No. 65. Negen en Negentigste Jaargang. 1897. WOENSDAG 2 JUNI. Nationale Militie. Buitenland. FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1,— 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente A L K M AAR gelastkrachtens bekomen aanschrijving, de onderstaande hier wonendeof tot deze gemeente behoorende ver lofgangers, om zich tot bijwoning der oefeningen 's namiddags vóór 4 uren bij hun korps te vervoegen, als volgt 18 Juni 1897 Korps Pantserfort-Artillerie, lichting 1895, garnizoen Helder Jan van der Wissel, Jacobus Theodorus Driessen, Willem Bok, Jan Ploeger, Simon Kramer en Oornelis Adrianus de Boer. 2 Juli 1897, Korps Torpedisten, lichting 1894, garni zoen Helder Petrus Gerardns Janse. 20 Juli 1897, 4e Regiment Vesting-Artillerie lichting 1895, garnizoen Helder Johannes Franciscus Hendricus Schoenmaker, Ger- rit de Jong, Albert van Zanten, Simon Dik, Petrus Oornelis WeelCasper Lodewijk Oornelis de Boer, Willem Jonker, Roelof van der Pol, Bernardus Jo hannes Geels, Willem Hoek, Gerardus Ruis, Pieter Hop, Nicolaas Johannes van Vegten, Jan Noordstrand, Johannes Put, Nicolaas Abraham Godijn en Nicolaas Cornelis Dingerdis. De opgeroepenen hebben recht op vrij transport naar hun korps en daggeld, dat ter gemeente-secretarie tijdig moet worden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 31 Mei 1897. A. MACLAINE PONT. Fersoneele belasting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de ingeze tenen dezer gemeente dat de kohieren der personeele belasting, Nos. 1 en 2, dienstjaar 1897, door den ontvan ger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Alkmaar, den 29 Mei 1897. Het Ploofd van het Bestuur voornoemd, A. MACLAINE PONT. DUITSCHHAHID. Het schijnt thans meer dan tijd te zijn, dat de Regeering den, haar onlangs door de »Vos3. Ztg." gegeven xP8hd opvolgt en de wet op vereeniging en vergadering terugneemt. Gelijk wij in ons vorig nummer reeds meldden is het ontwerp wel is waar aangenomen (thans ook na de derde lezing) doch niet dan na zóó danig gesnoeid te zijn dat zelfs de rechterzijde zich over die aanneming niet verheugen kan. Neemt de regeering het ontwerp niet terug dan zal 't toch zeker in het Heerenhuis verworpen worden. EKGELAAD. In het Lagerhuis is het Zaterdag rumoerig geweest. Niet minder dan vier parlements- 19) Door Debora van de Velde. »Ge vergist u mamaAnna Waller heeft dit niet gedaaneerst toen zij vernam, dat Wouter geweigerd had, zijn kind aan het feest te laten deelnemen, heb ik van haar gehoord, wat de aanleiding was geweest dat u haar onwaardig had gekeurduwe kleindochters te leiden, en toen ook, heb ik haar voor het eerst de geschie denis van Helena toevertrouwd. Moeder, ik geloof, dat wij eene grooter schuld aan dien man hebben dan hij aan ons. Hij handelde niet eerlijk, dat is waar, toen hij buiten u om, den omgang van Helena met den beeld houwer bevorderde, doch hij begreep misschien niet eens, dat het ongepast was. U hebt hem, voor die daad, alles ontnomen en hem in ellende gestort, hij heeft er zijn geloof bij ingeboet en is een menschenhater geworden, acht u het dan niet geoorloofd, dat wij trachten, hem te behouden door hem het geloof in God en de menschen weer te geven En zouden wij dat niet het beste ver krijgen door althans zijn kind te beschermen en liefde te bewijzen Zwijgend hoorde de barones de woorden van haar zoon aan. In haar binnensto voerde zij een zwaren strijd, maar ze kon en wilde zich nog niet gewonnen geven. »Het zijn alle schoone