Ingezonden Stukken. In de Meimaand is, volgens de waarnemingen aan de School voor de Zeevaart te Terschelling, op dat eiland 61,6 mM, regen gevallen. Keijnselmeer. Den 31 vergaderden te Purmerend de leden des bestuurs van den »Noorder IJ- en Zeedijk. Besloten werd (in overeenstemming met het schrijven van heeren Gedeputeerde Staten) tot versterking van den Waterland- schen dijk bij het Keijnselmeer in vier gedeelten. Den dijkgraaf van Waterland is machtiging verleend tot aan besteding over te gaan die spoedig zal plaats hebben. Amsterdam. Sedert eenigen tijd werden hier 's avonds reclame-vertooningen met een cinematograaf ge- honden op den Dam achter het commandants-huis, die der politie handen vol werk geven. Een vijftigtal agenten zijn telkens noodig om het verkeer ongestoord te onder houden. De vertooner, de Engelschman Crotch, heeft reeds vele bekeuringen ontvangen, omdat deze voorstellingen aan den openbaren weg'' worden gegeven, zonder toe stemming van den burgemeester. Zaterdagavond was de voorstelling weder begonnen, toen door de brandweer, met een brandladder tot voor het scherm genaderd, dit op last van den burgemeester aan flarden werd gescheurd. De comm. van politie der le sectie was met een talrijke macht ter plaatse. Ook de hoofdcommissaris, de wethou der van publieke werken en de commandant der brand weer waren aanwezig. Het talrijke publiek verspreidde zich en alles liep in de beste orde af. De ondernemer heeft tegen dit optreden geprotesteerd. Een groote verrassing. Den 31 werd in do wachtkamer van 't hoofdbureau van politie, een carré gevormd van rechercheurs en van inspecteurs van alle klassen. Daarna verscheen de hoofd commissaris van politie, in gezelschap van den hoofdin specteur der recherche Batelt. Uit het carré werd de rechercheur Peters geroepen, wien met een hartelijke toespraak, namens den burgemeester, de gouden stads- kroon en tevens een som gelds werden ter hand gesteld, ter belooning van zijn activiteit als rechercheur aan ge meente en justitie bewezen. De hoofdinspecteur der recherche Batelt bedankte den hoofdcommissaris voor de eer Peters aangedaan deze zelf was door de verrassing zoo getroffen dat hij geen woorden kon vinden om zijn dank uit te spreken. Reclame. In een der eerstvolgende weken zal een reclamewagen der Ned. Gist en Spiritusfabriek, Ned. Oliefabriek, Lijm en Gelatinefabriek die onder de directie van den heer J. O. van Marken te Delft staan haren tocht door het land beginnen. Genoemde inrichtingen hebben nl. een grooten wagen laten bouwen, welke van oord tot oord zal trekken en des avonds in elke gemeente in de open lucht en ten aanschouwen van iedereen voorstellingen zal geven met den cinematograaf (beweegbare photographieën) en dissolving views. In de allereerste plaats zullen gezichten in en om de fabrieken worden vertoond, kjjkjes in het Agnetapark, optochten van het personeel bij diverse feestelijke gelegen heden enz., doch tevens zullen deze worden afgewisseld door humoristische beweegbare figureD, door schoone na- tuurgezichten enz. Des daags vooraf zal steeds het pro gramma in de gemeenten worden verspreid terwijl de voorstellingen met het invallen der duisternis eenen aan vang zullen nemen. Rotterdam. Den 31 zijn twee werklieden die aan het schilderen waren door het breken van de stelling gevallenmet het gevolg dat een hunner op de plaats dood bleef, terwijl de andere zwaar gekneusd naar het Ziekenhuis werd gebracht. Muziekfeest. Aan