DE AGRA-SCHAT. No. 67. Tweede blad. IVegen en Megentigste Jaargang. Zondag 6 Juni 1897. Mationale Militie. Oproeping Verlofgangers. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. SHERLOCK HOLMES. ALKMAARSCHE COIKW I T E 91 n 1 N 6. De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend, dat op Dinsdag, den 15 Juni 1897, eeno stemming zal plaats hebben ter benoeming van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Geueraal voor het kiesdistrict ALKMAAR en wel uit de volgende candidaten Asch van Wijck, van Jhr. Mr. T. A. J., 's Gravenhage. Fokker, Mr. E., Middelburg. Kaay, van der Mr. W., 's Gravenhage. Kuijkhof, van J. G., Rotterdam. De stemming vangt aan des morgens 8 uren en duurt tot des namiddags te 5 uren. Het stembureau zal zitting houden voor het Ie stein- dlstrict in het Stadhuis en voor het Se stemdi strict in een dor lokalen van de Se openbare school voor onvermogende» aan de Oudegracht, tegenover het Wildemanshofje. De inhoud van art. 128 van het Wetboek van Straf recht luidt aldus Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemtwordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Alkmaar, den 2 Juni 1897. De Burgemeester voornoemd A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar roepen bij deze op de verlofgangers van de militie te land binnen deze gemeente hun verblijf houdende die vóór don len April 1897 in het genot van onbepaald verlof waren gesteld, onverschillig tot welke lichting zij be- hooren, dus ook zij, die zijn ingedeeld voor de lichtingen 1891 en 1892 alsmede zijdie zijn ingedeeld voor de lichting 1890, voor zoover zij op den datum voor het onderzoek bepaald niet gepasporteerd zijn om zich op Dinsdag, den 8 Juni dezes jaars, des voormiddags te tien uren te laten vinden vóór het Raadhuis dier ge meente om aldaar door of van wege den Militie-Com missaris te worden onderzocht, gekleed fn uniform en voorzien van al de door hen van het korps medege brachte kleeding- en uitrustingstukken benevens zak boekje en verlofpas. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 3 Juni 1897. C. D. DONATH, Secretaris. ITAMJE. Er moet een internationale samenzwering tegen het leven van koning Hnmberto zijn ontdekt. Vol gens de Tribuna is te Triest een zekeren Marsettich ge vangen genomen. Bij dezen werden brieven uit Zara gevonden waaruit bleekdat een nieuwe aanslag op koning Humbert te verwachten is. Een dezer brieven spreekt van de sociale omwenteling, die uiterlijk over tien jaar zal uitbreken en het bourgeois- bloed in stroomen zal doen vloeien. Te Roveroto is een eongres van de Lega Nazionale gehouden. Er waren vertegenwoordigers van 87 veree- nigingen en 18 gemeenten opgekomen. Met algemeene stemmen werd een voorstel aangenomen tot oprichting van eene Italiaansche hoogesehool te Triest. Het eerstvolgende congres zal te Monfaleone worden gehouden. (Het teekcn van vier.) Door A. CONANDOYLE. 1) I. De kennis der gevolgtrekking. Sherlock Holmes nam zijn flesch van den schoorsteen mantel en zijn werktuig voor onderhuidsche inspuitingen nit zijn marokijnen fondraal. Met zijn langewitte zenuwachtige vingers bracht hij de fijne naald in orde en schoof de linker mouw van zijn overhemd omhoog. Gedurende eenigen tijd bleven zijne oogen nadenkend op den gespierden voorarm en pols gericht die met ontel bare teekenen van inprikkingen als bezaaid waren. Ein delijk trok hij de scherpe punt terug, drukte den kleinen piston omlaag en zonk mot een lange zucht van voldoe ning in den fluweelen armstoel terug. Drie maal per dag was ik reeds gedurende verscheidene maanden getuige geweest van deze verrichting maar do gewoonte was bij mij in dit opzicht geen tweede natuur geworden. Integendeelvan dag tot