theoriën," sprak ze, »doch ik vrees, dat ge er later berouw over zult gevoelen, als ge uwe dochters in aanraking brengt met zulke kinderen, en alle gevoel voor hun adelijken stamboom in haar doodt." »Ik hoop ze to leeren, moeder, wat de ware adel is, en als ze dat geleerd hebben, vrees ik de aanraking met kinderen uit het volk voor hen niet. O moeder, vergeef mij, dat ik daar over spreek, misschien zou onze Helena gelukkiger geworden zijn met den echtgenoot dien zij leden moesten op "bevel van den voorzitter de zaal ver laten wijl zij over Engelanas's verhouding tot Ierland zich op geheel ander terrein bewogendan de aard van het ter tafel gebrachte en het reglement van orde ver oorloofden. Uit Aden komen enkele berichten over de ontvangst van den baitengewonen Britschen gezant Rennel Rodd door den Negus van Abessynië. Het gezantschap was den 8 April uit Harrar vertrokkbn en kwam reeds twintig dagen later te Addis Abeba aan. Keizer Menelik ontving de Engeischeu zeer hartelijk er. wees hun woningen aan. Een paar dagen geleden werd door de Engelsche bla den medegedeeld dat de expeditie reeds weder op de terugreis is en den 27 Mei Harrar denkt te bereiken. De berichten omtrent den gezondheidstoestand in Engelsch-Indie luiden gunstiger. De sterfte te Bombay bedroeg 513waarvan voor- rekening van de pest komen 55. Te Poona overleden 40 inwoners waaronder 10 aan de pest. Vijftien nieuwe gevallen werden aangemeld. De commissie van onderzoek werd den 19 Mei van haar taak ontheven. VRAAfllllJH. In de Kamer interpelleerde Berry den 29 over de verantwoordelijkheid voor den brand in den Liefdadigheidsbazar. Vallé gispte de regeering over haar politieke onvoorzichtigheid, gelegen in het houden van een officieele kerkelijke plechtigheid. De minister Méline protesteerde tegen dit verwijt en haalt precedenten aan, met name den brand in de »Opéra Comique". De regeering aanvaardde vervolgens een discussie over de algemeene politiek, waarbij Goblet Méline verweet dat hij zich in de noodzakelijkheid gebracht heeft den vertegen woordiger te bedanken van een buiteulandsche mogend heid, die hij niet wil noemen (Keizer Wilhelm). De Kamer nam ten slotte een motie aan van het centrum, gesteund door de regeering, om over te gaan tot de orde van den dag zonder meer. Na beantwoording door Méline, die te velde trok tegen de interpellanten, werd een motie, waarin de verklaringen der regeering werden goedgekeurd, aan genomen met 298 tegen 231 stemmen. De hertog van Alempn wil uit smart over den droevigen dood van zijn gemalin in een klooster gaan. ©DIEDEAJLAIVD. Ofschoon de positie der konink lijke familie te Athene verre van benijdenswaardig is, schijnt 't toch niet zóó erg te zijn, als de laatste be richten deden vreezen het is trouwens, dank zij de strenge censuur, uiterst moeielijk, juiste mededeelingen uit Athene te seinen. Men vreest niet voor revolutionaire bewegingen, doch wel voor het voortwoekeren der strooptochten, nu de gevangenen in vele Grieksche steden zijn ontslagen. En daartegen treedt de regeering krachtig op, melde de officieele lezing. In Athene heerscht onrust en verwarring. Openlijk worden beschuldigingen uitgesproken van verraad. De een wijt den ongunstigen uitslag van den strijd aan de Ethnike Hetaria, de ander aan het leger, een derde aan den koning. De regeeriug is voornemens een enquête in te stellen. De officieren kunnen niet verdragen, dat liefhad, al was hij van eenvoudige afkomst, dan met dieD vagebond, die haar