het groote Muziekfeest van Schutterij-, Harmonie- en Fanfarecorpsen uit Noordholland en Friesland te Doc- kum op 7 en 8 Juni e. k. zal ook deelnemen het Stede lijk Muziekcorps der dd. Schutterij te Enkhuizen. Dertien vereenigingen hebben zich vereenigd het Corps van Enkhuizen zal het eenige zijn uit deze provincie. Dordrecht. Den 29 is de 71 jarige weduwe den Haan dood in haar bed gevonden. Door den terstond. geven met het doel om hem genoegen te doen, aldus door hem te hooren critiseeren. Bovendien beken ik, dat ik verstoord was wegens zijn egoïsme, waardoor hij scheen te verlangen, dat elke regel van mijn vlugschrift aan zijne bizondere werkzaamheden had moeten zijn gewijd. Ik had gedurende de jaren dat ik met hem in Bakker Street had samen gewoond, meermalen opgemerkt, dat aan het kalm en meesterachtig uiterlijk van mijn met gezel een weinig ijdelheid ten grondslag lag. Ik maakte echter geen tegenwerping, maar zat zwijgend mijn gewond been te wrijven. Ik had eenigen tijd geleden er oen kogel door ontvangen, en hoewel ik er weder op gaan kon, kondigde het op pijnlijke wijze elke weersverandering aan. »Kort geleden heeft mijn praotijk zich zelfs uitgestrekt tot het Vaste land," zei Holmes na een poos, terwijl hij zijn oude pijp van rozenboomenhout stopte »ik werd in de laatste week namelijk geraadpleegd door Francois le Villard, die zooals je waarschijnlijk bekend is, in den laatsten tijd op den voorgrond is getreden in dienst van de Fransche detectiven. Hij bezit al de Celtische kracht van snelle waarneming, maar hij schiet te kort in de juiste beoordeeling der feiten en de algemeene kennis die onmisbaar is voor de hoogere ontwikkeling van zijn kunst. Het geval stond in verband met een testament en scheen eenigszins ingewikkeld. Ik was in staat hem op de hoogte te stellen van twee gelijksoortige gevallen, het een te Riga in 1857 en het ander te St. Louis in 1871, waardoor hij tot de juiste oplossing ge komen is. Hier is de brief van dankbetuiging voor mijne hulp, dien ik hedenmorgen ontving." Terwijl hij dit zeide, wierp hij mij een verfrommeld vel buitenlandsch papier toe. Ik wierp er een haastigen blik overheen, waarbij ik niets dan betuigingen van be wondering van den Franschman voor »den eenigen Sherlock Holmes" opmerkte. Hij spreekt gelijk oen leerling tot zijn meester," zeide ik. »0, hij schat mijn hulp t e hoog," zei Sherlock Holmes, »hij bezit zelf groote gaven. Hij heeft twee van de drie eigenschappen die voor den werkelijken detective vereischt worden. Hij bezit namelijk opmorkings- en onthullings vermogen. liet ontbreekt hem alleen aan kennis en die kan hij mettertijd verwerven. Hij is nu bezig mijne kleine werken in het Fransch te vertalen." »Uwe werken?" (Wordt vervolgd.) ontboden geneesheer werd geconstateerd, dat er gegronde vermoedens bestaandat zij geen natuurlijke dood is ge storven maar geworgd was. Het lijk isten einde gerechtelijk geschouwd te wor den, naar het Stads-ziekenhuis overgebracht. De politie is er in geslaagd als den vermoedelijken dader te arresteeren den 39-jarigen schoonzoon B. C. den D., die, na met het lijk te zijn geconfronteerd in voor- loopige hechtenis is gesteld. Uit Beverwijk meldt men Inlichtingen van betrouwbare zijde verkregen, geven ons gelegenheid te kunnen mededeelen, dat binnen een niet al te lang tjjdverloop een begin zal worden gemaakt op de markt alhier met den opkoop naar marktprijs. De expeditie dier groenten met