Nederland. bedoeling der mogendheden om in het belang van den vrede matiging der vredesvoorwaarden en een duurzame pacificatie van Kreta te verkrijgen. Antl-Dlenstvervangingbond. Te Haarlem is eene provinciale afdeeling van den Anti-Dienstvervangingbond opgericht. Het doel van den Bond is bet verkrijgen der afschaf fing van het stelsel van dienstvervanging alzoo invoe ring van den persoonlijken dienstook voor hen die ge noeg bemiddeld zijn om hun grondwettigen militairen plicht door anderen te doen vervullen. Dat bij eene nieuwe regeling onzer levende strijdkrach ten die niet meer lang zal mogen uitblijven de per soonlijke dienst als grondslag zal worden aangenomen hopen en verwachten zeer velen overtuigd dat de in voering van dit beginsel niet alleen uit een militair maar ook uit een sociaal en nationaal oogpunt beschouwd, onmisbaar mag heeten. Te meer mogen in deze thans goede verwachtingen gekoesterd worden, nu met de uit breiding van het kiesrecht tienduizenden nieuwe kiezers tot de stembus geroepen zullen worden, die zooals de hoogleeraar dr. Louter voor eenigen tijd schreef, »tot dus verre alleen de werkelijk dienstplichtigen waren omdat hun de middelen ontbraken den dienstplicht voor geld af te koopen." Hoewel het beginsel van den persoonlijken dienst in alle standen en onder alle partijen tal van voorstanders heeft en persoonlijke vervulling van den dienstplicht in onderscheidene politieke programma's van den laatsten tijd is opgenomen vindt het toch ook nog vele tegen standers. Wil het beoogde doel dus bereikt kunnen wor den dan is het noodzakelijk, dat allen, die vóór het beginsel zijn, zich bij den Bond aansluiten om ook door hun aantal aan de pogingen van het Hoofdbestuur kracht bij te zetten. Zij die wonende in de provincie Noordholland en 18 jaren oud zijnde, tot de provinciale afdeeling wen- chen toe te treden, zenden daarvan bericht aan het be tuur te Haarlem met opgaaf van het bedrag der jaar- ijksche contributie. De contributie is voor begunstigers f 1 of f 10 voor eens voor leden minstens f 0,25 's jaars. Begunstigers en leden hebben geheel dezelfde rechten. Waar 15 personen zich in eene gemeente vereenigen kan eene onder-afdeeling worden opgericht. Onderafdeelingen staan in alle opzichten in directe ver binding tot de provinciale afdeeling. Muziekfeest te lonkhuizen. De Noordnederlandsche Muziekbond van Harmonie en Fanfarekorpsen vierde den 27 te Enkhuizen zijn derde muziekfeest, waaraan werd deelgenomen door »Concordia" van Beets, directeur de heer 0. F. Anderson; het Stede lijk muziekkorps der dd. Schutterij te Enkhuizen, luite nant-kapelmeester de heer Carl. J. Th. Franke; Aurora" van Koedijk, directeur de heer P. Bijhouwer en Harmonie" van Wieringen directeur de heer C. Rijkeboer. Fraai weder begunstigde het feest. Uit vele huizen stak de driekleur. De verschillende muziekkorpsen werden op gewacht in het hotel »Die Porte von Cleve" vanwaar zij zich in optocht naar het feestterrein begaven, waar allen welkom werden geheeten door den voorzitter van den bond den heer C. Rijkeboer. Aan den wedstrijd werd deelgenomen door de korpsen •Aurora" van Koedijk en het sted. schutterij-muziekkorps van Enkhuizen. Laatstgenoemd korps verwierf den eersten prijs. Aan den wedstrijd voor zanggezelschappen (gemengde koren) uit het platteland van West-Friesland werd deel genomen door »Oefening kweekt kunst" van Hem, direc teur de heer 6. Mars; »Thalia" van Hoogkarspel, direc teur de heer G. W. Frese; »Nut en Genoegen" van West woud directeur de