Buitenland. Nederland. Stadsberichten. 5e klasse, 14e lijst, 1 Juni. No. 18589 f 10000No. 10555 t 2000 No. 12176 f 1000; Ns. 25, 3037, 3152, 8290 en 10709 f 400 Ns. 736, 803, 1141, 7841, 19123 en 19839 f 200 Ns. 1292, 2692, 4079, 10315, 13439, 13565, 13782, 15329, 15772, 16750, 17113 en 18798 f 100. 5e klasse, 15e lijst, 2 Juni. Ns. 1005, 6310, 7759, 8458, 8860, 10043, 11266 en 17402 1000; Ns. 10224, 14628 en 17373 400; Ns. 3302 7337 en 13227 J 200; Ns. 2593, 6451, 8818, 8829, 13976 en 17487 100. van politiezorg. Juist. Maar hoe vraag ik weer. Welke regeling wenscht de Unie Wij weten het niet. Wat zijn deze woorden dus anders dan ijdele klanken Aan een dergelijke vertooning doe ik niet mee. Samenwerking van alle armbesturen zegt het program, doch hoe zal men die verkrijgen en wat te doen als een armbestuur onwillig is, ik begrijp het niet en de meesten begrijpen het niet. Voorschriften omtrent arbeidstijd worden door de over heid als werkgeefster reeds gegeven. Omtrent de wensche- lijkheid van voorschriften omtrent het loon loopen de gevoelens zeer uiteen. Met den heer Pierson acht ik daarom den in het program gestelden eisch ongerecht vaardigd, Van leerplicht ben ik, zoolang mij heugt, een voorstander geweest, doch een algemeene instemming heeft geen waarde. Als het hierop moet uitloopen, dat de nalatige ouders moeten veroordeeld worden tot boete of hechtenis, dan maak ik overwegend bezwaar. Tegen een betere regeling der onderwijzerstractementen zal wel niemand bezwaar hebben. Ik allerminst. Wat ik lees over het vakonderwijs en de practische richting in het onderwijs is mij als uit het hart gegrepen Ons volk heeft behoefte aan oefening van oog en hand. Ambachtsonderwijscursussen voor landbouwonderwijs in die richting is men bezig en ga men voort. oor de meisjes vooral practisch onderwijs in handwerken kookscholen en huishoudscholen en daarnaast als in Engeland rondreizende onderwijzeressen, die op eenvoudige aanschouwelijke wijze onderricht geven in koken en huishouding. Ofschoon de tijd dringtmoot ik nog oven bij het onderwijs stilstaan naar aanleiding van een briefdien ik ontving van de afd. Alkmaar en omstreken van den Bond van Ned. Onderwijzers. Ik kan de daarin gestelde vragen niet uitvoerig behandelen daar zij zich meer buiten de algemeene politiek bewegen. Wat o. a. aan gaat de vrijheid van den onderwijzer buiten de school dit standpunt houd ik vast, dat die vrijheid niet is on beperkt. De onderwijzer moet zich getroosten als ieder ambtenaar, dat hij dient te zorgen, dat door zijn woorden en gedrag buiten de school niet schade worde gedaan aan zijn geschiktheid, aan zijn onderwijs. Aan de onderwijzers zon ik zelfs een nog iets hoogeren eisch stellen dan aan een ander ambtenaar opdat de ouders hnn vertrouwen aan hen kunnen schenken omdat zij de opvoeders van hunne kinderen zijn. Waar de grens is te trekken is niet gemakkelijk te zeggen ieder geval dient op zich zelf te worden beoordeeld. Aangaande de meerdere zelfstandigheid van den klassenonderwijzer zon ik dit willen zeggen Er zijn vele scholen waar ze goed is doch hoe een wetsbepaling te maken? Overleg tusschen hoofd en personeel is wenschelijk. Vergaderingen van de onderwijzers met het hoofd zijn nuttigmaar het hoofd der school blijft de verantwoordelijke persoon hij heeft te beslissen. Hierbij moet ik de beantwoording laten. Behartiging van het lot van verwaarloosde kinderen waar noodig opheffing van het onderlijk gezag en ver betering van den rechtstoestand der vrouw. In dit