bestemming voor Duitsch- land zal plaats hebben per spoortrein en de quantums, die benoodigd zijn, moeten, naar ons werd medegedeeld, niet onbelangrijk zijn. Dat zulk een handel onzen tuinders meer baten zal dan een avontuurlijke verzending van groenten naar Engeland, met de luttele kans, dat de producten weinig of niets en in het gunstigste geval na aftrek der onkos ten, een klein prijsje zullen opbrengen, kan niet tegen gesproken worden. Bovendien zal bij afzejj, op de markt alhier alle waar naar hoedanigheid worden betaald. Reclamekaart. In de prijsvraag van een reclamekaart, uitgeschre ven door den heer W. G. Boele Senior, te Kampen, is de uitspraak der jury als volgt: le prijs f 500, II. Kam- mer, te Haarlem; 2e prijs f 300, Felix Bosch, te Bussum; 3e prijs f 200, Georg Rueter, te Amsterdam. Alexander Ver Sfucll. Te Arnhem is in den ouderdom van 75 jaar over leden de teekenaar en schrijver jhr. mr. Alexander Wil lem Maurifs Garel Ver Huell, vooral bekend door zijn werken: »Zjjn er zoo?" en »Zoo zijn er." De heer Ver-Heull heeft zijn vermogen aan de gemeente Arnhem vermaaktbehoudens eenige aanzienlijke legaten. Haarlem. Den 31 is alhier een treurig ongeluk gebeurd. Een man op een met steenen geladendoor een stoomboot in het Spaarne gesleepte schuit, de lijn willende loswerpen sloeg van het vaartuig, en schijntdaar de boot doorstoomde, in de lijn verward geraakt en geworgd te zijn althans, toen men hem ophaalde bleek hij reeds overleden te zijn. Wielrijders. Vanwege den Algem. Nederl. Wielrijdersbond zul- zen, hoofdzakelijk ten dienste zijner ledenop nader aan te wijzen plaatsen een 200-tal kisten met verband- en rep-aratiemiddelen worden gedeponeerd. Tegen een geringe vergoeding (volgens tarief) kan van den inhoud worden gebruik gemaaktdie geregeld wordt aangevuld, waar voor een daarvoor te benoemen »Bondinspecteur" zal moeton zorgdragen. Planten voor kinderen. Een tuinbouwvereeniging bij Berlijn heeft 300 planten in potten ter beschikking gesteld van de open bare scholen aldaar, om aan leerlingen te worden uitge reikt met een korte handleiding voor de behandeling van planten. Over drie of vier maanden moeten de potten worden ingeleverd eu krijgen de kinderen, die de best verzorgde inleveren, belooningen. In den jongsten tijd is men in Xuld-Iiimburg ge lukkig geweest met boringen naar steen- en bruin kool. ^Zoo heeft men te Wolfhage gemeente Schinnerd bij het boren eene diepte van ruim 280 M. bereikt en reeds door twee kolenlagen heen geboord, terwijl bij een boring te Oirsbeek op 19 M. diepte reeds bruinkool werd gevonden. Naar het oordeel van deskundigen vormt een groot deel van Zuid-Limburg één kolenbekken, dat slechts op ontginning wacht. Den 1 ziju eenige reizigers van den trein Amst. Parijs, aan een groot gevaar ontsnapt. Tusschen Rijswijk en Delft werd op genoemden trein geschoten de kogel vloog door het raam van een coupé 2e klasse en verdween zonder iemand te treffen door het openstaande portier aan de andere zijde. Een oordcel over liet wielrflden. Een Duitsche courant greep de volgende briefkaart van een bejaarden mandie - na een veeljarig verblijf in een eenzaam bergdorp zijn laatste levensjaren inde stad Breslau ging doorbrengen en zeer getroffen was door het verschil in het verkeer sedert de dagen zijner jeugd. »Het lijkt mij schrijft de verbaasde bergbewoner zeer merkwaardig dat hier in Breslau nog de middel- eeuwsche straf van het radbraken bestaatzij het dan ook in