DE AGRA-SCHAT. 9 J NI. No. 68. BJegen en IVegentigste Jaargang. 1867. WOENSDAG €revonden IToorwerpen. FEUILLETON. B u i t e i 1 a n d. Inrichtingenwelke gevaar, schade of hin der knnnen veroorzaken. Kanaal, tnsschen de Graanmarkt en de Vlotbrug 2o. het afgesneden kanaalvak, SHERLOCK HOLMES. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën s Per regel f O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnu! ater: 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen ter algemeene kennis dat bij Koninlijk besluit van 15 Mei 1897 No. 117 gehandhaafd is het besluit van hun college van 26 November 1896 No. 5, waarbij ver gunning is geweigerd aan A. AAW DDR KOP, alhier tot het oprichten van eene loiupenhewaar- plaats in hot perceel staande aan de Xiaat, wijk D, Mo. 193. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar A. MACLAINE PONT, Voorz. 3 Juni 1897. 0. D. DONATH Secr. Openbare pulnplaatsen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen ter openbare kennis dat voortaan op geene an dere plaatsen puin, grind, afbraak, takken of dergelijke voorwerpen mogen worden nedergelegd of geworpen dan op: 1 rv drm ntfnrmoiT lui bot Vrnned_TTollQndlor.il IV, UU11 a.VUlUl TT WIJ JA VU 11UVJ.U JJLV11UUUDVU en wel daar, waar bonten borden zijn geplaatst, waar op het woord puinplaatsis geschilderd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 4 Jnni 1897. O. D. DONATH, Secretaris. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1815 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het voljaars kohier no. 3 der perso- neele belasting dezer gemeente, dienstjaar 1897, op 3 Jnni 1897, door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, Loden aan den ont vanger der Rjjks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 5 Juni 1897. A. M AOL AI NE PONT. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgeus tnsschen 9 en 12 uur Een hoepeleen zakjeeen rozenkrans, een gouden ring een armbandje een manchetknoop, eenige zegels een griffelkoker, een trap, een halsbandeen duimstok een doos met staleneen wagenmoer, een taschje, een beursje en een zilveren ring. AlkmaarDe Commissaris van politie voorn., 5 Juni 1897. S. M. S. MODDERMAN Jr. Tevens bij K. v.^DAMME te Noordwelle terug te be komen een postduif. (Het teelten van vier.) Door A. CONAN DOTLE. 2) »0, wist gij dat niet?" riep hij lachend. »Ja, ik heb mij aan verscheiden handschriften schuldig gemaakt. Zij handelen allen over technische onderwerpen. Hier, bijvoor beeld is er een »Over het onderscheid tnsschen de asch van verschillende soorten tabak." Daaiin noemde ik een honderd en veertig soorten van sigaren cigaretten- en pijp-tabak, met gekleurde platen die het verschil van asch ervan aantoonen. Het is een punt dat geregeld in straf processen voorkomt en dat vaak als »sleutel'' van het grootst belang is. Indien gij bijvoorbeeld bepaald kunt zeggendat de een of andere moord gepleegd is door een man, die een Indiaansche lunkah rookte, dat beperkt het terrein van uw onderzoek aanmerkelijk. Voor het geoefend oog is er evenveel verschil tnsschen de zwarte asch van een Triehinopoly en de witte van een Havana, als tnsschen die van een kool en een aardappel. »Gij bezit een zeldzame gave van opmerken merkte ik op. »Ik erken hare belangrijkheid. Hier is mijn handschrift over het nasporen van voetstappen met eenige opmer kingen omtrent het toepassen van de Parijsche pleisters, als bewaarster der indrukken. Dan ziet gij hier een klein curieus boek over den invloed van een onderzoek naar den vorm van de hand met afbeeldingen van handen van leidekkers, matrozen, kurksnijders, loodwerkers, we vers en diamantslijpers. Dat is een zaak van groot prac- tisch belang voor den wetenschappelijken detective, vooral in gevallen van onopgevraagde lijken, of voor het naspo ren der vroegere antecedenten van misdadigers. Maar ik verveel u zeker met mijn gebabbel." DUITSCHI.A1VD. Het gerucht, dat de staatsse cretaris van buitenlandsche iken, von Marschall, zoude aftreden, wordt van ingelicht, zijde uitdrukkelijk tegen gesproken. De Berlijnsche correspondent van de sFrankt. Ztg.", verzekert, dat het verlof van Von Marschall volstrekt niet in verband staat met den den staatkundigen toe stand. Er was reeds eenige maanden geladen besloten dat hij met verlof zou gaan, maar het tijdperk was ver schoven, omdat hij als getuige moest optreden in het procos