man geworden is, een edelman alleen in naam. Ik voor mjj, heb mij althans voorge nomen, dat zoo het later mocht blijken, dat mijne doch ters echte verdiensten stellen boven een adelijken naam, ik ze nooit tot het tegendeel zal dwingen. Doch laat ons nu dit onverkwikkelijk onderhoud staken, moeder, mijne inzichten verschillen nu eenmaal van de uweu hebt gemeend den goeden weg te bewandelen op uwe wijze, laat ons het op onze wijze doen. En nu goeden nacht, mama, ik geloof dat u vermoeid isik zal mevrouw van der Worp vragen, bij u te komen.'' Ja, wel was zij vermoeid, de oude barones, vermoeid, maar niet slechts van de overspanning van dien dag, maar ook van den strijd, die daar in haar binnenste ge streden werd. Zij, die vroeger nooit gevraagd had naar den wil van anderen, maar geëischt had, dat ieder voor haar boog, zij zag nu telkens hare macht afbrokkelen, en bij iedere poging om haar gezag te handhaven, zag zij zich meer en meer de teugels ontglippen, en wat het ergste daarbij was, zij kon aan niemand klagen, zelfs niet aan één, die rechtvaardig oordeelt. Als ze het be proefde, als ze zich stelde voor God, voor de rechtbank van haar geweten, dan verweet haar die inwendige stem, dat zij te veel zichzelf had gezocht dat zij, die geen liefde gezaaid had, ook geen liefde kon oogsten dat ze door haar trots en heerschzucht, het leven van hare dochter had verwoest, en dat haar zoon daaraan zijn geluk te dauken had, dat hij niet voor haar had gebogen, maar de inspraak van zijn hart had gevolgd. Ook van de liefde harer kleinkinderen, waarnaar ze eens had gehaakt, had ze zich beroofd door hare onverzoenlijkheid en gestrengheid; en toch was juist de verwijdering der gou vernante de oorzaak geworden van de kennismaking van haar zoon met dat meisje, en nam de door haar verstoo- tene nu de eerste plaats in, in het huis, waar zij onder geschikte geweest was. Zij, die het vroeger eene be schikking der Voorzienigheid genoemd had, dat de voor hare dochter bestemde brief van den beeldhouwer in hare handen kwam, vroeg nu zich zelf af, of ook dat het leger beschuldigd wordt. Zij zeggen dat het leger zijn plicht heeft gedaan, doch dat gebrek aan bevelheb bers en aan goede organisatie de oorzaak van alles is. Prins Konstantijn heeft zich, naar het «Journal'' ver neemt, de nederlaag bij Domokos en de berichten over den toestand in Athene zoo aangetrokken, dat hij zich wilde doodschietendit moest hem door adjudanten worden belet. De vredesonderhandelingen vorderen slechts zeer langzaam. De Grieksche regeering wil de zaak wel wat heel eenvoudig laten afloopen. In een uitvoerige nota bericht zij den mogendheden, dat het verlangen om oor logsschatting te heffen ongerechtvaardigd is, omdat niet Griekenland maar Turkije den oorlog begonnen is. Een grensregeling is volkomen onnoodig, daar door den oorlog bewezen is, dat de Grieksche stellingen aan de grens in geen enkel opzicht beter zijn dan de Turksche. Door de opheffing der capitulaties, zouden de Grieksche onderdanen in Turkije overgeleverd worden aan de willekeur der Porte. En eindelijk is de eisch om een uitleveringstrac- taat te sluiten, met het oog op de Turksche rechtspraak niet voor inwilliging vatbaar. Het schijnt, dat men te Athene rekent op Engelands steun, vandaar dit leuke optreden. ITAME. Acciarito, die een aanslag deed op het leven van koning Humbert, is tot levenslange galeistraf ver oordeeld. Toen het vonnis was uitgesproken riep hij uit »Leve de anarchie leve de sociale