotbrug aan de Bierkade aldaar kan plaats hebben. Haarlem 26 Mei 1897. De Commissaris der Koningin voornoemd VAN TIENHOVEN. HEDEN ZIE DE MONSTER ETALAGE. (WËGËWI §TËRFËËVAL) BIJ DE ACHTER DAM 9 IVo. 29, A li HM A AR, VAN Het BENEDEN-WINKELHUIS Nr. 39 aldaar Is tevens TE HUUR. Te huur wordt aangeboden, een kloine lieve Woning met Tnln, gelegen aan den straatweg BERGEN- EGMOND. Informatiën bij de firma MUIJS WAGENAAR en Co., Honttil, B. 2, Alk maar. TAN ALLE ZWOLLE.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 6