tegen Von Tausch en VTon Lützow. Baron Von Marschall is overwerkt; wie hem in den laatsten tijd in den Rijksdag heeft gezien, zal moeten erkennen dat hij dringend behoefte heeft aan rust. Daarom gaat hij thans zoo overhaast met verlof, zegt de corres pondent. Keizer Wilhelm heeft den koning van Siam uitgenoo- digd de Dnitsche manoeuvres te komen bijwonen. EAftEIiABID. Het Lagerhuis heeft de behandeling van hot ontwerpregelende de schadevergoeding aan werklieden die bij hun arbeid door ongelukken worden getroffen, voortgezet. Aangenomen werd een amendement van den minister van binnenlandsche zaken sir Matthew White Ridley waarbij wordt bepaald dat onder de betrekkingen die voor den dood van den werkman vergoeding krijgen alleen te verstaan zijn zij die workelijk geheel of ge deeltelijk van de verdiensten van den overledene afhan kelijk waren. Een voorstel om onder schadeloos te stellen kinderen van een werkman, bij goedvinden van den scheidsrechter ook onwettige kindoren te verstaan, werd met 203 tegen 106 stemmen verworpen. FBATKB1JH. De regeering heeft aan de mo gendheden de volgende v orstellen gedaan voor de invoering der autonomie op Kreta Het oprichten van een korps gendarmerie bestaande uit vreemdelingen Het verschaffen der gelden voor een leening voor dit doel en voor de dekking der uitgaveD, die de invoering van een nieuw bewind na zich zal slepon Het kiezen van een gouverneur voor het eiland. Rusland steunt deze voorstellen en men heeft reden te gelooven, dat ze door Engeland gunstig zijn opgenomen. Volgens de »Figaro" mist de mededeeling, dat de Transvaalsche Republiek zoude trachten in Turkije eeu leening te plaatsen, allen grond Het agentschap Havas heeft aan de bladen deze mededeeling gezonden »Wij zijn gemachtigd onvoorwaardelijk te logenstraffen het bericht van een ochtendbladvolgens hetwelk dr. Leyds voorloopige onderhandelingen zou hebben ge opend over eene leening welke zijne regeering zou willen sluiten te Parijs. De reis van den heer Leyds heeft geenerlei onderhandeling van dien aard ten doel." »ln geen geval antwoordde ik, »het is voor mij van het grootst belang sedert ik de gelegenheid heb gehad om nwe toepassing ervan bij te wonen. Maar gij spraakt zooeven van opmerking en gevolgtrekking. Gewis vult de eene dezer gaven de andere aan »Sleehts in geringe mate antwoordde hij, behagelijk in zijn armstoel achteroverleunend en dikke blauwe rook wolken uit zijn pijp omhoog blazende »Bij voorbeeld opmerking toont mij dat gij heden-morgen naar het Post kantoor in de Wigmore Street geweest zijt, maar gevolg trekking leert mij dat gij daar een telegram verzonden hebt." »'t Is waar!" riep ik, »beiden is waar. Maar ik beken dat ik niet inzie hoedanig gij daartoe gekomen zijt. Het was eén plotseling opkomende gedachte van mij en ik heb er met niemand over gesproken." »Het is zoo eenvoudig mogelijk," merkte bij op, zich verkneuterende wegens mijne verbazing: »zelfs zóo een voudig dat eene verklaring geheel overbodig is en toch moge het dienen om u de grens tnsschen opmerking en gevolgtrekking duidelijk te maken. Opmerking zegt mij dat gij aan de zool van uw schoen een weinig roode modder hebt. Juist tegenover het Postkantoor in de Wig more Street is de straat opgebroken en aarde gestrooid die men als men zich naar het kantoor begeeft, onmo gelijk vermijden kan. Deze aarde is van bizonder roode kleur zooals die nergens in den omtrek meer gebruikt, is. Zie, dat is opmerking; het overige is gevolgtrekking." »Hoe kwaamt ge dan tot de gevolgtrekking, dat ik een telegram verzonden heb »Wel ik weet dat gij gedurende den ganschen mor gen die ik in uw gezelschap heb doorgebracht, geen brief geschreven hebt. Tevens zie ik ginds in uwen geopeudeu lessenaar, dat gij een ris postzegels en een pakket brief kaarten voorradig hebt. Waartoe kondet gij dan anders het postkantoor binnen gaan dan om een depêche te ver zenden Breng nu alle andere factoren met elkander in verband, dan moet de eenige gevolgtrekking de juiste zijn." »In dit geval is het zeker zoo," antwoordde ik na eenig nadenken: »en de zaak, zooals gij zegt, allereenvoudigst. GUIEKEIVLAMD. De vredesonderhandelingen zijn begonnen, dat is iets, maar nog niet vee], het einde zal nog wel ver af zijn. Te Athene heerschtnaar de Standard" verneemt een hoopvolle stemming. De Koning heeft van Rusland de verzekering ontvangendat het hem metterdaad zal