opzicht heb ik bewezen van welken geest ik ben. Een wetsontwerp is ingediendwaarbij belangrijke wijzigingen in deze richting zijn voorgesteld. In den regel volkomen gelijkstelling van man en vrouw als ouders en in familieraden, de vrouw ook bevoegd voogdos te zijn over kindereu van anderenontzetting uit de ouderlijke macht of de voogdij mogelijk gemaaktook ontheffing op eigen verzoek als een ander gereed staat ten genoegen van den rechter de verzorging en opvoeding der kinderen op zich te nemen, opdracht der voogdij aan stichtingen en vereenigicgen, ziedaar de hoofdzaken van het ontwerp. Met ingenomenheid heb ik medegewerkt om het wets ontwerp van den heer Hartogh, dat reeds eenige verbe tering aanbrengt in den rechtstoestand der gehuwde vrouw, wet te doeu worden. De gewijzigde wet op de Rijkspostspaarbank heeft ook reeds een belangrijken stap in die richting gedaan door hetgeen de vrouw zelve op de spaarbank brengt te harer beschikking te stellen onverschillig of zij in gemeenschap van goederen is gehuwd of niet. Yoor de kamers van ar hp id is ook aan de vrouwen het kiesrecht toegekend en kunnen ook zij tot leden dier kamers en scheidsrechters benoemd worden. In hoeverre onze wetsbepalingdie het onderzoek naar het vaderschap verbiedt, gewijzigd behoort te worden, is in onderzoekvereenvoudiging van de procedure bij de kantongerechten in verband met betaling van geld boeten wordt voorbereid. Wat dobietrechten en indirecte heffingen op voorwerpen of verteeringen van weelde betreft, deze lachen mij aller minst toe. Wij hebben een bedrijfsbelasting, men legge er als debietrecht geen soort van patentbelasting boven op. Het verwondert mij dat dit puut op het program voorkomt. Van persoonlijke dienstplicht ben ik een bekend voorstander, men weet hoe iir heb gehandeld bij de behandeling van de wet-Bergansins, die helaas! gevallen is. Eindelijk de landbouw. Geen beschermende rech ten. Daarvoor zou mon mijn stem niet krijgen. Ver betering van gemeenschapswegenziet om Uziet de tramwegen, die met staatshulp zijn aangelegd. Dit ministerie heeft zich hierin niet onbetuigd gelaten. Van het landbouwonderwijs mag ik hetzelfde zeggen. Acht men het wenschelijk de landbouwbelangen bij één ministerie samen te trekken men zal in mij geen tegenstander ontmoeten en had indertijd de Kamer het advies van mij en anderen gevolgdhet is niet onwaar schijnlijk dat de jachtwet reeds gewijzigd zou zijn. En hiermede heb ik volbracht, wat ik mij had voor genomen. Ik heb mijne meening omtrent de belangrijkste zaken medegedeeld en zooveel de tijd toeliet zoo duidelijk ontvouwd als mij mogelijk was. Ik wensoh niet beoor deeld te worden naar geruchten of praatjes en valsche gevolgtrekkingen, ook niet wat deze of gene, dien men een geestverwant van mij gelieft te noemen van mij heeft gezegd, maar naar mijn eigen woorden en daden. En nu, liberale kiezers, blijft niet weg van de stembus, stemt, groote belangen staan op het spel, laat niet door weg te blijven de overwinning aan de tegenpartij. En gij vooral, nieuwe kiezers, toont, dat gy het kiesrecht op prijs stelt en logenstraft hen, die beweren, dat het u aan belangstelling ontbreekt. Stemt naar eigen overtuiging op Mr. Fokker of mij, maar als het tot herstemming komt tusschen een van ons beiden en een anti-liberaal, laat dan nw voorkeur voor den Unieman of hem, die beden tot u sprak, verdwijnen, komt even trouw op en vergeet niet, dat wij in hoofdzaak tot dezelfde famill6 bebooren. Al geeft men ons andere voornamen, naar