heer M. Mantel, en Jacob Kwast" van Wognum directeur de heer W. Saai. Voor dezen wedstrijd waren door het Sted. Schutterij muziekkorps van Enkhuizen een verguld zilveren en een zilv. medaille uitgeloofd. De jury bestond uit de heeren J. H. Bekker, van Gro- de bitterheid en haatdragendheid, en wekte de behoefte, om nog goed te maken wat zij kon, ook ten opzichte van Meindert Wouters. Wel kostte het haar nog een zwaren strijd, maar na een ernstig onderhoud met den predikant, van wien ze eerst wel afkeerig was, maar dien zij, bij zijn telkens betoonde belangstelling, zich toch bereid verklaard had te ontvangen, en wiens bezadigde en bemoedigende toe spraak den weg naar haar hart vond, gaf zij hare be geerte te kennen, haar vijand, den weggejaagden pachter, vóór haar dood, nog te spreken. Deze toonde zich wel niet terstond bereid bij haar te komen, maar het was ook alweder de predikant, die den man al meermalen had bezocht, die daar de overwinning behaalde: Meindert Wouters kwam. Veel werd daar bij dit bezoek niet gesproken, doch het groote woord •Ik ben te hard voor je geweest, het spijt mij, vooral ook om uwe vrouw en uw kind," trof een gevoelige snaar in het hart van den verbitterden man, die begreep, hoe zwaar die bekentenis zijne vroegere gebiedster moest vallen, en gaf hem woorden van verzoening op de lippen, die bewezen dat deze man nog niet zonder God in de wereld was. O, die laatste weken! Hoeveel werd daarin nog geleerd door die oude vrouw, wier lichaamskrachten dagelijks minder werden, maar wier geestesleven nu eerst recht was ontwaakt. Hoezeer leerde zij de gade haars zoons waardeeren, die van geen vreemde verpleegster wilde weten, maar met mevrouw van der Worp de zorg voor de zieke deelde, en toch daarbij het toezicht op de huis houding en de kinderen niet verwaarloosde. Hoe merkte zij het op, dat de dienstboden zich allen beijverden om hun jonge mevrouw te dienen, die hun nooit iets beval, maar altijd alles verzocht. Welk een geluk zag zij schitteren in de oogen van haar zoon, als hij zijne blikken op zijne gade liet rusten, hoe ordentelijk gedroegen zich hare kleinkinderen, als zij in de ziekekamer werden toegelaten. Was dat dan geluk Nederig, vriendelijk, weldoende rond te gaan, vrede en vreugde rondom zich te verspreiden, zonder heersebzucht ningen, J. F. Schweiusberg van Nijmegen en Carl. J. Th. Franke van Amsterdam. Den eersten prijsverguld zilveren medaille verwierf •Jacob Kwast" van Wognum en den tweeden prijs zil veren medaille »Thalia" van Hoogkarspel. De op Tweeden Pinksterdag te Velsen te houden openluchtmeeting door den Ned.Christ. Geheelonthouders- bond zal geopend worden met een rede door den voor zitter, den Heer G. Velthuijsen Sr., te Haarlem, waarna door 18 sprekers uit verschillende plaatsen het woord zal worden gevoerd. Daaronder zijn ook de Heer Von Aken, zendeling in Afrika, en twee dames uit Amster dam. Drie muziekkorpsen uit Kampen, Hoorn en Amster dam en twee zangvereenigingen •Excelsior," van Haarlem, en Sluit Schiedam," van Amsterdam zul len daarbij hun medewerking verleenen. Texel. Den 27 zijn in 4 stoombooten en 9 tjalken vanhier naar de Leidsche markt verzenden 7595 lam meren. Totaal der verzending van 15-27 Mei 12560. Barslngerhorn. De ansjovisvangst is de laatste dagen te Kolhorn veel verminderd; daarentegen wordt nu veel meer geep gevangen. De prijs der geep is echter ver f30 tot f3 per tal gedaald, zoodat deze vischthans beter aan rookers alhier kan worden verkocht, dan dat ze naar Nienwediep wordt