een gemoderniseerden vorm.De veroordeelde wordt daarbij in een bijzondere strafkleeding op een rad gezet en moet dat dan met een koortsachtige beweeglijkheid aan den gang houden. Men ziet hier velen dezer onge- lukkigen voorbij snorron, strak voor zich uitkijkend, het lichaam krampachtig ineengekromd op het slechte pla veisel tot in merg en been dooreengeschud, met bibberende beenen alsof er vuur onder brandde. Zelfs vrouwelijke wezens worden aan deze gruwelijke foltering onderworpen. Men kan het waarlijk niet met droge oogen aanzien hoe deze arme vrouwen hoe groot haar misdrijf ook moge zijn door de straat karren, terwijl hetgevoellooze pu bliek haar met een hoonend grijnzen nakijkt Kgmondhinnen. Geboren. 20 Mei. Maria,d. van Johannes Houtenbosen Trijntje Orij. 29 Trijntje, d. van Cornelis Liefting en Aatje van der Molen. Overleden. 2 Mei. Gerardus, z. van Theodorus Schuit en Aafje Buisman, 3 w. 10 Adriana Anna, d. van Wilhelmus Johannes Apeldoorn en Alida Maria de Wit. 8 m. 11 Reinier, z. van wijlen Pieter Kraakman en Ve- ronika Kaandorp, 21 j. 27 Pieter de Jong, echtgen. van Barendje Slikker, 77 jaar. Koedijk. Ondertrouwd 7 Mei en getrouwd 21 Mei. Jakob de Graaf, te Warmenhuizen en Neeltje Boon alhier. Geboren. 7 Mei. Geertje d. van Jacob Houtkooper en Trijntje Kaag. 26 Mei. Willem, z. van Jacob Slotemakeren Geertruida Molenaar. Trijntjed. van Pieter Visser en Trijntje Sikkink. 29 Jacob, z. van Jacob Groot en Trijntje van Essen. St. Pankras. Ondertrouwd 13 Mei en getrouwd 28 Mei. Cornelis Schouten, alhier, onl. te Schagen en Haar lemmermeer, en Jannetje Borst, alhier, onl. te Schoorl. Getrouwd. 6 Mei. Dirk Schipper, te Uitgeest, en Sijtje Bakker, alhier. Geboren. 5 Mei. Jacob, z. van Jacob van Leijen en Antje Deu- tekom. 14 Pieter, z. van Gerrit Booy en Antje Miessen. Overleden. 9 Mei. Nicolaas, z. van Klaas Trompetter en Antje Admiraal, 11 w. Verwaarloosde kinderen. Mijnheer de Redacteur Voor de plaatsing van het volgende zullen we u zeer dankbaar zijn. In het N. v. d. D. van 15 Mei j.l. kwam in een in gezonden stuk een allertreurigst verhaal voor van een kind van 5 jaar dat 's avonds op bloote voetjes door het kille slijk der Vijzelstraat te Amsterdam waadde bege leid door een groote deern, die bedelende, meteen ander kind op den armden kleinen knaap misschien als reclame der armoede bezigde. De mishandeling van kinderen door eigen ouders of voogden is niet zeldzaam. Een doorgaande slechte op voeding evenmin. De beschaving der 19e eeuw lijkt slechts een dun ver nis als men nagaathoe de kinderen soms verwaarloosd, verkeerd behandeld ja zelfs mishandeld worden. Wat de opvoeding in het algemeen aangaatverbaast het ieder denkend mensch dat men in onzen tijd nog niet altijd voldoende begrijpt, dat een kind noch de speel pop, noch de wrijfpaal noch de slaafnoch de ijdele pronk der ouders mag zijn dat deze het kind niet be- hooren op te voeden voor zich zelf maar in 't belang van het kind en voor de maatschappij. Nog meer mag het iedereen die deze tweeledige ver plichting der ouders erkent, verwonderen dat de staat eenige korte jaren vóór de 20e eeuw nog geen wetten uitgevaardigd heeft, die verhinderen dat ouders hunne kinderen ten nadeele van de kinderen zelf en ten nadeele van de maatschappij lichamelijk en zedelijk bederven en vermoorden. Gelukkig begint het denkbeeld veld te winnen dat de staat aan de onbeperkte macht der ouders in dezen gren zen mag en moet stellen. Op de programma's