mijne overtuiging ongepaste en leelijke, vergeet nooit dat onze gemeenschappelijke familienaam is liberaal! Hiermede besloot Mr. van der Kaay zijn rede, die herhaaldelijk door applaus werd onderbroken. Met een woord van dank, en den wensch dat de kiezers aan hem de overwinning zonden bezorgen en de kies- vereenigingen dus geen échec zouden lijden sloot de voorzitter de vergadering. BGIitflK. Gelijk men zich herinneren zal, heeft een Deensche zendeling, Sjöblom, eenigen tijd geleden de oude klachten over verregaande wreedheden, die door de regeering in het Congo gebied begaan of gedold zon den worden, opnieuw doen hooren. Baron Dhanis, de gouverneur-generaal, heeft deze be schuldigingen in een uitgebreid schrijven aan de „Times op alle puuten weerlegd. Dat er af en toe wreedheden gepleegd worden, is niet te ontkennen, doch steeds worden de schuldigen gestreng gestraft. Deze weerlegging, die jnist samenvalt met de gun stige rapporten (in ons vorig nummer vermeld) omtrent de spoorwegen aan de Congo, maakt in België een zeer goeden indruk. BUITSCHIiAWD. De liberale bladen zijn niet bijster tevreden over de aanneming, zij 't ook in zeer ge- wijzigden vorm, van de vereenigingswet. Wat toch rs het geval Het Heerenhnis heeft in Pruisen het recht het door den Landdag gewijzigde ontwerp, wederom in zijne oorspronkelijken vorm te herstellen en ten tweeden male door den Landdag te doen behandelen. Hierop nu hebbon de conservatieven hnn hoop gevestigd, en niet ten onrechte, zegt de »Nat. Zeitg.'' »Men rekent er op, door invloeden van verschillende soort, van boven af en uit de kiescolleges, een aantal nationaal-liberale afgevaardigden van meening te doen veranderen, en daardoor het lot van het ontwerp te ver anderen, naar den geest der regeering. De leiders der nat.-liberale partij zijn overtuigd, dat zulk een berekening falen moet, en dat het votum bij een volgende behan deling niet anders kan uitvallen dan bij de 2e en 3e lezing. Het is thans hnn taak te zorgen, dat die over tuiging de juiste blijkt." ENGEE AND. De werkstaking der hoefsmeden van de Londensche spoorweg-, tram- en omnibus-maatschap pijen is geëindigd. De meeste werklieden hebben den arbeid hervat op de door de patroons aangeboden voor waarden. Hoewel de staking slechts drie weken heeft geduurd, heeft zij der vakvereeniging 3000 gekost. De Britsobe offieieron van het Egyptische leger die met verlof in Engeland zijn, hebben het bevel gekregen om in het laatst van Juni naar hnn garnizoenen terng te keeren ten einde gereed te zijn voor de expeditie naar Soedan. Ook de Khalifa maakt zich tot den strijd gereed. Hij heeft 16000 kameelen te Omdnrman bijeengebracht. Omstreeks het midden van Jnni zal te Omdurman door het opperhoofd der Dervischen een grooten krijgs raad worden belegd, waar zal worden vastgesteld of het leger tegen de Engelsche troepen zal oprukken of te Om durman hun aanval zal afwachten. Men schijnt van den Khalifa een krachtigen tegenstand te kunnen verwachten. GR1EKENEAN®. De wapenstilstand is voor ee nigen tijd verlengd. De gezanten hebben heel wat nota's en circulaires aan de Porte moeten overhandigen, voor zij een beslist antwoord konden krijgen. Zij wilden, dat de wapenstilstand voor een onbepaalden tijd zou verlengd worden. Maar daar wilde de Porte niets van weten. Hoogstens voor veertien dagen wil de sultan thans den wapenstilstand verlengen doch onder- de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de Grieksche opperbe velhebber in het Turksche kamp bij Domokos