vervoerd. Het resultaat der vergaderingde vorige week te Kolhorn gehouden is nu toch, dat werkelijk eene kiesvereeniging tot stand kwam. Bij de 8 heeren van wie deze bijeenkomst uitging, voegden zich nog 12 personen, aanvankelijk dus 20 leden der protectie toege daan. De jaarlijksche contributie werd op slechts 25 ets. gesteld. In aanmerking genomen dat dus elke arbeider deswege zou kunnen toetreden, is het succes gering te noemen. Het Kerkschip. Eerlang zal de dienst des Woords op het Kerkschip een aanvang nemen. Den lOen Juni a.s. gaat ds. L. v. d. Valk van Scheve- ningen naar Lerwick (Schotland) om op de daar liggende Hollandsche haringbuizen tijdelijk het dienstwerk te aan vaarden. Omstreeks dien tijd begint de haringvangst en trekken onze visschers naar de Schotsche kusten. Ds. v. d. Valk, die voor deze zaak reeds zooveel ijver toonde zal voorloopig voorganger zijn, totdat later alles geregeld kan worden en door vaste aanstelling in den dienst der Woords voorzien wordt. Medemblik. Den 24 had op zee een treurig ongeval plaats. De schippers Js. M. en M. B., de laatste met zijn zoon van 14 jaar, allen uit Zwartsluis, waren met hun boot uitgegaan om de ansjovisnetten in te halen. Of de boot voor het vast liggen te zware ballast in had, of hoe ook, de boot werd lek en zonk. Schipper M. was terstond weg, maar B. wist zich lan gen tijd met zijn zoon aan de mast te klemmen, tot de krachten zijn zoon begaven en deze in zijn armen stierf. Schipper Onverwacht uit Hoorn bemerkte eindelijk het ongeval en wist nog tijdig B. te redden. De lijken der verongelukten zijn nog niet gevonden. De verongelukte schipper laat eene weduwe met vijf kinderen achter. De handelaar C. Baas, te ktrootebreek. verzond do eerste meirapen, welke reeds mooi van st.uk waren. Eerstdaags kan men de eerste zendingen van de nieuwe aardappelen verwachten. Zaandam. Naar men verneemt, zal door een vereeniging van vier heeren van Wormerveer de voormalige kunstboterfabriek alhier ingericht worden tot een cacao fabriek. Dit zal de eerste onderneming van dien aard te Zaandam zjjn. Wcstfriesclie Kanaalvereenlgfng. De Westfriesche Kanaalvereeniging hield 29 Mei hare gewone jaarvergadering te Schagen. Uit de ver slagen bleek, dat het aantal leden thans 112 bedraagt, benevens 3 polders, 9 gemeenten en 2 corporaties, die jaarlijks bijdragen. Als bestuursleden werden herkozen de hh. K. Bree- baart Sr., lid der P. S., Winkel, T. Koomen, Kolhorn, S. Berman, burgem. van Schagen en N. Sluis, lid van den Raad van Enkhuizen. En er was nog iets, dat zij leerde in die laatste weken, dat zij daar zoo nederlag. Zij leerde ook, dat vroomheid en Christenzin niet afhankelijk zijn van het aannemen van leerstellingen, maar dat zij eene zaak zijn van hart en leven. Immers, ook de vrijzinnige predikant, dien zij zoo veroordeeld had, bleek bij nadere kennismaking een waarlijk ernstig en godsdienstig man te zjjn, die de waarheid liefhad, en den moed bezat, daarvoor uit te komen, ja, die ook niet schroomde haar te wijzen op, wat haar ontbroken had. Ja, zij erkende ook, dat het waar was, wat bij zeide Dat de mensch de macht niet had, om den stroom des tijds te keeren dat de waarheid haar triumftocht voortzet over de aarde, ondanks den tegenstand van wie stil willen blijven staan bij het oude - maar dat het eeuwigblijvende liefde is, die alles over wint; en, toen het oogenblik was gekomen, dat de laatste kracht was gesloopt, en de barones scheiden moest van het leven, toen ging ze heen, in vrede met wie haar het naaste waren