revolutie In hoeverre er een complot bestond, is onopgehelderd gebleven. De politie hield zich daarvan overtuigd, doch het is haar niet mogen gelukken, daaromtrent iets aan het licht te brengen. TCRHlIJE. De Porte heeft een nota aan de mogend heden gericht, waarin antwoord wordt gegeven op het memorandum van de gezanten en gevraagd wordt tus- schen beide te komen, opdat de schorsing der vijande lijkheden worde veranderd in een regelmatigen wapen stilstand. Hierna kan over den vrede onderhandeld worden. l<aatstc Berichten. De Vredesonderhandelingen. KONSTANTINOPEL, 31 Mei. In antwoord op de tweede mededeeling der gezanten van 29 Mei dringt de Porte aan op het sluiten van een wapenstilstand van 14 dagen, die hernieuwd zou kunnen worden, ingeval de vredesonder handelingen" voor het eindigen ervan niet tot een besluit hebben geleid. De Porte is in elk geval geneigd binnen den korst mogelijken tijd vrede te sluiten. Volgens berichten uit Athene is de Grieksche regeering. gereed een militairen wapenstilstand te sluiten. ROME, 31 Mei. In antwoord op een vraag van den socialistischen afgevaardigde Imbriani, verklaarde de minister van buitenlandsehe zakenmarkies Visconti Venosta, dat de samenwerking der mogendheden Europa heeft beveiligd, zoo niet voor het Grieksch-Turksch ge vaar, dan toch voor een Europeesch gevaar. Het is de nu door Gods hand, misschien zóó was beschikt Zij had altoos gemeend godsdienstig te zijn, omdat zij gehecht was aan vormen en leerstellingen, maar nu, waar was nu hare overgave Waarom kon zij niet berusten in wat zij te dragen had Waarom niet Omdat zij slechts geofferd had aan het eigen Ikomdat zij, in den naam van den Allerhoogste, hard was geweest voor hare on- derhoorigen, wreed, voor wie aanspraak hadden op hare liefdeja, daarom vooral, zoo sprak die inwendige stem, had ze zich beroofd van den zegen, eene beminde en ge vierde grootmoeder te ziju Het was niet voor het eerst, dat die stem haar dit verwijt toefluisterde, maar zij had hem altijd het zwijgen opgelegd, zij had hem nooit willen verstaan, zooals nu »te laat Neen, te laat was het toch niet. Den volgenden morgen voelde de barones, na een doorwaakten nacht, zich te zwak en ongesteld om haar legerstede te verlaten. Op de mededeeling daarvan, door mevrouw van der Worp, liet Otto dokter ter Heide uit de stad ontbieden. Deze gaf, na een paar bezoeken te kennen, dat hij geloofde, dat de oude dame aan verval van krachten leed, en hij hoopte, dat zij nog een paar maanden leven zou. Hij achtte het noodig, de kranke dat voorzichtig mede te deelen, voor het geval, dat zij nog eenige beschikkingen wilde maken. Aan mevrouw van der Worp, die veel takt bezat, werd die pijnlijke taak opgedragen. Kalmer dan men verwacht had, werd die mededeeling ontvangen «Het is goed," was het met zwakke stem gegeven antwoord: «Ik heb lang genoeg geleefd. Mijn heengaan zal geen groote leegte achterlaten ik dank God echter, dat hij mij niet plotseling heeft weggenomen, maar mij nog tijd geeft om mij voor te bereiden, ik heb nog en kele dingen te herstellen, éér mijn taak hier volbracht is." En, dat het haar ernst was met die betuiging, dat toonde zij. In het aangezicht van den dood gevoelde ze de waarheid, dat een adelijke naam en titel geen eigen lijke waarde hebben, en wij allen, rijk of arm, hoog of laag geplaatst, klein zijn tegenover die groote onbekende Macht, waarvan wij aihangen, en dat gevoel verdrong

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1