komt, om de voorwaarden van den wapenstilstand te onderteekenen. Intusschen schijnen de Turken nog volstrekt niet voor nemens in den eersten tijd Thessalië te verlaten. Integendeel, de Grieksche vluchtelingen zullen worden opgeroepen om binnen zekeren tijd in hunne woonplaats terug te keeren, anders zal streng tegen hen worden op getreden. En als de Grieken niet terugkeeren, willen de Turken om handen voor den landbouw in Thessalië te verkrijgen kolonisatie beproeven met Kretensische en Al- baneesche Mohammedanen. Omtrent de vredesonderhandelingen wordt niet veel vernomen. Het voornaamste bezwaar der Grieken is de oorlogsschatting, die zij onmogelijk kunnen betalen. Te Athene hoopt men, dat er spoedig een eind aan de onderhandelingen zal komen, zoowel voor het behoud van den oogst in Thessalië, als omdat het onderhoud van het leger op voet van oorlog aan het doodarme land zoo ont zaggelijk veel kost. Gevaar voor de koninklijke familie of zelfs voor de dynastie schijnt er niet meer te wezen. Toch deed de kroonprins zeker verstandig, de invitatie van den prins van Wales voor de jubilé-feesten in Engeland aan te nemen, en zich voorloopig te Londen buiten schot te houden. Verkiezingen 3e Hamer. In 8 distrieten werd op den 1 Juni slechts één candi- daat opgegeven, zoodat deze verkozen werd verklaard en daar dus geen stemming meer zal plaats hebben. Het zijn de volgende Eindhoven. J. Th. M. Smits van Oyen, aftr. (Kath.) Grave, mr. J. J. I. Plarte, aftr. (Kath.) Helmond, dr. P. J. F. VermeuleD, aftr. (Kath.) Roermond, dr. W. Everts, aftr. (Kath.) V e c h e 1. B. R. P. van Vlijmen, aftr. (Kath.) V e n 1 o. dr. M. W. H. Nolens, afr. (Kath.) Weer t. P. J. van Truyen, aftr. (Kath.) Kamerverkiezing. Candidate n. Alkmaar. Jhr. mr. T. A. J. v. Asch v. Wijck, te 's Gravenhagö (a. r. en kath.), mr. E. Fokker, Middel burg mr. W. van der Kaay, 's Gravenhage, beiden lib., J. G. van Kuykhof, Rotterdam, arbeiderspartij. Enkhuizen. N. Sluis Pz., (antir.), Enkbnizen H. Raat (r.k.), Medemblik, J. Zijp Kz., (lib.), Abbekerk, H. de Boer (protoc.), Wieringerwaard, P. Nolting (rad.) Amsterdam. Haarlem. Jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré (aftr.) dr. A. E. v. Royen Haarlem (anti-revol.)dr. H. J. A. M, Schaepman (kath.) en T. Vallentgoed Haarlem gesteld door de volkskiesvereeniging. Hoorn. Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Haarlem (christ. hist.), P. B. J. Ferf, Haarlem (lib.), N. Oosterbaan Naarden (a. r.) mr. P. J. M. A. Reekers, Amsterdam (kath Helder. 0. Lely lib., dr. H. J. A. M. Schaepman, (r.k.), J. C. Jansen, lib. en J. Korver, ant. rev. Beverwijk. J. P. R. Tak van Poortvliet (lib.), W. Bax, Zaandam (rad.), T. L. M. Borret, 's Hage (kath.) en P. Vermeulen Velsen. Beverwijk. Dinsdag werden de eerste aardap pelen van den konden grond per »Tuinderswelvaren" naar Amsterdam vervoerd door H. Reehorstdit is 14 dagen vroeger dan verleden jaar. Voor dit heugelijke feit voerde de boot de vlag in top. Bergen. Den 2 werd hier op de gebruikelijke wijze het deelbroodsfeest gevierd. Aan 240 kinderen werd een brood uitgereikt. Barsingcrliorn. Te K o 1 h o r n werd gedurende de maand Mei in de rijks postspaarbank ingelegd 673in 93 inlagen. Twee nieuwe boekjes werden uitgegeven. De levering van de benoodigde onderhoudsgrint voor de polders Waard en Groetwerd voor dit jaar na openbare inschrijving opgedragen aan den heer J. Jongkindt, te Wieringen. Stompetoren. Gedurende de maand Mei werd aan het hulppostkantoor alhier op de rijkspostspaarbank