geweest, en in de overtuiging, dat, al had ze zich de macht voelen ontzinken, ze toch iets gewonnen had, namelijk ditVerzoend te zijn met haar God, en met de menschen. Ja, waarlijk, nu liet haar dood toch eene leegte achter. Schoon niet bepaald betreurd, werd ze toch in liefde gedacht. Maar vrede en geluk woonden ook op Olmhof, nu de geest van Anna Waller er heerschte. Eén van ziel en één van zin met haar edelen echtgenoot, werd ze geëerd, niet slechts in huis, maar ook in den omtrek, en wel allereerst bij de pachters en hunne gezinnen. Het geluk van hunne onderhoorigen te bevorderen, was dan ook het streven van landheer en landvrouw, een streven, waarin ze medewerking ondervonden bij die onderhoorigen zelf. En toen, omtrent een jaar na den, dood der barones, Anna moeder werd van een zoon, toen was daar groote vreugde, niet alleen in den huiselijken kring, ma ar bij allen, dio belang stelden in het geluk van dit echtpaar, een geluk, niet gebouwd op heersch- zucht en trots, maar op een vaster fundament, de liefde. EINDE. Aan de plannen der vereeniging ter verbetering der vaarwaters SchagenKolhorn SchagenLangedijk en SchagenNoordholl. kanaal kan, wegens verschillende omstandigheden vooralsnog geen begin van uitvoering gegeven worden. Benoemd tot heemraad van den polder Oost- zaan, de heer J. Leguit Jr. Gekozen, in plaats van wijlen den heer J. Wit kamp, tot voorzitter der banne Jisp de heer K. Korver en in diens plaats tot lid van het Bansbestuur de heer F. Wezel. Haarlem. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben bepaald, dat de verkiezing der aan het kies district Haarlem nieuw toegevoegde leden der Prov. Staten zal plaats hebben op Maandag 12 Juli 1897 en de stemming en herstemming zoo noodig resp. op Vrijdag 23 Juli en Vrijdag 6 Augustus d.a.v. Hen Helder. Het op Texel gestrande en later alhier binnengebrachte Engelsche schip »Mary B. Mitchell" is binnendoor naar Amsterdam gesleept om te dokken en daarna naar Engeland te worden vervoerd om te repareeren. Twee tjalken liggen gereed om de lading leien te laden en naar Hamburg te vervoeren. It oil en veilingen. De opneemdagen van de bolgewassen, die op de groene veiling dit jaar werden gekocht, zijn door de verschillende directeuren vastgesteld als volgt Voor de veilingen van de heeren van Noort en de Langen, op 9, 14, 17, 20, 28 Juni5 12, 19, 26 Juli en 2 Augustus. Voor de veilingen van de heeren H. Burger Co., 2, 9, 16, 23, 30 Juni en 7 Juli. Voor de veilingen van de heeren Roozenbroek en van der Ploeg te Heemskerk 4, 9, 16, 23 en 30 Juni. Verkiezingen. Landsmeer. Door den Christelijk-historischen Kiezersbond in het district Zaandam is candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer mr. H. Verkouteren, advocaat en procureur te Amsterdam, die deze candida- tuur heeft aanvaard. De Centrale antirevolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje" te Beverwijk heeft candidaat ge steld den heer P. Vermeulen te Velsen, hoofd der chr. school aldaar. Ds. Bax te Zaandam heeft te Beverwijk een eandi- datuur aangenomen tegenover den heer Tak van Poortvliet. Door kiezers van democratische richting te Enk huizen is candidaat gesteld de heer P. Nolting. Texel. Den 28 trad de heer A. P. Staalman, lid der tweede kamer, als spreker op voor de kiezers te De Cocksdorp in Eierland. De zaal was eivol. Spreker deed belijdenis van zijn beginselen hij was anti-revolu tionair, steunende op den alouden bijbel. Zijne toespraak was gekleed in den vorm van een gezellig koffiehuispraatje, waarin