van bijna alle politieke partijen komt bescherming voor. De Ver- eeniging »Thalitha Kumi", de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", »de Volksbond" en vele andere instellingen en personen honden zich met de quaestie bezig. Als uitvloeisels van deze.niting mag dan ook worden beschouwd het wetsontwerp dat bij Kon. Boodschap dd. 22 Mei 1897, aan de 2e. Kamer der Staten Generaal is ingezon den strekkende tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het B.W. omtrent de vaderlijke macht en de voogdij. In 1894 is er eene Vereeniging gesticht, die alvast haar best doet, de onzalige toestanden, waaraan de wet een eind moet maken, te verbeteren. Het is de Vereeniging tot opvoeding van halfverweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen, in het huisgezin. Zij plaatst kinderen als bovengenoemd zijn, bij men sehen van bijna denzelfden of iets hoogeren stand, doch van wie men weet dat ze door voorbeeld, in woord en leiding, de kinderen zullen opvoeden tot goede menschen. De Vereeniging heeft haar hoofdbestuur, dat te Amster dam vergadert; hare comités te Dordrecht, Nijmegen, Amsterdam en Alkmaarzij telt 2 leden-medestichters, jaarlijksche bijdrage voor f 100 of eene gift van f 1000 ineens, 57 leden-beschermers jaarl. bijdrage van f 10 of f 100 ineens, 542 leden die per jaar t 2.50en 264 begun stigers, die per jaar f 1 bijdragen. Alkmaars comité telt 12 leden en 16 begunstigers. De lange naam onzer vereeniging duidt een zoo schoon, zoo edel een doei aan, dat ons vertrouwen zou bitter teleurgesteld worden, indien het niet zoo was spoedig velendie waarlijk iets gevoelen voor het arme half verweesde, verlaten of verwaarloosde kind, zich haasten zullen om lid of begunstiger te worden, ten einde zoo wel een geldelijken als een zedelijken steun te geven. Zeker is het geen afdoende maatregel, kinderen van ouders of voogden, die hun kroost wel willen afstaan, uit hun ellendige omgeving in eene betere te brengen, want elk oogenblik kan de ontaarde vader of moeder of ander rechthebbende de kinderen terugeischen, maar al zijn het er slechts weinige die gered worden, het is al eene gelukkige belooning die redding van enkelen voor de moeite en zorgen der vereeniging. Terecht wordt in de Memorie van Toelichting bij bovengenoemd wetsontwerp gezegd«de ervaring leert dat het streven van bijzondere persouen en vereenigingen, welke zich het lot van verwaarloosde kinderen aantrek ken belemmerd en onmogelijk gemaakt wordt door de vaak onzekere en voor de behoeften van onzen tijd wei nig berekende voorschriften van ons burgerlijk recht. Mocht bedoeld ontwerp spoedig tot wet worden ver heven dan zal daarmede ook een hinderpaal voor de goede werking onzer Vereeniging uit den weg zijn geruimd. Eene nadere uiteenzetting van de samenstelling en de werking der Vereeniging is hier niet op baTe plaats die meer inlichtingen wenschtwordt beleefd verzocht zich tot een der ondergeteekenden te wenden. Ook ge huwden met en zonder kinderen die zich tegen matige vergoeding willen belasten met de opvoeding van pleeg kinderen der Vereeniging en in staat zijn uitstekende getuigschriften in te leveren worden uitgenoodigd, zich eveneens bij een der ondergeteekenden aan te melden. Mr. H. BOELMANS TER SPILL. Alkmaar, K. F. L. WEBER. Juni 1897. E. M. VAN SOEST. Andere plaatselijke bladen worden vriendelijk verzocht he t bovenstaande oveite nemen.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 6