dag stond mij het gezicht er van meer tegenen eiken avond verweet ik mijn gebrek aan moed om mij er tegen te verzetten. Herhaaldelijk had ik mij reeds ten stelligste voorgeno men om mij daaromtrent de noodige opheldering te ver schaffen maar er lag zooveel koele onverschilligheid in het voorkomen van mijn metgezel, dat elkeen zich wel in acht zou nemen zich eene onbescheidenheid tegenover hem te veroorloven. Zijn kracht, zijn gebiedend uiter lijk, en de ondervinding die ik bezat omtrent zijne vele buitengewone eigenschappen, dit alles hield mij ervan terug en maakte mij besluiteloos om hem in den weg te treden. De socialistische Parijsche «Petite République" ver telt dat de Grieksche regeering aan Ricotti Garibaldi het Grootofiicierskruis van de orde van den Verlosser heeft aangeboden. Garibaldi heeft, echter deze onderschei ding van de hand gewezen. Z1TID-AFR1KA. Het ond-rzoek door de regeering der Zuidafrikaansche Republiek ingesteld naar de hulp die een Transvaalsch overheidspersoon zou hebben ver leend aan den oproerigen kafferhoofdman Galishwe heeft aan het licht gebracht, dat integendeel de magistraat, wiens gedrag der regeeriug van de Kaapkolonie tot klach ten aanleiding had gegeven, de Kaap3che politie kracht dadig hielp door de rebellen die raar de Zuid-afrikaansche Republiek poogden te ontwijk. te ontwapenen en te verjagen. Tegen tal van personen is de verdenking gerezen dat zij de zaak op 'fc getouw ki >ben gezet om de repu bliek te benadeelen en de belangen van Rhodes te dienen. De Britsche agent te Pretoria, de heer Conyngham Greene is naar Kaapstad vertrokken met do noodige stuk ken om licht te brengen in deze aangelegenheid. Groote ontsteltenis is te Versailles verwekt door een tijgerdienit eene menagerie losgebroken naar de bosschen de wijk nam. Alle maarregelen werden genomen om wandelaars te waarschuwen en een wijde kring van soldaten gevormd, welke hoe langer hoe nauwer het dier insloot, dat eindelijk gevonden on doodgeschoten werd. Overatrooining. De rivier de Rio Grande is buiten haar oevers ge treden. Meer dan vijfhonderd huizen zijn verwoest en drie duizend gezinnen van alles beroofd. Paniek in de kerk. Tijdens een plechtigheid in de kathedraal van Pisa viel een brandende kaars naar beneden. Een der deco raties vatte vunrwaarop een verschrikkelijke paniek ontstond. Alle aanwezigen sneïden naar de deur die weldra verstopt was. Het begin van den brand was spoedig geblnscht, maar in het gedrang werden negen personen, meest vrouwen, gecood en 21 erg gewond onder wie drie zwaar. Hollandsclie haring. De te New-York verschijnende Fishing Gazette" van 14 Mei vermeldt dat ten gevolge der eendrachtige pogingen van de «Holland Herring Company" met enkele andere voorname importeurs van gezouten visch de rech - ten op gezouten visch, die volgent de voorgestelde Diugley bill tot één dollarcent per A; -.- pond cf mat 100 pet. verhoogd zonden worden zullen blij ven zooals het vroe ger geweest is, namelijk een halve dollarcent per Am. p. Oostzaan. Tot directeur van de Muziekvereni ging Concordia" alhier is benoemd de heer Stapel te Broek in Waterland. Zaandijk. In de stoomdrukkerij vau den heer P. J. Ont heeft een zwalnwenpaar een nestje gemaakt onder den motor. De gaande machine verhindert de diertjes die toch anders zoo schnw zijn niet om met allen ijver hun woning in orde te brengen Ecndentrouw. Een veehouder nit hot Friesche dorp Achlum die metterwoon naar het Friesche dorp Winsen was vertrok ken had zijn eenden in een gesloten hok doen ver huizen. Toen hij de eenden op zijn nieuwe woonplaats los liet maakten ze rechtsomkeert en zochten hare vroegere verblijfplaats weer op. Maar, op bovenvermelden achtermiddag hetzij dan