niet zelden tegen de regelen onzer nederlandsche taal werd gezondigd. Spreker vroeg waarom men tegen over hem een candidaat, een oud-minister, den heer Lely, had gesteld, en tevens of hij, gedurende den tijd, dat hij kamerlid was, niet getoond had de belangen des volks te behartigen, door te wijzen op verkeerdheden, bij de marine ingeslopen, door te trachten de zaakKievits tot helderheid te brengen, enz. Doch hij vergat er bij te voegen, dat het district Helder altijd beslist liberaal was geweest en dus thans, nu de gelegenheid bestaat, ook moest trachten dat liberale beginsel in de kamer te doen vertegenwoordigen. Hjj toonde vervolgens een voorstander te zijn van de oplossing van het woningvraagstuk, daar als gevolg van de slechte behuizing, te Amsterdam in één enkele steeg niet minder^dan 97 onechte kinderen werden aangetroffen. Ook op het platteland in Friesland waren de woningen voor den geringen stand in zulk een elleudigen toestand, dat ze meer op varkenskotten, dan op menschelijke ver blijfplaatsen geleken. Wat de arbeidswetgeving betreft, dienden er bescher mende wetten tot stand to komener moest gewaakt worden tegen overmatigen arbeid, tegen nacht- en zon- dagsarbeid. Nadere regeling van 't pachtcontraet, ten behoeve van den noodlijdenden landbouwer, was een gebiedende eisch des tijds. Van leerplicht was spreker een tegenstander hierdoor zou te veel dwang aan de ouders worden opgelegd. De openbare school kon almede geen genade vinden in zijne oogen. Protectie, invoering van beschermende rechten waren noodzakelijk nu het buitenland beschermende maatregelen nam, moest ook Nederland daartoe overgaan in Friesland en elders liggen de landerijen gedeeltelijk braak en worden 112.900 personen bedeeld, d. i. ongeveer 30 °/0 der totale bevolking. De droogmaking der Zuiderzee eindelijk was een onding. 't Program van den heer Staalman, dat gedeeltolijk overeenstemde met dat van den candidaat der liberalen, verschilde echter in drie opzichten hiervanleerplicht, protectie, droogmaking der Zuiderzee. Veel werd in sprekers rede gelaakt (toestanden, per sonen, ministers, kamerleden)veel werd in een bespot telijk daglicht gesteld, zonder iets beters in de plaats te geven. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren P. Deuzeman en K. van 't Veer, hoofden van openbare scholen te De Cocksdorp en Eierland. De eerste voerde aan, dat de heer Staalman beweerd had, dat 97 °/0 der lotelingen konden lezen en schrijven, doch men moest niet vragen hoe: 't gelezene wordt niet be grepen het geschrevene'zondigt tegen de eerste regelen van taal on stijl en waar wij thans (wij zijn in 't laatst der 19e eeuw) een kamerlid, als de heer Staalman is, zien optreden, dat niet in staat is, onze werkwoorden naar den eisch der vervoeging in zijne rede te gebruiken, daar moest een lans voor leerplicht gebroken worden. Wat vervolgens het protectie-vraagstuk betrot, de heer Staalman moest niet vergeten, dat de voordeelen van be schermende rechten komen in handen van de groote land eigenaars, daar een recht van f 2 per H.L. graan zal maken, dat het mindere volk duur brood zal eten. Den kiezers werd daarom met nadruk aanbevolen den liberalen candidaat te stemmen. Ten slotte betoogde de heer Deuzeman, dat de droog making der Zuiderzee een werkverschaffing op groote schaal was, ter wering van nooden bd ellenden onder 't volk. De bodem bestaat voor 4/s uit vruchtbare klei en kan misschen een millioen menschen herbergen.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2