ingelegd f 520 en terugbetaald f 25. I atenver klezi ng. Sckagen. Den 2 vergaderde in bet N. H. Koffiehuis alhier de afdeeling vSchagen" der Liberale Unie tot het candidaatstellen van een lid der provinciale staten, vacature Kaan. Met algemeene stemmen werd besloten aan het verzoek der Langedijker kiesvere-miging gehoor te geven en den heer L. v. d. Vijzel, burgemeester van St. Pancras, tot candidaat der Schager kiesvereeniging te proclameeren. ïlof berichten. Het vertrek der koninginnen uit Alt-Anssee is be paald op 8 Juni. Na een oponthoud van twee dagen te Weimar en van twee dagen te Arolsen zullen Hare Majesteiten den 14 Jnni op het Loo aankomen. Botterdam. In den gang van het bankiershuis Marx Go. alhier is den 1 aan een bediende door drie vreemdelingen een bedrag van twee mille ontstolen. Slechte tijden. Een goudsmid in Friesland heeft in de week vóór 12 Mei van acht boerinnen de gouden oorijzers ingeruild voor koperen. Boerenbond. Bergen. Voor eone niet zeer talrijke vergadering ten huize van den heer P. Hilbrand den 3 belegd, be sprak de heer A. Jansen, onderwijzer te Egmond aan den Hoef, het doel en streven van den Boerenbond". Staande de vergadering werd als gevolg dezer bespreking eene afdeeling van dien bond opgericht, aanvankelijk met 13 leden. Het voorloopig bestuur bestond uit de hoeren D. de Waard, voorzitter, P. Hilbrand, secretaris, O. Plomper, penningmeester, J. van Zeeland en J. Stuij commissarissen. Kuid-AIrlkaansehe republiek. In een brief uit Pretoria in het Handelsblad wordt het volgende gemeld In nauw verband metden »nieuwen koers", door Volks raad en Regeering alhier ingeslagen, wordt de ontslag aanvrage van dr. H. J. Ooster, staatsproeureur der Z. A. R., gebracht. Men zegt, dat deze bekwame hoofdambtenaar, door zijn betrekking tevens juridisch adviseur der regee ring, met president Kruger verschild heeft in zake de doelmatigheid van den thans genomen maatregel en er op aangedrongen heeft dat de Volksraad zon staan op hetgeen zijn recht werd geacht. Toen, einde 1895, advocaat Coster aangezocht werd om de opengevallen betrekking van staatsproeureur te aan vaarden, was er heel wat overredingskracht toe noodig om hem het verzoek te doen inwilligen. Toen kwam het Rhodes-verraad met daaraan gepaard gaande reform-troe- belen te Johannesburg, welke tot het befaamde hoogver- raads-proces geleid hebben. Daarin heeft dr. Ooster een schitterend figuur geslagen. Ook later, in den recenten strijd tusschen Volksraad en Hooggerechtshof, heeft hij al het gewicht zijner kennis in de schaal gelegd welke aan den Volksraad de overwinning heeft toegewezen. De afgevaardigden hebben dan ook met leedwezen het heengaan van dr. Coster vernomen, en zijn ontslag-aan vrage ongedaan pogen te maken. Doch tevergeefs het schijnt dat de Staatsproeureur er lang niet tegen opziet om weer als ambteloos burger zich te gevoelen en dat hij, dankbaar en voldaan, zijn gewichtige betrekking wenscht neer te leggen. Natuurlijk worden er allerhande motieven voor deze gedragslijn gephantaseerd en weten sommige couranten allerlei verhalen te doen die echter de moeite van het tegenspreken niet eens waard zijn. 355e STAATSEOTERIJ. Verkiezingen. Sehagen. De heer Van Kuykhcf, candidaat vooj hot lidmaatschap der Tweede kamer in ons district, za! den 10 in het N. H. Koffiehuis alhier eene politiek» rede honden. De heer mr. H. Smeenge, zal op 9 Juni a. s. te Nieuwe Niedorp, eene politieke lezing houden,

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3