tengevolge van den meer dan gewonen en krachtigen wijn, dien ik bij mijn lunch gedronken had, of dat mijne zelfboheersching ten einde was, gevoelde ik dat ik mij niet langer kon bedwingen. »Wat is het vandaag,'' vroeg ik«morphine of co caine Hij hief zijne oogen langzaam op van het noti tie-boek dat hij geopend had. «Het is cocaine," zeide hij«een oplossing van zeven percent. Zondt gij het soms eens willen beproeven «In geen geval," antwoordde ik haastig, «mijn gestel is de campagne in Afghanistan nog niet te boven. Ik kan het nog niet wagen om mij buitengewoon in te spannen." Hij glimlachte om mijne voorgewende zwakte. Wellicht hebt gij gelijk, Watson," zeide hij»ik veronderstel dat haar invloed physiek slecht is. Ik voor mij vind het echter zoo uiterst prikkelend en opklarend voor den geest, dat de latere werking slechts van zeer korten dnnr is." «Bedenk echter," hernam ik ernstig, «wat er de ge volgen van zijn Uw brein moge, zooals gij zegt, opge wekt en verhelderd worden, maar het is een pathalogisch en ziekelijk proces, dat ten zeerste op de longen werkt en ten laatste een permanente zwakte kan teweegbrengen. Gij weet zelf, welk een onaangename reactie gij onder- viudt. Waarlijk hot sop is de kool niet waard. Waarom zoudt gij, voor een kort voorbijgaand genoegen, het verlies riskeeren van de groote gaven waarmede gij bedeeld zijt Herinner n, dat ik niet alleen tot n spreek als kameraad, maar tevens als geneeskundige die eenigszins voor uw gestel aansprakelijk kan geacht worden." Hij scheen geenszins belsedigd te zijn. Integendeel hij voegde zijn vingertoppen te zamen, en steunde zijne ellebogen op de leuningen van zijn stoel, als iemand die gaarne wenschte te redeneeren. «Mijn geest verzet zich tegen al wat «stilstand" heet, zeide hij«Geef mij problemas, geef mij werk, geef mij het ingewikkeldst geheimschrift, of de meest raadselach tige analyse, dan ben ik in de mij eigene atmosfeer. Dan Veehandel In Friesland. In vette koeien gaat het wel zoo vlug, wijl de voorraad vooral wat de qualiteit betreft vermin dert. Immers de koeien, welke geweid worden, zijn nog niet voor de slachtbank geschikt, zoodat het nog alle stalkoeien zijn, welke voor consumptie gekocht worden. Ook in melke- en kalve koeien is de handel beter. Voor het grootste deel is dit het gevolg van het groeizame weder, waardoor het aanvoeren aan de marktenkleiner, de vraag grooter is geworden. De handol in weidvee heeft weinig meer te beteekenen de vetweiders hebben hunne inkoopen gedaan en dit weidvee is dan geen courant artikel meer. Eerst dient het vet te zijn. In stieren gaat het stilletjes met lage prijzen. Zoo ver kocht een veehouder een pniken t wen terstier, op tentoon stellingen bekroond, voor f 165eenzelfde bod was hem verleden jaar October reeds gedaan. Den ganschen winter heeft de boer dns dezen stier voor niets moeten voeden. In kalveren gaat het niet beter door het warme weder; zij worden nu levend tot Rotterdam gezonden, daar ge slacht en naar Londen verzonden. In lammeren gaat nog al wat om. Zoo kocht één koop man verleden week nog rnim 700 stuks, waarmede hij in Holland markte. De prijs is niet «schreeuwend" hoog bet is gebeurd, dat de boeren voor een lam 13 a f 14 kregen nu is de gemiddelde prijs voor le soort gemid deld f 8 k f 8,50. Sommige boeren zetten afwijl zij bevreesd zijn voor het mond- en klauwzeer. In vette varkens is de handel vrij levendig ofschoon het warme weder het vervoeren dier vette dieren gevaar lijk maakt. Ook in jonge biggen nog stemmige handel met goeden omzet. Friesch vee. In de te Pretoria verschijnende Volksstem wordt gemeld Het Friescb Rundvee bezit wereld-vermaardheid en sedert men in Holland begonnen is het beste vee stelsel