steunendat de vredesonderhandelingen niet te lang zullen duren, en dat op de onmiddellijke ontruiming van Thessalië zal worden aangedrongen. Dit heeft de hoop doen herleven dat de oogst zal kunnen gered worden. De regeering had, om de ontruiming van Thessalië te bevorderenzelfs op enkele punten nog wat willen toegeven- AVelke maatregelen de mogendheden zullen nemen om de ontruiming van Thessalië te bespoedigen is nog niet bekend. Het blijktdat de verhalen omtrent plundering van Larissa door Tnrksche soldaten onwaar zijn. Volgens den correspondent van de Tunis' hebben de Israëlieten bet gedaan. Na den intocht der Turken keerden enkele hunner naar de stad terug en maakten met enkele per sonen, die de stad waren binnengesmokkeld een plan van plundering. De Israëlieten die de huizen der Grieken kenden, wezen huu handlangers deze aan en hielpen hen ze te plunderen. Er zijn zeer strenge maatregelen tegen de Joden ge nomen en hun medeplichtigen zijn buiten de stad gezet. De Turken van Kandia hebben een verontschuldiging voor den aanval op de Christenen van Kalivia zij be weren dat zij weerwraak hebben genomen voor een roof van schapen en het vermoorden van den herder door de Kretenzers. Twaalf Muzelmannen, die aan den moord te Kalivia hadden deelgenomen zijn gevangen genomen. Twee hunner zijn door hun geloofsgenooten ontzet. Inmiddels komt er alweer een bericht van een Turksch misdrijf uit Kandia. De Muzelmannen hebben op straat vijf Christenen overvallen en ernstig gewond. SPAJVJE. Don 3 vergaderde de ministorraad onder leiding der Regentes. De premier Oanovas del Castillo gaf een uitvoerig verslag van den toestand op Cuba en de Philippijnen. Hij gaf een overzicht van den binnen- landschen toestand en van de betrekkingen met de Vereenigde Staten. Op verzoek der Regentes zal de heer Canovas de za ken blijven leiden totdat de crisis is opgelost. Maarschalk Martinez Campos is naar Madrid ontboden en zal waarschijnlijk belast worden met bet opperbevel op Cuba. Vermoedelijk zal een ministerie-Sagasta wor den gevormd, dat den maarschalk de opdracht zal geven od groote schaal hervormingen in te voeren. ZUUJ-AFRIKA. In hot Huis van Afgevaardigden heeft de minister van landbouw medegedeeld dat aan het doodschieten van runderen een einde is gemaakt daar toch niets in staat is de verspreiding der veepest in de Kaapkolonie te beletten. Zoudt gij het onbescheiden vinden indien ik uwe theoriën aan eeDe meer ernstige proef onderwierp?" „Integondeelantwoordde hij, »dat zou mij terughon den om een tweede dosis cocaine te nemen. Het zou mij verheugen eenig probleem dat gij aan mijn oordeel zondt willen onderwerpen, op te lossen." »Ik heb u hooren zeggen dat het onmogelijk is voor een man om eenig voorwerp dagelijks te gebruiken, zonder den indruk van zijne persoonlijkheid er in die mate op achter te laten, dat oen geoefend opmerker die zou kunnen ontdekken. Welnn, ik heb hier een horloge dat kort geleden in mijn bezit is gekomen. Zondt gij nu zoo vriendelijk willen zijn om mij uw oordeel omtrent het karakter of de gewoonten van den laatsten eigenaar te zeggen Ik reikte hem het horloge met eenig leedvermaak over, want naar ik mij overtuigd hield, was de proef onmo gelijk en ik had er een les mede op het oog voor deu stelligen toon dien hij gewoonlijk aansloeg. Hij legde het uurwerk op zijn hand, beschouwde de wijzerplaat zorgvuldig, opende het en onderzocht het werk, eerst met zijn bloote oog, toen met een sterke lens. Ik kon nauwelijks mijn lach bedwingen bij het zien van zijn teleurgesteld gelaat, toen hij eindelijk do kast weder sloot en het mij terug gaf. »Er ziju ternauwernood eenige datums!" merkte hij op»het horloge is eerst kort geleden schoongemaakt, iets dat mij van de meeste denkbare daadzaken berooft." »Gij hebt gelijk," antwoordde ik: »het werd schoon gemaakt alvorens het mij werd toegezonden." In mijn hart beschnldigde ik mijn metgezel dat hij zijn onver mogen achter een niet beduidende uitvlucht verschool. Welke datums kon hij bij een on-sehoongemaakt horloge verwachten »Hoewel onvoldoende, is toch mijn onderzoek niet ge heel vruchteloos geweest," sprak hij, met uroomerige half gesloten oogen naar de zoldering starende »Onder verbetering zoude ik oordeelen dat het horloge aan nw oudsten broeder heeft toebehoord, die het van uwen vader geërfd heeft." (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1