matig te rangschikken en door het aanleggen van een of ficieel stamboek te genealogiseerenis de bestaande ver maardheid er nog grooter door geworden. De vereeniging «het Friesch rundvee-stamboek" heeft zich tot den Consul-Generaal der Nederlanden alhier gewend met verzoek om bekendheid te geven en inlichtingen te verstrekken aan het Transvaalsche publiek in zake aan koop van Friesch vee, en de heer Domela Nieuwonhuis, de ijverige Consul-Generaal in kwestie, heeft ons verzocht mee te^ deelen dat hij zich ter beschikking stelt van elk een die informatie wenscht te hebben. Ook ligt ten zijnen kantore een volledig stamboek ter inzage en bestudeering. Het scheren der schapen in Friesland is begonnen en daardoor ook de wolhandel. Daalde in 1896 de prijs tot 1 0,85 per kilo thans kan niet meer bedongen wor den dan 75 ct. Dovenkarspel. De markt is den 31 Mei weder geopend. De aangevoerde vroege aardappelen waren reeds mooi van stnk en deden hooge prijzen. Texel. De garnalenvisscherij loopt ten einde. De uitkomsten zijn niet ongunstig. Er werden ruim 6000 manden gekookte garnalen verscheept van welke alleen ruim 5000 naar Engeland. Naar matige berekening werd met de garnalenvisscherij f 20000 verdiend. Eindelijk is het bergloon uitgekeerd voor het lossen en afbrengen van den met Kerstmis gestranden Engelsohen schoener «Mary B. Mitchell". In het geheel kon den ber- geis slechts 1 4000 worden betaald, waarvan aan rijloon en schip vracht der lading leien, benevens loodsgelden en andere noodzakelijke nitgaven, rnim f 2500 moest worden afgetrokken, zoodat aan de arme kustbewoners per deel slechts f 21,14 bon worden uitgekeerd. heb ik over wonderbaarlijke middelen te beschikken. Maar ik verafschuw do onoednidende, «sleur" van het menschelijk bestaan. Ik smacht naar geestelijke ver heffing. Dat is het ook waarom ik mijn eigen bizonder beroep gekozen, of beter gezegd geschapen heb, want ik ben de eenige op dat gebied in de wereld." «De eenige particuliere detective?" vroeg ik, groote oogen opzettende. «De eenige particuliere, consulteeronde detective,"her haalde hij «ik ben het laatste en hoogste Hof van appel voor onthullingen. Als Gregson, of Lestrade, of Athelney Jones ten einde raad zijn, iets wat in de meeste ge vallen voorkomt, dan wordt de zaak aan mij voor gelegd. Ik onderzoek de data, gelijk een gezworene, en spreek dan een oordeel nit gelijk een specialiteit. Ik verlang geen lof bij dusdanige gevallen. Mijn naam fi gureert in geen. nieuwsblad. Het werk zelve, het ge noegen een veld te vinden voor mijne eigen zeldzame gaven, is mijn hoogste belooning. Maar gij hebt zelf eenige ondervinding opgedaan omtrent mijne methode van werken in het geval van Jefferson Hope." «Inderdaad," zeide ik: «ik was over niets in mijn leven ooit meer getroffen. Ik heb er zelfs een kleine brochure over uitgegeven, onder den wol wat fantastischen titel van «Een Stadie in Scharlaken." Hij schudde ontstemd het hoofd. «Ik heb het doorgebladerd," zeide hij «eerlijk ge sproken, kan ik n er niet mede feliciteeren. «Onthullen" is, of moest zijn een bepaalde wetenschap, en behoorde op dezelfde ongevoelige wijze behandeld te worden. Gij hebt getracht er een romantische tint aan te geven, iets wat dezelfde uitwerking heeft, alsof gij een liefdes-historie of een schaking in den geest van Enclides zoudt bewerken «Maar de roman was er," antwoordde ik «ik mocht de feiten toch niet veranderen." «Het eenige feit in het geval dat eene vermelding waardig was, was de zeldzame analytische redeneering van oorzaken tot gevolgen, Wfiardoor het mij gelakte het kluwen te ontwarren." Het verdroot mij een werk dat ik alleen had uifcge-

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5